1887. N°. 96. Dinsdag 16 Augustus. 745te jaargang. Belasting op de Honden OPENBARE LES~ VEEMARKT Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. -GS»CS»GS=«ft>eï»- GOESGHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Bookverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande ea contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES. zal gehouden worden op Dinsdag den 13 en den 27 September 1887. Goes, den 6 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het eerste suppletoir kohier der over 1887, zooals dit door den gemeenteraad in zijne vergadering van den lien Aug jl. werd vastgesteld is op heden aan den Ontvanger uitgereikt ter invordering en kunnen reclames tegen den aanslag op ongezegela papier bij den Raad worden ingediend binnen éene maand na heden Goes, den 13 Aug 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN in de Bewaarschool voor on- en minvermogenden aan de Beestenmarkt, op Vrijdag den i9 Augustus a. s te beginnen des voormiddags te halftien aren, tot bijwo ning waarvan belangstellenden worden uitgenoodigd. Goes, den 15 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 Augustus 1887. Morgen (Dinsdag)avond zal de liberale kies- vereeniging sGoes" vergaderen, ten einde tot stemming over te gaan voor een candidaat der Provinciale Staten. Zooals men weet bestaat de opgemaakte candidaten- lijst uit de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe te Goes, J. J. Van Gorsel te Rilland, J. J. Van Weel te Wolfertsdijk en G. J. Van den Bosch te Wilhelmina- dorp, doch heeft de laatste voor de eventueele candi- datuur bedankt. Aan de rekening van ontvangsten en uitgaven onzer gemeente over 1886, die thans ter visie ligt, wordt het volgende ontleend. Ontvangstenbatige sloten van en prelevement op vroegere diensten 6826,97 inkomsten van gemeente eigendommen ƒ5616,41; opcenten op 's rijks belastingen 9347,29hoofdelijke omslag 26,467,31 rechten en loonen 8623,04 belasting op de honden 692 vergnnningsrecht ƒ1567,50; uitkeeringen en bijdra gen 35,272,10 andere ontvangsten 42,895,07 geldieeningen 105,139,50; verkoop van kapitaal 433,80; verkoop van boomen 820,23%; te za- men 203,429,13%. Uitgaven: huishoudelijk bestuur 9444,72%; kosten voor de plaatselijke belastingen ƒ1128,46; onderhoud en aanleg van openbare gebou wen, werken en inrichtingen ƒ12,746,25; onderhoud van privaatrechtelijke eigendommen 142,59%; over name der gasfabriek met inventaris van de Haag°cbe Maatschappij 58,556 10 lasten ƒ142.59 politie 5025,12%; schutterij 222,81; brandweer ƒ656; straatverlichting 3582,51 geneeskundige dienst 2486.01%; armwezen 2976,51middelbaar onder wijs 17,943.03; lager onderwijs ƒ24,773.85; be waarschool ƒ1785 60%; ambachtsschool 680; renten van schuld ƒ2435,18 aflossing van idem 37,250; andere uitgaven 5789,15; onvoorziene uitgaven 300,10%, te zamen f 188 142,28%. Da rekening sluit alzoo met een batig saldo van 20.286.15, waarvan echter ƒ14,500 is overgebracht op den dienst van 1887 als bestemd voor uitbreiding der gasfabriek. Bij besluit van 12 Augustus 1887 is door het Gerechtshof te 's-Gravenhage benoemd tot den r- w a a r d e r bij de ArroDdissements-rechtbank, stand plaats Goes, de heer J. C. H. H o 11 m a n n, alhier. Men schrijft ons Het bericht in een der vorige nommers van dit blad aangaande den weidebrand in den Moer van Ierseke vereischt in zooverre verbetering, dat de aard- brand moet ontstaan zijn door bet aansteken van een hoop droge distels. Ook heeft men wel getracht het smeulende vuur met water te blusschen, maar tevergeefs. De brand is beperkt tot een kleine oppervlakte en vertoont zicb als lichte rookwolken, die over den grond zweven; soms schijnt men ook vlammen te zien uitslaan. Ierseke. In de voormiddaggodsdienstoefening maakte de predikant der Ned. Herv. gemeente gisteren bekend, dat de Ned. Herv. leden van het locaal-comité der Unie zich van het comité hebben afgescheiden en dat hij geen vrijheid vond die collecte langer zijne gemeente aan te bevelen, en wel omdat de door de Unie opgezamelde gelden in handen komen eener partij, die da Ned. Herv. kerk tracht af te breken en ze als werktuig gebruikt om door middel van het onderwijs die pogingen in de hand te werken. Dit neemt niet weg, dat hij (predikant) met zijn kerke- raad voorstanders blijven van het Christelijk onderwijs en daarom zal de bedoelde collecte op a. s. Zondag in de kerk plaats hebben, en zullen de gelden voor de toekomst worden opgelegd. Het garnizoen te Middelburg en ook vele par ticulieren aldaar verkrijgen drinkwater van de Vli8singsche duinwaterleiding, tegen 1 cent per emmer. Ylissingen. In de Duitsche bladen wemelt het dezer dagen weer van klachten over de nog maar steeds gebrekkige en zeer onvoldoende inrichting van den postdienst Ostende Dover v.v. De Berliner Börsen-Courier en de te Berlijn ver schijnende Garderoben-Börse klagen daarover nu weer om het hardst. Volgens eerstgenoemd blad zijn de ochtendposten van Engeland voor Zuid-Duitschland (die nog steeds over Ostende worden vervoerd) op 29 en 30 Juli, 1 en 5 Augustus, dus viermaal binnen acht dagen uitgebleven omdat de boot niet op tijd te Ostende was aangekomen. Het blad dringt er op aan, dat de Belgische re geering toch eindelijk eens spoedig op afdoende wijze aan de steeds talrijker wordende, zeer gegronde klachten tegemoet kome en, nu zij niet in staat is, door on verwijlde indienststelling van andere schepen het ver keer te regelen, althans van de Engelsche regeering zie gedaan te krijgen dat, door een vroeger expedieeren der morgenpost van Londen, den Belgischen mailboo ten mé9r tijd voor den overtocht worde gegeven. Ook de Garderoben-Börse toont zich allesbehalve iBgenomen met de tegenwoordige inrichting van den Belgischen maildienst. Zij haalt ook voorbeelden aan van vertraging in de aankomst der mails en vraagt ten slottewaar het heen moet, als dit zoo voortgaat Als nu, midden in den zomer, in een tijd waarin de weêrsgesteldheid het gunstigst is, de Engelsche post niet punctueel over Ostende kan wórden vervoerd, boe zal bet dan aanstaanden winter zijn?! Sedert het vervoer der Engelsche post voor Noord en Midden-Duilschland over Vlissingen werd geleid, heeft men zegt het blad van onregelmatigheden op deze lijn nog geen woord vernomen. De Centrale liberale kiesvereeniging in het dis trict Zieriksee heeft met algemeene stemmen den heer J. J. Van Kerkwijk weer candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. Bij de te Leeuwarden door de Friesche Tuin- bouw-Vereeniging gehouden nationale tentoonstelling van planten, bloemen, heesters, groenten, vruchten, gereedschappen voor den tuinbouw enz., werd voor een Ontwerp van een park de 2e prijs, bronzen med., en voor een Ontwerpteekening van plantenkassen de Ie prijs, zilv. med., toegekend aan dhr. H. J. Goeman» te Zieriksee. Op 15 Oct. e. k. en volgende dagen zal te Lei den, Utrecht, Groningen en Amsterdam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Voor de voorwaarden zie St Ct- no 190. Het op 1517 September te Amsterdam te houden Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres ondervindt van vele zijden warme belangstelling. De voornaamste mannen van de Vlaamsche beweging in België hebben zicb op de le denlijst doen inschrijven en hun voorbeeld is door tal van Zuid-Nederlanders gevolgd. En ook in Noord- Nederland bleef men niet achter. Het ledental zal dan ook zeker grooter worden dan van eenig congres uit den laatsten tijd. De opbrengst van 'sRijks middelen over de maand Juli 1887 bedroeg 8,383,378.43%, tegen 9,156,615 44 over dezelfde maand van het vorig jaar. Over de eerste zeven maanden van 1887 werd ont vangen 58.926,844 25, tegen 60,465,980.65 in dezelfde maanhen van 1886. De raming per maand bedraagt 8,913,366.60. Zaterdagmorgen (vóór 8 dagen) vereerde da Wel- eerw. heer A. Van Moorse 1, oud-aalmoezenier van Atjeh, thans pastoor te Batavia, Bronbeek met een bezoek. Nauwelijks was dit aan Bronbeek's bewo ners bekend, of de oogen, die het geluk gehad hebben ZEw. in zijne werking te kunnen gadeslaaD, tintelden van vreugde, toen hun daardoor de gelegenheid werd aangeboden den edelen menschenvriend nogeens te zien, die zooveel voor hen gedaan heeft, toen zij gekwetst op hun leger moesten blijven; die, onverschillig van welke geloofsbelijdenis, Protestant, Katholiek, Israëliet of Mahómedaan, ieder met zijne beste krachten hielp irvalles wat noodig was. Nauwelijks zich iD de por tierswachtkamer bevindende, werd ZEw. reeds door een onderofficier in stamelende woorden bedankt voor de liefde, toewijding en hulp, die hij van ZEw. genoten heeft, toen hij gedurende de 2e expeditie gewond in het hospitaal te Penajoeng lag. In de kerk van het Gesticht werd ZEw. gecomplimenteerd door den generaal- kommandant, den kapitein-adjudant en den huismees ter, die het zich zeker tot een waar genoegen reken den met iemand, die zoo goed de woorden van den Grooten Meester en diens grootste gebod, dat der liefde, nakwam, kennis te maken. (Post.) Door den heer R. H. J. Gallandat Huet zijn een achttal artikelen geplaatst in de Haarl. Ct. over Nederland 's beteekenis als Mogend heid, welke beschouwingen op de volgende wijze besloten worden: Wat is alzoo onze beteekenis te midden der Staten van Europa Onze beteekenis schuilt in onze ligging. Ons land vormt den heirweg, de legerbaan tusschen Duitschland en Frankrijk. Onze beteekenis is hierin gelegen, dat wij moeten verhoeden, dat die twee groote volken elkaar aantasten, uitputten, vernielen. Onze beteekenis is hierin gelegen, dat wij zijn de wachters op dien legerweg. Wij moeten zorgen, dat de poorten des oorlogs niet geopend worden wij moeten de flank dekken èu van Frankrijk èn van Duitschland; wij moeten hun kunnen zeggen, indien zij den grooten worstelstrijd willen beginnen»tot hiertoe en niet verder". Wij moeten zijn de rustbewaarders in West- Europa. Als wij onzen plicht kennen en dien vervullen willen, zijn wij daaitoe zonder twijfel in staat. Wij kunnen zijn wat wij zijn moeten. Nederlands beteekenis als mogendheid is deze Nederland is en zij de ruwaard van West-Europa". Volgens de Zeeuwschc Kerkbode kwamen de doleerende kerken in de classe Walcheren Woensdag in classikale vergadering bijeen. Tegenwoordig waren de kerken van Middelburg, Vrouwepolder, Gapinge, Serooskerke en Koudekerke, alsmede de heer Lion Cachet, als gecommitteerde van het synodaal convent van Rotterdam. Tot piseses werd gekozen de heer Klaarhamer, tot assessor de heer Crucq en tot scriba de heer C. Verhage. Als consulent over de reeds ontkomen of nog vrij komende kerken werd aangewezen de heer Klaarhamer en als gedeputeerden der klasse voor de belangen der nog niet ontkomen kerken de heeren Klaarhamer en Crurq. Verder werden de afgevaardigden nit de kerken, door wijlen den heer Ledeboer gevormd, ontvangen daarbij waren tegenwoordig de kerkeraden van Mid delburg, Ter-Neuzen, Poortvliet en St-Maartensdijk. Den afgevaardigden werd verzocht zoo mogelijk vóór de eerstvolgende classevergadeiing in November hun algemeene vergadering ter behandeling der gewichtige zaak der saamsmelting, waarvan ook zij de noodza kelijkheid en mogelijkheid erkenden, sfizm te roepen dan een paar hunner opzieners te committeeren om met de gecommitteerden van 't convent d, ze zaak te regelen en voor te bereiden, en dan opnieuw bij de classe te brengen. Dit werd aangenomen en bepaald dat de volgende vergadering zal worden gehou len den 2en Woensdag in November a. s. De oproeping zal dan gedaan worden door de kerk van S'rooskerke. Volgens de Heraut is liet getal doleerende ker ken tot 100 geklommen. De heer L. B. Mudde, onderwijzer aan de Am bachtsschool alhier, staat op de voordracht voor onder wijzer in de houtbewerking en het teekenen aan de ambachtsschool te Middelburg. Te Utrecht is voor het examen Fransch (I. o.) o. a. geslaagd de heer J. P. Vergouwen te Oostburg. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs met uitzondering van die voor de Hoogduitsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen zullen dit jaar in de maanden November en December, voor zoo veel bet teekenen betreft ook in de maand October en zoo noodig in de maand September, worden af genomen. Voor de voorwaarden zie St.-Ct. no 190. 112 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 27 van 110 verzuimen, en 4 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2.4 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1.9 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School B waren 269 kinderen, waaronder 248 zonder eenig verzuim, 19 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.7 percent, tegen 1.7 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School C waren 170 kinderen, waaronder 128 zonder verzuim, 25 met 110 verzuimen, 17 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7.3 percent, tegen 7.8 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School D waren 48 kinderen, waaronder 42 zonder eenig verzuim, 5 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2.1 percent, tegen 0.5 percent over dezelfde maand in 1886. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juli 1887 bedroeg 2.6 percent, tegen 2.8 percent over 't zelfde tijdvak in 1886. In geen jaren was de opbrengst der gewassen op de proefvelden der Rijkslandbouwschool te Wage- ningen zoo groot als dit jaar, vooral wat betreft tarwe en haver. Van de tarwe munt uit de Hundred Fold", crca 2 meter lang en met eene opbrengst (naar berekening) van 9200 schoven per hectare, en de vHalletts pédigré", witte victoria, met eene op brengst van 9000 schoven per H. Van de haver de Early Blossom" 8Ö00 schoven en de &Probsteier" 6400 schoven per H. De eenige haver, welke niet ge legerd heeft, is de >Triomph haver", waarvan het stroo eene lengte heeft van 1.75 a 1.80 meter. Het roggewas is niet meegevallen. Men heeft dit jaar eene proef genomen met het verbouwen van de Russische zonnebloem, die in Zuid- Rusland gebruikt wordt om de olijf-olie te vermengen. Dit gewas staat uitmuntend te veld. (D.) De proeven met den verbouw van suikerbieten variëteiten, die sedert eene reeks van jaren onder de leiding van prof. Marten vooral in de provincie Saksen zijn genomen, hebben ook in het jongste jaar bijzonder bevredigende uitkomsten gehad. Blijkbaar is de cul tuur van het bietenzaad in de laatste jaren in Duitsch land buitengemeen vooruitgegaan en is het gehalte aan suiker van de bieten in de laatste 5 jaren gemiddeld niet minder dan met 3 pet. toegenomen. Eigenlijk slechte cultures kwamen onder de onderzochte soorten niet meer voor. In het Oosten van Drente komt thans eene vreemde ziekte onder de schapen voor, welke de meeste boeren niet kennen. De schapen worden nl. gedeelte lijk of geheel blind. De oogen zijn melkwit van tranen. In het begin van dit jaar heeft zich deze ziekte op uitgebreide schaal ook in Jeverland (Oldenburg) voor- NTATINTIKK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Juli 1887. Op de School A waren gedurende deze maand 143 kinderen. Onder dezen waren: Zoo is dan werkelijk de prins van Coburg in zijn nieuw vorstendom Bulgarije aangekomen en tot nogtoe mag hij zich volgens de berichten iu groote sympathie verheugeo. Jammer genoeg voor hem, is het echter meermalen gebleken, dat de juichkreten bij derge lijke gebeurtenissen meer onder den indruk van het oogenblik zijn geuit, dan dat zij de tolken waren van het waarachtig gevoel en de vastgewortelde meening van het volk, dat zoo licht onder den invloed staat van enkele personen, die zich leenen tot de uitvoering der kuiperijen, die aan vreemde hoven worden uitge dacht. Het is daarom vóór alles zaak de aandacht te wijden aan de houding der groote mogendheden en dan valt het al dadelijk in het oog, dat deze algemeen een zeer afwachtende houding aannemen. Terwijl Lord Salisbuiy in Engeland aan een gastmaal de meer en meer gebruikelijke plaats voor politieke mannen van beteekenis om hunne meening te openbaren zich zich zeer vredelievend uitliet, komt de Köln. Zeit. melden, dat de politiek van Dnitschland voortdurend op het behoud van den Europeescben vrede is gericht en gelijktijdig verklaart de oflicieuse pers in Oostenrijk, dat de regeering van keizer Frans Joseph geheel on schuldig is aan den tocht van prins Ferdinand en hem die zelfs heeft ontraden. Ja zelfs Rusland wil blijkbaar de kat uit den boom zien en het Journal de St. Peters- bourg is al even kalm en gematigd als de overige oflicieuse pers. Frankrijk deed openlijk m sschien nog de belangrijkste stap, door aan zijne consuls in Bulgarije te vei bieden bij de ontvangst van den prins tegenwoordig

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1