1887. N°. 94. Donderdag 11 Augustus. 74ste jaargang. DRINKWATER. CSX&CgsC&CS*- GOESCHG Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 coat, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING va.n den Raad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 11 AUGUSTUS 1887, des namiddags te 2 uren. Goes, den 9 Augustus 1887. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden van den Raad. V. Aanbieding der verantwoording van Burge meester en Wethouders nopens hun comptabel beheer over 1886. VI. Verzoek van N. Remijn om verwisseling van erfpacht in eigendom. VII. Aanvrage van A. S Mink om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor middel baar onderwijs. VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot dekking van de kosten voor den aanvoer van water. IX. Voorstel van den Burgemeester, met advies van Burgemeester en Wethouders, nopens de jaar wedde der politieagenten. X. Eerste Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1887. XI. Idem van de belasting op de honden. XII. Benoeming van twee leden in het stembureau voor de verkiezing van één lid der Provinciale Staten. XIII. Idem voor een of twee leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Eene heden versch aangebrachte voorraad drinkwater is tegen vijf cent per emmer beschikbaar aan het ge bouw der (Economische Spijsuitdeeling, van 's morgens 7 tot 's middags 12 nren. Goes, 10 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Binnen acht dagen en dus wel «met bekwamen spoed" heeft de Eerste Kamer de eerste lezing der Grondwetsherziening afgehandeld. De discussiën lever den over het geheel niet veel nieuwe gezichtspunten op, wat niet te verwonderen is na de uitgebreide rede voeringen bij de behandeling der verschillende herzie- ningsontwerpen in de Tweede Kamer gehouden. Het meest belangrijk waren de beslissingen omtrent het voorstel-Schaepman en de additioneele artikelen. Waren de laatste verworpen, vermoedelijk was daar mede de geheele herziening ten grave gedaald, want het is bekend, dat de rechterzijde groot belang hecht aan deze artikelen. Trouwens een groot deel der libe ralen gaat daarin met de tegenpartij mede en zeer terecht wees mr. Tak van Poortvliet op de noodzake lijkheid om in verband met de bepalingen van art. 78 (nieuw) omtrent het kiesrecht een voorloopig kiesregle ment vast te stellen. Het is thans niet in de eerste plaats de vraag of de maatstaf voor kiesbevoegdheid zooals die thans in de additioneele artikelen is aan gegeven de meest wenschelijke isde hoofdzaak is, dat er een nieuw kiezerskorps van meer dan de dub bele sterkte van het tegenwoordige zal worden gevormd, waardoor in elk geval omtrent de meest belangrijke punten beter de volkswensch zal kunnen worden ge openbaard. Met name kan dit het geval zijn omtrent de onder- wijsquaestie. Nu het bekende art. 194 ongewijzigd is gebleven, d. w. z. nu het denkbeeld van openbaar on derwijs, met eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen, in de Grondwet zal blijven gehandhaafd, achten wij die uitbreiding van het kiezerspersoneel vooral gelukkig, omdat dan meer dan nu zal blijken of inder daad dat artikel bij milde uitlegging zijner bepalingen zulk een doorn in het oog van Neêrland's volk zal zijn. En evenzeer als de meerderheid der liberalen gekant was tegen het nieuwe artikel, evenzeer zal zij bereid gevonden worden tot die milde uitlegging, waarvan de minister Heemskerk blijk gaf in de zitting van Maan dag, toen hij de verklaring aflegde, dat z. i. bij de toepassing van het woord «voldoend" rekening moet worden gehouden met het ter plaatse bestaand bij zonder onderwijs. In zekeren zin zal daardoor het openbaar onderwijs als aanvulling kunnen worden be schouwd, hoewel die aanvulling in de meeste plaatsen natuurlijk grooter en uitgebreider zal zijn dan wat aangevuld wordt. Wij gelooven dan ook, dat de verwerping van het voorstel-Schaepman geene ernstige belemmering aan de Grondwetsherziening zal in den weg leggen en dat het o'j -ngrijke werk, waaraan regeering en vertegen- wcor iigu;,: bijna het geheele jaar hun beste krachten hebc-ui gewijd, geen vruchtelooze arbeid zal zijn. GOES, 10 Augustus 1887. Ons gemeentebestuur heeft gisteren eene tweede lading goed drinkwater doen komen. Bij de eerste lading was de prijs op 2 cent per emmer gesteld, in de meening dat daardoor het water onders ieders bereik zou zijn. De kosten van het water werden daar door op verre na niet vergoed, terwijl de omstandig heid zich voordeed, dat de mindergegoeden het gratis verkrijgbare water uit den put van dr. Callenfels bleven preferceren. Op die wijze werd het aangevoerde water bijna uitsluitend door de meergegoeden weggehaald, die geacht kunnen worden de volle kosten te kunnen betalen. In verband hiermede is de prijs thans op 5 cent per emmer gebracht. Het zal echter wel in de be doeling van het gemeentebestuur liggen dien prijs weder te verlagen, wanneer eindelijk ook de put van dr. Cal lenfels het mocht opgeven. Voorts zijn door het gemeentebestuur op een paar geschikte punten in de vest toestellen gemaakt om daaruit gemakkelijk water te scheppen. Het vestwater schijnt voor waschwater uitnemend geschikt te zijn, zoodat ook in deze behoefte behoorlijk kan voorzien worden. Van verschillende gemeenten ontvangen wij dagelijks berichten omtrent de gevolgen der buitengewone droogte. Aangezien deze uit den aard der zaak nagenoeg eens luidend zijn, laten wij de plaatsing achterwege. Gaarne zullen wij echter opnemen berichten omtrent maat regelen, die genomen worden om in den waternood te voorzien. Naar wij vernemen heeft mr. W a 11 e r te Hulst bedankt voor eene eventuëele candidatuur als lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Goes. Jhr. mr. L. Michiels Van Kessenich zal eene candi datuur aanvaarden, terwijl de heeren dr. P. C. F. Frowein en mr. W. A. Bergsma daaromtrent hunne beslissing nog niet hebben medegedeeld. Voor eene candidatuur voor de Prov. Staten hebben zich beschikbaar gesteld de heeren Z. D. Van der Bilt La Mutthe, J. J. Van Gorsel en J. J. Van Weel. De heer G. J. Van den Bosch heeft voor eene eventuëele candidatuur bedankt. Naar wij vernemen, zal het tooneelgezelschap der Nieuwe Rott. Schouwburg-Maatschappij, directeur Alex. Faassengedurende de kermis alhier op 1 en 2 September een tweetal tooneelvoorstellin- g e n geven. Op een der beide avonden zal Justus Van Maurik's tooneelspel »S. of Z." worden opgevoerd, waarin de beste krachten Van dit gezelschap, nl. de dames Kleij, Van Korlaar, BruijnSablairolles en Heijblom, en de heeren Alex. Faassen, Chrispijn, Van Nieuwland, Wage- mans en Ruijsbroek optreden, terwijl voor de tweede voorstelling de keuze op een der nieuwste moderne blijspelen is gevallen. Bij K. B. is aan den heer H. J. R o s k e s op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2en luitenant bij de dd. schutterij te Goes en aan den heer W. J. C. V e r h a g e uit gelijke betrekking te Middelburg. De Antirev. Kiesvereen. «Nederland en Oranje" alhier heeft tot catidilaten gesteld: voor da Prov. Staten (vacature Jhr. J. L. De Jonge), den heer C. J. Huvers, Notaris te Kolijnsplaatvoor de Tweede Kamer den heer Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman, aftr. lid, en bij ontbinding ook Mr. A. Baron Schimmel- penninck van der Oye van Nijenbeek, eveneens voor dit district zitting hebbende. Door de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg zijn voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer tot candidaten gesteld de heeren mr. C. Lucasse te Middelburg en mr. Th. Heemskerk te Amsterdam, die beiden de candidatuur hebben aangenomen. Krachtens besluit van Z. M. den Koning dd. 29 Juli jl. zijn de statuten der kiesvereeniging »G e - meentebelang"te 's-II eer Arendskerke, goedgekeurd, en is mitsdien genoemde vereeniging als rechtspersoon erkend. Te Utrecht is bij het gehouden examen voor vroedvrouw toegelaten mej. C. L. Willemse te Tolen. Men schrijft ons uit Wemeldlnge Het bericht, voorkomende in uw nommer van heden, dat de heer A. Brandt als directeur van «Oefening kweekt kunst" zijn ontslag heeft genomen, is wel wat voorbarig te noemen. Wel is waar viel de optocht op den avond van H. M. verjaardag wegens te geringe opkomst der leden (ten deele onvoldoende geciteerd, ten deele niet in de mooglijkheid om op 't vastgestelde uur tegenwoordig te zijn) in 't water en ontstond daarover eenige woor denwisseling, die den directeur noopte tot de uitdruk king «dan leg ik mijne betrekking neer" maar toch verscheen hij op de gewone Zaterdagavond repe titie en nam daar, nadat het misverstand was uit den weg geruimd, zijne functie weer waar. Gelukkig, zeggen we, èn voor den heer Brandt, die als hartstochtelijk en gelukkig beoefenaar der muziek zeker ongaarne had gezien, dat zijne plaats door iemand van elders ware ingenomen èu voor de jeugdige ver eeniging zelve, die zóo goedkoop (de heer Brandt doet alles belangeloos) die leiding nergens vinden zal. Gisteravond herdacht de vereeniging haar eenjarig bestaan en heerschte er de meest wenschelijke harmo nie. Na uitvoering van eenige muziekstukken had voor het eerst de uitloting plaats van 4 (in stede van 2, zooals verleden jaar vastgesteld was) aandeelen ad ƒ10, der dertig, waardoor de goedgezinde Wemeldingers den aankoop van instrumenten hadden mooglijk ge maakt. De nos. 1023—25 en 30 worden eerst af gelost. Met de sympathie, waarin «Oefening kweekt kunst" zich bij de gemeentenaren verheugen mag en de am bitie die er onder de werkende leden heerscht, ge looven we, met den heer directeur Baarens van Krui- ninge, dat de jeugdige vereeniging, onder de leiding van haren ijverigen directeur, eene schoone toekomst te gemoet gaat. Kruiningen. De vergadering, op 1 Augustus alhier gehouden, deed een request rondgaan, waarin verzocht werd een ingezetene tot burgemeester te benoemen. Dit request werd door 120 personen geteekend. Een ander, met verzoek iemand buiten de gemeente, of zoo niet, een bepaald persoon uit de ge- .meente tot burgemeester te benoemen, werd door 65 loersonen geteekendterwijl een derde, waarin slechts een bepaald persoon genoemd wordt, 138 onderteeke naars telt. Ierseke. Hoort men uit andere plaatsen tegen woordig dikwijls van bosch- of heidebranden, de Ier- seksche Moer heeft thans haar weidebrand. De bodem van de Moer bestaat op de meeste plaatsen, zoo niet geheel, uit derrie of veen, en nu is, naar men zegt, reeds vóór 4 a 5 weken op eene weide door eene onbekende oorzaak behalve het hooi dat er te drogen lag, ook die derrie in brand ge raakt. Het vuur smeult nog steeds voort en heeft reeds eene laag asch van minstens een voet dikte gevormd. Pogingen tot blusschen moeten nog niet beproefd zijn. De asch vormt ongetwijfeld eene uitmuntende meststof. Blijkens eene heden verspreide circulaire zijn door eene commissie van 6 leden (n). de heeren P. A. De Jonge Azdr. F. Leo De Leeuw, C. Linden- berg, B. A. Overman, jhr. J. L C. Pompe Van Meerdervoort en W. F. J. Wagtho) daartoe in eene op 3 Febr. 1887 te Ierseke gehouden vergadering benoemd, de ontwerp-statuten samengesteld voor eene «Coöperatieve Vereeniging voor den Oesterhandel". Den 18en Aug. e. k. zal te Bergen-op-Zoom in het lokaal van den heer IJzerlooij eene vergader ieg gehouden worden om tot de op richting eener zoodanige vereeniging te geraken. De statuten zijn mede in druk verschenen. Aan deze ligt de gedachte ten grondslag, «dat da zoo hoogst noodzakelijke samenwerking der verschillende belanghebbenden (bij den oesterhandel) moet tot stand komen, mat uitsluiting van alle dwangmiddelen en met eerbiediging van ieders persoonlijke vrijheid". Volgens de ontworpen statuten zal de vereeniging te Ierseke gevestigd zijn en stelt zij zich hoofdzakelijk ten doel de behartiging van de belangen van den oesterhandel, het bevorderen van eenheid van qualiteit en prijsnoteering der verschillende belanghebbenden en het optreden als handelsagent ten behoeve harer leden. Als zoodanig zal zij een eigen handelsmerk aannemen. Zij zal een expeditie- en informatiebureau oprichten, hetwelk de handelsbetrekkingen met de koopers in binnen- en buitenland moet onderhouden. De gewone leden (pachters van perceelen of oester handelaars) hebben het recht hun voorraad leverbare oesters geheel of gedeeltelijk ter beschikking der ver eeniging te stellen. Zij zijn daartoe evenwel niet verplicht. Doen zij het, dan moeten de oesters voldoen aan qualiteit en gewicht door de algam. vergadering vastgesteld. Het bestuur vertrouwt den leden orders tot verkoop toe in evenredigheid van den beschikbaar gestelden voorraad. Ieder lid kan als expediteur voor eigen rekening of ook beide te gelijkvoor eigen rekening en voor de Vereeniging, optreden. Wil een lid niet namens de vereeniging verzenden, dan kan hij toch de hulp van het informatiebureau inroepen. Hij mag zelfs als expediteur voor zijne medeleden optreden. Gewone leden storten bij hunne toetreding dOO in een waarborgfonds, welke zij bij vrijwillige uit treding evenwel geheel of gedeeltelijk terug erlangen. De contributie bedraagt voor hen 25 eu voor buiten gewone leden 2,50 'sjaars. Het bestuur bestaat uit 3 leden (hoofdbestuur) en 6 commissarissen. De laatsten hebben het recht de eersten gezamenlijk of ieder afzonderlijk tijdelijk te schorsen. De secretaris penningmeester geniet eene vaste be zoldiging. Bij den wedstrijd, gegeven door de scherpschut- tersvereeniging «Helmond" te Helmond, is aan de ver eeniging «Medioburgum" te Middelburg in den korpswedstrijd A (weerbaarheidskorpsen individueel) de 2e prijs ten deel gevallen met 233 punten en in den korpswedstrijd D snelvuur, de 3e prijs met 45 treffers en 104 punten. Op de personeele baan voor scherpschutters en weer baarheidskorpsen werd gisteren de eerste prijs behaald door den heer A. W. Den Doop van Middelburg met 55 punten. De «Telegraaf III", besterad voor den dienst tusschen Antwerpen en Vlissingen, ver trok Zaterdagmiddag te 1 uur 18 min. van Vlissingen en kwam te Antwerpen te 4 uren 18 min. aan. Zondag morgen te 8 uren 2 min. van Antwerpen vertrokken kwam de «Telegraaf III" te Vlissingen te 11 uren 18 min. aan met minder gunstig tij dan Zaterdag, zoodat gerekend kan worden dat de reis in ruim 3 uren kan worden volbracht. Zaterdag werden 170 passagiers overgevoerd, waar onder éen bestemd voor Londen en 3 voor Vlissingen, de oveiigen waren plezierreizigers. Gisteren werd te Amsterdam de zevende alge- meene vergadering gehouden van den werkliedenbond «Patrimoniu m", onder leiding van dhr. K. Kater, die een treurig tafereel ophing van den algemeenen maatschappelijken toestand en zeer gispte de houding door bladen als het Wageningsch Weekblad en de Banier tegen de vereeniging aangenomen. Het ledental vermeerderde van 5728 tot 6129; het aantal afdeelingen steeg van 52 tot 57. De financiën verkeeren in goeden doen en het kassaldo bedraagt 233. De aftredende bestuursleden Buitenhuis te IJsel- monde en Smeder te Assen werden herkozen. Medegedeeld werd dat in October «Patrimonium's" pensioen- en onderstandsverbond voor werklieden en weduwen in werking treedt. Vervolgens werden ver schillende sociale vraagstukken behandeld, o. a. door ds. Pierson uit Zetten de vraag, hos «Patrimonium" aan den strijd tegen de prostitutie zal deelnemen. Zijn betoog beoogde opwekking om de reglementen op de prostitutie afgeschaft te krijgen. Wil de overheid de prostitutie niet bestrijden, laat zij zich dan geheel ont houden: aldus was zijne conclusie. Hij wenschte dus dat de statuten van «Patrimonium" met bemoeiing tot bestrijding der prostitutie zou worden aangevuld. Het resultaat van het debat was, dat de wijze van bestrijding der prostitutie in de afdeelingen nader be sproken en in eene volgende vergadering definitief zal vastgesteld worden. Tot lid van de commissie van advies werd her kozen mr. Keuchenius en gekozen prof. Noordtzij te Kampen, in plaats van prof. Valeton die bedankte. Tot gewoon lid van den raad van beheer voor het pensioenfonds werd o. a. benoemd de heer J. De Jonge te Goes. Vervolgens werden de verschillende punten, door de afdeelingen aan de orde gesteld, behandeld. Uit Terneuzen wordt am de M. Ct. gemeld: Zondag jl. herdacht de heer J. Van Pionbroek, genees-, heel- en verloskundige alhier, zijn 40jarig jubilé van zijne vestiging als zoodanig alhier, zijne eerste standplaats. Den volgenden dag.(Maandag) wap perde reedt vroeg in den morgen van vele gebouwen de vaderlandsche driekleur en tal van gelukwenschen en stoffelijke bewijzen van belangstelling, o. a. van vele vrienden een zilveren sigarenstel met toepasselijke inscriptie, stroomden den jubilaris van alle zijden toe. 's Avonds bracht Neuzen's mannenkoor hem eene serenade. Moge de gewaardeerde en beminde genees heer nog langen tijd in ons midden verkeeren en velen in stad en land ter hulpe zijn! De luit.-kol. der art. Soutendam, die we gens ziekte verhinderd is naar het buitenland te ver trekken, wordt als hoofd der commissie die aangewezen is om te Rottweill proeven met verschillende soorten van buskruit bij te wonen, vervangen door den maj lor Van Pesch, inspecteur der draagbare wapenen. Op het in 1885 te Brussel gehouden congres werd een voorstel van dr. P. F. Van Hamel Roes, redacteur van het bekende Maandblad, betreffende de oprichting van een internationaal tijdschrift, ten doel hebbende de bestrijding der verval-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1