YENDUTIE. prachtige Pianino. eene Vendutie Openbare Verkooping Openbare Verkooping M. Van Kalmthout, tol plaatsing van een a twee kinderen, Op Woensdag 10 Augustus 1887, Eene groote partij AFBRAAK, op Vrijdag 12 Augustus 1887, op Dinsdag 16 Augustus 1887, goede Werkpaar den vau verschillenden leeftijd en 13 Meslpulloopers. Ontvangen: Te Utrecht is tegen 4 personen proces-verbaal opgemaakt, die verdacht werden kunstboter in plaats van natuurboter te verkoopen op de voor laatstge noemde boter aangewezen plaats in de botermarkt. De Ned. Sport schrijft Mag het met zekere waardeering worden opgemerkt, dat in de laatste jaren de beoefening van verschillende aangename en gezonde spelen, alshet kaatsen, beu gelen en het oude kegelspel weer meer en meer in zwang komt, niet minder verdient het vermelding, dat een ander oud en ncht gezellig volksspel, het kolven nl., eveneens herleeft en weer meer ijverige beoefenaars vindt. Hoe oud dat kolfspel wel is, valt niet gemakkelijk te zeggen, maar zeker vond het reeds vóór eenige eeuwen beoefenaarsoude platen, waarop kolvers zijn afgebeeld in een kostuum, dat naar ver achter ons liggende tijden heenwijst, zijn daarvoor o. m. wel het bewijs. Opmerkelijk is het, dat dit spel, voor zoover ons bekend, hoofdzakelijk alleen in de provinciën Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zee land wordt gespeeldmaar het vindt daar dan ook jjverige liefhebbers, die het ver in deze edele kunst hebben gebracht. Gezellig is dit in hooge mate, en onze voorvaders speelden het zoo dood op hun gemak, dat zij het rooken van eene lange pijp er niet om behoefden te laten. En eene gezonde oefening is het kolven eveneens, wijl het eene nuttige lichaamsbewe ging medebrengt. Het is dus geen wonder, dat in onzen tijd, nu een terugkeeren tot oude, degelijke, onzen volksaard zoo geheel teekenende spelen op velerlei gebied meer en meer ingang vindt, nu ook he", kolfspel weer be gint te herleven en de beoefening daarvan weer toe neemt Nieuwe kolfbanen zijn op verschillende plaat sen opgericht, vereenigingen zijn gevormd en zelfs is een Nationale Kolfbond geconstitueerd. Deze Bond mag zich sedert haar driejarig bestaan in toenemenden bloei verheugen en het aantal leden wordt steeds groo- ter. Is het streven van dezen Bond er vooral op ge richt om de eenheid te bevorderen in het spel, om den band van broederschap tusschen de verschillende kol vers van Oost en West steeds nauwer aan te halen, dit laatste wordt vooral bevorderd door den grooten nationalen wedstrijd, telken jare gehouden, en waaraan van 100 tot 120 kolvers deelnemen. Bij loting wordt telkens de plaats aangewezen, waar die wedstrijd zal gehouden worden, en was eerst Bolsward en toen Alk maar aan de beurt, thans is het te Schiedam, dat die wedstrijd op 5 en 6 September a. s. zal plaats hebben. Daarbij doet zich de bijzonderheid voor, dat dit jaar voor het eerst een korps-wedstrijd tusschen de verschillende vereenigingen thans 16 in getal zal plaats hebben, waaraan echter ook een personeele wedstrijd om prijzen is verhouden. Wordt de prijs voor den korpswedstrijd, welke in een groote verguld zil veren medaille voor de vereeniging, en in dile kleinere zilveren medailles voor elk der prijskolvers zal bestaan, uitgeloofd door het bondsbestuur, de vijf prijzen voor den personeelen wedstrijd zal «Schiedam" aanbieden en zij zullen het winnen wel waard zijn. Te Schiedam, waar in de sociëteit «Harmonie", welke voor korten tijd een geheel nieuwe kolfbaan bouwde, eene groote kolfvereeniging bestaat onder den naam van «Schiedam',' worden reeds drukke toebereidselen gemaakt voor eene waardige ontvangst van de keur van Neerlands kolvers, zoodat het te verwachten is, dat zij daar een paar recht prettige en gezellige dagen zullen doorbrengen. Over de voorstellingen van den Deenschen pro fessor Wennervald, die gisteren op het terras van het «Kurhaus" te Scheveningen zou optreden, leest men in de Duitsche bladen het volgende: «De heer Wennervald laat 15 voet hooge, met een bijzondere soort gas gevulde figuren in de lucht stijgen. Zoodra zij voldoende gevuld zijn gaan zij, rechtop staande hemelwaarts. De gasstroom wordt door de hak in de holle figuur geleid en na korten tijd is zij vol komen gevuld en ontwikkeld. De figuren gaan lijnrecht de lucht in en zijn dan natuurlijk verloren; eemgen daarvan worden echter met een dun touw aan het been bevestigd en weder naar beneden getrokken. Het is een komisch gezicht te zien hoe haar heer en mee ster ze aanpakt, op een tafel drukt en zoolang knijpt (waartegen zij schijnbaar worstelen) tot zij haar laat- sten gas-adem hebben uitgeblazen. «Deze productiën zijn het nieuwste op dat gebied." Een Schot heeft dezer dagen den weg van Dun dee naar Londen in 28% dagen op stelten afgelegd. Den 1 Aug. verliet hij Londen, en keerde weer op zijne stelten terug. De Belgische Regeering heeft ae versterking ge last van Dieat, een plaats die den weg van Duitsch- land naar Antwerpen bestrijkt. De tijger, door Sarah Bernhardt uit Amerika naar Londen meegebracht, heeft van zijne meesteres den naam Tigrette gekregen. Hij ligt in de slaapka mer van «Dona Sol", zonder muilband, ketting of nest. Hij wordt met ossenvleesch gevoed. Als hij ge geten heeft, doet Tigrette een middagdutje, terwijl Mme. Bernhardt de diepste stilte beveelt. Somtijds laat Tigrette zijne tandjes zien en begint te brullen zoodat al de bedienden er kippenvel van krijgen. Sarah Bernhardt zei lachende«Nu kan ik gerust al mijne kostbaarheden laten slingeren. Tigrette is er bij" 1 Uit Kaboel wordt bericht, dat de Emir onlangs een gezwel aan den hals had en van zijn lijfarts, een Afghaansch kwakzalver, daarvoor een zalf had ge kregen, die hem veel pijn veroorzaakteAbdul Rah man liet den man daarop eenvoudig het hoofd af houwen. Een Perzisch edelman heeft dezer dagen den geheelen weg van Teheran naar Warschau te voet afgelegd. Het was om eene groote weddenschap te doem De jonge Pers Hassan Dshenedei had gezegd, in acht maanden Parijs te voet te kunnen bereikeD. Tot Warschau is hij in zes en eene halve maand ge komen, en wel over Moskou. Van Moskou naar War schau volgde hij den spoorweg. Hij ging alleen op wegals waarborg voor stipte uitvoering van zijne onderneming zwoer Hassan te Teheran een plechtigen ee i, dat hij nergens paarden of spoortreinen of andere verkeersmiddelen zou gebruiken. De reiziger spreekt slechts zijne moedertaalvan Russisch of Fransch kent hij geen woord. Te Warschau vertoefde Hassan Dshenedei een dag en ging toen weer welgemoed op weg naar het westen. Een graaf, die het badseizoen te Spa doorbrengt, deed met zijne vrienden een uitstapje in de omstreken. Zij waren met hun zessen en de graaf, de vrienden willende onthalen, zond naar Aywaille, waar zij heen gingen. een telegram van den volgenden inhoud: Arrivons d onze heures trente. Six diners. (Komen aan te elf uren dertig. Zes diners.) De telegrafist plaatste het puntje vóór trente in plaats van er achter en de hotelhouder lasArrivons a onze heures. Trente six diners. Toen de graaf met zijn vijf vrienden aankwam, vond hij een waar banket gereed voor zes-en-dertig personen. Wat het verplaatsen van een punt doen kan! Een schaakspeler heeft den nuttigen arbeid ver richt uit te rekenen, hoeveel verschillende spellen men met de 32 stukken van het schaakbord kan samen stellen en hij komt tot het getal H21 quatuordecil- lioen. Wij zullen dit getal maar niet in cijfers weer geven daarvoor zouden tachtig nullen noodig zijn. Het is niemand kwalijk te nemen, dat hij geen erg heldere voorstelling van dit getal heeft. Dat heeft de schaakspeler-rekenmeester ook ingezien, waarom hij de volgende omschrijving er van geeftStelt dan elk z ladkorreltje der aarde een wereldbol ware, door even veel menschen als onze aarde bewoond. Indien nu al deze menschen gedurende 5646 jaren niets anders ge daan hadden dan twee aan twee schaakspelen en elk spel niet langer dan een uur duurde, dan hadden zich nog niet alle 1121 quatuordecillioen combinaties voor- Wie het niet gelooft, moge het narekenen, zegt de Arnh. Ct. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. Na verder debat, waarbij de minister Heemskerk zonder een bepaald oordeel uittespreken, het hoofdbeginsel van het be staand art. 194 handhaafde, is het voorstel-Schaep- man verworpen met 27 tegen 11 stemmen. 5's-Gravenhage. De Gemeenteraad benoemde in de plaats der niet herkozenen tot wethouders de raads leden Godon, Lisman en baron Michiels Van Verduij- nen. De wethouder Evers werd herbenoemd maar wei gerde de aanneming der keuze, waarop dr. Mouton werd gekozen. De burgemeester bevestigde dat hij zijn ontslag had aangevraagd. Driewegen. Zaterdag jl. vergaderde hier het ge zelschap »'s-Gravenpolder". De heer P. Steuvoer, hoofd der school te Driewegen, hield eene lezing over«Jacotot en zijne onvervalschte methode". Jacotot, de schrijver van «Enseignement universel", gaf eene onderwijs-methode in het licht, die druk besproken werd, die bij vele voorstanders ook heftige tegenstanders vond. De bekende stellingen «Tous les hommes ont l'égale intelligence" en «Alles is in alles" moeten volstrekt niet onvoorwaardelijk aangenomen worden, terwijl de heuristische methode, hoe aanbevelenswaardig ook, door Jacotot te zeer tot het uiterste werd gedreven. Een en ander bracht spreker tot de beantwoording der vraag«Waarom hechten nog zoovele onderwij zers aan de leerwijze van Prinsen Hij vindt veel goeds in deze lees-methode. Aan de discussiën namen o. a. deel de heeren J. Agterberg en P. De Groot, de eerste als verdediger van het oude, de laatste als kampvechter voor het nieuwe. De heer Agterberg, een leerling van Prinsen, bracht den heer Steuvoer zijnen dank voor den lof, dien hij Prinsen had toegezwaaideene reeks van jaren had hij zijne lees-methode met genoegen en gunstige resul taten toegepast. De heer P. De Groot had ook jaren het eerste leesonderwijs volgens Prinsen gegeven, maar moet bekennen, dat de nieuwere methodes én voor de leerlingen én voor de onderwijzers veel genoeglijker zijn, terwijl de resultaten bij eene degelijke toepassing veel gunstiger zullen zijn; met de nieuwere lees-leer- wijzen zullen betere lezers gevormd worden dan met de methode van Prinsen. Nadat de heer .T. Kousemaker een en ander omtrent het redekundig en taalkundig ontleden op de lagere school had meegedeeld en de huishoudelijke zaken af gedaan waren, werd de vergadering gesloten. 325e Staatsloterij, 2e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 8 Augustus, le lijst. Nos. 9388 en 17300 elk 1500. No. 19959 1000. Nos. 867, 10356, 18164 en 20056 elk 400. No. 10075 200. Nos. 2962, 3190, 5653, 7453 en 16659 elk ƒ100. Vrijdag werden te Ovezand ten overstaan van den notaris J. Van der Kloes van Ellewoudsdijk in publieke veiling verkocht elf perceelen bouw- en wei land, samen groot 14.45.28 hectare, gelegen in de gemeenten Nisse, 's-IIeer Abtskerke, Heinkenszand, Driewegen en Ellewoudsdijk, nagelaten door wijlen C. Smit te Borsele. Perceelen 1 en 2 groot 3.39.50 hectare weiland (tiendvrij) onder Nisse zijn toegewezen aan A. De Maaker wed. te Borsele voor 453 per 39.24 are. Perceel 3 groot 1.13.40 heet. weiland aldaar aan dhr. C. v. d. Velde te Borsele voor 435 per 39 24 are. Perceel 4 groot 1.31.48 heet. weiland en water gang onder 's-Heer Abtskerke aan dhr. M. Burger te Kloetinge voor 513 per 39.24 are. Perceel 5 groot 1.77.80 heet. weiland onder Hein kenszand aan dbr. D. Wisse te Borsele voor 412 per 39.24 are. Perceelen 6 en 7 groot 2.98.90 heet. bouwland onder Driewegen aan A. De Maaker wed. voornoemd voor 280 per 39.24 are. Perceelen 8 en 9 groot 1.11.20 heet. tiendvrij bouwland aldaar aan dhr. P. A. v. d. Velde te Ter- Neuzen voor 300 per 39.24 are. Perceel 10 groot 1.84.30 heet. weiland en zijkant weg onder Ellewoudsdijk aan A. De Maaker wed. voor noemd voor 251 per 39 24 are. Perceel 11 groot 88 70 aren weiland aldaar aan dhr. G. Nijsse Az. to Driewegen voor 231 per 39.24 are. Afsluiting der kasboeken en restantenhjst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand Juli 1887. ONTVANGSTEN Reservefonds f 4532,99 Storting aandeel - 11210,56% Terugbetaling op schuld vordering - 87229,52 Interesten daarvoor en ger. interest 4005,38 81761,97% Opgenomen gelden Onkosten- Gezamenlijk bedragƒ188740,43 UITGAVEN f Reservefonds Terugbetaalde aandeelen Verleende voorschotten Terugbetaalde interesten Terugbetaalde opgeno men gelden Interesten van opgeno men gelden - Onkosten- Gezamenlijk bedrag Kas-saldo 216,43 69,33 -158630,25 333,80% - 28722,14 195,88 108,85 f 188276,68% 463,74% Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 10 Aag., 10 10 12 15 16 - 17 23 25 31 Sept., Plaats. Kolijnsplaat, Goes, Goes, Ierseke, Kapelle, Goes, Kortgene, Goes, Baarland, Ierseke, Kolijnsplaat, Voorwerpen. landbonwersinspan, afbraak enz., meubilaire goederen, paarden enz appels en peren, werkpaarden enz inspan, woonhuizen enz., oppervruehten, woonhuis en erf, hofstede en land, hofstede en land, Informatie». Huvers. Pelle. De Vos. Mulock Houwer. Mr. Liebert en Pilaar. Mulock Houwer. Koelof. Mulock Houwer. Van der Kloes. De Ronde Bresser Huvers. J. M De Graaff, Aardenburg. Marktberichten. ROTTERDAM, 8 Augustus 1887. Van Granen was de aanvoer kleio en de stemming flauw. Tarwe 25 ets. lager; Rogge 5 75 a ƒ5,Meel 25 ets. lager, buitenlandsche lusteloos. Burgerlijke Stand Goes van 5 tot 8 Augustus 1887. Geboren: 5, Maatje, d. v. Kaspar Jacobus Wal raven en Johanna Kleinepier. Overleden 7, Henriette Stighart, 74 j., gehuwd met Jan De Jonge. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ierseke. Uitslag der aanbesteding op Vrijdag 5 Aug. door Burg. en Weth. van lo. levering van vloei- en meerpalen, verhooging der loskade en het maken van een remmingswerk lang 20 M. Ingeschreven door A. Foudraine te Goes voor 1312; J. Lindenberg te Wemeldinge voor 1290: M. De Regt te Ierseke voor 1167,09; A. Marteijn, idem, voor 1145; W. Goeman, idem, voor 1139; L Laban, idem, voor 1011. Toegewezen aan den laagsten inschrijver. 2o. Het maken van een regenbak, groot 100 ton, bij school 2. Ingeschreven doorA. Marteijn voor 330W. Goeman voor 325L. Laban voor 281 en M. De Regt voor 270. Toegewezen aan den laagsten inschrijver. Jkd-vertentien. Ondertrouwd JOHAN COENRAAD FERDINANT HOFFMAN en GEERTRUIDA HUNDERSMARK. Delft, Ovezande bij Goes 29 Juli 1887. (Zeeland), j V Heden overleed, in den ouderdom van ruim 74 jaar, mijne geliefde echtge- noote HENRIETTE DE JONGE geb. Stig hart, na een gelukkige echtvereeniging van ruim 45 jaren. Namens mij, mijne kinderen en kindskinderen, J. DE JONGE. Goes, den 7 Augstus 1887. Strekkende ter algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde echtge noot, vader en behuwdvader JACOB KA- RELSE, in den ouderdom van 68 jaar en 9 maanden. Uit aller naam de wed. KARELSEVan Liere. Wilhelminadorp, 8 Augustus 1887. In een net burger-huisgezin is gelegenheid die een school te Goes wenschen te be zoeken. Adres bureau dezer courant lett. Z. Voor de vele blijken van deelneming zoo van hier als van elders ons betoond, gedurende de langdurende ziekte en ook na het overlijden van onze geliefde dochter AGATHA, betuigen wij hiermede onzen innigen dank. J. AGTERBERG. J. AGTERBERG—Grivel. Oudelande, den 5 Aug. 1887. V Voor de belangstelling, mij bewezen bij mijne vei kiezing tot lid van den ge meenteraad, betuig ik mijnen oprechten dank. Goes, 8 Augustus 1887. D. HILDERNISSE. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen daDk aan de kiezers, die hunne be langstelling hebben getoond in mijne ver kiezing, op den 2 dezer, tot lid van den gemeenteraad. M. BURGER. Kloetinge, 6 Augustus 1887. des voormiddags te 10 uren, zal in «de Prins van Oranje" te Goes, gehouden worden, waarop zullen worden geveild Tafels, Stoelen, Ca napé, Linnen- en an dere Kasten, Kabinet ten, Spiegels, Schilderijen, Ledi kanten, Bedden met toebehooren, fraaie Draag- en rijdbare groote ZiekenstoelKachelsMangel Trapnaaimaehine, Lampen, eene groote partij Koper-, Tin-, IJzer-, Porcelein-, Glas- en Aardewerk, eene groote partij Galanteriën, Kinder-Speelgoederen, Kantoor- en Schrijfbehoeften, Kerk- en Kruisbeeldjes, R. C. Kerkboeken en Manufacturen, eenig Winkel opstal, eene partij Flesschen. als Kozijnen, Deuren, Ramen, Kolders, Balken, Planken, Brand hout enz. Voorts nog des namiddags te 2 uren precies 1 vlug Muildier met Harnas- sement, Tilbury, Tentwagentje, 1 Zadel, Haverkist, Hefboom en meer andere Goederen. KIJKDAG Dinsdags te voren. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bijge bracht worden, waarvan opgaaf te doen ten kantore van den Notaris J. DE VOS, Groote Kade en bij A. SCHRIJVER, Vlasmarkt. 's voormiddags te 11 uren, aan de schuur van J. Lamper te Ierseke, ten diens ver zoeke en ten overstaan van Notaris MU LOCK HOUWER, van 1 zwart Merriepaard, oud 8 jaar, 1 bruin «Ruinpaard, oud 11 jaar, 1 Barouchet, 1 Omnibusje, 2 voer Klaverhooi, Harnas, Stalgereed- schap enz. 's namiddags te 12% uren te Goes, aan het station bij de Weduwe J. Rijk, en ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van Org1.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 3