Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Koloniën. Buitenlandse!) Overzicht. Gemengde Berichten. Werd voor 6 0 0,000 deel te nemen aan de te Amsterdam opgerichte Maatschappij voor het bouwen van den Delagoabaaischen spoorweg. De heer Snethlage, de ingenieur, die door de Hollandsche Maatschappij is uitgezonden, om eenige zaken met het Gouvernement te bespreken, is nu op reis gegaan in de richting van Barbedon om eenige verandering in de gemaakte route op te nemen. Het eenige, dat nu nog overblijft, te doen istot eene verstandhouding te komen, wat het tarief betreft, met de Engelsche Maatschappij, die de concessie van Portugal heeft ge kregen tot het bouwen van de lijn van Lorenzo Marques tot de Transvaalscbe grenzen en waarbij onze lijn moest aansluiten. Van harte hoopt men hier, dat er nu niets meer in den weg zal komen en er spoedig een begin zal gemaakt worden. Het is te hopen, dat de oogen van de Hollanders nu zullen opengaan en zij hun aandacht zullen wijden aan de vele voordeelen, welke dit land oplevert voor kapitalisten en mannen met een flinken kop. De Engel- schen palmen tegenwoordig alles in. Op bijna elke plaats van eenig belang heeft de «Standard Bank" een tak opgericht en zij doet zeer voordeelige zaken. Hadden de Hollanders vijf jaren geleden de zooveel besproken Bank opgericht en waren zij niet zoo be vreesd geweest, dan hadden zij nu reeds de rijpe vruchten kunnen plukken. Er is echter nog tijd. EERSTE KAMER In de zitting van Zaterdag is aangenomen het hoofdstuk Defensie der grondwetsherziening met 24 tegen 15 stemmen, en het hoofdstuk Waterstaat met algemeene stemmen. Het grootste gedeelte van den dag werd aan hoofd stuk X (onderwijs) besteed. Het debat daarover wordt heden voortgezet. Eigenlijke verdediging vond het voorstel-Schaepman niet. De heeren Verheijen, Pijnappel en De Biuijn, die er hun stem aan zullen geven, erkenden allen, dat eigenlijk art. 194 zoo kwaad niet is en aan hun wenschen niet in den weg staat. Maar zij verlangden den eersten stap te doen om tot paci ficatie te komen of tot staatsonthouding. De heeren Sickesz, Fransen van de Putte, De Sitter, Viruly, Vening Meinesz, Van Swinderen, Van Roijen en Muller betoogden evenwel, dat het aangeboden voorstel de beoogde pacificatie niet brengen zou, den strijd verscherpen, de minderheden in ongunstiger toestand, den Staat op een verkeerden weg brengen zou. Waarde. Onze predikant M. A. Rouwenhorst heeft het beroep naar Rozenbuig aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet door ds. G. B. Fijnvandraat te Stavenisse. Te Vlissingen is Vrijdag 29 Juli II. eene verga dering gebouden, waartoe opgeroepen waren allen, die de Kerk en Belijdenis der vaderen liefhebben, en dns losmaking van het genootschap dringend noodig achten. Het doel was over te gaan tot de verkiezing van ouder lingen en diakenen. G-kozen werden 7 ouderlingen en 2 diakenen. Tot ouderlingen de heeren B. H. Esser. G. v. d. Putte, A. Haarzakker, J. De Heer, J. P. Swen- nen, J. Colijn en A. C. Smits. Tot diakenen de heeren P. G. Laemoes jr. en A. Botting. Na behoorlijke voorstelling aan de gemeente, en als er niemand verschenen zal zijn, die iets wettigs tegen hen heeft voortgebracht, zullen deze heeren nader in hun ambten worden bevestigd. (Zeeuwsche kerkbode). Tot leeraar in de Engelsche taal aan de H. Burgerschool en het Gymnasinm te Breda is benoemd de heer M, G. Van Neck, leeraar aan de H. Burger school alhier. Mej. M. P. De Koning van Middelburg, te Leiden, behaalde te Utrecht de akte Engelsch (I. o.)bij het aldaar gehouden examen voor vroed vrouw werd topgelaten mej. E. M. Van der Schaaf, te Westkapelle. Aan de openbare scholen te Bergen-op-Zoom heeft eene uitreiking plaats gehad van kleedingstukken voor getrouw schoolbezoek. Van de schoolgaande kinderen hadden 67 pet. vin 1 Juli '861 Juli '87 geen enkele maal ongewettigd de school verzuimd. Thans heeft men in Nederland 403 Doleerende gemeenten. Zij zijn naar de provinciën gerangschikt als volgt: Groningen 5, Friesland 24, Drente i, Over- ijsel 4, Gelderland 45, Utrecht 9, Noord-Holland 8, Zuid-Holland 34, Zeeland 4 en Noord-Brabant 2. In nog een 25tal gemeenten worden stappen gedaan om Doleerende gemeenten te stichten. In de Drentsche en Groninger veenkoloniën zijn de korenprijzen zoo laag als in eene halve eeuw niet het geval was. De toestand van den landbouw wordt er dan ook niet beter op. Volgens opgemaakte reke ning komt daar thans de best ingerichte boerderij te kort. Van het aanleggen van nieuwe boerenplaatsen, zooals dit langen tijd telkens geschiedde, verneemt men in de laatste jaren weinig. Ook de prijzen der boerderijen zijn bij verkoop aanmerkelijk gedaald. Van 4 Januari tot 4 Juli van dit jaar is in Groot-Brittannie op 336 plaatsen besmettelijke long ziekte onder het rundvee uitgebroken, waarvan 434 maal in Engeland en 202 maal in Schotland. Het aantal zieke runderen bedroeg in Engeland in het eerste halfjaar 482 en in Schotland 4046. (N. Ii. Ct.) De pas ontvangen mailberichten (loopende tot 4 Juli) wijzen op de vermoedelijke spoedige herstelling van het Sultanaat in Atjeh. Terwijl wij de aandacht j op die berichten vestigen, dient teven opgemerkt dat het gunstige dier tijdingen weder dadelijk wordt ver zwakt door andere Atjeh-berichten. 1 Omtrent de onderwerping van Abdoel-Madjid, schoonvader van den pretendent-sultan van Atjeh en de hechtste steunpilaar van de oorlogspartij, wordt in een correspondentie van de Sumatra Ct. het volgende gemeld: Het eenige nieuws van belang is de onderwerping van Toeankoe Abdoel Madjid, een afstammeling der oude sultansfamilie, schoonvader van den pretendent- Sultan en kort geleden nog de hechtste steunpilaar van de bekende Kemala-partij. Deze onderwerping had plaats op 46 Juni, ten huize van den Gouverneur van Atjeh, alwaar alle hoofd officieren met hon adjudanten, benevens de chef van den staf zich hadden vereenigd. De onderwerping van dezen man kan van groot ge wicht worden voor den verderen loop der Atjeh-ge- schiedenis, mits met veel takt en beleid van zijn grooten invloed worde gebruik gemaakt en is van meer poli tieke beteekenis dan die van zijnen bloedverwant Toe- angkoe pangeran Hoesien, thans sedert eenige jaren woonachtig in de kampong Djawa te Padang. Doch Toeangkoe pangeran Hoesien te Kemala moet om zijne persoonlijkheid de invloedrijkste zijn. Wan neer ook deze zich onderwerpt, zijn wij een grooten stap verder tot den vrede. De hoeloebalangs van Pedir en Giging in Groot- Atjeh, die bij den terugkeer van de orde en rust in het land veel te verliezen hebben, zullen zeer waar schijnlijk, om niet te zeggen zeker, elke toenadering van den sultan trachten tegen te gaan. Gunstige berichten bij de Regeering ontvangen omtrent den staat van zaken in Troemoen hebben doen afzien van het voornemen om het te Batavia in gar nizoen liggend 9e bataillon derwaarts te zenden. Hoe zeer wij ons in dezen afloop verheugen, prijzen wij het in de Regeering, dat zij terstond de noodige voorzorgs maatregelen genomen heeft, ten einde krachtig te kun nen optreden, indien dit noodzakelijk ware gebleken. (H.) De directeur van Justitie heeft den Gouverneur van Sumatras Westkust per telegram te kennen ge geven, dat ruim 600 dwangarbeiders en hunne man- doors gereed moeten zijn, om naar Atjeh te worden opgezonden, tei wijl ook den resident van Batavia door genoemde autoriteit is opgedragen, om alle valide dwangarbeiders gereed te houden voor de opzending naar Atjeh, met het oog op de jongste woelingen aldaar. Den 28sten Juni is de Gouverneur-Generaal en gevolg uit de Priokhaven naar Samarang vertrokken. Even over achten arriveerde Z. E., vergezeld van de stafmuziek per extra-trein te Tandjong-Priok, waar de in de haven liggende schepen pavoiseerden (uitge zonderd de «Voorwaarts" van de Maatschappij «Ne derland", welke slechts de Nederlandsche vlag ver toonde). De stoombooten der Ned.-Ind. Stoomvaart maatschappij paradeerden bovendien. De «Broroo" van laatstgenoemde maatschappij was voor de reis van Z. E. netjes ingericht en heesch bij het aan boord stappen van den Gouverneur-Generaal wimpel en vlag. Er waren, naar 1k(t Bat. Hbld. meedeelt, niet veel nieuwsgierigen en het weinigje publiek, dat aanwezig was, hield zich vrij koe). Slechts de paradeerende ma trozen kou men een gecommandeerd «hoera" hooren roepen. De «Bromo" vertrok onder het officiéél saluut der Welkomstbatterij en het spelen der Stafmuziek. Het Engelsche parlement is het eenige, dat nog aan den arbeid is in deze hitte en de arbeid gaat maar langzaam voort. De begrooting wordt behandeld en vermoedelijk zal men nog anderhalve week noodig hebben om haar ten einde te brengen. Het is nu vrij zeker, dat de Prins van Cobnrg niet naar Bulgarije gaat zoolang de mogendheden het niet eens zijn omtrent zijne benoeming. Volgens sommigen hebben alle mogendheden, met uitzondering van Rus land en Frankrijk, zijne benoeming tot vorst van Bul garije goedgekeurd en bet heet zelfs, dat Rusland er zich niet tegen zal verzetten, wanneer het ministerie en de regenten aftreden, de Sobranje wordt ontbon den en eene nieuwe Kamer weder den Prins verkiest. Waarom deze lange weg moet gekozen worden is ons niet duidelijk. Wordt prins Ferdinand verkozen dan is het resultaat hetzelfde en is Rusland voornemens bij de verkiezing van eene nieuwe Sobranje zoo te intrigeeren, dat de prins door dit lichaam niet wordt herkozen dan was bet eenvoudiger voor Rusland om zich maar rondweg tegen de candidatuur van den prins te verklaren. Het ofïicieuse Wiener Fremdenblatt meldt echter, dat ook Oostenrijk nog geene beslissing omtrent de candidatuur van den prins van Coburg heeft genomen. De toestand van den Duitschen Keizer schijnt zeer bevredigend te zijn, welke ongunstige berichten daar omtrent ook mogen loopen. Het komt ons anders altijd eenigszins verdacht voor, wanneer omtrent de gezondheid van hooggeplaatste personen opeens znlke gunstige tijdingen uit de lucht komen vallen. De Kroonprins zal Woensdag naar Potsdam gaan. Omtrent zijn reisje naar Ems om daar een nakuur te ondergaan is nog niets met zekerheid bekend. Aan de Pesther Lloyd wordt uit Belgrado gemeld, dat Ristics zich genoopt heeft gezien de formeels echt scheiding van den Koning en de Koningin van Servië aan te vragen. Gedurende de afwezigheid des Konings zal de Ministerraad het gezag uitoefenen. De Koningin vertrekt nog in deze maand naar een badplaats in Oostenrijk. Tusschen Griekenland en Turkije bestaat thans een betere verstandhouding dan in jaren het geval was. Uit Canea meldt men, dat de Nationale Vergadering van Creta de door den Sultan goedgekeurde, zeer gunstige bepalingen heeft aangenomen, zoodat alle moeielijkheden zijn opgelost. Men schrijft dit bevredi gend resultaat voornamelijk toe aan de houding van de Grieksche Regeering. De Sultan liet den Griekschen consul te Canea zijn dank betuigen en de Medjidjé- orde 2e klasse overhandigen en ook aan den Griek schen gezant te Konstaotinopel liet de Sultan de ver zekering zijner erkentelijkheid overbrengen. Gisteren ontstond er tijdens de godsdienstoefe ning in het gebouw der Chr. Ger. gemeente alhier eenige opschudding door het wangedrag van een ma rinier, die naar men ons meldt zich niet ont zag daar ter plaatse godslasteringen uit te spreken, zoodat men zich ten slotte genoodzaakt zag de hulp der politie in te roepen. Men schrijft aan het Dagblad De late aardappeloogst dreigt in Zuid-Beveland wer kelijk te mislukken. Reeds een veertiental dagen merkte men het verschijnsel van doorgroeien op; men hoopte evenwel, dat het slechts sporadische g-vallen zouden zijn. Thans blijkt allerwege, dat de knollen talrijke uitspruitsels hebben, waaraan zich reeds kleine nieuwe aardappeltjes vertoonen. Van dit ongewone, ver ontrustende verschijnsel weet men, bij zooveel droogte, zich geen rekenschap te geven. De bekende aardappel ziekte doet zich tot hiertoe in 't geheel niet voor. De appelboomen zullen in Zuid-Beveland een nog al rijken oogst geven, doch de pereboomen, ook de late soorten, zijn slecht geladen. Pruimen en andere steen vruchten zijn er weinig en bijgevolg duur. De heer A. Brandt, directeur van het fanfaren- gezelschap «Oefening kweekt Kunst" te Wemeldinge, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Ierseke. Een orgeldraaier in een gewoon werkmans pak met eene gezellin in de Zuid-Bevelandsche kleeder dracht is zeker geen alledaagseh verschijnsel. Heden was dit hier waar te nemen. De bedoelde personen waren uit Kvuiningen afkomstig. Waarschijnlijk zal het op velen een minder aange- namen indruk gemaakt hebben men ziet een mensch liever aan den arbeid dan achter een draaiorgel, maar tot verontschuldiging zij er bijgevoegd dat de man door een gebrek aan de rechterhand niet tot werken in staat is. Bath. Met een flinke bries uit het N.W. had gister- middag een zeilwedstrijd met jachten, uit Antwerpen tot in 't nauw van Bath plaats. Een 22tal nam daar aan deel, waarvan, naar men verneemt, de «Girofla" den prijs en de «Admiraal de Ruijter" de premie be haalde. Een visschersvaartuig in 't nauw van Bath werd door een der vaartuigen zoodanig aangevaren, dat berg hout, boeiing en roer der boot zwaar beschadigd werden, waardoor de visscher genoodzaakt was naar Antwerpen terng te keeren. Vlissingen. Eene gisterenmorgen van Antwerpen vertrokken en met bestemming naar Havre alhier ge passeerde stoomboot keerde een paar uren daarna uit zee hier ter reede terug, ter ontscheping van het lijk van een der opvarenden, die tijdens de reis ernstig ongesteld geworden «n binnen korten tijd overleden was. Aangezien de man had geklaagd over zeer hevige buikpijnen, vermoedt men dat hij aan een aanval van ernstige koliek was bezweken. Nrdat het lijk met eene sloep was aan wal gebracht, werd het door de bemoeiingen van den alhier gevestig- den vice-consul van Frankrijk, den heer Ch. De Groof, gekist en per lijkwagen overgebracht naar de alge meene begraafplaats, ten einde aldaar te worden ter aarde besteld. De stoomboot zette 's avonds de reis naar hare be stemming voort. Vlissingen. Zondagmiddag bad hier weer een onge luk plaats. Terwijl de spoorbrug over het kanaal door Walcheren werd dichtgedraaid, had een der zoontjes van den commandant van het wachtschip, een aanval lig knaapj9 van een jaar of negen, dat zich onvoor zichtig binnen het gesloten hek waagde, het ongeluk, met een zijner voeten zoodanig tusschen de brug en den vasten wal bekneld te gerakendat genoemd lichaamsdeel hoogst ernstig werd gekneusd en gewond. In deerniswaardigen toestand werd het kind opge nomen en neergelegd in het naburige wachthuisje van den stoomtram, van waar het. na door de militaire geneesheeren Butner en Van Deventer voorloopig te zijn behandeld, met eene inmiddels ontboden rader brancard van het garnizoens-hospitaal naar deze in richting werd vervoerd. De toestand van den jeugdigen lijder moet nogal bevredigend zijn. Heden zou de gekneusde voet worden geamputeerd. Voor den goedkoopen trein, die gisteren van Vlis singen naar Rotterdam en terng liep, waren genomen teVlissingen (stad) 300Middelburg 300Goes 244 Bergen-op-Zoom 438; Rilland 25Krabbendijke 24 en Kruiningen 74 kaarten. (M. Cf.) Met het oog op de behoefte aan drink en wasch- water te Middelburg heeft de heer E. De Zeeuw een vaartuig met rivierwater doen komen en stelt dit voor geringen prijs voor het publiek beschikbaar. Te Vlissingen loopt het gerucht dat een notaris klerk eene aanzienlijke som in bankpapier verloren heeftsommigen spreken van eenige duizenden. Vrijdag avond laat bracht de officier van justitie uit Middel burg er een bezoek, dat in verband wordt gebracht met de verloren som. Op de werf der Kon. maatschij. «De Schelde" te Vlissingen is de kiel gelegd voor een stalen torpe doboot (groot model). «Cerberus" genaamd, die aan deze inrichting zal worden gebouwd voor het Departe ment van Koloniën, met bestemming voor Nederlandsch- Indië. Dezer dagen werd te Murmer voor de verbouwing der school aldaar zoo laag Ingeschreven, dat de ge heels gemeente er zich over verbaasde. Thans blijkt dat de aannemers iets vergeten hadden, nlhet arbeidersloon. De firma Van Hulst Go. te Kampen, wier sigarenfabriek met eene groote oplaag tabak verbrandde, zou heden aldaar in een ander lokaal gaan werken; zij betaalde de vorige week al hare arbeiders ten volle uit. In 3% jaar heeft dr. Kramer uit Amsterdam persoonlijk 230 diphteritis-lijders behandeld, waarvan hij er 223 mocht redden en 7 overleden. De toepassing zijner methode vindt meer en meer ingang. Als aandenken aan zijn bezoek aan het eiland Marken op 42 Juli jl. heeft Z. K. H, Prins Albrecht van Pruisen, met een vereerend schrijven aan den heer C. De Groot Cz., hoofd der school te Marken, eene prachtig bewerkte gouden doekspeld met zijn borstbeeld, en aan de wed. Maritje Tijssen, de bezit ster der grootste en fraaiste verzameling Markensche meubelen en antiquiteiten, een fraai uitgevoerd kabinet- portret vereerd, voor de bijzondere welwillendheid hem bij dat bezoek betoond. Eenige Hagenaars, begaan met het lot van de weduwe en kinderen van den braven en oppassenden werkman, die bij de proefritten op de stoomtramlijir Den Haag—Delft op een ongelukkige wijze om het leven kwam, roepen de algemeene liefdadigheid in om hulp te bieden. Élke gift, hoe klein ook, is welkom, en zal o. a. door de administratie van het Fad. in ontvangst worden genomen. Te Tilburg is iemand bij het kersenplukken uit eenen boom dood gevallen. Onder meerderen verdronk te Tegelen een rijks ambtenaar, bij het baden in de Maas, en te Heteren een jongeling uit Arnhem bij het zwemmen in den Rijn. Op een geplaatste advertentie om een ezel ont ving de Prov. N. en 's-H. Ct. de volgende aanbieding per briefkaart «Gezien dat u een jongen ezel vraagt, mijn adres is (volgt de naam). In het ziekenhuis te Utrecht is een persoon bin nengebracht, die de onvoorzichtigheid had gehad om te Vreeswijk de stoomtram te verlaten, nog voor dat deze geheel stilstond, met het gevolg dat de man viel, eenen arm brak en eenige kneuzingen bekwam, die nog al reden tot bezorgdheid moeten geven. Te Montfoort (Limburg) zijn door een land bouwer bij het omgraven van een stuk land ruim 70 oude munten gevonden, van verschillenden ouderdom en vorm. Trouwe liefde! Indien er niets in den weg komt, zal in het laatst dezer maand zich te Rotterdam een paartje in ondertrouw doen opnemen, dat bijna 49 jaar geëngageerd is geweest. Uit Tiel wordt gemeld: Alhier gebeurde op den 3den dezer met eene vrouw betzelfde, als volgens de N. P. Ct. te Breda heeft plaats gevonden met eene vrouw, vergezeld van twee kinderen. Daar de vrouw te Tiel ook twee kinderen bij zich had en daar, evenals de vrouw te Breda, verhaalde dat haar man in den Bosch boekbinder was, lijdt het geen twijfel, of beide vrouwen zullen wel éene zijn. Nadat zij te Tiel zich uitgeput had laten nedervallen en weder was bijge maakt, gaf zij op den Bosch, met achterlating van haren man, te hebben verlaten, uit schaamte omdat zij en haar man uit hunne woning waren gezet zonder eenig middel van bestaan te bezitten. Nadat zij door eenige goede lieden van eten, kleeding voor hare kinderen en goed wat reisgeld was voorzien, heeft zij Tiel verlaten, waarschijnlijk om hare praktijk elders voort te zetten. Naar men aan de Echo verzekert, is er sprake van om het Marktplein der voedingstentoonstelling met ap- en dependentie over te brengen naar de Parijsche wereldtentoonstelling van 4889. Volgens een der bladen is dezer dagen iemand overleden, die een uit- en innemende persoonlijkheid was. Het herinnert aan het bekende opschrift: Tap- en slijterij. (D.) Op het erf van den heer B. te Vreeland stond een raagboleen vogelenpaar scheen er vermaak in te hebben, daar zijne tenten op te slaan, maar waar de gehuwden Diet aan hadden gedacht, was, dat de huisheer, dien ze geen huur betaalden, dat gereedschap moest doen bezigen. En ja, die dag kwam. Men nam er echter het nestje voorzichtig uit, en Da gebruik werd het weder op de raagbol gezet, met het gevolg dat het vogelenpaar er weder zijn intrek nam, om zoo het thans hoopt zonder verdere stoornis den huurtijd ten einde te brengen. Op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam heeft de heer C. Sanr Hzn. Donderdag eene vischtentoonstelling gehouden. De reus in deze verzameling was een steur, ongeveer 150 kilo we gende hij was de eenige vertegenwoordiger van zijne soort. Om hem heen en verder de geheele vischbank langs lagenzalmen, roggen, tarbotten, tongen, schollen enz., ook mosselen en alikruiken. Boven deze waren girookte zalmen uitgestald, we gende van 50 tot 5 pond. Tweeërlei steur. Een Kampenaar vroeg in de restauratie op da Amsterd. voedingstentoonstelling steur. «Een stuk of vier met een broodje liefst «Maar mijnheer, zegt de kellner, vier Die eene van Saur is genoeg voor een heel bataljon sol daten 1" De Kampenaar strijkt zijn knevel af, kijkt den kellner streng in de oogen en zegt«Vrind, jij moet beter in je buffet rondzien. Heb jij geen harde eieren met mosterd Nu dan, dat is Kamper steur. Ont houd het 1" Een naar de nieuwste mode gekleed dametje zat Zondag in een der kerken te Amsterdam en luisterde met aandacht naar de woorden van den redenaar, toen er eenklaps aan haar japon werd getrokken. Echter lette zij er niet verder op. De godsdienstoefening was afgeloopen en onze juffer liep op een drafje naar huis, want met haar tournure was het volstrekt niet zooals het wezen moestreeds bereidde zij zich voor om de modemaakster een standje te geven. Goed en wel kwam zij ten slotte thuis en stelde terstond een onderzoek in, want baar tournure zat reeds geheel los. Eensklaps hoorden de huisgenooten een vreeselijk gegil in het slaapvertrek van de dame weerklinken. Ontsteld snelde men te hulp, want, naar het geschreeuw te oordeelen, moest op zijn minst een moord gepleegd zijn. Gelukkig bleek het, dat hier van een moord geen sprake was, er had iets anders plaats gevonden, dat verschrikkelijk, akelig, ontzettend wasuit de tournure namelijk was een groote rat te voorschijn gekomen. Het beest was vermoedelijk in de kerk verdwaald geraakt en had geen uitweg meer in het nieuwmodische kleediDgstuk kunnen vinden.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2