1887. N°. 93. Dinsdag 9 Augustus. 74sle jaargang. nmt VEEMARKT Het DRINKWATER goescii De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene zfcAfes» TE GOES. zal gehouden worden op Dinsdag den 13 en den 27 September 1887. Goes, den 6 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. uit de Hoogdrukwaterleiding van Dordrecht is thans verkrijgbaar gesteld aan het gebouw van de Hoogere Burgerschool, eiken dag van des voormiddags 7 tot des middags 12 uren, tegen betaling van twee cents per emmer. Goes, 8 Augustus 1887. Burgemeester en Wetgouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 Augustus 1887. De heer W. J. Van Gorkom maakt ons opmerk zaam op eene fout in ons verslag van de vergadering der liberale kiesvereeniging alhier, voor zoover betreft het door hem gesprokene over de candidatuur-Van Gorsel. Dit moet luiden: De heer Van Ga-kom kent den heer Van Gorsel als een goed en ontwikkeld man en twijfelt niet aan diens vastheid van beginselen maar hij heeft bij hem niet altijd die kracht en die energie gevonden, welke spr. wenscht in een lid van de prov. vertegenwoordiging en die noodig is om anderen tot zijne meening over te halen." In de vergadering van den Nieuw Olzendenpolder is heden benoemd tot ontvanger-griffier dhr. J. H. O. Dominicus. Heinkenszand. Bij een geacht ingezetene alhier be stond het voornemen om met medewerking van eenige anderen bij gelegenheid van Prinsesjes ver jaardag op 31 Aug. den kinderen in deze gemeente een feestdag te bereiden. Daartoe was tegen jl. Zater dag eene vergadering belegd ten einde een en ander te kunnen bespreken, doch de belangstelling was zoo gering, dat slechts vier personen ter vergadering aan wezig waren, een getal dat ten eenenmale onvoldoende was om het gewenschte doel te bereiken. De kinderen, die reeds op een blijden dag rekenden, zijn derhalve zeer teleurgesteld even als op den 70sten jaardag van den Koning, toen bijna overal een kinderfeest gevierd werd behalve hier. Onzen vroegeren stadgenoot, den heer G. P. Blaaubeen te Antwerpen, viel 4 dezer de onder scheiding te beurt van door het vereenigde consistaire der Duitsche en Hollandsche Evangelische gemeenten te Antwerpen te worden benoemd tot hoofdorganist der kerk aldaar. Ierseke. In de vergadering van den gemeenteraad op "Vrijdagavond 6 uren waren alle leden tegenwoordig. Omtrent het ingekomen antwoord op het verzoek om een locaaltrein op Dinsdag merkte de Voorzitter op, dat het ontbreken van wagens le en 2e kl. den maatregel weer maar tot een halven maakte, en gaf hij in overweging om ook voor passagiers le en 2e kl. de gelegenheid te vragen om van bedoelden trein ge bruik te maken. Het kwam evenwel niet tot een be slissing. Na bracht de Voorzitter de vraag opnieuw aan de orde, of de Raad de instructie voor den gemeente architect in behandeling zou nemen. Met 4 tegen 3 stemmen werd zij ontkennend beantwoord, zoodat de toestand onveranderd blijft. Ingekomen was een bezwaarschrift der heeren H. Vermaas, J. Wagenaar en P. Sandee, over de uitwate ring van het nieuwe riool in de sloot voor hunne woningen, met verzoek om voorziening in het ongerief, daar het water, dat staan blijft, aanleiding kan geven tot bevordering van besmettelijke ziekten. De Voorzitter had den toestand onderzocht. Het water bleef staan omdat de sloot te diep gegraven was, maar stinken doet het niet. Hij zag den toe stand niet zoo bezwaarlijk in en meende, dat verande ring onnoodig was. De Raad liet de beschikking aan B. en W. over, die de zaak nader zullen overwegen. Daarna werd voorgelezen een adres van den Kerke- raad der Chr. Ger. Gem., waarin het onnoodige en nadeeiige van de kermis wordt betoogd en de motie ven, die gewoonlijk tot bare verdediging worden aan gevoerd, worden bestreden. De Kerkeraad eindigt met verzoek om afschaffing, al was het dit jaar dan maar alleen van den Maandag. De Voorzitter voegde daarbij de mededeeling, dat bet adres te laat was ingekomen om door B. en W. te worden behandeld, waarom hij voorstelde het tot de volgende vergadering aan te houden, het inmiddels aan de overweging der leden aanbevelende. De heer Sauer wilde het adres terstond behandelen en wel het eenvoudig als kennisgeving aannemen. De Voorzitter was daartegen, omdat hij het verzoek een onderzoek waard achtte en de Chr. ger. gem. een te groote partij vormt om hare stem bij zulk een onderwerp niet te willen aanhooren. Zijn voorstel werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De rekening der gemeente over 1886 werd inge leverd en voorloopig medegedeeld, dat zij beloopt in ontvang 21,456,18, in uitgaaf 21,349,48, goed slot ƒ106,70. Ingekomen is een verzoek van eenige ingezetenen uit het zuidelijk gedeelte der gemeente, dat de Raad ter plaatse waar het behoort pogingen zal aanwenden tot het verkrijgen van een hulpbrievenbus in het bedoelde deel der gemeente. De heer Saner meende het beter, dat adressanten zich zelf tot de bevoegde macht wendden, en dat de Raad adhesie schonk. De Voorzitter deelde dat gevoelen niet en op de opmerking, dat men waarschijnlijk te vergeefs zou vragen, omdat de wet spreekt van een afstand van 15 min. en de hier bedoelde afstand van 't postkan toor maar 10 min. bedraagt, haalde de Voorzitter voorbeelden aan, dat dan de wet toch uitzonderingen toelaat. Hij achtte de bus noodig. Als het noordelijk gedeelte (de Dam) een bus heeft, waarvan betrekke lijk weinig menschen profiteeren, dan mag het zuilen er ook wel een hebben, te meer omdat de gemeente zich daar het meeste heeft uitgebreid en de bus aan veel meer ingezetenen zou ten goede komen. Met 6 tegen 1 stem werd besloten vanwege den raad om een hulpbus te vragen, ongeveer ter hoogte van school 1. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden Saner en D. Schipper Jz. werden onderzocht en in orde bevonden. De deswege benoemde commissie ad viseerde tot toelating, waartoe met alg. stemmen werd besloten. De Voorz. deelde mede, dat de lengte van het voet pad, waar door de heeren Zuidweg c. s. om verzocht is, ongeveer 600 M. lang zal moeten zijn. Daarna vroeg de Voorz. machtiging voor B. en W. om eene leening uit te schrijven groot 4000 ad 4 pet., aftelossen in 16 jaar. Hij rekende den Raad voor, dat die som voldoende is ter bestrijding van de kosten voor de vergrooting van school 1 en dat het schoolgeld ongeveer voldoende zal zijn om de aflossing van kap. en rente en het salaris van een 4en onder wijzer aan genoemde school te bestrijden. De heer De Koeijer wilde de ailossing in 20 jaar doen plaatshebben, doch met 5 tegen 2 stemmen werd het voorstel van B. en W. onveranderd aangenomen. Nu deelde de Voorz. mede, dat de opname van het torenuurwerk door den daartoe benoemden des kundige heeft plaatsgehad. De, uitslag was, dat de reparatie zeer goed mogelijk is en eene opgave der kosten zou volgen tegelijk met eene opgave van den prijs van een nieuw uurwerk. Tot heden is die even wel niet ingekomen. De deskundige zal tot spoed wor den aangemaand. Een der wethouders had met den gelastigde van de wed. Van Hoorn gesproken over den verkoop van den vroeger besproken put, doch hij had een som gevraagd verre boven de verwachting en de waarde. De Voorz. sprak zijne bevreemding daarover uitieder een klaagt over gebrek aan water, maar niemand biedt hulp in den nood. Na eenige bespreking werd besloten tot nadere onderhandeling. Op de vraag van den Voorz. wie nog iets in het midden te brengen had, bracht de heer Van Oeveren den aankoop van eene brandkast voor het kasgeld der gemeente ter sprake, doch de Voorz. achtte die niet noodzakelijk, daar het kasgeld zelden meer bedraagt dan de borgtocht van den ontvanger en het bij dien ambtenaar even goed bewaard is, als in een brandkast in liet gemeentehuis. Evenwel kan het denkbeeld bij het opmaken der begrooting een punt van overweging uitmaken. De heer Sauer meende, dat het beter was de straat lantarens gedurende den zomer op te bergen, dan ze op de palen te laten staan. De Voorz. zag dat niet in; ook hebben zij den vorigen zomer een enkele maal ge brand. Bij donkere nachten zou dat ook nu noodig kunnen zijn. Maar hij zou den lantaarnopsteker gelasten ze nu en dan te reinigen en over het geheel ze beter te onderhouden. Nog werd gezegd, dat de lantarens slecht branden en verscheidene gedurende den laatsten winter waren uitgegaan. De Voorz hield zich aanbevolen voor waar schuwing als dit in 't vervolg weer geschiedde. De heer Lemson maakte het Dag. best. opmerkzaam op den toestand van het lijkenhuisje, waarvan eenige pannen waren afgeschoven. Dit was nu nog met weinig kosten te herstellen. De Voorz. antwoordde, dat be doeld gebouwtje nog andere reparatie vereischte. Daarna verzocht de heer Lemson den Voorz. als hoofd der politie om eenige surveillance bij het uitgaan der kerken en gedurende de godsdienstoefening in de Evang. kerk op den Dam, alsmede bij de Christelijke school gedurende de avondles in de handwerken. De Voorz. antwoordde, dat de politie last had tot de surveillance bij het uitgaan der kerken en zou van het verzoek nota nemen. Ten slotte had de heer Lemson opgemerkt, dat het aanplakken van publicaties enz. dikwijls des Zondags voormiddags plaats had. Hij meende dat dit evengoed op Zaterdagavond kon geschieden, en dat het zelis in strijd was met de Zondagswet. De Voorz. gaf dit laatste niet toe, op sommige plaatsen werden de publicaties enz. zelfs op Zondag van de pui van het stadhuis af gelezen, maar hij was ook van oordeel, dat het aan plakken even goed des Zaterdagsavonds kon geschieden. Hiermede was het openbare gedeelte der zitting af- geloopen. In de jongste algemeene vergadering der centrale tentoonstellingsvereeniging «Land bouw b e 1 a n g" in Schouwen-Duiveland deelde de voorzitter mede, dat het bestuur eerst toen in de gelegenheid was de prijzen uit te reiken, behaald op de tentoonstelling in Februari 11. Hij drukte den wensch uit dat deze symbolen een prikkel zouden zijn voor de inzenders om op den ingeslagen weg voort te gaan en om zich op het veredelen van zaaigranen, een der hoofdfactoren voor groote opbrengsten, te blijven toe leggen. De medailles, vervaardigd in de fabriek van den heer C. J. Begeer te Utrecht, doen deze inrichting alle eer aan. De diploma's, gemaakt naar eene pen- teekening van den heer J. A. Mulock Houwer, zijn zeer net en smaakvol afgewerkt. Voor de in September a. s. te houden tentoonstel ling van winterzaaigranen werd alsnu het programma opgemaakt en vastgesteld. Naaiytanleiding van ver schillende opmerkingen stelde net bestuur voor de inzendingen in groepen te splitsen, zoodanig dat er eene afdeeling zou zijn voor granen door landbouwers zelf geteeld en eene door handelaars in te zenden. De landbouwers zijn verplicht bij hunne monsters planten te voegen, terwijl handelaars van deze bepaling zijn uitgesloten. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk het programma samenstellen en aan belanghebbenden ver zenden. Bij het Crntraal-Bestunr van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond is een schrijven inge komen van den Minister van Justitie, inhoudende een kennisgeving namens Z. M. den Koning, dat niet kan worden getreden in zijn verzoek om gratie voor Domeis Nieuwonhuis en dat alzoo wordt volhard bij de vroegere afwijzende beschikkingen, genomen op mede ten behoeve van den veroordeelde ingediende verzoeken om gratie. Aan de Tweede Kamer zijn aangeboden twee wetsontwerpen, als; lo betreffende hetverleenen van onderstand aan mindere geëmployeerden, werklie den en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrichtingen tui 's Rijks zeemacht en op 's Rijks werkvaarfuigen, niet vallende in da termen der wet van 24 Juni, 1854 (Staatsblad no. 92)2o. tot nadere wijziging en ver hooging van het Vie hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1887. Heeft een commies-deurwaarder bij de directe belastingen, tevens aangesteld door de betrokken ge meente waar hij woont tot gemeentelijk deurwaarder, bet recht eene vervolging in te stellen tegen een ingezeten die weigerachtig is de gemeente lasten te betalen 1 Deze vraag heeft thans een rechts zaak uitgelokt. Het gemeentebestuur van Opsterland heeft tegen een wanbetaler vervolging ingesteld door bovenbe doelden ambtenaar. De wanbetaler wendt zich tot een advocaat, welke verzet aanteekent. De officier van justitie stelt daarop de gemeente in 't gelijk, doch de Rechtbank beslist in 't voordeel van den belas tingschuldige. Het bestuur van Opsterland heeft cas satie aangeteekend. Met belangstelling ziet men de beslissing eener hoogere rechtbank te gemoet, dewijl in onderscheiden plattelandsgemeenten de commies tot deurwaarder bij de gemeente is aangesteld. Door verscheidenen is in het Handelsblad de invoering bepleit van een of meer vrije dagen '8jaars voor werklieden in fabrieken en werk plaatsen. Een hunner schreef in het nommer van 2 dezer«Moge iemand, die een grootere inrichting heeft dan de mijne, voor bovenstaande aangelegenheid het initiatief nemen hij kan verzekerd zijn van vele zijden medewerking te ontvangen." Wij vermoeden, dat het de bedoeling is den werklieden vrijaf te geven met behoud van hun loon. Zulke «vacantie-dagen" kent men in Engeland althans voor kinderen, jeugdige arbeiders en vrou wen reeds lang krachtens een gebod des wetgevers. In navolging van vroegere voorschriften toch bepaalt de Factory and Workship]Act van 1878, in a-t. 22 dat in alle werkplaatsen en fabrieken, die aan haar onderworpen zijn dat is zoo ongeveer in de gansche Dijverheid aan de genoemde categorieën van arbei ders acht halve of vier heele vrije dagen in het jaar moeten worden toegestaan. En vergist men zich niet, dan is dit meerendeels vanzelf toepasselijk geworden ook op volwassen mannelijke werkliedeD. Mocht hier te lande iets dergelijks ingang vinden uit vrije beweging der werkgevers, de waarde ervan zou nog grooter zijn. ArnhCt.) De anti-revolutionaire deputatenverga- dering komt 18 Augustus te Utrecht bijeen. Deze week koQ naar de Standaard meldt niet meer, over mits aan de deputatenvergadering nog eene samen komst der Kamerclub en van het centraal-comité moet voorafgaan. De sGalerij-societeit" heeft besloten, middelen te beramen, ten einde dr. M e z g e r voor Amsterdam te behouden. Onder de handeldrijvende ingezetenen van Amster dam is eene adres-beweging op touw gezet, om B. en W. te vei zoeken, pogingen aan te wenden om dr. Mezger's vertrek uit Amsterdam te voorkomen. Volgens de inlichtingen, die het N. v. d. D. ontving van dr. Metzger zelf, is de reden van zijn besluit om te vertrekken hoofdz ikelijk deze, dat hij te Wiesbaden uitzicht heeft op de geheele en volkomen toepassing zijner methode. Eene instelling van dien aard te Am sterdam zou zich nooit in volkomenheid, en daardoor duurzaamheid, kunnen meten met eene door de natuur zoo gunstig bedeelde plaats als Wiesbaden. De stand van zaken is op dit oogenblik, dat dr. Mezger zich in beginsel met de oprichting en leiding van een Sanatorium aldaar vereenigd heeft. Hij is nu derwaarts vertrokken tot nadere regeliDg, waaruit ver moedelijk een beslissend contract zal volgen. Daarna denkt dr. Mezger nog tot 1 Januari a. s. te Amsterdam zijne practijk te blijven waarnemen. Des zomers blijft hij verkwikking zoeken op zijne fraaie villa in het heerlijk gelegen Domburg. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat sedert 3 Aug. de «Imperial" gas levert van voldoende licht- kracht volgens den nieuwen standaardmeter. Zij betaalde twee dagen boete, alleen om een proces uit te lekken over de bevoegdheid van het dageiijksch bestuur in deze. Het verslag over den toestand der 1 e e r - looier ij en en schoenmaker ij en te Tilburg, door de benoemde commissie aan de Kamer van koop handel en fabrieken te Waalwijk opgezonden, bevat het volgende Sedert de laatste tien of twaalf jaren is alhier het aantal leerlooierijen tot op een derde verminderd. Thans zijn hier 15 looierijen, die, behoudens eene enkele, van weinig beteekenis zijn. Als oorzaak van den achteruitgang wordt beschouwd het in het bui tenland gefabriceerd en hier ingevoerd overleer. Aan arbeidsloonen wordt hier weinig uitgegeven, daar de meeste looiers zonder knechts arbeiden. De omzet is van weinig beteekenis en sedert 1870 met drie vierde verminderd. Da schoenmakerijen zijn hier in verhouding met die in de Langstraat niet talrijk. Er zijn hier p. m. tien schoenmakerijen die voor het binnenland leveren, waarvan eene machinalezij werken met circa 200 arbeiders, waarvan de loonen in den loop van vijftien jaren met 10 pc*, verminderd zijn. De achteruitgang in zaken, wat dezen tak van nij verheid betreft, is, volgens de commissie, alleen toe te schrijven aan den invoer hier te lande van gemaakt en leestklaar schoenwerk. Het langdurig debat in het Engelsche Hoogerhuis over de vraag, welke naam aan kunstboter moet gegeven worden, is Vrijdagavond ten einde gebracht. De ook te onzent geldende benaming van «margarine" noemde lord Wernyss «wetenschappelijken onzin". In de koffiekamer van het Hoogerhuis was Hollandsche butterine tentoongesteld en de leden die er van proefden, moesten het verschil tusschen dit mengsel en de mar garine eenparig erkennen. De «margarine" vond een verdediger in lord Basing, die meende dat er in «butterine" een groot deel mar garine schuilt. De Regeering steunde de «margarine" en zei, bij monde van lord Cranbrook dat, indien de beide benamingen onjuist zijn, die van «butterine" het meest aanleiding tot vergissing en bedrog zou geven. Het voorstel van lord Wernyss om den naam butterine te herstellen, werd ten slotte met 52 tegen 14 stemmen verworpen. Men schrijft uit Pretoria van 9 Juli aan de Haarl. Ct. De Volksraad is nog steeds bijeen. Ik kan u nu met genoegen mededeelen, dat hij eenige dagen geleden een besluit heeft genomen, waarbij de Regeering gemacht gd

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1