i Bom- en Weiland, DANKBETUIGING. Divers Bouw- e ADYERTENTIE fl. C. Sauer. Dankbetuiging. TE PACHTEN 2 H. 93 A. 40 c.A. tiend vrij M. BURGER. EENIGE KIEZERS. Kloetinge, 4 Augustus. P. F. FAGEL, Besteller, VERMIST sinds Dinsdag: P. A. DE LIGNY. Sanitas Limonade. openbaar verkoopen een kapitalen en volledigen Een goed onderhouden en zinde- delijken Inboedel, Meubelen en Huisraad, openbaar verkoopen EENE KAPITALE innmnnn Rumphius aan den groothertog van Toskane een ring met een kokosnootparel. De steenen, paarlen, komen onder 200 of meer noten éénmaal voor in het zaad eiwit van de noot. De scheikundige analyse doet zien dat de bedoelde steenen bestaan uit zuivere koolzure kalk, met eenige organische stof, die bij de behande ling met zuren achterblijft. Soms worden de steenen zoo groot als kersen en komen buitengemeen goed overeen, wat gladheid, wit heid en glans betreft, met de gewone paarlen. Maar zij zijn harder dan deze, jt, bijna zoo hard alsopial of veldspaat. De Belgische Regeering heeft bij de Kamer een crediet aangevraagd van 1.000.000 frs. tot verbetering van de haven te Ostende hierdoor hoopt de Regeer ing de exploitatie der postdiensten te bevorderen het ge heels bedrag der werken zal 3 millioen frs. bedragen, maar voorloopig is een crediet van 1 millioen frs. voldoende. Tevens wordt 1.300.000 frs. aangevraagd tot aankoop van een nieuwe snelvarende stoomboot voor het vervoer van reizigers en goederen tusschen Ostende en Dover. De te New-York aangekomen Cunardsteamer vUmbria" ontmoette vier dagen te voren een ontzag lijk hooge golf. Het weder was de geheele reis over slecht geweest met tegenwinden, dwarszeeën en mist; toen de nadering van de golf werd gezien, kon de officier op de brug, veertig voet boven de waterlijn, er niet over heen kijken. De golf trof de «Umbria" aan bakboordsboeg en nam het bakboordslicht mede. Het witte licht aan den fokkemast, zestig voet boven de waterlijn, ging uiti De hut aan dek boven het voorluik werd ingeslagen en door het luik gedrongen en tonnen water volgden. De koperen leuningen aan de brug werden gebroken en verbogen en het kraaien nest aan stuk geslagen. De officieren van de «Umbria" verklaarden nimmer zulk een golf te hebben gezien. Onder de weinige passagiers, die in de kajuit waren, heerschte een oogenblik lang een paniek; anderen, door het verschrikkelijk gekraak gewekt, vlogen in hun nachtgewaad op het dek. Van de passagiei s-garderobe werd veel beschadigd, maar niemand werd ernstig bezeerd. Een man te Brussel, die eerstdaags 20.000 frs. moest erven, had reeds voorshands eene ijzeren geld kist gekocht, die 80 kilo's zwaar woog. Terwijl de voorzichtige man afwezig was, zijn er dieven in zijne woning gedrongen en, zeker meenende, dat het schaap reeds in huis was, namen zij den koffer mede. Zij zullen zich echter bedrogen vinden en de erfgenaam zal voortaan op zijne hoede zijn. Te Weenen geraakte een knaapje te water. Er was onder de menigte die 't zag veel geschreeuw, maar weinig hulp. Een voorbijgaand heer had een prachtigen Newfoundlander bij zich, die, toen hij het jongetje in 't water zag spartelen, zich van het koord losrukte, in 't watersprong en onder luide juichkreten het kind op het droge bracht. Uit Kronau meldt men, dat de top van de Pa- nika tot dusver steeds werd opgegeven als nog nooit bestegen te zijn. Dat is niet juist. Prof. Ed. Von Lichtenfels van de Academie van beeldende kunsten te Weenen, heeft in September 1884 met den gids Sarabidl te Kronau den top bestegen en er een steenen gedenkteeken geplaatst. Volgens Engelsche bladen heeft een jonge Engel- sche dame, die Bismarck innig vereert, hem om eenige regels in haar album gevraagd. Zij voegde er bij, dat dit haar gansche leven gelukkig zou maken. Hiertegen was zelfs de rijkskanselier niet bestand en hij schreef in het album«Hoed u steeds, mijn kind, luchtkas- teelen te bouwen, want dat zijn gebouwen die het gemakkelijkst opgetrokken worden, maar de meeste moeite kosten van afbreken". De gewezen commune-generaal Cluseret heeft zijne gedenkschriften in het licht gegeven. Hij geeft eer. verhaal van den opstand te Parijs in 1871, en heeft er een soort van leiddraad aan toegevoegd ter onderrich ting, hoe men revolutie moet maken, eene instructie voor straatgevechten. Allerlei voorschriften worden gegeven, zoowel om brand te stichten als om huizen te bezetten. Cluseret heeft de ontplofbare middelen niet vergeten, en de vordering der wetenschap niet ongebruikt gelaten. De gemeenteraad van Illinois heeft een verorde ning aangenomen, waarbij tot 50 gulden boete veroor deeld wordt ieder, die tabak en sigaren aan kinderen beneden de 16 jaar verkoopt, tenzij op het schriftelijk verzoek der ouders of voogden. Deze verordening zou hier te lande ook niet van nut ontbloot zijn, daar men dagelijks sigaretten-rookertjes bij den weg kan zien, die bezig zijn hun tienjarig, ja, n°g j"ugdiger zenuwgestel voor altijd te bederven. Laatste en telegraphische berichten. lerseke. OESTERBEURS. Veel aanbod, geen handel. Niets gedaan. Middelburg. Dinsdag 11. is van uit Goes naar Vlis- singen per postpakket een zilveren armband verzonden na ontvangst bleek het de geadresseerde dat dat voor werp uit bedoeld pakket verdwenen was. Naar aan leiding daarvan is de justitie gisteravond naar Vlis- singen vertrokken teneinde een onderzoek dienaan gaande intestellen, waarvan het resultaat voor 't oogen- blik niet voor publiciteit vatbaar is. 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. Heden is aange nomen het eerste der acht voorstellen tot grondwets herziening, dat tot wijziging der troonopvolging met 31 tegen 5 stemmen, dat tot verandering van het kiesrecht en betreffende de administratie ve rechtsmacht met 26 tegen 10 stemmen. Morgen voortzetting. Berlijn, 5 Aug. De Norddeutsche allgemeine Zei- tung noemt alle onrustwekkende berichten omtrent de gezondheid des Keizers valsch. Zijne krachten zijn integendeel merkelijk toegenomen. Ingezonden Stukken. NOG EENS DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed voor den ondergeteekende de vol gende regelen in uw op Zuid-Beveland algemeen ge lezen blad op te nemen. Wat mij bij al het geschrijf over de verkiezingen en aanbevelingen van candidaten van en voor den gemeenteraad aangenaam aandoet, is dat ik daarin de ontwikkeling van een meer algemeen wordend openbaar leven bespeur. Toch ben ik niet geheel voldaan. Wat toch is het geval? Men ziet in de Goesche Courant, het algemeens Zuid-Bevelandsche orgaan, aanbevelingen van candidaten voor gemeenteraden van allerlei gemeenten en eigene. Op zichzelf vind ik dit zeer goed; te meer daar men, al woont men op een dorp, toch niet altijd in de gelegenheid is om elkaar zoo eens te spreken en dat wel over de belangrijke quaesties van den dag, waartoe eene gemeenteraadsvei kiezing zeker wel in de allereerste plaats meó mag gerekend worden, ofschoon wij nog niet zoo ver zijn dat dit door iedereen reeds goed ingezien wordt. En is dit te veel gezegd Immers neenof zouden, als er eene gemeenteraadsverkiezing ophanden is, bij velen niet gedachten door het hoofd gaan als deze: «wel! wel! is die of die candidaat? waaraan heeft hij dat te danken is dat al zulk een groot man geworden, dat hij voor een dusdanige ge wichtige betrekking in aanmerking mag en kan komen? ik weet niet, maar ik vind dat niet den gewenschten persoon"; en of hij die zoo oordeelt, als hij eerlijk is, zal moeten bekennen dat hij niet de gewenschte persoon is volgens hem, omdat hij hem indertijd per soonlijk beleedigd of eeqe in zijn eigen leven ingrijpende daad verricht heeft, daaraan denkt hij minder. Zou het nu niet wenschelijk zijn, dat al die persoonlijke beschouwingen eens meer ter zijde gesteld werden en wij het zoo ver trachtten te brengen, dat wij tegen den tijd van verkiezingen niet alleen gereed met de candidaten waren, maar vooral zoo, dat van zelf bij het denken aan zulk een medemensch de eerste ge dachte was«is hij wel ontwikkeld genoeg om een flink overzicht over de gemeentezaken te hebben", en vooral«is zijn aard van dat slag, dat hij, als er zaken te behandelen zijn, die hem rechtstreeks zeiven zouden kunnen treffen, ferm ja of neen durft zeggen met voorbijzien van eigen belang 1" Nu meen ik, mijnheer de redacteur, dat dit over wegingen zijn, die bij ieder rechtschapen mensch en ook bij iederen kiezer van dezen stempel wel eens, al is het bij sommigen ook schemerend, zullen opkomen. Om dit nu vooral bij hen, bij wien het nog in de schemering is, tot meer klaarheid te brengen, zou ik willen vragen of het niet eens de aandacht verdient, om te trachten het daarheen te leiden, voor al op klei nere gemeenten, dat men meer met elkaar die alge- meene belangen gaat bespreken en toch niet zoo gaande weg onder het rijden naar de markt of bij eene ver- kooping of aanbesteding; maar zoo eens op een ge zellig avondje, uitgeschreven door eene vereeniging, b. v. genaamd «Algemeen Belang" of «Nut en Voor deel" (want ook voordeel is er bij, als men zijn Raad in de parochie goed vertegenwoordigd ziet, het komt er toch wel eens op cijferen aan.) In de steden heeft men kiesvereenigingen, maar ik zou dit op de kleinere gemeenten niet wenschelijk achten, omdat daar de verschillende partijen eigenlijk niet zoo heel sterk ge kleurd tegenover elkaar staan, wat ik bepaald een voordeel boven de grootere plaatsen reken, mijnheer de redacteur 1 Onder al die verschillende partijkleuren toch zijn er ook wel van zoo'n ongedecideerde kleur, zooals de dames dat ook wel eens van hare japonstofjes zeggen, en daarin bestaat het nietneen, het is te doen om menschen van beginselvastheid, van wie men weet, wat men er aan heeft. Op vele kleine plaatsen nu bestaan reeds vereeni- gingen van zarg of van rederijkers of van boogschut- terijen of van wat anders. Nu zou ik dan in beden king willen geven, of men daarmee dan niet zon kun nen vereenigen de strekking bedoeld met de aange geven vereenigingen«Algemeen Belang", «Nut en Voordeel" of van eenigen anderen naam". Bestaat er hier en daar nog niets van hetzij zang vereniging, hetzij leesgezelschap of iets dergelijks, wellicht kan dan mijn schrijven aanleiding geven om deze of gene er naar te doen uitzien, op de aange geven wijze of gewijzigd meer onderlinge samenspre- kingen aan te kweeken. Bovendien mogelijk nog dit voordeel dat het bloed, dat bij den een of ander dezer dagen, nu het toch al warm is, aan het gisten is geraakt, tot bedaren komt door de bewustheid dat hij, is het dan nu niet bij deze verkiezing, dan toch bij eene volgende, de gele genheid heeft om den candidaat, dien hij met vele anderen gaarne als vertegenwoordiger zag optreden, gekozen te zien. U mijn dank betuigende voor de mij toegestane ruimte, heb ik de eer te zijn, mijnheer de redacteur, Uw dw. Dienaar: Niet-Kiezer. Burgerlijke Stand Goes van 3 tot 5 Augustus 1887. Getrouwd: den 4, Marinus Olivier, 24 j. jm., en Pieternella Kooman, 20 j. jd.Johannes Anthonie De Witte, 32 j. jm., en Anna Maria De Jonge, 21 j. jd.Franciscus Dominicus Wierkx, 27 j. jm., te Rotterdam en Geertruida Jacoba Wessel, 21 j., jd., te Goes. Geboren den 5, Johanna, d. v. Willem Borgs en Johanna Judoca Govers. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Woensdag werden te Borsele ten overstaan van den notaris J. Van der Kloes van Ellewoudsdijk in het openbaar geveild een woonhuis, elf en tuinpbene- vens eenige perceelen bouw- en weiland, nagelaten door wijlen den heer C. Smit te Borsele. Het woonhuis, erf en tuin te Borsele, samen groot 12 Aren, werd verkocht aan den heer L. Smit te Rotterdam, voor f 1600. 1.02.10 Hectare tuingrond aldaar aan denzelfde, voor 920 per 41.68 Aren. 2.69 Hectare bouwland in den polder Borsele aan den heer P. A. Van de Velde te Ter-Neuzen, voor 270 per 41.68 Are. 1.25.30 Hectare weiland in Hollestelle aan den heer D. Wisse te Borsele, voor 280 per 39.24 Are, en 1.26.90 Hectare tuingrond in den Borselepolder bij 's-Heerenhoek aan den beer P. A. Van de Velde te Ter-Neuzen, voor/ 772 per 41.68 Are. yerkoopinyen en Verpachtingen, Datum. Plaats Voorwerpen. Informatie». 10 Aug., Kolijnsplaat, landbouwersinspan, Huvers. 10 Goes, afbraak enz., Pelle. 10 Goes, meubilaire goederen, De Vos. 15 Kapelle, appels en peren, Mr. Liebert en Pilaar. 23 Goes, woonhuizen enz., Mulock Houwer. 29 lerseke, woonhuis, De Ronde Bresser. 31 Kolijusplaat, hofstede en land, Huvers. Sept., hofstede en land, J. M De Graaff, Aardenburg. Marktberichten. MIDDELBURG, den 4 Augustus 1887. De aanvoer uit Walcheren was heden gering, be halve van nieuw Koolzaad, waarvan nogal ruim werd aangeboden en wat nieuwe groene Erwten en Zomer en Wintergerst. Tarwe werd voor verbruik prijshou dend gekocht. Rogge niet getoond. Nieuwe Wintergerst werd, zoowel als de nieuwe Zomergerst, volgens no- teeriDg genomen, de qualiteifc is blank en droog. Witte Boonen weinig gevraagd. Bruine- en Paardenboonen opgeruimd. Van nieuwe Groene Erwten van fraaie qualiteit zijn een paar partijtjes tot geheimen prijs ge kocht. Nieuw Winter-Koolzaad, droog eu goed van kleur, is voor olieslagerijen en eenigen handel tot de noteeriDg afgegeven. Met bet snijden van het Tarwe- gewas is een begin gemaakt. Tarwe f8 a 8,15. Nieuwe Wintergerst f4,50 a 4,60. Dito Zomergerst f4,40 Witte Boonen op f9 gehouden. Nieuw Winter-Koolzaad f8,60 a 8,70. Raapolie f24, Patentolie f26, Lijnolie f26 per vat op 6 weken, contant fl korting. Gedurende den Koolzaadaanvoer wordt hier ook 's Maandags van 10 tot 11 uren graanbeurs gehouden. Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Eieren f3,40 per 100 stuks. Ondertrouwd JOHAN COENRAAD FERDINANT HOFFMAN en GEERTRUIDA HUNDERSMARK. Delft, Ovezande bij Goes 29 Juli 1887. (Zeeland), J Tot diepe smart van haren echtge noot, van haren zoon en schoondochter, is helen te 's - G r a v e n h a g e overleden vrouwe C. M. VADER VAN 's-GRAVEN- POLDERSwemer, in den ouderdom van bijna 72 jaren. 1 Augustus 1887. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming zoo van hier als van elders ons betoond, gedurende de langdurende ziekte en ook na het overlijden van onze geliefde dochter AGATHA, betuigen wij hiermede onzen innigen dank. J. AGTERBERG. J. AGTERBERGGrivel. Oudelande, den 5 Aug. 1887. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan allen, zoowel van hier als elders, voor de vele en de ondubbel zinnige blijken van belangstelling, onder vonden ter gelegenheid van hun 45jarig huwelijksjubilé. Inzonderheid dank aan Hans- weerd's ingezetenen en het fanfarengezel- schap «Scheldegalm". Hansweerd, 6 Aug. 1887. JUD. VAN ACKER. A. C. VAN ACKER—De Kerf. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan ondergeteekende, worden verzocht daarvan opgave of betaling ta dosn vóór den 15 Augustus a. s, bij den heer Notaris GALLIS MERENS te Kapelle. Wemeldinge, 1 Augustus 1887. Nevens Hem die alle dingen regeert, breng ik mijnen dank aan alle kiezers en belangstellenden die hunne stem en sym pathie hebben uitgebracht en doen blijken bij de herstemming om mij als lid van den Gemeenteraad te kiezen, en hoop dat ik bekwaam mag gemaakt worden om de be langen der gemeente op elk gebied mede te helpen behartigen. lerseke, den 4 Augustus 1887. D. SCHIPPER Jz. De ondergeteekende gevoelt zich geroepen en vervult een aangenamen plicht, ook langs dezen weg zijn hulde en dank te brengen aan den Wel Edelen Heer J. Vermeulen, Hoofd der school te Kolijnsplaat voor de uitstekende zorg waarmede Z.Ed. gedurende ruim een jaar zich belastte om zijn zoon eene opleiding te verschaffen, die, na ge houden vergelijkend examen alleszins vol doende bleek om tot kweekeling aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te wor den aangenomen. Kats, 5 Aug. 1887. J. HEIJBOER. onder Ovezande, in den Nieuwen Kraaiertpolder, in Middelhoek, thans in pacht bij Adrlaan Goense. Te aanvaarden met het rooven van d>n oogst. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op den 13en Augustus a. s„ bij den heer W. F. K. LENSHOEK te Wolferts- d ij k, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Onzen welgemeenden dank aan alle kiezers, die op den 2en dezer hun stem hebben uitgebracht op den heer Zusterstraat over het Weeshuis, belast zich met het afhalen en bezorgen van PASSAGIERS-, BESTEL- en IJLGOE DEREN, van en naar het spoor, stoom- booten enz. en het geven van inlichtingen over het vervoer van Goederen, waarvoor hij zich minzaam aanbeveelt, belo vende een civiele en accurate bediening. de stalen Zijden Garneering Pêluche en», en». Verzoeke beleefd eene spoedige terugbe zorging. De aangenaamste, gezondste en verfris- schendste drank is Citroen-Limonade Siroop per flesch 80, per Mi flesch 42 cents. Frambozen-Limonade Siroop per heele flesch 1,per flesch 52% cents. Hoofddepot Haagsche Winkel, Langevorststraat, Goes. De Notaris C. J. HUVERS zal op des voormiddags te half 10 uren, op de hof stede genaamd «de Hooge Weide", aan den Molenweg, nabij het dorp, bewoond door den eerzamen Willem De Jouge, in het als: 9 zeer schoone Werkpaarden, 2 Veu lens, 6 extra baatge- vende Melkkoeien, Kalf- dragend Vaars, Vare koe, Vaars van 1J/2 jaar, 5 Hokkelingen, Kalf, Springstier van 1 Vz jaar, 2 Varkens, 3 Big gen, Hoenders, Kuikens, Eenden, Karnhond. Wagen op Veeren, 3 Menwagens, Ploegen, Eggen, enz. Een partij Mest, Brandhout en IJzerdraad. V oorts: waaronderKabinetten, Maho niehouten Tafel en Stoelen, 4 Bedden met toebehooren, Maho niehouten Kastklok, andere Klok ken, Barometer enz. enz. Alles daags te voren te zien. C. J. HUVERS, Notaris te Kolijnsplaat, zal J des namiddags te 2 uren, in het logement «de Patrijs" te Kolijnsplaat, in het genaamd «DE HOOGE WEIDE", bestaande in WOONHUIS, KEET, SCHUUR, MESTPUT, WAGENHUIS, verdere TIMMERING en ERVE, WERVEN, HOF, BOOMGAARD, MOESTUIN en verdere AANHOORIGHEDEN, benevens diverse daarbij behoorenda per ceelen UITüMJJÏTEJÏD alles staande en liggende in de gemeente Kolijnsplaat, aan den Molenweg, nabij het dorp, in den polder Oud-Noord-Beveland, samen groot 26 Hectaren 18 Aren 60 Centiaren. In eigendom behoorende aan Willem De Jonge en te veilen in verschillende perceelen. Breeder bij gedrukte notitiën gratis ver krijgbaar ten kantore van gonoemden No taris.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 3