stukken, óók voor het voorstelSchaepman (onderwijs), maar tegen het voorloopig kiesreglement. De heeren Elout van Soeterwoude en De Bruijn opperden vele bedenkingen, vooral ontleend aan de vrijheid welke aan den gewonen wetgever wordt ge laten. De heer Schimmelpenninck Van der Oije zag de noodzakelijkheid eener herziening niet in en zal tegen eenige hoofdstukken stemmen. Dd heer Vening Meinesz was vóór de herziening, al betreurde hij dat het hoofdstuk betreffende het maken van veranderingen niet gewijzigd was. De heer Van Naamen vond de herziening schraal. Na beantwoording der sprekers door den minister Heemskerk is het al gemeen debat gesloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Uitwijk (Noord-Brabant) ds. J. A. Van Tuijnen, pred, te Borsele. St. Annaland. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen ds. K. Straatsma te Biervliet (cl. IJzendijke). Drietal te Tolends. G. Klaarhamer te Mont- foort, Jaarsma te Balk en Bootsma te Lunteren. Rllland-Bath. Donderdagavond werd door de com missie, benoemd om middelen te beramen tot over plaatsing der kerk van Bath naar Rilland, in de school eene vergadering gehouden, welke voor iedereen toe gankelijk was. Een dertigtal personen waren opgekomen. Drukte van werk, vermoeidheid en verren afstand hadden velen verhinderd tegenwoordig te zijn. De voorzitter begon er op te wijzen, wat het doel der samenkomst was en daar het hier geene vergade ring was om het een of ander feest te organiseeren, maar om te spreken over iets, nauw verwant met de godsdienstige gevoelens der meesten, wilde hij, voor men verder ging, de beraadslagingen met gebed openen. Daarna zeide hij, dat men niet was gekomen om over de wenschelijkheid van het overbrengen der kerk te spreken, dat punt was reeds lang uitgemaaktmaar hij wilde zien, wat de inwoners der gemeente over hadden voor de overplaatsing. Hij presenteerde dan ook eene lijst ter inteekening. Staande de vergadering werd reeds voor 234 50 ingeschreven, een bedrag, dat zeer boog mag genoemd worden als men weet, dat verreweg het meerendeel der aanwezigen tot de arbeidende klasse behoort. Vervolgens legde de voorzitter uit, hoe de commissie van plan was te werken, hetgeen algemeene goedkeu ring vond en eindelijk wees hij er op, dat Zondag eene verkiezing moet plaatshebben voor een lid van het kerkbestuur. Daar het eene vacature was, kon men na gemakkelijk een persoon kiezen, die met hart en ziel de belangen der aanwezigen is toegedaan. Eén candidaat werd genoemd en met algemeene stemmen besloten hem te kiezen. De Minister van Staat, Min. van Binnen]. Zaken, beeft bepaald dat de commissie, aan welke wordt op gedragen, het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in landbouw kunde of de akte voor lager onderwijs in dat vak wenschen te verkrijgen, voor 1887 zitting zal houden te Wageningen. Met ingang van 1 September a. s. is o. a. be noemd tot kweekeling aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch W. Ch. De Priester van Borsele. Tot kweekelingen aan diezelfde inrichting te Mid delburg zijn o. a. benoemd N. J. Visser van Koude- kerke, G. Niisse van Baarland, A. C. Heijboer van Kats en P. Minderhoud van Borsele. Woensdag werd te Haarlem de 42e algemeene vergadering van het Neder). Onderw.-Genootschap geopend. Bij die gelegenheid sprak de voorzitter der algem. verg., de heer J. H. Slangen, eene rede uit, waarin hij in herinnering bracht, dat sedert de wets herziening door het hoofdbestuur in 1877 het genoot schap met 1300 bdi-n is vermeerderd en dit thans 3304 gewone en 466 algem. leden telt, terwijl hij onder de instellingen die men terecht parelen aan de kroon des Genootschaps heelt genoemd, als een nieuwe kostbare parel begroette het door ons allen hoogge- waardeei de Ondersteuningsfonds. God zegene zei spr. de vaders en beschermers van deze wel dadige, heilzame instelling. Zinspelende op de gewichtige beslissing, die de Eerste Kamer dezer dagen te nemen heeft met be trekking tot de toekomst der N-derl. volksschool, achtte spreker het best, zwijgend de uitkomst te verbeiden. «Zoolang we kunnen, willen wij in de school en buiten de school onverdroten blijven arbeiden aan het heil der school, dat voor ons geiegen is in haar ontwikkelend onderwijs, in hare z e d e- lijke opvoeding." Na dit openingswoord, werden eenige mededeelingen gedaan, waarna de heer F. Gediking uit Den Haag de vraag inleidde: «Kan, en ingeval dit viarr is, moet voor de zedelijke opvoeding in de lagere school niet evenzeer een leerplan worden gevolgd als voor de ver standelijke?" Na een zeer uitgebreide en belangwekkende ont wikkeling van de tot beantwoording dier vraag aan gevoerde stellingen, kwam spr. tot de conclusie, dat het wenschelijk en mogelijk is naar een vastgesteld leerplan ook voor de zedelijke opvoeding te werken. Zij werd evenwel niet aangenomen, daar de vergadering voor een groot deel van oordeel bleek te zijn dat het de voorkeur verdiende eerst een nader onderzoek in te stellen omtrer t de mogelijkheid om een systematisch leerplan te ontwerpen en vast te stellen. Met kracht kwamen sommige sprekers er tegen op dat men hier de zedelijke opvoeding op de lagere school als iets nieuws kwam voorstellen, terwijl toch die zed lijke opvoeding zoo oud is als de school zelve en steeds van den kant des onderwijzers hoofdzaak is gewi est. Do heer Gediking bleef niett min een vast leerplan voor de zedelijke opvot ding mogelijk en wenschelijk achten. De uitslag was, dat de heer Gediking werd uitge- noodigd in eene volgende algem. vergadering eene proeve in te leveren van de wijze, waarop, naar zijne meening, een vast leerplan, als het door hem bedoelde, zou kannen worden ontworpen, waartoe de heer Gediking zich bereid verklaarde. In de vergadering van gisteren werd tot plaats voor de algemeen vergadering in 1888 Amersfoort gekozen. Verder was aan orde een voorstel van de directie der ouderwijzers-spaaibank, aldus luidende: «Het garantie-fonds der spaarbank wordt jaarlijks vermeerderd met éen percent van de over elk boekjaar verkregen netto-rente, benevens de door het fonds zelf behaalde interest. «Deze vermeerdering zal worden voortgezet, totdat de directie het noodig zal achten daaromtrent nieuwe voorstellen te doen". De directie heeft gemeend geen som als maximum voor het fonds te moeten noemen, daar alleen de toe komst kan leeren wat in deze noodig en wenschelijk zal zijn. Na eenige beraadslaging, waaruit bleek dat het garan tiefonds, bij de omzichtigheid waarmede de spaarkas wordt beheerd, voldoende geregeld is, werd het voorstel bij acclamatie goedgekeurd. Nog was aan de orde de herziening der statuten waarbij vooral in bespreking kwam de vraag of het genootschap zich ook zal inlaten met publieke quaestiën. Vroeger waren de statuten door den Ko ning goedgekeurd, nadat daarin was bepaald, dat het genootschap zich niet zou inlaten met zaken, behoo- rende tot het beheer der overheid. Deze bepaling wensehte het hoofdbestuur te doen vervallen. Daaruit kan toch alleen worden afgeleid, dat men zich niet met publieke zaken zou bemoeien en aangezien daar toe in de eerste plaats het onderwijs behoort, kan aan die bepaling toch niet worden voldaan. Ten slotte werd een amendement Deventer, aldus lui dende: «Het genootschap als zoodanig onthoudt zich «van alle bemoeiingen rakende de verhouding tus- «scben openbaar en bijzonder onderwijs", verworpen met 93 tegen 13 stemmen en het voorstel van het hoofdbestuur goedgekeurd. De heer dr. P. Van Reysen, uit Den Haag, voerde het woord om eenige mededeelingen te doen omtrent zijne persoonlijke ervaring over gezondheids- en va- cantie-koloniën. Zijne getuigenis was in het algemeen gunstig. Hij beval de gezondheids- en vacantie-koloniën aan in de sympathie en de medewerking van de onder wijzers, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag), 5 Augustus 1887, zijn de navolgende personen veroordeeld J. G. en M. K. te Ierseke, A. F. te Baarland, A. V. te Kiuininge, M. R. te Goes, J. V. te Hansweerd, A. v. Z. te Hcinkenszand, G. S. te Wolfertsdijk, we gens openbare dronkenschap, ieder tot 1 b. subs. 1 d. h.L. R. te Goes, wegens alsvoren, tot 0,50 b. subs. 1 d. h.N. L. te Ellewoudsdijk, wegens alsvoren, tot 2 maal 2 weken li.J. V. te Goes, wegens alsvoren en het verstoren der orde in dronkenschap, tot 3 maal /3 b. subs. 3 d. h. voor iedere boeteA. v. S. en M. v. D. te Ierseke, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 5 b. subs. 3 d h J C- H- en J- V. te Hansweerd, wegens het verstoren der orde in dronkenschap, tot /3 b- subs- 2 d- h-C- v. B- te Borsele, P- II- te Goes, wegens het verwekken van rumoer, tot /3 b. subs- 2 d. h.P. B. te Ierseke, wegens openbare dron kenschap, tot 3 b. sobs. 2 d. h.A. F. te Baarland, wegens het in gesloten jachttijd jagen met een geweer, zonder voorzien te zijn van eene buiten gewone machtiging, tot 10 b. subs. 5 d. h.; A. R. te Goes, J. S. te Giesendam, wegens het ver wekken van rumoer, ieder tot 5 b. subs. 5 d. h. P. G. te 's-Heerenhoek, wegens het zich in gesloten jachttijd met geladen geweer in het veld bevinden, tot 10 b. subs. 5 d. h.; C. De W. te Borsele, wegens het jagen in gesloten jachttijd zonder voorzien te zijn van een consent of buitengewone machtiging, tot ƒ10 b. subs. 5 d. h.C. P. te 's-Heer Arendskerke, wegens het zich met een wildstrik bevinden in het veld buiten openbare wegen en voetpaden, tot 10 b. subs. 5 d. h. Ph. M. te Krabbendijke, wegens het bevisschen der Schelde zonder op de eerste aanmaning het consent te vertoonen, tot 3 b. subs. 3 d. h.P. v. d. V. te Hanweerd, wegens het met een kruisnet visschen in gesloten vischtijd tot 6 b. subs. 4 d. h.P. Ph. te 's-Heer Arendskerke, wegens het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen van niet-uit vlieg end pluimgedierte op eens anders bezaaiden grond tot 3 b. subs. 2 d. h.; J. V. te Kolijnsplaat, wegens het, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders bezaaiden grond tot 1 b. subs. 1 d. h. P. J. en W. W. te Wemeldinge, wegens het verwekken van rumoer, ieder tot /2 b. subs. 2 d. h.P. M. V. te Krabbendijke, wegens het als reiziger met den spoortrein, desgevraagd, weigeren van afgifte van een plaatsbiljet aan den ambtenaar van dien spoorweg, tot /5 b. subs. 3 d. h.J. v. V. en P. H. te Wemel dinge, wegens het rapen van kreukels op een vooruit springend werk tot /3 b. subs. 3 d. h.M. P. te Goes, wegens het als ondeihoorigen bij de brand weer te Goes niet in alles wat den dienst betreft ge hoorzamen aan zijne meerderen, tot 1 b. subs. 1 d. h.H. C. te Goes, wegens lo. het op een open baren weg zonder voorzorgsmaatregelen voor mogelijke schade, laten staan van een met twee honden bespan nen voertuig, en 2o. openbare dronkenschap, tot 2 maal 3 b. s. 2 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd: J. V. te 's-Heer Arendskerke, beklaagd van het zich in gesloten jachttijd met ge laden schietgeweer in het veld bevinden. Door de weduwe van wijlen W. Hottentot, die op 25 Juni 11. door den veldwachter Heinhuis te Oost- zaan werd doodgeschoten, is nader onderzoek in deze j treurige zaak opgedragen aan mr. J. Kappeyne van de Coppello, advocaat te Amsterdam, die tot het in stellen van eene civiele actie zou hebben geadviseerd. Buitenlandsch Overzicht. In Bulgarije is men druk in de weer om alles in feestdos te steken tegen dat de nieuwe vorst zal komen. Deze heeft inmiddels aan den raad van Turkije gehoor gegeven en zijn reis naar zijn nieuw vader land voorloopig ver daagd, zoodat de Bulgaren hunne, fees ten nog een weinig zullen moeten uitstellen. In Turkije is de gang van zaken ook weder in orde, daar de grootvizier zal aanblijven. De Russische gezant te Konstantinopel, Nelidolf, die na het verval len der Tui ksch-Engelsche conventie betriffende Egypte nog gebleven was, is thans naar Rusland teruggekeerd na eerst eene afscheidsaudiëntie bij den Sultan te heb ben genoten. Te Weenen maakt men zich ongerust over de toe komst van Servië. De Koning gaat gedurende een maard naar eene Hongaarsehe badplaats en men vreest, dat de Russische partij gebruik zal maken van zijne afwezigheid om hem van de R«geering te ontzetten en Koningin Natalie tot Regentes uit te roepeu. An deren beweren daarentegendat Duitsche agenten werkzaam zijn, om Rusland tot handelen op het Bal kan-schiereiland te noodzaken. De begrafenis van den Rnssisclien journalist Katkofi zal waarschijnlijk morgen plaatshebben. Uit de meeste landen van Europa worden deputatiën verwacht. De oordeelvellingen over Katkoil loopen uiteen naar gelang van de meer of minder Russischgezindhrid van de bladen me ar algemeen wordt erkend, dat Katkofi' was een eerlijk patriot. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 153 tegen 107 stemmen het door de Regeer ing bestreden voorstel verworpen, om de proefnemingen voor den houw van een onderzeeschen tunnel tusschen Engeland en Frank rijk voort te zetten. Het Lagerhuis heeft gisteren, na een debat van acht dagen, de behandeling van al de artikelen der wets- voordracht op het landbezit in Ierland ten einde ge bracht. De Regeering liet het artikel vallen, waarbij bepaald wordt, dat insolvente pachters in staat van faillissement kunnen verklaard worden. Gemengde Berichten. Gisteravond hield de vereeniging Patrimonium" in het lokaal in de Wijngaardstraat alhier een vergadering. Tot afgevaardigde naar de jaarlijkscbe bondsvergade ring, Dinsdag 9 Aug. a- s. te Amsterdam te houden, werd gekozen de heer J. De Jonge Jz. 200 kaarten voor den goedkoopen trein waren hier aan 't station gedeponeerd en op aanvrage nog 25 daarenbovenzij zijn alle 225 reeds uitgegeven. Twintig cent de vijfkop was tot nu toe de laagste prijs der aardappelen, doch gisteren kwam een land bouwer van een der dorpen met een geladen wagen late blauwe, die hij teg-n 16 cent de vijfkop vlog van de hand deed. Qualiteit en qnantiteit zijn goed en gerekend dat men van 't voorjaar met de vruchten ten achter was, schijnt het bijzonder vroeg te zijn nu a! winterblauwe te rooien. Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat bij J. S, te 's-Heer Hendrikskinderen twee kippen, in drie achtereenvolgende dagen, acht eieren hebben gelegd. A. s. Zjndag zal het 50-jarig bestaan van het muziekgezelschap «Geduld overwint" te Yzendijke fees telijk gevierd worden. Aan het festival, dat bij die gelegenheid gegeven wordt, zullen acht muziekgezel schappen deelnemen, terwijl door een groot vuurwerk de feestelijkheden besloten zullen worden. «Geduld overwint" was steeds het gunstigst bekende der Kad- zandsche muziekkorpsen. O.- en W.-Souburg. Onder de plaatsen, waar het langdurige uitblijven van regen schadelijk werkt, be hoort zeker ook wel deze. Een groot gedeelte der bewoners toch bestaat van warmoezierderij, en hiermee staat het vrij treurig geschapen. Gieten, gieten, nog maals gieten! Vooral het uitplanten van najaars groenten gaat moeielijk. In de plantkuil moet eerst water worden gegoten, en staat het plantje eenmaal, dan moet een verstandige begieting de ramp van ver droging trachten af te weren. Het water, dat hier voor noodig is, moet vaak per wagen en soms van verre worden aangevoerd. Hansweerd. Gedurende de maand Juli werden aan dit rijks-telegraafkantoor behandeld 473 telegrammen, als verzonden 335, ontvangen 138. Nog werden met Kruiningen gewisseld 102 telefonische berichten. Dinsdag had te Maassluis de begrafenis plaats van dhr. A. De Graaff, die, zooals wij reeds meldden, bij den proefrit van den Haagschen stoomtram, door zijn hoofd buiten den tram te steken het leven ver loor. Aan de groeve voerde o. a. ook ds. Wijting uit Goes, zwager van den overledene, het woord. De Delft- sche Cl. waarschuwt zijne lezers voor het gevaar dat reizigers bij de minste onvoorzichtigheid te wachten staat. De boomen zijn op sommige punten van het traject zoo kort bij de baan, dat men bij het onvoor zichtig uitsteken van hoofd of hand bijna altijd ge vaar loopt voor het ongeluk, dat dhr. De Graaff trof. Intusschen zijn, gelijk wij ook reeds mededeelden, reeds eenige boomen geveld. Men schrijft uit Noord-Beveiand, dat er daar zooveel wild (hazen) is, dat de landbouwers eene ver gadering hebben uitgeschreven tegen morgen te Wisse- kerke, om van gedachten te wisselen, wat er tegen te doen. Over geheele uitgestrektheden is het loof van de suikerpeeën totaal afgevreten. Een knaap van twaalf jaren uit Sneek heeft het ouderlijk huis verlaten en vertoeft waarschijnlijk in Nederland. Men vond op zijne school reisnoteerirgen op een Holiandsche landkaart en een brief aan een kameraad, waaruit het is op te maken, dat hij Ne derland is ingewandeld, waarschijnlijk naar eene zee haven, want het zeeleven scheen, volgens gemelden brief, zijn wensch te zijn. Doch het is niet uitgesloten, dat hem, door gebrek en kommer, een ongeluk kan overkomen zijn, want hij had geen geld medegenomen. De politie doet alle mogelijke nasporingen te Amster dam en Rotterdam, doch tot nog toe gaf dit geen resultaat. De weggeloopene is voor zijn leeftijd tame lijk groot, spreekt zuiver Dnitsch, is gekleed in grijs jasje met broek, schoenen met gespen van wit metaal, en draagt een lichtkleurigen strooien boed. Zekere R. D. te Kampen had zich in het voor jaar verbonden om als plaatsvervanger in dienst te treden. Nadat hij door een militieraad als zoodanig was goedgekeurd, gaf hij den ambtenaar van den burger lijken stand zijn voornemen te kennen om een huwelijk aan te gaan, hetwelk nog voor zijne indiensttreding werd voltrokken. Nadat D. was in dienst getreden, vi o g zijne vrouw aan den minister van oorlog hem te ontslaan, uithoofde volgens de militiewet geen ge huwde plaatsvervanger in dienst mocht treden. Ge noemde persoon is thans werkelijk op grond van art. 68 der militiewet uit den dienst ontslagen. «Niet steeds is de liefde bestendig van duur". Dit ondervond een bruid, die zich Dinsdagmorgen in het huwelijk zou begeven. Na des avonds nog vroolijk bij elkaar te zijn geweest, ging de bruidegom dien morgen uit, om in een kleerwinkel het voor het feest bestemde trouwpak te hurenter elfder ure echter bedacht hij zich, zag van het trouwen af, bracht de gehuurde kleeren weer terug en liet zijne bruid teleur gesteld achter. (TJ. D) Uit Zuid-Limburg wordt gemeld, dat de kapelaan V. d V. te Hoensbroek, Zondag 11. 's avonds tegen 11 uren een met scherp beladen revolver loste op eenige ingezetenen en daarbij één persoon in den boven arm, een in het oor en een in de nekstreek trof. De aanleiding daartoe moet geweest zijn, dat ren deel der inwoners van Hoensbroek dien avond eene ketelmuziek bracht bij de weduwe S. echtgenoote van den voormaligen burgemeester te wier huize zich de kapelaan bevond. Reeds gedurende 8 a 10 avonden was dat gebeurd, en Zondagavond nu maakte de kape laan van zijn vuurwapen gebiuik. Door den machinist op de stoomzaagmolens van de heeren Stolk te Rotterdam F. Fris, is een plezier- stoomjacht van kleine afmeting gemaakt, dat zeer net en doelmatig is ingericht. Fris heeft zoowel het scheepje, dat 5.10 M. lang is, als den ketel en de machine van 1 paardenkracht geheel alleen in zijnen vrijen tijd gemaakt. Bij de gemaakte reizen is gebbken dat het scheepje zich zeer snel voortbeweegt. Het draagt den nzam «Colibri." Een schoorsteen te Utrecht werd Dinsdagavond op een zonderlinge manier beproefd. Een jongen, die gratis van het volksfeest in het Oranjepark getuige wilde zijn, klom op het dak van een huis en van daar op den schoorsteen. Deze, nog nooit een dergelijken last getorscht hebbende, bezweek, en steenen en jongen vielen langs het dak naar beneden. De jongen kon nog levend naar het ouderlijk buis worden gebracht. Bij den heer Stam te Nieuwe-Niedorp is een kuiken uitgebroed met vier pooljes. Een boer, die van 't wonderkipje iets vernomen had, vond 't niet slim van den eigenaar, zulk een zeldzaam exemplaar aan de vergetelheid prijs te geven. Volgens ons boertje kon men zulk een beestje voor veel geld verkoopen aan zekeren «Panopticum", een Amsterdamsch koopman, die iederen Maandag op den Dam inkoopen doet van rariteiten, welke dan in een gebouw voor geld te kijk gezet worden 1 De gezamenlijke erfgenamen van den voormaligen directeur der stedelijke bank van leening te Breda zijn dezer dagen, bij deurwaarders-exploot, gesommeerd tot de betaling eener som van ƒ45,792,7954, zijnde het bedrag der door hem in zijne betrekking van di recteur verduisterde gelden. Aangezien de erfgenamen zijne nalatenschap onder voorrecht van boedelbeschrijving hebben aanvaard zoodat daarop niet leel te verhalen zal zijn ver wacht men, dat nu binnen kort de 4 borgen, die voor een gezamenlijk bedrag van ƒ12,000 zijn borg geble ven en die allen weigeren aan hunne verplichtingen te voldoen, vanwege de gemeente in rechten tot be taling dier gelden zullen worden aangesproken. (JY. B. 0.) Een zeldzame toepassing van het recjit van pe titie heaft men dezer dagen kunnen zien te Milligen, waar de kinderen der openbare lagere school een ver zoekschrift aan den burgemeester hebben gericht, om te willen toestaan, dat op de kermisdagen een malie molen op het schoolplein mocht geplaatst worden. De burgemeester heeft aan het verzoek der kinderen voldaan. Enkelen, die er vermaak in schijnen te scheppen de rust te verstoren en de politie te sarren, hebben zich gemachtigd als rechters op te treden in een huiselijk geschil, dat ontstaan was wegens langdurige mishandeling van K. door zijne huisgenooten in de St. Jozefstraat te Tilburg. Maandagavond werd voor het huis van K. een liedje gezongen, en de politie bleef lijdelijk, tot zij genoodzaakt was een der bel hamels, den metselaar S., te arresteeren. Toen deze werd weggevoerd ontving de politieagent Schong een steen tegen bet voorhoofd, tengevolge waarvan het bloed hem over de kleeren gutste. Alstoen was het geduld der politie uitgeput. Twee agenten sloegen rechts en links onder de opdringende meDigte en wisten die terug te houden. Dinsdag herhaalde zich die beweging, doch thans tiad de politie onmiddellijk op. Verschillende charges weiden uitgevoerd en hon derden stokslagen regenden op de ruggen van nieuws gierigen en schreeuwers. Arrestatiën hadden niet plaats. Te 10 uren was alles weer rustig, terwijl ook de vol gende dagen de rust niet werd verstoord. In de Pharrn. Zeitung wordt naar aanleiding van de muggenplaag aangeraden als het beste middel om zich tegen muggen te vrijwaren een spiritus-af- treksel van insectenpoeder met vluchtige oliën en omstreeks 10 pet. glycerine, laatstgenoemd middel om de snelle verdamping tegen te gaan. Men moet hiermede de huid inwrijven. Over paarien in kokosnoten wordt door dr. Sid ney J. Hickson van de Engelsche Nature eene mede- deeling gedaan, die voor velen geheel nieuw zal zijn. Reeds Rumpbius heeft, vóór ruim 200 jaar, in zijn Herbarium Amboinense bericht gegeven van de af scheiding in kokosnoten van paarien, en dat die in de kokosnoten van Makassar meer plegen voor te komen dan in die van andei e plaatsen. In 1682 zond

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2