1887. N°. 92. Zaterdag 6 Augustus. 74ste jaargang. -Cir>CS»CS=«ïb>Ci»»- GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van t8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 5 Augustus 1887. In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer J. Fransen Van de Putte alhier gehouden ver gadering van de liberale kiesvereeniging »Goes" was aan de orde het opmaken van candidatenlijsten voor de a. s. verkiezingen voor de Prov. Staten en voor de 2e Kamer. Voor het lidmaatschap van de Prov. Staten werd door den heer Van Gorkom genoemd dhr. Z. D. V a n der Bilt LaMotthe, een man die de noodige capaciteiten bezit om het lidmaatschap van de Staten naar behooren waar te nemen en die tevens eene hooge mate van populariteit geniet. De heer La Motthe is een man van groote werkkracht en iemand, die in talloos veel betrekkingen goede diensten bewijst. Spr. beschouwt hem als een factotum in den waren zin des woords en beveelt hem aan als een man a tout usage, als iemand, die wanneer hij A heeft gezegd het geheels alphabeth zal afhandelen, als een man van het woord, maar vooral ook van de daad, die als burgemeester en secretaris geacht mag worden voldoende op de hoogte te zijn van de gemeente administratie, maar die tevens èn als gemeente-ont vanger en door zijne andere financiëele betrekkingen ook op financieel gebied goed bekend is, terwijl hij ook in polderzaken voorzeker geen vreemdeling is. Daarbij gevoegd de groote tact, dien de heer La Motthe bezit om met de menschen om te gaan, dan durft spr. hem met gerustheid aan de kiezers aanbevelen. De heer Ochtman wenscht den heer J. J. Van G o r s e 1burgemeester van Rilland-Bath, op de lijst te plaatsen. Hij is een zeer degelijk man, die zeer goed op de hoogte is van administratieve en polder zaken. Bovendien komt het spr. gewenscht voor uit het oosten van het eiland een vertegenwoordiger te kiezen. De heer Van Gorkom kent den heer Van Gorsel als een goed en ontwikkeld man, maar hij heett bij hem niet altijd die vastheid van beginselen, die kracht en die energie gevonden, welke spr. wenscht in een lid van de prov. vertegenwoordiging en die noodig is om anderen tot zijne meening over te halen. De heeren Ochtman en J. M. Kakebeeke verdedigen de candidatuur-Van Gorsel. Zij integendeel hebben hem meermalen in zaken leeren kennen en zij hebben daarbij gelegenheid gehad op te merken, dat dhr. Van Gorsel pal staat voor zijne opinie en dat hij die tegenover eene groote meerderheid durft verdedigen. De heer Kakebeeke stelt daarop voor den heer J. J. Van Weel te Wolfertsdijk en verdedigt diens can- didatuur hoofdzakelijk op dezelfde gronden, die dhr. Ochtman voor de candidatuur-Van Gorsel aanvoerde. Het eenige verschil is, dat de heer Van Weel niet in het oosten maar in het westen des eilands woont. Spreker hecht er vooral aan, dat men niet altijd in de stad de candidaten zoekt, maar ook eens op het platteland De heer Ramondt bespreekt de candidatuur van den heer G. J. Van den Bosch te Wilhelmina- dorp, een man met een uitstekenden naam door het gaasche land, die specialiteit is op het gebied van den landbouw, en tevens volkomen op de hoogte is van gemeente- en polderzaken. Hij moge op kerkelijk ge bied orthodox zijn, op politiek gebied meent spr. dat de heer Van den Bosch meermalen getoond heeft de liberale beginselen te zijn toegedaan. De keuze van zulk een alleszins bekwaam man zou eene groote aan winst zijn voor de Prov." Staten, terwijl de kans van slagen van dezen candidaat zeer groot zou zijn. De heer mr. Bybau onderschrijft gaarne al het goede door dhr. Ramondt over dhr. Van den Bosch gezegd doch de bewering omtrent de politieke beginselen van dezen acht spr. niet genoegzaam gestaafd. De heer J. M. Kakebeeke wijst erop, dat de heer Van den Bosch herhaaldelijk openlijk de candidatuur van liberale afgevaardigden heeft onderteekend, terwijl de heer Ramondt nog nader beweert, dat de heer Van den Bosch gebleken is, voorstander te zijn van openbaar onderwijs. Op eene vraag van den Voorzitter of de heer Van den Bosch eene candidatuur zou aannemen, wordt geantwoord, dat de heer Van den Bosch uitlandig is en dit dus niet gevraagd is kunnen worden. De heer Kakebeeke zegt vroeger wel van den heer V. d. Bosch vernomen te hebben dat deze een principiëel bezwaar had tegen eene candidatuur en wel dat het naar zijne meening minder goed is, dat burgemeesters lid der Prov. Staten zijn. De heer mr. Bybau zegt, na de mededeeling van den heer Kakebeeke geen bezwaar tegen de candida tuur van dhr. Van den Bosch te hebben. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de heer Van der Bilt La Motthe zich eene eventueele candidatuur zou laten welgevallen, terwijl men gr ond had om het zelfde van den heer Van Gorsel te verwachten. Aan gezien van de heeren Van Weel en V. d. Bosch daar van niets bekend was, zou het bestuur zich daarvan op de hoogte stellen. Wij merken op, dat van de acht leden, die het kiesdistrict Goes naar de Prov. Staten afvaardigt, er slechts twee in de stad wonen. Hoeveel waarde overi gens de kiezers eraan hechten, dat hunne afgevaar digden in hun midden wonen, blijkt genoegzaam uit het feit, dat er drie buiten het district woonachtig waren. (Red.) Alvorens overtegaan tot het stellen van candidaten voor de 2e Kamer wees jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort uit Bergen-op Zoom er in het kort op, welke gevallen er zich nog ten aanzien van de Grond wetsherziening kunnen voordoen. Op grond van door hem ontvangen berichten bestaat er alle kans, dat het voorstel-Schaepman omtrent art. 194 door de le Kamer zal worden verworpen, maar men is er niet gerust op, dat aan de additioneele artikelen niet een gelijk lot zal ten deel vallen. De verwerping van het voorstel Schaepman kan voor de rechterzijde een reden zijn om de Grondwetsherziening te verwerpen, maar dit geldt nog meer voor de additioneele artikelen. Bovendien is het nog een onbesliste zaak, wat de regeering zal doen ingeval de additioneele artikelen worden verworpen of ingeval de Grondwetsherziening niet doorgaat. Sommigen beweren dat het ministerie zal heengaan, anderen dat de Kamers andermaal zouden ontbonden worden. Waar al die punten nog volkomen onbeslist zijn is het nog niet uittemaken of men voor eene verkiezing van een of van twee leden zal staan en daarom acht hij het niet wenschelijk nu reeds uit temaken, of men een of twee candidaten zal procla- meeren. Hij stelt daarom voor in deze vergadering slechts candidaten te bespreken om later, wanneer er meer zekerheid omtrent den loop der zaken zal zijn, te beslissen hoeveel candidaten zullen worden gesteld. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De heer J. M, Kakebeeke noemt daarna als candidaat jhr. J. L. C. Pompe Van Meerder voort te Bergen-op-Zoom. Te zijner aanbeveling zal hij echter niets aanvoeren, omdat ten vorigen jare genoegzaam gebleken is, wie jhr. Pompe is en wat de liberale partij van hem mag verwachten. (Applaus.) Jhr. Pompe Van Meerdervoort stelt de candidatuur voor van jhr. mr. L. Michiels Van Kesse- n i c h uit Roermond, een man die in zijn woon plaats reeds tweemaal candidaat is gesteld, die altijd een warm voorstander is geweest van de liberale be ginselen en dan ook van de oprichting af zitting heeft in het hoofdbestuur van de liberale Unie. Spr. wijst er voorts op, dat jhr. Michiels Van Kessenich Katho liek is en hij acht het niet ongewenscht in dit district, dat door zijne vreemde samenstelling zoovele Katho lieken telt, ook onzerzijds een Katholiek candidaat te stellen. Daartoe moeten wij het oog laten vallen op iemand, die den godsdienst en de politiek volkomen weet te scheiden. Wij vragen niet naar iemands gods dienstige beginselen, waar het de politiek geldt, mits de persoon zelf niet de laatste aan de eerste onder geschikt make. Dit nu mag van jhr. Michiels Van Kessenich met grond worden verwacht. Spr. is voorts overtuigd, dat er in dit hoofdkiesdistrict menig Katho liek gevonden wordt, die, wanneer er van liberale zijde een Katholiek candidaat wordt gesteld, dezen gaarne zal steunen. De verkiezing van jhr. Michiels zou, juist omdat er ook onder de Katholieken menig waarachtig liberaal gevonden wordt, niet slechts voor Zeeland maar voor de gezamelijke zuidelijke provinciën een zegepraal zijn. De heer C. E. Masses stelt de candidatuur voor van dr. P. C. F. F r o w e i n uit Amsterdam, een man, die een werkelijk uo/Asvertegenwoordiger zal zijn, die zal opkomen voor de rechten van het volk, zooals blijkt uit zijn ijveren voor het algemeen stem recht, waarvoor het volk wel degelijk rijp is. Hij zal ook voor andere volksbelangen opkomen en zeer zeker zich verklaren tegen den schandelijken opiumhandel en de 48,000000, die de storkedrank moet opbrengen. Spr. weet wel, dat deze candidatuur niet veel succes zal hebben in dit district, maar met goedvinden van dr. Frowein heeft hij op zich genomen hem te noemen, omdat hij is een man van de toekomst. De heer Lambrechtsen meent, dat dr. Frowein be zwaar heeft den eed af te leggen en in dat geval zou hij toch niet worden toegelaten, ook al werd hij ver kozen, waarop dhr. Massee antwoordt, dat hij daar omtrent geene bepaalde verklaring kan afleggen. De heer W. J. Van Gorkom beveelt dhr. W. A. Bergsmz, burgemeester van Menaldumadeel, wo nende te Dronrijp, aan. Ook hij is overtuigd, dat deze candidaat hier geene meerderheid zal verkrijgen, maar hij wenscht langs dezen weg hulde te brengen aan een man, die gedurende 13 jaren een sieraad der Kamer is geweest en alleen daaruit is geworpen, omdat men in hem een lid zag der zoogenaamde Kappeyniaansche fractie, die afgeschilderd werd als een kliek van ob- structionisten en dat nog wel voornamelijk doV dhr. Gleichman, die thans tot de zeven leden der linkerzijde behoort, welke voor het amendement-Vos de Wael hebben gestemd. Dhr. Bergsma is een man van ka rakter, die liever viel voor zijn beginsel dan éen slap te doen voor de handhaving van zijne eigene candi datuur. Dit moge een bewijs zijn van politieke zwak heid, er ligt volgens spr. een bewijs in van groote moreele kracht. De heer Lambrechtsen beveelt de candidatuur aan van mr. F. J. F. M. Walter, kantonrechter te Hulst. Ook hij is een groot voorstander vao het denkbeeld om dezerzijds een katholiek te stellen, maar dan geeft hij de voorkeur aan den heer Walter boven jhr. Mi chiels Van Kessenich, omdat eerstgenoemde in het district woont en bekend is. Mr. Walter is bovendien lid van de Prov. Staten en heeft in die betrekking meermalen blijk gegeven de liberale beginselen te zijn toegedaan. Ten slotte wenscht dhr. Kakebeeke nog de candi datuur van mr. L. A. Bybau van Kolijnsplaat te bespreken, doch hij ziet daarvan af na de pertinente verklaring van den heer Bybau, die ter vergadering tegenwoordig is, dat hij, nadat gebleken is, hoezeer hij omtrent het voorstel-Schaepman van meening ver schilt met de overgroote meerderheid der leden van deze kiesvereeniging, op dit oogenblik geene candi datuur van de kiesvereeniging kan aanvaarden. Niette min blijft mr. Bybau, eenmaal genoemd zijnde, op het grostal geplaatst. Nadat nog enkele punten van meer huishoudelijken aard zijn besproken, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Als vervolg op ons bericht in het vorig nr* kunnen wij mededeelen, dat de gezondheidscommissie alhier zich bereids 8 dagen bezig houdt met het onderzoeken van brood op aluin en tot dusver geene sporen daarvan in het brood heeft ontdekt. Ter geruststelling van het publiek zoowel als in het belang der bakkers achten wij deze mededeeling nut tig en noodig. De commissie blijft ook in dit. opzicht werkzaam. Bij K. B zijn benoemd tot gezworen van den Nieuw-Othenepolder, M. Dieleman Willemszoontot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, A. Lombaardtot gezworen van den polder Oosterenban van Schouwen, G. J. Lette; tot gezworen van het waterschap Loven- en Willemskerke, J. De Feyter Pieterszoontot gezworen van den Molenpolder, A. Zuydweg. Ierseke. Door den kerkeraad der Cbr. Geref. Gem. is een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin verzocht wordt om afschaffing der kermis, zoo niet in eens dan geleidelijk. Dit jaar zou men zich tevreden stellen met eene beperking tot den Zaterdag. Wemeldinge. Gedurende ruim 24 uren waren de beide zoons van het Kaffer opperhoofd Megata, Bloem hof en Paul, resp. 16 en 12 jaar, met hun verzorger ds. Van der Valk van Delft en diens beide zonen, de gasten van den heer K. Dominicus alhier. Den avond hunner aankomst brachten zij den heer Sauer een bezoek, die hun eene muziekuitvoering van «Oefening kweekt Kunst" deed bijwonen, waarin zij zeer veel behagen schepten. Den volgenden morgen bezochten zij de school op het dorpde zinnetjes van eenlettergrepige woorden op het bord in de laagste klasse werden door den oudste met veel gemak gelezen, terwijl hij daarna zijn naam en dien zijns vaders op het bord plaatste. De jongste was buitengewoon be kwaam in het nabootsen van 't geluid der verschillende dieren, die hem op de platen werden aangewezen en gaf door gebaren zoo duidelijk verschillende tooneelen uit het leven in zijn geboorteland weer, dat zelfs de kinderen der middelste klasse hem begrepen. De heer Sauer schonk hun elk een drietal photographieën van de leerlingen in groepen, waarvoor zij zeer dankbaar waren. Des namiddags, na op vele plaatsen bezoeken te hebben afgelegd, toonden zij in de Schelde hunne vertrouwdheid met het zilte nat en vertrokken gisteren avond naar Ierseke, een zeer gunstigen indruk achter latende. Tot eer der Wemeldingsche jeugd kan naar waarheid getuigd worden, dat die gunstige indruk wederkeer ig was. Te Clingendaal is bij de harddraverij voor 3-jarige Nederl. hengsten de 2e premie 200, gewonnen door Spadille van dhr. G. H. Kakebeeke te Goes. Met veel opgewektheid is Dinsdag te Oosterwijk de 56ste gedenkdag van den tiendaag- schen veldtocht gevierd. Als bijzonderheid ver dient vermelding, dat in den stoet aanwezig waren eene marketentster, die den tiendaagschen veldtocht had medegemaakt, J. J. Bunsen uit Amsterdam en de heer Soutendam, commandant der dd. schut terij te Goes, die, behalve de heer Winter uit's Bosch, in ons land de eenige metalen kruisridder in actieven dienst is. Dinsdag was de Raad van Stavenisse bijeenge roepen, om eene herziening te doen plaats hebben van de stembriefjes voor de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad op 19 Juli 1.1. ingeleverd. Er was namelijk uitgelekt (op welke wijze weet men niet) na de opmaking van het proces-verbaal van stemopneming van 20 Juli II., dat er éen stembriefje den naam be vatte van M. Luijk, in plaats van M. Van Luijk, het nieuw gekozen lil. Daar dit bij de stemopneming door de leden van het stembureau niet was opgemerkt, was deze naam gevoegd bij die van den heer M. Van Luijk. Maar nu doet zich het geval voor, dat er alhier ook een M. Luijk woonachtig is, zoodat deze kan be doeld zijn. Daar nu de heer M. Van Luijk precies de meerder heid behaalde, heeft de gemeenteraad besloten, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, tot eene herstemming over te gaan tusschea de heeren M. Van Luijk en J. De Rijke (aftredend lid). -De verwerping van het voorstel-Schaep man in de Eerste Kamer schijnt vast te staanslechts een 12tal leden zouden er hunne stem aan geven. Aan de aanneming van de additioneele artikelen schijnt echter niet getwijfeld te worden. (St.) Men verzekert, dat na den uitslag der herstem ming voor den Haagschen gemeenteraad de burge meester van 's-G r a v enhage zijn ontslag heeft aangeboden, en alle leden van het dagelijksch bestuur besloten hebben om af te treden. De gemeenteraad zal Maandag bijeenkomen om nieuwe wethouders te verkiezen. (De heeren Pabst en Van Idsinga hebben het man daat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad niet aangenomen. De heer Leesberg daarentegen wèl.) Jhr. m r. W. Six heeft voor de hem aange bodene candidatuur van de kiesvereeniging De Grond wet" bedankt. De heer mr. H. Ph. De Kanter heeft ont slag genomen als lid van den raad der gemeente Brielle, als directeur der begraafplaats en als fun- geerend opper-brandmeester aldaar, terwijl hij bedankte voor de benoeming tot ouderling-lid van de Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Negen graanhandelaren te Groningen hebben gewaarschuwd tegen een verkeerd gebruik, dat van stoomdorschmachines vaak wordt gemaakt, bepaaldelijk ten aanzien van de wintergerst. Iu de laatste jaren nl. komt veel gerst ter markt, die van haar angel beroofd is door de sterke kneuzing der dorschmachine, waardoor een onnatuurlijk zwaar specifiek naturage- wicht wordt verkregen en de gerst een deel van haar kiem vermogen verliest. Tengevolge van deze manier van doen verkrijgt de gerst wel een hooger gewicht, maar niet eene hoogere waardeja zelfs eene mindere waarde dan andere pai tijen, die op de oude manier zijn gedorschen, of wel zorgvuldig worden behandeld met de stoomdorschmachine. Het verkeerde gebruik van die machines strekt tot schade van de landbouwers. Het Hbl., hulde brengende aan den tact, waar mede prof. Pierson het onderwerp der i n v r ij h e i d- stelling van Domela Nieuwenhuis Maan dagavond in de Unie le eft ingeleid, ontraadt eene her haling van deze manifestatie. Men mag niet spelen met vuur, en ontzettend zwaar ware de verantwoorde lijkheid van beleggers en inleider, indien hun poging het sein ware geweest of nog werd tot onlusten. Een andere bedenking van het Hbl. is, dat de inleider niet ten volle het licht heeft doen schijnen over recht en wet. Het is waar, dat een verouderde, thans afge schafte wet op Domela Nieuwenhuis is toegepast; maar bet feit, waarvoor hij veroordeeld is, kent het nieuwe strafwetboek ook, en het is volkomen onbewezen en onbewijsbaar, dat het vonnis minder streng zou zijn uitgevallen, indien de nieuwe sti afwet ware toegepast. Het Hbl. betwijfelt zeer, dat de aangenomen motie een geschikt middel is om de regeering te overtuigen, dat hier volop reden is voor de toepassing van het recht van gratie. Voor het doel, dat men bereiken wil, zijn zulke betocgingen niet bevorderlijkmen had het bij adressen moeten laten. Maar het bedenkelijkst bij deze zaak is het nadeel, dat de justitie lijdt-, het wankelen der overtuiging, dat in Nederland het recht naar behooren wordt uitgeoefend. Het is een veeg teeken, wanneer het volk zelf de leiding der justitie meent te moeten overnemen: dan hapert er blijkbaar wat aan het beleid der regeering. Het Hbl. blijft bij de vroeger reeds uitgesproken meening, dat het toe passen van het recht van gratie in dit geval, terstond na de veroordeeling of kort na de uitvoering van het eindarrest, juist wegens den aard van het gepleegde feit, een daad geweest zou zijn, die heilzame gevolgen had gehad voor de rust en orde in het vaderland. Staten-Generaal. EERSTE KAMER Het algemeen debat over de grondwetsherziening is gisteren aar gevangen. De heer Pijnappel was vóór de verschillende hoofd

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1