1887. N°. 91. Donderdag 4 Augustus. 74slc jaargang. Verkiezing* van een lid van den tiemeenleraad het PATENTRECHT -Cï^ïsCï^CjËsCï-- GOEsme De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviiagen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van het stembureau voor de zijn ontvangen de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie vooreen ieder ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften daarvan aangeplakt zijn Uit het proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 201 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren: D HILDERNISSE152 Mr. N. C. H. VAN DAALEN WETTERS 49 zoodat gekozen is de heer D. HILDI1M1SSË. Goes, den 3 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Hst primitief kohier no. 3 van voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18871888, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, en zal dn» ieder verplicht zijn zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 2 Augustus 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 3 Augustus 1887. Bij de herstemming op gisteren voor éen lid van den gemeenteraad alhier hadden 226 kiezers hunne stem uitgebracht. Daarvan bleken heden te zijn 23 in blanco, terwijl 2 biljetten het vereischte zegel misten. Gekozen werd dhr. D. HILDERNISSE (I.) met 152 stemmenmr. N. C. H. Van Daalen Wetters (1.) bekwam 49 stemmen. Aan dezen uitslag viel nauwelijks meer te twijfelen, toen gisteren bleek dat de anti-revolutionnaire partij zich grootendeels aan de stemming onthield. Toch doet het ons genoegen, dat de heer Hildernisse een zoo groot aantal stemmen op zich vereenigde, wat zeer zeker voor een groot deel mag worden toegeschreven aan de krachtige opwekking door mr. Van Daalen Welters tot de kiezers gericht om ditmaal hunne stem op den heer Hildernisse uittebrengen. Gedeputeerde Staten van Zeeland, in aanmerking nemende dat verschillende bedenkingen zijn gerezen tegen de dagen waarop de verkiezing en de eventueele herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Goes zijn uitgeschreven bij hun besluit van 22 Juli laatstleden no, 80 (Provinciaal blad no. 75), hebben, met intrekking van genoemd besluit, nader bepaald, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van jonkheer J. L. De Jonge, in het hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben op Woensdag 24 Augustus 1887 en de herstemming zoo noodig Woens dag 7 September daaraanvolgende. Wij vestigen nog de aandacht op den goed- k o o p e n trein, die Zondag 7 Aug. a. s. van Vlissingen naar Rotterdam en terug zat loopen. De uren van (vertrek zijndes morgens van 's-Heer Arendskerke 5.54van Goes 6.6van Kapelle-Bieze- lioge 6.17; van Viake 6.25; van Kruiningen 6.32; van Krabbendijke 6 45 van Rilland-Bath 6.53 terwijl de trein des avonds te 7.30 uit Rotterdam vertrekt, teneinde te Rilland-Bath aan te komen 9.57 te Krab bendijke 10.6; te Kruiningen 10.19; te Vlakel0 26; ta Kapelle-Biezelinge 10.34; te Goes 10.45 en te 's-Heer Arendskerke 10.57. Onlangs meldden wij, dat te Antwerpen een onderzoek was ingesteld naar de samenstelling van het meel der Société anonyme Anversoise des moulins a vapeur a Meriem, omdat er geruchten liepen, dat dit meel zou worden vervalscht. Het bestuur dei' Société verklaarde in een brief aan l'Escaut, dat het het slacht offer was van concurrenten, die knoeiden met werk lieden, die door de Société waren ontslagen. Dit meel wordt echter ook veel in Nederland gebruikt en het bestuur der Nederlandsche vereeniging van meelfabrikanten heeft daarom door deskundigen een chemisch onder zoek van dit meel doen instellen, waaruit bleek, dat het met aluin was vermengd. (Zie de advertentie «Brood verbruikers" in dit nommer). Wij achten het eene goede gedachte van de ver eeniging van meelfabrikanten om langs dien weg te waken tegen vervalsching van meel. Brood is de eerste levensbehoefte, armen en rijken gebruiken het dagelijks en het is daarom van het hoogste belang te weten, dat het meel onvervalscht is. Het zou daarom wel overweging verdienen, dat, evenals van de verschillende bakkers het brood door de gezondheidscommissie wordt onderzocht, de bakkers ook hun meel deden onder zoeken, evenals indertijd de varkensslagers het vleesch op trichinen lieten doen. Maar ook de verbruikers kunnen het brood, dat hun geleverd wordt, aan een scheikundig onderzoek doen onderwerpen, teneinde de zekerheid te bekomen, dat het uit onvervalscht meel is gebakken. Bij het dagelijksch gebruik van vervalscht meel kan het toch niet anders of dit moet schadelijk op de gezondheid werken en het is daarom van het hoogste belang, dat men wete, wat ons als brood wordt geleverd. Wij zoeken nu juist de bron van het kwaad niet bij de bakkers integendeel, blijkens de achterstaande advertentie moet die in de eerste plaats gezocht wor den bij de meelfabrikanten zelvpn maar toch zijn de bakkers tegenover hunne klanten verantwoordelijk voor het meel, waarvan zij het brood bakken. Aan hen zij dus allereerst de taak opgedragen om voor een geregeld en nauwkeurig onderzoek van het meel te zorgen De 29ste verjaardag van onze ge ëerbiedigde Koningin ging hier gisteren schier onopgemerkt voorbij, want behalve dat van ver scheidene woningen de driekleur wapperde, kenmerkte hij zich althans overdag door niets bijzonders. Zelfs de schutterij hield naar wij meenen door afwezig heid van haren commandant geen parade. Des avonds was het zooals gewoonlijk zeer levendig op de Markt, waar door de jeugd eenige voetzoekers enz. werden afgestoken en die levendigheid nam in niet geringe mate toe, toen om negen uur eensklaps bleek, dat het Goesche harmoniegezelschap «Euphonia" op de bovenzaal van het «café Hartman" ter eere van H. M. verjaardag eenwij hadden bijna ge schreven concert gaf, maar laten wij bescheiden zijn en zeggeneene buitengewone repetitie hield, die aanving en gesloten werd met het «Wien Neerland's bloed" en het Wilhelmus", onder welker tonen Beugaalsch vuurwerk werd afgestoken. Het markt plein was in een oogenblik vol menschen, waaruit genoegzaam blijkt, dat het denkbeeld der harmonie om met haar nog niet talrijk gezelschap eenigen luister aan dezen Nederlandschen feestdag bij te zetten, op prijs werd gesteld. Krniningen. Maandagavond vergaderden alhier 64 meerderjarige ingezetenen, ten einde van gedachten te wisselen in zake de benoeming van een bur gemeester. Met 38 tegen 19 stemmen werd besloten de regee ring te verzoeken een ingezetene der gemeente als burgemeester te benoemen. Z. M. heeft benoemdtot voorzitter van het col lege van regenten over het huis van bewaring te Zieriksee, jhr. mr. M. I. Schuurbeque Boeye, lid van het college; tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Zieriksee, m r. A. J. J. baron Van Styrum, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank aldaar. Naar vernomen wordt, zal de meermalen ver melde nieuwe stoombootdienst met de snelvarende raderboot «Telegraaf III", tusschen Vlissingen en Ant werpen, voor het dagelijksch vervoer van passagiers en goederen, in aansluiting met den dagdienst der stoom vaart-maatschappij «Zeeland", op aanstaanden Zondag 7 dezer eenen aanvaDg nemen, 's Morgens te 8 nur vertrekt de «Telegraaf III" van Antwerpen na aan komst van den eersten trein uit Brussel, om ongeveer 11% uur te Vlissingen aan te komen vóór het vertrek der dagboot. Na aankomst dei dagboot te 5 uren des namiddags zal de «Telegraaf III" van Vlissingen ver trekken, om 's avonds omstreeks 8 uren te Antwerpen aan te komen vóór het vertrek van den laatsten trein uit Brussel. Om het bezwaar, tegen de Grondwetsont werpen ontleend aan de vrijheid, welke zij den ge wonen wetgever laten, te temperen, geeft de Regeering, in haar antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, te kennen dat alle organieke wetten onver anderd zijn gelaten en zelfs geen tijdstip voor veran dering daarvan is voorgeschreven. Als dit antwoord iets moet beteekenen zegt het Dbl. zal het wel dit zijn, dat wij, na het even tueel tot stand komen van de Grondwetsherziening, eigenlijk nog verder van de wijs, d. w. z. van den weg der zoo vurig begeerde (7) «hervormingen" zijn dan thans. Maandagavond had te Amsterdam de voorge nomen openbare vergadering plaats, bijeengeroepen door het bestuur der Vereeniging De Unie, ter bespreking van de invrijheidsstelling van F. D o m e 1 a Nieuwenhuis. Prof. A. Pierson leidde het on derwerp in. Voornamelijk op grond dat Nieuwenhuis naar de mildere bepalingen van het nieuwe strafwet boek vermoedelijk lichter gestraft zou zijn, en uit het oogpunt van humaniteit, bepleitte spreker de wensche- lijkheid van invrijheidstelling. Aan het debat werd deelgenomen door mr. Benja mins, mr. Spin (die op zijn eigenaardigen trant de pers aanviel), Van der Stadt (die namens de socialis tische partij protesteerde tegen het vragen van gratie), Fortuijn (die zeide dat Nieuwenhuis geen gratie w i 1 en prof. Pierson c. s. verweet, dat zij eerst thans om gratie vragen), Kemman (die deze «volksvergadering" wilde doen aandringen op onmiddellijke afzetting van den Minister van justitie)terwijl naar aanleiding eener motie van het bestuur, om aan de regeering de ia- vrijheidstelling van Nieuwenhuis te verzoeken, mr. Si mons nog het woord voerde. Ten slotte werd de motie bij acclamatie aangenomen. Het publiek bestond, naar schatting, uit 1000 men schen, voor verreweg het meerendeel socialisten. (IV. li. Ct.) Naar aanleiding van het bericht dat een der eerste bestuursmaatregelen van den heer B a s t e r t is geweest, om het personeel bij den aanleg van staatsspoorwegen in te krimpen, schrijft de Ingenieur «Het bericht is juist. 32 ambtenaren van verschil lenden rang zullen ontslagen worden, het meeren deel met 1 Januari 1888, enkelen met 1 Juli 1888, afhankelijk van het tijdstip, waarop zij gemist kunnen worden. Wordt de maatregel gerechtvaardigd door het feit, dat de werkzaamheden bij den aanleg van de staatsspoorwegen ten einde loopen, te hopen is het, dat de billijkheid Diet uit het oog worde verloren, en dat alsnog maatregelen getroffen worden in het belang dezer ambtenaren, waaronder er zijn, die meer dan 25 jaren het land trouw hebben gediend en die nu zonder eenig recht op pensioen of wachtgeld worden ontslagen. Eenstemmig is door alle groote bladen en ook door de Ingenieur gewezen op de moreele ver plichting, die ten deze op den Staat rust. De eer van het tand is gemoeid bij het vinden van eene regeling, die elke onbillijkheid of noodelooze hardheid voorkomt, zonder de belangen der schatkist geheel uit het oog te verliezen, en wij zijn er van overtuigd, dat hierbij de medewerking van de Staten-Generaal niet te ver geefs zal worden ingeroepen". Het plan tot oprichting van een groot Sanatorium te Wiesbaden is ontworpen door den heer Schiff te W esbaden, en het gelukte hem, den heer M e z g e r er voor te winnen, zonder dat materiëele voordeelen daarbij den doorslag gaven. Te Wiesbaden verwacht men van het nieuwe Sanatorium groute vermeerdering van het internationaal verkeer en eene belangrijke uit breiding der Kurverhaltnisse, zoodat men daar zeer ingenomen is met de komst van den Nedeilandschen massage-arts, die zich dus voorgoed te Wiesbaden zal vestigen. Het Sanatorium zal worden gebouwd op een stuk grond van den heer Schiff, gelegen in de Frankfurter- strasse en is 6 morgen groot. De ligging is zeer gunstig, daar het een der lraaiste ea gezondste gedeelten van Wiesbaden is, terwijl bovendien, indien uitbreiding noodig blijkt, nog een terrein van 4 morgen kan wor den aangekocht. De naam, dien de inrichting zal dragen, is reeds vastgesteld, en zal, naar men verzekert, in Duitschland met groote sympathie worden begroet. De heer Mezger zal alleen de hoofdleiding der inrich ting op zich nemen, doch natuurlijk zal bij daarbij door eenige adsistent-geneesheeren worden bijgestaan. De inrichting zal bestaan uit: a. Eene groote inrichting voor massage met onder- afdeeling voor mechanische en gymnastische behandeling der patiënten b. Eene inrichting voor het gebruiken van baden naar den trant van het Friedrichsbad te Baden-Baden; c. Een hótel met f 00 kamers en salons, uitsluitend bestemd voor vorstelijke en hooge personages, voor wier genezing het volgers het oordeel des geneesheers noodig is, dat zij in de inrichting moeten wonen. De gewone patiënten kunnen niet in het hótel wor den opgenomen, maar toch zal ook vootf hen worden gezorgd, en wel door het maken van bijzonder daarvoor ingerichte rijtuigen, welke tweemaal daags debadgasten, die zich onder dr. Mezger's behandeling willen stellen, aan hun hótel zullen afhalen. Naar men verzekert, heeft de heer Mezger beloofd, reeds zeer spoedig naar Wiesbaden te zullen komen, (Hbl Naar de Amsf. verneemt, is het dagelijksch bestuur van Amsterdam voornemens, in het najaar eene beslissing uit te lokken omtrent de hervor ming der politie. Het plan bestaat, de gemeente te verdeelen in drie sectiën, met de heeren Van Raalte, Zur Muhlen en Gelpke als commissarissen. In elke sectie zouden éen of meer hoofdinspecteurs de commissarissen bijstaan. De viel de thans in dienst zijnde commissaris (de vacature-Noordermarkt is nog niet vervuld), de heer Stork, zou als gedelegeerd commissaris voor justitieels zaken deze afdeeling der politie gaan versterken. Omtrent het instellen van eene afdeeling bereden politie is, voor zoover der Amst. bekend is, nog niets vastgesteld. De heer Steenkamp heeft naar de werking dezer politie in Hamburg dezen zomer per soonlijk een onderzoek ingesteld. De Arnh. Ct. bevat het volgende geheimzinnige bericht omtrent een gehouden gemeenteraadsverkiezing: In zekere gemeente van ons vaderland had den 19a dezer de verkiezing plaats voor leden van den Raad. 34 der kiezers, die op dien dag hunne biljetten in leverden, vertoonden deze, alvorens ze in de bus te laten glijden, aan twee in de zaai aanwezige mede kiezers, die oplettend toekeken of de hun vertoonde briefjes werkelijk in de bus werden gestoken. Die 34 biljetten droegen allen zonder onderscheid de namen der candidaten A, B en C. Genoemde getuigen nu willen met de kiezers deze voor zoover ieders briefje betreft onder eede verklaren, dat 34 stem briefjes in de bus gestoken zijn met de namen A, B en C, terwijl bij de opening der bus slechts 31 biljetten met deze namen te voorschijn kwamen. Daarenboven willen nog 5 andere kiezers verklaren, dat zij hunne stem op dezelfde voornoemde personen hebben uitgebrachten van eenige anderen is men overtuigd dat zij insgelijks op A, B en C hebben ge stemd. Door samentelling blijkt alzoo, dat A, B en C ieder mistens 39 stemmen dus de meerderheid van de 75 ingeleverde briefjes moesten hebben en zij kregen respectievelijk slechts 33, 34 en 35, terwijl de drie aftredende leden, waaronder de burgemeester, de meerderheid verwierven. Het stembureau bestond uit mannen, die zich weder- keerig onmisbaar hebben gemaakt, terwijl de burge meester de bus des nachts bij zich aan buis heeft gehad. Bij 't bovenstaande, dat slechts eene opsomming van feiten bevat, is commentaar, dunkt ons, vrijwel overbodig. Maandag herdacht de waterbouwkundige ambte naar de heer J. De R ij k e te Stavenisse zijn 45- jarigen diensttijd bij de calamiteuse polders in Zeeland, waarvan hij de laatste 32 jaar te Stavenisse is werk zaam geweest. (Af. Ct.) De Berlijnsche correspondent van het Dagblad van Zuid-Holl. en 's-Gravenhage geeft sedert eenigen tijd schetsjes, onder hetopschrift «de Duitsche werkman". Omtrent den timmerman schrijft hij, in een der jongste nommers van genoemd blad «Men zal wellicht denken, dat het tamelijk wel het zelfde is, of de timmerman is een Hollander dan wel een Duitscher. Niets echter is minder waar dan dat er is bijna geen handwerk, waarbij men zooveel afwij kingen van ons Hollandsch handwerk aantreft dan juist bij den timmerman. Wij hebben in onze jeugd in de school geleerd, dat de timmerman zorgt voor de balken, het dakverband, mitsgaders de deuren en de vensters. Indien wij in Duitschland den timmerman wilden bestellen om ons een deur of een raam te maken, zuu hij ons heel eenvoudig aankijken alsof bij het te Keulen hoorde donderen. Het maken van deuren en vensters nl. behoort niet tot bet vak van den timmerman, gelijk bij onshet is de zaak van den schrijnwerker. Er bestaat dus, zooals men ziet, tusschen den Hollandschen en den Duitschen timmerman een ze- r belangrijk verschil. Daaruit dan ook verklaar ik het enorme verschil in intelligentie tusschen den Duitschen en den Holland schen timmerman. Bij ons wotden de timmerlieden gerekend onder de meest bekwame werklieden en niet iedereen heeft dan ook bij ons «das Zeug", een be kwaam timmerman te worden. Om in Dnitschland dat vak te kunnen beoefenen, daartoe behoort heden ten dage niet veel. Er bestaan thans in Duitschland overal stoomschaverijen, die zulk prachtig werk leveren, dat de scherpste schaaf en de beste timmerman daar mede niet kunnen concurreeren. Alle planken die voor het bevloeren worden gebruikt komen tegenwoordig, geschaafd en geploegd, uit de stoomschaverij. Er rest dus voor den Duitschen tim merman niets anders dan het in orde maken van de balken en het dakverband, want kozijnen voor deuren en vensters zijn in Duitschland onbekend. In de plaats daarvan worden op drie verschillende hoogten van de openingen voor vensters en deuren, houten blokken ingemetseld die den naam van duvel dragen; zij worden eenvoudig ruw met de bijl bewerkt. De balken en het dakverband worden in Duitschland nimmer geschaafd, zoodat dan ook de schaaf een werktuig is waarvan de Duitsche timmerman tegenwoordig slechts zelden ge bruik maakt. Het voornaamste werktuig van den tim merman in Duitschland is, horribile dictu, de bijl. Een der voornaamste handwerktuigen, waarvan onze Hollandsche timmerman zich bedient, is ongetwijfeld de zaag. Ik z9l wel niet behoeven te omschrijven hoe de zaag van onzen timmerman er uitziet. Een ieder kent het boven breed en van onderen smal getande stalen blad, waaraan het houten handvatsel is beves tigd. Dit instrument is bij onze timmerlieden bekend onder den naam van handzaagbij den Duitschen timmerman echter is dit werktuig geheel en al onbe-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1