kt BOUWLAND, VENDUTIE. v. Eene Hofstede, op Donderdag den 4 Vruchten te Velde, Meubilaire Goederen, eene Vendutie A. NONNEKES, ADVBRTE1NTIBN. Hartelijke Dankbetuiging LL H. C. Sauer. Noord-Beveland. een zoo goed ais nieuw ruim WOONHUIS, SCHUUR en WAGENHUIS p. m. 28 Hectaren Schorren en Dijken, Openbare Verkooping. op Donderdag 4 Augustus 1887, Op Woensdag f0 Augustus 1887, Eene groote partij AFBRAAK, Dag- en Weekbladen, Twee gehuwde vrienden te 's CJravenhage,bewoon den twee naast elkander gelegen buizen en hadden ieder over een heel klein door muren omringd tuintje te beschikken. Dezer dagen hadden zij algesproken om zonder hunne vrouwen eens een avondje naar Scheveningen te gaan doch een dezer, die voor liet tuinraam te borduren zat, zei op het bewuste oogen- blik tot haren man »De lucht is wel bewolkt, maar 'tis toch droog! We kunnen samen wel een beetje gaan wandelen 1" Dit bracht een streep door de rekening en de in zijn plan teleurgestelde echtgenoot haastte zich zijn vriend er mede in kennis te stellen. Eenige oogenblikken daarna diende hem het geluk, want het begon werkelijk te droppelen en van liever lede harder te regenen, «Ach Heer, riep de vrouw uit, nu gaat het toch regenen 1 Neen, nu blijf ik maar thuis 1 als jij wil, loop dan alléén maar een eindje rond!" Hij liet zich natuurlijk dat geen tweemaal zeggen en bij zijn vriend binnenkomende, riep hij»'t Is genoeg, Chris't Hoeft niet meer I" De toegeroepene, die in zijn tuintje met de water leiding in de hand stond en het water zóó omhoog liet gaan, dat het neervallende bij zijn buurman terecht kwam, wat als regen dienst moest doen, draaide de kraan dicht en beiden maakten een prettig avondje. {H. C.) Dat een kleinhandelaar in sterkedrank Schenk heet, is op zich zelf al geen alledaagsche zaak, maar dat een Dordtenaar van dien naam commissaris is geworden van een «Vereeniging van kleinhandelaren in sterken drank" dat is sterk, zegt het Dagbl. In een buitengewoon Politieblad bericht de officier van justitie te Breda, dat in den nacht van 28 op 29 Juli jl. in de villa »Tivoli" te Tilburg door middel van braak is ontvreemd: I zwart lederen portemonnaie met overslag, inhoudende ƒ25 a 30 aan specie en misschien ook bankpapier; 1 zwart pallissanderhouten lepeldoosje met perlemoer ingelegd, inhoudende 5 of 6 ouderwetsche zilveren lepeltjes1 zilveren vleesch- vorkje 8 Christoffel zilveren lepeltjes, van welke éene gemerkt 141 en éen 1471 zilveren llessenstop, van boven rond1 kartonnen doosje, inhoudende eene zil veren broche, in den vorm van een pistooltje, waarop een vogeltje en een hondje, het doosje is van binnen gemerkt »H. Verschuur"; 1 gedroogde ossentong en eenige sigaren. Genoemde officier van justitie verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Bij het hevige onweder dat Zaterdagmiddag boven de gemeente Huisen woedde, werd de bliksemafleider van het telegraafkantoor gesmolten. Verder het kan toor passeerende, is hij overgeslagen naar den tuin van den directeur, waar hij in den grond verdween. Een en ander ging gepaard met een hevigen slag, terwijl de bliksem zich vertoonde als een vuurbal. In de nabij heid van het klooster werden drie palen door den bliksem getroffen, waarvan een geheel tot splinters geslagen is. In het Engelsche Lagerhuis, bij de behandeling van art. 4 der Iersche landwet, dreigde Healy zijnen collega Delisle, indien deze voortging met hem in de rede te vallen, hem uit te dagen om hem den nek om te draaien. Daar Healy weigerde voor deze uitdrukking verschooning te vragen, werd hij zonder stemming hij had namelijk zijnen vrienden verzocht niet tegen het voorstel tot schorsing te stemmen in zijn mandaat als afgevaardigde geschorst. Op den London- en Brighton-spoorweg stortten Vrijdag in den Betchworth-tunnel vele tonnen aarde met geweld naar beneden, weinige minuten nadat de trein van Horsham den tunnel was doorgegaan. Op dezelfde plaats had ook vroeger, bij het bouwen van den tunnel, eene aardstorting plaats. Z-kere John Medium, die 7 maanden in het armhuis te Brentford was, heeft 8000 pd. st. (96000 gulden geërfd. Een Ier heeft een toestel uitgevonden om glazen flesschen te blazen. Tot dusver waren de menschelijke longen nog altijd de beste werktuigen en menig werk man heeft, al flesschen blazende, zijn eigen dood ver haast. Het nieuwe toestel kan de longen volkomen vervangen. Het blaast de lucht op dezelfde wijze in het vloeibare glas, en geeft betere uitkomsten, daar het regelmatiger werkt. Bebalve voor den werkman, is de uitvinding ook van groot belang voor den fabrikant, daar het maken der flesschen voortaan 2 maal sneller gaat en 2 maal minder kost. Het toestel is daarenboven niet duur en de oude mondblaaspijpen kunnen gemakkelijk in een machinale blaaspijp veranderd worden. Te Passy is eene rijke Amerikaansche dame over leden, die een aardig duitje had kunnen verdienen, wanneer zij zich als «natuurwonder" had doen bewon deren. Die jonge dame had den leeftijd van 87 jaren bereikt en had steeds het voorkomen en den lichaams bouw van een kind gehouden. Tot haar twaalfde jaar was zij normaal ontwikkeld en is toen zoo gebleven. Dergelijke afwijkingen zijn meer voorgekomen, maar nooit werden de stiefmoederlijk bedeelden ouder dan 30 jaar. De geneesheer, die bij haar dood aanwezig was, riep met weemoed uit: «Arm kind, dat zóo jong moet sterven Te Stockholm is onlangs eene stoomboot van geheel nieuwe constructie te water gelaten. Het is eene uitvinding van dr. G. De Laval en bestaat uit twee vaartuigen, waarvan het grootste geheel onder en het kleinste geheel boven water ligtbeide zijn verbonden deels door kolommen en deels door gelei dingsbuizen. De machine in het onderste schip is van 150 paardenkrachtde romp is 60 voet lang en 9 breed, terwijl die van het bovenste korter en smaller is. Indien deze stoomboot aan de verwachting beant woordt, zal ze door hare ongekende snelheid een grooten ommekeer in de scheepvaart teweegbrengen. Bismarck vierde de vorige week zijn 40jarig huwelijksfeest. Zijn gemalin, eertijds Fraulein Johanna Von Puttkamer, is thans 64 jaren oud. Eene belangrijke rechtsvraag zal eerstdaags door het gerechtshof te Schwerin beslist moeten worden. Een schoolknaap van 15 jaren, uit Mexico geboortig, heeft te Ludwigslust eenen anderen scholier, na door dezen langen tijd gesard, en eindelijk aangevallen te zijn, met zijn zakmes doodgestoken. Aan het bewijs der feiten ontbreekt nietsde provocatie, het herhaalde roepen van den geplaagde: «Laat mij met rust!", en dat hij ten slotte in eenen hoek gedreven, tegen zijnen sterkeren aanvaller het eerst zijn mes getrokken heeft, dat alles staat vast. De vraag is nu of de doodslager in het geval van wettige zelfverdediging verkeerd heeft en dus ontoerekenbaar is. Een |heer te Luik heeft tegen eene familie te Maastricht een eisch ingesteld tot betaling van 10,000 fr., ter vergoeding van schade en onkosten, veroorzaakt door het verbreken van huwelijksbeloften. De afge wezen minnaar brengt o. a. in rekening zijne reiskosten van Luik naar Maastricht, zoomede den verzuimden tijd bij de bezoeken, die hij aan zijne verloofde heeft gebracht. Bij den burgemeester van Geldern (Pruisen) zijn bij nacht door inbraak ontvreemd 12 zilveren thee lepels, een groot mes en vork in étui, vier gouden ringen, twee kinderoorringen, twee gouden kruisj s, een gedeelte van eenen oud-gouden horlogeketting, twee gouden armbanden, drie krijgsmedailles en eene bijna nieuwe, donkergroene overjas. Men vermoedt, dat de inbrekers met hunnen buit de wijk naar ons land hebben genomen. Donderdag zijn in het dorpje Leidekerke, in de Belgische provincie Brabant, door brand 40 woningen vernield en 250 personen zonder dak en tot bedelstaf gebracht. Het armoedig plaatsje is door deze ramp letterlijk geheel geruïneerd. De Duitsche gezant Von Schlözer heeft den Paus bij gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterschap eenen eigenhandigen brief van Keizer Wilhelm, benevens eene rijk met gouddraad bestikte en met edelgesteenten versierde mitra overhandigd. Het invoeren van de electrische telegraaf in En geland 50 jaren geleden is te Londen feestelijk her dacht. In het begin werden slechts 5 woorden in de minuut overgebracht, in 1847 17; thans worden ge middeld 462 woorden per minuut tusschen Londen en Dublin overgeseind. In 1886 werden 5% millioen telegrammen verzonden, waarvan ruim 41 millioen in het land en het aantal nam steeds toe, voornamelijk door de pers. Bij het toedienen van het H. Avondmaal in 't dorp Klotzin schonk de priester aan de 25 kerkgan gers, die aan de plechtigheid deelnamen, in plaats van wijn, «eau de Javelle" (vlekkenwater). Ofschoon allen den wijn zeer vreemd vonden, durfden zij geen aanmerking te maken. Eensklaps begon echter een der aanzittenden te braken en onder een algemeen gegil en gekerm«We zijn vergiftigd" ontstond een on beschrijfelijke paniek. Er werd spoedig geneeskundige hulp geroepen en ofschoon de genezing geruimen tijd zal vorderen, verkeeren al de patiënten toch in een toestand, die geen levensgevaar doet vreezen. Laatste en telegraphische berichten. De liberale kiesvereeniging «Goes" houdt a. s. Donderdag eene vergadering tot het opmaken van lijsten van candidaten voor de a. s. verkiezingen van een lid der Prov. Staten en van een of meer leden der lie Kamer. '8-Gravenhage. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend om de vóór 1 September 1887 verplicht gestelde herziening der wet op de kon. milit. academie een jaar uittestellen. Een wetsvoordracht toch om militair onderwijs, voor zooveel daarbij de opleiding tot en de hoogere vorming van den officier bij de landmacht betrokken zijn, in zijn geheel en voor zoo veel de militaire academie betreft, op nieuwe grond slagen te regelen is niet tijdig genoeg aanhangig ge maakt kunnen worden. Het vaste voornemen der Re geering is in het aanstaande zittingjaar de nieuwe definitieve regeling tot stand te brengen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een klein plaatsje in uw blad om te antwoorden op het schrijven van den heer X. naar aanleiding van het jongste ongeluk op mijne fabriek. Het spijt mij, dat dhr. X. niet liever naar mij toe is gekomen, dan had ik hem kunnen aantoonen, dat zijn denkbeeld onuitvoerbaar is, doch nu hij dit niet heeft gedaan moet ik hem opmerken, dat uit zijn stukje blijkt, dat hij \an den arbeid, die in mijne werkplaats wordt verricht, niet het geringste denkbeeld heeft. Ik kan hier niet gaan uitleggen welke maatregelen er tegen ongelukken op mijne fabriek genomen worden, maar ik durf getuigen, dat zij voldoende zijn om de werklieden te beveiligen, wanneer zij maar de ver- eischte voorzichtigheid in acht nemen. Maar dat men zich kwetst, wanneer men met de hand een stuk hout tegen een in werking zijnde zaag drukt, zoodat de zaag de hand moet grijpen, wanneer het hout is door gezaagd, zal ieder begrijpen. Daarom heeft ieder man zijne materialen om het hout tegen de zaag te druk ken; dat zij die niet altijd gebruiken is te betreuren en ik geef er zooveel mogelijk acht op, dat dit wel geschiedt, maar men kan niet overal tegelijk zijn. Ten slotte moet ik opmerken, dat het laatste onge val het eerste is, dat tijdens den arbeid plaats heeft. Vroegere ongelukken hadden altijd plaats door roeke loosheid in den schafttijd, zooals het overgeven van een kopje in de onmiddellijke nabijheid van een zaag enz. Ik meende een en ander te moeten opmerken, omdat ik niet wenschte, dat men in de meening ging verkeeren, dat ik mijne werklieden maar roekeloos waagde ten voordeele van mijne onderneming. U dankzeggend voor de plaatsing Uw dw. dn., S. VAN DER PEUL. Goes, 30 Juli 1887. Burgerlijke Stand Goes van 29 Juli tot 1 Aug. 4887. Eerste Huwelijksafkondiging: 31, van Abraham Paulus Johannes Overdijk, 29 j., jm., te Amsterdam en van Adriana Heijnsdijk, 22 j., jd., te Goes. Geboren: 1, Abraham Izaak Jacob, z. v. Pieter Wessel en Jacoba Wissekerke. Verkoopingen en Verpachtingen. D&tam. Plaats. Voorwerpen. Informatiên. 3 Aug., Borsele, woonhuis, houw- en weiland, Van der Kloes. 3 Wissekerke, inspan en huisraad, Roelof. 4 Borsele, meubilaire goederen, Van der Kloes. 4 Kortgene, hofstede en vruchten te velde, Roelof. 5 Ovezand, bouw- en weiland, Van der Kloes. 10 v Kolijnspiaat, paarden, hoornveé enz., Hu vers. 10 Goes, afbraak enz., Pelle. 10 Goes, meubilaire goederen, De Vos. Sept., hofstede en land, J. M De Graaff, Aardenburg. Marktberichten. ROTTERDAM, 1 Augustus 1887. Van Granen was de aanvoer klein en de stemming flauw. Tarwe flauw, onveranderd; Rogge 20 ct. lager. Overige nagenoeg onveranderd. Nienwa Win- tergerst ƒ3,50 a 4,50, Koolzaad 8,50 a ƒ9,Meel onveranderd, stilbuitenlandsche lager. Ondertrouwd JAKOB LOGGERS en WILHELMINA DUVEKOT. Goes, 28 Juli 1887. Hedenavond, omstreeks half 8, over leed mijne geliefde echtgenoote JANNA VAN ZWEEDEN, in den ouderdom van 50 jaren en 9 maanden. J. F. VAN ESPEN. Waarde, 26 Juli 1887. Heden overleed, tot onze diepe smart, onze geliefde dochter AGATHA, in den nog jeugdigen leeftijd van 29 jaren. Oudelande, den 26 Juli 1887. J. AGTERBERG. J. AGTERBERG—Grivel. Ondergeteekende betuigt zijnen har- telijken dank aan allen, die hem op zijn 70sten geboortedag blijken van belang stelling gaven. Kruiningen. A. VAN IWAARDEN. Alvorens, voor eenigen tijd, tot her stel van gezondheid, de stad te verlaten, is het mij behoefte mijnen innigen dank te betuigen aan die velen, die gedurende mijne ernstige krankheid, mij van hunne genegen heid de vernieuwde bewijzen gaven. Zij hebben mij door hnnne vriendelijke bezoe ken, hunne troostende woorden en op zoo vele andere wijzen verkwikt en verblijd. Aan allen hartelijken dank en de verzeke ring, dat niet het minst de jongste uiting van hunne liefdevolle deelneming mij on vergetelijk zal blijven. Dr. S. PICCARDT. Voor de vele bewijzen van deelne ming, zoo van buiten als van binnen de stad, bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden kleinzoon RICHARD onder vonden, betuigen wij aan allen onzen har telijken dank. M. W. HUFKENS. II. M. COrriFTERS. Goes, Juli 1887. aan de weldenkende ingezetenen van Wol- fertsdijk, die, met hunne aanzienlijke giften, ons hebben gelieven te doen deelen in hunne blijdschap over den gewenschten afloop van de verkiezing voor 3 gemeente raadsleden, door eene ruime uitdeeling van krentebrood, en tevens aan de drie leden van de commissie, welke die taak zorg vuldig naar aller genoegen hebben volbracht. Namens de arbeidersklasse in deze gemeentevoor de betoonde belangstelling in hunnen stand. De schuldeischers van de onder het voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaarde nalatenschap van JACOBUS SPRUIJT, overleden te Driewegen den 25 April 11., worden opgeroepen om op Vrijdag den 5 Augustus 1887, des voormiddags te 10 uren, tegenwoordig te zijn ten herberge van Anth. Van Boven te Driewegen, al waar rekening en verantwoording zal wor den gedaan, en zoo geen verzet plaats heeft, tot betaling der schulden worden overge gaan voor zoover het bedrag der nalaten schap toereikend zal zijn. Notaris. De Benificiaire erfgenamen van CATHARINA BRUIJNOOGE, in leven echtgenoote van Adriaan De Jonge te Hoedekenskerke, roepen bij deze op de onbekende schuldeischers in deze onder beniflce van inventaris aanvaarde nalaten schap, om te verschijnen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes, op Dinsdag 9 Angnstns 1887, des middags te 3 uren, teneinde aldaar aan te hooren de rekening en verantwoording, die zoowel aan hen als aan de bekende schuldeischers door de benificiaire erfgenamen voornoemd, ingevolge art. 1082 B. W., zal worden afgelegd en hunne schuldvorderingen voor zooverre het bedrag der nalatenschap toereikende zal zijn, tg ontvangen. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan ondergeteekende, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór den 15 Augustus a. s. bij den heer Notaris GALLIS MERENS te Kapelle. Wemeldinge, 1 Augustus 1887. De Notaris H. ROELOF te Cortgene zal des voormiddags 10 uren, in de herberg «de Stadswijnkelder" aldaar, pu bliek verkoopen genaamd «het K a a i h o e f j e", be staande in te Cortgene, kadastraal bekend in sectie F nummers 1023,1024 en 1025. Te aanvaarden met het rooven van den oogst 1$87. Met goedvinden van Heeren Rent meesters van Cortgene, kunnen daarbij in pacht volgen benevens zoomede ook de annexe WEILANDEN. NB. Het hoefje ie inmid dels wit de hand te koop EN Oo Ten zelfden dage en ter plaatse voormeld, des namiddags om 4 uren: EENE PARTIJ te weten Tarwe, Wintergerst, Zomer- gerst, Haver, blauwe Erwten, PaardenboonenPeën en Klavers, groeiende op de gronden, in pacht bij den verkooper van de Ambachtsgerechtig den van Cortgene. Alles in eigendom beboorende aan Ma. rinns Van den Berge, landbouwer op voor meld «Kaaihoefje" te Cortgene. Inlichtingen te bekomen ten kantore van de heeren FRANSEN VAN DE PUTTE ZOON te Goes en bij genoemden Notaris. De Notaris J. VAN DER KLOES zal voormiddags 10 uren, te Borsele, ten sterf- huize van wijlen den heer C. Smit, in het openbaar verkoopen EENIGE waaronder Kabinet, Chiffonnière, Bureau, antieke Kast, Penantkastje, Ta fels, Stoelen, Kachels, Hangklok, Spiegels, Ledikant, Bedden met toehooren, Vloerkleeden, Matten, Glas-, Koper-, Blik- en Aarde werk, Ladders, Tuingereedschap en hetgeen meer zal worden ge veild. des voormiddags te 10 uren, zal in «da Prins van Oranje" te Goes, gehouden worden, waarop zullen worden geveild Tafels, Stoelen, Ca napé, Linnen- en an dere Kasten, Kabinet ten, Spiegels, Schilderijen, Ledi kanten, Bedden met toebehooren, Kachels, Mangel, Trapnaaima- chine, Lampen, eene groote partij Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk, alsmede Galan- teriën en Manufacturen. als Kozijnen, Deuren,Ramen, Kolders, Balken, Planken, Brand hout enz. Voorts nog des namiddags te 2 uren precies 1 vlug Muildier met Harnas- sement, Tilbury, Tentwagentje, 1 Zadel, Haverkist, Hefboom en meer andere Goederen. KIJKDAG Dinsdags te voren. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bijge bracht worden, waarvan opgaaf te doen ten kantore van den Notaris J. DE VOS, Groote Kade en bij A. SCHRIJVER, Vlasmarkt. Waterstraat, beveelt zich aan voor het laten lezen van DIVERSE

Goessche Courant | 1887 | | pagina 3