1887. N°. 90. Dinsdas: 2 Augustus. 74sle jaargang. Verjaardag der Koningin, DE JAARMARKT MAI1KTTKEM D. HILDERNISSE. D. HILDERNISSE. zwemmen of baden GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en' Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van t8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. M. de R.! Vergun mij nog eene kleine plaats ruimte in uw blad om aan den voor avond van de herstemming tusschen mij en den heer HILDERNISSE den kiezers nogmaals ernstig op het hart te drukken hunne stem niet op mij uittebrengen. Ik behoef het niet te herhalen, wat door U in uw vorig nommer is betoigd, nl. dat de heer HILDERNISSE in alle op zichten een flink, degelijk en kundig raads lid zal zijn, en ik wil daarom alleen nog even de reden opgeven, waarom ik voor mijn tegen-candidaat zoo openlijk in de bres spring. Bij deze herstemming geldt het geen quaestie van beginselen, maar uitsluitend van waardeering van perso nen en het zou mij inderdaad leed doen, wanneer ik alleen aan persoonlijke sym pathieën of antipathieën een benoeming tot raadslid had te danken. Staat er een beginselquaestie op het spel, dan zal ik het mij steeds tot een eer rekenen, wanneer men mij roept om voor de verdediging van het liberaal beginsel op de bres te verschijnen maar thans zou den de kiezers mij roepen om een kun dig en flink Goesenaar van zijn plaats te dringen en die taak zou ik niet dan met tegenzin aanvaarden. Ik noodig daar om nogmaals alle kiezers uit mij ditmaal hun stem te onthouden en op hun biljet te plaatsen den naam van den heer Dankzeggend voor de plaatsruimte, Uw. dv. Mr. N. G. H. Van Daalen Wetters. Nu mr. Van Daalen Wetters ons het bovenstaande ter plaatsing toezendt, achten wij ons van iedere ver dere aanbeveling van den heer HILDERNISSE ontsla gen. Wij kunnen volstaan met den kiezers ernstig op het hart te drukken wel te overwegen wat het belang van onze stad en hare inwoners medebrengt en dan twijfelen wij niet of zij zullen besluiten met ons hun stembiljet in te vullen met den naam van den heer Maar men achte de overwinning niet te zeker, want nog kan de strijd ernstig worden. Red. De stembus is geopend van 9 tot 5 uren. Een reeds geschreven naam mag worden doorge haald en een andere daarvoor in de plaats worden gezet. De kiezer, die geen stembriefje heeft ontvangen of het zijne verloren heeft, kan ter gemeente-secretarie een ander bekomen. In den avond van Dinsdag den 2en Augustus a. s. na half acht ure zal het, ter gelegenheid van den geoorloofd zijn Voetzoekers en ander klein Vuurwerk aftesteken, uitsluitend op deGroote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kaai; doch blijft het verboden dit elders te doen, zoomede het schieten met Vuurpijlen, Kanonnetjes, Pistolen en ander Geweer, op straffe bij de verordening op het brandwezen bedreigd. Goes, den 30 Juli 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 30 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 6 Sep tember daaraanvolgende. Met het opslaan der kramen enz. mag worden aan- ge van gem des Zaterdags voor het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags na het einde der kermis. De aanvragen om plaatsen voor den hierboven ver melden aanvang der jaarmarkt, moeten vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nederland- sche maatbenamingen geschieden aan den Marktmeester A. A. Van Dellen, terwijl ieder aan dien ambtenaar zijn patent zal moeten vertoonen, alvorens te kunnen worden toegelaten, geschiedende de toelating tot weder opzegging toe, ook gedurende de kermis De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, liedjes zangers en dergelijke zal slechts tot éen zeer beperkt getal geschieden, terwijl op stand verkoopers geheel zullen geweerd worden. Goes, den 30 Juli 1S87- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen is besloten, om, te beginnen met Dinsdag 2 Augustus 1887 en vervolgens tot nadere aankondiging iederen Dinsdag bij wijze van proef een te doen loopen tusschen Bergen-op-Zoom en Goes, alleen voor het vervoer van reizigers derde klasse, van welke trein de dienstregeling is als volgt: Bergen-op-Zoom vertrek 11 uur 's voormiddags. Woensdrecht 11.9 t r Rilland-Bath 11.22 Krabbendijke 11.29 Kruiningen 1140 Vlake 11.46 Kapelle-Biezelinge 1153 Goes aankomst 12 uur 's middags. Goes, 30 Juli 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. In herinnering wordt gebracht dat, ter voldoening aan art. 39 der verordening op de straten, stegen enz. sis plaats voor het is aangewezen behalve het daartoe afgerasterde gedeelte der Haven aan de Oostzijde tegenover de hoeve, be woond door C. Van Noort alhier, het gedeelte Haven tusschen den Noorddijk en het Onde Hoofd, zoodat het verboden is dit op andere plaatsen te doen. Goes, den 30 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WXTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 Augustus 1887. Wij vestigen de aandacht op de in dit nr. voor komende publicatie, waaruit blijkt, dat aan het ver zoek van het gemeentebestuur van Kruininge, waar aan door dat van Goes adhaesie is verleend, door de maatsch. tot exploitatie van Staatsspoorwegen gevolg is gegeven eu van morgen (Dinsdag 2 Aug.) af des Dinsdags een m a r k 11 r e i n zal loopen tusschen Bergen-op-Zoom en Goes, alle tusschenstations aan doende. Hierdoor wordt het bezoeken van de Goesche markt zeer vergemakkelijkt, en vooral het gemeentebestuur van Kruininge, dat in dezen het initiatief nam, ver dient een woord van dank voor zijne bemoeiing. Ook de in dezen door de maatschappij tot exploitatie be toonde bereidvaardigheid dient op prijs gesteld te worden. Moge de behoefte nu ook door een druk ge bruik maken van den markttrein blijken, opdat de maatschappij daarin aanleiding vinde, den trein te bestendigen. Zooals blijkt uit het verslag harer jongste ver gadering (opgenomen in het bijblad van ons no. van Zaterdag) heeft de Ver. van Burg. en Secret, in Zuid en Noord-Beveland zich gewend tot Ged. Staten van Zeeland in zake den dag der aanstaande verkiezing voor een lid der Prov. Staten. De brief is belangrijk genoeg om in zijn geheel te worden medegedeeld. Kennelijk hebben Ged. Staten aan de bezwaren niet ge dacht. De brief luidt als volgt >Bij besluit van 22 Juli no. 80 (prov.blad no. 75) is door uw college bepaald, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Goes, ter vervanging van wijlen jonkheer J. L. De Jonge, zal plaatshebben op Dinsdag 23 Augustus 1887 ep de her stemming zoo noodig op Dinsdag 6 September daaraanvolgende. »Wij veroorloven ons de aandacht van Uw college te vestigen op den minder gepasten dag, die, althans voor de herstemming, is aangewezen. Wij gewagen er niet van dat eene verkiezing in ons district op Dins dag altijd moeielijkheden medebrengt, omdat dien dag de markt te Goes gehouden en deze door vele land bouwers uit meerdere gemeenten van het kiesdistrict bezocht wordt, maar herinneren er in de eerste plaats aan dat de 6 September dit jaar de beste en drukste dag van de Goesche jaarmarkt is. Behalve het ongerief dat, niet alleen voor de kiezers, die hun burgerplicht willen vervullen en tevens hunne zaken in de hoofdplaats van het district willen doen, in de kenze van dien dag gelegen is, maar de leden der stembureaux zullen in da onmogelijkheid zijn, dien dag zich naar Goes te begeven. Ware dit het eenige bezwaar, dat tegen dien dag bestond, wij zonden zwijgen in de overtuiging, dat bijzondere belangen voor het algemeen belang moeten onderdoenmaar er is nog een tweede en gewichti ger bezwaar. »De 6 September is de eerste Dinsdag van die maand en alsdan moeten niet alleen de nieuwe leden van den raad beëedigd worden, maar moet, naar het gebiedend voorschrift van art. 83 der gemeentewet, de verkiezing van wethouders plaatshebben. »Er moet dus raadsvergadering gehouden worden. »A1 laat de voorzitter yan den raad zich nu als voorzitter van het stembureau vervangen door den in functie zijnden wethouder, opdat hij de ge- en her kozen leden van den raad kan beëedigen, er mag geen der leden afwezig blijven in gemeenten beneden 3000 zielen, of de verkiezing van een wethouder kan niet doorgaan. »En de leden van het stembureau, die den gehee- len dag in dienst der gemeente zijn geweest, des avonds nog eens ter raadsvergadering opteroepen, zou, daar gelaten dat afstand of andere omstandigheden eene vergadering des avonds zeer bemoeielijken of onmogelijk maken, toch wat veel gevergd zijn. Wij nemen dien tengevolge de vrijheid uw college in overweging te geven een anderen dag voor de ver kiezing, althans voor de herstemming, aan te wijzen. »Het bestuur der vereeniging". Op de te Tiel gehouden landbouwtentoonstelling, bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Gelderscli-0verijselsche Landbouwmaatschappij" is aan de firma wed. J. C. Massee Zoon alhier een 2e prijs, verguld zilv. med. en 25 toegekend voor de volledigste verzameling van doelmatige landbouw werktuigen voor akkerbouw, hooibouw en stalvoede- ringde heer E. Van den Bosch, mede alhier, behaalde een bestuursprijs voor zaaizaden. In no. 76 van het Prov. blad is opgenomen de volgende circulaire van den Commissaris des Koaings in Zeeland betreffende invoer van rundvee en schapen tpr weiding enz. in België. Op 1 Juli II. is in België afgekondigd de wet van 18 Juni II., tot heffing van invoerrechten op vee en vleesch. Ter uitvoering daarvan zijn bij Koninklijk Besluit in België bepalingen gemaakt, waardoor de to dating van vee in dat land, ter weiding, aan bezwarende voorwaarden is onderworpen, die, onder strafbedrei ging, in der. officiëelen Vlaamschen tekst aldns luiden: (Art. 9.) De vrije wederinvoer van het vee dat door inwoners van het land te weiden wordt gedreven op gronden die over de grenzen des rijks gelegen zijn en het vrij inkomen van het vee dat uit den vreemde in België komt weiden, zijn aan het volgende onder worpen a. De uit- of invoer moet vergezeld wezen van eenen weibrief. Voor het Belgisch vee wordt dit stuk afge leverd in de op de grens bestaande kantoren of hulp kantoren van het tolbestuur, alsmede in de kantoren van rechtstreeksche belastingen en accijnzen van de welke afhangen da naast de grens liggende gemeenten waar geen tolkantoor bestaat. Voor het uitlandsch vee dat in België wordt gevoerd, mag de lichting der weibrieven slechts gedaan worden in de tolkantoren die zich op de uiterste grens bevinden. b. De weibrieven mogen niet worden afgegeven dan aan den eigenaar of aan den huurder der weigronden of landen op dewelke men zich voorstelt het vee te laten weiden, en op voorwaarde dat die weigrond-n of landen niet verder dan op 5,500 meters afstand der grens gelegen zijn en deel maken van eene zelfde grond-exploitatie. In geval er omtrent een dezer voor waarden twijfel bestaat, moet da belanghebbende, ter voldoening van het tolwezen, bewijzen dat hij eige naar of huurder is van de in de aangifte vermelde weigronden of landen en hunne ligging aanduiden. c. Voor het vee dat van den vreemde op het Belgisch grondgebied wordt ingevoerd, moet er, tot beloop der rechten die zouden kunnen verschuldigd zijn, in het inkoomkantoor eene borgstelling worden gestort. d. De weibrieven moeten den naam en de woon plaats van den aangever melden, den naam en de ligging der weigronden of -landen, de wegen die dienen gevolgd te worden om er zich heen te begeven en de nauwkeurige beschrijving van ieder stuks vee. Zij moeten te kennen geven of het vee dagelijks of van tijd tot tijd naar den stal weer komt. e. Ieder stuks vee wordt door het tolwezen met een herkenningsteeken gemerkt. f. De weibrieven zijn voor het circuteeren maar geldig, na door de tolbeambten voor gezien te zijn geteekend. Alvorens ze te onderteekenen moeten deze zien of het vee gemerkt is en het met zijn signalement overeenstemt. g. Het afschrijven der weibrieven wordt slechts toe gestaan voor het vee omtrent wiens identiteit geen twijfel bestaat, en alleenlijk wanneer de stukkon in den bepaalden tijd worden teruggebracht. Voor het uitlandsch vee worden de als borgstelling gestorte invoerrechten voor goed als ontvangst ingeschreven, of de inning ervan wordt volgens de bepalingen be trekkelijk de zaak vervolgd indien da weibi ieven, met de vereischte formaliteiten, niet binnen den gestelden tijd zijn wêergebracht. (Art. T0) De aangiften gedaan tot het bekomen van stukken uitgaande van het tolwezen, die noodig zijn voor den in- en doorvoer, het circuleeren, ver voeren of weiden van 't vee in den voorbehouden tolomtrek moeten, buiten de gewone aanduidingen, de bijzondere beschrijving en het gewicht van ieder stuks vee melden. (Art Tl.) Zij, die aan een der bepalingen van het tegenwoordig besluit onderworpen zijn, moeten de be werkingen der tolbeambten vergemakkelijken, namelijk met, te hunner beschikking, het noodige manschap te stellen om het vee vast te houden; degene die, hieromtrent, aan de vereischten der beambten te kort blijven, worden wegens dienstweigering gestraft." Voorloopig zal echter het vee niet worden gemerkt met het herkenningsteeken, bedoeld bij art. 9, litt. e en f van het Besluit. Baarland. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag jl. waren uitgebracht 29 geldige stemmen, waarvan 19 op den heer L. TRAAS Jz. en 10 op den heer P. Rijk, aftredend lid, zoodat L. Traas Jz. gekozen is. Kruiningen. Aan dhr. J. F r a n f o i s, sedert 37 jaren gemeente-veldwachter alhier, is op verzoek eer vol ontslag verleend met toekenning van een jaarlijksch pensioen van 150 gld. De jaarwedde voor den nieuw te benoemen gemeente veldwachter is vastgesteld op 450 gld. Door ingelanden van den Nieuwen West-Kraaiert- polder is tot vertegenwoordiger in den dijkraad van het calamiteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele herkozen de heer M. De ft e g t te Borsele. De St. Ct. bevat de statuten van d" vereeniging tot stichting en instandhouding van «Scholen met den Bijbel" te Tolen en omstreken, te Tolen. De eerste ban der dd. schutter ij en in Zeeland bestond op 1 Januari 1887 uit 7 compagniën met 1046, en de eerste ban der rustende schutterij uit 5 batailjons met 4852 personen. De geheele sterkte van de beide categoriën van den eersten ban der dd. en rustende schutterijen te zamen bedroeg 117.684 man op 1 Jan. 1887 tegen 117,997 op 1 Jan. 1886. Middelburg. Zooals wij vroeger mededeelden heeft zich in het begin van dit jaar, toen de heer mr. C. J. P i c k zijn eervol ontslag als burgemeester had aangevraagd, eene commissie gevormd om dien heer bij zijne aftreding een aandenken aan te bieden, waartoe door de ingezetenen bijdragen waren verstrekt. Nog vóór den datum van zijn ontslag (1 April) overleed die geachte titularismen besloot alstoen aan de ontvangen bijdragen eene andere bestemming te geven en wel door het doen vervaardigen van het portret van den overledene in olieverf, dat aan de gemeente ten geschenke ziude worden gegeven. Naar men verneemt is dat portret thans gereed en moet de vervaardiger de heer Frankfort uit Amsterdam in de trefl'-nde gelijkenis uitstekend zijn geslaagd, wat hem tot eer verstrekt, vooral daar de je den overledene nimmer heeft gekend en hij alleen van eene kleine photographie heeft moeten trekken. Deze week zal dit portret voor hen die daartoe hebben bijgedragen ter bezichtiging worden gesteld, om daarna aan het ge meentebestuur alhier ter plaatsing ten raadhuize te worden toevertrouwd. Men schrijft ons Te Zieriksee werd Donderdag in de Nieuwe Kerk, ten voordeele van het nieuwe orgel in de Kleine Kerk, een orgelconcert gegeven door den organist den heer D. H. E z e r m a n dat volgens de Z. Nb. vr ij druk bezocht werd, ook door bewoners uit de omlig gende gemeenten, en dat zeer schijnt voldaan te hebben. Zou het niet mogelijk zijn dacht ik, dit lezende dat ook op het schoone orgel in het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. te Goes eens een dergelijk concert werd gegeven Toegestemd dat zijn oorspronkelijke bestemming is het leiden van het gezang bij de gods dienstoefeningen, 7ou h t toch zeker noch het kerk gebouw noch het orgel ontwijden, wanneer een be kwame hand daarop eens door middel van liefelijke tonen tot het gemoed wist te spreken. En dat dit mogelijk is, wie twijfelt er aan Men herinnere zich slechts of leze het gedicht van A. J. De Buil«Bach te Dresden". (Bach|was gewoon het orgel »die liebe Herr-Gotts-Stimme" te noemen). Al mag nu Goes onder zijne medeburgers wellicht ook geene vader Bach's tellen, toch heeft de ervaring geleerd dat door samen werking ook hier wel een goed orgelconcert zou kun nen worden gegeven. Werd daaraan tevens een li f- dadig doel verbonden en het concert dan tegen een kleine entréa toegankelijk gesteld, dan twijfel ik niet

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1