die richting te netnen, zulks ter verkrijging van een practisch toestel, dat de scheepvaart in staat zou kunnen stellen, de nadering van een vaartuig tot op twee of drie mijlen afstand te leeren kennen. (Stoompost). Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Geslaagd voor de hoofdakte 1. o. te Breda dhr. P. Oranje Jz. te Kralingen. Maandag, Dinsdag en Woensdag is aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg het toe latingsexamen gehouden. Van de 38 jongelieden, die zich hadden aangemeld, waren 34 opgekomen, van wie éen werd afgekeurd. Het examen ving dus aan met 33 aspiranten, en werd den tweeden dag met 26 hunner voortgezet. Twintig kweekelingen zijn ter benoeming voorgedragen. MGt.) Met genoegen vernemen wij van bevoegde zijde, dat de indruk, door de dezer dagen gehouden examens aan het instituut van den heer Van Linscboten te Middelburg, alleszins een zeer gunstige is. Het bleek duidelijk, dat er groote zorg aan het onderwijs wordt besteed, te meer was zulks het geval, dewijl een paar leeraren niet aan de inrichting verbonden de beleefdheid hadden bij dat onderzoek hunne gewaardeerde hulp te willen verleenen. De jeug dige inrichting mag zich ongetwijfeld over de verkre gen gunstig uitkomsten verblijden. Wij houden ons ten zeerste overtuigd, dat de instelling evenals andere gunstig bekende instituten in Nederland, een uitmun tende gelegenheid is voor jongelieden om zich te be kwamen voor Breda, Willemsoord en voor andere examens. (Z. D.) Rechtszaken. De rechtbank te Haarlem heeft J. B., die zich, na het ongeval te Oostzaan met den visscher Hottentot, in eene worsteling met twee veldwachters gedood, niet ontzag de menigte op te ruien tegen den burgemeester van Oostzaan, met het gevolg dat in het raadhuis de glazen werden ingeslagen, veroordeeld tot de tegen hem geëischte g vangenisstraf van 3 maanden. Woensdag werden alle veroordeelden ter zake van het zoogen. palingoproer, tengevolge van een be sluit tot gratie, in vrijheid gesteld. Buiteniandsch Overzicht. Wanneer zooals thans de parlementen zijn uiteen gegaan om de leden in de gelegenheid te stellen eene welverdiende rust te genieten, komen er dadelijk aller lei berichten omtrent binnen- en buitenlandsche ver wikkelingen. Dit vindt niet zijn oorzaak daarin, dat in de eerste plaats de volksvertegenwoordigingen door haar krachtig optreden of door hare vredelievende gezindheid de rust in Europa verzekeren, maar meer, omdat bij gebrek aan ander nieuws de dagbladcorres pondenten erop uit zijn om sterk gekleurde berichten medetedeelen omtrent gespannen verhoudingen in bin nen- en buitenland. Dat het Oosten van Europa en inzonderheid Bulgarije daartoe het meest ruime veld aanbiedt, is duidelijk en tal van berichten omtrent verwikkelingen van meer of minder ernstigen aard doen dan ook de ronde. Vooral de correspondenten van Engelsche bladen debiteeren deze waar. Zoo heeft volgens bericht uit Konstantinopel aan de Standard de Porte te St. Petersburg de vrees te kennen gegeven, dat zij gewapenderhand in Bulgarije zal moeten tus- schenbeide komen. Daarentegen verklaart de Bulgaarsche agent te Kon stantinopel dat, zoo het Turkije niet mocht gelukken de groote mogendheden over te halen tot erkenning van den prins van Coburg als candidaat voor den Bulgaarschen troon, de groote Sobranje weer zal bijeenkomen om prins Alexander van Battenberg te proclameeren als Koning van een onafhankelijk Bul garije. De grootvizier drong er dientengevolge bij den agent op aan zijne regeering eiken overijlden stap te ontraden. Volgens de Daily News is in Bulgarije de partij, welke eene verzoening met Rusland begunstigt, verre in de minderheid. Er is voorts eene partij, die Alexan der van Battenberg terug wil, terwijl eindelijk eene derde partij de uitroeping der Republiek als redmiddel beschouwt. Hoe zich dit nu rijmen laat met het zonderlinge bericht aan La France gezonden, dat er eene ver zoening tusschen den Gzaar van Rusland en den Bat- teuberger prins op banden is, waarbij de laatste zich aan de Russische politiek zou onderwerpen er. dan Koning van het vereenigd Bulgarije worden, is ons niet duidelijk want, wanneer werkelijk prins Alexan der zich bij Rusland wilde aansluiten, zouden zijne tegenwoordige vrienden toch zeker weinig van hem gediend zijn en zou dus zijne partij spoedig in getal sterkte afnemen. De aanhangers van prins Ferdinand van Coburg koesteren intusschen nog steeds de hoop, dat deze nieuwe vorst den troon zal aanvaarden en eerlang in zijn nieuw vaderland zal optreden. Ook te Weenen wordt dit verwacht, maar te Berlijn gelooft men er niets van, omdat, naar beweerd wordt, de prins de toestemming niet kan verwerven van het hoofd zijner dynastie. In Turkije zijn de zaken evenmin nog in orde, al geven zij niet direct tot oproer aanleiding. De Sultan zit namelijk erg moeielijk met de keuze vao een nieuwen grootvizier. Hij heeft Said pacha driemaal bij zich laten komen om hem de betrekking van grootvizier aan te bieden, maar Said pacha heeft geweigerd om redenen van gezondheid. De Sultan heeft tevergeefs getracht hem te bewegen de betrekking aan te nemen, door te zeggen dat hij zich alleen met de staatkundige zaken zou hebben bezig te houden, zonder dat hij noodig zou hebben tot administratieve beslommeringen af te dalen. Toen S .id pacha weigeren bleef, werd de Sultan toornig en noemde da handelwijze van Saï 1 schande lijk. Hij verweet hem dat hij inkomsten van den staat trok zonder daarvoor diensten te bewijzen. De Sultan klaagd- ook dat Irj Ug-nwoordig het regeeringsweik biiUc alleen, ujotsl. «nichten. Volgens eene dépêche uit Konstantinopel aan de Daily News heeft de Engelsche regeering, op drin gend verzoek van den Turkschen gezant te Londen, haren vertegenwoordiger bij de Porte gemachtigd de nieuwe voorstellen van Turkije aangaande Egypte aan te nemen en naar Londen op te zenden. De Porte beval daarop den onder-secretaris van buitenlandsche zaken bedoelde voorstellen schriftelijk te formuleeren. De heer White verklaarde nochtans aan de Porte, dat de Engelsche regeering de onderhandelingen over de Egyp tische quaestie niet heropenen kan vóór het sluiten der parlementszitting. Een particulier telegram aan de N. R. Cf. meldt, dat uit Aden bericht wordt, dat de koning van Abyssinië de koningin van Engeland heeft uitgenoodigd, op den grondslag van het tractaat van 1884, waarbij admiraal Hewett de onderhandelaar was bij Abyssinië, bemid delend op te treden in het geschil tusschen Abyssinië en Italië. De koning van Abyssinië verklaart zich bereid om de Italiaansche bezetting te Massowah en van het omliggende gebied te erkennen, mits Italië zich verbindt om niet verder het land binnen te rukken en Abyssinië vrijelijk toe te laten te Massowah handel te drijven. De rechterzijde van de Belgische Kamer wil niets weten van het voorstel van de afgevaardigden Houzeau en Guillery tot uitbreiding van het kiesrecht, door middel yan wijziging van art. 47 der constitutie. De Minister Beernaert acht dit middel onnoodighij wil liever de belastingbasis van hetj kiesrecht wijzigen en zal een ontwerp in dien geest aankondigen. Gemengde Berichten. Icrscke. Woensdag ontlastten zich hier een paar regenbuitjes, die wel mensch en dier en plant ver- frischten, maar overigens weinig beteekenden. Tusschen de buien door woei het tamelijk hard, zoo hard, dat op de bank een vaartuigje omsloeg. Bij dat ongeluk kwam evenwel een geluk, namelijk dat het voorviel op zoo ondiep water, dat de opvarenden, waarbij een paar heeren, zich zeiven konden redden. Woensdagavond omstreeks half zeven ontstond er te Oud-Sabbinge een binnenbrand, tengevolge van het vlam vatten van een petroleumtoestel. Hoewel de brand in het begin een dreigend aanzien vertoonde, doordien de vloermatten vlam vatten, werd hij door spoedig verleende hulp van enkele personen uit de omgeving uitgedoofd. Hansweerd. De Handboogschutterij Oefening en Uit spanning" alhier zal op den 15 Augustus a. s. een concours geven op de doelen. Vele gezelschappen worden tot deelneming daaraan uitgenoodigd. Dit concours zal opgeluisterd worden door het fanfaren-gezelschap üScheldegalm" uit deze plaats. De gemeente St.-Annaland telt op hare bijna 2300 inwoners 80 personen van 80 jaar en daarboven en 109 tusschen 70 en 80 jaar. De opgravingen door dr. E. Dubois uit Amster dam te Rijckholt en St. Geertruid onlangs gedaan werden voornamelijk verricht met het doel anatomische bijzonderheden op te sporen omtrent geraamten van menschen en dieren uit het voorhistorische tijdperk. Wat den heer Dubois grond gaf tot het zoeken naar die geraamten, zijn de verschillende voorhistorische werkplaatsen, in de bosschen van St. Geertruid en Rijckholt gevonden, welke gediend hebben tot het be werken van vuursteenen wapenen, en waarvan Belgische geleerden ia den laatsten tijd gansche collecties hebben weggevoerd. Buiten en behalve de 14 geraamten ter plaatse genaamd zHinkeput" uitgedolven, werden ook nog in de nabijheid gevonden horens van hert en eland, zoomede een voorhistorische vuurhaard, en eene soort tang, de laatste echter van meer moderne bewerking. De rijwielen komen hoe langer hoe meer in gebruik. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat een Par lementslid in Londen per rijwiel naar het Parlement reed, om de zittingen bij te wonen. Sedert eenige dagen komt een timmermansgezel, woonachtig bij Zeist, geregeld des morgens per rijwiel en gewapend met gereedschap en boterhammenzak, naar Utrecht, om zijne werkzaamheden te verrichten. Des avonds neemt hij, na afloop van den arbeid, per rijwiel den terugtocht weder aan. Te Fijenoord zijn bij het zwemmen in de Maas 2 jongens van 9 en 10 jaar verdronken. Hunne lijken zijn opgehaald en onder politie-toezicht naar de ouder lijke woning te Katendrecht overgebracht. Naar Engelsch gebruik was Maandagavond in het lokaal van het Leger des Heils te Amsterdam een thee-meeting georganiseerd. Tegen betaling van vijf en veertig cent bekwam men toegang. In de zaal stonden verschillende tafels gereed, waarop brood, vleesch, koek, eieren etc. waren geplaatst. Binnentre dend werd men ontvangen en beleefd uitgenoodigd aan een der tafels plaats te nemen en naar hartelust van de gereedstaande spijzen te gebruiken. Aan elk der tafels had een dame of meisje zich met de be diening belast. De officieren van het leger, die met het overzicht over het geheel belast waren, kwamen telkenmale na een gebed verricht te hebben, rond en maanden dringend aan, toch meer nog van de spijzen te gebruiken. »Frascati" diende Dinsdagavond tot een bijeenkomst van het Leger" dat naar men zegt, ongeveer 500 leden telt. De werkzaamheden en oefeningen waren als gewoonlijk. Een groepje mannen trachtte van tijd tot tijd de orde te verstoren, maar zonder gevolg. In deze bijeenkomst werd aan de afdeeling een vaandel geschonken, uit Amerika gezonden, met de nationale kleuren gesierd. Te Batinge, gemeente Dwingeloo, is in een land eene kano gevonden, naar het schijnt van hoogen ouder dom. Het vaartuig was gemaakt van een gedeeltelijk uitgeholden eikeboom, 4% meter lang en een halve meter breed. Een gedeelte er van, dat diep onder de modder gezeten had, werd nog in vrij gaven toestand voor den dag gebracht, hot overige was vermolmd. Een Amsterdamm-r is op het denkbeeld geko men om te trachten liet coquette marktplein ter voe- dingstcntoonstelling te verduurzamen, de gevels ondoor dringbaar te maken voor vocht, zoodat de sneeuw, die op trapjesgevels en beeldwerk zal komen liggen, deze nog aardiger teekenen kan. Rondom het midden terrein zou dan een stevige aarden wal worden ge legd, het terrein zelf worden uitgegraven om de daar door verkregen diepte vol water te laten loopen, in de hoop dat er zich een ijsvloer zal vormen. Op dezen zouden winterfeesten kunnen gegeven worden. Men zou dan, zegt het N. v. d. D., het schouwspel kunnen genieten van zwierende schaats- rijders en rijderessen in onderscheidene schilderachtige costuums, hetzij dan oorspronkelijk of gevolgd, welke met den stijl der omgeving in overeenstemming was een levende schilderij wederom, gelijk onze oude meesters op het doek wisten te brengen. Men schrijlt uit Haarlemmermeer aan de Haarl. Ct. Doordien ongeveer 40 vreemde arbeiders, meest Bel gen, bij landbouwers aan den Sloterweg werk hebben bekomen, zijn de arbeiders, wonende aan den Kruis weg, Sloterweg zeer verbolgen, zoodat eenig politietoe zicht noodig is voorgekomen. Of laatstgemelden wel reden tot klagen hebben, is te betwijfelen. Door den landbouwer B is aan sommigen gedurende den winter tarwe, aardappelen en geld verstrekt om het later in te verdienen, doch toen in den voorzomer het werk uitkwam, maakten zij slecht werk of liepen naar anderen. De schuld werd hun evenwel nog kwijt gescholden. In een suikerraffinaderij te Amsterdam is een man tusschen de machine geraakt, zonder dat dit werd opgemerkt. Later ontdekte men zijn vreeselijk verminkt lijk, dat naar de woning van den ongelukkige werd overgebracht. De bekende Fransche luchtreiziger Jonis is voor nemens in een ballon den Atlautischen Oceaan over te steken. Hij gelooft, dat October het best geschikt is voor een dergelijken tocht, maar hij is nog niet besloten of hij uit Amerika dan wel uit Europa zal opstijgen. Hij denkt de reis te kunnen volbrengen in twee en een halven dag. Bij het zoeken naar schelpen in de baai van Llandudno werden onlangs een predikant en zijn ver loofde door den vloed overvallen en van het vasteland gescheiden, dat zij te vergeefs trachtten te bereiken. Beiden vonden hun dood in de golven. Te Szegedin zouden tweekelners duelleeren op het pistool. Bij het laden werd echter aan een der secondanten een vinger afgeschoten en daarop ver zoenden zich de ongekwetst gebleven strijdende par tijen. Men zegt, dat de aanleiding tot het duel een aangebrande saus was Ook in Noord-Amerika is de reactie ingetreden. Zware regens en stormen zijn op de moorddadige hitte gevolgd. In New-York, New-Engeland en Pensylvania heeft de oogst veel geleden, en te Great Barrington in Massachusetts, werden 25 bruggen en tallooze houten gebouwen verwoest. Een Russische luchtreiziger, de heer Caslomiche, meent eindelijk den bestuurbaren ballon uitgevonden te hebben. Om het geheim zijner vinding te bewaren laat hij de onderscheidene gedeelten van zijn ballon in verschillende landen vervaardigen. Te St. Petersburg Wordt gezegd, dat het luchtschip 200 voet lang zal zijn. Te Dusseldorf is dezer dagen een passagier van een der Nederlandsche stoombooten verdronken. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos. Te Saint-Priest (Ardèche) is een meisje van 4 jaren half door een varken opgegeten. Toen men het kind te hulp kwam was het te laathet bezweek kort daarna. In een van generaal Boulanger verschenen ho roskoop wordt voorspeld dat de generaal in Nov. 1890 Duitschland zal overwinnen en in Mei 1891 President van de Republiek zal worden. In den nacht van Zondag op Maandag had te Breslau eene geweldige ontploffing plaats in de »Frie- denshütte", eene ijzer- en staalgieterij. De stoomketels van de hoogovens, 22 in getal, ieder bestaande uit eenen boven- en twee benedenketels, waren gesprongen. Bijna op hetzelfde oogenblik stonden twee groote stal len, een pakhuis en vier arbeiderswoningen, tengevolge der neervallende vonken, in lichterlaaie, en spoeiig vloog ook het machinegebouw van de hoogovens in brand Aan blusschen van het op zoovele plaatsen tegelijk woedende vuur viel niet te denken; men moest zich bepalen tot het behoud van hetgeen nog niet in vlammen stond. Tot op grooten afstand werden stukken ijzer en steen weggeslingerd, die hier en daar belangrijke schade aanrichtten. Vier lijken zijn reeds gevonden nog twee werklieden worden vermist. De hoogovens zijn voor geruimen tijd tot stilstand genoodzaaktin de staalgieterij kan de arbeid voortgezet worden. Alles was tegen brandgevaar, en de ketels waren tegen ont ploffing verzekerd. Zalinski, die 150.000 fl. stal van het postkan toor te Weenen, is te New-York gearresteerd. Hij had zich een poos te Weenen, a's vrouw verkleed, verborgen en was van Havre naar Amerika gegaan. Men vond nog 100.000 fl. bij hem. De president der Mormonen, John Taylor, is gestorven. Hij was een Engelschman van geboorte, vertrok op 22jarigen leeftijd naar Canada, ging tot de Mormonen over en volgde Brigham Young op. Toen de Mormonen in het vorige jaar door de politie werden vervolgd wegens polygamie, vluchtte hij. Waar hij stierf is niet met zekerheid bekendhet moet ergens in de buurt van Salt Lake City geweest zijn. Met de dame uit Bokstel, die, eenige weken ge leden, de echtelijke woning in stilte verliet en zich met eenen huisvriend naar Amerika begaf, haren man ont lastende van de zorg voor éen der drie kinderen, en t 'V ns van de bewaring eener som van 60,000 aan effecten, is het daar ginds niet gunstig afgeloopen. De Nederlandsche justitie gaf terstond per telegram aan die in Amerika van het feit kennis. Toen nu mijnheer en inevrotiw aan wal stapten, stond de Ameri- kaansche politie gereed hen te ontvangen. Dadelijk werd beslag gelegd op alle gelden en goederen, die zij bij zich hadden en werden zij beiden, in afwachting van den uitslag van een nader onderzoek, onder toe zicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige man, vergezeld van den advokaat B..., uit 's-Bosch, de vluchtelingen nagereisd. Zoodra zij in Amerika aankwamen, werd op vertoon van de vereischte stukken het kind aan den vader teruggegeven, benevens de effecten, die door de vrouw wederrechtelijk aan de huwelijksgemeenschap waren onttrokken. Da man heeft, vergezeld van zijn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. Een eigenaardige proefneming is op de reede van Havre gedaan met een door den ingenieur Pagan uitgevonden toestel om stoombooten in volle vaart bijna oogenblikkelijk te doen stilliggen. Het bestaat uit schermen van zeildoek ter doorsnede van ongeveer twee meters, in den vorm van parachutes. De proef werd genomen aan boord van de iCygne"; toen het schip de haven verlaten had, had het een vaart van tusschen de 10 en 11 knoopen in het uur. Op com mando hield de machine onmiddellijk stil, de schermen werden van den achtersteven te water gelaten, sloegen vanzelf open en in den tijd van 12 of 13 seconden lag het schip onbewegelijk, zonder eenigen schok. De proef werd vijfmaal herhaald en telkens met den bes ten uitslag. Een Fransch ingenieur hei ft het volgende middel bedacht om tusschen Frankrijk en Engeland een snel brievenvervoer te hebben. Hij wil daartoe over het Kanaal een buis leggen, die door lichte, hooge pijlers gedragen wordt. Hij vei heelt de bezwaren niet, die er verbonden zijn aan bet bouwen van pijlers in zulk diep vaarwater, maar hij wijst met recht op het voor beeld van de onlangs gebouwde Taybrug, waar der gelijke bezwaren gelukkig werden overwonnen, en meent overigens dat de zee gedurende het leggen der fonda menten, door middel van olie spiegelglad kan worden gemaakt. Vier groote buizen, elk met een middellijn van een meter, zijn door hem ontworpen. Een klein buisje op den bodem van deze groote wordt met saam- geperste lucht gevuld. Door deze lucht wordt een zuiger voortbewogen, die door een stang verbonden is met de wagentjes, die langs ijzeren sporen loopen. De groote buizen zullen verder dienen, om er telegraaf- en tele foonleidingen in aan te brengen. Hij zou wagentjes, elk van 500 kilogram zwaarte, willen laten rijden, die de geheele Engelsch-Fransche post, kleine pakjes en zelfs reizigers zouden kunnen vervoerende reizigers moeten dan evenwel de reis in liggende houding mede maken. De snelheid waarmede de wagentjes zouden loopen, schat de ingenieur op 120130 K. M. in het uur, zoodat de reis slechts 15 minuten duren zou. De onkosten van dit werk worden op 12 millioen gulden geschat. De luchtreiziger Garnier te Parijs zou in het »Champ de Mars" met zijn ballon opstijgen. Toen alle toebereidselen getroffen waren, kwam een vriend zijner jeugd, de luitenant der kavallerie Rouset bij hem en fluisterde hem in het oorvMijne beminde is hier, maar helaas, aan de zijde van haar moeder. Als ik haar maar één minuut alleen spreken kon, zou ik de gelukkigste man ter wereld zijn". Gamier glimlachte, ging met den hoed in de hand naar de dames en zeide tot de moeder: «Mevrouw, wil mijn tocht zegenen door een ommezientje in mijn schuitje plaats te nemen". Gestreeld door de eer, voldeed mevrouw aan het verzoek, maar nauwelijks was zij gezeten, of Garnier riep met zijn stentorstemvalles los!" Een half uur later daalde de ballon te Enghien. Garnier telegrafeerde aan zijn vriend«Mevrouw is goed en wel op de aarde nedergedaald en dadelijk naar de politie geloopen om mij aan te klagenhebt gij u den tijd ten nutte gemaakt 7" In het tuighuis te Stockholm wordt een geweer bewaard, waarin slechts eene kleine hagelkorrel past. Dit geweer gebruikte koningin Christine van Zweden, om op vliegen aan den wand te schieten die zij vol gens kroniekschrijvers nooit miste. Da Koningin-regentes van Spanje zal weldra met haren zoon Koning Alfonso XIII, eene reis door de Baskische provinciën maken. Door het bestuur van de spoorwegmaatschappij zal de vorst verrast worden met een kinderkamer-waggon, waaraan thans ijverig gewerkt wordt. Midden in een waggon zal men een hobbelpaard en ringen aanbrengenvoorts zijn er poppen en paljassen in van verschillende grootte, groote bouwdoozen en in een der hoeken een groote vlakte voor looden soldaten. Ook bevat de waggon een bibliotheek met de schoonste kinderprentenboeken op linnen, want de gewone boekjes zouden voor de koninklijke handjes nog niet veilig zijn. Z. M. werd den 17n dezer 14 maanden oud. Te Neugatschken (Bohemen) zat dezer dagen eene vrouw aan het bed van haar driejarig zoontje om het in slaap te maken. Plotseling hoorde zij het plafond krakentijd om te ontvluchten was er niet meer. De moeder boog zich over het kind, den lieve ling met haar lichaam dekkende. Dadelijk daarop werden beiden onder het puin bedolven. Een half uur later waren zij uit hunne netelige positie gered; het kind was ongedeerd gebleven, de moeder had levens gevaarlijke kwetsuren gekregen. De hertog van Sutherland heeft acht van zijne honden, die aan jicht lijden, naar het zeebad Treport gezonden om daar de kuur te ondergaan. Het bestuur van de badinrichting was het eerst nog niet met zich zelf eens, hoe en onder welken vorm de kurtaxe van deze viervoetige badgasten zou worden gevorderd. Spoedig echter werd raad geschaft, daar de eigenaar de zaak in vollen ernst opnam. Op de vreemdelingen- lijst leest men nu vKilla, Bianca enzhonden van den hooggeboren heer hertog van Sutherland, met gevolg en bedienden." Voor de honden is eene afzonderlijk houten gebouwtje in het strand gebracht, daar men deze baders niet ten aanschouwen van de andere gasten in zee kan laten gaan, daar zij de gebruike lijke kleeding bij het zwemmen niet aandoen. Volgens de Basl. Nachr. heeft te Obwalden een

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2