1887. N#. 89. Zaterdag 80 Juli. 74sle jaargang. D, HILDERNISSE. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. HEPtSTEMMING De herstemming. -CSKSrtS'C&CS'*- uoesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den kiezers wordt herinnerd dat de voor éen lid van den gemeenteraad zal plaatshebben op Dinsdag den 2 Augustus a. s. eu wel van 's mor gens 9 tot '8 namiddags 5 uren. Goes, 29 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het zeldzame geval doet zich voor, dat ditmaal voor een zetel in den Raad eene herstemming moet plaats hebben tusschen t wee liberale candidaten en dat dus thans niet de quaestie van beginselen, maar wel de meerdere of mindere geschiktheid der beide personen op den voorgrond treedt. Het zou misschien voor de kiezers eene nog niet zoo gemakkelijke keuze zijn, die hun thans wordt opgedragen te doen, ware het niet, dat éen der beide candidaten, mr. Van Daalen Wet ters, onmiddellijk na den uitslag van de verkiezing op 19 Juli jl. den kiezers had verzocht hunne keuze op den heer D. HILDERNISSE te bepalen. Zeer terecht, maar niettemin met prijzenswaardige bescheidenheid, heeft de heer Van Daalen Wetters, zich uit het strijd perk teruggetrokken, om de baan zooveel mogelijk voor zijn mede-candidaat vrij te laten. Hoewel de stemmen op hem uitgebracht dus niet van onwaarde zullen zijn, is bet zijn bepaalde wensch, dat de kiezers, die anders hunne stem op hem zouden willen uitbrengen, deze ditmaal toekennen aan den heer HILDERNISSE, en wij achten het ook daarom wenschelijk ons allen op dezen te vereenigen. De keuze wordt daardoor zeer eenvoudig en wij hebben dan ook geen oogenblik geaarzeld den beer HILDERNISSE aau te bevelen. Waar ons zoo dik werf wordt verweten, wanneer wij de candidatnur steunen van bekwame personen, at hebben ze nog niet lange jaren in ons midden vertoefd, dat wij altijd vreemdelingen in den Raad trachten te brengen, in plaats van menechen, die de stal en hare bewoners kennen, daar achten wij ons gelukkig, dat het ons zoo gemakkelijk wordt gemaakt om den Goesenaar boven den zoogenaamden vreemdeling te stellen. Want Goesenaar mag toch de heer HILDERNISSE zeker wel genoemd worden, hij, die reeds zoo lange jaren in ons midden vertoeft. Doch niet alleen daardoor, maar ook en vooral door zijne werkzaamheid in de verschillende colleges en besturen waarin hij zitting heeft, is de heer HIL DERNISSE bekend geworden met al de belangen van de gemeente en hare inwoners, terwijl van zijne zelf standigheid mag verwacht worden, dat hij de ge meentezaken van een onpartijdig standpunt zal be schouwen. Zoowel in het Burgerlijk Armbestuur als in de commissie van toezicht voor het lager onderwijs, in de commissie der (Economische spijsuitdeeling als in het comité tot wering van schoolverzuim toont de heer HILDERNISSE zich steeds een man van groote werkzaamheid en van zelfstandig oordeel en wij twij felen dan ook niet of hij zal als raadslid diezelfde goede eigenschappen tentoonspreiden en blijken de rechte man op de rechte plaats te zijn. Wij gelooven met dit korte woord te kunnen vol staan. Vermoedelijk zal de opkomst bij de herstem ming niet zeer talrijk zijn, omdat er geen partijstrijd is; wij verwachten daarom, dat onze politieke tegen partij zich bij de herstemming grootendeels zal ont houden. Doet zij dit niet, dan mag op grond van meermalen door haar herhaalde argumenten verwacht worden dat zij den Goesenaar boven mr. Van Daalen Wetters zal stellen. Toch achten wij het onzen plicht de voorstanders der candidatuur HILDERNISSE aan- tesporen tot eene trouwe opkomstin de eerste plaats om hem eene goede meerderheid te bezorgen, in de tweede plaats omdat een verkiezing dikwerf met ver rassingen gepaard gaat. Wij dringen er daarom bij alle kiezers opaan a. s. Dinsdag hun stem nittebrengen op den heer GOES, 29 Jnli 1887. Woensdag hield de dijkraad van het calamiteuze waterschapEllewoudsdij kB o r s e 1 e eene vergadering tot behandeling der rekening over 1886/7 en het opmaken van een staat van voordracht van drie personen ter benoeming van een lid van het be stour der waterkeering, wegens gewone aftreding van den heer J. Bruinooge te Ellewoudsdijk. De rekening sluitende in ontvang met/79047.76% en in uitgaaf met ƒ83621.55 werd goedgekeurd, ter wijl op genoemde voordracht achtereenvolgens werden geplaatst de heeren J. Bruinooge te Ellewoudsdijk, J. Rottier Lz. te Borsele en G. Nijsse Az. te Driewegen. In den feestelijk met vlaggen getooiden Doelen van de Handboogschutterij »De Eensgezindheid" in «Pax Iotrantibus" te Middelburg werd Woensdag het door die schutterij, ter gelegenheid van het 35jarig bestaan van «Eensgezindheid", uitgeschreven concours met den Handboog naar den Doelen gehouden. Daarvoor waren opgekomen de volgende maatschap pijen: »St. Sebastiaan" van Ierseke, »Jacoba van Beijeren" van Goes, «Doel naar Hooger" van Wolferls- dijk, de kon. bandboogscbutterij «Willem III" van Vlissingen, «Concordia" van 's-Heerenhoek, «Oefening en Uitspanning" van Hansweerd en de feestvierende vereeniging zelve. Samen een zestigtal schutters. Te half elf werden de deelnemende schutterijen in «Pax Intrantibus" ontvangen door den president van «Eensgezindheid", den heer J. C. Van Miert, die den opgekomenen het welkom toeriep, hun dank bracht voor de aan «Eensgezindheid" bewezen eer en de hoop uitsprak dat zij te Middelburg een aangenamen dag zullen doorbrengen en het concours de meest prettige herinneringen bij hen zal nalaten. De heer W. J. Hartman van «Jacoba van Beijeren" antwoordde namens de verschillende maatschappijen. Hij wenschte «Eensgezindheid" geluk met haar feest en uitte de beste wenschen voor haar voortdurenden bloei. Hij sprak ook den wensch uit dat haar presi dent, die ook eerelid is van «Jacoba van Beijeren", nog lang de leiding hebben zou en gaf de verzekering dat «Jacoba van Beijeren" zeer gaarne had voldaan aan de vereerende uitnoodiging, wat zij zich, waar de president eerelid harer vereeniging is, trouwens tot een plicht rekende. Het concours had onder begunstiging van vrij goed weder met de meeste opgewektheid plaats. Na afloop van het concours werden de prijzen door den president uitgereikt. De zilveren medaille voor het verstkomend gezelschap werd toegekend aan «St. Sebastiaan" van Ierseke. De verguld zilveren medaille voor het peleton (6 man) dat de meeste punten schiet werd behaald door «Concordia" van 's-Heerenhoek, met 245 punten in 10 gangenhet zilveren eerekrüis voor de meeste punten door J. Westdorp van 's-Heerenhoek met 57 puntende verguld zilveren medaille voor de meeste drieën door J. Knuijt van 's-Heerenhoek met 9 punten de zilveren medaille voor de meeste éenen door B. Verheij Pols van Ierseke met 6 punten. Na afloop van het concours werden de korpsen, die per spoor vertrekken moesten, ip optocht en vooraf gegaan door het muziekgezelschap «Ons genoegen" uit Vlissingen naar het station geleid. (M, Ct.) In den loop der maand Augustus a. s. zal worden overgegaan tot de betonning en bebakening van het «Schaar van Waarde", van het «Vaarwater benoorden de Molenplaat" en «van het Oude vaarwater van Everingen", tusschen de zwarte tonnen 4a en 5 door, langs den wal. Deze maatregel wordt genomen in het belang der binnenscheepvaart en zal vooral strekken ten gerieve van den eerstdaags in werking tredenden, geregelden stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en Antwerpen. Door het bevaren van genoemd vaarwater wordt de af te leggen weg aanmerkelijk bekort. MCt.) Tolen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag was onze gemeente als het ware in feestdos gehuld. Uit bijna alle woningen wapperde de Hollandsche driekleur. Het was ter eere vau onzen geachten Commissaris des K o n i n g s, die genoemde dagen in onze ge meente verblijf hield. Dinsdagmorgen door onzen bur gemeester aan het veer verwelkomd zijnde, werden door hem eerst de gemeenten Poortvliet en Scherpe- nisse bezocht, waarna op het gemeentehuis alhier aan verschillende personen audiëntie werd verleend. Ver volgens werd door ZEx. aan de voornaamste inrichtingen dezer gemeente een bezoek gebracht. Des avonds werd aan ZEx. door het alhier bestaande fanfarenkorps «Concordia" eene serenade met fakkellicht gebracht: terwijl op verschillende plaatsen bengaalsch vuur werd ontstoken. Woensdag werden de gemeenten Oud-Vos meer, St. Annalaud, Stavenisse en St. Maartensdijk bezocht, terwijl 's avonds op de groote Markt alhier op de net ingerichte en prachtig verlichte kiosk eene muziekuitvoering werd gegeven door meer genoemd fanfarenkorps «Concordia". Donderdagmorgen verliet ZEx. onze gemeente, begaf zich naar St. Philipsland en van daar naar Middelburg. Ten behoeve van den grint- en keiweg van Hulst naar de haven te Paal, gemeente Graauw, is door de commissie van beheer en onderhoud van dien weg eene leening uitgeschreven, groot 36,400, verdeeld in 200 aandeelen elk van ƒ182, tegen eene rente van 4 pet. Door ds. W. R. Poolman te Haarlem, prof. Pekelharing te Delft, mr. G. Bzggerman te Amster dam en 20 anderen zal aan Z. M. den Koning het verzoek gericht worden aan F. Domela Nieu we n h u i s kwijtschelding van zijn verderen straftijd te veileenen, op grond «dat in Nederland meer en meer veld wint de overtuiging dat die straf veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aan genomen delict, welke overtuiging ook door adres santen wordt gedeeld" en de gelegenheidswet, welke is toegepast en volgens den rechter geen lagere straf toeliet, reeds lang door de openbare meening was veroordeeld en tot hare afschaffing door de Wetgevende Macht was besloten, toen de vervolging tegen D. N. werd aangevangen. Eerstdaags zal vanwege «de Unie" te Amsterdam een meeting gehouden worden ten gunste van de in vrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis. De hoogleeraar A. Pierson heeft zich bereid ver klaard deze bijeenkomst in te leiden. De le luit. D. De Ronde Bresser, van de hoofdcursus-compagnie te Kampen, is aangewezen om de groote manoeuvres bij te wonen, welke van 1 tot 9 September in Drenthe en Overijsel zullen wor den gehouden. Men deelt aan het Dagblad mede, dat een be zoek hetwelk Z. K. H. Prins Albert van Pruisen 11. Maandag aan den kon. grafkelder te Delft bracht, in verband staat met plannen, welke Z. K. H. verwezen lijkt zon wenschen te zien om het stoff. lijk overblijfsel van wijlen zijne moeder, mevrouw de Prinses Ma rianne der Nederlanden, in Duitschland over leden en ter aarde besteld, naar het mausoleum van het Huis van Oranje in de Prinsenstad te doen over brengen. Naar het Vad. verneemt, zal de Enquête commissie adviseeren tot voortzetting van het onderzoek, maar tevens in het licht stellen, dat reeds thans op sommige punten uitbreiding vaD staatszorg met betrekking tot kinder- en vrouwenarbeid mogelijk en noodzakelijk is. Volgens het verslag van de handelingen van het veeartsen ij kundig staatstoezicht in 1886 van den Minister van binnenlandsche zaken aan den Koning is dat toezicht thans aan 9 districts veeartsen en 58 plaatsvervangende districts-veeartsen Het aantal practiseerende veeartsen bedroeg op 1 Januari 1887 ia het rijk 393, waarvan 167 krachtens afgelegd examen en 226 toegelaten empiristen. Uit de mededeelingen omtrent het voorkomen der veeziekten, niet in het kon. besluit van 14 Maart 1880 als besmettelijk verklaard, blijkt, dat de gezondheids toestand van het vee in 1886 over het algemeen zeer voldoende was en dat de mime opbrengst en de goede hoedanigheid der voedergewassen in 1886 gunstig op de gezondheid van den veestapel hebben gewei kt. Hierop maakte echter uitzondering Zeeland, alwaar schaapspokken en volgens het verslag van den veearts te Goes op Zuid-Beveland veel lolleken bij paarden en indigestie bij runderen voorkwamen, waarsclrjnlijk veroorzaakt door minder goed voedsel, terwijl in Fries land de toestand van het vee weder meer te wenschen overliet dan in 1885, door het voorkomen van catar- ihale aandoeningen bij de paarden, digestiestoornissen bij het rundvee en de kalverziekte en hat belvuur onder het jonge vee. In Zuid-Holland werd septische pleuro-pneumonie bij kalveren waargenomen, door den heer Po els nader beschreven, welke beschrijving door platen opgehelderd bij het verslag zijn gevoegd. Omtrent de schaapspokken zegt het verslag o. a. Schaapspokken, die gedurende de laatste jaren in Nederland zeer weinig en dan nog slechts sporadisch waargenomen werden, kwamen dit jaar in Zeeland veel voor, waarschijnlijk van Belgie geïmporteerd. Nadat in September het eerste geval door den veearts v. d. W a 1 te K ipelle geconstateerd was, kregen de pokken in October op Zuid-Beveland zoodanige uit breiding, dat in overleg met 's Koaings Commissaris in Zeeland eene commissie werd aangewezen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen en maatregelen ter bestrijding der epizoötie aan te geven. Een uitvoerig verslag der heeren dr. Ruijsch en Wirtz geeft een algemeen overzicht omtrent den loop der epizoötie en de genomen maatregelen, waarbij tevens vermeld zijn de uitkomsten der ovinatie in November in de gemeente Klinge verricht. Het aantal aangetasten van 5 Sept.9 Dec. bedroeg in Zeeland 195, waarvan zijn gestorven 35, onteigend 16 en hersteld 144. De ziekte kwam bij 13 eigenaars voor te Kapelle, Goes, Rilland-Bath, Grauw en Klinge. De uitbreiding werd bestred n door verbod van uitvoer van schapen uit de besmette gemeenten, strenge hand having van art. 21 der veewet, afmaking van de zieke schapen, tenzij zóo goed voor afzondering gezorgd kon worden, dat geen bezwaar voor besmetting te vreezen was, verbranding der afgemaakte schapen, verbod van grazen van verdachte schapen buiten de erven, ovinatie en toepassing der ontsmetting door een detachement militaire ontsmetters. De ovinatie werd onder leiding van dr. Wirtz op 89 schapen met gunstig gevolg toegepast. Van de (70 +2 -1-1 32 =z) 105 door besmet ting op natuurlijken weg aan de pokziekte geleden hebbende schapen zijn 30 gestorven, bijgevolg 28.6 pet. Van de (122 1 32 89 met gevolg ge- ovineerde schapen, zijn 5 gestorven en 10 afgemaakt, samen 15 verloren gegaan, (waarbij de zes afgemaakte schapen, die waarschijnlijk hersteld zouden zijn, buiten rekeniDg blijven); bijgevolg 16.9 pet. Behalve het hoofddoel, de spoedige uitroeiing der ziekte, is derhalve met deze noodinenting bereikt, dat onder de schapen, waarop de zoo laat toegepaste maat regel invloed kon hebben, het verlies aanzienlijk minder geweest is dan onder de overige. De uitslag dezer ovinatie mag te meer als gunstig aangemerkt worden, omdat zij verricht werd: lo. in eene kudde die reeds geruimden tijd lijdene was, en 2o. in zeer ongunstige omstandigheden, wat betreft het jaargetijde en de weersgesteldheid. Behalve in Zeeland kwamen schaapspokken niet voor, dan 1 geval te Metslawier in Friesland. De le luitenant F. E. H. Li eb er t van het 8e regiment infanterie wordt met 1 Augustus e. k. eervol ontheven van zijne detacheering bij de mili taire verkenningen. Het beroep, dat de heer Justus Van Maurik onlangs op de liefdadigheid van bet publiek deed voor de weduwe en kinderen van een op noodlottige wijze omgekomen schoenmaker, is niet ijdel geweest. Ruim 3000 is reeds voor dat gezin bijeengebracht. De op last van den minister van oorlog genomen proeven met het bakken van munitiebrood, enkel uit roode tarwe bestaande, hebben, evenals bij vorige gelegenheden, zulke slechte resultaten opge leverd, dat van verandering in de samenstelling van het munitiebrood voor goed is afgezien. Dr. Schaepman heeft in eene nota geant woord op het eindverslag der Eerste Kamer o ler de verandering van art. 194 der grondwet. De gedachtenwisseling over het voorstel was uit voerig genoeg, om een nader bijzonder afdeelingson- derzoek onnoodig te maken. Hulde brengende aan den geest van vrijheid en recht, die art. 194 in de bestaande grondwet deed verschijnen, ontkent hij, dat die geest uit de 2e en 3e alinea spreekt. Hij begrijpt niet, hoe de godsdienstvrijheid zou aangetast worden door het wegvallen der bepaling omtrent eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging. Alleen als men de vrijheid van onderwijs uit de grondwet schrapte zou er sprake kunnen zijn van schrapping der godsdienstvrijheid. Door het eerste lid van het voorstel wordt geen verplichting gevestigd om het bijzonder onderwijs te bekostigen. De grondwet moet geen partij kiezen tus schen staatsonderwijs bij voorkeur of alleen bij nood zaak. Indien onderwijs voorbereiding is voor de kie- zerstaak, dan bestaat er geen reden om die voorbereiding bij voorkeur door neutraal staatsonderwijs te doen geschieden. Alleen als de onlerwijsregehng niet naar de eischen van recht en billijkheid is geschied, loopt men gevaar voor omzetting van het stelsel van de onderwijs-regeling. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Wiesbaden gemeld, dat aldaar door eene vereeniging vau kapita listen een gezondheids-etablissement van den eersten rang zal worden opgericht, waarvan dr. Metzger te Amsterdam de opperste leiding heeft op zich ge nomen. De onderhandelingen met dr. Metzger, wordt er bijgevoegd, welke reeds geruimen tijd gevoerd werden, zijn jl. Zondag mit den gewenschten uitslag bekroond. Uit Ems wordt gemeld, dat de heer W. V a n Z u ij 1 e n daar eenige dagen heeft vertoefd. Zjna ziekte is wel is waar geweken en zijne vroegere op geruimdheid teruggekeerd, doch om krachten te ver zamelen tegen de wintercampagne, zal hij nog eenige weken in Duitschland doorbrengen. In de lucht legt het geluid per seconde een afstand af van 333 M.in het water wordt deze snel heid meer dan verviervoudigd zij bedraagt dan onge veer 1435 M. per seconde. Edison is er in geslaagd, te midden van het water kleine elkaar opvolgende ontploffingen te bewerken, die met behulp van een telephoon tot op drie mijlen afstand kunnen gehoord worden. Wanneer twee vaartuigen van zulk een toestel voor zien zijn, worden zij door de telephoon van eikaars nabijheid verwittigd en kunnen alzoo hun gang ver tragen of stoppen om signalen te wisselen, waardoor beiden te weten kunnen komen, welke plaats zij ten opzichte van elkaar innemen. Het zou wel der moeite waard zijn om proeven in

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1