1887. N°. 88. Donderdag 28 Juli. 74ste jaargang. D. HILDERNISSE. Het DRliNKWATER tiOGSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande eu contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de herstemming op a. s. Dins dag 2 Augs. voor een lid van den ge meenteraad noodigen wij de kiezers met den meesten aandrang uit hunne stem uit te brengen op den heer uit de Hoogdrukwaterleiding van Dordrecht is voor- loopig alhier verkrijgbaar aan het gebouw van de (Economische spijsuitdeeling, eiken dag van des voor middags 7 tor des middags 12 uren tegen betaling van twee cents per emmer. Goes, 27 Juli 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 27 Juli 1887. -Het is eene bekende bewering, dat, wanneer er van elders drinkwater wordt aangevoerd, er spoedig regen komt, en men behoeft dit nu juist niet als iets bijzonders te beschouwen. Want aanvoer van drinkwater geschiedt natuurlijk alleen wanneer er na zeer langdurige droogte overal gebrek heerscht en hoe langer de droogte aanhield, hoe eerder er regen te wachten is. Hoe dit zij, de waarheid der bewering werd ook weder hier bevestigd. Nadat gisteren den ganschen dag uit een van Dordrecht ontboden schip van ge meentewege aan de burgerij goed drinkwater verstrekt was, viel heden eene vrij aanzienlijke hoeveelheid regen, waardoor terstond de aftrek voor het aangevoerde water reeds minder was. En aangezien bet schip heden vertrekken moest, zijn met een gedeelte der lading de regenbakken der soepkokerij gevuld, waaruit blijkens de publicatie in dit no., voorloopig nog water te be komen is. Met het verder gedeelte is de regenbak der H. B S. gedeeltelijk gevuld. Het lager gedeelte van het water was meer of minder zout van smaak. Dit komt omdat het schip gewoon is zout water te vervoeren en de wanden dientengevolge eenigszins van zout ver zadigd zijn. Dit gedeelte, ofschoon volstrekt niet scha delijk voor de gezondheid, is niet in de bakken gepompt, zoodat het na in de soepkokerij verkrijgbaar water van zeer goede kwaliteit en volkomen bruikbaar is. Er is tijdens de scbaarschte van drinkwater veel hulpvaardigheid betoond. Vooral moet een woord van lof gebracht worden aan onzen geacbten stadgenoot dr. C a 11 e n f e 1 s, die dag aan dag honderden per sonen van drinkwater voorzag. De 86jarige dokter surveilleerde de uitdeeling nog steeds in eigen persoon en gaf zich daarbij veel moeite ieder ten dienste te staan. Wij houden ons dan ook overtuigd, de tolk van het publiek te zijn, wanneer wij den geachten grijs aard bij dezen daarvoor openlijk dank betuigen. Men schrijft ons uit MiddelburgMet zekerheid doch ook met leedwezen kan ik u mededeelen, dat het bericht in uw vorig nommer, als zouden er zich kenteekenen van krankzinnigheid hebben geopenbaard bij de vrouw, die te Heinkenszand haar kind vermoordde, bepaald onjuist is. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van jonkheer J. L. De Jongeoverledenin het hoofdkiesdistrict Goes zal plaatshebben Dinsdag 23 Augustus 1887 en de herstemming zoo noodig Dinsdag 6 September daaraanvolgende. De vereeniging «Volksonderwijs", te Oostburg, heeft de heeren Buteux en Smit opnieuw candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer. Gedurende de laatste 14 dagen zijn ruim twin tig joDgens ontdekt, die zich schuldig maakten aan diefstal van kersen. Wij achten bet dienstig de ouders en voogden opmerkzaam te maken dat het nieuwe wetboek van strafrecht het overschrijden van slooten en heggen (tuinen) als inklimming beschouwt, zoodat zij, die zich hieraan schuldig maken, gevaar loopen hiervoor bovendien te zullen worden gestraft. Ierseke. De kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" heeft, nu hare beide candidaten tegen elkaar in herstemming komen, een keuze tusschen hen ge daan en besloten den heer Joos Sandee Jz. te steunen. De andere, de heer D. Schipper, is nu alleen de candidaat van «Ora et Labora". Dreischor. Een droge zomer, als deze is, behoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Hebben we over den stand der veldgewassen niet te klagen, over gebrek aan drinkwater voor menschen en vee zooveel te meer. Maar er komt, vooral in deze gemeente, nog iets bij. We hebben thans ook gebrek aan water, dat voor de r o- ting van vlas noodzakelijk is. Deze roting ge schiedt in slooten en watergangen, die alle in verbin ding staan met de uitlooziug aan het stoomgemaal. Ons stoomgemaal verwijdert het overtollige water door een hevel. Nu won het denkbeeld veld of het niet mogelijk zou zijn dien hevel ook omgekeerd te doen werken en het water uit onze haven door middel van dien hevel in den polder te doen stroomen. Hier over werd zoo ernstig gesproken, dat het einde was, dat vele belanghebbenden gezamenlijk aan het polder bestuur een verzoekschrift richtten om op genoemde wijze rootwater te verkrijgen. In eene vergadering van het polderbestuur werd deze vraag ter sprake ge bracht en het besluit genomen eene algemeene verga dering van ingelanden te houden om genoemd verzoek aan eene stemming te onderwerpen. Te hopen is het, dat de uitslag gunstig zij, want de vlasbereiding is hier een middel van bestaan, dat velen ruime ver diensten geeft. Nog liever wenschten we, dat de sluizen des hemels geopend werden't zou, behalve aan onze gemeente, aan alle gemeenten van ons vaderland ten goede komen. Maandag herdacht de heer Joz. De Fe ij ter te Ter-Neuzen den dag waarop hij 25 jaren onafge broken lid van den gemeenteraad was. In den voor middag werd hem, in de daartoe versierde raadszaal, door den voorzitter, namens den Raad, daartoe ver gaderd, een prachtig met zilver gemonteerd kristallen sigarenstel, voorzien van toepasselijk opschrift, over handigd, ter herdenking aan deze zeldzame gebeurtenis, waarbij welgemeende toespraken werden gewisseld. De ingezetenen gaven ook op verschillende wijzen blijken van belangstelling, terwijl door het muziek gezelschap «Apollo" en Neuzen's Mannenkoor's avonds den jubilaris serenades werden gegeven. (N. B. Ct.) De Nederlandsehe regeering heeft den heer J. J. Van K e r k w ij k, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot haren vertegenwoordiger op het congres van afgevaardigden van verschillende landen en gedelegeerden van spoorwegmaatschappijen, dat van 17 tot 25 September e. k. te Milaan zal plaats hebben. De officier van gezondheid 2e kl. L. F. K. D e F o u w, van het regiment grenadiers en jagers, is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht aangewezen om met de 13e compagnie van het 4e regiment vesting-artillerie op 1 Augustus e. k. naar het fort bij den Nieuwen Maasmond te vertrekken. Te Oosterhout is een huis met uitgestrekt terrein aangekocht met het doel om aldaar eene groote kaas- fabriek op te richten. Dit zal de eerste fabriek van dien aard in de provincie Noord-Brabant zijn, Eene buitengewone drukte heerscht thans op het station te Rozendaal. Over eene lengte van ruim een half uur gaans ziet men op alle punten van het stations terrein om honderden arbeiders aan het werk, tot uitbreiding daarvan. Twee stoomheien zijn dag en nacht bezig honderden palen met geweld den grond in te slaan. Overal ziet men metselen, timmeren, en hergen met grond worden verplaatst, behalve de treinen zeezand, die dagelijks worden aangevoerd tot verhoo ging van de verschillende spoorbanen. En onder al die drukte en beweging gaat alles ge regeld zijnen gang. De treinen vertrekken en komen aan met de meeste voorzichtigheid; toch heeft er nog geen enkele vertraging in hunnen loop plaatsgehad, dank zij de uitmuntende regeling en flinke leiding van hen, die met het toezicht daarop belast zijn. NII. Cl.) Door tusschenkomst van de burgemeesters zijn aan alle gemeenteambtenaren in Nederland toegezon den de door de heeren F. Van der Marck en Edm. H. Meelis te Tilburg ontworpen hoofdpunten voor de statuten van een op te richten pensioen-, weduwen- en weezenfonds, met uitnoodiging van hun voornemen tot toetreding volgens dat ontwerp (hetzij al dan niet gewijzigd) kenbaar te willen maken. De inkomsten van het op te richten fonds zullen be staan uit; eene jaarlijksche bijdrage van ongeveer 6 pet. van de jaarwedde der deelnemers, terwijl recht op pensioen hebben zij, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt met 30 dienstjaren en 10 jaren bij dragen in het fonds; voorts zij, die ongeschikt worden voor de verdere waarneming hunner betrekking na 10 jaren bijgedragen te hebben, en weduwen na min stens 5 jaar bijgedragen te hebben en meer dan 3 jaar gehuwd geweest te zijn, alsmede weezen beneden den leeftijd van 16 jaar. De op 30 en 31 Juli, 1 en 2 Augustus a. s. te 's-Gravenhage te houden gymnastiek-uit- voeringen beloven een groot succes te zullen hebben. Reeds nu hebben zich een 55tal Vereenigingen uit de provinciën Noord- en Zuidholland, Utrecht, Gel derland en Zeeland tot deelneming opgegeven. Een 550 a 600tal turners zal aan de op Zondag 31 Juli in de Maliebaan te houden openbare uitvoering mede werken. Ook de gymnastiek-wedstrijd op Maandag 1 Augustus ondervindt groote belangstelling. Naar de N. R. Ct verneemt, is een van de eerste bestuursmaatregelen van den nieuwen Minister van Waterstaat enz. geweest, het uitvoering geven aan eene toezegging, door zijnen voorganger aan de Staten- Generaal gedaan, nl. om het personeel bij den aanleg van Staatsspoorwegen werkzaam, belangrijk in te krimpen. Zijn hare inlichtingen juist, dan heeft een derde van dat personeel thans officiéél aanschrijving ontvangen, dat na 1 Januari 1888 hunne diensten niet meer gevorderd worden en zij op dien datum eervol zullen worden ontslagen. Zekere C. schrijft aan de N. li. Ct. het volgende Voor hen die gelden op hypotheek schitten of vastgoed aankoopen, is het niet onverschillig, kennis te nemen van een feit, dat voor ongeveer anderhalf jaar te Amsterdam plaats greep. Door eenen notaris werd bij den hypotheekbewaar der onderzoek gedaan, welke hypotheken op een zeker kadastraal perceel drukten? Het antwoord van den bewaarder luidde «het is onbezwaard". Groote verwondering van den notaris, die verklaarde stellig te weten, dat daarop eene hypotheek, naar ik meen van ƒ50,000, drukte. Dat perceel bleek, bij nader onderzoek, afkomstig te zijn van ongenummerden grond, welke nimmer in de hypotlreekregisters zelfstandig mag of kan voor komen, en waarop dus schijnbaar ook geen hypotheken kunnen drukken. De hypotheekbewaarder had dus niets verkeerds bedreven. Wat was echter het geval? Die ongenommerde grond was afkomstig van een vroeger bestaan hebbend genommerd kadastraal perceel, waarop bovenstaand hypotheek drukte. De toevallige wetenschap van den notaris hal hem, die dat perceel wenschte te koopen of daarop geld wilde schieten, voor het lijden vau een aanmerkelijk verlies behoed; want de borgtocht van den bewaarder is hiervoor niet aansprakelijk. Het geval werd ter kennisse van den Minister van financiën gebracht. Men zoude gedacht hebben, dat de inspecteur van het kadaster dadelijk maatregelen aan zijnen chef zoude voorgesteld hebben, om in het ver volg dergelijke noodlottige vergissingen te voorkomen. Maar niets van dit alles. Een eenvoudig voorschrift, dat een bestaand kadas traal perceel genommerd moet blijven, al wordt het ook bij den publieken weg gevoegd om daarvan een deel uit te maken, had alle verder te ontstane moeilijk heden opgeheven; maar de ook met de hypothecaire boekhouding belaste inspecteur van het kadaster dacht daaraan niet. Dit is bij dien ambtenaar geen luiheid, geen opzet, want weinig ministeiiëele ambtenaren zullen zooveel werk verrichten als hij, maar eenvoudig gebrek aan doorzicht, en doorzicht is nochtans voor iemand die zulk eene gewichtige betrekking bekleedt een vereisehte. Wij bevelen ondertusschen allen, die geld op vaste goederen schieten, en inzonderheii de hypotheekbanken, de grootste omzichtigheid aan, zoolang dat voorschrift niet is gegeven. De Revue Pédagogique, eenFransch blad, zoo als de naam aanduidt, schrijft uit Parijs, dd. 15 Juli, in een oordeel over de door onze Tweede Kamer aan genomen wijziging van art. 194, o. a «Nu de Grondwet de neutraliteit van het openbaar onderwijs niet meer waarborgt, en evenmin eischt dat de Staat overal voor voldoend lager onderwijs zal zorgen, is er alleen maar eene herziening der onder wijswet noodig die niet lang zal uitblijven als de verminking van de grondwettelijke bepaling definitief wordt goedgekeurd waarbij de openbare school niet alleen ophoudt neutraal te zijn, maar da vrije school de plaats zal innemen der openbare, overal waar het den vijanden der laatste goeddunken zal. Het waren de wetgevers der Bataafsche Republiek, die dat beginsel (de neutraliteit der openb. lagere school) in de schoolwet in het begin dezer eeuw had den opgenomen en het is er in gebleven, trots allen tegenstand der reactie. Men mag niet verwachten, dat de Eerste Kamer hare goedkeuring zal hechten aan zulk eene betreu renswaardige beslissing. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Rozenburg ds. M. A. Rouweshorst te Waarde. De heer Pb. Peter, pred. te Serooskerke, heeft aangenomen het beroep naar Waddingsveen. Bedankt voor het beroep naar de doleerende kerk te Vrouwenpolder door den heer J. Van der Velden, cand. te Amsterdam; voor dat naar de Herv. ge meente te Aagtekerke door den heer H. G. Botermans, cand. te Rotterdam. Naar men aan het U. D. van bevoegde zijde mededeelt, bestaat er geen plan om het 25jarig natio naal zendingsfeest te Wolfhezen te houden. Reeds is Boekenrode bij Bloemendaal door de familie Van Vol lenhoven toegezegd, en is dat aanbod door het bestunr met erkentelijkheid aanvaard. De uitslag van het in deze provincie gehouden eind-examen der H. B. S. is, dat zich hadden aange geven3 aspiranten uit Goes, 10 uit Middelburg, 6 uit Zieriksea en 1 extraneus uit Schiedam, totaal 20 aspiranten. Hiervan slaagden van de H. B. S. te Goes de aspirant L. B. G. Van Asperen Van de R. H. B S. te Middelburg de aspiranten C. Proos, H. Ketting, S. Böasson, J. A. W. Baart, J. O. Maenhoudt en J. V. Ceulenvan de H. B. S. te ZierikseaJ. R. Van der Moer, A. L. Boot, I. Van Gastel, P. J. Zaalberg, P. J. N. Hocke en H. J. Der Weduwen. Zeven candi daten werden afgewezen. Bij het examen voor hoofdonderwijzer te Breda zijn o. a. toegelaten de heeren D. H. Jonk van Kou- dekerke en E. Lauret van Philippine; te Arnhem slaagde A. Franso te Middelburg en te Utrecht mej. A, Haubricb te Middelburg. De heer G. Beneker van Oudelar.de verkreeg te Utrecht de akte voor Fransch (I. o.). Rechtszaken. De Arrondissements-rechthank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak van J. L. De T. te Arnemuiden. De rechtbank verklaarde den bekl. schuldig aan de hem ten laste gelegde feiten en veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Landbouw en Veeteelt. Rilland-Bath. Er heerscht tegenwoordig eene groote bedrijvigheid in den Zimmermanpolder. Meer dan 200 persoDen zijn bezig met het snijden van zaad en gerst. Deze week denkt men nog daarmede klaar te ko men en Vrijdag a. s. zal men waarschijnlijk met dor- schen beginnen. Of men alles met den vlegel dan wel met de machine zal dorschen is nog niet bepaald. Loopen de kosten niet al te veel uit elkander, dan zal men aan het eerste de voorkeur geven met het oog op de vele arbeiders, die dan nog gedurende eenigen tijd een goed daggeld kunnen verdienen, want hoewel de drukke tijd voor den boer voor de deur staat is er voor velen toch gebrek aan werk. Van de 200 werklieden in den Zimmermanpolder zijn bijna 100 uit Woensdrecht afkomstig en de rest uit Rilland, Krabbendijke maar vooral uit Ierseke. Uit laatstge noemde gemeente komen er zich nog voortdurend aanmelden. De opbrengst aan stroo zal zoowel voor de gerst als voor het zaad groot zijn. Van het beschot weet men vóór het dorschen met zekerheid niet veel te zeggen, hoewel men algemeen van gevoelen is, dat het niet tegen zal vallen. Handelaars in granen, zaad en stroo zullen veel van hunne gading in den polder kunnen vinden. Met de steenglooiing, die in denzelfden polder gelegd wordt, gaat het naar wensch. Een derde gedeelte zal zoowat voltooid zijn, terwijl men met het overige binnenkort klaar hoopt ts wezen, daar bijna alle mate rialen aanwezig zijn. Wanneer het werk geheel gereed is, zal het een onbetaalbare aanwinst voor den polder zijn, die bij dooiweer en ijsgang altijd zooveel had te lijden. De aannemer behartigt zijn werk goed en volbrengt het met groote zaakkenniszoodat het bestuur van den polder zich in hem moge verheugen. Beursoverzicht. Zoo mogelijk waren de zaken gedurende da gepas seerde acht dagen nog stiller dan in de vorige weken, en dat nog wel terwijl het politiek element stof te over aanbood om beweging in de fondsenwereld teweeg te brengen. Eerstens toch had de beurs te worstelen met de fameuse Oosterscha quaestie, die thans door het bedanken van Ferdinand van Coburg eene phase van vernieuwde verwarring aanbiedt; tweedens het vertrek van Sir Henry Drummond Wolff uit Kon- stantinopel en het afspringen der vroeger vermelde Engelsch-Turksche conventie; en eindelijk de voort durende depreciatie der Russische fondsen in Duitsch- land, wat een oogenblik een pijnlijk karakter kraeg bij het gerucht dat da directie der Duitsche R jks- bank als onderpand voor belaening Russische Staats fondsen zoude weigeren. Hrewel da opruimingen dar

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1