1887. N°. 86. Zaterdag 23 Juli. 74ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boek ver koopers en Postdirecteuren. COIMNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het primitief kohier 2e ged. van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 188788, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en ieder is verplicht zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 22 Juli 1887- De Burgemeester van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. GOES, 22 Jnli 1887. Hedenvoormiddag zijn aan de gasfabriek alhier de laatste nagels ingeklonken aan de kuip voor den nieuwen gashouder. De aannemer van het werk, de heer P. Dronkers, maakte van deze gelegenheid gebruik om een woord van hulde te richten tot den directeur, dhr. Wolters, aan wien voor een deel de uitbreiding der fabriek mag worden toegeschreven en die gedurende het werk zich steeds van de aange naamste zijde had doen kennen. Hij noodigde daarom dhr. Wolters uit met hem in den waren zin des woords dit gedeelte van het uitbrei imgsweik te vol tooien, waarna zij beiden de laatste nagels insloegen. Inderdaad is hiermede een gewichtig deel van den arbeid aan de gasfabriek verricht. Met de overige werkzaamheden wordt zooveel mogelijk spoed gemaakt, zoodat men te bekwamer tijd met het werk hoopt gereed te zijn. Men meldt ons, dat in de laatste dagen hier ge vallen voorkomen van koliek, gepaard met buikloop. Gisteren werden vier personen daardoor aangetast. Men zoekt de oorzaak in het gebruik van slecht drink water en van vruchten, terwijl de afwisselende tem peratuur er zeker ook aan bevorderlijk is. Men zij dus voorzichtig Wat drinkwater betreft kunnen wij mededeelen, dat door Burg. en Wetb. bereids onderhandelingen zijn aangeknoopt om, zoodra noodig, goed drinkwater van elders te doen aanvoeren. Naar wij vernemen ver schaft echter de put bij dr. Callenfels nog uitstekend water, dat op bepaalde uren steeds welwillend ver krijgbaar wordt gesteld. Eenige dagen geleden meeQde iemand alhier tusschen ander geld een valschen rijksdaal- d e r te zien, doch hij wist niet van wien dezen te hebben ontvangen. Ten einde nu dat muntstuk niet in verderen omloop te brengen, bracht de eigenaar het bij den commissaris van politie, in de meening, dat wanneer het werkelijk valsch was, hij daarvoor door diens tusschenkomst ean ccbt stuk zou ontvangen. De commissaris zond den bewusten rijksdaalder naar de Munt te Utrecht, die hem gisteren terugzond met verklaring dat het stuk wel echt was maar dat er zilver van was afgenomen en dus niet meer in omloop mocht worden gebracht. Om dit nu te voorkomen ontving de eigenaar den rijksdaalder doorgeknipt terug, waardoor deze een schade lijdt van l.Aan oud zilver toch zijn de twee halve maar 1,50 waard! Naar wij vernemen zijn de heeren J. N. H a r- deman, kapitein-adjudant en A. D. Petter, ka pitein bij het 3e reg. inf., door den Min. van oorlog aangewezen, om vanwege het gemeentebestuur alhier de omstreken der stad te onderzoeken met het oog op den aanleg van een schietbaan. Onder begunstiging van schoon, hoezeer wel wat koei, weder gaf de Zangvereeniging «Excelsior", directeur de heer P. De Jonge Jz., gisteravond in den tuin van «de Prins van Oranje" alhier een uitvoering, die een betere opkomst van het publiek verdiend had. In aanmeiking genomen toch, dat de vereeniging nog al in ledental is verminderd en daardoor enkele goede krachten moest missen, werd het programma over het geheel zeer verdienstelijk en tot genoegen van de aan wezigen uitgevoerd, hetgeen vooral het geval was met no. 8, Lofzang, vrouwenkoor en solo's, van A. Br. Van den Bergh, dat luide werd toegejuicht. Na de pauze was de tuin eenvoudig, doch net geïllumineerd en schenen de nommers van het programma, vermoedelijk ook wel doordien de wind wat minder hevig was, beter tot hun recht te komen. Over het geheel genomen mag men zeggen, dat Excelsior" het publiek een aangenamen avond heeft verschaft. Moge de vereeniging bij voortduring dien steun ondervinden, die haar in staat kan stellen haar naam met recht te dragen Door de werk 1.- vereeniging «Eigen Hulp" alhier is Woensdag bericht ontvangen, dat hare gewijzigde statuten de Koninklijke goedkeuring hebben verworven. Wij vestigen de aandacht op de muziek uitvoering, welke aanstaanden Zondagmiddag te 2 uren door de harmonie uit Rozendaai in den tuin der sociëteit «Van ongenuchten vrij" alhier zal ge geven worden. De bijwoning, tegen de geringe entréa van 0,49, staat voor iedereen open. Het uitvoerend gezelschop hetft een gunstigen naam, en goede muziek in den schoonen tuin der sociëteit is steeds door vei its- een groot genot geacht. Wij vertrouwen dan cok, dat velen zich genoopt zullen gevoelen de poging van het Rozendaalsche gezelschap, dat alleen vergoeding van reiskosten wenscht, te steunen. Krniuinge. Gistermiddag werd het stoffelijk over schot van den Edelachtbaren heer D. P. Dominicus, in leven burgemeester van Kruininge en Krabbendijke, grafwaarts gedragen. De bloedverwanten van den over ledene, de leden van den gemeenteraad en vele vrienden volgden de lijkkist, die, onder het oog van eene tal rijke schare, ia het familiegraf werd bijgezet. Toe spraken werden bij het graf niet gehouden. Veel verliest onze gemeente in den overledene. Talrijk zijn de verbeteringen onder zijn bestuur aan gebracht. Als een vijand van oneenigheid wist hij steeds de beste harmonie in den gemeenteraad te be waren, terwijl zijne groote zaakkennis hem in staat stelde menigeen met goeden raad ter zijde te staan. Ierseke. De boogschutterij «St. Bastiaan" alhier, die reeds 2 eeuw oud is, heeft, gelijk te be grijpen is, een menigte schilden, medailles enz. Al deze zijn nu in een kast in de herberg van den heer Verheij Pols opgehangen en voor iedereen te bezichtigen. Het oudste schild dagteekent vau 1624. Vooral trekken de aandacht een paar bekers, die nog eenige waarde schijnen te bezitten, althans er werd eenige jaren ge leden 50 voor geboden. Men bericht ons uit Wolfertsdijk, dat alle be langstellenden in eene goede orde van zaken zich thans hartelijk verblijden over den uitslag van de stemming op 19 dezer, waarbij eene gewichtige beslissing op het spel stond. De vereeniging, «óor ruim 2 jaar, onder de leus van «Gemeentebelang" op gericht, die drie harer leden in den gemeenteraad had doen zitting nemen, en er op uit was, om hare reeds verkregene overmacht in den raad nog belangrijk te versterken, is ditmaal in haar voornemen gestuit. Tegenover de pressie op min of meer afhankelijke kiezers, die werd uitgeoefend, is alle mogelijke waak zaamheid betracht, en daaraan, maar tevens ook aan de nauwe aaneensluiting van alle weidenkenden, mag het dank geweten worden, dat 2 gewenschte raads leden behouden zijn, en zelfs een verloren zetel voor een waardig lid heroverd is. De trouwe opkomst der kiezers, zoodat zelfs éen hunner, sinds korten tijd te Amsterdam gevestigd, van daar op dien dag de reis heen en weêr gemaakt heeft tot steun der welgezinder, moge wel niet zoo vreemd zijn, maar dat van weers zijden uitsluitend voor de gestelde candidaten geijverd is, zoodat geen enkele andere naam uit de bus te voor schijn kwam, is voorzeker als eene zeldzaamheid te achten. Slechts een enkele wenk was er noodig, om allen, die tot de ordelievende partij behooren, Woensdag avond bijeen te zien komen. In die talrijke samen komst, waar men onder gepaste leiding, bij hartelijke toespraken, enkele uren aan een feestelijk samenzijn over de behaalde zege mocht wijden, openbaarde de rechtmatige vreugde over die gunstige wending in de belangen der gemeente zich ten slotte daarin op tref fende wijze, dat men mede de armen in die vreugde wilde doen deelen, zoodat op staanden voet ruim 105 gulden ten offer gebracht, en eene commissie, bestaande uit de heeren Jac3. Maas, Corns. Zuijdweg en Jan Op 't Hof, benoemd werd, om uit hetgeen daartoe nog verder zal bijgedragen worden, de onvermogenden op krentebrood te vergasten. Aan den pleiziertocht met eene van de mail booten der maatschappij «Zeeland" naar Spithead en het eiland Wight, waar morgen, in tegenwoordigheid van Koningin Victoria, een groot spiegelgevecht van de Britsche vloot zal plaats hebben, wordt door een 70tal personen deelgenomen. De reis wordt gemaakt met de nachtmailboot «Willem, Prins van Oranje", die hedenochtend te 3 a 4 uren uit Vlissingen zou afvaren, om in den na middag van dien dag Spithead te bereiken. Zij vertrekt dan Zondagochtend vroegtijdig weder van daar en wordt Zondagnamiddag te 4 uren te Vlis singen terugverwacht. Ook eenige Goesenaren nemen aan dien tocht deel. De Volksvriend, die ditmaal in rouwrand ver scheen, wijdt een warm woord van waardeeriog aan wijlen jhr. J. L. De Jonge, voorzitter van de Nederl. vereen, tot afschaffing van sterkedrank. Het blad noemt zijn afsterven een groot verlies voor de vereeniging en zegt dan o. a.«De laatstverloopen twintig jaren mocht zij hem als haar hoofd, als haar voorzitter begroeten, en meer en meer leeren hoogschatten. Belangrijke tijdswisselingen en moeilijke oogenblikken heeft hij met haar doorleefdaan zijn persoonlijken ijver, inzonderheid in zijne betrekking van lid der Tweede Kamer, heeft de zaak der drankbestrijding duurzame verplichting. De Jonge's aandeel aan da schepping en aanvankelijke invoering der Drankwet van 1881 is dom den Minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. W. Six in openbare zitting der Tweede Kamer erkend, toen deze vertegenwoordiger der Regeering hem het vereerend getuigenis gaf, dat die wet voor een groot deel z ij n werk was, een getuigenis, door een ander Minister des Konings, nu wijlen den Min. van Justitie Modderman aan wiens krachtig initiatief en beleidvol stand houden Nederland zijne Drankwet te danken heeft, 12 September 1882, den dag waarop de vereeniging haar 40jarig bestaan te Haarlem met eenigen luister vieren mocht, eervol bevestigd, toen laatstgenoemde onzen De Jonge, van 's Konings- wege, a's hulde aan zijn bijzondere verdiensten in deze raoeielijke zaak, het ridderkruis der Orde van den Nederlandschen L -euw, onder eene vleiende, maar alleszins verdiende toespraak kwam aanbieden". Voor de wedloopen te Clingendaal is o. a. inge schreven voor de harddraverij voor 3 jarige Neder- landsche hengsten op 3 Aug.: prijs 1500, premies 500 en 200 Spadille, van den heer G. H. Kakebeeke. Het voornemen bestaat de Eerste Kamer bijeen te roepen op 3 Augustus ter behandeling van de Grondwetsherziening. Z M. heeft benoemdbij het wapen der inf., bij het 3e reg., tot kapt. de le luit.-adj. F. Cochius, van het korps; bij het 5e reg., tot kapt. de le luit. W. F. L. Roskes, van het algemeen depot van discipline. Wegens de slechte vooruitzichten omtrent het nagras en het herfstvoeder zijn de veeprijzen buitengewoon laag. Het buitenland koopt niets. Men verwacht dat het vee tegen den herfst spotgoedkoop zal zijn. Dagbl Vervolg uitslag Gemeenteraadsverkiezingen. Ovezand. Herkozen dhr. P. PRIEM met 25 st. Herstemming tusschen dhrn. M. Rijk Jz. (aftr. lid) die 17 en J. Drijdijk Hz. die 15 stemmen bekwam Driewegen. Herkozen dhrn. J. BRUGGEMAN met 21, W. VAN OOSTEN met 19 en M. KORSTANJE met 18 stemmen. St. Annalund. Herkozen dhr. P. KODDE met 59, en gekozen dhr. J. ZANDEE met 60 stemmen. Nisse. Verbeterde opgave). ÏDgeleverd 27 stem briefjes. Van onwaarde zijn verklaard 8, nl. 1 blanco en 7 waarop een naam voorkwam die niet duidelijk een persoon aanwijst. Geldige stemmen alzoo 19, waar van zijn uitgebracht op W. WONDERGEM 18, op P. LUTEIJN 15 en op Jb. KLOOSTERMAN 12 st. De drie aftredenden zijn dus herkozen. Baarland. Verbeterde opgave.) Het aantal geldige stemmen bedroeg 27hiervan verkregen de aftredende leden A. BRUGGEMAN 25, J. JOZIASSE 26 stemmen. Herstemming tusschen dhrn. P. Rijk, die 12 en L. Traas Jz., die 9 stemmen bekwam. Kerkelijke Zaken en Ondarwijs. Batli. Nadat in Juni jl. in eene vergadering van kerkvoogden en notabel-n der Herv. Kerk alhier, in zake de verplaatsing der kerk, was besloten, dat het wenschelijk was, dat er ook te Rilland gelegenheid werd verstrekt tot het kunnen doen houden van gods dienstoefeningen, werd eene commissie benoemd, om te trachten daartoe de benoodigde gelden te vinden deze commissie heeft thans haar ontslag genomen. Het schijnt, dat ze wel gelden zou ontvangen als de kerk te Rilland werd geplaatst In eene op Woensdagavond gehouden vergadering van het college zijn alsnu voor dat doel een 3tal andere leden benoemd, om, evenals hun voorgangers, misschien ook weder te bedanken. Van andere zijde schrijft men ons uit Riliand-Bath lil de Woensdagavond gehouden vergadering van het kerkbestuur werd een adres, onderteekend door 40 manslidmaten der N. H. kerk, voorgelezen, waarbij zij hun leedwezen te kennen gaven over bet in de vo rige vergadering genomen besluit om mid leien te be ramen tot het bouwen van eene hulpkerk te Rilland. Adressanten meenden, dat de beweging op kerkelijk gebied alhier niet was uitgegaan om te Rilland een kerk te krijgen, die door den eerlang te Bath wonen den predikant zou moeten bediend worden, waartoe eene ministeriëele goedkeuring niet noodig was, maar dat hun wensch altijd was geweest kerk en pastorie uit Bath naar Rilland te verplaatsen. Adressanten wezen er verder op, dat het onderhouden van eene hulpkerk te Rilland met nog de kerk en pastorie te Bath, te zamen zeker ds draagkracht dir gemeente te boven zoude gaan, waarom zij ver zochten op het genomen besluit terug te komen en alleen moeite in het werk te stellen om di kerk te verplaatsen. Aan adressant's verzoek is voldaan. Met op éen na algemeene stemmen is de vorige commissie oatbooden en da eerste drie onderteekenaal s van het adres, zijnde de heeren Joh'. Van Boven, G. Windhoist en H. De Jonge benoemd om eene commissie te vormen tot fme van rapport. Wij hopen, dat de commissie in hare po gingen moge slagen. In de Woensdag gehouden zitting van de Synode der Ned. Herv. kerk is met op één na algemeene stemmen benoemd tot president dr. Koch. Met groote meerderheid werden gekozen: tot onder-voorzitter ds. Douwes, en tot diens secundus ds. Van der Beek. Vooraf hield de oudste in diensttijd der aanwezige predikanten, ds. J. Douwes, pred. te Leens, eene in drukwekkende toespraak, waarin hij eenen terugblik wierp op het vorige jaar, zoo vol spanning en nrust, hetwelk als een d. r belangrijkste, welke de Nederl. Herv. kerk beleefde, zal blijven worden aangemerkt. Hij wees op de zorg en bekommering, die allen ver vulden toen zij zich geroepen zagen tot het hoogst bedroevende werk, om op groote schaal de kerkelijke tucht toe te passen, een werk, op zichzelf reeds be droevend, doch toen nog zooveel te pijnlijker om de omstandigheden, waarin men zich bevondde uil- baisting namelijk van het Amsterdamsche conflict, «neen", dus ging de spreker voort, «dit woord is te flauw, laat mij liever zeggen, het losbaisten van het oproer te Amsterdam, een oproer, dat in stilte overal in den lande was voorbereid." Wijzende op hetgeen dat veel bewogen jaar aan bracht, en op den arbeid der kerkelijke besturen, meent de waarn. voorzitter te mogen gewagen van veel, wat reden gaf tot dankbaarheid. Er waren licht stralen in de duisternis, eene star van hoop was op gegaan. Waren er vroeger velen in den lande, die zich afvroegen: «Zijn de dagen der Nederl. Herv. kerk geteld 7 Beleven wij het begin van het einde die vraag behoeven wij ons niet meer angstvallig voor te leggen. In het kwaad over de kerk gekomen ligt iets goedsna ïr de meening des sprekers was daar van een zegen voor de toekomst te wachten. Immers, het is gebleken, dat de Nederl. Herv. keik een weer standsvermogen bezit, en eene kracht, wier bestaan velen niet hadden vermoed. Fel en geducht was de aanval. Geen afscheiding beoogde men, maar eene poging werd gewaagd tot omverwerping der organi satie, eene poging om da grondslagen, waarop de kerk rustte, te doen ineen storten. Die poging is niet gelukt. Wel aanschouwt men sporadische gevallen van afscheiding, van de vestiging van afzonderlijke, kleine, meest armoedige gemeenten, die zich onttrokken hebben aan de synodale organi satie. Dit is ongetwijfeld te betreu; endoch in een vrij land is dit niet te verhinderen. En wij willen het niet verhinde-en. Doch wat de doleerenden doen, gesteund, naar het schijnt, door financiëele kracht en hulp, de aanval op de Nedeil. Hervormde kerk, is mislukt. Zij staat daar nog, spijt den ruwen stoot, haar toegebracht, ongedeoi d. De voordracht voor onderwijzer te Schore be staat uit dhrn. P. Molhoek aldaar, J. De Jager van Kapelle en J. De Bakker van Wolfertsdijk. Voor de hoofdakte slaagde gisteren te 's-Graven- hage, o. a. de hier Johs. Staal Pz., te Leiden, geboortig van Kapelle. Te Arnhem is voor de hoofdakte geslaagd de heer J. G. den Exler Van den Brink te Bergen-op-Zoom. Landbouw en Veeteelt. Heinkentzand. Alhoewel men overal reikhalzend naar regen uitziet is de behoefte aan water toch in onze omgeving met het oog op de zandgronden nog grooter voor alle planten en gewassen dan elders. Verschillende vruchten vooral de winteraardappels staan stil in groei of beginnen te verdorren, zelfs groeien sommige reeds door, bij gebrek aan water, terwijl de knol meestal klein is. Koolzaad zou door een malschen regen nog beter van korrel zijn dan nu het geval zal zijn; erwten worden hier bij enkelen reeds gepikt, voor zoover ze van de hitte geleden hebben en een klein beschot zullen opleveren; tarwe en gerst doen op enkele partijtjes na slechts een middelmatig beschot verwach enpaardenboonen hebben door de hitte veel aan de bloesem geleden en zullen algemeen niet meê vallen; bruine boonen staan geel; suikerbieten blijven klein en paardepenen beloven weinig, wanneer de regen ze niet spoedig verkwikt. Met vele weiden is het treurig gesteld, op sommige is bijna geen enkel grom grasscheutje meer te zien; met de klaver is het oik ellendig gesteld. Wat afgemaaid is groeit niet bij. II-t vee smacht naar goed drinkwater en naar beter voedsel in de weiden; in de tuinen is het almede treurig gesteld. Ook voor menschen is er gebrek aaa water. Bovendien wordt door de aanhoudende droogte de werkman gedrukt, daar er weinig werk mier is. Vele arbeiders zijn voorloopig afgedankt en moeten op den oogst wachten om weer werk te bekom m. Z ilfs is er een landbouwer, die al zijn arbeiders heeft bedankt.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1