1887. N°. 85. Donderdag 21 Juli. 74ste jaargang. Verkiezing van vier ieden van den Gemeenteraad GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maaudug, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. 1 Van het stembureau voor de zijn ontvangen de processen-verbaal van inleveringen opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften daarvan aangeplakt zijn Dit het proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 345 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben ae heeren J. J. R A MONDT196 G. VAN DER HOEK186 B. QülST176 D. HILDERNISSE153 Mr. N. C H. VAN DAALEN WETTERS 153 J. ZOETER148 J. P. BOSHOFF142 J. P. MAGIELSE129 en dat de overige stemmen verdeeld waren, zoodat gekozen zijn de heeren J. J. Bamoudt, G. Van der Hoek en B. Quist, en er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. HILDERNISSE en mr. N. C. H. VAN DAALEN WETTERS. Goes, den 20 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 Juli 1887. Aan de stemming voor 4 leden van den g e- meenteraad alhier is door 349 van de 440 kie zers deelgenomen. Van onwaarde waren 4 briefjes, zoodat de volstrekte meerderheid bedraagt 173 st. Uitgebracht werden op de heeren J. J. RAMONDT196 st. G. VAN DER HOEK186 B. QUIST176 Mr. N. C. H. VAN DAALEN WETTERS 153 D. HILDERNISSE153 J. ZOETER148 J. P, BOSHOFF142 J. P. MAGIELSE129 zoodat herkozen zijn de heeren J. J. RAMONDT, G. VAN DER HOEK en B. QUIST, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. Hildernisse en mr. Van Haaien Wetters. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat deze uitslag ons veel vreugde geeft. Niet alleen toch, dat de beide aftredende liberalen, do heeren Ramondt en Van der Hoek, eene meerderheid respectievelijk van 23 en 13 stemmen verkregen, terwijl de heer B. Quist slechts 3 stemmen boven de meerderheid bekwam, maar de opengevallen zetel van den heer L. O. Kakébeeke is in ieder geval voor de liberalen behouden. Wij erkennen gaarne, dat wij dezen uitslag ge deeltelijk te danken hebben aan de katholieken, die, naar ons van verschillende zijden werd medegedeeld, voor een groot deel op de liberale candidaten hebben gestemd. Wij en zeker alle liberalen in onze ge meente zijn bun dankbaar voor dien steun. Door deze samenwerking is de liberale meerderheid in den Raad behouden gebleven. De kiezers hebben wederom getoond te begrijpen door welke partij de belangen der ingezetenen het best worden behartigd. Toch is het aantal stemmen, dat dhr. Zoeter op zich vereenigde, eene ernstige waarschuwing voor de liberalen om steeds trouw op hun post te zijn. Wel is waar zouden de liberalen nog grooter stemmen- aantal hebben verkregen, wanneer niet zoovelen onzer partijgenooten door afwezigheid of wekte verhinderd waren geweest te komen stemmen, maar het kan niet ontkend worden dat ook de tegenpartij hare beste krachten heeft ingespannen. Ten slotte brengen wij nu het een feit is, dat hij eerlang zal ophouden raadslid te zijn een woord van dank aan den heer L. G. Kakebeeke voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft verricht. Inzon derheid als lid der financieel» commissie en der com missie voor de gasfabriek heeft hij der gemeente goede diensten bewezen. Ia zooverre blijven wij zijn heengaan als raadslid betreuren. Kapelle. Gisteren, bij gelegenheid der stemming, werd voor het allereerst het nieuwe gemeen tehuis in gebruik gesteld door het stembuieau. Dit gebouw, midden op het dorp, grenzende aan het vorige gemeentehui», de herberg, is door den eige naar C. Marcusse, volgens overeenkomst, voor 10 jaar aan het gemeentebestuur verhuurd. Het doet dan ook den eigenaar alle eer aan, zoo doelmatig en netjes heeft hij alles aan en in dit gebouw laten inrichten, zoodat het terecht als een sieraad in deze gemeente kan worden aangemerkt. Maandag had te Rotterdam het jaarl. openb. examen aan de inrichting voor doofstommen onderwijs plaats. Tot de 13 leerlingen, die hun leertijd aan die inrichting volbracht hebben, behoort ook Jacob Van Akkeren van Oudelaade. Maandag is in den raad der gemeente IJzendijke behandeld en aangenomen een verzoek van de heeren C. De Vos, burgemeester dier gemeente, P. Van Houte, burgemeester van Schoondijke, en 0. A. Carpreau, civiel ingenieur te IJzendijke, om 400 bij te dragen in de voorloopige onkosten tot het aanleggen van eene stoomtram van het station Caprijk (België) langs Watervliet, IJzendijke naar Schoondijke, om aldaar aan te sluiten aan de stoomtram Breskens Maldeghem. Dit plan is door genoemde heeren onder nomen in overleg met de maatschappij tot aanleg van buurtspoorwegen in België, die bereid is daarvoor con cessie aan te vragen. Bij kon. besluit is benoemd tot burg. der gem. Eikerzee en Ellemeet M. S c h a 1 k w ij k. De gemeenteraad van B e r g e n-o p-Z o o m heeft besloten tot het aangaan eener geldleening groot 100,000, tot bestrijding van buitengewone uitgaven voor de uitbreiding der gasfabriek. De overgave van den tramweg loopende van Merxem naar Antwerpen, aan de stoomtramweg maatschappij Antwerpen--Bergen-op-Zoom~Tolen, heeft Zondag plaatsgehad, en wordt die lijn thans geëxploi teerd door laatstgenoemde Maatschappij. Door de administratie is daarna een proeftocht ge houden van Merxem naar Brasschaet, die uitstekend voldeedover de geheele lijn en vooral in de belangheb bende gemeenten was de geestdrift groot. De exploitatie van laatstgenoemden weg zal reeds de volgende week beginnen, en de plechtige opening den 14 Aug. plaatshebben. Men denkt alsdan gereed te zullen zijn met da lijn AntwerpenBergen-op-Zoom, en bij die gelegenheid de geheele lijn voor het publiek te kunnen openstellen; de werkzaamheden daaraan vor deren zeer krachtig. Voor de Maatsch. AntwerpenBergen op-Zoom Tolen zijn voornoemde lijnen, waarvan zij de exploi tatie heeft ver kregen, van zeer veel gewicht en zeer voordeelig. (Ai. R. Ct.) Naar aanleiding van een bet icht uit Amsterdam omtrent de proeven met heipalen van 25 meter lengte (een flink huis is 10 meter hoog) voor het Cen traalstation, schrijft men nog aan de N. R. Ct. «Wij hebben op 13 Februari vermeld dat men in modder en derrie heipalen had geslagen, iets langer ja, maar met weinig meer kans van op vasten grond te zijn aangeland, dan de 8000 palen voor de btide Suez-steigers, welke meest allen in den modder zakten nog vdor zij van het ijzeren heiblok een slag op den kop hadden bekomen. Van het bezoek van den hoofd ingenieur Witsen Elias aan de werken van de bekap ping, onmiddellijk na het bericht in dit blad en na diens onderhoud met den eerstaanwezend™ ingenieur, vernamen wij destijds dat de grond op deze plek de meest ongeschikte was voor zwaren last en dat er misschien op 30 a 35 meter nog geen vaste grond zou zijn te peilen." Van den uitslag der nu ondernomen proef zal aan het Departement van Waterstaat rapport gedaan wor den, en naar die rapporten zal men tot voortbouw of afbraak besluiten, waaromtrent uit den aard der zaak hoegenaamd geen vaste plannen bestaan. Een student van dr. Kuyper's »Vrije Universi teit" heeft eene proeve geleverd van de Christe- lijke naastenliefde, welke op de calvinis tische hoogeschool wordt ingeprent, en van de wellevende vormen, welke de hoop des doleerenden vaderlands bezit. Deze theol. stud, op gereformeerden grondslag, T. De Vries geheeten, beschrijft nl. aldus de «ellendelingen" en hunne aanhangsters, die de Her vormde Kerk vormen buiten de doleerenden «Ik zal ze u aanwijzen en ik zal u zeggen wie zij zijn. Ga henen, gij en uwe medeleidslieden dr. Vos en dr. Bronsveld, langs de honderden pastoriën, zie en aanschouw de loome gestalten der traktementachtige dominee's, die sedert jaar en dag in hunne pastorie- tuinen wandelen, hun leven in luiheid en vadsigheid doorbrengen en zelf niet weten waarvoor ze in de wereld zijn (wat mij ook 'n raadsel is), die geene roeping kennen dan des Zondags eenige even trage en matte toehoorders te amuseeren of in slaap te wawelen. Ellendelingen zijn het, die sinds lang zich het ver trouwen der gemeenten onwaardig maakten en slechts deze éene verdienste hebben, dat ze kunnen fungeeren als zoovele bakens in zee. «En het getal derzulken is legio «Doch de leiders der Ethisch-Irenische partij hebben meer aanhangers. Ik bedoel de sentimenteel (ziekelijk teergevoelige) vrome dametjes in Den Haag en andere steden, die onder de sentimentele preekjes van zeer sentimenteele Ethische domineetjes met hare zakdoekjes in de vooral sentimenteele oogjes wrijven, wanneer ze gevoelen dat er zoo iets van een sentimenteel traantje in de predikatie voorkomt. «En dan heb ik ook alles genoemd". Dagbl De ex-keizerin Eugénie bracht gisteren den nacht door in het «Grand Hotel des Bains" te Vlissingen en vertrok gistermiddag met de dagboot van den maildienst der maatschappij «Zeeland". «Ned. Mettroy" werd in de laatste weken verblijd met de volgende schenkingen van den heer Verstolk Völcker, onlangs alhier oveileden, een legaat van 10.. 0, en van mr. S. Dedel, gestorven te Amster dam, een certificaat 2% pCt. N. W. S., groot ƒ2000. ZutphCt.) Dank het initiatief van een voorstander der tooneel-speelkunst komen de Meiningersin Mei a. s. te Rotterdam dertig voorstellingen geven. Het «Nut" te Maastricht, het door den secretaris, den heer K e r d ij k. genomen ontslag diep betreu rende en van oordeel dat de stap van het departement Oude-Torge om hem te verzoeken zijn krachten aan de Maatschappij te blijven wijden, weinig succes zal hebben, omdat het ontslag van den heer Kerdijk door het hoofdbestuur reeds aangenomen is, heeft besloten, zich tot het hoofdbestuur te wenden, met verzoek den heer Kerdijk bovenaan op het drietal voor algemeen secretaris te plaatsen en de departementen der Maat schappij te verzoeken evenzoo te handelen. Ook het centraalbestuur van het Al gemeen Nederlandsch Werkliedenver bond heeft een adres aan de Eerste Kamer gericht in zake het onderwijs-artikel in de Grondwet. Bij kon. besluit is aan jhr. A. C. R e 11, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. A. Van Tuijnen predikant te Borsele heeft bedankt voor het beroep naar Kats. Zondagmiddag heeft in de Kloosterkerk te 's-Gra- venhage de waardige, ruim 80-jarige hofprediker, dr. C E. Van Koetsveld, zijn achterkleinzoon den Heiligen Doop toegediend. Voor den Evangeliedienaar was deze groot? zeldzaamheid niet slechts een bijzon der voorrecht, maar ook de gemeente was van een zoo indrukwekkende doopsbediening nooit getuige. Dinsdag werd te Rotterdam de 90ste jaarver gadering van het Nederl. Zendelinggenootschap ge houden. Dit jaar heeft over het algemeen reden tot tevredenheid gegeven. De zendelingen en zendeling- kweekelingen bleven gespaard en van de zendingposten kwamen goede berichten over het werk, terwijl de liefde van velen bleek door de gaven, waarmede zij dat werk steunden. Werden voorgaande jaarvergaderingen soms gedrukt door financieele zorgen, ditmaal is zulks niet het geval, er is zelfs een batig slot. In het zendelinghuis zijn 12 kweekelingen, die allen reden tot tevredenheid geven. De vier oudste kweekelingen zullen dit jaar examen doen en voorloopig is het plan, twee van hen tot hulpprediker en twee tot zendeling te bestemmen. De heer D. Rottier onderwijzer te Vlaardingen, geboren te Borsele, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als hoofd der school. De voordracht voor hoofd der school te Duiven- dijke bestaat uit da heerenVan Aken van Nienwen- hoorn en De Keijzer van Heenvliet, die elk 108 punten verkregen, P. De Hullu van Goes, wien 106 punten werden toegekend en De Meijer van Aardenburg en Moerman van Rotterdam die elk 101 punten behaalden. Te Breda zijn bij het examen voor de hoofd onderwijzersakte o. a. toegelaten de heeren J. Bierle van Ter-Neuzen en A. Passenier van Middelburg. Voor het op 26 Juli a. s. te houden examen voor vroedvrouw hebben zich bij den geneeskundigen inspecteur aangemeld 55 cand. Door de hoofden van de openbare scholen A. en B., de heeren Landsman en Opdenzieke te Vlissingen, zijn de voorstanders van het volksonderwijs aldaar op geroepen iets bij te dragen om het schoolbezoek op de genoemde scholen (voor on- en minvermogenden) te bevorderen. Ofschoon het aantal personen, die door hunne bij dragen blijk gaven dit voornemen te steunen, slechts 29 bedraagt, en de gezamenlijke bijdragen niet vol doende bleken om op flinke wijze op te treden, hebben do onderwijzers en onderwijzeressen der openbare scho len eenen zoodanigen verderen steun gegeven, dat aan een plan om met de trouw schoolbezoekende kinderen een uitstapje te maken, gevolg kau woiden gegeven. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Juni 1887. Op de School A waren gedurende deze maand 143 kinderen. Onder dezen waren: 113 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 25 van 110 verzuimen, en 5 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2.3 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1.7 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School B waren 275 kinderen, waaronder 254 zonder eenig verzuim, 17 die van 110 verzuimen hadden, en 4 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.2 percent, tegen 1.6 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School C waren 173 kinderen, waaronder 131 zonder verzuim, 27 met 110 verzuimen, 15 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 6.1 percent, tegen 7.2 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School D waren 47 kinderen, waaronder 41 zonder eenig verzuim, 5 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2.6 percent, tegen 3.2 percent over dezelfde maand in 1886. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juni 1887 bedroeg 2.6 percent, tegen 2.7 percent over 't zelfde tijdvak in 1886. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren werden o. a. veroordeeldwegens mis handeling, P. H16 j., te Wemeldinge, tot 3 m. gev.strafC. v. d. D„ 20 j. te Goes, tot 14 d. gev.strafW. B,20j., C. v. d. B., 19 j., C. v. S., 20 j., A. v. G., 22 j., P. de L., 21 j. en G. v. G., 21 j., de le, wonende te Kolijnsplaat, de 2e, 3e, 5e, en 6e te Kortgene, de 4e te Wissekerke, ieder tot 2 m. gev.strafwegens beleediging. P. E., 27 j., te Hansweerd tot ƒ10 boete, subs. 10 d. h.M. A. B, 19 j., te Goes, tot 8 d. gev.straf; wegens vernieling van een anders goed A. R., 27 j. te Goes, tot 14 d. gev.straf. Allen in de kosten. Tegen J. V. T., notabele bij de Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden en beklaagd van valschheid te hebben gepleegd bij een kerkelijke verkiezing, is gisteren door het O. M. bij de arr. rechtbank te Middelburg ver oordeeling geëischt tot 2 jaar gevangenisstraf benevens in de kosten van het geding De bekl., die na die vordering diep bewogen was, beval zich in de clementie der rechtbank aan. Uitspraak a. s. Dinsdag. Gisteren heeft de arrond.-rechtbank te 's-Bosch uitspraak gedaan in zake J. H. B., 56 jaar, post- en telegraafdirecteur, wonende te Waalwijk, hem schuldig verklaard aan lo. het als ambtenaar opzettelijk ver duisteren van gelden, die hij in zijne bediening onder zich heeft, 10 maal gepleegd; 2o. valschheid in ge schrift door het opzettelijk gebruik maken van het valsche stuk als ware het echt en onvervalscht, en hem veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf, met vrijspraak van het geen hem verder is ten laste gelegd. Voorts heeft de rechtbank hem ontzet van het recht om een rijksambt bij de posterijen en telepraphie ge durende 5 jaren te b. kleedeni r.t. .ajs.ty- Boekaankondiging. De Indische Mail 2e jaargang, no. 14 van 15 Juli 1887, uitgave van Blom Olivierse, bevat: Me- lati van Java, Van Slaaf tot Vorst, XIV. B., Da versterking van Java's groote kustplaatsen. Het adres der «Honderd". H. Conclusie van het Rat. Hbl. in zake Tjiomas. v. S. t. B., Da schrale be volking van Deli en omliggende landen. Gevest, Zand in de oogen. - Si-Anoe, Militaire brieven. P. B., Indische Kroniek van De Locomotief van 14 Mei 1887. Beursoverzicht. Hoewel de koersverschillen over de afgeloopen week niet onbelangrijk zijn, zoo valt toch niet van belang rijke omzetten te gewagen. Ontegenzeggelijk oefent het seizoen dat wij heieven en dat menig trouw beurs bezoeker elders doet doorbrengen, een grooten invloed op den tragen gang van zaken uit, doch de weifel achtigs houding der financieele markten wordt het meest baheerscht door de ongedecideerdheid van do omstandigheden zelve. Nauwelijks toch meende men dat door de keuze van Prins Ferdinand van Saksen-Ceburg tot B ilgaarsch Vorst, men op het gebied van het Oostersohe vraag-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1