1887. N°. 84. Dinsdag 19 Juli. 74sle jaargang. De aangifte van leerlingen J. J. Ramondl (aftr. lid), G. Van der Boek (aftr. lid), Mr. iV. C. H. Van Daalen Welters, D. Hildernisse. EERETEEKEN GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct- Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wij hebben aan het artikel in ons vorig nommer niets meer toe te voegen ter aanbeveling van de liberale candida- ten voor de verkiezing van den gemeente raad op morgen, Dinsdag 19 Juli. Wij gelooven den kiezers duidelijk te hebben uiteengezet, welke belangen er op het spel staan; aan hen thans de beslissing. Alleen nog eene opmerking. Stemt de liberale candidaten alle vier. Wanneer de een mr. VAN DAALEN WETTERS niet stemt, de ander den heer HILDERNISSE niet, dan verkrijgen geen van beiden genoeg stemmen om de meer derheid te verwerven, wellicht zelfs niet eens om in herstemming te komen en zoodoende zou de zetel van den heer L. G. Kakebeeke voor de liberalen kun nen verloren gaan. Men zij daarom op zijne hoede en stemme morgen de vier candidaten dbrn. De stembus is geopend van 9 tot 5 uren. Een reeds geschreven naam mag wor den doorgehaald en een andere daarvoor in de plaats worden gezet. De kiezer, die geen stembriefje heeft ontvangen of het zijne verloren heeft, kan ter gemeente-secretarie een ander bekomen. voor alle scholen van het lager onderwijs en de bewaarschool is opengesteld van Woensdag den 27 Juli tot en met Vrijdag den 5 Augustus a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren ter Secre tarie van de gemeente. School E is toegankelijk voor meisjes die de vijfde klasse (laagste afdeeling van de hoogste klasse) aan een der andere openbare scholen in deze gemeente hebben atgeloopen. Van elders of van andere scholen komenden onder werpen zich aan eene proefweek. Goes, den 16 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HA8IKAN. Zij, die verlangen begiftigd te worden met het voor langd urigen werkelijken dienst bij deSCHDTTERIJ, worden uitgenoodigd om, met overlegging van een staat van dienst waaruit blijkt, dat zij gedurende vij ftien jaren en langer voor zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, vóór of uiterlijk op den 16 Augustus eerstkomende, aantemelden ter secretarie van de ge meente. Goes, den 16 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Tengevolge van de door Z M. gegevene bevelen, moeten dit jaar de navolgende miliciens-verlofganger der lichting 1884, onder de wapenen komen, en worden mitsdien opgeroepen den 10 Augustus voor hst 3e regiment infanterie Jan Cornells Schrijver, Marinas Schrijver, Mari nas Molhoek, Adriaan Cense, Arend Koekkoek, Jo hannes Beijnhont, Adriaan Snoodijk, Jan Botbijl, Adriaan Rouw, Jacobns De Witte en Pieter Den Hollander, om tegenwoordig te zijn bij hun korps, des namiddags vóór uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Hij, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in bet aanleeren van den wapenhandel, wordt zooveel langer onder de wapenen gebonden als de kommandant noodig aebt. Goes, den 16 Juli 1887 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, IS Juli 1887. Den 15 Juli 1851 (alzoo 36 jaar geleden) werd te Haarlem door de Ned. Maatschappij t./b. van Nij verheid aan nu wijlen Otto Verhagen, zoutzie- d.r te Goes, de groote zilveren medaille toegekend voor een door hem uitgevonden fabricatie van zout, destijds meer bekend onder den naam van Otto's zout, waarvan vóóraf het chemisch en microscopisch onder zoek aan professor S. Bleekrode te Delft was opge dragen geweest. Dat zout voldeed in alle opzichten aan de eigen schappen van het thans door de heeren dr. H. en J. F. Beins te Groningen uitgevondene «Beins zuiver keukenzout". Het prijkte dan ook destijds op veler tafelook op die van Z. M. den Koning, die door zijnen hof maarschalk jhr. Clifford de eene bestelling op de andere liet volgen. Zoo ooit, dan blijkt ook hier weer het gemis van eene octrooi-wet, zoodat zich immer nieuwe uitvinders voordoen van iets, dat jaren geleden reeds uitgevon den en bekroond was. De zoon van den uitvinder acht zich verplicht, deze tnededeeling niet langer aan het publiek te onthouden, en maakt haar openbaar, te meer daar de jury der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen, waarschijnlijk onwetend, iets zou bekronen, waaraan 36 jaar geleden die onderscheiding reeds te beurt viel. De staartnolteBorsele ondergaat eene belangrijke versterking. Ter vervanging van rijsbeslag op den kop en aan de beide zijden worden nieuwe glooiingen gemaakt van Doornikschen- en Vilvoord- schen steen. Ta Vlissingen liep Zaterdag met goed gevolg te water van de werf der Kon. Mij. »De Schelde" de stalen raderstoomboot Walcheren, voor rekening van de provincie Zeeland gebouwd en bestemd voor den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde. De hoofdafmetingen van dit schip zijnlengte tusschen de loodlijnen 41.15 M., breedte 6.10 M., holte 2.90 M. en diepgang 1.83 M. Het schip zal op de meest mo derne wijze voor het vervoeren van le en 2e klasse passagiers worden ingericht. De machine, die er in zal worden geplaatst, is van het triple compound oscil- leerende type, de stoomketel geheel van staal gemaakt. Beiden worden inde werkplaatsen der Kon. Mij. »De Schelde" vervaardigd. De heer J. H. B. D o m m i s s e hoof lcommies bij de indirecte plaatselijke belastingen te Vlissingen, is benoemd tot hoofdcommies ter gemeente-griffie. (Af. Ct.) Ter gelegenheid van den 56n gedenkdag van den Tiendaagscfcen Veldtocht, zal op 2 Aug. e. k. da vijfde verdadering der leden van den Bond van «Het Metalen Kruis" in Noord-Brabant te Oisterwijk plaats hebben. Men zal bij die feestelijke bijeenkomst dan tegelijk den verjaardag van H. M. de Koningin kunnen vieren. Op gezag van den Haagschen correspondent der Zaanl. Ct. hebben wij medegedeeld, dat een gratie verzoek van een der palingoproerlingen, die in dezelfde omstandigheden verkeerde als de gegratiëerden, is ge wezen van de hand. Het Vad. noemt dit onjuist Wij kunnen mededeelen, dat bij Kon. besl. van 4 dezer volledige kwijtschelding van straf is verleend aan W. A. De Leng, die een verzoek had ingediend, en dat op dit oogenblik een zelfde verzoek der twee overigen, die in dezelfde omstandigheden verkeeren, C. N. Schweitz en H. A. A. Wouterson, in behan deling is. Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen heeft een recht vorstelijk bewijs gegeven van belang stelling in de a. s. nat. tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Hage, door voor 1000 deel te nemen in het waarborgfonds. Rekent men daarbij nu de 1000 inschrijving van de Neder!. Maatij. tot bevordering van nijverheid, waartoe te Purmerend 11. Donderdag besloten werd, en de dagelijks toevloeiende inschrijvingen, dan is het te verwachten dat het waar borgfonds binnen kort volschreven zijn zal. In Gelderland en Overijsel, waar de boter- p r ij z e n gedurende het geheele jaar zeer laag waren, is opnieuw een daling ingevallen, welke veroorzaakt wordt door de strenge hitte, waardoor de inkoopen voor Iodië hebben opgehouden. In eene buitengewone vergadering van den Le derindustrie-bond te Dongen zijn twee com mission benoemd, een voor de leerlooierij en een voor de schoenmakerij, om gegevens te verzamelen betref fende den toestand van dezen tak van industrie, zoo wel vóór als na den tijd der beschermende rechten bij onze naburen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Uit Borsele meldt men ons dat een bericht elders voorgekomen omtrent het bedanken van ds. Van Tuynen voor het beroep naar Kats niet waar kan zijn, daar Zondag 17 dezer nog geen beslissing was genomen. Bij de Ned. Herv. kerk waren op 1 Juli reeds meer dan 340 plaatsen vacant. Thans zijn nog 4 can didaten beroepbaar en wel de heeren Ruys te Amster dam, Pos en Botermans te Utrecht en Schuurmans Stekhoven te Groningende twee laatstgenoemden stellen zich echter nog niet beroepbaar. Deze week wordt te Rotterdam gehouden de 90e jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenootschap. Bij het overgangs-examen aan het gymnasium te Middelburg zijn o. a. bevorderd van de 5e naar de 6e klasse J. L. Goemans en M. Pleune, van de 4e naar de 5e klasse A. Schilham, van de 2e naar 3e de klasse J. W. Pompe Van Meerdervoort en van de le naar de 2e klasse J. A. Goemans. Op het verzoek der gemeente Bergen-op-Zoom om den driejarigen cursus der R. H. Burgerschool in een vijfjarigen cursus te veranderen, is afwijzend beschikt. Tijdens den volgenden cursus zal de Utrechtsche Hoogeschool een zwaar verlies lijden door de om 70- jarigen ouderdom verplichte aftreding der hoogleeraren Donders, Buijs Ballot en Doedes. Uit het Jaarverslag van het hoofdbestuur van het Nederl. Onderw.-genootschap blijkt, dat de voor het ondersteuningsfonds gehouden verloting heeft op gebracht 30,015. Vrijdag 15 Juli werd aan het eerste deel van het vergelijkend examen voor hoofd der school te Duivendijke deelgenomen door 13 van de 22 sollici tanten. Die dag werd besteed aan schriftelijk werk over de vakken rekenen, taal, aardrijkskunde en methodiek. Om ook aan het tweede mondeling gedeelte op den volgenden dag deeltenemen werden de zeven volgende heeren uitgenoodigdDe Meijer van AardenburgVan Aken van Nieuwenhoorn De K-ijzer van Heenvliet; De Hullu van Goes; Maathuis, Moerman en Van Dijk, de laatste drie van Rotterdam. De voordracht zal binnen eenige dagen worden bekend gemaakt. Men roemde als om strijd de hartelijke ontvangst, door het gemeentebestuur aan sollicitanten en com missie van examen bereid. Gemengde Berichten, Als een zeldzaamheid kan worden gemsld dat een man van 84 jaren alhier, zekere P. W., steeds met de grootste behendigheid het werk van een jong mensch verricht door kersen te plakken, op een hooge ladder, die hij bovendien af en toe nog verplaatsen moet. Killand-Bath. Vrijdag en Zateidag heeft zich in deze gemeente een persoon opgehouden, die zich voor beestenkooper uitgaf en reeds den eersten dag bij ver schillende ingezetenen varkens opkocht met voorgeven ze den volgenden dag te zullen komen halen en betalen. Het verteer, dat hij hier en daar maakte, trachtte hij te betalen met een valsch bankbiljet, of liever met een reclame van een der koffiehuizen uit Antwerpen in den vorm van een Belgisch bankbiljet en goed voor 100 dansen. Zaterdag kwam hij met ditzelfde doel ook bij den kastelein A. in den Engelschen polder. Meer om de waarde te weten dan wel uit wantrouwen, liet de kaste lein het als betaalmiddel gegeven bankbiljet den heer Adriaanse zien, die hem op de valschheid attent maakte. De beestenkoopman hierdoor kwaad geworden schold op den heer A. en anderen en liet proces-verbaal opmaken, daar hij voorgaf mishandeld te zijn. Des niet temin zal tegen hem ook proces-verbaal opgemaakt worden. Den anderen dag was hij verdwenen. Krahbendijke. Zaterdag werd door de handboog- schntterij «St. Sebastiaan", alhier een concours gegeven naar dan lossen vogel, waaraan door 16 sociëteiten met 51 schutters werd deelgenomen. De eerste prijs werd geschoten door W. Remijn van «Concordia" van 's-Heerenhoek; de tweede door J. Geus van idem; de derde door M. Vermue van «Voor uitgang is ons streven" van Kwadendamme. Een zij vogel door L. Zuidweg van «St. Sebastiaan" van Krah bendijke en een door C. Daane van «St. Andries" van Wemehlinga. Bij het fraaie weder en onder vroolijke stemming liep alles in de beste orde af. In Westelijk Zuid-Beveland zijn verleden week eenige landbouwers overgegaan tot het snijden van koolzaad. Onder deze werkzaamheid valt het gewas niet overal meê. Ofschoon goed gepeuld schijnt het gewicht minder zwaar dan men oppervlakkig had verwacht. Den 28 dezer hoopt de heer M. L. Mazure te Oostburg zijn 50jarig jubilé als provinciaal veearts te vieren. Te Roosteren had onlangs voor de curiositeit een concert plaats van 30 werkende leden onder een treurroos, welker kroon den kolossalen omvang heeft van ruim 20 meter, en welk boompje toen prijkte met meer dan 10,000 bloeiende rozen. Naar aanleiding van dat bericht meldt men aan de M. Ct. dat in de boomkweekerij van den heer W. Van de Putte te Middelburg een dergelijk exem plaar in vollen bloei staat en dat die prachtige «Empereur de Chine" prijkt met duizenden rozen en niet minder rozenknoppen; too de takken werden uitgespreid, zou een groot gezelschap ook daaronder plaats kunnen vinden. Bij Woudrichem is een steur gevangen, die de zwaarte had van 425 halve KG. De kersen worden te Nijmegen zoo overvloedig aangevoerd, dat de opkoopers slechts 2 en 3 cent voor de 5 ons betalen. De leerlingen van den nu geëindigden kook cursus op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam hebben fraaie geschenken gegeven aan mej. Korver en aan mevrouw Alting Mees. Een matroos van het Nederlandsche fregat «Van Speijk" heeft te Rio de Janeiro aan wal een kame raad, met wien hij twist gekregen had, doodgestoken. Beiden waren beschonken. De Nederlandsche consul heeft uitlevering van den schuldige verzocht, opdat hij door Nederlandsche rechters gevonnisd mocht worden, maar de Braziii- aansche regeering heeft dat verzoek geweigerd. Een ontaard elfjarig meisje te Vlaardingen heeft in de koffie voor haren vader en moeder bruine verf gemengd, met het doel om hen ziek te maken en dan in een gesticht te worden opgenomen Het eiland Marken werd Dinsdag door Prins Albert van Pruizen bezocht. Alle bekende bezienswaardigheden werden in oogen- schouw genomen en de Prins gaf herhaaldelijk zijn ingenomenheid te kennen. Eene arme weduwe, die haren man op zee had verloren, ontving 50 van Z. K. H.een feit waar voor de mannen van het eiland den Prins blootshoofds aan de haven opwachtten. Zaterdag bezocht Z. K. H. Gouda, en bezichtigde de beroemde geschilderde kerk glazen en andere merkwaardigheden. Een jongen te Besel, die op het veld werkzaam was, is door eenen zonnesteek getroffen en dientenge volge overleden. Er heerscht tegenwoordig in de Drentsche en omliggende venen allerwege brand. In het «Eekhouts blok" te Smilde, en te Hijker Smilde in het boekweitveen stijgen de vlammen hoog op en richten aanzienlijke schade aan. Bij Dalen, waar het vuur onlangs de Vos- sebelt bedreigde, heeft het nu de turf in het boven veen aangetast. In het Annermoeras bij Zuidlaren heeft het vuur het vaste veen bereikt en reeds menige stobbe baggerturf vernield. G. Bellaar De Kloet mocht jl. Woensdag den dag herdenken, waarop hij, zeventig jaren geleden, in dienst trad bij de heeren P. Paaien en Zn., tabaks en sigaren-fabrikanten te Weesp, bij wie hij nog steeds werkzaam is. In «Artis" te Amsterdam wordt een jong tijgertje door een kleinen bond grootgebracht, daar de moeder tijger is gestorven. Tot nog toe is de verhouding tusschen pleegmoeder en pleegkind uitstekend. Dinsdag reed te Haarlem eene dame, vergezeld van een hond, haar kind in een kinderwagen. Aan een buitenplaats gekomen, wilde de hond, in den tuin een natuurgenoot ziende, door een sprong over het hek, dezen een bezoek brengen, doch het dier nam dien sprong te koit en kwam met den buik op d« scherpe punten van het ijzeren hek terecht, welke hem zoo danig door het lichaam drongen, dat hij niet in staat was zich uit deze positie te bevrijden. De eigenares snelde op het gejank van het dier toe, liet den wagen door den schrik achter, doch pas was zij den reeds stervenden hond genaderd, toen het kind, waarschijnlijk omdat het beweging in den wagen maakte, achteruit in den Kloppersingel reed. Op het hulpgeroep der dame mocht J. M., die op dat oogenblik de eenige getuige was van hetgeen ge beurde, het genoegen smaken het kind te redden. De hond, die daarop terstond door hem van het hek werd opgenomen, stierf eenigen tijd later aaa dq bekomen verwondingen.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1