1887. N°. 83. Zaterdag 16 Juli. 74sle jaargang. De Gemeenteraadsverkiezing. J. J. Ramondt (aftr. lid), G. Van der Hoek (aftr. lid), Mr. i\. C- H. Van Daalen Wetters, D. Hildernisse. goem De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De derde Dinsdag van deza maand staat voor de deur en daarmede de verkiezing wegens periodieke aftreding van vier leden van den gemeenteraad. Zooals bekend is treden ditmaal drie liberale raadsleden en éen antirevolutionair lid af en het is begrijpelijk, dat van liberale zijde allereerst de vraag is geopperd of men drie dan wel vier eandidaten zou stellen. Dat in de meeting op Donderdag 30 Juni jl. zij het dan ook met slechts éene stem meerderheid tot het laatste besloten is, achten wij verkeerd en lang hebben wij geaarzeld of wij niet bij het door ons op die ver gadering verdedigd voornemen zouden blijven om onzer zijds slechts drie eandidaten aan te bevelen. Dat wij ten slotte het voorbeeld dtr meeting hebben gevolgd, vindt dan ook alleen daarin zijn oorzaak, dat wij beide nieuwe liberale eandidaten evenzeer kunnen aanbevelen zoowel om hunne bekwaamheden als om hunne rich ting. De heeren Hildernisse en mr. Van Daalen Wetters zijn beiden mannen, die om hunne humaniteit en hunne kennis hoogst aanbevelenswaardig zijn en waar die kennis bij den eerstgenoemde meer in het bijzonder de locale toestanden en het armwezen betreffen, daar heeft mr. Van Daalen Wetters zijn rechtskennis, die voor hem getuigt en waardoor de Raad zou verrijkt worden met een element, dat daarin onder de leden na het vertrek van jhr. De Jonge Van Ellemeet geheel en al wordt gemist. Konden wij om deze redenen geene bijzondere voorkeur doen gelden, wij konden nu te gemakkelijker besluiten ons met al de in de mee ting gestelde eandidaten te vereenigen, omdat de anti revolutionaire kiesvereeniging geen der l.beralen can- didaat heeft gesteld. Wat nu de verkiezing zelve betreft, zij kenmerkt zich niet door eenige bijzondere aangelegenheid, althans niet in dien zin, dat eenige gewichtige beslissing van den Raad sedert de jongste periodieke aftreding bet punt kan vormen, waarom de verkiezingsstrijd zal worden gevoerd. Niet dat in den jongsten tijd door den gemeenteraad geene belangrijke besluiten werden genomen wij herinneren slechts aan de gasexploi- tatie door de gemeente maar tot op zekere hoogte kan men zeggen, dat alle partijen daartoe hebben samengewerkt. Maar éene zaak dient toch bij deze gelegenheid vooral onder het oog der kiezers te worden gebracht, namelijk dat, wanneer onze tegenpartij ditmaal de overwinning behaalt, de Raad in werkelijkheid oom" is. De liberale meerderheid, die jaren lang onze stad heeft geregeerd en onder welks bestuur onze gemeente zich in voorspoed mag verheugen, zou haar tijd hebben gehad om plaats te maken voor eene meerderheid van anti-revolutionairen, die zeer zeker een gansch andere richting aan ons stadsbestuur zou geven. Daar tegen te waken achten wij de dure plicht van eiken kiezer, die met ons de meening is toegedaan, dat eene omzetting van den Raad voor onze gemeente een ramp zou zijn. Welke gevolgen toch zou een dergelijk feit na zich sleepen In de eerste plaats zou het openbaar lager en mid delbaar onderwijs niet langer van het gemeentebestuur dien steun ondervinden, waarop het recht heeft ook buiten de bepalingen der wet. Zonder eenigen twijfel zou dit zoo gewijzigd worden, dat liet voor velen vrij zware offers zou kosten om hunne kinderen daar van langer te doen genieten en al zou dit misschien eenigermate ten goede komen aan de gemeentekas, dit voordeel zou toch eigenlijk vrij denkbeeldig zijn, om dat vermindering van Hoofd, omslag voornamelijk den meer gegoeden ten bate zou komen, terwijl de burger man en de minder gegoede, bijjgrootere kosten voor het onderwijs hunner kinderen, slechts enkele guldens of centen bij een lageren Hoofd, omslag zouden pro- fiteeren. Bovendien zou de vermindering van het aantal leerlingen, als noodzakelijk gevolg van hooger school geld, een mogelijk voordeel voor de gemeentekas ge heel denkbeeldig maken. Maar er is meer. Niet alleen tegen het lager en middelbaar onderwijs zou de strijd worden aangebon den, ook de ambachtsschool zou weldra den zoo hoog noodigen fioanciëelen steun van de gemeente moeten derven en langs dien weg weldra worden opgeheven. Wij herinneren er slechts aan hoe bij de behandeling van het verhoogd subsidie voor het oprichten eener smederij van antirevolutionnaire zijde in den Raad de subsidiëering van deze inrichting werd bestreden. Niet alleen de ambachtsschool, ook het comité tot wering van schoolverzuim zou vermoedelijk de haar ver leende ondersteuning uit de gemeentekas moeten derven en daarmede zou dit comité, door welks ijverige be moeiingen het schoolverzuim tot een minimum is ge daald, in de onmogelijkheid zijn om haar jaarlijksch feest aan de kinderen, die de school trouw bezochten, te geven. En toch, wij hebben het gisteren nog kunnen zien, welk een genot zulk een feest aan de kinderen verschaft. En dat is niet in de eerste plaats voor de meergegoeden. maar juist voor de kinderen van minder met aardsche goederen bedeelden, voor wie Vlissingen is, wat voor ons ouderen Londen of Parijs moet zijn, eene stad verre weg, die slechts door een gelukkig toeval kan bereikt worden. Maar stappen wij van het onderwijs af. Niet alleen daartegen zou de antirevolutionaire partij, werd zij mwr- derheid in den Raad, hare wapenen keeren. Ook pu blieke vermakelijkheden zouden zonder twijfel al zeer spoedig haar doodvonnis geteekend zien en zonder in het minst het misbruik dat velen van die feestdagen maken in bescherming te nemen, zou toch b. v. de afschaffing der kermis ons een nadeel toeschijnen voor een groot deel onzer ingezetenen. Want de kermis is niet slechts voor velen en wel allereerst voor de misbedeelden ongeveer de eenige uitspanning, die zij zich kunnen verschaffen, maar ook zijn de kermis dagen voor vele neringdoenden dagen van goede ver diensten. En dat belemmering van publieke vermake- lijkhed n niet zou uitblijven, bewijzen de interpdlatiën in den Raad over het festival en vroeger over het paardenspel van Pinder. Men begint met het eene en komt als vanzelf tot het andere, want men vergete niet, dat al kan de Raad dergelijke vermakelijk heden niet verbieden er toch eene belangrijke pressie op den burgemeester kan worden uitgeoefend, die niet weinig zou toenemen, wanneer in September a. s. ook een wethouder, dan natuurlijk een antirevolutionair, moet worden gekozen. Wij meenen met deze punten genoegzaam te hebben aangetoond welke groote belangen er bij deze verkiezing op het spel staan, belangen, die wanneer zij den kiezers nauw ter harte gaan, door dezen met kracht moeten worden verdedigd en dit kunnen zij niet beter doen dan door hun stem uit te brengen op de heeren J. J. RAMONDT, G. VAN DER HOEK, Mr. N. C. H. VAN DAALEN WETTERS, D. HILDERNISSE. Ter aanbeveling van deze eandidaten behoeven wij niet veel te zeggen. De heer J. J. RAMONDT, Goesenaar van geboorte, heeft zich gedurende den tijd, dat hij zitting heeft in den Raad, doen kennen als een man van vaste beginselen en begaafd met een practischen blik. Zij, die hem in dezen werkkring het best kunnen beoor- deelen, nl. de raadsleden zeiven, aarzelden dan ook geen oogenblik, toen jhr. Van Swinderen den Raad verliet, den heer RAMONDT in diens plaats tot wet houder te kiezen en wij gelooven gerust te mogen beweren, dat niemand zich deze keuze heeft berouwd. Het spreekt wel van zelf, dat de meerdere of min dere werkzaamheid in het college van B. en W. van ieder lid afzonderlijk niet aan den dag treedt, maar wij gelooven wel te mogen verzekeren, dat de werk kracht van denheer RAMONDT ook door den burge meester en den heer Ochtman op hoogen prijs wordt gesteld. De heer G. VAN DER HOEK, mede Goesenaar van geboorte, heeft zeer zeker de verwachtingen, die de kiezers van hem hebben gekoesterd, niet teleurgesteld. Moge hij ook al geene lange redevoeringen houden, de kiezers hebben terecht vóór twee jaren door de ver kiezing van den heer Van Asperen Vervenne getoond, dat breedsprakigheid niet de eerste eisch is, dien zij aan een candidaat stellen. Maar wanneer de heer VAN DER HOEK spreekt, dan doet hij dit op de hem eigene openhartige wijze en legt hij zijne mee ning bloot, ook al blijft [hij daarmede alleen staan. Dit toont karakter en vaste overtuiging en zulke man nen zijn steeds een sieraad voor een openbaar lichaam. Bovendien is de heer VAN DER HOEK een warm strijder voor de belangen van den kleinen burger, met wiens nooden en behoeften hij bij uitstek bekend is. Wat voor de beide vorige eandidaten gelden kon, nl. dat zij Goesenaar waren, kan niet gezegd worden van onzen derden candidaat, mr. N. C. II. VAN DAALEN WETTERS. Toch durven wij ook hem den kiezers met gerustheid aanbevelen als een man, wiens wets- en rechtskennis borgen zijn, dat bij in den Raad een goed figuur zal maken, terwijl zijn zelfstandig karakter genoegzaam bewijs is, dat hij geen partij man zal zijn. De heer D. HILDERNISSE eindelijk is ons allen genoegzaam bekend als een man, wiens werkkracht ten voorbeeld kan strekken aan velen en wiens kennis van zaken, vooral op het gebied van het armwezen, hem in den gemeenteraad goed op zijne plaats zou doen zijn. Ook van hem geldt ten slotte wat wij van den heer VAN DER HOEK schreven, dat hij een warm strijder is voor de belangen der kleine burgerij. Ons dunkt, wanneer de kiezers zelfstandig oordeelen en de eandidaten, zoowel die van liberale als die van antirevolutionaire zijde gesteld, toetsen aan de eischen van bekwaamheid en geschiktheid die men voor een raadslid moet stellen, dan kan het niet anders of zij moeten de voorkeur geven aan de liberale eandidaten. Wij kunnen niet verhelen, dat de eandidaten onzer tegenpartij ons op geen enkele wijze, door geen enkele daad, het bewijs hebben geleverd die mate van kennis te bezitten, dia vereischt wordt om het stadsbestuur, d. i. het bestuur der gemeente en de behartiging van ons aller belangenmet vertrouwen in hunne handen te stellen. Daarom kiezers, laten wij ons nauw aaneensluiten. Stellen wij elke persoonlijke quaestie ter zijde, maar laten wij acht geven op geschiktheid en ontwikkeling laten wij bovenal overw gen welke groote belangen er bij deze verkiezing op het spel staan; wat ons te wachten staat, wanneer de meerderheid in den Raad eens verplaatst werd. Daartegen te waken is thans meer dan ooit geboden. Doen wij dat door ons stem biljet intevullen met de namen der heeren: ■■■BHwnnanBmMsanHwnHHBBniHaHBnBH» GOES, 15 Juli 1887. Begunstigd door het prachtigste weder had gisteren het zomerfeest plaats, door het comité tot wering van schoolverzuim gegeven aan die kinderen der o. 1. scholen, welke zich dit door getrouw schoolbezoek in 1886 hadden waardig gemaakt. Omstreeks half een waren de 470 kinderen, die in de termen vielen, met hunne onderwijzers en onderwijze ressen aan het station aanwezig en weldra zaten zij met de leden van het comité in den extratrein, die hen te 1 uren naar Vlissingen bracht, alwaar zij werden begroet door de tonen van het Vlissingsche harmonie- grz. lschap, directeur dhr. Geijsen. Na eene wao-Hing door de stad begaf de stoet zich naar het oude badhui:, waar den kinderen eenige ver snaperingen werden aangebeden, terwijl zij zich verder onder toezicht hunner geleiders aan bet strand ver maakten. Het gezicht van de werkelijke zee was voor velen een tot dusver ongekend genot en fluks waren kousen en schoenen uit om eens even de voeten te doen besproeien. Bij de grootste vreugde heerschte tevens de grootste orde en toen eindelijk de muziek de feest- genooten voor den terugmarscb naar het station weder kwam afhalen, waren de gelederen weldra gevormd en na een laatsten blik op de uitgestrekte watervlakte werd de terugtocht aanvaard. Te 8 uren kwam de trein het station alhier binnen- stoomen, begroet door eene groote m "nigte, waaronder vele dankbare ouders. Het was aandoenlijk te zien, hoe bij het scheiden op de Groote Markt tal van moeders met hunne kinderen aan de hand den heer Van der Bilt La Mott'ne als het ware bestormden om aan hem als voorzitter met een handdruk hun dank te brengen voor het genot, door het comité aan hunne kleinen verschaft. Wel een bewijs, dat de werking van bet comité op hoogen prijs wordt gesteld en wij aarzelen dan ook niet deze vereeniging eene der nut tigste onzer stad te noemen. Moge zij bij voortdui ing dea zoo hoog noodigen steun van het gemeentebestuur en de ingez 'tenen blijven genieten. Woensdagavond hield de anti-revol. kiesvereeni ging «Nederland en Oranje" alhier eene vergadering om voor dea. s. gemeenteraadsverkiezing eandidaten te stellen. Met algemeene stemmen werden tot candidalon ge kozen de heerenB. Quist (aftr. lid), J. Zoeter, J. P. Boshoff en J. P. Magielse. De eerste twee hebben de candidatuur aanvaard, maar de laatsten zijn nog niet vast besloten. Te Zieriksee is bericht ontvangen dat op eene badplaats in Thüringen op 61 jarig in leeftijd is over leden jonkheer Joh an Louis De Jonge, oud-lid der Tweede Kamer, lid van de Prov. Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Goes, voorzitter van het centraal bestuur van den polder SchouweD, president van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank, ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, enz. Er staat ons dus eerlang eene verkiezing voor de Prov. Stalen te wachten. Aan de gemeente IC a p e 11 e is boven en be halve de vergoeding van 30 pet. voor het ond rwijs vanwege het rijk een subsidie veileend van 1250. Bij kon. besluit zijn benoemdtot gezw. van den Zonnemairepolder C. F. Van den Bout Cr.in het bestuur van den Westkerkepolder lot dijkgraaf II. Van Strien Jz. en tot gezw. A. Wcijns Fz. tot gezw. van den Willem IH-po'der P. Dielemantot gezw. van den Van Ly.idenpolder W. Scheple Janssoon tot gezw. van den Oost-Nieuwlandpolder C. Van Damme; tot gezw. van den Westerlandpolder II. Van Strien Jz. tot dijkgr. van het waterschap Ooster-Zwake J. Wou- tersen; tot gezw. van het watersch. Kruiningen S. Verlare; tot gezw. van den Noord-Kraaiertpolder B. Remijn Pieterszoon tot gezw. van den Zuid-Kraaiert- polder B. Op 't Hoftot dijkgr. van den Willem- Leopoldpolder (Nederl. gedeelte) J. Basting Joziaszoon; tot gezw. van den Nieuw Noord-Bevelandpolder I. Verbuisttot gezw. van het watersch. Gouweveer en Zelke L. Hagetot gezw. van het watersch. de Ver- eenigde polders van Ossenisse J. C. Lemsentot gezw. van het watersch. St. Annaland H. Polderman Nz. tot gezw. van den Adriana Johannapolder J. W. B. Van Nieuwlandtot gezw. van den Nieuw St. Joos- landpolder I. Van Waardetot gezworen van het waterschap Groot St. Anna en Nieuwehoven A. De Hullutot gezworen van het waterschap Hoede- kenskerke D. De Wintertot gezw. van dan Oud- Kempenhofstedepolder H Van 't Hoftot gezw. van den Oostpolder C. G. Kolfftot gezw. van den Reigers- bargschenpolder A. Blok Chrz.tot gezw. van den Alsteinpolder P. Bauwens; tot gezw. van het water schap Goede en Baanst J. B. Becutot gezw. van den Nieuwenpolder annex Stavenisse A. C. Van Zorge; tot gezw. van den Pierssenpolder G. Dees Pieterszoon tot gezw. van den VlooswijkpoJder F. De Jonge; tot gezw. van den Elisabethpolder A Da Groote; tot gezw. van den Nieuwlandepolder C. Minnaar; tot gezw. van het waterschap Groot en Klein Baarzande A. A. Becu tot dijkgraaf van den Oud-Noordbevelandpolder J. Swemer; tot gezworen van den Clarapolder F. H. J. Geeraert; tot gezworen van den Nieuw-Olzendepolder E. De Jonge. Volgans de ter inzage liggende rekening van het calamiteuse Waterschap Ellewourtsdij k Borsele bedragen de ontvangsten over 1886/7 79047,76% en de uitgaven 8362(/55, zoodat een nadeelig saldo aanwezig zou zijn van 4573,78 ware daarin niet voorzien door subsidiën van het rijk en de provincie te zamen tot een bedrag van 5602,29. Voor zeewering en oeververdediging is uitgegeven 52095,85 en voor andere uitgaven in het belang dier twee zaken (waaronder door aankoop van gronden Inlaagkade) ƒ19919,26, samen ƒ72015,11. Wegens dijkgeschot en bijdragen van aangrenzende polders werd ontvangen 64716,25%. Woensdag werden door den opzichter van den Provincialen Waterstaat peilingen verricht bij den Staartnol van Borsele. Naar men verneemt staat dit onderzoek in verband met het verlangen van belang hebbenden om den steiger voor het aanleggen der Scheldebooten bij genoemden Nol te maken. Mocht die meening gegrond zijn, dan worden ver moedelijk twee plannen opgemaakt. Te Zieriksee zijn door de liberale kiesvereeniging dr aftredende leden van den gemeenteraad allen opnieuw candidaat gesteld. Naar aanleiding van het advies der Liberaie Unie over art. 194 (oud) stelde de heer Olivier voor, dat de kiesvereeniging zich zoude wenden tot de Eerste Kamer, met verzoek om art. 192 (nieuw) te verwerpen. Over dit voorstel ontstond een langdurig debat; ten slotte vereenigde zich de meerderheid der vergadering met het voorstel, doch daar de Vereeniging geene rechtspersoonlijkheid bezit en dus als zoodanig geene verzoekschriften kan indienen, werd de wijze van in diening van het verzoek verder in het midden gelaten. Voor de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer werd het aftredend lid de heer J. J. Van K e r k w ij k met algemeene stemmen als candidaat geproclameerd. Z. M. heeft bevorderd tot ln luit. bij het korps mariniers de 2e luits. E. Berdenis van Berlekom en J. C. Schraver. De gemeenteraad van Veere heeft uit hunne betrekkingen ontslagen de regentes over het godshuis mevr. Wijnmalen en de regenten over dat gesticht de heeren M. J. Van Beveren, J. De Nood en J. De Bree. Eén regentes, mevr. Eeltjes, is in hare betrekking gehandhaafd. (Af. Ct.) 's Rijks middelen brachten in Juni jl. 9141,330,21 op, tegen 8 490,311,41 in Juni 1886 en tegen een raming voor één maand van 8,913,366. Sinds 1 Jan. jl. was de opbrengst 50,543.465,81 tegen 51,309,365,21 in de eerste zes maanden van 1886. Op het congres der Nedudandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft gisteren o. a. het woord gevoerd dr. E. J. P. J o r i s s e n lid van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche R «publiek, ter inleiding van het onderwerp: verbetering der handels betrekkingen met de Zuid-Afnkaansclie Republiek. Na eme breedvoerige schildering van land en volk van Zuid-Afrika en na in algemeenen trek gewaagd te hebben van de rijke hulpbronnen van Transvaal, welke sl chls wachten op de hand die ze exploiteert, beval de heer Jorissen emigratie naar Zuid-Afrika aan, vooral voor

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1