1887. N". 82. Donderdag 14 Juli. 74sle jaargang. -Cities:CïsCï^- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren, De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cont. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbied ngen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et.. Aauviragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 13 Juli 1887. In de zitting der Prov. Staten van Zeeland waren gisteren tegenwoordig de Commissaris des Ko- nings, Voorzitter, 29 leden en de griffier. Nadat de notulen der vorige zitting gelezen en, na beantwoording eener door den heer Stevens gedane vraag, goedgekeurd waren, deelde de Voorzitter mede, dat de heeren Walter, Heijse, Oggel,. Hennequin, Ham- macher en Pompe hadden bericht, dat zij de vergade ring niet konden bijwonen. Verder waren nog afwezig de heeren mr. Snouck Hurgron j», Lantsheer, rar. Fok ker, Sipkes, jhr. De Jonge, mr. B. V. Van der Bilt en Pierssens. De Voorzitter stelde alsnu aan de orde de benoe ming van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, tengevolge der periodieke altreding van mr. J. Moolenburgh. De heeren Iloogenboom, De Smidt, Collot d'Escnry en Lucasse vormden op zijn verzoek het stembureau. De nitslag der stemming was, dat mr. Moolenburgh werd herkozen met 23 stemmen, terwijl 4 stemmen op den heer J. j¥. Vader waren uitgebracht en 2 briefjes in blanco waren. De goedkeuring der notulen en de resumtie der ge nomen besluiten werden vervolgens aan Ged. Staten opgedragen. Nadat de vergadering zich niet genegen had betoond, langer bijeen te blijven, sloot de Voor zitter de zomervergadering in naam des Konings. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. belinvoerr. en acc. en der haven- en schutgelden op het kanaal door Walcheren te Veere c. a. J. F. Fokker, surnumerair uit de inspectie Leeuwarden. Bij het examen der Rijks-landbouwschool te Wa- geningen. cursus 1886/87, is o. a. bevorderd van B II naar B III, J. G. J. Van den Bosch van Wil- helminadorp. In de Maandagavond door de liberale kiesver- eeniging «Eendracht maakt Macht" te Middelburg gehouden vergadering zijn voor de a. s. verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad tot candidaten ge kozen de heerenI. I. Van der Harst, M. B. G. Hoger- waard, M. Volkrijk Liebert en P. M. De Ligny, allen aftredende leden. In de plaats voor het vijfde aftre dend lid, den heer J. H. Snijders, die verklaard had zich niet meer verkiesbaar te stellen, is tot candidaat gesteld de heer C. J. J. A. Van Teijlingen. Middelburg, dat vaak op het gebied der kunst zulke fraaie tentoonstellingen organiseert, laat zich te dien opzichte ook op het gebied der natuur niet on betuigd. Zoo zal er morgen (Donderdag) en Vrijdag in het Schuttershof aldaar van 104 uren eene bloemententoonstelling worden gehouden en wij twijfelen niet of zij zal wel de moeite en de kosten van een bezoek, ook van uit deze streken, waard zijn. Wij wekken dan ook gaarne onze lezers en lezeressen tot een bezoek aan deze expositie op. Volgens eene offieiëele kennisgeving aan den Consul van België te Vlissingen zal er onder da hooge bescherming van Z. M. den Koning der Belgen en eere voorzitter Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, eene groote Internationale Wedstrijd van Wetenschappen en N ij verheid, alsmede eene tentoonstelling gehouden worden te Brussel (opening in de maand Mei 1888) waaraan door belanghebbenden aan beide en ieder afzonderlijk kan deel geDOmen worden. Informatiën en inlichtingen worden door het Belgische Consulaat verstrekt. Door de Staten der verschillende provinciën zijn de periodiek aftredende leden der Eerste Kamer alien herkozen. De berichten van Soestdijk blijven gunstig. Z. M. de Koning bevindt zich bijzonder welwaar schijnlijk keert de vorstelijke familie in September naar den Haag terug, wanneer Z. M. persoonlijk de' zitting der nieuwe Kamers zal openen. (IV. Gr. Ct.) De heer Taco De Beer heeft, naar de Portef. meldt, ontslag gevraagd als leeraar aan de Tooneelschool te Amsterdam. De Minister van binnenlaudsche zaken heeft eene nieuwe instructie aan de plaatsvervan gende districts-veeartsen to°gezonden waarbij hunne bevoegdheid zoodanig is gewijzigd, dat zij in het vervolg in sommige gevallen zelfstandig zul len kunnen optreden. Vroeger, ingevolge de beschikking van 16 December 1870, mochten zij hunne functiën alleen uitoefenen ingeval zij daartoe waren uitgenoodigd. ijfgg Hunne bevoegdheid is thans bij art. i der nieuwe instructie, 10 Juni 1887, omschreven ah volgt De plaatsvervangende districtsveeartsen oef-nen hunne functiën niet uit dan na daartoe te zijn uitgenoodigd. Die uitnoodiging kan alleen uitgaan van: lo. den Minister van binnenl. zaken-, 2o. den distriets-veearts, in wiens kring zij zijn aangesteld 3o, den burgemeester van eene der gemeenten in dien kring, wanneer deze kennis heeft bekomen van de verhindering van den distriets-veearts. De in de eerste zinsnede bedoelde bevoegdheid geldt echter niet, wanneer bij hen gegronde twijfd bestaat omtrent ontduiking der kennisgeving, bedo ld bij art. 13 der wet van 20 Juli 1870 Staatsblad no. 131). In dergelijk geval zijn zij gehouden, van de aanbieding tot en de uitkomsten van het onderzoek binnen 24 uren mededeeling te doen aan den Minister van binnenland- sche zaken en aan den distriets-veearts. De nieuwbenoemde Minister van waterstaat, enz. de heer Bastert, heeft Maandag zijne functiën aanvaard. De te Amsterdam gevestigde vereeniging van ge pensioneerde onderofficieren en minderen van het Ne- derlandsche leger heeft beslotenom ieder jaar op 19 Februari, als een blijvend aandenken aan den geboorte dag van Z. M. onzen Koning aan honderd hulpbehoe vende, niet-gepensioneerde oud strijders, versierd met het Metalen kruis, onder welke in de eerste plaats zijn die versierd zijn met de medaille van de citadel van Antwerpen, eenen gouden Willem als gratificatie uit te reiken. De hoofd-ingenieur J. Van der Toom, door de Zuiderzee-Vereeniging benoemd vooreen technisch onderzoek omtrent de droogmaking, bene vens de afsluiting, heeft een verslag uitgebracht. Veel wordt in dat verslag nog niet gezegd, zoodat ook nu weder de kansen om de droogmaking spoedig verwe zenlijkt te zien niet bijzonder schijnen vooruitgegaan te zijn. Het belangrijkste in het verslag is ongetwij feld, dat de heer Van der Toorn een afsluiting van de Zuiderzee ten noorden van den IJselmond, in te genstelling van andere deskundigen, technisch en finan cieel niet voor onuitvoerbaar verklaart. Voorts deelt het verslag mede, dat nog heel wat zal moeten onderzocht worden, alvorens met een de gelijk en practiscb plan voor den dig te kunnen komen. Men deelt van bevoegde zijde het volgende mede aan het U. D De weersgesteldheid begint haar droog, kond karakter, na dat zeven maanden te hebben vol gehouden, te veranderen. Waarschijnlijk zal in deze maand Juli de temperatuur boven de gemiddelde zijn en ook de regenhoeveelheid grooter wezen. Een inzender in de N. R. Ct. schrijft Naar aanleiding van het bericht, dat in den polder Haaften weer de plaag der veldmuizen heerscht, wordt ons in herinnering gebracht, dat reeds jaren geleden de Landbouw-Courant het volgende bevatte. Wij meenen HH. landbouwers geen ondienst te doen, door hen attent te maken op het gebruik vangaskalk, zoo uitnemend geschikt ter verdelging van muizen, eene plaag, thans vrij algemeen. Behalve dat de zoogenaamde vuile gaskalk voor be mesting van wei- en hooilanden bijzonder geschikt is, is die tevens ter verdelging van muizen en andere schadelijke gedierten zeer aan te bevelen. Mea bestrooie met de hand of door eene zeef den grond zeer dun, en binnen kort zal men bespeuren dat de muizen verdwenen zijn. De scherpte van de kalk maar ook de ammonikale stank en van de overige bestanddeelen van die kalk zijn daarvan de oorzaak. De inzender heeft daarmede onderscheidene proeven genomen, en met bijzonder gunstig gevolg. Daarbij komt, dit die kalk voor weinige stuivers per mud in de gasfabrieken te bekomen is. Sommige bladen bevatten eene korte novelle van Justus Van Maurik. Daarin wordt in roerende be woordingen de plotselinge dood verhaald van een schoenmaker, vader van een talrijk gezin, dat in de grootste armoede verkeert. Van Maurik roept voor de weduwe en de kinderen de liefdadigheid in zijner landgenootenreeds verscheidenen hebben aan zijne welsprekende bede gehoor g'geven, Atjeh-details van de Soerabaia-Courant. De jtugdige officier van gezondheid der 2e klasse D. J. Blok verricht wonderen en goocheltoeren op de gewonden enhij brengt hen er boven op. Ook de 2e luit. Van Deventer, die goed vooruit gaat, heeft aan dezen niet genoeg te waardeeien doctor het behoud van zijn leven te danken. Met de beri-beri gaat het uitstekend. Wel komen er nu en dan nog gevallen voor, doch ik geloof dat de ziekte sporadisch is te noemen. De conclusie van prof. Pekelharing moet zijnde ziekte is niet besmet telijk van persoon op persoon doch er wordt vermoed dat zij wèl de lokalen besmetwaarom een rigoureuse schoonmaak en desinfectie worden aanbevolen. Behalve eenig geschiet op de posten, dat met milde hand wordt gereciproceerd, laat de vijand ons volko men met rust, waardoor het gerucht, dat Tengkoe di Tiroe door liet gebeurde op 4 April zijn invloed ver loren heeft, veel schijn van waarheid krijgt. De beri-beri is na bet vertrek van de barisans kalmer geworden. Wel treft zij nog, doch niet onrust barend. Met de vorige Westboot werden wel is waar een honderdtwintigtal manschappen geëvacueerd, doch dat is alleen toe te schrijven aan het tegenwoordig gevolgde stelsel van spoedige evacueering, waarvan professor Pekelharing zich een groot voorstander toonde. Sterfgevallen komen zelden of in 't geheel niet [meer voor; in weerwil wij in de echte beri-beri-maanden zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar 's-Heerjansland (cl. Zieriksee) door den heer H. G. Botermans, cand. te Rotterdamnaar Rozenburg door ds. Peter te Serooskerke. Beroepen bij de Ned. Geref. kerk te Se.rooskerke, Vrouwepolder en Gapinge (gecombineerd), J. D. v. d. Velden, cand. in de H. godgel. aan de Vrije Universiteit. Eolijnsplnat. De naar hier beroepen predikant de heer G. E. Meloen te Kortenhoef (classis Naarden) heeft het beroep aangenomen. Sedert Mei 1886 is deze plaats vacant en zijn er in 't geheel negen beroepen uitgekracht. Volgens de Delvenaar is de vereeniging tusschen de (doleerende) Ned. Geref. kerken en die, door wijlen ds. Ledeboer gesticht, verkregen. Er behooren toe Middelburg (met Aagtekerke, Biggekerke en Oostkap- pelle 1090 zielen,) Krabbendijke 500, Ierseke 200, Rilland 100, Bruinisse 600, Nieuwerkerk 100, St. Annaland 400, Scherpenisse 300, St.-Philipsland 800, 's-Gravenpolder, Ter Neuzen, Poortvliet en St. Maar tensdijk. Een candidaat van de Hoogeschool te Gro ningen komt eerlang tot de doleerende kerken over. De heer M. G. Van Neck, leeraar aan de H. B. S. te Goes, is uitgenoodigd deel uit te maken van de commissie ter afneming van de examens M. O. voor de Engelsche taal. Beursoverzicht. De uitkomsten der laatste dagen op beursgebied zijn niet bemoedigend en met uitzondering van zeer enkele soorten valt over de geheele linie der beurswaarden van niets dan van daling te gewagen. Het spreekwoord dat een ongeluk zelden alleen komt, vond ook op beurs zaken ditmaal zijne toepassing; niet alleen toch dat de benoeming van Ferdinand van S iksen-Coburg tot vorst van Bulgarije dir ct aan verschillende dagbladen com mentaren over diens persoonlijkheid ontlokte, neen, men wilde reeds vooruit beslissen welke mogendheden deze benoeming met ingenomenheid en welke met tegen zin zouden begroeten. Van de weinig krachtige hou ding der beurzen die van deze voorbarige oordeelvel lingen het gevolg was, maakte de Kölnische Zeitung gebruik om er zijne leiers op te wiizen hoe de Duitscbe natie haar bezit in de laatste jaren met Russische staatspapieren heeft verwisseld en óf het, ingeval dat de spanning onder de mogendheden eens mocht toe nemen, wel goed gezien was dat bezit te hou ien. Deze wellicht niet eens met die bedoeling geuite meening maakte het publiek achterdochtig en wij beleefden Vrijdag en Zaterdag eene algemeene dé.-oote in Rus sische staatsfondsen, zooals in de laatste maanden maar zeldan voorkwam. Het hierboven gemelde, de toenemende geldscliaarschte, nog meer het weinige weerstandsvermogen dat Londen en Arasterdam aan dan dag legden werkte eveneens aanstekelijk op de zastersoorten, waarvan Metallieken en Italianen de gevolgen ondervonden. Onze nationale schuldsoorten vormden eene waar dige uitzondering op de algemeene strooraingvoor deze scheen het effect dar losgekomene geiden der Julicoupons nog niet te hebben uitgewerkt en konden Integralen nog m ;er ds 3% pets, schuldsoort voor de heerscbende prijzen goede plaatsing vinden. Ojk de Parijsche beurs bood ondanks de nog weinig zuivere Ginnenlandsche toestanden weerstand aan de algemeene richting, van daar dat Spanjaarden en Portugeezen zich bij uiterst spaarzamen omzet vrij krachtdadig hielden en zelfs per slot van rekening nog eene kleine verheffing konden verwerven. Eene derde uitzondering vormde de rubriek der In dische Bankwaarden. Toenemende suikerprijzen en een eerlang te verwachten reorganisatieplan voor de Dorrepaalsche Bankdat zeer gunstige lichtpunten voor de houders der obligatiëa moet geven, was oorzaak dat deze aanvankelijk drie pet. stegen; later ging van dit cijfer wel weer wat verloren doch de slotkoers bleef bij vaste stemming toch nog pet. in 't voordeel. Ds op handen zijnde rescontre der Ne.derlandsehe Ilandel-maatschappij gaf ook aan de waarden dezer instelling weer wat m-er leven dekkingskoopen deden den koers tot 104% stijgen, later zakte deze wel weder wat in doch de slotkoers was toch nog 104%. De geldprijs steeg ten onzent tot 3 pet. doch bleef op goed onderpand daarvoor ruim verkrijgbaar. Volgens den staat der Nederlandsche Bank op 2 Juli zijn in de vorige week toegenomen de wisselpor tefeuille met 3 milüoen, de beleening met 2 millioen en de rekeningcourant-saldo's met millioen. In het cijfer van den goudvoorraad kwam geene noemens waardige verandering. Van de Amerikaansche spoorweg markt valt dit maal eveneens weinig gunstigs te zeggen. Zonder be langrijke omzetten brokkelden de koersen dagelijks af zonder dat andere feiten dan de hieronder vermelde bekend werden waarop die daling was gegrond. De kracht die anders nog wel eens bij scherpen teruggang in New-York door Londen en onze markt wordt aan den dag gelegd, bleef ditmaal achterwege en van die houding werd alleen den 6en jl. een weinig afgewe ken, toen ons publiek het aangebodene voornamelijk Union- en Nashvillesoorten begon op te nemen. Noch tans heeft dit een verderen teruggang niet belet en valt voor de beide soorten een verminderde prijs van circa 2% pet. te noteeren. Uit allts blijkt intusscben dat men met deze ru- b ieken niet te voorzichtig kan zijn ditmaal zijn op nieuw velen teleurgesteld die op goede gronden toch andere uitkomsten konden verwachten. De herleving van den handel in de Vereenigde Staten toch, evenals de uitbreiding van het spoorwegverkeer gaf gereede aan leiding om goede, althans vaste stemming te verwach ten en juist het omgekeerde heeft plaats. Algemeen wijt men de laatste gebeurtenissen geheel aan Jsy Gould, wiens belangen het schijnen mede te brengen om de markt eene ongedecideerde richting te geven thans meldt men weder, dat hij het er op toelegt om de aandeelen der Baltimore en Ohio Tehgraaf-Maat- schappij meester te worden en dat de markt niet beter zal worden alvorens hij zijn doel zal hebben bereikt. Eene andere grond die voor de daling wordt aange voerd is d1 conti óle, die door de regeering nu werke lijk vroeger slechts in naam over de Barken wordt uitgeoefend. De w-tten in de V. S. maken h;t nl. aan de regeering mogelijk ten allen tijde een be ambte te zenden, die zich van den gmg van zaken kan overtuigen-en nu wil men dat vele instellingen zich van onderpanden hebben moeten ontdoen, die zij liever niet onder de oogen van de mannen der wet brachten. On deze reden zegt men die trouwens zeer goed rondloopt, is de geldkoers gestegen en zijn do waarden gedaald. Buitenlandsch Overzicht. Het heeft in d) Franseltc Kimar weder eens ge spookt bij gelegenheid van eene interpellatie van de afgevaardigden Tony Revillon, Camilla Pelletan en Laguerre over de staatkunde der regeering en den politiek-oi toestand van het oogenblik. De Minister-president Roivier zeida, dat de regee- ring, toen zij voor de eerste maal voor de Kamer verscheen, verklaard heeft te willen regeeren met de republikeinsche meerdiiheid. Ooi ank s die verklaring hebben degenen, van wia deze interpellatie uitgaat, het Ministerie hun vertrouwen ontnomen. De Minister-: president heeft op zijne eigene verantwoordelijkheid een Kabinet samengesteld en r.iet den minstea dwang daaibij ondervonden. De Minister van oorlog had het ongeluk, zijn naam verbonden te zien aan een onwettige manifestatie bij gelegenheid der verkiezing van een afgevaardigde voor het Seine-depart "inent. De Minister-president legt den generaal Boulanger p irsoonlijk niets ten laste, maar wanneer een militair in een dergelijk geval verkeert, dan behoort hij aan de omgeving, waarin hij zich bevindt, onttrokken en in zijnen rang geplaatst te worden. Had de R'geering geaarzeld, hit ware met haar gedaan geweest. Dat is de reden waarom een gedeelte van de natie zijnen steun aan h't Ministerie geweigerd heeft. Hoe wil men anders de oppositie verklaren die zich ver toond heeft, vóórdat de Regeering nog iets gedaan had Het Ministerie heeft reeds een begrooting aan geboden zonder nieuwe belastingen, en een wetsont- wrp van administratieve hervormingen; men late het aanblijven om zijn arbeid voort te zetten. Het is geen Gouvernement van strijd, maar wil de wetten der Republiek doen eerbiedigen. Nadat nog verschillende redevoeringen gehouden waren, nam de Kamer met 382 tegen 120 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, met welke de Regeering zich vereenigd liad. Volgens geruchten zou de heer Floquet, voorzitter der Kamer, zijn onts'ag als voorzitter aan den vice- president ingediend hebben. Men verwacht echter, dat hij met schier algemeene st-m nen zal worden herkozen. Niet alleen de Bnlgaamhe ministers maar ook het regentschap heeft zijn ontslag genomen. Het schijnt echter, dat er bereids een Dieuw ministerie is gevormd. Omtrent de Eiigclsch-Tnrksche conventie duren da onderhandelingen nog steeds voort. Het schijnt dat een s nieuwe redactie van het 5e artikel der conventie de laatste bezwaren uit den weg zal rao'ten ruimen.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1