1887. N°. 79. Donderdag 7 Juli. 74ste jaargang. GOESCHG Da uitgave dezer Courant geschiedt Maaudag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentien voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cont. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, C Juli 1887. In de gisteravond gehouden vergadering van het Comité tot wering van schoolverzuim is besloten dit jaar aan de kinderen, die zich door getrouw schoolbezoek dit hebben waardig gemaakt, een zomerfeest te geven, bestaande in een tochtje naar Vlissingen, vermoedelijk op Donderdag 14 Juli a. s. Wie't nog mocht betwijfelen of een harmonie gezelschap door de burgerij gewaardeerd wordt, kan zich hiervan overtuigen door het aantal personen, dat zich op de repetitieavonden op de Groote Markt beweegt. Blijkbaar had men ook Maandagavond op eene repetitie gerekend, vermoedelijk doordat vele werkende leden zich tegen half negen naar de boven zaal van het café Hartman begaven. Toch werd er ditmaal geene oefening gehouden, doch de werkende leden waren met het voorloopig bestuur daar samen gekomen om de plechtigheid van den doop der nieuwe vereeniging bij te wonen. Vooraf sprak de voorzitter van het bestuur, dhr. Z D. Van der Bilt La Motthe, een krachtig woord tot de leden, waarbij hij zijn dank uitsprak jegens de Goesche burgerij, die door hare milde giften het tot stand komen der harmonie moge lijk had gemaakt en tot den heer Kooiman, die geheel belangeloos als directeur is opgetreden. Vervolgens beval hij de nieuwe instrumenten ten zeerste in de goede zorgen der leden aan onder de opmerking, dat zij niet het eigendom der leden zijn, maar dat deze ze slechts in bruikleen hebben ontvangen. Deze toespraak werd herhaaldelijk met toejuichingen begroet, waarna op voorstel van den heer Kooiman de vereeniging den naam ontving van »het Goesche harmoniegezelschap Euphonia". Het voorloopig bestuur zal zijne functiën nog blijven bekleeden tot een reglement is vastgesteld, waarna getracht zal worden ook kunstlievende leden aan de vereeniging te verbinden. De repetition zullen voorloopig Dinsdag- en Vrijdag avond gehouden worden op de bovenzaal van het café Hartman, wat niet wegneemt, dat in de eerste weken ook op andere avonden de eerstbeginnenden hunne oefeningen zullen houden. Het gezelschap telt thans 30 werkende leden. Bij het examen voor apothekersbedienden te Breda zijn o. a. geslaagd de damesJ. De Jong Z ij 1 s t r a van Zieriksee en S. C. Moll van Goes. Krniningen. De Gemeenteraad alhier heeft met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-geneesheer den heer J. C. Uhlenbroek, arts thans te den Helder. Bath. Aangezien men verwacht dat de Raad dezer gemeente zich in zake het traktement van het hoofd der school alhier tot hoogere auto riteit zal wenden, is door een gedeelte der adressan ten, die vroeger aan Ged. Staten over deze quaestie een adres zonden, ook nog een adres aan den M. v. Binnen), Zaken ingediend, met verzoek dat ook deze aan het Raadsbesluit geene goedkeuring hechte. De overige mede-adressanten onthielden zich om bijzondere redenen van ondeiteekening op dat adres. Ierseke. In de gisteravond gehouden Raadszit ting, waarin alleen de heer Hartoog afwezig was, werd o. a. mededeeliDg gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van de geldleening, groot/3400, voor den verbouw van het post- en telegraafkantoor. Er werd besloten in plaats van een pomp op de Paardenmarkt een regenbak te maken bij school 2. Omtrent de vergrooting van school 1 raming ƒ5845 21), werd besloten daarmee onmiddellijk te beginnen, en omtrent het oude torenuurwerk om door een deskundige te laten onderzoeken ot liet voor den nieuwen toren bruikbaar is. Voor de vergrooting der school zal een leening van ƒ4200,noodzakelijk zijn. Bij den ingaDg der haven zal een hoofd gemaakt worden, bestaande uit een remmingwerk van 20 M. lengte. In de voorlaatste vergadering was besloten een in structie voor den gemeente-architect te ontwerpen. Dit ontwerp kwam nu ter tafel, maar enkele leden maakten bezwaar het in behandeling te nemen, omdat de heer Hannink nu eenmaal in functie is en men bezwaarlijk van hem eischen kan, dat hij zich in deze gemeente metterwoon vestigt. De Voorzitter vond dit wel wat vreemd, omdat de Raad uit eigen beweging tot de vaststelling besloten had. Na langdurige discussie kwam de vraag in stemming of men het ontwerp al dan niet behandelen zou. Hier over staakten de stemmen. De Voorz. deelde mede, dat in de afkondiging der verordening op het sluiten der tapperijen en openbare vermakelijkheden een fout was, hetwelk den kanton rechter belette krachtens de verordening vonnissen te vellen. De afkondiging heelt nl. op twee datums plaats gehad. De verordening werd gelezen en met eene kleine wijziging (nl. het minimum van boete van 1 terug te brengen op 0,50) opnieuw vastgesteld. Een paar reclames op aanslagen in den hoofdei' omslag werden met gesloten deuren behandeld en' daarna de vergadering gesloten. Naar de M. Ct. met zekerheid verneemt bestaan er gegronde redenen om te verwachten dat de heer J. P. I. Buteux zich bij de te verwachten verkie zingen voor de Tweede Kamer opnieuw voor het lid maatschap daarvan beschikbaar zal stellen. Het Harmoniegezelschap «Kunst en E e r" onder directie van den heer D. H. Ezerman te Zieriksee heeft bij den te Nijmegen gehouden wedstrijd voor Instrumentale Muziek behaald: in de 2de afd. sectie A (verplichte stukken) een Eere-diploma en in de 4de afd. sectie A (Lecture a Vne) een bronzen medaille, zijnde de 3de prijs. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De tram in dit district mag zich in eenen toenemenden bloei ver heugen. Werd nog onlangs gemeld, dat het goederen vervoer gering was, in den laatsten tijd ging ook dit aanmerkelijk vooruit, terwijl het aantal passagiers boven alle verwachting is. Het onderling verkeer is in alle opzichten door den tram gebaat. Dat de stoomtram hier het algemeen vervoermiddel is geworden, bewijst de opheffing van verschillende diligence-diensten. De dienstregeling is volmaakt in orde, doch de ver zending der post is hiermede slechts ten deele in over eenstemming gebracht, zoodat reeds meermalen ge gronde klachten hieromtrent verrezen. Voorzichtigheid is voortdurend noodzakelijk. Niet zelden gebeurt het, dat de tram op den hoek eener straat een voertuig ontmoet, terwijl uitwijken den voerman niet mogelijk is. Slechts de grootste bedacht zaamheid kan in dit geval een ongeluk voorkomen. Een wachter op deze gevaarlijke punten zou voorzeker niet overbodig zijn. Te rekenen van 10 dezer zullen de nagemelde R ij ksteleg raafkantoren open zijn te Sluis, op werkdagen, van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 6 en 8 tot 8% uur namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9% uur voormiddags en van 11 uren voor tot 12% uur namiddags; te Aardenburg, op werkdagen, van 8 tot 11 uren voor- en van 2 tot 5 en 8 tot 8% uur namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8% tot 9% uur voormiddags en van 11 nren voor- tot 12% uur namiddags. De duinen van Zeeland bereiken hnn grootste breedte bij het dorp Haamstede op Schouwen. De hoogste toppen of »hillen" liggen als een krans rondom een streek, die zich tot de eigenlijke duinen verhoudt als een plateau tot een gebergte. Een oor spronkelijk genie noemde deze streek of kom laatst «Abrahams schoot". Die «schoot" moge voor mensehen- kinderen weinig uitlokkends hebben, voor viervoetig gedierte is het daar nog zoo kwaad niet. Men vindt er gras en vooral heerlijk water. We wilden echter wat anders zeggen. Bij het beklimmen van een der hooge binnen-randhillen ontmoetten wij op zekere plaats van de helling twee hoornen en één afgezaagde, die hol was. Daarbij lag een eind hout van omstreeks drie meter. Omdat wij met onzen arm de diepte der holte niet hadden kunnen peilen, staken we dit stuk hout er in, dat er geheel in verdween. Hieruit bleek alzoo, dat de voet van den boom zich ongeveer drie meters beneden de duinhelling moest bevinden, waar de stam was afgezaagd, en dat dus het duin zich landwaarts in verplaatst had, totdat het dien boom, als ware hij de Egyptische Sphinx, voor een goed ge deelte bedolven had. Een inwoner van Haamstede meende ons te kunnen verzekeren, dat een heuvelrij zich in den tijd van veertig tot vijftig jaren over haar eigen breedte oostwaarts beweegt. Wat men te Haamstede, in het uiterste westen van Schouwen, zeker niet zou verwachten, is een fabriek van verduurzaamde levens middelen. Da geestgronden in die bnurt leenen zich tamelijk wel tot het kweeken van allerlei groenten doch omdat er, in tegenstelling met het Westland, groote steden als afnemers ontbreken, vindt men er geen warmoezerijen op groote schaal. De groenten, die er voor den handel gekweekt worden, ondergaan in genoemde fabriek de bewerking, die ze tot conser vatie geschikt maakt. Het schijnt hiermee overigens niet veel verder dan tot een proefneming gekomen te zijn, omdat wegens het isolement de concurrentie te sterk is. De werkzaamheden ten behoeve van de uitbrei ding van het stations-emplacement te Ro- zendaal vorderen zeer goed. Met de fundeeringen van de gebouwen is men druk bezig, terwijl dag en nacht aan het leggen van sporen en wissels wordt gewerkt. Een en ander geschiedt te midden van een zóo druk treinen-verkeer als men op weinige plaatsen in ons land aantreft, wel een bewijs dat de leiding der ver schillende werken aan goede handen is toevertrouwd. Binnenkort kan de aanbesteding van de vergr ooting der stationsgebouwen worden tegemoet gezien. (N. R. Ct.) Een lid der Eerste Kamer, die het afdeelings- onderzoek had bijgewoond, heeft tegen den Haagschen correspondent der Zutph. Ct. gezegd: »Het zal met het voorstel-Schaepman in de Eerste Kamer precies gaan als in de Tweedeallen die tot de rechter zijde behooren zullen er vóór stemmen, maar van de liberalen zullen er slechts enkelen hunne stem aan geven en daar de Eerste Kamer voor drie vierden uit liberalen bestaat, zal het gevolg zijn, dat het voorstel niet wordt aangenomen." Men verwacht hier in politieke kringen volstrekt niet, dat afstemming het gevolg zal hebben, dat de geheele Grondwetsherziening mislukt, voegt de corres pondent er bij. Tengevolge van de vroeger door ons medege deelde circulaire van het bestuur der Liberale Unie worden door verschillende liberale kiesvereeni- gingen vergaderingen gehouden om het denkbeeld te bespreken om vanwege de Unie zich te wenden tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal met het verzoek de wijziging van art. 194 der Grondwet niet aan te nemen. Wij kunnen de beslissing daaromtrent in de verschillende kiesvereenigingen gevallen natuurlijk niet allen vermelden, maar toch is het belangrijk de aan dacht er op te vestigen, dat b. v. door de liberale kiesvereeniging te Zutfen met 25 tegen 5 stemmen is aangenomen eene motie, voorgesteld door het be stuur/waarin het oordeel wordt uitg sproken, dat in de Grondwet niet mag worden gemist de waarborg, dat voor ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ontbreke om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorgen zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. Zooals men weet, behoorde een der afgevaardigden uit Zutfen, mr. De Ranitz, tot het zevental liberalen, dat het amendement-Vos De Wael hielp aannemen. Het bestuur der liberale Unie verzoekt ons den b u i t e n g e w o n en leden der Liberale Unie in herinnering te brengen, dat zij tot de algemeene vergadering van 9 dezer toegang hebben, voorzoover deze openbaar is. Toegangsbewijzen voor de buiten gewone leden zijn bij den secretaris, den heer P. J. De Witt, Prinsengracht 786 te Amsterdam, verkrijgbaar. In den ouderdom van 72 jaren is te Assen overleden de heer mr. L. Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer voor Assen, van October 1867 tot 1886 en lid der Staten van Drente, mede voor Assen, sedert Augustus 1864. Naar men meldt, is bij den Raad van State het wetsontwerp ingekomen t./t herziening van de wet op de Kon. Milit. Academie. Dairin komt o. a. voor: dat do twee eerste studie jaren door alle cadetten te 's-Hertogenboscl; zullen worden doorgebracht en eerst daarna beslist wordt, of zij bij het wapen hunner keuze kunnen geplaatst worden. Daarna zouden allen te Breda komen en de genie en artillerie nog een drie-, de infanterie en cava lerie nog een tweejarigen cursus volgen, zoodat de cadetten der laatstgenoemde wapens vóór hunne defi nitieve benoeming tot officier nog een tusschenrang zouden moeten doorloopen. De aan de Kon. Milit. Academie verbonden le afd. der Krijgsschool zou dan weer worden opgeheven. Dit wetsontwerp zal'echter meer dan waarschijn lijk dit jaar nog niet in behandeling komen, en de tegenwoordige toestand dus nog wel een tijdlang voortduren. Tal van Vorstelijke familiën houden wederom verblijf te Amsterdam, dank zij der groote en welver diende reputatie van d r. M e z g e r. Dat die groote toevloed van patiënten van hoogen rang uit alle landen niet onopgemerkt blijft, valt niet te verwonderen. Onze beroemde stadgenoot wordt dan ook telkens door tal van Bade- en Curanstalten aan gezocht om zich, slechts in naam, aan het hoofd te stellen van sanitoriums. Deze week zijn hem wederom door een Bad-inrichting te Wiesbaden schitterende aanbiedingen gedaan. Amsterdam mag zich gelukkig achten, dat dr. Mezger doof blijft voor aanbiedingen, gelijk ook de stad Parijs hem een paar jaar geleden deed. Hbl In de jongste vergadering van het Nutsdeparte- ment te Oude Tonge is met algemeene stemmen be sloten, dat het dep. zich tot den heer K e i d ij k zou wenden, met het verzoek in het belang der maatschappij te willen terugkomen op zijn besluit om de betrekking van algem. secretaris neder te leggen. In eene aan de overige departementen te richten circulaire worden de beweegredenen tot dit besluit uiteengezet, en worden de departementen uitgenoodigd zich eveneens met boven gemeld verzoek tot den heer Kerdijk te wenden. Het dep. Oude Tonge vertrouwt, dat de algemeene secre taris aan een dergelijk verlangen uit den boezem der departementen gaarne zal gevolg geven, en dat alzoo de Maatschappij tot Nut van 't algemeen voor een groot om niet te zeggen onherstelbaar verlies zal bewaard blijven. Dr. J. H. D e H a a s de bekende oogarts te Rotterdam, herdacht gisteren onder talrijke blijken van achting den dag waarop hij 25 jaar geleden de oogheelkundige praktijk aanvaardde. Naar het Dagblad verneemt zullen vóór Augus tus a. s. vijf Hollandsche ingenienrs, met de noodige gereedschappen, naar Transvaal vertrekken, om de voorbereidende werkzaamheden te verrichten voor den spoorweg PretoriaPortugeesche grens. Wij meenen dat het zijn nut kan hebben rei zigers, die Duitschlaud bezoeken, er opmerkzaam op te maken dat houders van retonrbiljetten naar Duitsche stations met meer dan 2 dagen geldigheidsduur, verplicht zijn om bij het aan vaarden der terugreis aan het station, waar deze be gint, hun retourbiljet aan het kaartjesbureel te doen afstempelen. (Hbl.) Naar het Soerab. Handelsblad verneemt, heeft de radja van Loewoe (Celebes) zich aan het Gouvernement van Ned.-Indië onderworpen. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 5 Juli 1887. Tegenwoordigde Commissaris des Konings, Voor zitter, 37 leden en de Griffier. De Voorzitter opent de vergadering in naam des Konings, en verzoekt eene commissie, bestaande uit de heeren Van Uye Pieterse, Risseeuw en Van der Vliet, de geloofsbrieven te onderzoeken van de in de districten Sluis en Zierikzee nieuw gekozen leden, zijnde de heeren Iz. Van Houte en M. Bolle Lz. De commissie verwijdert zich en doet, teruggekomen, bij monde van den heer Pieterse rapport, strekkende tot toelating, waarmede de vergadering zich vereenigt. De nieuwe leden worden door den Griffier binnenge leid zij leggen de vereischte eeden af. waarna de Voorz. hen geluk wenscht en hen verzoekt zitting te nemen. De Voorzitter wijdt daarna een woord van dank bare hulde aan de nagedachtenis der heeren M. Mazure en J. M. De Glopper. Mazure, langen tijd het oudste lid dezer vergadering, heeft hier de invoering der Prov. wet beleefd. In de vergaderingen sprak hij weinig, maar sedert jaren vindt men in de notulen zijn naam vermeld als Voorzitter der afdeelingen. Niet om zijn leeftijd, maar om de talentvolle w.jze, waarop hij die taak vervulde, werd hem deze opgedragen. Zijn dis trict en de provincie verliezen in hem een uitstekend vertegenwoordiger. De Glopper, sedert Mei 1880 lid dezer vergadering, was bemind om zijne werkzaamheid en zijn opgeruimd karakterook zijn nagedrchtenis zal hier iD eere blijven. De leden geven blijken van instemming. De Voorzitter deelt mede, dat met kennisgeving afwezig zijn de heeren mr. Snouck Hurgronje, mr. Fokker en Pierssens, (zonder kennisgeving zijn afwezig de heeren mrs. Pompe van Meerdervoort en Da Jonge.) Als ingekomen worden ter tafel gebrachtKonink lijke besluiten tot goedkeuring van het reglement op de wegen en voetpaden en van eene wijziging der be grooting voor 1886, benevens de mededeeling van de definitief vastgestelde provinciale rijksbegrooting voor 1887voor kennisgeving aangenomen. Voortshet verslag der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen over 1886; ter griffie gedeponeerd. Namens Gedeputeerde Staten deelt de Voorzitter mede dat het verslag van Gedeputeerde Staten over 1886 is rondgedeeld dat, tengevolge van het bedanken van den heer J. A. A. Fransen Van de Putte, bet lid van Gedep Staten Heijse is overgegaan van de derde naar de tweede afdeeling van dat college, terwijl het nieuwe lid mr. Van Berlekom zitting heeft genomen in de derde af- deeling dat, m t ingang van 1 Januari 1887, eervol ontslag is verleend aan den teekenaar-schrijver bij den Prov. Waterstaat J. C. De Masier, en dat zijn benoemd tot teekenaar-schrijver R. J. A. Lagas, tot dusver klerk, en tot klerk A. C. Van Altena; dat de veearts der 3e klasse J. Z. Risch met ingang van 1 April 1887 is overgeplaatst van Kortgene naar Scherpenissedat de waarneming in den dienstkring Noord-Beveland is opgedragen aan den veearts Van Mervennée te Goes, en dat de veearts der 3 3 klasse Blindeubach te Zieriksee is bevorderd tot veearts der 2e klasse;

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1