ciale boot binnenkort worden tewater gelaten en de nieuwe ponton worden afgeleverd. Aan de torpedoboot wordt druk gewerkt; de «Ce- ram" nadert met rassche schreden hare voltooiing en zal in de volgende maand naar Indië kunnen ver trekken en de «Bromo" eindelijk, die in wording lijnde kolossus, waarvan de steven zich boven alle omliggende woningen verheft, staat bijna geheel in de spanten. Omtrent den aanstaauden stoomvaart dienst tusschen Antwerpen en Vlissingen kan nog worden gemeld, dat de stoomschepen «Tele graaf I" tot en met »IV" toebehooren aan de ree- derij J. Smit Jz. (directeur de heer L. Smit Jz.), en de exploitatiemaatschappij dier stoomschepen bestaat uit de firma's Verwey Co. te Rotterdam en Van Maenen Van den Broeck te Antwerpen. Het is op het initiatief van den heer W. A. Van Maenen, en met krachtige medewerking van den burgemeester Arie Smit, dat het plan tot stand kwam. Men is ijverig werkzaam om de vaart spoedig geopend te zien. (IV. R. Ct.) De koninklijke familie is Vrijdag op Soestdijk aangekomen. Bij Kon. besluit is aan den heer P. S. Hamel, vroeger onderwijzer te Groede, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul-generaal der Neder landen te Bangkok, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem als zoodanig bewezen. Mr. J. W. J. baron De Vos van Steen- w ij k heeft aan de kiesvereeniging «De Grondwet" te Winschoten geschreven, dat hij zich voor het lid maatschap der He Kamer niet meer verkiesbaar stelt. Prof. Van 't Hoff heeft voor het bem te Leipzig aangeboden professoraat bedankt en blijft dus voor de Amsterdamsche universiteit behonden. De Eerste Kamer heeft Zaterdag aange nomen verschillende ontwerpen, waaronder behoorden de wijziging van art. 385 van het wetboek van strafvor dering (over de inspectie van gevangenissen), de bouw van een magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam en de aanleg van een spoorweg ter Sumatra's westkust. Daarna is de vergadering gescheiden zonder nog den dag te kunnen bepalen, waarop de behandeling der Grondwet een aanvang zal nemen. De Minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft afwijzend beschikt op het request van den Nederlandscben Uitgeversbond, waarbij verla ging van het posttarief tusschen België en Nederland was gevraagd. De Brusselsche correspondent van het Dagblad scbrijft Men kondigt een interpellatie aan over een op groote schaal gedreven fraude, die door VEtoile beige werd aan het licht gebracht en die sedert eenigen tijd ten na- deele van den Staat (België) gepleegd wordt op de lijn MechelenTer-Neuzen. Naar het schijnt worden er steenkolen uit het CeDtrum vervoerd naar de Neder- landsche grens volgens het uitvoertarief, maar ter nau- wernood over de grens, komen zij van Sas van Gent weer binnen als Engelsche kolen. Men profiteert aldus van het aanmerkelijk verschil in den transportprijs op de Staatsspoorwegen. De staat moet met deze soort van smokkelhandel reeds een verlies van 100.000 francs geledea hebben. Het openbaar gerucht wijst een paar leden van de Wetgevende Macht aan als zeer gecom promitteerd door het aan het licht komen van dit bedrog. Men voegt er bij, dat als de Minister Van den Peere boom niet handelend optreedt en naar aanleiding daar van eene mededeeling aan de Kamer doet, de R»gee- ring alsdan geïnterpelleei d zal worden. In de pas verschenen 5e en 6e aflevering van het tijdschrift vcor strafrecht komt een hoogst be langrijk artikel voor van mr. J. Domela Nieuwenhuis onder den titel: «Een dreigend gevaar voor het wel slagen der cellulaire gevangenisstraf in Nederland". Dat dreigend gevaar ziet de schr., Ie in de unifor miteit in de behand-ling van alle gevangenen zonder dat, betzij op het motief van het misdrijf, hetzij op de geaardheid van den dader naar eisch kan worden gelet, en 2e in het gemis aan bevoegdheid voor het college van regenten en den directeur der gevangenis, om met het oog op de individualiteit van den gestrafte, het denkbeeld van een zekere progressie bij de uitvoe ring der celstraf in practijk te brengen. Een scheiding tusschen politieke en niet-politieke misdrijven wil de schrijver niet, maar hij eischt als hoofdvoorwaarde voor goede werking van het celstelsel individualisee- ring der straf. Dit beginsel miskennende, onderscheiden wij ons ongunstig van andere volken en brengen wij ons nieuwe strafstelsel in gevaar. De koninklijke commissie, door de Engelsche Regeering benoemd om verslag uit te brengen over da Pasteursche methode ter behandeling der watervrees, heeft eenstemmig haar volkomen ver trouwen in die methode uitgesproken. Verschillende leden hebben nauwkeurige proefne mingen gedaan en zijn niet alleen tot dezelfde uit komsten gekomen als Pasteur, maar hebben zich tevens overtuigd, dat de practische toepassing der methode de beste is, die zich denken laat. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Vrijdag 1 Juli werd te Haamstede de 44e algemeene vergadering gehouden van de Onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Zieriksee. Zij werd bezocht door een vijf-en-dertigtal onderwijzers en daarenboven door den heer districts-schoolopziener, den afgetreden arr.- schoolopziener, thans eere-voorzitter der vereeniging, en een goed getal voorstanders. De voornaamste num mers van het programma waren de volgendeEr had een wedstrijd van onderwijzers, ook met hoofdakte, plaats in het lezen van een ter vergadering opgegeven stuk. De commmissie van beoordeeling, uit vijf heeren bestaande, koos daartoe een stuk uit Bonte Steenen, getiteld: «De kleeren maken den man". Van de zes mededingers verkreeg de heer Lemson uit Zieriksee den prijs, de heer Polderman van Haamstede de premie, terwijl de heer arr.-schoolopziener uit zijn privé een andei e premie toelegde aan den heer Leeuwe van Re- nesse, die volgens de commissie als nummer 3 in aan merking kwam. De heer Nardten van Zieriksee sprak verder over het teekenonderwijs in de volksschool. In een warm pleidooi nam hij dit stiefkind van het onderwijs in bescherming en trachtte te betoogen, dat het meer liefde waardig was. Ontwikkeling van het schoonheids gevoel, hand aan hand gaande met onderricht in vorm leer, natuurlijke historie en andere wetenschappen, dat was de taak van het teekenonderwijs, en volgens spreker de bereikbare taak. Naar aanleiding van het gesprokene ontspon zich een breede discussie, waarbij bovenal werd gewezen op liet schreeuwende contrast tusschen theorie en praktijk. Al ging men ook ten volle mee met de beginselen, door spr. in zijn rede ontwikkeld, toch be stond over 't algemeen de overtuiging, dat verwezen lijking zijner denkbeelden alleen mogelijk was in groote steden, althans in plaatsen, waar meer voor het onder- derwijs kon gedaan woiden, dan men met billijkheid van het platteland mocht eischen. Het tweede punt van bespreking was: «de Geschie denis als studievak voor onderwijzers", ingeleid door den heer C. Van Weele. Verder vestigde de districts schoolopziener de aandacht der hoofden van scholen op een pas verschenen werkje over vrouwelijhe hand-,, werken van mevr. Van EijkHardeman. Wijl hij dit beschouwde als een kort begrip van alles, wat op dit terrein niet aan bet hoofd eener school mag ontgaan, spoorde hij de aanwezige hoofden aan, zich dit werkje aanteschaffen en het te «beleven". Nadat de werkzaamheden waren afgeloopen, deed men een wandeling in de heerlijke omstreken van Haam stede, ook in het bosch van bet «slot". Aan den maal tijd werd algemeen deelgenomen. Na afloop daarvan Werden de bezoekers der vergadering vergast op een uitvoering in het duin van het harmoniegezelschap te H., onder directie van den heer Polderman. Oog en oor werden daar verrukt door heerlijk natuurschoon en liefelijke tonen. Het verdere gedeelte van den avond werd zeer aangenaam doorgebracht. Rechtszaken. In de zaak der vechtpartij tijdens het festival alhier, is tegen den beschuldigde B. de eisch 1 maand gev.straf en de kosten. Tegen de in deze zaak gehoorde getuigen Q. en De J. is een nieuwe vervolging gereserveerd, als zijnde verdacht van 't afleggen van een valschen eed. Zooals reeds uit den tegen hen ingestelden eisch van het O. M. in ons vorig no. bleek, namen Vrijdag op de bank der beklaagden voor de air.-rechtbank te Middelburg plaats de gebroeders L., 19 en 21 jaar oud, te 's-Gravenpolder. Zij moesten zich er over ver antwoorden dat zij in den nacht van 30 op 31 Mei jl. te 's Gravenpolder in de herberg van J. Zaaijer te zamen en in vereeniging moedwillig slagen en stooten hebben toegebracht aan M. De V., waardoor deze bloe dende wonden aan neus en aangezicht heeft bekomen. De eerste getuige, zoo meldt de M. Ct., de mishan delde, verklaarde ter terechtzitting* dat er in den gé- noemden nacht quaestie ontstaan is in de herberg van Z. en dat hij daar geslagen is door A. L., den eersten beklaagde; of de tweede bekl. hem eveneens geslagen heeft, kon hij niet met zekerheid zeggen. Hij deed het verder voorkomen als zoude de zaak niet veel te beteekenen hebben gehad en deelde, op de vraag des voorzitters mede, dat hij geen vervolging gewenscht had. Met deze verklaring was in strijd die van den on- bezoldigden rijksveldwachter K. en die van den ge meenteveldwachter v. d. H., die getuigden dat Van de V. hun gezegd had door de beide personen geslagen te zijn en pertinent verklaarden dat v. d. V. den dag waarop het feit voorviel en den volgenden dag den wenscb heeft te kennen gegeven om proces-verbaal op te maken. Dit is echter op last van den burgemeester door den gemeente-veldwachter niet gedaan. V. d. V., op nieuw gehoord, verklaarde even perti nent den volgenden morgen tegen den veldwachter gezegd te hebben: «ik zou maar geen proces-verbaal opmaken". Uit de verdere getuigenverklaringen bleek, dat de mishandeling ernstiger was dan v. d. V. het nu laat voorkomen. Hij heeft gebloed en eene wonde in het aangezicht bekomen. De eerste bekl. erkende wel een klap gegeven te hebben doch niet meer; de slagen, die bloedverlies hadden ten gevolge gehad,waren door anderen toege bracht. De tweede beklaagde ontkende geslagen te hebben. Het O. M. achtte, niettegenstaande de halve beken tenis van den eersten bekl. en de geheele ontkentenis van den tweeden, het ten laste gelegde feit door de verklaringen van de getuigen wettig en overtuigend bewezen en eischte veroordeeling van den eersten tot 14 en van den tweeden tot 3 dagen gevangenisstraf en beiden in de kosten van bet geding. Uitspraak a. s. Vrijdag. Uit Transvaal. Vervolg.) De voorzitter van de schoolcommissie heeft een mooie rijzweep voor mij gevlochten en hij was er wat mee vereerd, dat ik hem prachtig vond en hem op mijne tochten te paard met genoegen zal gebruiken. Tante Truitje zorgt voor het maken van inkt. Zij kookt die van planten, die in de bergen groeien. Wat zij er voor neemt, weet ik nog niet, maar hel zal niet lang een geheim voor mij wezen. Het krijt wordt uit de bergen gegraven. Er is veel onder, dat ver mengd is met kleine steentjes, en daardoor voor de school minder geschikt is, maar er zijn zooveel zachte brokjes te vinden, dat ik niet bevreesd ben ooit gebrek aan dat schrijfmiddel te hebben. De natuur levert hier zoo goed als alles op, wat we noodig hebben, men heeft het maar te nemen en het voor zijn doel geschikt te maken. We hebben drie honden, twee brakken, waarvan een de mijne is. Hij heeft laatst proeven van bekwaam heid in het jagen afgelegd. Ik had een groote reebok aangeschoten, maar zoo dat hij nog goed loopen kon, doch mijn hond wist l-.em wel te vangen. De andere is een hazewind, die bijna iederen dag een haas vangt en thuis brengt. Onze Kaffers eten die op, want niemand van ons zal een haas eten. Hazevleesch in Transvaal staat gelijk met kattevleesch in Neder land het is wel eetbaar', misschien heel smakelijk, maar men eet het eenmaal niet. Wild is er veel, vooral reebokken, een soort van herten, die evenwel moeilijk te bemachtigen zijnmen komt er niet korter bij dan op een paar honderd pas afstand. Slangen zijn er in overvloed. In het begin, toen ik hier woonde, was ik op die beestjes volstrekt niet gesteld, maar door ze voortdurend te zien, is het of alle vrees daarvoor geweken is. Laatst kwam er een in mijn schooldat gaf een heele opschudding, maar het duurde niet lang of een der grootste jongens maakte hem dood. De opschudding ontstond meer uit lust tot een pretje dan wel uit vrees. Oom Gerrit was laatst bezig een stokje land van ongeveer 30 pas in 't vierkant om te ploegen, en maakte op dat kleine plekje 18 slangen dood, terwijl er nog twee ontsnapten. Er zijn zeer gevaarlijke onder, vooral de zwarte met witte ringen om den hals. Met hagel wordt hier weinig of niet geschoten. De geweren zijn er minder voor geschikt. Het geweer, dat ik uit Holland heb meegenomen, schiet met hagel voortreffelijk. Elke jongen van 12 jaar heeft een ge weer en weet daarvan een zeer handig en goed ge bruik te maken. De groote jongens zijn menigmaal mijn jachtgezellen. Zij zijn verbazend scherp van ge zicht. Op duizend pas zien ze een klein steenbokje loopen en al wat onder schot komt, beleeft ook zijn laatste levensuur. De kunst van juist schieten is in den Transvaler zeer verklaarbaar en komt hem goed te pas, want een volk, dat zich van alle kanten door vijanden omringd ziet, moet zijn voortbestaan wel hand haven door kracht van wapenen. De bergen, die men hier aantreft, hebben een ruw aanzien en zijn alleen op sommige plaatsen te beklim men. Hunne hoogte wisselt zeer af. De hoogste zullen ongeveer 4000 voet zijn, dat is zoo ongeveer 25 maal de hoogte van den toren van Goes. Boven op de bergen is alles weide, beneden bosschen, weide, onbegroeide grond of klippen. Tusschen de bergen in, dus in de dalen, is de grond meest vruchtbaar en begroeid met uitmuntend gras. Die vruchtbaarheid wordt ontleend aan de rivieren, die er door heen stroomen en den grond aanhoudend vochtig maken. Niet verre van een dier rivieren ligt onze woning. Ongeveer 150 Meter van die rivier, tegen de hel ling van den berg, ligt onze woning, zoodat we aan alle zijden een mooi en tamelijk ruim uitzicht hebben. Ook aan de andere zijde der rivier wonen menschen; zij zijn met de bewoners aan deze zijde door een brug verbonden. Aangezien de grond niet overal even hoog is, ja soms plotseling van hoog tot laag vervalt, heeft onze rivier groote en prachtige watervallen. Toen ik laatst met oom Gerrit een uitstapje te paard deed, hij als ouderling bij zijn gemeenteleden en ik als onderwijzer bij de ouders mijner leerlingen, kwamen we aan zulk een waterval. Het water stortte daar plotseling een hon derd zestig voet naar beneden. Voor iemand die zoo iets nooit heeft gezien, is het ongeloofelijk welk een prachtig en indrukwekkend tooneel dat oplevert Juist onderden val moesten wij door de rivier, omdat daar de eenige doorwaadbare plaats was. Reeds van verre boort men het klotsen en bruisen van bet watev, dat als een geweldige stortregen naar beneden valt, en na het einde van zijn val bereikt te hebben, weer grooten- deels als schuim opwaarts vliegt. Van dichter bij gezien, bemerkt men dat het water niet loodrecht valt, maar, als gevolg van de sterke strooming door het hooger gelegen gedeelte der rivier, een schuine richting volgt. Door een sterken wind of luchtstroom voortgezweept, scheiden de waterdeelen zich gedurig van elkander om als een zware stortregen neder te vallen in den kolk, die ontstaan is door het neerpiassen van het water gedurende vele jaren, ja misschien eeuwen. Over dag, wanneer de brandende zonnestralen op het vallende water nederschieten, ontstaan er aan den kant der rivier een aantal van de prachtigste regen- bog >n, die er toe bijdragen om een waterval tot een verrukkelijk natuurtooneel te maken. Naar dezen wa terval heet onze rivier ook Waterval-rivier. Wordt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht. De berichten zijn weder tegenstrijdig omtrent den dag, waarop de Sultan van Turkije eene beslissing moet nemen omtrent de ratificatie van de Engelsch- Turksche conventie. Volgens sommigen zou hij op nieuw uitstel hebben gevraagd en verkregen; volgens anderen zou de onderteekening heden plaatshebben, nadat nog eenige wijziging in een der artikelen was aangebracht. Het schijnt dat de Russische gezant te Konstanti- nopel, Nelidoff, in ongenade is gevallen. Hij is ten minste als zoodanig ontslagen. Het Itnlinansclie ministerie heeft in de vorige week bij de behandeling der aangevraagde kredieten voor de expeditie naar Massowah eene schitterende over winning behaald, daar eene motie van vertrouwen werd aangenomen met 239 tegen 37 en de kredieten werden toegestaan met 188 tegen 37 stemmen. De minister Crispi besprak bij deze gelegenheid den ^toestand van Europa en zeide, dat Italië met alle mogendheden op goeden voet leefde en dat het met Engeland, vooral wat de Middellandsche zee betrof, éen lijn trok. Over Frankrijk werd in het geheel niet gesproken. In het overig Europa is niets bijzonders voorgevallen. Gemengde Berichten. Het gebrek aan goed drinkwater wordt ook hier bij den dag meer gevoeldde meeste regenbakken zijn ledig, terwijl het water van sommige andere bakken voor het gebruik ongeschikt wordt. Gelukkig zijn er in onze omgeving nog al tamelijk goede vijvers vooral die van den heer Callenfels bevat uitstekend helder drinkwater. Genoemde heer is weer zoo vrien delijk des avonds tusschen 7 en 8 uren zijn tuinhek, dat tot den vijver toegang geeft, voor ieder open te zetten. Velen zullen hem daarvoor dankbaar zijn, want honderden emmers worden er iederen dag weggehaald. Aan den zoogenaamden Ouden Dijk is heden middag zekere K. werkzaam bij den landbouwer Van Noort, aan bet Hoofd tusschen Goes en Wilhelmina- dorp plotseling door de warmte ziek geworden en spoedig daarna gestorven. Zijn lijk is naar het gasthuis alhier vervoerd. Te Wilhelminadorp op de zandgronden beginnen de aardappelen en andere jonge planten door de droogte te sterven. Schore. Zaterdagmorgen vroeg bevond zich P. met zijn meisje in een bierhuis onder deze gemeente, toen J. G., schipper van beroep, binnentrad en wat te eten vroeg. Al spoedig begon laatstgenoemde P. te plagen en te sarren, waardoor deze boos werd en J. G. met een bierglas een wonde aan het hoofd toebracht, zoo dat de hulp van den arts uit Kruiningen moest worden ingeroepen. De politie was spoedig ter plaatse aanwezig om een onderzoek in te stellen. De gewonde is reeds aan de betere hand. Heinkenszand. Vrijdag geraakte de knecht van den landbouwer C. M. alhier met zijn hand tusschen een rad van den karnmolen, met het ongelukkig gevolg dat hem daardoor drie vingers bijna verpletterd werden. Te Borsele is een levende jonge zeehond gevangen. De vinder heeft hem overgebracht naar eene water leiding in den polder, waar hij zich vrij goed bezig houdt met zwemmen en den kost op te zoeken. Een 14jarige knaap geraakte Zaterdag te Hans- weerd onder het zwemmen van den oever, en worstelde ruim twintig minuten in de stroomende Schelde. De 17jarige Marinus Kramer sprong in de rivier, om na eenen inspannenden zwemtocht den jongen te helpen, en vervolgens kwam de havensleepboot juist in tijds i m den drenkeling en diens redder in triomf aan wal te brengen. {N. R. Ct.) Woensdagavond laat is te Graauw een landbou- wersschuur met het zich daarin bevindende gereedschap en stroo afgebrand. Het vee werd gered. Door het vliegen der vonken geraakte een op eenigen afstand staande schuur mede in brand, doch door de hulp der brandweer werd dit gebouw grootendeels be houden. In Den Haag zijn sedert het in werking treden vau de nieuwe hondenbelasting ruim 3000 bonden aangegeven en heeft de belasting in weinige dagen meer opgebracht dan anders in een geheel jaar. Door inbraak zijn Zaterdagnacht uit de derde verdieping van het pakhuis «De Arend" te Amster dam ongeveer 120 K G. Sumatra-tabak gestolen tot eene waarde van 650. Gedurende het 2e kwartaal is de kweekschool voor zeevaart te Leiden dit jaar met een 47ta! jorgens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 134. De directeur der Heldring gestichten te Zetten ontving dezer dagen bij gelegenheid, dat de inrichting «Bethel" 25 jaren heeft bestaan, aan feestgaven eene som van ongeveer 3000. In de inrichting zijn thans 49 meisjes geplaatst, terwijl van de oprichting tot heden reeds 764 zijn verpleegd. Een wachter in het Vondelpark te Amsterdam nam van eene netgekleede dame eene parasol in beslag, geheel gevuld met pas afgeplukte rozen. Aan de politie werd daarvan kennis gegeven. Te Venloo is Donderdag eene vrouw van den trein gezet, die door de politie moest in bescherming genomen worden. Op alle vragen, die tot haar gericht worden, antwoordt zij ja. Omtrent hare herkomst of geboorte kan men niets gewaar worden, alleen kan men uit de antwoorden opmaken, dat zij haren man zoekt, die lang en ver weg is. Dat zij eene Holland- sche vrouw is, staat vast, evenals de geneeskundigen de verklaring hebben gegeven dat zij krankzinnig is. Het is eene vrouw van kleine gestalte, met een goed uiterlijk. Binnenkort zullen op het terrein der voedings tentoonstelling te Amsterdam proeven genomen worden betreffende de voeding van den soldaat. Alsdan zullen ook de veldkeukens op het terrein gebruikt worden. De kookschool zal op 16 Juli eenen nieuwen cursus openen. Van vijftig Fransche tentoonstellers worden inzen dingen verwacht. Als nee plus ultra van boerenbedrog bericht het D. v. Z. H., dat een fabrikant van kunstboter in ons land als handelsmerk heeft aangenomen de afbeelding eener lachende Hollandsche weide met grazend melk vee, eene boerenwoning en om het landelijke te volmaken nog eene afzonderlijke voorstelling van eene Hollandsche boerin voor een karnmolen 1 Verleden week vertelde een boerenknecht te Baarn, dat hij voor f 400 bestolen was, en werden er al eenige personen aangehouden, doch telkens weer ontslagen, daar het bleek dat zij geheel onschuldig hieraan waren. Nader blijkt het, dat eerstgenoemde geen cent rijk was. Sedert eenige dagen was hij ondertrouwd, en had aan zijne toekomstige eega verteld, dat hij bovengenoemde som bezat. Daarvoor zouden zij eenige huishoudelijke artikelen koopen, en toen kwam de aap uit de mouw: de man had geen geld. Dat het gestolen was, werd spoedig tegengesproken. Misschien voor straf vree- zende, is hij gevlucht. Men heeft hem het laatst aan de Eem gezien, waar ook zijne klompen en pet zijn gevonden. Daar er bij de familie van bem ook niets omtrent zijn verblijf bekend is, vermoedt men, dat hem een ongeluk is overkomen.(Weef)!, v. Biarn.) De keizersklok in den Keulschen Dom is door den aartsbisschop gedoopt onder den naam van Petrus. De aartsbisschop hield een korte toespraak, waarin hij het karakter dezer plechtigheid omschreef en vervol gens sprak over den kerkelijk-politieken vrede, die op initiatief van den Paus en door de welwillende tege moetkoming des keizers is tot stand gebracht. Hij eindigde met den wensch, dat de klok tot het late nageslacht vrede moge verkondigen tot heil van vader land en kerk.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2