1887. N°. 78. Dinsdag 5 Juli. 74sle jaargang. Haven van Goes. De inschrijving van leerlingen voor het Middelbaar Onderwijs te Goes De OVERGANGS-EXAMENS GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande ea contant betaald, 20 ct« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten: op Zondag 17 Juli tot Zondag 24 Juli 80 c.M. beneden peil en van laatstgenoemden dag tot en niet Zaterdag den 30 Juli zoo laag mogelijk terwijl tegen Maandag 1 Augustus e. k. het water weer "op het peil wordt gebracht. Goes, 18 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal plaatshebben op ZATERDAG DEN 16 JULI a. s., van 's middags 12 tot 1 uur, in het gebouw der in richtingen, moetende van de inteschrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overgelegd. Goes, den 2 Juli 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jon gens van den loopenden cursus zullen in het openbaar gehouden worde* op Donderdag en Vrijdag den 14 en 15 Juli, terwijl op Woensdag den 13 Juli des namid dags van 2 tot 4 uren, eene openbare les in de gym nastiek zal worden gegeven, waartoe alleen personen boven de 16 jaren toegang hebben. Het programma voor de overgangs-examens, zooals dit is vastgesteld, luidt als volgt Donderdag 14 Juli. Derde klasse. Van 9%10 1010% 10%—11% 11%11% Geschiedenis. Engelsch. Staatsinrichting. Natuurkunde. Vierde klasse. Van 11 1%—2 2—2% 2%^3 uren Wiskunde. Natuurkunde. Boekhouden. Scheikunde. Vrijdag 15 Juli. Voorbereidingsklasse. Van 9%10 uren Fransch. 10—10% Aardrijkskunde. 10%—11 Wiskunde. Eerste klas >se. Van 11—11% uren Natuurlijke historie. 11%—12 Hoogduitseh. 1—1% Nederlandscb. 1%—2 Geschiedenis. Tweede klasse. Van 2 2% uren Wiskunde. 2%3% Aardrijkskunde. 3%4 Fransch. De ouders der leerlingen en andere belangstellenden worden driDgend tot bijwoning van een en ander (foes, dén 2 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van de bonte Kraai, Koek, Kauw, Kerkkanw, Torenkanw, Torenka, Huismnseh, Ringmuseh, Boom-, Berg- of Veldmnsch, zijn voor de geheele provincie Zeeland opgeheven en zulks van 1 Juli 1887 tot en met 31 Maart 1888, zoodat dit overal, ook op het veld, zal zijn vrijgelaten, daar die vogels, gedurende dezen termijn, in dit opzicht niet meer ais beschermd zijn aan te merken. Evenwel mag het dooden der genoemde diersoor ten in het veld door middel van schietgeweer alleen geschieden door hen, die, hetzij, in open jachttijd, krach tens eene groote jachtakte, hetzij krachtens eene buiten gewone machtiging, bevoegd zijn zich met geladen schietgeweer in het veld te bevinden. Zij, aan wie eene buitengewone machtiging is uitge reikt tot het schieten van schadelijk gedierte of schadelijk gevogelte in het algemeen, zullen daarvan, gedurende den tijd, dat die machtiging geldende is, mits niet langer dan tot 31 Maart 1888, gebruik kunnen maken tot het dooden van de bovenvermelde diersoorten. Andere personen kunnen door tnsschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats eene machtiging aanvragen. Goes, den 2 Juli 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 4 Juli 1887. Het bestuur der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland hield hedenmiddag in het lokaal der I Sociëteit «Eensgezindheid" alhier eene vergadering, waarin het volgende is bepaald. De algemeene vergadering der leden zal gehouden worden te Hoedekenskerke op Donderdag den 28 Juli a. s.; Iu die vergadering zal worden overgelegd het ont werp van eene algemeene politieverordening voor de gemeenten. Voorts zullen in bespreking gebracht worden onder scheidene quaestiën, die zich hebben voorgedaan in zake de toepassing van de zegelwet met betrekking tot de gemeente-comptabiliteit. Ook zal kennis gegeven worden van een voorstel om wijzigiDg te erlangen van de gemeentewet, ten opzichte van den aanslag in den Hoofdelijken Omslag, zoodanig dat ook eigenaren van gronden en nijverheids nndernemingen kunnen worden aangeslagen. Ter vervulling der vacature in het bestuur, die ontstaan zal door de periodieke aftreding van den heer mr. L. A. Bybau, werd het volgende drietal opgemaakt- mr. L. A. Bybau, burgemeester van Kolijnsplaat, P. H. Van Lis, secretaris van Kortgene en G. L. Van der Heijde, secretaris van Wissekerke. Terwijl het Kamerlid mr. J. G. Gleichman in eene brochure zich verantwoordt omtrent zijn hou ding in zake de wijziging van art. 194 der Grond wet en die tevens toelicht, spreekt prof. B u ij s in de Gids in beknopten vorm zijn oordeel uit over het besluit der Tweede Kamer, ten aanzien van dat grondwetsartikel, genomen. Van de stemming der zeven liberale leden, die vóór het voorstel Vos de Wael hebben gestemd, zegt prof. B. «dat zij zoowel eene verkeerde daad als eene ernstige politieke font ter hunner verantwoording hebben ge nomen, eene daad en eene fout waarvan de gevolgen wel eens zwaar zouden kunnen drukken op de naaste toekomst van Nederland." Hij licht deze verklaring toe, en voor het behoud van het beginsel der neutrale school voert de hoog leeraar de volgende welsprekende woorden aan: »Ik zou meenen dat waar de liberale partij pal stond voor dat beginsel, zij daar streed voor algemeen menschenrecht tegenover kerkelijke overheersching van welke zijde die ook mocht dreigendat zij streed voor het kostbaarste dat een volk bezitten kan, voor beschaving en godsdienstvrijheid; dat zij streed voor hen die vaak met hartstochtelijken ijver op alge meen stemrecht aandringen, omdat een zekere mate van volksontwikkeling dan toch wel onmisbare voor waarde zijn zal om dat recht te kunnen verwezen lijken; dat zij streed voor hetgeen nu honderd jaren lang haar levensbeginsel is geweest, haar eer en haar roem; voor elke minderheid, voor rechtzin- nigen, vrijzinnigen en ongeioovigen, voor Christenen en voor Joden, voor Roomsch en onroomsch; dat zij streed voor de meerderheid zelve door haar bij voorbaat de tenten te spreiden waaronder het haar vergund zal zijn veilig te rusten, wanneer zij, op hare beurt overwonnen, vermoeid en gekneusd ter nederligt." »En men zou aan dat beginsel eene plaats in de Grondwet weigeren onder voorwendsel dat het niet behoort tot die, welke eeuparig door het geheele volk beleden worden". Na een résumé van de redenen, aangevoerd door de liberale voorstemmers van het amendement, doet de hoogleeraar de vraag «Ben ik onbillijk tegenover de leden der liberale partij, die zich bij deze gelegenheid van hunne poli tieke medestanders afscheidden, wanneer ik beweer, dat de argumenten, die zij aanvoerden, zich geken merkt hebben door eene zekere luchthartigheid, weinig passend bij den ernst van het besluit, dat door die argumenten moest worden gedekt". Zoo het votum van 6 Juni niet alle politieke be- teekenis mist, dau zou het bestemd zijn om het wel slagen van Grondwetsherziening, reeds vóór dien tiid in de hoogste mate waarschijnlijk, tot stellige zeker heid te maken. «Is nu dit doel bereikt?" vraagt de hoogleeraar. «Ik aarzel geen oogenblik het tegendeel vol te houden en te beweren, dat na het hier bedoelde votum het welslag»n van de Grondwetsherziening twijfelachtiger is geworden dan voor dien tijd het geval was". Ten Motte neemt hij een beeld over, door de Tweede Kamer gebezigd. De heer Schaepman zeide «Het zal een groote voldoening voor mij zijn, indien mijn voorstel, dat niet kan worden een levende boom, toch geworden is de vlaggestok, waarvan de wimpel der vrijheid zal waaien". «Zonderlinge vrijheidsvlag inderdaad", zegt de heer Buijs «aan de vrije school de vrijheid van 't individu opgeofferd en de Staat ontslagen van den plicht om aan al zijne leden de eerbiediging van hunne godsdienstige overtuiging te waarborgen. Moet ik echter in de beeldspraak berusten en zoowel vlag als standaard aanvaarden, dan zou ik mij in elk geval het recht willen voorbehouden om hier den wimpel van de vrijheid halfstok te hijschen". Het Wbt. v. Zvl. geeft, na ingesteld onderzoek, de volgende inlichtingen omtrent het nieuwe artikel over de verkiezingen, dat in de door de Tweede Kamer aangenomen wijziging der Grondwet voorkomt. Aangezien het nu juist niet aan. overtollige duidelijk heid leed, nemen we bedoelde toelichting hier over: »In gemeenten, wier kom beneden de 3000 inwo ners telt, zijn vrij van de eerste drie grondslagen der personeele belasting degenen, wier woning slechts eene huurwaarde heeft van 18 of daar beneden. Is de huurwaarde mter dan 18 tot en met/21, dan betalen zij slechts een derde deel der belastingen. Is de huurwaarde van 2124, dan betalen zij twee derde deel der belasting. Is de huurwaarde 24 of meer, dan wordt de volle belasting betaald. Zij nu, die de volle belasting betalen, Nederlander zijn door geboorte of naturalisatie, meerderjarig, van de mannelijke afdeeling en in 't volle bezit hunner rechten, zijn kiezer. Voor gemeenten, wier kom van 30005000 inwo ners telt, zijn de sommen, waarvoor geheele of ge deeltelijke kwijtscheldir.g van belasting wordt gegeven, 22, 25 en 28. Telt de kom der gemeente van 50008000 inwo ners, dan verhoogen die sommen tot ƒ25, ƒ30, ƒ33. Al degenen, die 10 in de grondbelasting betalen, zijn eveneens kiezer. Verder zijn nog kiezer a) degenen, die op kamers wonen, mits het geheele pand voor hoogere huurwaarde is aangeslagen dan het dubbel, dus in de drie aan gehaalde gevallen voor meer dan 48, ƒ56 of ƒ66, en het gedeelte, dat de kamerhuurder bewoont, zonder de meubels, eene huurwaarde vertegenwoordigt van 24, 28 of 33, terwijl hij daarin 9 maanden, voorafgaande aan Sea 15den Februari, moet gewoond hebben. Nog zij hierbij opgemerkt, dat hij, die zijne belas ting niet op tijd heeft aangezuiverd, niet op de kie zerslijst komt voor 't volgende jaar. Het kiesrecht is daardoor een premie op het nauw keurig betalen der belastingen." Men verneemt, dat de heer J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, opnieuw bedankte voor de hem aangeboden betrekking van minister van waterstaat, handel en nijverheid. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft kennis gegeven, dat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zijn mid len is deelgenomen door 189 departementen, te zamen uitbrengende 642 stemmen, met den navol genden uitslaglo. mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden verkreeg 619, dr. W. P. Ruijsch te 's-Gravenhage 23 stemmen 2o. mr. G. A. Van Hamel te Amsterdam verkreeg 566, mr. W. H K. Mouthaan te Amsterdam 76 stemmen; zoodat de heeren Bloem bergen en Van Hamel met groote meerderheid zijn gekozen. Beiden hebben zich de op hen gevallen keuze laten welgevallen. Wol fel'tsdijk. Dat er in de openbare vergadering van den gemeenteraad, die Zaterdagmiddag te 3 uren alhier plaats had, en waarin al de leden present waren, iets zou gebeuren waarin de gemeente groot belang stelde, werd wei bewezen door het groot aantal toe hoorders die waren opgekomen. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd door Burg. en Weth. verslag uitgebracht van het opnemen der kas bij den gemeente-ontvanger en waaruit bleek, dat er was ontvangen gedurende het jaar 1886/87 16986,76% en uitgegeven 16745,95%. In de vorige vergadering was besloten, om het breiwerk der schoolkinderen gelijkelijk aan de armen der drie gezindheden te verdeelen. Uit een brief van het Burgerlijk Armbestuur, die werd voorgelezen, bleek, dat dit college geweigerd had, dit aantenemen, om reden dat het zonder machtiging geene subsidie, veel minder eene gift mocht aannemen. Door dit besluit moeten dus de armen van dat college 21 paar kousen, 8 hemdrokken en 3 slaapmutsen missen. Hierop was door Burg. en Weth. op 24 Juni geantwoord, dat zij deze gift niet hadden gedaan aan het Burg. Armb. zelf, maar om door zijn tusscbenkomst aan zijne armen eene buitengewone bedeeliDg te doen, reden waarom zij verzochten op zijn besluit terug te komen, doch tot heden was hierop nog geen antwoord ontvangen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten in dezen een afwachtende houding aan te nemen. Van de Diaconie der Christelijk afgescheidenen werd echter een brief van dankbetuiging voorgelezen. Alsnu kwam het belangrijke punt aan de orde, namelijk het benoemen van een gemeente-secretaris. Door burg. en weth. was om gegronde redenen steeds nagelaten eene aanbeveling op te maken. De Com missaris des Konings had hun daarom aangeschre ven] dit vóór, of op 21 Juni te doen. Uit een brief gedateerd 25 Juni, van den Commissaris des Konings, die nu werd voorgelezen, bleek het, dat het nog steeds niet was gebeurd, waarom de Commissaris het nu zelf had gedaan, krachtens art. 127 en 95 der ge meentewet en had hij alphabetisch C. N. Van der Heijden uit Wissekerke en P. Van der Voorde, waar nemend secretaris alhier, op de aanbeveling geplaatst. Da sollicitatie van Van der Heijden werd nu voorge lezen, henevens een ambtsbericht van den burg. van Wissekerke, dat allergunstigst luidde. De sollicitatie van Van der Voorde en een adres onderteekend door 212 hoofden van huisgezinnen, waaronder ruim 75 kiezers, waarbij zij aan den raad verzochten P. Van der Voorde te benoemen, waren wel aanwezig, doch werden niet voorgelezen, daar dit reeds vroeger was geschied. Echter zei de Voorzitter dat P. Van der Voorde van 12 Juli 1884 af hier op de secretarie werkzaam was, dat hij van 21 Febr. jl. waarnemend secretaris alhier is geweest, en dat hij steeds vlijtig en trouw zijn plicht had vervuld, en dat, zoolang zijn waarnemen duurt, er nog geen enkel stuk is teruggekomen. Hieruit blijkt, dat hij volkomen op de hoogte van zijne taak is, redenen waarom de Voorz. den heer Van der Voorde in het volste vertrouwen durft aanbevelen. Voor men echter tot stemmen over ging, wensebte de Voorz. uitgemaakt wanneer de nieuwe secretaris in functie zou treden. De heer De Kater stelde voor dien datum op 1 Aug, te bepalen. Dit was te laat bij den heer Verschuure en deze stelde 6 Juli voor, welk voorstel door dhr. O. Philipse werd onder steund. De heer De Kater zei, dat dit onmogelijk kon, de tijd was te kort, om bericht te geven en aan te nemen, ook wegens het tusschenvalPn van den Zondag benevens het overnemen van het archief. Het voorstel van dhr. De Kater werd nu in stem ming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Philipse, Jacobs, Verschuure en Van Damme. Het voorstel van dhr. Verschuure werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, van dezelfde personen. Het traktement werd gehouden zooais het steeds geweest was op 500 's jaars. Nu ging men over tot stemming voor een secretaris en werd dhr. W. F. K. Lenshoek met 4 stemmen benoemd, terwijl 3 stemmen op P. Van der Voorde waren uitgebracht. Tevens moest er een telephoon- houder benoemd worden; het traktement bedraagt 100, terwijl de plaatsvervanger 50 geniet. De heer Verschuure zou dit willen veranderen en 75 aan den teiephoonhouder en 25 aan den plaats vervanger geven. De Voorzitter zeide, dat dit niet opgaat; dat P. Van der Voorde wel waarnemend teiephoonhouder is geweest, doch plaatsvervanger is gebleven en dus dit traktement met de helft te ver minderen zonder redenen, gaat niet. Na eenige dis cussie werd tot stemmen overgegaan en bleef het traktement onveranderd. Voor de betrekking verkreeg P. Van der Voorde 5, W. F. K. Lenshoek 1 stem en 1 blanco. De vergadering veranderde nu in een geheime, zoo dat de openbare gesloten werd. Uit Ellewoudsdijk is een adres ingezonden aan het Provinciaal Bestuur om den steiger te Borsele niet bij het veer maar zoo mogelijk bij de staartnol aldaar te plaatsen. De staartnol is gelegen beoosten de haven van Borsele en het overzetveer bevindt zich ten westen van die inrichting. De heer A. M. Van Hou ven, deurwaarder bij de arr.-rechtb. te Middelburg, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd tegen 1 Sept. Vlissingen. In de door onzen gemeenteraad ji. Vrij dag gehouden zitting werd, overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders en met acht tegen twee stemmen besloten, de (vacante) betrekking van griffier ter gemeente-secretarie opieheffen en in plaats van een griffier te benoemen een hoofdcommies bij gemelde administratie, op eene jaarwedde van 800. Voor die betrekking zullen door Burg. en Weth. sollicitanten worden opgeroepen. Vlissingen. Aan de fabriek en op de werf der ko ninklijke maatschappij »de Schelde'' alhier, is het tegenwoordig heel wat drukker dan een paar jaren Er is dan ook thans volop werk, wat men het beste kan bemerken aan het voortdurend aannemen van nieuw personeel. Het aantal werklieden in dienst der maatschappij, bedraagt nu reeds weder ver over de 500 en nog steeds gaat zij voort, nog meer lieden aantenemen voor vast werk gedurende den eersten tijd. Behalve eenige kleinere nieuwe werken en reparatiëu, zijn op haar etablissement thans in aanbouweene nieuwe raderboot, het s.s. «Walcheren", ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde, eene nieuwe ijzeren aanlegponton voor den zelfden dienst, eene torpedoboot, groot model, voor de Ned. Indische marine, het oorlogstoomschip 4s klasse «Ceram" en last not least, de groote transat lantische steam if »Bromo". Van deze zal da prorin-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1