Door den gemeenteraad van Tolen is aan de afdeeling van den Protestantenbond aldaar de bewaar school afgestaan om godsdienstoefeningen te houden. Gedurende de maand Juni zijn in de Rijkspost spaarbank aan school B ingebrachtop formulieren van 1 cent 27, op die van 5 cent ƒ3, zonder for mulieren ƒ10, samen ƒ40. Bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Middelburg door mej. P. L. De Slechter te Rotterdam. Men schrijft ons uit Bath Het hoofd der school, dhr. De Zeeuw, is gisteren van hier naar zijne nieuwe woonplaats Veere vertrokken. Bijna 5 jaar alhier werk zaam geweest, wist hij door zijne voorkomendheid en hulpvaardigheid zich bij iedereen bemind te maken. Deze plaats verliest in hem een goed en degelijk on derwijzer en steeds kon ieder, die van hem wilde profiteeren, belangeloos worden geholpen. Vóór zijn vertrek, had hij nog behoefte gevoeld de schoolkinderen te verrassen, door hen op chocolade melk en koekjes te onthalen, terwijl ook deze weder- keerig, als blijk van liefde en achting, hem een mooi inktoestel en een 4tal, in vier talen bewerkte, woor denboeken in prachtband ten geschenke aanboden. Wij hopen, dat het dhr. De Zeeuw in zijne nieuwe betrekking moge welgaan. Provinciale Staten van Zeeland. Door Ged. Staten is aan de leden eene uitvoerige mededeeling verzonden betreffende de aanvragen om concessie en subsidie voor een stoomtramlijn Walsoor denHulst. Daaruit blijkt, dat aan den oorspronke- lijken aanvrager C. Van der Bent te Middelburg her haaldelijk is gevraagd om nadere toelichting en uit werking zijner plannen. Voor zoover uit diens antwoor den is optemaken, verlangt hij, dat de provincie een subsidie van minstens 10000 gedurende 33 jaren verleene; de toelage, die de stoombootmaatschappij WalsoordenVlake thans voor den wagendieost Wal soordenHulst geniet, en welke wordt geacht 3000 te bedragen, zou kunnen vervallendie stoombootmaat schappij zou, in plaats van drie malen, des zomers zes- en des winters viermalen daags heen en weer varen, mits haar daarvoor een verhoogd jaarlijksch subsidie werde toegekend van 19500, veiminderd met de geheele opbrengst van passagiers, goederen en vee; voorts zou een paardentram HansweerdVlake worden aangelegd. De gemeenteraad van Hontenisse had aan dezen adressant een jaarlijksch subsidie van 600 toegezegddie van Hulst had zijn verzoek om subsidie afgewezen. Kort daarop kwam eene aanvrage om concessie vuor dezelfde lijn in van A. Haitog te Ierseke. Aan beide aanvragers stelden toen Ged. Staten de vraag of door hen «het totstandkomen van den stoomtramweg af hankelijk werd gesteld van het bekomen der aange vraagde subsidie". Door Van der Bent werd deze vraag bevestigend beantwoord, waarop Ged. Staten besloten, zijne aanvrage, waaraan nog enkele stukken ontbraken, niet verder te onderzoeken. Hartog ant woordde, dat eene Engelsche maatschappij bereid zou zijn, de lijn te leggen en te exploiteeren, en dat eerst nadat de lijn gelegd en in exploitatie gebracht zal zijn, subsidie gevraagd zal worden. Bij het vele duistere, zeggen Ged. Staten dat er nog altijd s overgebleven in de antwoorden en mede- deelingen van Van der Bjntbij het onzekere, dat nog steeds ligt in de verhouding tusschen boot- en tram- enderneming. en met het oog zoo op de inmiddels in gekomen nadere aanvraag van Hartog als op de aan dezen door de R geering op 21 Maart 1887 verleende concessie, o. a. voor ten stoomtramweg Iersekendam Hansweerd, meenen wij, dat van een voorstel aan Uwe vergadering alsnog geen sprake kan zijn. Boekaankondiging. De Indische Mail 2e jaargang, no. 13 van 1 Juli 1887, uitgave van Blom Olivierse, bevat: P. C. Huijser, De Tjiomas debatttn in de Tweede Kamer. Melati van Java, Van Slaaf tot Vorst, XIII. Onze Leestafel. Onze stelling te Atjeh. De zorg voor den inlander. Sagittarius, De werving voor het Indi sche leger in Nederland en in Indië. R. A. E., Toe neming van de bevolking op Java. H.. Do Koloniale oppositie. R. A. EEmigratie van Chineezen naar N -Indië. Si-Anoe, Militaire brieven. Landbouw en Veeteelt. Kloetinge. De langdurige droogte en schrale Noor denwind schijnen vooralsnog geen nadeeligen invloed op den te velde «taanden oogst uit te oefenen. Integen deel, de verwachtingen zijn in deze gemeente over 't geheel gunstig. Het koolzaad en de tarwe zijn meeren- deels uitmuntend, beter dan verleden jaar gerst, rogge, erwten, boonen, winteraardappelen, dit alles staat on danks de droogte frisch en fleurig en belooft veel goeds. De vroege aardappelen, die men allengs begint te delven, zijn evenwel klein van stukzij schijnen door gebrek aan regen in hun groei gestuit. Grooter nadeel nog ondervinden daarvan aardbeien en kersen deze leveren daardoor niet op, wat er bij de talrijke bloesems vóór drie, vier weken van verwacht kon worden. Ook de keukengroenten beginnen van de droogte te lijden. Daarbij krijgt men allengs gebrek aan water voor huiselijk gebruik, en men begint dus hartelijk naar regen te verlangen, ook om het wit bestoven groen van boomen, kreupelhout, hagen en hoven weer wat opgefrischt te zien. Volgens het oordeel van eenen buitenlander, den secretaris van de Oldenburgsche landbouwmaatschappij, over de Hollandsche paarden, maakten deze op verschei dene tentoonstellingen den indruk dat het een gezond, krachtig, maar in zijne ontwikkeling 3 eeuwen ten achteren zijnd ras is. De afbeeldingen, beelden en schetsen uit de 16e eeuw geven in hoofd, rug en hals- vorm, alsook in den hoogen draf met sterke kniebui ging een trouw beeld van het hedendaagsche Nedir- landsche paard. Er steekt iets van het trotsche Spaan- «che, en iets van het met oorspronkelijke kracht be gaafde Deensche paard in het Hollandsche ras. Onze paarden doen zich door hunne sterke beweging en schoone halsvormen in den draf goed voor, doch zij kunnen op aangevoerde gronden geen taaie loopers zijn, de uitzonderingen daargelaten. Het Hollandsche paard heeft eene voortreffelijk gezonde kern in zich, welke het in het bijzonder voor het landbouwbedrijf geschikt maakt. Wordt dit paard op zaakkundige wijze bij herhaling gekruist met zulke paardenrassen, welke door hunne lichaamsvormen (lange, schuine schouders, korten rug, recht, goed gevormd kruis, krachtige beenen, en betere stelling van de achter ledematen) de gebreken van het Hollandscb ras ver beteren, zonder dit in grootte en kracht afbreuk te doen, zoo kan daaruit een voortreffelijk gebruikspaard en ook een elegant vurig en taai rijtuigpaard voort komen. In het «Verslag over den landbouw in Nederland 188 5, opgemaakt op last van den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid, wordt omtrent de waarde der gronden in hoofdzaak het vol gende aangevoerd Ook dit jaar valt eene daling in de koop- en huur prijzen der gronden waar te nemen, die in sommige streken zelfs zeer belangrijk en hier en daar zelfs 20 pet. lager is dan in het vorig jaar; maar daar tegen over staat dat in de meeste gemeenten de prijzen on veranderd bleven. Ieder, die met de toestanden van onzen landbouw en onze veeteelt bekend is, zal het geen verwondering baren dat in vele gemeenten de waarde van den grond afnemende is, maar wel zal het hem zeer bevreemden, dat er nog zoovele gewesten worden aangetroffen, waar van daling in koop of huur geen sprake is. In ruim de helft van het aantal gemeenten van ons land toch, bleven de prijzen aan die van 1884 gelijk, terwijl in dat jaar in een bijna even groot aantal gemeenten als nu de prijs vergeleken met 1883 onveranderd bleef. Nu kan het waar zijn, dat uit sommige gemeenten omtrent dit punt geen al te nauwkeurige inlichtingen gegeven werden, het feit dat de koop- en huurprijzen in de grootste helft van het aantal gemeenten onver anderd is gebleven, wordt evenwel te algemeen ver meld om aan de waarheid te twijfelen. Toch hoort men van alle zijden klaagtonen opgaan dat de land bouw kwijnt of juister gezegd, dat de marktprijzen der producten te laag zijn in evenredigheid met de kosten van voortbrenging. De vraag rijst dus als van zelve, hoe het dan mo gelijk is, dat de koop- en huurprijzen niet meer al gemeen en zelfs zeer sterk dalende zijn. Het is niet gemakkelijk hierop een afdoend ant woord te geven, maar toch gelooft de schrijver, dat in de eerste plaats de omstandigheid in rekening gebracht moet worden, dat er nog te veel joDge boerenzoons zijn, die niet anders dan het landbouw bedrijf geleerd hebben en deze op verkoopingen, doch inzonderheid op verhuringen, nog steeds als mededin gers optreden en de prijzen opjagen. Vooral is dit het geval bij verhuringen op korten termijn, d w. z. voor den tijd van hoogstens 3 jaren. Men leeft nog steeds in de hoop dat binnen niet te langen tijd betere toestanden geboren zullen worden en daarvan eene herleving in den handel en in de onderscheidene be drijven het gevolg zal zijn, zoodat ook de graan- en zuivelpiijzen zich min of meer zullen herstellen. Deze mededinging van landbouwers onderling, welke bij verhuringen wordt waargenomen, trekt zonder twijfel de aandacht van kapitalisten, waarvan vele in grond bezit nog steeds eene solide geldbelegging zien en daarin thans nog minder bezwaar vinden, nu van de staats- en andere geldswaardige papieren zeer matige interesten getrokken worden, zoodat het kapitaal bij verkoopingen mede als concurrent tegen de jonge land bouwers optreedt, hetgeen natuurlijk niet zonder invloed blijft op de prijzen, die besteed worden. Daar tot heden van de veeteelt nog verreweg de meeste geldelijke voordeelen werden getrokken, is het ook natuurlijk dat in de provinciën, waar veeteelt het meest wordt uitgeoefend, ook de minste achteruitgang der koop- en huurprijzen wordt waargenomen. In de korenbouwende streken, waaronder wij de land- bouwstelsels Korenbouwerij, Tarweteelt en Zeeuwscke tarweteelt rekenen, was het aantal gemeenten, dat van een on veranderden en van een dalenden bodem prijs melding maakt, vrij gelijk. Voor dezen milderen bodem is de mededinging bij verkoopingen en verhuringen blijkbaar grooter, dan voor den laatst besproken en meer zorgvollen arbeid en mest vereischenden grond het geval is. Het komt ons niet onwaarschijnlijk voor, dat de zich nog vrij algemeen openbarende zucht van de jonge landbouwers om zelf een bedrijf te hebben hun op den duur booze parten zal spelen, daar de prijzen van den grond dikwijls ongetwijfeld te hoog zijn in ver houding tot de geldelijke opbrengsten der producten. Alleen zij, die met kapitaal bedeeld zijn, zullen zich staande kunnen houden in den strijd om het bestaan, zoodat het te vreezen staat, tenzij spoedig in een of ander opzicht eene verandering den landbouw ten goede komt, dat binnen enkele jaren vele jeugdige landbou- weis hunne boerderijen zullen moeten verkoopen, het welk dan zeker eene daling van den bodemprijs ten gevolge zal hebben. Maar dan zal weder een ander en nog grooter gevaar onzen landbouw te wachten staan. Dan toch zullen vrij zeker de kapitalisten ruim gebruik maken van aankoop van gronden, waarvan eene ver meerdering van pachters het gevolg zal zijn. Zulk een toestand is voor het bedrijf zeker niet te wenschen, omdat de geheel vrije beschikking van den bodem, voor de uitoefening van het landbouwbedrijf zoo hoogst wenschelijk, den pachter steeds ontzegd is. Uit Transvaal. (Vervolg.) Toen ik hier pas kwam, traden een drietal personen, men kan ze noemen schoolcommissie, met mij in onder handeling over de voorwaarden, waarop ik hier als onderwijzer zou werkzaam zijn. Spoedig waren we het eens. Daar de school bij het huis van oom Gerrit staat, werd er bepaald, dat ik bij hem zou inwonen. De schoolcommissie betaalt mijn kostgeld en wel 20 Engelsche ponden of 240 gulden per jaar. Van elk schoolkind, of laat ik liever zeggen eiken leerling, want er zijn er onder die ouder en grooter zijn dan ik, trek ik ongeveer 5 gulden per maand. Ik ben de school begonnen mat 32 leerlingen en na een paar maanden was dat getal gestegen tot 45. Het zal nog steeds toenemen, want er zijn hier nog een aantal kinderen, die,met het oog op hun leeftijd en ontwikkeling zoo juist in de termen vallen om nog school te gaan. Het valt dus gemakkelijk te berekenen, welk salaris als onderwijzer ik hier maken kan. In de school wordt onderwezenlezen, schrijven, rekenen, zang en bijbelsche geschiedenis. De meeste kinderen wisten nog niets en hadden nooit een meester gehad door de vele oorlogen, die in de laatste jaren tegen de Kaffers gevoerd zijn. Ik kon vrijwel met de meesten van voren af aan beginnen. De kinderen zijn over het algemeen vlug van begrip en hebben veel ijver en goeden wil. Ik mag dan ook tot hiertoe mij ver heugen over de vorderingen, die mijne leerlingen maken. Natuurlijk een enkele uitgezonderd. Als meester heb ik hier een goed en aangenaam leven. Ik wordt door iedereen met onderscheiding be handeld. De menschen zullen alles voor mij doen wat ze kunnen om mij te helpen en het leven aangenaam te maken. De meester deelt aan tafel vleesch en brood, het lekkerste stukje wordt voor hem bewaard, de ge makkelijkste stoel is de zijne, de eerste rijpe perzik, vijg of abrikoos is voor hem en dagelijks brengen de kinderen allerlei vruchten en snuisterijen waarmede zij meenen mij pleizier te kunnen doen en om hen niet te leur te stellen neem ik ze gewoonlijk aan. De meester bidt en dankt aan tafel, wordt in alles geraadpleegd, schrijft alle te verzenden en leest alle ontvangen brieven, vervult in huis de betrekking van cerimoniemeester, in een woord hij is de eerste onder de broederen. Er behoort evenwel een beetje tact toe om zich op zulk een verheven standpunt te handhaven. Ik zal het evenwel beproeven. Vooral tegenover di Kaffer-bedienden moet men zich op een behoorlijken afstand houden. Van nature zijn ze zeer onderdanig, maar het is alsof de geest des tijds ook reeds op hen werkt, het is alsof ze gaan gevoelen, dat ze ook menschen zijn gelijk aan een blanke, doch slechts van hen verschillende in kleur. Laat een blanke nu blijken, dat hij ook van dat gevoelen is, dan wordt de Kaffer te familiaar en hij zou zich vrijheden gaan veroorloven, die hem als ondergeschikte niet in waarde zouden doen stijgen. Men moet ze daarom niet onmenschelijk behandelen maar toch steeds duidelijk laten voelen, dat ze Kaffers zijn en geen Trans raalsche boeren. Zooals ik reeds zeide, wonen hier dichtbij geen be paalde timmermans, metselaars, smids of andere am bachtslieden, die voor hun vak uitkomen en er van leven. Daarom is ieder verplicht zoowat zijn eigen ambachtsman te zijn, als het niet te groote karweien betreft. Hunne kleeren, tot zelfs hun schoenen toe, maken de boeren zelf. Voor mij worden deze voor niets gemaakt. Het zijn veldschoenen, om zoo door de week te dragen. Mooi zijn ze niet, maar licht en ge makkelijk en onmisbaar om de bergen te beklimmen. Oom Gerrit geeft het leer en Andries maakt ze. Het is te begrijpen, dat de eene uitmunt in het vervaar digen van dit en de andere weer van dat, maar ieder een kan zich zeiven helpen, wat hij ook maken moet. En geloof niet dat de hooggeplaatsten z ch aan handen arbeid onttrekken, wijl ze hunne benoodigdheden van een ander zouden kunnen koopen. Men zou al spoedig voor een hulpbehoevend wezen worden aangezien, als men zich alleen door geld helpen kon. De Transvaler heeft in dat opzicht veel van den Amerikaan, die de stelling is toegedaan «Arbeid adelt", als het maar etn nuttige arbeid is. Wordt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht. Naarmate de beslissing omtrent de Engelsch-Turksche conventie langer op zich laat wachten worden de be lichten omtrent deze quaestie steeds verwarder. Het eene oogenblik wordt gemeld, dat Frankrijk eene nota aan de Porte heeft gezonden, het andere, dat daarvan geen sprake is. maar dat de Fransche gezant te Kon- stantinopel, Montebello, meerdere audiënties heeft ge had bij den Sultan en dat een deel van die onder handelingen op papier is gebracht. Nu weer heet het dat Rusland zich kalmer toont, omdat Engeland con cessies zou gedaan hebben ten opzichte van Bulgarije, iets wat echter zeer twijfelachtig is. Voor Maandag, tot wanneer de Sultan uitstel heeft gevraagd voor de onderteekening, zal er wel niets bepaalds omtrent de geheele zaak vernomen worden. Weldra zal in België de algemeene militaire dienst plicht weder aan de orde komen en wel op uitdruk kelijk verlangen van den Koning. Een daartoe strekkend onderwerp van den heer d'Oultremont zal in de Kamer in behandeling komen, met rapport der commissie, dat tot verwerping concludeert. De Koning heeft van het Ministerie verlangd, dat het de Kamer zal bewe gen, den persoonlijken militairen dienst in beginsel aan te nemen, en de samenstelling van een nieuw ontwerp op te dragen aan een commissie van afge vaardigden en officieren, over de vrucht van wier arbeid de Kamer eerst in eene volgende zitting zou beslissen. De clericals bladen maken nu reeds daartegen eene luidruchtige oppositie en zij verklaren, dat zij in deze quaestie hot Ministerie niet kunnen ondersteunen. Van de rechterzijde zijn, behalve de Ministers en de inde- pendenten, slechts tien leden voor den algemeenen dienstplicht en het is waarschijnlijk, dat het ontwerp in eene commissie wordt begraven. De Duitsclie Kroonprins heeft weder eene kleine operatie aan de keel ondergaan. Zij moet goed zijn geslaagd. De Keizer is weder hersteld, doch heeft met het koude weder zijn reis naar Ems toch uitgesteld. In den toestand van den Italiaanschen Minister president Depretis is beterschap gekomen. De gmees- heeren hopen hem binnenkort naar elders te doen vervoeren, hopende dat verandering van lucht den staatsman geheel zal doen herstellen. Een telegram uit Tirnova wil nu weder beweren, dat Stambuloff aan den Engelschen consul heeft mede gedeeld, dat de Bulgaarschc Sobranje den troon zal aanbieden aan den Prins van S iksenCoburg. Indien de Prins bedankt, zou men Prins Battenberg moeten uitroepen. Gemengde Berichten. De heer J. P. Van der Does alhier ii reeds sedert drie jaren in het bezit van een boommusch, die merkwaardige bewijzen van intelligentie geeft Hij kent de huisgenooten aan hunne stem of hunne kleediug en geeft bij hunne nadering luide blijken van blijdschap. Het beestje vliegt vrij door het huis, doch heeft eene bijzondere voorliefde voor een kast, waarheen het tusschen glaswei k alle draadjes, touw tjes, vezeltjes enz. draagt met het kennelijk doel om zich een nestje te bouwen. Ook vliegt het soms met die voorwerpen naar het raam en tracht de opmerk zaamheid zijner natuurgenooten daarbuiten te trek ken, teneinde deze met zijne neiging tot het bouwen van een nestje in kennis te stellen, wellicht in de hoop, dat een hunner ham daarbij de behulpzame hand wil bieden, welke hoop echter tot nu toe niet is vervuld. Minder van zijne gading zijn kleine voorwerpen, zooals knoopen en dergelijkedaartegen koestert het beest zelfs een zekeren haat, waarom hij ze zoo mo gelijk naar den verst verwijderden hoek brengt en ze daar wegbergt. Zoo kent het diertje bijna elk voor wei p in buis, inzonderheid, die welke eene versnape ring voor hem bevatten. Staat er zoo een binnen zijn gezichtskring, dan vliegt het er heen en houdt er trouw de wacht tot hem zijn deel is toegediend. Zeer opmerkelijk zijn ook de bewegingen van den vogel als iemand lang achtereen op eenigszins eentonige wijze spreekt of iets voorleest. Hij springt dan eerst op den schouder, daarna op de borst van den spreker en tracht eindelijk zijn kop in diens mond te steken als om te zien van waar het geluid komt. Gisteren gaf de zangvereeniging «Advendo" te Kapelle in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente een openbare uitvoering, waarop een 16 tal nummers werden ten gehoore gebracht. Het concert, het eerste onder de leiding van den nieuwen directeur, den heer L. Eversdijk, werd verdienstelijk uitgevoerd en de heer A. Visser bracht dau ook namens de aanwezigen aan het einde den dank van het publiek aan de ver eeniging en haren directeur voor het gesmaakte genot. Tot gemeente-vroedvrouw te Dordrecht is be noemd mej. N. M. Van den Bergen, thans als zoodanig te Westkapelle. Ierseke. Mejuffrouw De Broekert, gemeente-vroed vrouw alhier, is als zoodanig benoemd te Dordrecht. Ierseke. A. s. Woensdag des avonds te 7 uren zal de inspecteur der Noord-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij in het hotel van den heer Harthoorn alhier spreken over Amerika. Beoosten de haven van Ellewoudsdijk ondergaat de zeedijk van het waterschap Ellewoudsdijk eene be langrijke verbetering door tamelijke verhooging en verzwaring. De daarvoor benoodigde grond wordt door een vloot van vletters aangevoerd uit het rijpe schor ge legen vóór Everinge. Bedoeld werk begint achter dijkpaal 44 en zal eindigen bij no. 34. De dijkpalen staan 100 M. uit elkaDder, zoodat ruim 1000 M. onderhanden wordt genomen. Kruiningen. Aan het concours, uitgeschreven door de handboogschut erij «de Drie Korenbloemkens" alhier, werd Woensdag deelgenomen door 16 gezelschappen met 87 schutters «De Drie Korenbloemkens" te Kruiningen met 8 schutters«Victoria" te Kwadendamme met 6 «St.-Se- bas'iaan" te Ierseke met 7«Soranus" te Heinkens- zand met 14; «Doel naar Hooger" te Wolfertsdijk met 3«Oefening en Uitspanning" te Hansweerd met 4s Jacoba van Beijeren" te Goes met 4«Vrije Schutters" te 's-Heerenhoek met 9«Friezen" te Grauw met 2 «Concordia" te 's Heerenhoek met 4 «St.-Se- bastiaan" te Krabbendijke met 4»St.-Andries" te Wemeldinge met 3; «Vooruitgang zij ons Streven" te Kwadendamme met 6«Willem Teil" te Ovezand met 7 «Kroonprins te Kats met 4 en «St-Sebastiaan" te Ovezand met 2 schutters. De le prijs, ƒ25 voor lossen vogel, behaald door J. Van den Dries van «Soranus" van Heinkenszand, de 2e prijs, 10, door H. C. J. Dominicus van «de Drie Korenbloemkens" te Kruiningende zijvogels, a 12,50 door N. Remijnse van «Soranus" en door A. Driedijk van «De Vrije Schutters", de kallen a ƒ4,50 door A. Driedijk van «Victoria" te Kwaden damme; H. Van de Vrede van »St.-Sebastiaan" te IersekeP. Hoondert van «Concordia" te 's-Heeren hoek en D. Rijk van «Vooruitgang zij ons Streven" te Kwadendamme. De prijs voor de meeste leden a ƒ5 is toegekend aan «Soranus" te Heinkenszand en die voor het verst- afkomend gezelschap aan de «Vrije Sehutters" van 's-Heerenhoek. Ierseke. Gisteravond vierde de koraalzangvereeni- ging «Eendracht maakt macht" onder directie van den heer G. Van der Kuijl, haar 9e jaarfeest. Onder het zingen van vele liederen en het genot van verschillende ververschingen bleef men van 7 uur af tot laat in den avond genoegelijk bijeen. Gisterochtend omstreeks 11 uren ontstond er brand te Arnemuiden. Weldra sloegen rook en vlam men uit een, door twee gezinnen bewoond huis op de Westdijkstraat. Dank zij den ijverigen pogingen der Arnemuidsche brandweer, die zich flink van hare taak kweet en daarbij dapper geholpen werd door de Arne muidsche visschersvrouwen, kon de brand tot het aan getaste perceel beperkt worden, dat echter geheel en al uitgebrand is. Ook de inboedel van den bewoner M. Molhoek is geheel eene prooi der vlammen ge worden, evenals die van A. Dingemanse, waarvan slechts de Zondagsche kleederen van man en vrouw konden gered worden. De inboedel van Molhoek is geassureerd bij de Zierikzeesche maatschappij, die van Dingemanse is niet verzekerd, evenmin als het verbrande perceel. De oorzaak van den brand is onbekendde bewo ners kunnen geen andere verklaring van het onheil geven dan dat zij 's morgens in een komfoor zaagsel hebben gebrand, waardoor echter, naar zij meenen, de brand niet kan ontstaan zijn. De belendende perceelen, beide geassureerd, hebben kleine schade geleden

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2