1887. N°. 77. Zaterdag 2 Juli. 74ste jaargang. Verpachting van het Ravelijn CSK3sCï=CïaCï»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 ceut per regel. aan den Westwal achter den Bronwersgang op Zaterdag den 9 Juli 1887, des namiddags te 2 uren, in een der zalen van het Raadhuis, zulks voor zeven jaren, ingaande den 1 Januari 1888. De verpachting wordt beproefd: lo. in twee gedeelten, als: a. Het terrein, thans als koffiehuis en uitspanning in gebruik, groot 17 aren 60 centiaren; b. Het terrein, dat thans voor hoveniering wordt gebezigd, groot 44 aren 30 centiaren. 2o in eens de twee perceelen gecombineerd. Inlichtingen kunnen verkregen worden ter secretarie der gemeente, gedurende eiken werkdag van des mor gens 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 25 Juni' 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 Juli 1887. Gisteravond werd in het koffiehuis «De Prins van Oranje" alhier de vergadering van kiezers en meerderjarige belangstellenden gehouden, door het verkiezingscomité belegd tot het stellen van candi- daten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad voor de verkiezing op 19 Juli a. s. tengevolge van periodieke aftreding. De heer J. Fransen Van de Putte Jz., die de ver gadering opende, stelde in de eerste plaats aan de orde de benoeming van een nieuw comité, aangezien het vorige, bestaande uit hem en de heeren C. Ris- seeuw en N. A. M. Van den Thoorn, slechts gefun geerd had voor de vorige verkiezing. De vergade ring noodigde echter dhrn. Van de Putte en Ris- seeuw bij acclamatie uit andermaal die taak op zich te nemen, terwijl voor dhr. v. d. Thoorn, die te kennen gegeven had, dat hij niet langer lid van het ctmité wenschte te zijn, gekozen werd dr. J. Kooman Az., die zich die keuze liet welgevallen. Vervolgens overgaande tot het stellen van candi dates vereenigde de vergadering zich in de eerste plaats met het denkbeeld van dr. Kooman om vier candidaten te proclameeren, waarna achtereenvolgens op de candidatenlijst werden gebracht de heeren H. Kaijser, J. J. Ramondt, G. Van der Hoek, L. G. Kakebeeke, mr. N. C. H. Van Daalen Wetters, D. Hildernisse, G. H. Kakebeeke en J. A. Bevier de Fouw. Aangezien dhr. Kaijser nog niet lang genoeg in de gemeente woonachtig is om zitting in den Raad te kunnen nemen en dhrn. L. G. Kakebeeke en G. H. Kakebeeke niet in aanmerking wenschten te komen, bleven deze candidaturen onbesproken. Dhrn. J. J. Ramondt en G. Van der Hoek werden aanbevolen door den heer C. Risseeuw als mannen, die gedurende verscheidene jaren met eer hunne zetels in den Raad hebben ingenomen en getoond hebben de belangen der gemeente en der ingezetenen met ijver te hebben behartigd. Dr. Kooman, die deze candidaturen warm onder steunde, beval tevens mr. Van Daalen Wetters aan als iemand, die om zijn humaan karakter algemeene achting verdiende en die tevens als rechtsgeleerde een eervolle plaats in den gemeenteraad zou kunnen in nemen, terwijl jhr. Flugi van Aspermont vooral ook op laatstgenoemden grond de candidatnur Van Daalen Wetters ondersteunde, omdat na het vertrek van jhr. mr. De Jonge van Ellemeet buiten den burgemeester de Raad geen rechtsgeleerd lid meer in zijn midden telde. Dhrn. J. J. Ochtman, dr. Kooman en J. Fransen van de Pntte bepleitten de candidatuur Hildernisse door erop te wijzen hoe dhr. Hildernisse in verschil lende colleges en vergaderingen steeds getoond heeft en nog toont, dat hij is een man van de daad, die een groote werkkracht bezit en deze gaarne besteedt aan de publieke zaak. Op dien grond mag met recht verwacht worden, dat dhr. Hildernisse als raadslid ook de belangen der gemeente uitstekend zal behartigeD. De heer J. A. Bevier de Fouw eindelijk werd ge noemd door jhr. Flugi van Aspermont, omdat hij ook vroeger met eere een zetel in den Raad heeft inge nomen en de kiezers dus reeds eenmaal getoond hebben hunne belangen gaarne aan zijne handen toe te ver trouwen. Vervolgens tot stemming overgaande, werden de beide aftredende leden Van der Hoek en Ramondt met al gemeene stemmen tot candidaal gekozen, terwijl ook de drie overige heeren allen de volstrekte meerderheid hadden verworven. Bij herstemming tusschen dhrn. Hildernisse en Bevier de Fouw, die het kleinst aantal stemmen hadden verkregen, werd ten slotte de heer Hildernisse gekozen, zoodat thans tot candidaten zijn geproclameerd dhrn. J. J. Ramondt, G. Van der Hoek, mr. N. C. H. Van Daalen Wetters en D. Hildernisse. Gisteren kwam een kind aldus vertelt men ons aan zijne moeder een cent vragen, «want er was een muzikant aan de deur", toeu het bij onder zoek bleek, dat een huisgenoot, nieuw lid der opte- richten harmonie, zijne eerste oefening hield. Wij laten in het midden of het kind hieimede een oor deel uitsprak o\er het muzikaal genie van straatmu zikanten in het algemeen of een compliment maakte aan den zich oefenenden huisgenooteen feit is het, dat er geoefend wordt en aangezien dit niet zonder instrumenten kan geschieden,vait hieruit gemakke lijk afteleiden, wat dan ook werkelijk het geval is, dat de instrumenten voor het Goesche barmo- niegezelschap zijn gekomen. Woensdagavond arriveerde de laatste bezending en eerstdaags zullen dus de nieuw aangeworven leden zich in het bezit van hun instrument kunnen verheugen en zich in het gebruik daarvan kunnen oefenen, daarmede tevens de kans beloopende dat menig liefderijk kinderhart zich daardoor nog tot coilecteeren voelt genoopt. Het zal natuurlijk nog geruimen tijd duren eer de vereischte harmonie is verkregen om tot samenspel overtegaan alle begin is moeielijk maar de ijver en lust der leden en de leiding van den directeur, den heer Kooiman, kunnen daaraan niet anders dan ten goede komen. De instrumenten, geleverd door de firma Mahillon uit Brussel, door bemiddeling van den heer Antoine Mes uit Middelburg, en gekeurd door het conservatoire te Brussel, zien er netjes en smaakvol uit en al is de vereeniging ook nog niet geconstitueerd, de Goesche burgerij mag zich, dank zij hare ruime bijdragen, na vele vruchtelooze pogingen, thans weder verheugen in een eigen muziekgezelschap. - Bij Prov. blad no. 65 wordt vernietigd het 23 Mei jl. door de vergadering van ingelanden van het waterschap Oud-Wolfertsdijk genomen besluit betrekkelijk een opgemaakten slaat van voor dracht ter benoeming van een gezworene van dat water schap, ter voorziening in de aftreding op 1 Aug. a. s. van den gezworene C. Koert. De gronden, waarop die vernietiging berust, luiden als volgt: Ged. Staten «gezien de adressen van D. W. Den Herder en C. Koert, en van C. Zuijdweg en J. Van der Baan, van 24 en 25 Mei jl., waarin bezwaren tegen die voordracht worden medegedeeld, henevens h t daaromtrent ingewonnen bericht van het bestuur van het waterschap van 3 dezer; overwegende dat uit het door het bestuur van het waterschap ingezonden afschrift der notulen van de vergadering van ingelanden van 23 Mei jl. blijkt dat door die vergadering is overgegaan tot het op maken van eenen staat van voordracht ter benoeming van een gezworendat bij de stemming voor den eer sten en den tweeden candidaat waren uitgebracht tel kens 20 stemmen, waarvan 11 respectievelijk op Adriaan Op 't Hof en Andries Yerschuure dat die personen daarop als eerste en tweede can didaat op den staat van voordracht zijn geplaatst; en dat aan de beide stemmingen is deelgenomen door J. Van Damme die «namens de Nederlandsche Hervormde kerk te Wolfertsdijk" en door M. West- strate die «namens het burgerlijk armbestuur te Wol fertsdijk" tegenwoordig was; overwegende dat, volgens de 3e zinsnede van artikel 43 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen, als stembevoegden ter vergadering van ingelanden optreden, voor maatschappijen en zedelijke lichamen die een voldoend grondbezit hebben, een der leden van het bestuur, daartoe door de overigen uit drukkelijk aangewezen dat, volgens bericht van burg. en weth. van Wol fertsdijk van 13 dezer no. 8/252, op 23 Mei jongst leden noch door kerkvoogden der Nederduitsche Her vormde gemeente noch door het burgerlijk armbestuur een hunner leden uitdrukkelijk was aangewezen om in de vergadering van ingelanden namens hen op te treden dat derhalve aan die stemming is deelgenomen door twee personen, die daartoe niet bevoegd waren, terwijl die deelneming op de benoeming der candidaten van invloed heeft kunnen zijn; dat derhalve de voordracht is opgemaakt in strijd met de bepalingen van het algemeen reglement en be hoort vernietigd te worden." Binnen drie weken moet een nieuwe vergadering belegd worden, waarin eene nieuwe voordracht moet worden opgemaakt. lersebe. Ais het weer zoo gunstig blijft, zal men in 't begin der volgende week beginnen met het te water brengen der pannen. Er zullen er meer gelegd worden dan velen aanvankelijk meenden. De buitengewoon lage prijzen, waarvoor sedert lang de aangeslagen pannen verkocht zijn, schenen inder daad weinig aanlokkends te hebben voor de kleine ondernemers. Toch zullen deze ook druk meedoen. Maar men behoeft hen daarom niet van overdreven speculatiezucht of waaghalzerij te beschuldigen. Want wat is 't geval De pannen kosten hun slechts weinig meer dan de helft van den gewonen exploitatieprijs. Dat komt omdat er veel oude pannen te koop zijn, die vroeger reeds dienst gedaan hebben, en nu voor een spotprijs te krijgen zijn en deze maar éen in plaats van tweemaai gekalkt behoeven te worden. Nieuw kosten zij: wrakke 8 gld., betere soorten onge veer f 12. de oude gaan voor ongeveer 1 van de hand. Op deze wijze wagen zij niet veel. Een oesterhandelaar alhier heeft de volgende specu latie bedacht. Hij heeft een 300,000 oude pannen bij aanneming zoo ver laten klaar maken, dat zij slechts nog in zee gebracht behoeven te worden. Wie van dat oogenblik af de verdere kosten op zich neemt kan zooveel pannen als hij wil om niet krijgen, mits hij de helft der aangeslagene teruggeve. Ik verzeker, dat hij er weinig van de 300 000 heeft overgehouden. Beide partijen kunnen er goed mee zijn. Het mosselzaad op de Iers. oesterbank zal, naar men grond heeft te verwachten, dezen zomer niet zoo'n uit breiding krijgen als verleden jaar. Dit komt misschien omdat er minder gevallen is of de voorwaarden tot ontwikkeling minder gunstig zijn, maar zeker ook omdat de pachters vlugger bij de hand geweest zijn met het te verwijderen. Hoewel eigenbelang zeker voor de meesten hunner daartoe een genoegzaam krachtige drijfveer aanbiedt, heeft het Bestuur der Visscherijen het toch zijn plicht gerekend hen tot die verwijdering aan te manen. Het kon dit doen krachtens art. 17 der verpachtings- voorwaarden en het deed het met de opmerking, dat verleden jaar juist op de vuilste perceelen de meeste mossels zich genesteld hebben. Door de samenwerking van al deze middelen is het gevaar voor aanzienlijke schade geweken. Bij Ken. besluit zijn bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen bevorderdtot opziener le k!., de opziener 2e kl. J. Caljouw; tot opziener 2e kl., de opziener 3e kl. C. V a n den Berge en is benoemd tot opziener 3s kl. de schipper W; M. W e s d o r p. Bij Zr. Ms. besluit van 28 Juni zijn benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Middel burg, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Winschoten en mr. P. J. F. Van Voorst Vader, thans kan tonrechter te Harderwijk. De heer A. Van de Capellen, directeur van de stoomtram ViissingenMiddelburg, heeft we gens eene benoeming te Barcelona, zijn ontslag inge diend. In zijne plaats is reeds benoemd de heer Jos. Steilaert, van Luik. Met ingang van 1 Juli e. k. is benoemd tot onderwijzer in het handteekeuen te Amsterdam de heer I. H. O c h t m a n S z. van Zieriksee. In verband met het medegedeelde aangaande den facultatieven exprestrein van.Vlis- singen-haven dient nog vermeld, dat die trein ook loopt naar Rotterdam. De trein komt namelijk te Zwaluwe aan des nm. 6.45, wacht daar op trein no. 26 en vertrekt, gecombineerd met laatstgenoemden trein, van Zwaluwe te 6.48, om te Rotterdam (beurs) te 7.29 aan te komen. Dit is eene aanmerkelijke verbetering, aangezien de reizigers voor Rotterdam, die tot 1 Juli van den dag dienst der Maatschappij Zeeland gebruik maakten, eerst te 9.34 urn. aldaar aankwamen. Ook voor de post is die wijziging van veel waarde. Komt echter de boot te Viissingen niet op tijd aan, hetgeen wel uitzondering zal zijn, dan loopt de facul tatieve trein niet en de aankomst voor reizigers en van de post heeft dan plaats zooals tot 1 Juli ge- schielde, namelijk om 9.34 nm. De heer J. Fred. Klein, te Middelburg is te Aberdeen, waar hij uitgenoodigd was om het carillon op den St. Nicolaastoren, dat ter gelegenheid van koningin Victoria's jubilé der gemeente ten geschenke is gegeven, in te wijden, zoowel door da autoriteiten als de kunstvrienden allerhartelijkst ontvangen, evenals zijn élève, de heer C. De Wolff, organist der Koorkerk, die den heer Klein vergezelde. De heer Klein bracht bij de inwijding het God save the Queen ten gehoore en speelde daarna Engelsche en Schotsche liederen, die zeer in den smaak vielen, zoowel als de ensemblestukken die hij op dien dag en de volgende drie feestdagen met den heer De Wollf ten beste gaf. De Engelsche bladen laten zich met lof over zijn spel uit. (Af. Cl.) Het dagheb reeds in het Oosten roept de heer W. J. N. Landré te Vlijmen uit, aan het slot van een uitgebreid artikel over de Landbouw crisis, in de Prov. Noordbr. en's-lierlogenb. Ct. Het daghet in het Oosten, want de verschijnselen voor een betereu toestand zijn, dunkt mij, duidelijk aanwezig. De landlieden klagen niet meer zoo als in de beide vorige jarener ontstaat een betere verhouding tus schen de waarde vau het land, de huren en de arbeids- loonen, zoodat tegen de bestaande lager prijzen, reeds met voordeel kau worden afgezet en wanneer nu slechts wordt gezorgd voor verlichting in materiëelen en intellectu .elen zin, dan kan de Nederlandsche land bouw iu eenige jaren weder tot den ouden bloei eu welvaart geraken en zich doen gelden als zenuw van den Staat. Volgens de Locomotief zal de Regeering eene afdoende proef nemen te Atjeh met de voeding der militairen en wel door het verstrekken van zuivere verscbe Java-rijst, waartoe 12 duizend picols kandang-auer-rijst besteld zijn. Men wil zien en ondervinden of het waar is dat de beri-beri door slechte rijst zou kunnen veroorzaakt worden. Toen er in Indië nog geene courant: n waren, werd toch het nieuws aangeteekend dat er voorviel en wel in het Bataviasche Dagregister, op last van de Bewindhebbers der O. I. C. in het kasteel te Batavia aangehouden een afschrift daarvan werd naar Neder land gezonden en een uittreksel naar de buitenkan toren. Het oorspronkelijk exemplaar, voor zoover het nog aanwezig is, berust voor een klein deel in het Rijksarchief, voor een veel grooter (131 folianten) in dat te Batavia. Met medewerking van de Regeering is thans door het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, onder toezicht van mr. Van der Chijs, het register over 18401841 in druk uitge geven (de oudeie jaargangen zijn in Den Haag) en daarmede dus een begin gemaakt met een van de be langrijkste bronnen voor de geschiedenis van de O. I. Compagnie voor een ieder toegankelijk te maken. Het origineel is zoo getrouw mogelijk teruggegeven, de oude spelling is behouden (voor een leek misschien jammer), alleen de schrijffouten zijn verbeterd, de inter punctie is gewijzigd en de inhoudsopgaven aan de kanten der bladzijden zijn door registers vervangen. In een voorwoord wordt dit een en ander door mr. Van der Chijs meegedeeld en daaraan toegevoegd, dat hij zelf de voltooiing van het geheele register wel niet zal beleven, daar de beschikbare middelen niet toelaten meer dan één deel per jaar uit te geven, wat des te meer te bejammeren is, omdat de kostbare origineelen hun thans reeds dreigenden ondergang meer naderen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Tolen (vacature Cruil) ds. Klaar hamer te Montfoort; te Kats ds. J. A. Van Tuijnen, pred. te Borsele. Donderdag heeft te Rotterdam de eerste verga dering plaats gehad van het Synodaal Convent van ontkomen Gereformeerde kerken. Er waren ongeveer 80 kerken en 40 groepen van leden van kerken, die tot de synodale organisatie behooren. De werkzaamheden in die vergadering waren van huishoudelijken aard. In een volgende vergadering werden de credentialen aan de orde gesteld en goedgekeurd, en terstond daarop deel II van het Agendum in behandeling genomen, rakende het karakter dat de aanvankelijke regeling van het nu weder iu werking getreden Gereformeerd kerkverband dragen zou. Besloten werd, dat ten strengste alle schijn zelfs van independentisme zou worden gemeden en dienovereen komstig beleden, dat de plaatselijke kerken, als open baring vau de .ne heilige algemeene Christelijke kerk, naar Goddelijk recht verplicht en gehouden zijn ia or ganisch en institueel ver band te leven met alle kerken op aarde, «voor zoover dit verband niet te kort doet aan de eere van Gods Woord, met de gelegenheid der plaatsen bestaanbaar is, en door de verscheidenheid van taal niet wordt belet". Voorts werd besloten, dat overmits de «ontkomene" kerken niet het geheel der Gereformeerde belijders, maar slechts een deel daarvan in zich bevatten, eerst dan tot het optreden in definitie f kerkverband zal kun nen worden overgegaan, bijaldien de geloovigen van Gereformeerde belijdenis, die nog onder de hiërarchie bleven, of reeds vroeger eigen formatie zochten, met de doleerende zullen vereenigd zijn; en dat derhalve het nu te hernieuwen kerkverband een geheel voor- loopig karakter zal dragen. Als naam werd gekozenVoorloopig kerkverband van de Nederduitsche Gereformeerde Kerk (doleerende). De oude classicale indeeling, met de wijziging van na 1816 zal worden behouden. Provinciale verbin ding zal nog niet verplichtend zijn. De classis zullen gecombineerd worden, waar dit tijdelijk noodig is. Er zal in Jnni 1888 eene generale vergadering als voorloopige synode worden gehouden te Utrecht, door do «Kerk van Utrecht" bijeen te roepen. Het bureel van het congres werd na dankzegging voor zijne vele bemoeiingen ontbonden, en depntaten zullen worden aangewezen, om voortaan te dienen van raad. Als orgaan werd gekozen De Herautop later mit de redactie te regelen voet.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1