1887. N°. 76. Donderdag 30 Juni. 74sle jaargang. De kostelooze Vergunningen om te Visschen, -c s<2jc»=>cï*gï»- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor 1887/88, kunnen ter Secretarie worden afgehaald. Goes, 28 Juni 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 29 Juni 1887. Op 19 Juli a. s. staat ons weder eene ge meenteraadsverkiezing te wachten, ten gevolge van de periodieke aftreding der heeren J. J. Ramondt, G. Van der Hoek, L. G. Kakebeeke en B. Quist. Het comité voor de gemeenteraadsverkie zingen heeft tegen morgen (Donderdag) alle meerder jarige belangstellenden opgeroepen tot het houden eener vergadering om daarin candidaten te stellen voor die verkiezing en wij wekken allen met aandrang op die vergadering bij te wonen. Vooral voor de libe ralen is deze verkiezing van groot gewicht, omdat bijna de helft hunner partijgenooten in den Raad aan de beurt vau aftreding is. Men zij dus morgenavond op zijn post om uiting te geven aan zijne meening Men vestigt er onze aandacht op, dat de Minister van oorlog, die bezwaar heeft om de kosten van het terreinonderzoek tot oprichting van een schietbaan in deze gemeente voor rekening van het rijk te nemen, een subsidie van 300 zegge driehonderd gulden 1 gegeven heeft aan den bond van officieren der schut terij in Noord-Brabant, uitsluitend voor den aankoop van prijzen voor een vanwege dien bond eerstdaags te houden schietwedstrijd. Het is zeker op zijn zachtst genomen vreemd 1 Naar aanleiding van een bericht, voorkomende in het Dagblad, dat door ds. Te Gempt te Hoede- kenskerke een werktuig zou zijn uitgevonden om voor werpen, die op de rails mochten liggen, als 't ware onmerkbaar te verwijderen, hebben wij ons tot dhr. Te Gempt gewend om nadere inlichtingen daaromtrent en daaruit blijkt ons, dat hierbedoeld wordt hetzelfde instrument, dat reeds op de tentoonstelling van nijver heid alhier in 1882 is ingezonden geweest. De heer Te G. zond ons echter nog eene meer gedetailleerde beschrijving van het werktuig, waaraan wij het vol gende ontleenen »De toestel bestaat uitwendig (het innerlijke is niet voor eene korte beschrijving vatbaar) nit twee schuins vooruitstaande vleugels, waarvan de een den ander een weinig voorbij springt. Zoodra een dier vleugels een meer of min zwaar voorwerp ontmoet, wijkt hij op een veer terug, om daarna met onverbiddelijke kracht het voorwerp terzijde te leggen. Elke vleugel werkt op zich zelf en herstelt zich onmiddellijk na zijne vol brachte taak, zoodat het mogelijk zou zijn eené gebeele kudde schapen links en rechts ter zijde te zetten, zonder eenige hulp van buiten. De machine beantwoordt aan al de eischen, welke ik mijzelven gesteld had. Men zal misschien zeggenvals er iemand vóór de machine lag, zou hij een ontzettenden slag ontvan gen". Dit is slechts ten deeie waar. Door het terug wijken der vleugels wordt de schok gebroken en men ligt of staat toch ook waarlijk niet voor zijn pleizier vóór een tram. Verder maakt men wellicht de opmerking, dat de wegen soms door regen en wind zijn uitgehold, zoodat een persoon, of ander voorwerp tusschen de vleugels en de rails bekneld zou worden. Dit bezwaar is gegrond, maar men boude in het oog, dat verreweg de meeste ongelukken voorkomen op straten en overwegen, waar de grondslag altijd gehjk is met de rails. Het allerbelangrijkste der zaak isde vinding komt niet uit Parijs of Londen!" Middelburg. Naar men verneemt zijn voor den in de volgende week te houden Schietwedstrij d door de «Vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland" bij de regelings-commissie alhier onder scheidene fraaie prijzen ingekomen, o. a. van den ge meenteraad van Middelburg, eene zwart marmeren pendule met twee candelabres van den gemeenteraad van Vlissingen, twee cnivre poli kannen met jardinière; van den commissaris des konings in Zeeland, een paar Japansch porseleinen vazen van jhr. mr. De Jonge van Ellemeet, eene aneroide van den majoor-komman- dant der dd. schutterij alhier, twee cuivre poli kannen van de gezamenlijke officieren dier schutterij, twee bronzen beeldenvan den kolonel der schutterij te Amsterdam, een verguld zilveren taartmes en vorkvan de officieren schietvereeniging der schutterij te Rotter dam eene zilveren medaillevan de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland, eene groote zil veren bekerterwijl door den majoor-kommandant der schutterij te Vlissingen en anderen, toezeggingen voor prijzen zijn gedaan. Naar men verneemt zal het schiet- terrein smaakvol worden versierdverschillende tenten zullen daar zijn opgeslagen, terwijl de muziek der Middelburgsche schutterij zich aldaar op den middag zal doen hooren; tot bijwoning van dit feest zullen vele uitnoodigingen geschieden. Tot dijkbaas van het waterschap Schouwen is de heer N. Boot, oud-leerling van de ambachtsschool te Zieriksee, benoemd. (D.) Bij kon. besluit is verlof verleend aan dhr. J. G. Gerritsen, te Groede, burgemeester van Bres- kens, Groede en Nieuwvliet, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopolds orde van België. Vlissingen. Z. K. H. prins Wilhelm van Prui sen wordt Donderdagochtend hier verwacht op zijne terugreis van Engeland, waar hij tegenwoordig was bij de fe»sten ter gelegenheid van het jubileum van koningin Victoria. Een der Engelsche koninklijke stoomjachten ver moedelijk de vOsborne" zal den prins en zijn ge volg naar hier overbrengen. Vlissingen. Naar men verneemt zijn de onderhande lingen, die worden gevoerd betreffende de opening van een geregelden stoombootdienst tusschen Ant werpen en Vlissingen v. v., thans zoover gevorderd, dat bet tot stand komen van de onderneming is ver zekerd. Zelfs moet er alle reden zijn om te verwachten dat die dienst reeds over enkele dagen zal worden aan gevangen. In de vergadering van het 40ste landhuishoud- kundig congres te Haarlem kwam gisteren o. a. ook ter sprake het concept-contract door de bekende com missie op initiatief der dorpsvereeniging Wolferts- dijk in zake de suikerbietenteelt opge maakt. De heer Pitsch toonde aan dat men volgens een contract als het bedoelde de qualiteit en niet de quanti^t betaalt, hetgeen de cultuur in de hand werkt, wijl men de beste en goedkoopste suikers verkrijgt van bieten van de beste hoedanigheid. Voor den landbouw zou de invoering van contracten naar het gehalte beter zijn, want ter verkrijging van eenen minderen oogst, maar van betere qualiteit, wordt de grond minder uitgeput. Zulk een contract zou volgens spr. in het voordeel zijn van landbouwer en fabrikant. De heer Bultman achtte samenwerking tusschen fabrikant en landbouwer noodig, wil men eene goede verhouding verkrijgen, en de laatste niet geheel af hankelijk doen zijn van den eerste, die thans zelf het zaad levert dat de landbouwer moet uitzaaien. De heer Van Rossem, van Houtrijk en Polanen, wees op het onvoldoende van de door de landbouwers tot nogtoe gevolgde methode. Velen hunner willen geen contract sluitenzij gevoelen zich niet veilig tegenover een contract. Hij zou wenschen, dat tot het doen van onderzoek naar het suikergehalte der bieten de regeering medewerkte, door aan de Land bouwschool de daartoe noodige toestellen te verschaffin. Da heer Bultman constateerde de gebleken wensche- Iijkheid van contracten als dat der dorpsvereeniging te Wolfel tsdijk, maar zou wenschen dat de vergadering als haar oordeel uitspreekt dat het ontbreken van proefstations vooralsnog eene belemmering is voor het algemeen tot stand komen van dergelijke contracten. De vergadering vereenigde zich met eene conclusie in dien geest. Zieriksee. Voor de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Pi'ov. Staten waren uitgebracht 528 St., van onwaarde 10 st. alzoo 518 geldige stemmen. Gekozen is dhr. M. BOLLE L.Lz. met 304 stemmen. De heer D. Hocke Dz. verkreeg 105 stemmen. Het bestuur der Liberale Unie heeft de afgevaardigden opgeroepen tot de gewone algemeene vergadering, welke zal gehouden worden te Amsterdam, Zaterdag 9 Juli a. s., te 10 uren v. m., in het gebouw der «Maatschappij van den werkenden stand", Klove niersburgwal no. 87/89 Er zullen drie bestuursleden benoemd worden in de plaats der, naar een bij loting vastgestelden, rooster, periodiek aftredende en niet herkiesbare heeren G. II. Van Bolhuis, G. A. Van Hamel en J. B. Kan. Verder zal verslag worden uitgebracht omtrent den toestand der Liberale Unie en de werkzaamheden van het bestuur gedurende het jaar 1886, en zal eene be spreking gehouden worden van maatregelen, te nemen met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voorts zal beraadslaagd worden naar aanleiding van een rondschrijven, dat het bestuur der Unie bij den beschrijvingsbrief heeft gevoegd. Het bevat een advies over de bonding, die de Unie zal hebben aan te nemen ten aanzien van de door de Tweede Kimer in eerste lezing aangenomen wetsontwerpen tot herziening der Grondwet. Het bestuur adviseert daarover in dezer voege «Over het algemeen zal, naar ons oordeel, door de aanneming van de in ontwerp vastgestelde hoofdstuk ken der herziene Grondwet menige verbetering worden verkregen: met name mogen de verandering van den grondslag der kiesbevoegdheid en zijne ruime omschrij ving, de erkenning, in beginsel, van eene zelfstandige administratieve rechtsmacht, de toekenning van groo tere vrijheid aan den wetgever in zake de regeling der defensie, de bepaling van een vast aantal leden voor de Tweede Kamer, met gelijktijdige aftreding van allen om de vier jaren, ongetwijfeld belangrijke aanwinsten heeten. Wij geven u dan ook in overweging, om, door uwen arbeid voor de verkiezingen, de aanneming der wijzigingen in de eerste negen hoofdstukken met kracht te bevorderen. Maar tegenover de wijziging, welke in eerste lezing in het Xe hoofdstuk werd aangebracht, doen wij dit niet. Het ontworpen artikel, in volgorde thans art. 192, achten wij onaannemelijk. En wij vertrouwen, dat, mocht het onvei hoopt mede door de Eerste Kamer worden aangenomen, het, ook door uwe medewerking, in de Tweede Kamer bij de tweede lezing de vereischte meerderheid niet vinde. Wij waren in zake de onderwijs-quaestie steeds ver zoeningsgezind, en meenden een opeD oog te hebben voor de gegronde wenschen van anderen. Wij hebben dit standpunt ook geen oogenblik verlaten, en zijn nog steeds van oordeel, dat in wet en piactijk aan deug delijke grieven wel kan worden tegemoet gekomen; dat ook aannemelijke tegemoetkoming in de Grondwet mogelijk ware geweest. Maar, naar onze vaste overtuiging mag in de Grond wet niet worden gemist de waarborg voor zoodanige inrichting van het openbaar lager onderwijs, »dat ouders, voogden en verzorgers de gelegeuheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt." Dit is een waarborg voor iedpr, die deugdelijk onderwijs verlangt en voor ieder, die op eerbiediging van godsdienstige overtuigingen prijs stelt, onverschil lig tot welke partij hij behoore; een waarborg inder daad voor alle minderheden. Vinden bovenstaande beschouwingen weerklank bij u. dan zult ge wellicht eene uitspraak willen geven als deze: »De vergadering, zich vereenigende met de denk beelden, neergelegd in het rondschrijven van het bestuur, spreekt uitdrukkelijk den wensch uit, dat het reeds door de Tweede Kamer in eerste lezing aangenomen voorstel tot wijziging van hoofdstuk X der Grondwet bij de verdere behandeling moge worden verworpen." Uit Den Haag wordt aan de Zwolsche Couran' geschreven, dat Minister Heemskerk opnieuw met den heer G o n r a d inspecteur van den waterstaat, in overleg is getreden over de aanvaarding van de nala tenschap van Minister Van den Bargh. De heer Con rad moet thans de zaak in ernstige overweging hebben genomen. In de avondzitting van gisteren der Eerste Kamer waren ingekomen van da Tweede Kamer de door haar laatstelijk aangenomen wetsontwerpen waar onder die tot herziening der Grondwet, welke naar de opnieuw samengestelde afdeelingen verzonden werden. Door de verplaatsing van jhr. A. C. R o 11 ontvanger der registratie en domeinen, naar Zieriksee, verliest de gemeente Shedrecht een barer meest geachte burgers. Sedert 6 jaren aldaar, heeft hij zich door zijne groote bereidvaardigheid en welwillendheid eene benij denswaardige reputatie verworven. Dat zijne medebur gers zijne werkzaamheid op prijs stellen, blijkt hieruit dat 11. Zondag een aantal ingezetenen hem een sierlijk geschenk aanboden, bestaande in een prachtig schrijf bureau, waarbij een keurig bewerkt album was ge voegd, de namen der gevers behelzende. De medebe stuurders van den heer Roëll van het departement der Maatschappij tot nut van 'talgemzen boden hem eene fauteuil aan. Behalve van deze laatste vereeniging was de heer Roëll secretaris der plaatselijke schoolcommissie, se cretaris der bad- en zweminrichting, lid van het be stuur der liberale kiesvereeniging enz. (N. R. Ct Naar men verneemt geeft de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning op dit oogenblik volstrekt g'ene redenen van ongerustheid. Na, gedurende eenigen tijd, Zijne kamers te hebben gehouden, verkeert Zijne Maje steit thans dagelijks in de buitenlucht. De koninklijke familie wordt 1 Juli, des namiddags te ruim 4 uren, uit Wildungen op het lustslot Soestdijk verwacht. Het verslag «net de beschouwingen der com missie van enquête uit de Tweede Kamer, omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen, alsmede omtrent de werking der wet op den kinder arbeid, zal binnenkort verschijnen. In de vergadering van het c e n t r a a 1 comité van antirevolutionaire kiesvereeni- gingen, Zaterdag te Utrecht gehouden, werd beslo ten, de beslissing omtrent de houding der antirevolu tionaire partij in zake de Grondwetsherziening uit ta stellen, tot de votums der Eerste Kamer in dezen zijn uitgebracht. (Stand.) Naar wij vernemeD, heeft de Nederlandsch- Indische Stoomvaartmaatschappij hare contracten van doorvoer met de «Nederland" en de Lloyd opgezegd, welke opzegging ingaat over 6 maanden. Van betrouwbare zijde meldt men ons, dat dit besluit in verband staat met een plan tot oprichting eener nieuwe stoomvaartmpij. te Amsterdam voor eeneu ge- regelden dienst rechtstreeks tusschen Nederland en de verschillende Indische havens, die de Ned.-Indische Stoomvaartmpij. bedient. (Vad.) Tot directrice der te 's-Hage op te richten kook school is benoemd mejuffrouw A. C. Manden, uit Groningen. Deze dame woont thans di-n cursus in de kookkunst ter tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam bij, en zal zich na afloop van dien cursus naar het buitenland begeven, om een of meer kook scholen te bezoeken. Het bestuur vleit zich nog vóór het einde van dit jaar de inrichting onder haar leiding te kunnen openen. De Londensche correspondent der N. R. Ct. seint: «In het Lagerhuis is van regeeringswege verklaard, dat, al verbiedt Nederland den doorvoer van Duitsche schapen, het verbod op den invoer van Nederlandsch ^ee in Engeland toch niet kan worden ingetrokken, omdat er zich nog onlangs gevallen van longziekte bij Nederlandsch vee hebben voorgedaan". Ia een Reuter-telegram wordt insgelijks hiervan melding gemaakt, onder bijvoeging, dat de heer Stuart bij bovengenoemde verklaring sprak van twee gevallen van pleuro pneumonia, die bij Nederlandsch vee zijn voorgekomen, waarvan één geval eeist nu onlangs, ten gevolge waarvan de regeering den vrijen invoer van vee uit Nederland onmogelijk kan toestaan. O.-I. Ontslagenop verzoek, eervol uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens onvoorwaardelijken overgaug in burgerlijken dienst, de majoor-intendant bij de militaire administratie H. K. J. Van den Bussche. Door den chef van het Dept. van Oorlog is ge plaatst bij het hospitaal te Semarang, de militaire apotheker le kl. K. Broes Van Dort. Wij vernemen, dat de majoor Van den Bus sche, die blijkens een kort grieden hier ontvangen telegram benoemd is tot lid van de Alg. Rekenka mer, van Atjeh is geëvacueerd met berri-berri. (B. a.) Provinciale Staten van Zeeland. De drie voorstellen van Gsdep. Staten, waarvan wij in ons nummer van 22 dezer nog geen uitvoeriger melding konden maken, hebben betrekking op het volgende lo. De wijziging van de grenzen van de werken tot zeewering of oeververdediging van den caiimiteuzen Stad-Philippinepolder, is noodig geworden tengevolge van de bedijking van den Vergaestpolder. 2o. Voor de bestrating van den weg van de haven van Philippine tot den grintweg langs het kanaal van Ter Neuzen heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een rijkssubsidie van ƒ16500 toegezegd, o. a. onder voorwaarde, dat het overige deel der kosten door de provincie en de belanghebbenden gedragen worde. De weg zou een deel uitmaken van een altijd bruik- baren verbindingsweg tusschen de voormalige 4e en 5e districten dezer provincie op Nederlandsch gebied, op de tot stand koming waarvan reeds lang is aan gedrongen. Bovendien maakt de weg een kortere verbinding van het station met do gemeente Philippine, vanwaar tot dusver de producten van landbouw en visschcrij werden verzonden over het Belgische station Bouchante. Ged. Staten stellen voor, op de bekende voorwaarden een renteloos voorschot te geven van ƒ30200. waar van de teruggaaf gewaarborgd is door bijdragen van verschillende besturen, terwijl de gemeente door be- lastingverhooging in het onderhoud zou voorzien. 3o. De behoefte aan genees- en verloskundige hulp in verschillende plaatsen van Zeeland is reeds lang erkend. In verband met de adviezen der geneeskundigs ambtenaren stellen Ged. Staten voor, de volgende pro vinciale subsidiën te verleenen Hoedekenskei ke, tevens voor Baarland en 's-Graven- polder, voor een geneeskundige 300Hontenisse, voor een geneeskundige te Lamswaarde, 200 Grauw en Hoofdplaat, voor eene vroedvrouw, elk ƒ150. Alles onder voorwaarde, dat het Rijk gelijke som verleene. Door de gemeenten zal dan resp. 570, 800, 200 en 150 worden bijgedragen. Volgens bovenstaande cijfers zou door de provincie 800 worden verleend. Ged. Staten stellen voor met het oog op nog inkomende aanvragen, voor 1888 1000 beschikbaar te stellen als op de staatsbegrooting.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1