1887. N°. 75. Dinsdag 28 Juni. 74sle jaargang. Haven van Goes. -GSKSsCSKBsCP»- (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Trijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten: op Zondag 17 Juli tot Zondag 21 Juli 80 c.M. beneden peil en van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 30 Juli zoo laag mogelijk terwijl tegen Maandag 1 Augustus e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 18 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. III Hill I «J»5»BHPnB»BBgMBaiBWE8EMBBWWImHBSBBCV7SSB> GOES, 27 Jnni 1887. Het onderwerp van debat, dat in de afgeloopen week de Tweede Kamer bezighield, de Tjiomas- zaak, is van dien aard, dat het voor ons geen stof kan opleveren voor een politiek overzicht. Wanneer men toch ziet, dat de Kamerleden, die alle bescheiden te hunner beschikking hadden, na lezing daarvan tot de meest uiteenloopende conclusiën komen, dan is het voor hen, die buiten de Kamer staan en dus alle ge gevens missen, schier ondoenlijk zich over deze quaestie een juist oordeel te vormen. Uit de debatten in de Kamer zou men geneigd zijn af te leiden, dat aan beide zijden zoowel bij de heeren De Sturler en Sol als bij de Indische regeering schuld bestaat en uit dien hoofde is het te begrijpen, dat de meer derheid der Kamer zich vereenigde met het amende ment van den heer De Beaufort en acht anderen, luidende «Voor kennisgeving aan te nemen het haar mede gedeelde besluit van den Gouverneur-Generaal van 21 Augustus 1886 no. 1, waarbij aan de heeren jhr. A. L. De Sturler en E. P. C. Sol het verblijf in de afdeeling Buitenzorg werd ontzegd; het vertrouwen uit te spreken, dat dit besluit niet langer blijve gehandhaafd dan met het oog op de daarbij betrokken toestanden dringend noodig mocht zijn; en tevens de wenschelijkheid, om door nadere voorschriften de waarborgen, in art. 48 van bet reglement op het beleid der regeering van Neder- landsch Indië neergelegd, meer te verzekeren." Door deze eonclusie wordt in de uiterst moeielijke zaak geen afkeurend oordeel uitgesproken over de handelingen van een der partijen, wordt evenwel den Indischen landvoogd te kennen gegeven, wat door de Kamer van hem verwacht wordt in zijne verdere han delingen tegenover de heeren De Sturler en Sol, ter wijl tevens de wenschelijkheid wordt betoogd van eene nadere en betere omschrij ring van de bedoelingen van het betrokken artikel van het regeringsreglement. Het moet intusschen bevreemding wekken, dat, waar zoo dikwerf eene klacht is geuit over het weinig krachtig optreden van den tegenwoordigen Gouver neur-Generaal, den heer O. Van Rees, zoo velen da delijk gereed zijn hem onrechtvaardige handelingen ten laste te leggen nu bij in deze zaak krachtdadig is opgetreden. Al ware het, dat hij ditmaal in zijn ijver misschien te ver is gegaan, men had toch een milder oordeel mogen verwachten over hem, die in ieder geval geroepen is om niet alleen de belangen van de Nederlanders in Indië maar in de eerste plaats ook die der Inlandsche bevolking te behartigen en te beschermen. En nu geven de debatten niet den indruk dat het met de belangen der laatste op Tjiomas bijzonder nauw genomen werd. Doch wij matigen ons hierover geen oordeel aan. Moge het debat althans deze vrucht hebben dat de rechten van landheer en bevolking beiden aan eene nauwkeurige revisie onderworpen worden en dienten gevolge willekeur en onrecht aan beide zijden voor komen worden. Thans is de Kamer tot nadere bijeenroeping geschei den. Die nadere bijeenroeping zal wellicht alleen ge schieden om uit den mond van den heer Heemskerk namens den Koning haar doodvonnis te hooren ter zake van de tweede lezing der Grondwetsherziening. Moge zij dan na de verkiezingen met vernieuwde kracht haar taak opvatten, versterkt door meerdere nieuwe leden, die begrijpen, dat alleen eene gematigd vooi uit- strevende richting in het staatsbestuur tot voordeel van land en volk kan dienen. Z. M. heeft, met ingang van l Juli, eervol ont slag verleend aan E. L. Van Mervennée, te Goes, als tijdelijk buitengewoon districts-veearts, en is hij benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts wien Dordrecht als standplaats is aangewezen. Kloetinge. In den loop van den zomer zal, naar het plan bestaat, alhier eene verloting worden gehouden van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der hier bestaande bewaarschool en kleine- kioderbewaarplaats. Reeds is het dames-comité ad hoe in 't bezit van een aantal prijzen, meest geschenken, waaronder er verscheidenen zijn, die werkelijk ver dienen schoon en smaakvol genoemd te worden. Naar wij vernemen wil men deze voorwerpen gedurende een paar dagen, Woensdag en Donderdag 29 en 30 dezer, voor een ieder ter bezichtiging stellen. (Zie achterstaande advertentie.) Men schrijft ons uit Wolfortsdijk In het verslag van de gemeenteraadszitting te Wolfertsdijk op Maandag 20 dezer, zooals dat in no. 73 dezer courant is opgenomen, bespeur ik, ten op zichte van een der punten van behandeling, dat ver moedelijk door overhaasting, het gesprokene niet al te juist is wedergegeven, zoodat het ter vermijding van eenen verkeerden indruk noodig schijnt, dat zulks aldus verbeterd mocht worden In het schrijven van den Minister van Binnenland- sche Zaken stond vermeld, dat het benoemen van een secretaris, zender aanbeveling van Burgemeester en Wethouders, waartoe de Raad op 31 Maart besloten had, door hem in strijd werd geacht met art. 9b der Gemeentewet, waarom hij den Burgemeester verzocht, namens hen, den Gemeenteraad uit te noodigen tot het intrekken van dat besluit. Toen die uitnoodiging in de vergadering van 5 Mei aan den Raad werd voorgesteld, staakten daaromtrent de stemmen. De Voorzitter stelde alzoo nu op nieuw aan de orde om over te gaanter voldoening aan het verzoek van den Minister, tot intrekking van het raadsbesluit van 31 Maart, ten opzichte van het benoemen van een secretaris zonder aanbeveling. Met 4 stemmen werd thans besloten tot intrekking van dat besluit, waarbij de 3 overige leden zich van stemming onthielden. Abusievelijk is derhalve het voorstel van den Voor zitter uitgedrukt, als eene vraag, »of een der raads leden nog tot het benoemen van een secretaris zonder aanbeveling wenschte over te gaan". Door landbouwers en veehouders te Zonnemaire is aan de regeering een adres van a d h a e s i e ge zonden op het verzoek van den heer Oppenheimer te Rotterdam, tot verbod van in- en doorvoer van vee uit Duitschland. Benoemd bij het 2e bat. der rust. schutterij in Zeeland tot le luit. J. M. Van den Bout M z., thans 2e luit. De ontvangsten der Stoomboot-Maatsch. »Z e e- 1 a n d" over 1886 bedroegen 1,113,025,35%, de uitgaven 664,683,14, batig saldo 448,342,21%. Het dividend is, zooals we reeds meldden, vastgesteld op 6 pet. Ylissingen. Zondagmiddag was het hier weer buiten gewoon druk. En geen wonder. Wij werden dien dag overstelpt met vreemde bezoekers. Behalve de gewone stroom van Middelburgers en andere bnren uit den naasten omtrek, die des zomers in den regel hunne vrije Zondagen ten onzent gedeeltelijk doorbrengen, vertoefden hier een 6 a 700 Belgen meest allen Antwerpenaren die met een vijftal pleizierbooten waren aangebracht. Natuurlijk loopen zooveel menschen, en dan nog wel Belgische pleiziei reizigers, die met de hun aan geboren levendigheid en losse manieren »eens uit" zijn, niet zooals men dat noemt, in een zak en het is dan ook licht te begrijpen, dat zoo'n talrijk bezoek in eene kleine stad als de onze, vrij wat leven en be weging verwekt. En dan vooral wanneer, zooals in dit geval, een drietal muziekcorpsen hun best doen om de pret aan den gang te maken en te houden, iets, waarin zij gemakkelijk genoeg slagen. 'tWas dan ook den ganschen middag een gejoel en gewoel van belang. Eerst door de stad met de muziek, naar deNoordzeehoulevard; daarna naar het badhotel, het strand en de duinen, die weldra zwart zagen van de menigte. Zoo moet het komen, wil het goed gaan met onze badplaats. Er moet drukte en beweging komen, zoodat de vreemdeling wordt getrokken en behalve natuurschoon en natuurgenot ook gezelligheid en kunstvermaak kan genieten. De Kurzaalvereeniging stuurt op dit doel aan en, het moet gezegd worden, zij heeft aanvankelijk succes op haar streven. De matinee, Zondagmiddag van harentwege gegeven door de harmonie Vlijt en Volharding" van Rozen- daal, was weder druk bezocht en viel klaarblijkelijk in den smaak van het publiek. De vereeniging heeft, naar men verneemt, reeds een geheel programma van uitvoeringen op verschillend gebied in gereedheid en zal ook dezen zomer weder, evenals verleden jaar, haar best doen om trgen een zoo laag mogelijk gestelden entréeprijs, vele en goede matinées en soirées te doen plaats hebben. D r. G. J. V o s A z., predikant te Amsterdam, een van de streng-orthodoxe tegenstanders van dr. A. K u y p e r, heeft een werk uitgegeven getiteldHet keerpunt in de jongste geschiedenis van Kerk en Staat. In zijne kroniek voor Juni zegt dr. Brons veld o. a. »Van zijne tegenstanders (nl. van de tegenstanders van dr. Vos) ontvangen wij door dit boek een geheel ander beeld te zien. Voor het zedelijk karakter van de h.h. Kuyper, Rutgers, Lobman en zoo velen als van hun aanhang zijn, is dit geschrift ver pletterend. Wie oit dit oogpunt het werk van d r. Vos leest, moet met dank aan God uitroepenHoe ge lukkig, dat onze Keik van zulke elementen nu is bevrijd List en leugen zijn hun wapenen, geweld pn dreiging hunne verweermiddelen. Hoe blijde zijn wij, dat we reeds voor geruimen tijd alle solidariteit met deze woelzieke lieden hebben verbroken. In bijzonderheden treden wij hier niet. Men leze het boek van d r. Vos zelf; en aan het einde ge komen zal ieder eerlijk man moeten getuigende an- tirevolutionnairen zijn voor Kerk en Staat gevaarlijker dan de openlijke lofredenaars der revolutie. God ver hoede, dat de Regeering worde toevertrouwd aan hunne handen. Zelden of nooit waren de vette schapen, lam meren en kalveren in Friesland zoo laag in prijs als nu. De verzending naar Engeland wordt geregeld voort gezet de oorzaak, dat daar zoo weinig voor dit vee wordt betaald, is, zeggen de veehandelaars, de belang rijke invoer uit Australië. (D.) Onder de leden van de Tweede Kamer, die het voornemen hebben zich bij de eerstvolgende aftreding niet meer verkiesbaar te stellen, moet ook de heer Oorver Hooft behooren, de laatste der conserva tieven. Jonkvr. baronesse Van Heemstra, hofdame honorair van H. M. de Koningin, is op verzoek eervol ontslagen als gouvernante van H. K. H. Prinses Wil- helmina. De Rijkskanselier heeft thans definitief beslist, dat Antwerpen als aanleghaven der gesub sidieerde Duitsche stoomvaartlijnen behouden wordt. Het ministerie van koloniën heeft besloten tot bet doen aanmaken van ontsmettings-ovens, voor den dienst in A t j e h en op andere plaatsen. Weldra zullen de eerste ovens, van de firma De Jongh Co. te Oudewater, derwaarts worden afgezonden. In eene vergadering van de Académie des Scien ces" te Parijs, kwam ter sprake de béri-béri. Men stelde op den voorgrond, dat die ziekte het gevolg is van het gebruiken van onrijpe rijst, en dat de leden der Academie reeds in de 18e eeuw zich met het onderwerp hadden bezig gehouden. De secretaris der Academie heeft het plan, de zaak nader te onderzoeken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Baarland. Naar het schijnt moet iets bijzonders in het beheer van de Diakonie der Herv. Gemeente alhier hebben plaats gehad. Althans vanwege de Justitie is beslag gelegd op de Rekening- en Notulenboeken van den Kerkeraad. Aan een eigenlijk streven naar dolee- ren schijnt niet te moeten worden gedacht, maar toch aan eene felle worsteling tusschen liberalen en ortho doxen, waarbij de predikant aan het hoofd der laatsten, de pres.-kerk voogd Hoogvliet aan dat der eersten staat. Beroepen te Sirjansland H. G. Botei mans, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Serooskerke door ds. Worst te Epe (Gelderland). Bedankt voor het beroep naar Kouduro (Fries land) door ds. Ph. Peter, te Serooskerke. Het gemeentebestuur van Ede heeft gunstig be schikt op het verzoek van eenige doleerenden te Benne- kom, om (voorloopig voor 3 maanden) Zondags in de lokalen der openbare school godsdienstoefening te mogen doen houden. M n meldt uit Amsterdam aan de IV. Sprokke laardat de bekende kerkelijke qua>stie voor den Hoogen Raad in revisie is gebracht. Den 2den Sep tember eerst zal de zaak behandeld worden. Slechts vier van de oorspronkelijke verzoekers om interventie (doleerenden) hebben dezen stap gewaagd. De Hoop schrijft»In het begin des jaars op het Congres te Amsterdam waren er slechts een tien tal Kerken vrij van de Synodale hiërarchie vertegen woordigd, en op het Synodale Convent, dat nu staat gehouden te worden, mogen Gecommitteerden van on geveer tachtig Kerken, die met de Synodale Organi satie van 1816 hebben gebroken, benevens afgevaar digden van ruim een 30tal groepen van geloovigen, in wier Kerk een begin gemaakt is met de refor matie, worden verwacht". Men schrijft uit Driebergen aan het Dagbl. Nadat de hh. baron Van Heemstra, president-kerk- voozd, tevens burgemeester, met de kerkvoogden Man- dersloot en Van Dijk Dzn. geschorst waren, hebben zij hunne betrekkingen neergelegd. Wie thans in het bezit der kerk zal komen valt nog niet te zeggen ds. Barger, de geschoiste doleerende predikant, is voornemens wederom den kansel te beklimmen, ter wijl het classicaal bestuur van Wijk bij Duurstede ds. De Ligt van Rhenen heeft aangewezen. Bij gelegenheid van de in de vorige week ge houden reünie der Waalsche gemeenten te Middelburg, las de voo zitter de heer Gtrlach, pred. te Middelburg, in de namiddagvergadering een korte rede over den predikant De Labardie, die in de 17e eeuw in Mid delburg werkzaam was, een werkzaamheid niet ten zegen der gemeente. De Labardie maakte zich los van alle kerkverband, de kerk werd voor hem gesloten, doch hij wist met behulp van gerequireerde werk lieden en eenigen die hem aanhingen, de kerk open te breken en den preekstoel te beklimmen. Gelukkig, dat wij in de 19a eeuw zulke anti-chris- telijke handelingen niet beleven(i?. Al.) Tot onderwijzer te IJzendijke is benoemd de heer H. De Hullu te Zuidzande. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. M. Meerman te Tolen, I. J. Faro te Middelburg en J. L. Meerdijk te Ierseke. (Af. Ct.) In het voorjaar van 1883 werden hier te lande voor de akte van onderwijzer of onderwijzeres geëxa mineerd 1161 candidaten, van wie 720 slaagden; in het voorjaar van 1884: 1298 cand., van wie 746 sl. in het voorjaar van 1885: 1432 cand., van wie 806 sl., en in het voorjaar van 1886: 1423 cand., van wie 735 slaagden. Landbouw en Veeteelt. Waarde. Stonden de veldvruchten in onze gemeente, vergeleken met die in de omliggende plaatsen, gedu rende de vorige maand ten achter, de maand Juni heeft ruimschoots vergoed wat de Meimaand bedorven had. Behalve tarwe, die trouwens minder dan op andere jaren is uitgezaaid, beloven rogge, haver, maar vooral gerst een ruim beschot. Door de droogte hebben ajuin en suikerpeen vooral in het begin veel geleden. Vlas, hoewel weinig gezaaid, is wat kort, maar voldoende. Erwten staan vrij goed en zijn tot dusverre van de St. Janszr kte verschoond gebleven. Een roalsche regen zou aan de vruchten zeer te pas komen en de hoop op een goeden oogst niet weinig verlevendigen. Rechtszaken. 's-Gravenliage. De Hooge Raai heeft verworpen het cassatieberoep van den landbouwer O. te St. Maar tensdijk, veroordeeld wegens mishandeling. Onze lezers herinneren het zich wellicht, dat den 3 Dec. 1886 zekere Van W. ter hoogte van Stavenisse zijn patroon Debbaudt, aan boord van de vCleopatra", heeft doodgeschoten. Bij de behandeling van deze zaak voor bet gerechts hof te Gent is Van W. door de jury schuldig verklaard en veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Hij is echter dadelijk in hooger beroep gegaan. Naar de Haarl. Ct. verneemt is Zaterdag namens drie der veroordeelden ter zake van het zoogenaamde palingoproer te Amsterdam (Van Iperen, Snak en Baars), door hunnen rechtsgeleerden raadsman mr. H. J D. D. Enschedé, een verzoek om gratie aan Z. M. den Koning gezonden. De rechtbank te Amsterdam heeft den heer A. W. Van Megen, uitgever van Het Vliegend blad, ont slagen van alle rechtsvervolging, op grond dat het Ora'jenommer van het weekblad De Amsterdammer een deel van dat weekblad uitmaakt. Boekaankondiging. De 6e aflevering van den vierden jaargang van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht, hoofdredacteur dhr. H G. Hartman Jz., uitgevers F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatAdministratieve rechtspraakhet examen voor een diploma als aspirant-gemeente-secretaris of ambtenaar ter secre tarie de bijhouding der bevolkingsregisters Grondwetsherzieningbeantwoording der door de redactie gestelde vragen onze leestafelvragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. Uit Transvaal. (Vervolg.) Mijn woonplaats is maar een goeden dag te paard verwijderd van de goudvelden, waarover ik ti later meer hoop te schrijven. Laat ik u thans iets vertellen over mijne levenswijze, 's Morgens te 5 uren sta ik gewoonlijk op, gelijk met de zon, somtijds ook een uur vóór zonsopgang namelijk dan, als ik vroeg wil

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1