1887. N°. 74. Zaterdag 25 Juni. 74stc jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 24 Juni 1887. Bij Z. Ms. besluit van 24 Juni is benoemd tot Notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Middelburg, dhr. J. De Vos, candidaat-uotaris te Goes. Dit een ons toegezonden jaarverslag der alge- meene Nederl. vrouwenvereeniging sTesselschade" blijkt, dat, zooals wij vroeger reeds meldden, het correspondentschap Goes zich tot eene afdeeling heeft uitgebreid. Deze afdeeling telt 40 leden en donateurs en 6 werksters, het correspondentschap Kapelle 45 leden en donateurs en 5 werksters, de afdeeling Mid delburg 77 leden en donateurs en 8 werksters, Zie- riksee 31 leden en donateurs en 4 werksters. De ontvangen opgaven vermelden een som van 47950,70 als uitbetaald werkloon, waaronder niet is begrepen het salaris der depothoudsters. De heer L. De F o u wcontroleur der belas tingen te Hansweerd, is benoemd tot lid der com missie voor het afnemen van het examen voor de be trekking van surnumerair bij de directe belastingen. Door Zeeuwsche veehouders uit Noord- gouwe en Kerkwerve is aan de regeering een adres gezonden, instemming betuigende met het verzoek van den heer Opperheimer van Rotterdam, om bij de Engelsche regeering aan te dringen op vrijen invoer van Nederlandsch vee en sluiting der grenzen voor Duitsch vee tot doorvoer bestemd. Door een 300tal landbouwers, vetweiders en veehandelaars uit Zwolle, Kampen en omstreken is een request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden, waarin gewaarschuwd wordt tegen den drang, van verschillende zijden op de Regeering uit geoefend, tot het doen van pogingen ter verkrijging van den invoer op de vrije markt van levend vee te Londen, van welken invoer, werd deze verkregen, zij zich voor onzen veehandel geen of weinige voordeelen voorstellen, terwijl zij daarentegen vreezen, dat de zeer belangrijke veehandel op Duitschland daardoor zal benadeeld worden. Naar men thans verneemt, komen H H. MM. de Koning en de Koningin niet tegen 4 Juli in het vaderland terug. Z. M. zal zijne badkuur te Wildungen nog eenigen tijd voortzetten. Het Wagen. Wkbl., de Grondwetsbeslissingen overziende, zegt ten aanzipn van het kiesrecht »We vertrouwen op de goede gezindheid van ons volk, dat van uitersten zoo afkeerig is en ten deze bij onze naburige volken gunstig afsteekt. Wij duchten van den komenden nieuwen toestand geen onheil voor de belangen van ons land en volk. Zooals het thans was en ging, was 't ook niet alles. Verandering was dringend noodig. »In welke richting zich het vermeerderd kiezers korps bewegen zal, ligt nog geheel in 't duister. Dit echter schijnt zekerer komen nieuwe verhoudingen, ook wat de partijen aangaat. De heer Heemskerk heeft er in de Kamer al op gewezen. Voorshands is het voor onze geestverwanten wenschelijk, in dit opzicht een afwachtende houding aan te nemen. Mat de partij, aan wier hoofd dr. Kuyper staat, hebben we echter voorgoed gebrokenze degouteert onswe moeten niets meer van hen hebben, die onder 't antirevoluti onaire vaandel revolutionaire paden bewandelen. Een Keuchenius, een Lohman, een Fabius en consorten krijgen van de onzen in geen geval een enkele stem. Een Van Houten en Heldt zijn nauwelijks meer te duchten dan zij". Z. M. heeft bepaald, dat een postkantoor wordt gevestigd te I e r s e k e. Het tijdstip, waarop het kantoor in werking zal komen, wordt door den Minister van Waterstaat enz. bepaald. De Tijd meldt omtrent eene vergadering, welke Dinsdag tot vaststelling van het reglement voor een Algemeenen Bond van katholieke kie- zersvereenigingen te Utrecht gehouden is, dat na een levendig debat, getuigende van onderlinge welwillendheid en van den vasten wil om de ge- wenschte eenheid tot stand te brengen, het reglement, behoudens enkele wijzigingen, is vastgesteld zooals het door de commissie van redactie was voorgedragen. In dezen vorm zal het thans aan de goedkeuring der verschillende kiezersvereenigingen worden onderworpen, terwijl op eene spoedig bijeen te roepen algemeene vergadering de Bond definitief opgericht en een bestuur zal gekozen worden. De vertegenwoordigers van den «Noord- en Zuid- hollandschen Bond", omvattende 40 R. K. kiesvereni gingen, zijn niet als zoodanig toegelaten, waarop zij, met uitzondering van den heer Kolkman, vice-president van de Vereeniging te 's-Hage, onder protest de zaal hebben verlaten. Op artikel 6 van het ontwerpreglement was een amendement ihorgesteld, ten einde te laten vervallen de bevoeg^hSrefcrim aanbeveling te onthouden aan de door de kiezersvereenigingen gestelde candidaten door weglating hunner namen van de in de bon Isvergad'j ring opgemaakte lijst. De commissie van redactie weigerde het artikel in dien geest te wijzigen, waarop de gemachtigden der kiezersvereenigingen Tilburg, Eindhoven, Zevenbergen, Boksmeer en Nijmegen verklaarden alsdan niet tot den bond te kunnen toetreden. Liever nog wilde men open lijke bestrijding der candidaten dan op dergelijke wijze een blaam op hen te laten werpen. Na deze verklaring werd op voorstel van den afge vaardigde van Alkmaar het artikel zoodanig gewij zigd, dat tot genoemde weglating eene meerderheid van 2/3 zou noodig zijn. Hierop verklaarde de afgevaardigde uit Tilburg, dat hij aan zijne kiesvereeniging opnieuw de vraag zou voorleggen, of zij op grond van het gewijzigde regle ment al of niet wilde toetreden, en sloten de afge vaardigden uit Boksmeer, Eindhoven, Nijmegen en Zevenbergen zich bij deze verklaring aan. Voor het op te richten pensioen- en we- duwenfonds voor ambtenaren en beamb ten van politie in Nederland is bij het hoofd bestuur van den algemeenen Nederl. Politiebond, onder vele andere giften, ontvangen ƒ400 van den Minister van justitie, ƒ25 van den Minister van binnenlandsche zaken en 20 van ieder der overige Ministers. Naar Het Vaderland verneemt, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken dezer dagen den heer j h r. m r. J. E. De Sturler, die sinds 48 maanden als volontair aan het Departement werkzaam was, met het doel om bij dat Departement of bij de diplomatie ge plaatst te worden, te kennen gegeven, dat hij van zijn diensten niet langer gebruik kan maken. Uit Madrid wordt gemeld, dat het handels verdrag tusschen Spanje en Nederland gesloten is op den grondslag van behandeling op den voet van de meest begunstigde natie, en dat de rozijnen bij invoer van Spanje naar Nederland van invoerrecht worden vrijgesteld. Uit Hollandsch Limburg wordt aan de Gazette De Liège geschreven, dat ook hier te lande quaestie is van het aanleggen van versterkingen langs de Maas. Onze generale staf zou besloten hebben tot het oprichten van een fort boven de hosschen van St. Geertruid en van de grensgemeente Eijsden. Ook zou er sprake zijn van een fort in de omstreken van Maastricht. De koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers heeft een aanbod gekregen voor eene kunstreis van eenige weken door Amerika, tegen vergoeding van 5000 dollars per concert. Het aanbod zal echter hoogstwaarschijnlijk worden afgewezen. Uit Amsterdam schrijft men ons, 23 dezer: Reeds sedert eenigen tijd deed zich in de raadzaal, tijdens de vergaderingen van den gemeenteraad, het zeer zeker ongewone schouwspel voor, dat een deel der voor de journalisten gereserveerde tribune bezet was door kinderen en jongelieden, die zich in de ste nografie oefenden en blijkbaar wanhopige pogingen deden om het gesprokene te verstaan, veel minder te begrijpen. Tot dusver was dien leerlingen, naar recht en bil lijkheid, slechts eene plaats in de achterste rij aan gewezen, zijnde de voorste rij ingenomen door de vertegenwoordigers der pers. Thans is hierin onbegrij pelijkerwijze ten nadeele der reporters eene verandering gebrachtde aspirant-stenografen zijn vooruitgescho ven en zes verslaggevers achteruitgesteld. Alleen de heeren van het Nieuws v. d. Dag en het Handelsblad mogen zich verheugen in 't behoud van hun plaats in de eerste rij, waar men de sprekers veel beter ver staan kan. Mij dunkt, dat deze handeling van het dagelijksch bestuur of van den burgemeester'k weet niet wie hier aansprakelijk is op zijn zachtst ge nomen niet getuigt van sympathie voor de pers, en deze laatste, vooral in Amsterdam, zeer zeker derge lijke behandeling niet verdient. De Beurs quaestie, die gisteren volgens sommigen pro forma op de agenda van de werkzaamheden van den raad was geplaatst, is niet behandeld, maar op voorstel van den heer Van Eeghen werd met 25 tegen 41 stemmen besloten, om de voordracht van B. en W. met de daartoe behoorende bescheiden om advies te stellen in handen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Al weer dus maar een nieuwen voorraad geduld opgedaan! De bekende romanschrijfster M a r 1 i 11 is in den ouderdom van 61 jaren te Thuringen overleden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de Tweede Kamer aangenomen de ontwerpen tot voorziening in het dubbele van de verbrande registers van den Burg. Stand te Maastricht; tot wijziging van art. 385 van het Wet boek van Strafvordering met het doel om de inspectie der gevangenissen enkel aan de rechtbanken en de officieren van justitie op te dragenen tot den bouw van een magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam. Verder werd de discussie over de Tjiomaszaak voort gezet, waaraan o. a. deel namen dhrn. Goeman Bor- gesius en Schaepman. De laatste leverde een warm pleidooi voor de rechten der inlanders. Negen leden hebben een nieuwe conclusie voorge steld strekkende om het vertrouwen uit te spreken dat het uitzettingsbesluit niet langer blijve gehand haafd dan met het oog op de daarbij betrokken toe standen dringend noodig mocht zijnen tevens de wenschelijkheid uittespreken om door nadere voorschrif ten de waarborgen in art. 48 Indisch Regeerings- reglement neergelegd (omtrent de formaliteiten bij uit zetting) meer te verzekeren. Wordt deze conclusie aangenomen, dan wordt er geen blaam gelegd op Gouv.-Generaal of ambtenaren, dan wordt de geheele Tjiomaszaak niet beoordeeld en ver oordeeld, maar dan wordt eenvoudig een prikkel gegeven om zoodra de toestanden het gedoogen de heeren Sol en De Sturler Jr. weer op Tjiomas toe te laten en tevens nadere wettelijke waarborgen verlangd dat bij uitzetting voortaan de betrokkenen niet zullen worden miskend. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. A. Goedbloed te Zieriksee is beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Bruinisse. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Kolijnsplaat de heer G. E. Meloen te Kortehoef. Te Serooskerke (W.) heeft de doleerende partij zich, door den toegang tot de kerk van een nieuwe sluiting te voorzien, van het kerkgebouw meester gemaakt. (M. Ct.) Te Venendaal werd onder de doleerende, een 25- tal, waaronder zeer gegoeden, eene collecte gehouden, om uit de opbrengst aldaar een doleerend predikant te laten prediken. De eene broeder scheen sterk op de offervaardigheid van den anderen te vertrouwen, maar allen bleken al bijzonder aan het aardsche slijk gehecht te zijn, daar het totaal der ingezamelde gelden be droeg een gulden en tachtig cent. Jl. Dinsdag hield de Vereeniging voor inwendige Onding in Noordbrabant en Limburg te Utiecht in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen eene buiten gewone algemeene vergadering, ter beslissing over hare te volgen gedragslijn in zake de tegenwoordige kerke lijke beweging. De vergadering nam met elf tegen zes stemmen aan het voorstel«De Vereeniging voor inwendige zending in Noord-Brabant en Limburg ver klaart het voorbereiden en vormen van «doleerende kerken" binnen haar gebied in strijd met de belangen harer evangelisatie en ontzegt mitsdien daaraan allen zedelijken en stoffelijken steun". (S() Rilland Batli, Het gemeenteraadsbesluit, waarbij het traktement voor het hoofd der school te Bath met 100 is verminderd, is door Gedep. Staten niet goed gekeurd; derhalve zal de gemeenteraad moeten beslis sen of hij zich bij het besluit van Gedeputeerden zal neerleggen, dan wel in hooger beroep komen. lntussehen is het vergelijkend examen, dat op Zater dag 25 Juni was bepaald, voor onbepaalJen tijd uit gesteld. Kortgcne. In de 7e algemeene vergadering der Onderwijzers-vei eenigingen in het arrondissement Tolen, die hier Vrijdag den 22 Juli a. s. in de «Stads- Wijnkelder" zal gehouden worden, zal de heer L. Van Rooijen van Poortvliet eene lezing houden over den Tendenz-roman en de heer J. Vermeulen van Kolijns plaat over: Een nieuw leermiddel voor het aardrijks kundig onderwijs van Nederland. Bij het gehouden eind-examen voor het gymnasium te Middelburg is o. a. geslaagd voor de faculteit der geneeskunde dhr. A. L. J. Van Hoek, van Kapelle. Het toelatings examen voor de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg vangt aan Maandag 25 Juli. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 24 Juni 1887, zijn de navolgende personen veroordeeld P. V., te Brouwershaven, J. F. De K., te Berger, - op-Zoom, wegen openbare dronkenschap, ieder tot ƒ1 boete subs. 1 dag h. L. K. Cz., te Wissekerke, wegens het verstoren der orde in dronkenschap tot 8 boete subs. 5 dagen h.P. V.. C. B., te Elle- woudsdijk, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 8 dagen h.M. v. P., te Kruiningen, wegens alsvoren tot 5 boete subs. 3 dagen h.W. K. Mz., te Wemeldinge, wegens het onbevoegd gaan langs den spoorweg tot 0 50 boete subs. 4 dag h. G. N. Gz., te Rdland-Bath, wegens het rijden langs den spoorweg tot 5 bo-te subs. 3 d. h.A. v. W., te Wissekerke, wegens baldadigheid tot 3 boete subs. 3 d. h.P. S. te Wolfertsdijk, wegens het rapen van schelpvisch, tot 1 boete subs. 2 dagen h.L. P., te Klinge, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent en het opgeven van een valschen naam, tot 3 en 5 boete subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete; J. B, te Barendrecht, wegens het bevis schen der Schelde zonder consent, tot 3 boete subs. 2 dagen h.M. De V., te Kattendijke en M. K., te Kruininge, wegens het jagen in gesloten jachttijd zonder vergunning van den eigenaar, ieder tot 5 boete subs. 5 dagen h J. B., te Kruininge, we gens het bemachtigen van wild door middel van een wildstrik, tot 10 boete subs. 5 dagen h. Allen tevens m de kosten. Heiukenszaud. Gistervoormiddag arriveerden alhier dhr. Officier van Justitie, de Rechtercommissaris met een beëedigd klerk, die zich met den burgemeester, dhr. B. Vermande, naar de wouing van den verdachte O. De Visser begaven, ten einde een nader onderzoek te doen in zake den gepleegden moord. Buitenlandse!) Overzicht. Er is eigenlijk in het geheel geen nieuws, want wat als zoodanig per telegraaf wordt medegedeeld heeft s"le kans morgen weder geheel of gedeeltelijk te worden tegengesproken. Zoo toch is het ook gegaan met het telegram in ons vorig nommer betreffende den toestand in het Oosten. Dat daar niet alles roos kleurig is, weet iedereen, maar van een oorlog, die dreigen zou, is niets bekend. Rusland en Frankrijk weten zeer goed, dat eene niet-ondeiteekening van de Engelscli-Turksche conventie door den Sultan den toestand in Egypte zou laten, zooals hij nu is, wat hen evenmin bevredigt als de hangende conventie; zij zullen dus daarom geen oorlog beginnen. Meer waar schijnlijk is een later bericht, waarin gemeld wordt, dat de oppositie van Rusland en Frankrijk hoofdzake lijk ten doel heeft het tegenwoordige Turksche mini sterie, dat vrijwel onder Engelschen invloed staat, te doen vallen. Wat nu zal er blijken waar te zijn van het jongste bericht omtrent Bnlgarije waarin gemeld wordt, dat de Sobranje den prins van Saxen-Coburg tot vorst zal verkiezen en dat deze, zelfs tegen den zin van Rus land, de candidatuur en den troon zal aannemen? De Duitsche Keizer neemt steeds in beterschap toe en zal weldra naar Ems vertrekken. De Fransclie Kamer zit nog steeds in de legerwet- discussiën. De radicalen maken het 't ministerie Ronvier zeer lastig. Zoolang het Kabinet den steun van de rechterzijde blijft behouden is dit niet erg, maar wan neer op een gegeven oogenblik aan die zijde de wind eens uit den verkeerden hoek gaat waaien, zou het voor Rouvier c. s. wel eens spoedig gedaan kunnen zijn. De heer Barbe, die ook zitting in het ministerie heeft en die als radicaal naar de Kamer is afgevaar digd, heeft van zijne kiezers de beleefde maar toch wel wat zonderlinge uitnoodiging ontvangen om öt als kamerlid öf als minister te bedanken. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 24 JUNI 4887, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 40 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren dr. Calh nfels en Isebree Moens met de heer Lambrechtsen zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 20 Mei jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen a. dat door den heer M. J. Soutendam, als eigenaar van het betrokken perceel, de verklaring is afgegeven, dat hij de voorwaarden aanneemt, waaronder aan W. N. Van Heijl vergunning is verleend tot het leggen van een brug over de sloot achter de Laurens Pieter Van der Spiegelstraat; b. dat het kistje met middelen tot redding van drenkelingen door den gemeente-apotheker is nagezien en in orde bevonden c. dat eene commissie als onbezoldigd rijksveld wachter is uitgereikt aan den agent van politie Desiré Everaard. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missives van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1