1887. N°. 73. Donderdag 23 Juni. 74slu jaargang. Hoofdelijken Omslag Het PATENTRECHT GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels aft,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den It a a <1 der gemeente Goes, op VRIJDAG den 24 JÜNI 1887, des namiddags te 2 uren. Goes, den 22 Juni 1887. De Secretaris, HARTMAN. Punten van beuandelino: I. Notulen. II. Mededeeliogen. III. Ingekomen stukken. IV. Opmerkingen van Gedep. Staten omtrent het Reglement voor de Vereeniging van werklieden, met voorstel van B. en W. V. Ontwerp-reglement van orde voor de vergade ringen van den gemeenteraad. VI. Reclame van P. Van Elve tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag. VII. Verantwoording van de kosten der openbare gezondheidscommissie over 1886. VIII. Begrooting van idem voor 1888. IX. Benoeming van een stembureau voor de verkie zing van leden van den Raad in Juli a. s. X. Voorstel van B. en W. tot het doen van uit gaven boven het bedrag der begrooting. (In- tressen van de gevestigde schuld). XI. Idem tot het verleenen van een crediet voor de kosten van onderzoek der mogelijkheid van de oprichting eener schietbaan. XII. Staten van oninbare posten en restanten van den Hoofdelijken Omslag en de belasting op de honden over 1885 en 1886. Het voljaars-kohier van den voor 1S87, door den gemeenteraad in zijne vergadering van 20 Mei jl. vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 17 dezer no. 37, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invor dering uitgereikt Zullende gemeld kohier gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl binnen drie maanden na de nitreiking der aanslagbil jetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 21 Juni 1887 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1887—88, le gedeelte, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen Goes, den 22 Juni 1887. De Burgemeester ran Goes, J. O. DE WITT HAMER. GOES, 22 Juni 1887. Wolfertsdijk. Maandagmiddag hield de gemeente raad een openbare vergadering, die door al de leden ■werd bijgewoond. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en goedgekeurd, zei de Voor zitter, dat hij, alvorens met de werkzaamheden vooit te gaan, eerst den waarnemenden secretaris den gewonen eed, zooals art. 100 der gemeentewet dien voorschrijft, wilde afnemen, hetwelk nu zonder tegenspraak der raadsleden geschiedde. Uit de ingekomen stukken werd een brief voorgelezen van het burg. alg. armbe stuur, waarin een specifieke staat werd opgegeven van de 14daagsche geldbedeeling gedurende den zomer. Hieruit] bleek dat er tegenwoordig slechts 10 a 12 zomerbedeelden zijn, terwijl dit vroeger veel grooter was. Van de geldleening groot 6900, tengevolge van het verbouwen der school te Oostkerke en de onder wijzerswoning te Oud-Sabbinge, werd de obligatie no. 16 groot 300 uitgeloot. Alsnu werd den armen een buitenkansje bereid. Vroeger was reeds door Burg. en Weth. voorgesteld om het breiwerk der schoolkinderen, bestaande uit eenige paren kousen, eenige borstrokken en eenige slaapmutsen, aan de kinders zeiven ten ge schenke te geven, doch dit voorstel was afgestuit op de bezuinigingswoede der raadsleden, welke meenden dat uit deze voorwerpen nog al wat geld was te maken als ze publiek werden verkocht. Burg. en Weth. had den dit beproefd, doch er was voor de massa slechts ingeschreven voor 3,55. Dewijl dit wel wat heel weinig was, werd het later op nieuw geveild in 10 per- ceelen, doch het bod werd slechts verhoogd tot 3,90 daar er nu bij verkoop nog kosten afgaan voor zegel en registratie, zou er weinig overschieten, en werd nu op nieuw voorgesteld het maar aan de armen te geven, welk voorstel nu met algemeene stemmen werd aan genomen. Alsnu kwam het benoemen van een secretar is zonder aanbeveling opnieuw aan de orde. Zooals reeds vropger vermeld is, werd in de vergadering van 31 Maart op voorstel van C. Philipse met 4 tegen 3 stemmen be sloten een secretaris te benoemen zonder aanbeveling. De Burgemeester weigerde toen tot die benoeming over te gaan, als zijnde dit in strijd met art. 95 der ge meentewet, en hij maakte gebruik van de bevoegdheid hem in art. 70 verleend, om het ter vernietiging aan den Koning voor te dragen. Hierop was een schrijven ontvangen van den Minister van Binn. Zaken dat als er een benoeming was geschied hij deze aan den Koning ter vernietiging zou voordragen, doch nu de benoeming nog niet was geschied, verzocht hij den raad dit besluit intetrekken. In de volgende vergadering op 5 Mei werden de raadsleden met dit schrijven in kennis ge steld, en stelde de Burg. voor, aan dit schrijven gehoor te geven, en het genoemde besluit intetrekken, doch de heer Philipse handhaafde zijn voorstel, en wilde toen liever dadelijk tot de benoeming overgaan, doch toen het in stemming werd gebracht, staakten de stemmen daar de heer Jacob toen buiten stemming bleef. De Voorzitter vroeg nu of nog een der raads leden tot het benoemen van een secretaris zonder aan beveling wenschte over te gaan. De heer Philipse meende, daar de Voorzitter in de voorlaatste vergade ring het besluit niet had willen uitvoeren, het nu niet noodig zou zijn tot benoemen over te gaan. De heer Verschuure, die graag twee zaken tegelijk bespreekt, vroeg of er geen andere stukken waren ingekomen, vooral of er geeu antwoord van Ged. Staten was, op zijn voorstel in de vorige vergadering gedaan, om den Comm. des Konings te verzoeken de aanbeveling te doen in plaats van Burg. en Weth. Hij meende dat hij recht had om dit te vragen. De Voorzitter antwoordde dat er geen antwoord was ingekomen, anders zou hij de raadsleden er mede in kennis hebben gesteld. Daar niemand wenschte tot het benoemen van een secretaris overtegaan, werd het besluit vau 31 Maart met 4 stemmen ingetrokken. Dhrn. Philipse en de beide Wethouders bleven buiten stemming. Nog werd een verzoek van P. Keukelaar e. a. om de school te Oostkerke te mogen gebruiken tot het houden van o feningen in bet vierstemmig koraal gezang met algemeene stemmen toegestaan. Daarna werd de vergadering gesloten. Ierseke. In de Maandagavond gehouden Raads zitting was de heer Sauer afwezig. Bij ontstentenis van den burgemeester fungeerde de le wethouder, de heer De Koeijer, als voorzitter. Hij deelde mede, dat er ter bestrijding der kosten van den verbouw van het post- en telegraafkantoor feitelijk slechts 3400 tekort kwam. Ingekomen was lo. van den heer Joost Sandee Jz. de kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot lid van het Algemeen Armbestuur aanneemt2o. van den heer C. Poelman een bezwaarschrift over te hoogen aanslag in den hoofdei, omslag en dat hij ten onrechte is aangeslagen in de hondenbelasting, daar hij geen hond heeft3o. van Gedep. Staten goedkeuring van de wijziging der begrooting4o. een verzoek van den heer D. Schippers en 9 andere landbouwers, dat de gemeente een voetpad van een halven Meter breedte moge aanleggen langs den Zweedijkschen weg, te be ginnen achter de schuur van den heer A. Zuidweg en te eindigen bij de weide van den hees J. Priem. Dit pad zou hun, belanghebbenden, zeer te stade komen wegers de drukke passage van melkvee. De heer Sinke wilde vóór de inwilliging van het verzoek een onderzoek instellen naar de uitvoerbaar heid, op welke wijze het geschieden moet en hoe lang het pad moet zijn. De Voorz. achtte het pad een behoefte, doch dhr. Sinke handhaafde zijn voorstel, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. Nu werd het proces-verbaal der aanbesteding van den verbouw van 't post- en telegraafkantoor voor gelezen, waaruit bleek, dat de laagste inschrijver, de heer J. Lindenberg te Wemoldinge, 46 boven de raming was. De Voorz. vroeg den Raad die som toe te staan, hetgeen met alg. stemmen geschiedde. Dus zal nu het werk aan den laagsten inschrijver worden toegewezen. Het bestek voor de vergrooting van school i met 2 lokalen werd voor de raadsleden ter visie gelegd. Kapelle. De verkoopingen van kersen, er zijn er hier drie gehouden, hebben ruim 1600, gulden opgebracht. In vergelijking met vroegere jaren is deze som gering te noemenhet vermoeden dat vooral van sommige soorten er zeer weinig zijn blijkt waarheid te zijnde schade welke daardoor in deze gemeente geleden wordt is groot. Nog werden Maandag 9.42 H.A. klavers vet kocht, welke gemiddeld 118 per H.A. opbrachten, alles zonder de 10 pet. verhooging. Da heer A. Hartog Azn. concessionnaris der stoomtramweglijn IerekeVlakeWemeldinge Hansweerd, heeft deze concessie overgedragen aan de Société Hollande Belgede Tramwaijs (Sociélé Anonyme), welke Maatschappij de waarborgkapitalen ten behoeve •;ah bet Rijk reeds heeft gestort. Bij het examen van postambtenaren in de tele grafie, gehouden te 's-Gravenhage van 1328 Mei jl., is o. a. geslaagd: de commies C. G. A. Janssen. Daar het gebleken is, dat de dagstoombooten der maatschappij «Zeeland" gedurende het gunstige jaar getijde de reis van Qneenborough naar Vlissingen in korter tijd kunnen afleggen dan aanvankelijk berekend was, heeft de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen besloten, van deze omstandigheid gebruik te maken, ten einde de reizigers uit Engeland naar onze binnenlandsche stations gedu rende de drie zomermaanden Juli, Augustus en Sep tember sneller naar hunne bestemmingen door te voe ren. Voornamelijk geschiedt dit met het oog op de voedingstentoonstelling te Amsterdam, waarvan een gunstige invloed op het verkeer naar de hoofdstad wordt verwacht. De exprestrein, die thans alleen voor de reizigers naar het buitenland te 5 uur 21 min. van Vlissingen vertrekt, zal, bij tijdige aankomst der stoomboot, van 1 Juli af reeds te 5 uur 2 minuten vertrekken en ook de reizigers naar binnenlandsche stations opnemen. Deze laatsten worden met extra treinen terstond door gevoerd van Tilburg naar 's-Hertogenbosch en Gelder- malsen en van Rozendaal naar Lage Zwaluwe, waar zij aansluiting vinden op bestaande treinen. Door de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" zal over het boekjaar 1886 een divi- v e n d van 6 pet. uitgekeerd worden (M. Ct.) Groede. De heer G. Van Gasteren, vee-opzich ter, is na volbrachte werkzaamheden van hier naar zijne standplaats Utrecht teruggekeerd. Bij de Staten van Noord-Brabant zal in de aan staande zomervergadering o. a. in behandeling komen een zoo stel van Gedeputeerde Staten, strekkende om over de in 1885 bedijkte gronden, genaamd »d e D a- m e s p o 1 d e r", gelegen gedeeltelijk onder Rilland-Bath en gedeeltelijk onder Woensdrecht, een waterschap op te richten en te doen beheeren naar de voorschriften van het algemeen reglement over de waterschappen in Noord-Brabant. Naar men verneemt, zal met 1 Januari 1888 de gecreëerde klasse van landmeters 4e klasse weder opgeheven worden, en zullen de reeds benoemde 3e klasse worden, terwijl de eerste en de tweede klasse hierdoor eene uitbreiding zullen ondergaan. H. H. M. M. deKoningen de Koningin zullen Donderdag 30 Juni van Wildungen naar Keulen vertrekken, om den volgenden dag de reis naar Soest- dijk te vervolgen over KleefNijmegenKesteren Baarn. Er wordt ernstig over gedacht om, indien de Minister van waterstaat, da heer Van den Bergh, blijft bij zijn voornemen om wegens gezondheidsre denen af te treden, den Minister van marine, den heer Tromp, thans tijdelijk met de functiën van minister van waterstaat belast, definitief aan het hoofd van dat Departemmt te plaatsen. Thans zou het minder moeite kosten uit het korps zee-officieren eenen minister van marine te benoemen. Naar het TJ. D. verneemt, is aan den heer J. N. Bastert, oud-lid der Tweede Kamer, de porte feuille van waterstaat aangebod' n. Omtrent diens be slissing moet echter nog niets bekend zijn. De le luit. Glérum, leeraar bij den hoofd" cursus te Kampen, maakt deel uit van de examencom" missie tot toelating op den hoofdcursus. De examens vangen 18 Aug. aan. Gisteren is aan de rijks-universiteit te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer Th. Lorentz (geb. te Soemberketempa) met een acad. proefschrift getiteldEenige opmerkingen over art, 84 gemeentewet. Tot het afleggen van het notariëel Staats examen hebben zich dit jaar aangemeld 412 adspi- ranten, te weten: voor het le gedeelte 136; leen 2e ged. 44; le, 2e en 3e ged. 16; 2e ged. 31; 2e en 3e ged. 65, en 3a ged. 120. Naar het schijnt wordt er in I n d i spoed ge maakt met de behandeling van de Tji o m as-zaa k althans tegen den heer Scheltema, oud-hoofdredacteur van de Locomotief, is reeds requisitoir genomen. De groote principieele quaestie is, dat het in 't belang van beklaagde is, dat hij wordt toegelaten tot het bewijs der waarheid van het door hem beweerde, terwijl de Regeering hoogstwaarschijnlijk minder genegen zal zijn, aan d; geïncrimineerde feiten ruchtbaarheid te geven. Aan den anderen kant is het gevaar niet gering, dat de weigering tot toelating van bewijs op voor de Regeering minder aangename wijze zal worden gecom mentarieerd, wanneer de publieke opinie, die op de hand des beklaagden schijnt te zijn, vóór die weigering er toe gebracht worde zich uit te spreken. (Amsf.) In het Vaderland leest men het volgende «Heden, Vrijdag 1 April 1887, verscheen voor mij, Rudolph Leonard Antonie Wenning, krachtens Gouv. besluit enz., tijdelijk vervangend notaris te Batavia, in de tegenwoordigheid van de na te noemen, mij be kende getuigen Raden Toamenggoeng Aria Soera di Mangala, ge wezen demang van Buitenzorg, thans particulier, wonende op het land Tjiomas, onder Buitenzorg in de res. Batavia, mij notaris bekend; Welke comparant te kennen gaf, dat hij, van den heer Riesz particulier wonende nabij Buitenzorg ver nomen heeft, dat door den heer E. L. Von Czernicki, assistent-resident te Buitenzorg, in officiëele stukke.n in Nederland ontvangen, zou zijn verklaard, dat hij, comparant, aan genoemden assistent-resident zou hebben gezegd, dat het goed was dat de heeren van het land Tjiomas (Sof en De Sturler) van dat land waren verbannen en dat de geheele familie De Sturler van Tjiomas had behooren te worden verwijderd En verklaarde de comparant bij dezeD, dat niets van dien aard door hem aan den heer Von Czernicki voor noemd is gezegd, veel minder geschreven of op andere wijze kenbaar gemaakt, en dat hij zich nooit, noch tegenover eenige autoriteit, noch tegenover eenig par ticulier persoon, in dien geest of op andere wijze over die zaak heeft uitgelaten. Verklarende de comparant zich ten allen tijde bereid om deze zijn verklaring met eede te bevestigen of nader onder eede te herhalen en stemmende bij toe, dat afschriften dezer akte door mij notaris aan den h'er Riesz hiervoor genoemd worden uitgereikt. Waarvan akte enz." Het bovenstaande, door ons overgedrukt naar een authenthiek afschrift der akte, ten antwoord op de ook door den Minister heden uitgesproken bewering, dat bedoelde Toemenggoeng de verwijdering der heeren Sol en De Sturler noodzakelijk achtte, vo-gt het Va derland er bij. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 412 740 pikols. Provinciale Staten van Zeeland. In de a. s. zomervergadering zullen, behalve ver schillende mededeelingen en ingekomen stukken, de volgende onderwerpen aan de orde zijn Onderzoek der geloofsbrieven van in de districten Sluis en Zieriksee gekozen leden benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, tengevolge van het overlijden van den heer M. Mazure, te 'frroede voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de grenzen van de werken tot zeewering of oeverver- dediging van den calamiteusen Stai-Philippinepolder (nog niet aan de leden verzonden) idem tot al-voren van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens en Eendragtpolders, noodig geworden tengevolge der bedijking van den Van Lijndenpolder idem om machtiging des Konings te vragen, ten einde gemeenschappelijk met de Staten van Noord- Brabant te handelen omtrent de oprichting van een waterschap voor den Damespolder, zijnde de nieuwe pold 'r ten zuiden van den spoorw. gdam door de Ooster- schelde, onder de gemeenten Woensdrecht en Rilland- Bath idem omtrent de aanvrage van den gemeenteraad van Philippine om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering (nog niet aan de leden verzonden) idem om aan het Algemeen bestuur der Zuiderzee- vereeniging als beschikking op zijn adres om subsidie in de kosten van een onderzoek of, en zoo ja, naar de wijze waarop en de middelen waardoor, eene af sluiting van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwer zee wenschelijk en uitvoerbaar is te kennen te geven, dat het belang der provincie Zeeland niet in die mate bij de zaak betrokken is, dat een subsidie uit de provinciale fondsen gewettigd zou zijn idem om aan de ambachtsschool te Zieriksee we derom voor vijf jiren een provinciaal subsidie van 300 toe te staan, op voorwaarde, dat de gemeente als tot dusver behalve een vrij lokaal ƒ200 geve, eu dat jaarlijks een verslag worde overgelegd idem tot het verleenen van subsidie ter voorziening in de behoefte aan genees- en verloskundige hulp in dit gewest (nog niet aan de leden verzonden); de verantwoording van Gedeputeerde Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven ovor het dienstjaar 1885, stuitende

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1