van s Advertentien. Pelinck, te Assen, naar aanleiding van het raadsbe sluit, door die gemeente genomen tot conversie harer leeningen, waarin mr. H. Pelinck, te Assen, voor circa 100,000 gulden in op naam staande obligatiën had deelgenomen. Bij het vonnis van de Arnhemsche rechtbank, waar voor was geappelleerd, was de gemeente Arnhem ver oordeeld om aan mr. II. Pelinck de gevorderde 2275 voor nog verschuldigde halfjaarlijksche rente van eene hooi'lsom, die nog niet op wettige wijze was afgelost, uit te betalen. De procureur-generaal vereenigde zich in hoofdzaak met de conclusie van het O. M. in eer st» n aanleg, dat de gemeente Arnhem, toen zij het plan opvatte hare geldleeningen af te lossen als ze delijk lichaam, niet als souvereine macht handelde. Zij had dus de gewone bepalingen op te volgen, aan iederen schuldenaar tegenover zijnen schuldeischer voorgeschreven. Daarvan werd afgeweken, zoodat zij aan haren schuldeischer de aflossing der geldleening ter kennisse bracht door aankondiging in de dagbla den. Die kenuisgeving had tijdig moeten geschieden aan den persoon of ter woonplaatse van den schuld eischer, zooals de gemeente dit ook later, doch toen te laat, bij exploot heelt gedaan. De conclusie strekte derhalve tot bevestiging van het veroordeelend vonnis der rechtbank te Arnhem. De uitspraak is bepaald op 12 Juli a. s. Buitenlandsch Overzicht. De toestand van den Duitsclien Keizer was blijkens de berichten van gisteren minder gunstig, doch heden luid. n de telegrammen weder beter. De grijze vorst heeft den maaltijd buiten het bed gebruikt en een onderhoud gehad met den rijkskanselier. De Rijksdag begint zeer naar de zomervacantie te verlangen en doet mitsdien de zaken met bekwamen spoed af. Tengevolge daarvan zijn de belasting op de sterke dranken en het ontwerp betreffende de burge meesters in Elzas-Lotharingen reeds aangenomen. De Engelscli-Turksche conventie schijnt nog steeds niet geteekend te zijn. Thans heet het Wiér, dat de Soltan in de conventie een bepaling wil hebben betref fende het uitsluitend recht van Turkije tot gewapende tusschenkomst in Egypte. Hiervan wilde de Engelsche gezant, Sir Drummond Wolff, natuurlijk niets weten, doch hij zal zoo wordt zonderling genoeg in hetzelfde bericht, waaraan wij dit ontleenen, gezegd toch op een middel peinzen om aan het bezwaar van den Sul tan tegemoet te komen. Naar uit Konstantinopel aan de Daily News gemeld wordt, moeten er tusschen Engeland en Frankrijk onderhandelingen geopend zijn over eene wijziging van het vijfde artikel der conventie. Oostenrijk alleen pro testeert tegen de bepalingen betreffende den gezondheids dienst, bewerende dat de conventie de internationale sanitaire controle in Egypte vernietigt. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de Rnssische protesten tegen de conventie voortduren. Nelidof verklaarde dat de ratificatie den oorlog ten gevolge zal hebben deze dreigementen oefenen geen invloed op de Porte. Sir Wolff heeft een conferentie gehad met den Grootvizier en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, nadat de ratificatie der conventie door Engeland ontvangen was. Van Turksche zijde werd opnieuw aangevoerd dat de wijziging der conventie in den vroeger vermelden zin gewenscht is. Zij onderwierpen aan Wolff het ontwerp eener addi- tioneele verklaring betreffende de bepalingeD over eene mogelijke nieuwe Engelsche bezetting van de Nyldelta. Deze verklaring zoude feitelijk het doel der conventie teniet doen Wolff zeide dat de aanneming van eene zoodanige declaratie ondenkbaar was, doch dat de Engelsche regeering vermoedelijk geen bezwaar zou maken tegen een toevoegsel aan de conventie, ten einde zekere teergevoeligheden weg te nemen, mits dn Turksche regeering de conventie dadelijk ratificeert. Rusland heeft, naar nit Londen bericht wordt, een stap gedaan bij de Mogendheden om de Bulgaarsclie quaestie gemeenschappelijk op te lossen, maar op een wijze, die het zeer twijfelachtig maakt, of het wel iets zal geven. Rusland, steeds uitgaande van het beginsel, dat de tegenwoordige toestand in Bulgarije onwettig is, zoowel het Ministerie als de Sobranje met het Regentschap, is van meening, dat er voor alles een Regent moet worden aangesteld, die, door de Mogend heden voorgedragen, door de Porte zal worden benoemd deze Regent zal in de eerste plaats den wettigen toe stand herstellen, d. w. z., het Regentschap en het Ministerie afdanken en verkiezingen uitschrijven voor de nieuwe Sobranje, welke dan een nieuwen Vorst zal hebben te kiezen. Waarschijnlijk zullen de Mogend heden dezen stap van Rusland ondersteunen maar daar niemand de Bulgaren meer dan raad zal geven om dezen weg te volgen, zal het Bulgaarsclie Regent schap hoogst waarschijnlijk weigeren en de zaken blijven weer zooals zij zijn. Zoolang Rusland niet met een voor de Bulgaren aanneembaren candidaat voor den troon voor den dag komt, ook in de nieuwe circulaire aan de Mogendheden wordt geen naam ge noemd, is alle moeite te vergeefs. De Turksche gedelegeerde te Sofia, Riza Bey heeft het Regentschap meegedeeld, dat de Porte de bijeen roeping van de Sobranje voor niet doelmatig houdt. Intusschen heeft het regentschap de bijeenkomst der Sobranje op 2 Juli bepaald. In die vergadering zullen behandeld wordenrekenschap van het Regentschap over het gevoerd beheer; rapport over de reis der Regenten door Europa en over de gevoerde onderhan delingen over een leening; verkiezing van een vorst of een provisioneel hoofd van den Staat; wijziging van den regeeringsvoi rn. Het Berl. Tgbl. voegt er bij, dat prins Alexander van Battenberg definitief elke herbe noeming van de hand heeft gewezen en dat de Sobranje hoogstwaarschijnlijk Strecker-pacba, een Duitscb hoofd officier in Turkschen dienst, tot Regent benoemen zal. De haat tegen Oostenrijk heeft zich in Servie s hoofdstad lucht g'ge ven in volksoploopen en demon straties ten gunste van het nieuwe Ministerie. De vreugde ging zoover, dat bij den afgetreden Minister president Garaschanin een raam werd ingeworpen, waarop de premier met eenige revolverschoten ant- woor Ide. Gemengde Berichten. De heer C. Nonnekes, die zooals wij meldden heden den dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaren bij den heer Hildernisse alhier in dienst kwam, ontving van zijn patroon een blijvend aandenken en van meer anderen stoffelijke blijken van achting en waardeering. Het vierjarig meisje alhier, dat jl. Zaterdag een koperen bikkeltje inslikte, is daarvan gelukkig bevrijd. De nachtvorst tusschen Zaterdag en Zondag heeft in de omstreken van Oosterhout nogal schade aangericht. Op vele hoog gelegen akkers zijn de aard appelen bijna geheel afgevroren. Dit is ook het geval met de boekweit. De boomvruchten, vooral de fijne soorten, hebben eveneens veel geleden. Te 's-IIage is Woensdag een 9jarige schoolknaap door de tram over hoofd en lichaam gereden. Hij overleed spoedig daarna. Onder Bei likum is Maandagavond met de laatste tram uit Vechel een man overreden, die op de rails lag te slapenhij was terstond een lijk. liet grootste gedeelte der visschers te Scheve- ningen zijn Woensdag begonnen met het graaien enkelen weigeren, daar zij geld eischen, als schade, vergoeding voor den tijd, dien zij niet gewerkt hebben, Men schrijft aan de Standaard: In Oudewater gingen binnen den tijd van vijf dagen drie predikanten te water. Eerst ds. Wincke), predikant bij »de doleerendenwelke Donderdag 11. van Waar der kwam tijden. Het paard van het rijtuig, waarin hij zat, schrok voor een voorbijrijdenden wagen, met kooien beladen, bestemd voor jonge varkens, en sprong in de kerkwetering. In een oogwenk waren de predi kant en zijn voerman een zijner gemeenteleden, die hem uit vriendschap met zijn rijtuig naar huis bracht te water. Al zwemmende b hoefde de pre dikant zijn lotgenoot in het water slechts een weinig vooruit te duwen toen kon deze de takken van een boom grijpen die in het water lag, half afgebroken door het rijtuig dat er tegen aangereden was, zoodat weldra beiden op het droge waren, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Door hulp van voorbijgangers en vrienden was ook spoedig paard en rijtuig uit het water getrokken. Zondag v. m. daaropvolgende bad ds. Hagen nit Leiden voor den Protestantenbond gepredikt. Des na middags zou hij weder huiswaarts keeren en met het rijtuig van den heer v. A. naar Woerden gebracht worden. Doch onderweg nabij Linschoten schrok het paard en ging het met het rijtuig en degenen die er in zaten de shot in. Ds. H. moest een der dames welke was medegereden, en die voorover in de modder lag, het hoofd omhoog heffen om haar voor stikken te bewaren. De predikant zelf was gekwetst aan de wang, het rijtuig beschadigd, terwijl de jonge heer v. A. en zijn zuster, die nog tijdig uit het rijtuig sprongen, zich hadden bezeerd. Op Dinsdag daaraanvolgende ging de synodale pre dikant ook te water. Ds. Margadant wilde zijn kind, dat in de sloot achter zijn huis gevallen was, er uit halen, maar gleed van de plank af, die over de sloot ligt, en ging er zelf voorover in. Hij kwam er echter met het kind gelukkig weder uit. Een eigenaar van een café bad in zijn huis de wortels van een sterke accacia liggen, die alleen nog maar als brandhout konden gebruikt worden. Om het taaie en harde stuk hout klein te maken, kwam de man op een zeer oorspronkelijk denkbeeld. Een groot stnk papier met bet opschrift: «Hier kan gratis hout gehakt worden", met een bijl er naast, had de ge- wenschte uitwerking. Bijna elke bezoeker, die de eigen aardige uitnoodiging las, hield het voor zijn plicht, om met de bijl zijne krachten op het stuk te beproeven. Binnen enkele weken was het stuk klein gehakt, zonder dat de eigenaar er een cent voor behoefde uit te geven. Dat bedelaars dikwijls goede zaken maken, bleek weder in een café te Amsterdam. Daar trad een be delaar binnen doch daar hij blijkbaar reeds te veel vergunning" had, gaf niemand hem iets. De «arme" man bestelde toen een »klare". Bij de opmerking van een der aanwezigen, dat een bedelaar zich die weelde liever niet moest veroorloven, haalde de man met een vloek een zakje zilvergeld voor den dag, dat voor menig arbeidersgezin een schat zou geweest zijn. Een meisje van circa 6 jaar te Utrecht had da gewoonte 's nachts op te staan, waaraan de ouders reeds lang gewoon waren. Dit gebeurde ook Zondag nacht, en het kind had toen de onvoorzichtigheid, uit een op tafelstaand doosje met lucifers een te nemen en aan te strijken, om in eene kast wat te snuffelen. Haar kleertjes vatten vlam en zij werd deerlijk gebrand door hare ontstelde ouders gevondeD. De toestand van de kleine was van dien aard, dat zij reeds des morgens naar het ziekenhuis ter verpleging werd overgebracht, alwaar zij na een smartelijk lijden is overleden. Onder de kiezers, die te Deventer aan de stem ming voor de Tweede Kamer deelnamen, was ook een grijsaard van 92 jaren, die zich met een rijtuig naar het stathuis liet brengen. Bij eene vorige verkiezing had hij, toen hij van het stadhuis terugkwam, het ongeluk zijn been te breken. Dit belette hem echter niet thans weder op zijnen post te zijn. Naar het Limb. Nbl. verneemt, is in zake het indertijd verdwenen Limburgsche meisje Gertrude Allié door den wachtmeester, brigade-commandant der ko ninklijke maréchausée Sluijers, te Houthem, vroeger te Gulpen, een breedvoerig rapport uitgebracht bij den Officier van Justitie, ten einde de meening, als zouden politie en justitie niet haar plicht hebben gedaan in deze zaak, te bestrijden. Aan de Rijks-landbouwschool is ten geschenke aangeboden een uitmuntende volbloed Berkshire beer, die verleden jaar uit Engeland is aangevoerd. Baggeren en direct wegpersen van het opgebag gerde zand was tot voor korten tijd een onopgelost vraagstuk. Verschillende stelsels, daartoe ontworpen, stuitten bij de uitvoering af op het bezwaar, dat de persbuizen verstopten en daarmede het zandvervoer eindigde, of wel de buizen sprongen. De heer P. A. Bos, aannemer te Gorkum, heeft thans eene goed geslaagde oplossing van het vraagstuk gegeven en een baggerwerktuig doen bouwen bij de heeren Smit te Kinderdijk, waarmede dezer dagen bij Vlaardingen in de tegenwoordigheid van den ingenieur, den heer W. F. Leemans, proeven genomen werden, die uitmuntend voldeden. Met het werktuig werden 180 M3. zand in één uur op een afstand van 70 meter weggeperst. De mond van de persbuis lag op 4% meter boven den water spiegel. Iemand wilde zijn huishouding zuiniger inrichten en bedacht onder anderen het volgende middeltje Op zekeren morgen kuste bij de mooie keukenmeid in bijzijn van zijn vrouw. Deze joeg de meid onmid dellijk weg en nu mocht er geen meer in huis komen. Op die wijze bespaarde de man huur en kost van de keukenmeid. De temperatuur in Londen teekende Dinsdag 81° F. in de schaduw en 135° in de zon. De 82jarige predikant George Muller, de stichter van het weeshuis te Bristol, heeft een reis om de we reld gemaakt, waarbij hij overal preeken hi ld; van Amerika ging hij naar Australië en Nieuw-Zeeland, toen naar Japan en China. Hij is volkomen gezond teruggekeerd. Goedkoope werklieden. Een welgestelde Ameri- kaansche landbouwer ontsloeg korten tijd geleden de negers, die op zijn land werkten en nam in hun plaits zeven zware en sterke apen, die hij geleerd had te graven, vlas te karen en ander werk te verrichten. Hun leertijd duurde twee maanden en nu doen deze dieren hun werk beter en sneller dan hun voorgangers. De landbouwer kreeg de apen door bemiddeling van zijn makelaar aan de Kaap de Goede Hoop. Aan een bericht over de jongste tentoonstelling van drukmachincs te Londen ontleenen wij, dat de rotatiepersen van Hoe en Co., te New-York, den eere- prijs hebben behaald. De eene drukt en vouwt na melijk eene courant van acht pagina's, als de Standard met eene snelheid van 25,000exemplaren in het uur; een tweede drukt en vouwt met eene bijkans gelijke snelheid couranten van 8, 10 of 12 pagina's, zoodat eene courant van vier pagina's, welker oplage 50,000 ex. telt, in éen uur wordt afgedrukt. Het merkwaardigste echter, leest men daar verder, is dat de voortbrengselen dezer persen, evenals de ro tatiepersen over het algemeen, zeer goed zijn. Terwijl de machine-arbeid anders bij vele inrichtingen eene vermindering van het fabrikaat ten gevolge heeft, leert eene vergelijking tusschen de Engelsche couranten van voor honderd jaren en die van tegenwoordig, dat de machinale pers, wat namelijk betreft de gelijkmatig heid van den inkt-toevoer de bandpers overtreft. Papier en lettersnede doen daartoe evenwel ook het hunne. In het kamp van Cbklons is dezer dagen bij de schietoefeningen het culas van een der stukken, waar schijnlijk slecht gesloten, achteruitgesprongen, zoodat drie artilleristen afgrijselijk gekwetst werden. Eén bleef op de plaats dood, de tweede stierf toen men h»m in de infirmerie bracht, den derde is een been afgeslagen, doch deze schijnt in het leven te blijven. Een vergissing bij het sluiten van een huwelijk, zooals te Bethlehem in Pennsylvania is voorgekomen, valt gelukkig niet dagelijks voor. Dj Hongaren, die al daar in de ijzermijnen werken, doen door hun vreemde spraak dikwijls groote vergissingen ontstaan. Een Hon- gaarsch paar wenschte in den echtelijken staat te worden opgenomen en begaf zich naar den vrederechter met een tweetal getuigen, eveneens van Hongaarsche na tionaliteit. De vreemde namen brachten den vrede rechter in verwarring en in plaats van de eerstge- melden te trouwen, verbond hij da getuigen zonder hun medeweten, in den echtelijken staat. Spoedig daarna zag hij zijn dwaling in en liet de beide paren weder voor zich verschijnen. Hij scheidde toen het bij ver gissing verbonden paar en vereenigde het juiste. Hij zond daarna twee hnwelijksacten in en één acte van scheiding. In een uitgave van Varro's werken (Dordrecht 1619) komt bet volgend belangrijke nieuws voor, dat vooral merkwaardig is als men weet dat Terentius Varro een der geleerdste Romeinen was, die 116 jaren vóór Christus leefde en een vriend van Cicero was. >:M n moet geen huizen bouwen op moerassige plaatsen, omdat daarin groeien zekere kleine diertje», die met de oogen niet gezien kunnen worden en die door of met de lucht binnen in het lichaam komen, langs neus en mond, en hevige of gevaarlijke ziekten maken. «Wijders, dat men liefst op een hoogte moet bouwen, en waar de grond den ganschen dag door de zon wordt beschenen, omdat de (boven bedoelde) beestjes, als die geboren en aangevoerd worden, door den wind, daar of weggeblazen worden, óf door verdroogen spoedig omkomen". Eerst 18 eeuwen later mocht aan een Nederlander, Antony Van Leeuwenhoeck te Delft, de eer te beurt vallen de bacteriën te ontdekken, die, zooals men thans weet, zulk een groote rol spelen o. a. bij de besmettelijke ziekten. In een bosch bij Iglau (Duitschland) heeft men het lijk van een gendarme gevonden, die klaarblij kelijk is vermoord. Bij een onderzoek van het lijk bleek het, dat het hoofd waarschijnlijk met een bijl geheel was verbrijzeld en de hals met een zaag zwaar wis verwond. Om deze redenen gelooft men, dat de moord door houtdieven is gepleegd. Een steenklopper werd in hechtenis genomen, omdat bij 's nachts in het bosch dwaalde en zijne kleederen met bloed waren bevlekt. Bovendien werden nog twee kerels in hech tenis genomen, die ook bloedsporen aan hunne klee' deren hadden, en niet hun alibi konden bewijzen. Laatste en telegraphische berichten. Heden werd door de arr. rechtb. te Middelburg behandeld de zaak van den heer J. M. K. alhier, be klaagd, dat hij op de jacht door onvoorzichtigheid een persoon zou hebben getroffen (zie ons blad van Dinsdag). In deze zaak waren door het O. M. gedag vaard 9 getuigen en 3 deskundigen, vanwege den ver dediger (mr. M. J. De Witt Hamer uit Middelburg) werden gehoord 2 getuigen a décharge en 1 deskundige. De beklaagde ontkende, dat het schot rechtstreeks was geweest. Hij schrijft het ongeval aan ricochet- teering toe. Het Openbaar Ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot 3 dagen hechtenis. De verdediger pleitte tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden is P. D., 19 j., te Wisse- kerke, wegens het vervoer van vee zonder vergunning (appel van een door den kantonrechter te Goes ge wezen vonnis) veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtzaaigoed ƒ2,25 en 1,77, afsteeksel 1,75, pannen aangeboden ƒ30, niet gedaan. Ylissingen. De heer M. P o t S e n r.gedurende eene lange reeks van jaren wethouder dezer gemeente, ambtenaar van den burgerlijken stand, lid der kamer van koophandel en fabrieken en van verschillende an dere collegiën, is gisteren in den ouderdom van ruim 67 jaren alhier overleden. Amsterdam. Blijkens den officiëelen catalogus der tentoonstelling van voedingsmiddelen alhier, is de eenige inzender uit Zeeland de heer P. P. De Crane, zoutzieder te Zieriksee, en wel onder no. 197 (groep 5) zout in stopflesschen. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. In antwoord op de interpellatie Hartogh over verleening van gratie bij het palingoproer verklaarde de Minister van justitie, dat L. M. de Koning aan drie veroordeelden gratie heeft verleend, nl. Marie Potters, Schoeneville en Van den Broek. Bij hervatting van de discussie der Grondwetsher ziening is het voorstel-Schaepman tot splitsing van groote gemeenten in enkele districten verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Alle amendementen op de kiesta bel zijn ingetrokken en de geheele tabel is onveranderd aangenomen met 45 tegen 31 st. Het geheele hoofdstuk add. artikelen is aangenomen met 55 tegen 19 st. De Grondwetsherziening is afgeloopen. na dankbetui ging van Kamer en Regeering wederzijds. Correspondentie. Aan Recht voor boerrecht voor burger. Uw stukje werpt geen nieuw licht over de zaak en wordt daarom gedeponeerd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Woensdagavond werden ten overstaan van notaris Lansen Croin in het slot «Ostende" alhier voor de erfgenamen van Adr. Van der Bliek door den heer W. Pelle verkocht a. Een woonhuis en erf, in de voorstad alhier wijk E no. 98, sectie C no- 57. Dit is gekocht door A. Van der Bliek voor 1125; b. Een woonhuis en erf aldaar, wijk C no. 90, sectie C. no. 71, dit werd gekocht door M. Reijnhout voor 740, alles behalve de 12 pet. onkosten. Burgerlijke Stand Goes van 15 tot 17 Juni 1887. Ondertrouwd: 16, Petrus Rijk, 22 j., jm., en Cornelia Driedijk, 25 j., jd. Getrouwd 16, Marinus Molhoek, 22 j., jm., en Maatje Van Hese, 21 j., jd.Hendrik Van den Wijngaart, 29 j., jm., en Adriana Cornelia Rijkse, 26 j., jd. Geboren 16, Anthonie, z. v. Johannes Kooman en Adriana HoebekeMagdalena Johanna, d. v. Simon Van Strien en Magdalena Mol. Markt berichten. MIDDELBURG, den 16 Juni 1887 Tarwe en Witte Boonen waren weder bet grootst gedeelte van den kleinen aanvoer uit Walcheren. Tarwe voor verbruik en verzending 10,25 hooger tot 8,50 gekocht, begin beurs is voor een enkel puik par tijtje f9 betaald. Van den zolder werd bij partij tot f8,50 aangeboden en bleef alzoo te koop Rogge, beide soorten Gerst, Brnine Boonen en Koolzaad niet getoond Witte Boonen weinig aangeboden, met vraag f 0,10 hooger 9,10 betaald. Paardenboonen 16,10, Groene Erw ten f8. In de Oliënnoteering is geen verandering. Boter f 0,70 a f 0,80 per K.G. Eieren f 3,per 100 stake |25jarige Huwelijksvereeniging U PIETER VAN LIERE JT 1 en r„ 1 CATRINA VISSCHER. U Waarde, 19 Juni 1887. S Strekkende ter algemeens kennis- Jl geving. V Ondertrouwd P. RIJK en C. DRIEDIJK. Goes, 16 Juni 1887. Donderdag 23 Juni a. s. hoopt onze geachte vader, behuwd- en grootvader CORNELIS VAN NOORT zijne SOjarige ambtsvervulling als land- bouw-opzicner in den Wilbelminapolder te herdenken. Wilhelminadorp. Zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. V Voor de vele bewijzen van belang stelling, 15 dezer ontvangen, op mijn 50sten jaardag, betuig ik mijn hartelijken dank. Krabbendijke, den 17 Juni 1887. M. NAGELKERKE Mz.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2