1887. N°. 71. Zaterdag 18 Juni. 74slc jaargang. ï->aC^»EN36^- -CfObCfCWi»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heereu NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder -^^5 bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De frrijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 17 Juni 1887. Men verzoekt ons te meldeD, dat voor het concert op 29 Juni a. s. te Middelburg door de Grenadiers uit Brussel te geven thans de vereischte vergunning van den Belgischen Koning is verkregen en dat er bereids stappen zijn gedaan om een extra- trein te verkrijgen. Tevens vestigen wij de aandacht op de achterstaande advertentie waaruit blijkt, dat de prijs der toegangskaarten voor Goes slechts 1 bedraagt. De collecte ten behoeve het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft gisteren hier ter stede 44,36 opgebracht. Heinkenszand. Omtrent den afschuwelijken moord, Woensdagnacht hier gepleegd, vernemen wij nog het volgende Aanvankelijk verklaarde de verdachte C. De V., toen de burgemeester hem het bebloede scheermes toonde, dat hij dit voorwerp niet kende, doch toen het hem later nogmaals werd vertoond, erkende hij dat het zijn eigendom was; Niettegenstaande zijn hardnekkig ontkennen en zijne pogingen om de schuld op zijne vrouw te schuiven, vermoedt men toch dat de vader de schuldige is. Dagelijks twistten de ouders over dit kind, dat, in 1879 geboren, bij hun huwelijk reeds 5 maanden oud was en meermalen heeft hij zich óok tegenover anderen op schandelijke wijze over zijne vrouw ten opzichte van dit kind uitgelaten. Vaak ook werd het knaapje door den vader geslagen en mishandeld wanneer het uit school kwam moest het dikwijls zonder eten weer naar buiten om hout te sprokkelen. Kwam de verdachte 's nachts dronken te huis, dan nam hij het kind soms uit bed en bracht het in de schuur bij de kippen en konijnen. Wanneer de vader dan sliep haalde de moeder het wéér terug. Algemeen is men dan ook van meening, dat de vader de dader is. Het lijkje van het knaapje is Woensdag door dhrn. dr. Schilham van 's-Heer Arendskerke en dr. Isebree Moens uit Goes geschouwd en daarna Donderdag ter aarde besteld. De moeder, die daarbij tegenwoordig was, was zoo aangedaan, dat zij bewusteloos nederviel. Ten slotte meldt onze berichtgever nog, dat in het vorig bericht abusievelijk heeft vermeld gestaan, dat de vrouw bij de aangifte van den moord het scheermes bij zich had. Dit is niet juist. Het mes is eerst later door den brigadier majoor der rijksveldwacht Verdouw in het konijnenhok bij het lijkje gevonden. Ter aanvulling van het bericht uit Heinkens zand, aangaande de aldaar plaats gehad hebbende gruweldaad, meldt men ons uit 's-Heer Arends kerke, dat, toen de heer Schilham in den vroegen morgen op de plaats des onheils met de moeder van het 8jarig jongetje sprak, zij verklaarde, «dat het kind vóór zijn overlijden tot haar zou gezegd hebben «moedertje, wat doe je toch" terwijl zij des mid dags, nadat de gerechtelijke schouwing door de II H. Moens en Schilham had plaats gehad, moest besluiten «die woorden in te trekken", omdat genoemde heeren hebben verklaard, dat het spreken na het volvoeren van den moord niet mogelijk kan geweest zijn, omdat de daartoe noodige verbinding door de snede was weg genomen. Hoe is het mogelijk, vraagt onze berichtgever, dat eene moeder zich «de laatste woorden van haar dierbaar kind" onwaar laat maken 1 Wat de geachte inzender van dit bericht met zijne vraag aan het slot bedoelt, is ons niet recht duidelijk. Wanneer toch de deskundigen oordeelen dat de moge lijkheid om te spreken in letterlijken zin bij het slacht offer was afgesneden, dan kan de moeder de bedoelde woorden na de gruweldaad niet geboord hebben. Dinsdag jl. werd te Middelburg eene vergadering van den Geneeskundigen Raad van Zee land gehouden. Aan het verslag in de M. Ct. van die vergadering ontleenen wij het volgende: Naar aanleiding van de daartoe behoorende konink lijke besluiten betreffende het eervol ontslag, verleend aan de plaatsvervangende leden van den geneeskundi gen raad: dr. S. Dobbelaar De Wind en J. J. Van der Harst Lz., te Middelburg en dr. N. J. F. Verschoor te Goes, bracht de voorzitter, zijn leedwezen uitspre kende dat deze heeren op alleszins te billijken gronden besloten hun ontslag te vragen uit den raad, hun hulde voor de goede diensten, door hen aan het geneeskundig staatstoezicht bewezen. Hierna werd mededeeling gedaan van de handelin gen van het geneeskundig staatstoezicht over het tijd vak van 1 November 1886 tot 15 Mei 1887. Daaraan is het volgende ontleend: De sterfteverhouding in de provincie was in het af- geloopen jaar minder gunstig dan in 1885. De gemiddelde sterfte toch bedroeg in 1886 23.32 op 1000 inwoners, tegen 19.95 in 1885. Meer dan 30 p/m. overleden te Wolfertsdijk, 's-Gra- venpolder, Krabbendijke, Hoedekenskerke en Heinkens zand. De grootere sterfte gedurende het afgeloopen jaar in deze provincie wordt voornamelijk beheerscht door het aantal overledenen aan diarrhoea, mazelen en ziekten der ademhalingswerktuigen, als naziekten van mazelen. De droge zomer, en dientengevolge gebrek aan goed drinkwater verklaren de grootere sterfte aan diarrhoea. Aan deze ziekte zijn 563 personen overleden, tegen 226 in 1885. Aan mazelen zijn 49 personen bezweken. Deze ziekte heerschte in vele gemeenten dezer provincie epidemisch. Mazelen werden epidemisch verklaard te Goes, Ko- Iijnsplaat, 's-Heer Arendskerke, Kapelle, Heinkenszand, Borssele, 's-Heerenhoek, Kloetinge, Oudelande, Ierseke, Kruiningen, Wemaldinge, Tolen, Wissekerke, Schore, Scherpenisse, Oud-Vosmeer en St. Annaland. Aan roodvonk stierf er 1 te 's-Gravenpolder. Van den geneeskundige Schilham te 's-Heer Arends kerke werd het bericht ontvangen, dat de woning aldaar, welke in 1885 door den inspecteur onbewoon baar werd verklaard, thans is ontruimd. Geneeskundige armverzorging. Bij de staatsbegrooting voor 1887 is een som beschikbaar gesteld tot het ver- leenen van subsidiën aan artsen en vroedvrouwen, ter voorziening in de behoefte aan genees- en verloskundige hulp, in verband met de gelegenheid tot vaccinatie en doodschouw. Door den Minister van binnenlandsche zaken werd gevraagd in welke gemeente gebrek aan hulp bestaat. Hierop werd door den inspecteur, in verband met het door den geneeskundigen raad ingesteld onderzoek en met het oog op de besprekingen in de najaarsver gadering van dezen raad, geantwoord dat dit gebrek thans het grootst moet geacht worden in de gemeen ten Baarland, Ellewoudsdijk, 's-Gravenpolder, Hoede kenskerke en Oudelande; Hontenisse (Lamswaarde) Ossenisse; Stoppeldijk, Boschkapel le en Graauw; en de gemeente Hoofdplaat. Dientengevolge is hij in overleg getreden met de besturen dier gemeenten, ten einde ook door onderlinge samenwerking bet doel te bereiken. De uitkomst van deze overwegingen, uit den aard der zaak afhankelijk van plaatselijke toestanden en invloeden, is: Dat de gemeente Hoedeknskerke, in vereeniging met Baarland en 's-Gravenpolder, bereid is de vestiging van een geneeskundige te bevorderen, daartoe een geschikte woning te boawen, indien op een subsidie van het rijk en de provincie kan gerekend worden. In dat geval zouden de gemeenten Oudelande en Ellewoudsdijk hulp kunnen verkrijgen van de genees kundigen te Ovezande en Driewegen, die alsdan van het verleenen van hulp in de gemeenten Hoedekens kerke en Baarland zullen worden ontlast. Het verleenen van subsidiën aan bovenstaande ge meenten werd door den inspecteur ondersteund, zoo wel bij den Minister van binnenl. zaken, als bij Ged. Staten van Zeeland. Dientengevolge heeft de Min. van binnenl. zaken reeds een subsidie toegezegd, indien de provincie minstens een even groote bijdrage verstrekt. Uitoefening der geneeskunst door onbevoegden. Vol gens het bericht van een geneeskundige vertoefde te Ellewoudsdijk en omstreken iemand, die beweerde kanker te kunnen genezen, daartoe bij de boeren logies nam, en zonder eenige bevoegdheid genees- en heelkundige praktijk uitoefende. De officier van justitie werd daarmede in kennis gesteld. Daaromtrent werd niets naders vernomen. Van den secretaris was nog een verslag ontvangen betreffende de doodsoorzaken van levenloos aange- gevenen. Dit voor de wetenschap zeer interessant betoog had tot conclusie te trachten eene betere, meer zuivere statistiek te verkrijgen omtrent de doodsoorzaken van de levenloos aangegevenen en de aandacht der re geering op deze zaak te vestigen. Conform die con clusie werd besloten. Eindelijk bracht de heer dr. De Man nog uit ver slag betreffende het voorkomen van lintwormziekte in Zeeland. Ook dit was voor de wetenschap van veel belang. Hierna werd besproken in hoever het wenschelijk was een onderzoek in te stellen van bier op saiicyl- zuur. Na discussie werd tot zoodanig onderzoek be sloten. Het 2e natuurkundig examen is met goed gevolg te Amsterdam afgelegd door den heer P. M. A. D i k - k e n b e r g van Middelburg. Vlissingen. Z. D. H. Karei August, erfgroot- hertog van Saksen-Weimar-Eisenach, kwam Donder dagmiddag met den exprestrein uit Duitschland van Weimar hier aan, zijnde op reis naar Londen, waar hij de feesten, die aldaar in de volgende week ter eere van koningin Victoria zullen plaatshebben, zal bijwonen. De erfgroothertog en zijn gevolg, bestaande uit zijn secretaris, een kamerheer en drie bedienden, vervolgden hun reis naar Engeland met de aansluitende dag mailboot «Duitschland" der Maatschappij «Zeeland" - Tot definitief candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, vacature-De Glopper, is in het hoofdkiesdistrict Zieriksee gekozen de heer M. Bolle L z n., burgemeester van Haamstede en Burg, met 20 stemmen, tegen 19 op den beer D. Hocke. Blijkens den staat der rijksmiddelen heeft de maand Mei 1.340,000 minder opgebracht dan in het vorige jaar. De reden daarvan ligt bij de indirecte belastingen, van welke het successierecht slechts 685,000 heeft geleverd, tegen bijna 2 1 millioen in het vorige jaar, terwijl ook zegel, registratie en hypotheek vermindering aanwijzen. Bij de registratie beloopt de achteruitgang zelfs het niet onaanzienlijke bedrag van ongeveer 91,000. Gezamenlijk hebben de indirecte belastingen 1.6 millioen minder afgeworpen dan in Mei 1886. Daartegenover staat, tot een beloop van ongeveer 3 ton, eene hoogere opbrengst van de directe belastingen, de invoerrechten en loodsgelden, de telegraphie, den waarborg, en de accijnzen. Deze laatstgenoemden zijn, wat het eindcijfer betreft, met 265,000 vooruitgegaan, dank zij eene flinke ver betering bij de suiker 1,143,819 tegen ƒ904,504) en eene iets ruimere opbrengst van het gedistilleerd. Voor het eerst sinds langen tijd valt er voor het ge slacht eene, zij het ook geringe, verbetering aan te stippen. Het nadeelig verschil sedert den aanvang desjaars, dat einde April nog slechts ƒ77,000 beliep, is thans weder tot 1.4 millioen geklommen. De heeren Van Kerkwijk en Van Delden hebben als amendement op de kiestabel voorge steld te bepalen: De herziening dezer tabel wordt, voor zooveel be treft de districten, waar twee of meer afgevaaidigden voor de Tweede Kamer worden g-kozen, binnen twee jaren na het in werking treden der veranderingen in de Grondwet in overweging genomen". Het U. D. verneemt, dat voor H. K. H. P r i n s e s W i 1 h e 1 m i n a op Soestdijk, nabij de «kleine boer derij", een tuin is aangelegd, en tevens eene menagerie is bijeengebracht. Van alle geschenken uit Nederland, die den Paus bij de viering van het Jubileum worden aan geboden, zal te Amsterdam, alvorens zij naar Rome worden verzonden, een tentoonstelling worden gehouden. Aan het verslag in de JV. IX. Ct. van de jaar- lijksche vergadering van de Maatschappij der Neder- lai dsche Letterkunde ontleenen wij het volgende Jbr. mr. W. O. M. DeJongeVan Elle- m e e t deelde mede, dat hij aan de boekerij der Maat schappij ten geschenke wenscht te geven zijne verza meling Catsiana. De catalogus, door h min 1870 uitgegeven, bevatte niet meer dan 82 boekdeelensedert groeide de ver zameling aan tot 225, en een nieuwe catalogus, waar van bet bibliographisch gedeelte beweikt is door den heer Boele van Hensbroek, gaat ter perse, in hetzelfde formaat en met dezelfde letter als van den catalogus der Maatschappij, en zal aan de boekerij woiden ge schonken. De Unica en Variora zijn een exemplaar van den Spiegel van den ouden en nieuwen tijd met eigen handige varianten van Cats, geschenk van dr. J. Van Vloten; eene Deensche vertaling van <en gedeelte van de Irouringh, (Kopenhagen). Eene Gentsche uitgaaf van Cats met kerkelijke approbatieeene Duitscbe vertaling te Hamburg verschenentwee uitgaven van hetzelfde onderdeel in één jaar, teer vele zakuitgaven in duodecimo; eene verzameling opschriften; emblemata en spreuken, op last van Czaar Peter den Groote ver zameld om bij versieringen, medailles, illuminaties en feesten in Rusland te dienen. Hiertoe zijn uit Cats een twintigtal genomen met de afbeeldingen naar Van de Venne. De kostbaarheid van dit werk was het gieten van de letter van het Russisch alphabeth (vermoedelijk bij Enschedé te Haarlem) te Amster dam verschenen bij Wetstein. Het schip met de exemplaren van dit boek, voor Rusland bestemd, ver ging in de Baltische zee, zoodat er alleen nog van bestaan enkele exemplaren, hier te lande present ge daan. Verder: Een Album Amicorum met handteeke- ning van A. M. Schuurman. Diploma van Karei I van Engeland, die Cats benoemde tot eques auratus minute testament van Cats door notaris Robijn geat testeerd; eigenhandige gedichten en opdracht van een honderdtal, enz. enz. Met daverende toejuichingen werd deze mededeeling begroet. De voorzitter sprak den edelmoedigen schenker harte lijk toe, als een der maecenaten in ons vaderland. De heer De Jonge van Ellemeet ving als student aan met een en ander te verzamelen van Cats, en eindigt met eene verzameling zoo kostbaar als belang rijk! De verzameling getuigt van de vaderlandsliefde en van het talent en de vlijt op letterkundig gebied van mr. De Jonge van Ellemeet. De rechtbank te New-York heeft een belangrijk vonnis geveld in zake de landverhuizingen, naar aanleiding van het beroep der Liman-stoomvaart maatschappij tegen de beslissing van de commissie voor de landverhuizing, welke de landing van een hon derdtal Ieren verbood dewijl zij waren overgebracht, op staatskosten. De rechtbank heeft uitgemaakt dat de land verhuizerscommissie wederrechtelijk gehandeld heeft, daar de wetgeving der Unie het landen van met geld ondersteunde immigranten, die jong, gezond zijn en bekwaam om in hun levensonderhoud te voorzien, volstrekt niet verbiedt. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER, In de zitting van gisteren is besloten tot toe lating van mr. H. J. Dijckmeestei', het nieuwgekozen lid voor Deventer. De discussie is voortgezet over de kiestabel en het amendement-Schaepman om de groote gemeenten in enkelvoudige districten te splitsen. Dit amendement werd verdedigd door de heeren Van Houten, Van Baar, Farncombe Sanders, maar sterk bestreden door de heeren Viruly en Van Kerkwijk, terwijl de Minister zich niet met het amendement vereenigde, maar het toch niet onaannemelijk verklaarde. De heer Van der Feltz verklaarde zich tegen het beginsel van enkel voudige kiesdistricten in bet algemeen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Vlissingen bij de Evaog. Luthersche gemeente de heer D. Fregeres, pred. te Groede. Nadat Woensdagavond dr. A. Kuijper de zevende jaarvergadering der Vrije Universiteit in een zeer tal rijk bezochte »ure des gebeds" had ingeleid, werd gisteren die vergadering zelve te Middelburg in het Schuttershof onder presidum van prof. dr. F. L. Rutgers gehouden. Prof. dr. J. Woltjer besprak in die bijeen komst de volgende stellingen 1. Het streven van den tegenwoordigen tijd op wetenschappelijk en staatkundig terrein moet leidt n tot de oprichting van vrije, d. i., noch van de over heid, noch van de kerk uitgaande universiteiten. 2. De gereformeerde beginselen leiden tot hetzelfde resultaat, daar zij afkeerig zijn van alle syncretisme. 3. De gereformeerde beginselen zijn aan de beoefe ning en vermeerdering der wetenschap bevorderlijk. Betreffende de eerste stelling betoogde referent, dat de kerkelijken geen hoogescbool behoeven van den Staat of van de Kerk uitgaande, maar een vrije uni versiteit en dat onderwijs in de theologie aan de staats-universiteiten onmogelijk is. Toch kan het on derwijs in de theologie niet gemist worden en daarom moeten vrije universiteiten een eisch des tijds genoemd worden. De tweede stelling behandelende, wees de spreker erop dat Gods woord voor den Christen het eenige richtsnoer zijn moet. God is vrijmachtig, absoluut souverein en uit deze souvereiniteit vloeit alle aniere voort. Elke wetenschap, elk gezag, dat zich boven Gods woord verhaft, verwerpt de gereformeerde partij, Oudtijds stonden school en kerk buiten den staat en eerst later heeft deze beide onder zijne vleugels gerom-n. Daartegen kanten zich de gereformeerde beginselen, vooral waar het hooger ouderwijs geldt. De gereformeerde beginselen eischen in wetenschap en school eene zuivere onvermengde toepassing en dus ook eene vrije universiteit. De derde stelling gaf spreker aanleiding tot de vraag: langs welken weg komen wij tot wetenschap? en hij antwoordde daarop met den Prediker: door te onderzoeken en na te speuren. Van de gelegenheid tot debat maakte gebruik de heer A. Littooij, die in zijne qualiteit van curator der theologische school te Kampen de meening des referents bestreed dat de Vrije Universiteit moet zijn gescheiden van de kerk. De druk bezochte vergadering werd met een woord van dank aan alle aanwezigen door den voorzitter gesloten. Bij Kon. besluit van 20 Mei jl. is, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der wet op het iager onderwijs, een subsidie ver leend aan de gemeente Waarde ten bedrage van H 50. Benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school te Aalsmeer mcj. J. Gaakeer, van St. Maartensdijk. Voor het hoofdonderwijzersexamen hebben zich bij de commissie te Arnhem 265 candidaten aan gemeld. Rechtszaken. Het O. M. bij het gerechtshof te Arnhem heeft conclusie genomen in de bekende procedure, waarin de gemeente Arnhem gewikkeld weid met mr. H.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1