1887. N". 68. Zaterdag 11 Juni. 74slc jaargang. ~6ir<*zG£seS*C£>-- - csssse"»- Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonuementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren, COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 10 Juni 1887. Ia de gisteravond gehouden openbare vergade ring van de Commissie voor do Oeconomische Spijsuitdeeiing alhier is ten overstaan van het dagel. bestuur der gemeente rekening gedaan over het afgeloopen dienstjaar en uitgebracht het volgende VERSLAG van de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeiing over het dienstjaar 1886/87. Gevolg gevende aan den wensch van den Burge meester bij het opnemen der rekening over het voor laatste dienstjaar, vereenigde zich tegen den winter van 1886 onveranderd de geheele commissie en nam haar oudste lid en vriend F. S. A. Knitel nog ijverig deel aan alle voorbereidende werkzaamheden. Op 12 December door eene ongesteldheid overvallen, ontviel hij korte dagen daarna aan de commissie en verloor zij in hem een lid dat door zijne omvangrijke kennis van den toestand der armen, door eene 40jarige getrouwe plichtsbetrachting en groote toewijding, en door zijn vriandschappelijken omgang, door al de leden zeer werd gewaardeerd, en wiens gemis door hen zeer wordt betreurd. De commissie noodigde zijn zoon, den heer L. A Knitel, uit, in zijne plaats op te treden, die tot haar genoegen daaraan welwillend voldeed. Overgaande tot het zakelijk gedeelte van dit jaar verslag, is het voor de commissie aangenaam al aan stonds te kunnen vermelden, dat zij door de hulpvaar digheid harer stadgenooten ruim in staat gesteld werd aan de vele behoeften der armen te voldoen. Tengevolge (der mazeien-epidemie was er in de gezin nen der onvermogenden behoefte aan gezond en krach tig voedsel, en vele gezinnen, welke anders wellicht zonder ondersteuning den winter kunnen ingaan, en de hulp der commissie eerst later inroepen, konden thans niet voorzien in datgene waaraan de herstellen den het meest behoefte hadden. Deze omstandigheid gaf dan ook aanleiding dat de commissie de bedeelin gen eene week vroeger begon dan in den regel het geval is. Deze maatregel had vooral ten doel om enkele gezinnen, welker toestand op dat oogenblik bij de commissie niet bekend was, door aanvrage in de gelegen heid te stellen spoediger geholpen te kunnen worden. Het bleek al spoedig dat de toestand was zooals de commissie dien bad vermoed; want nadat op 20 December de bedeelingen begonnen waren met 134 hoofden of 250 portiën, vermeerderde op 23 Decem ber het getal met 43 hoofden en 131 p op 25 De cember met 8, of 27 p op 6 Januari met 27, of 85 p., en op 17 Januari met 8 h. of 24 p., zoodat op 17 Januari tot 1 Maart driemaal 's weeks bedeeld werden 220 gezinnen met 517 portiën. Op 3 Maart werden 34 gezinnen afgevoerd en op 7 Maart weder 42 gezinnen, zoodat op dien datum de bedealing werd teruggebracht tot 144 gezinnen met 282 portiën. Deze gunstige toestand duurde echter niet lang, want op 17 Maart besloot de commissie, tengevolge de opnieuw ingevallen vorst en sneeuw, alle ingetrokken kaarten weder terug te geven, zoodat daarna nog 7 bedeelingen met de geheele rol werden gedaan. Op 3 April werd de uitreiking geëindigd. In dat tijdvak van 20 December tot 3 April zijn 6 weken, waarin 4 malen, en 9 weken, waarin 3 malen 's weeks is bedeeld. Hierdoor zijn uitgereikt 23075 portiën warme spijs, 210 brooden van 1 kilo en 128 brooden van kilo, samen 275 kilo tarwe brood, zoodat totaal aan de 220 gezinnen zijn uitge reikt 23592 portiën, tegen 22209 portiën aan 207 gezinnen in het vorig winterseizoen. De hoofdbestanddeelen daarvoor zijn geweest: 30 H.L. Groene Erwten, 14 H.L. Bruine Boonen, 730 kilo Gort, 868 kilo Rijst, 653 kilo Spek, 310 kilo Ruud- vleesch, 3 balen Tarwebloem. Voor den aankoop van al deze artikelen werd de commissie in staat gesteld lo Door de vrijwillige inschrijvingen ad f 1279,96 2o. De extra giften ad ƒ252,50. 3o. Een gift van 3 balen Tarwebloem. 4o. Door de goedkoope prijzen van de meeste der bovengenoemde artikelen. De commissie vleit zich dat de door haar genomen maatregelen veel hebben bijgedragen tot leniging van de behoeften der armen. Door de tijdsomstandigheden gedrongen heeft zij hare hulp verder moeten uitstrekken dan wel gewenscht isvooral heeft zij hierbij op het oog de hoofden van gezinnen van betrekkelijk jeugdigen leeftijd. Evenwel meende zij met de aanneming van deze ihans eenigs- zins ruim te moeten zijn, niet alleen ter voorkoming van algeheele verarming, maar ook om deze gezinnen onder opzicht te hebben en, daardoor te trachten clandestine bedelarij bij de ingezetenen te voorkomen. De commissie rekent het zich ten slotte ten plicht dank te betuigen aan hare stadgenooten voor da milde bijdragen en voor het haar geschonken onbeperkt vertrouwen. Namen de Commissie, (Was get.) J. A. A. FRANSEN v. 0. PUTTE, Voorzitter. D. HILDERHISSE, Secretaris. De firma wed. J. C. Massee Zoon alhier, aannemer van de 2600 zwemvesten der Ned. Marine, welke gefabriceerd worden bij den heer M. D. Ramon dt, geeft daardoor een geruimen tij 1 werk aan 26 personen die vast aan de fabriek arbeiden, terwijl nog een zelfde getal er te huis aan werken. De heer Massee is ook in het buitenland aan het onderhandelen over dit artikel, dat uitstekend aan het doel moet beantwoorden. Mochten de onderhan delingen tot een overeenkomst leiden, waarop wel kans bestaat, dan zou de fabricatie hier voor goed geves tigd blijven. Door den Minister van Justitie zijn benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter de agent van politie E v e r a a r d te Goes en schipper Bakker te Wissekerke N.-B. Bij K. B. van 7 Juni zijn o. a. benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap voor de Nol tusschen den Koude- en den Lovenpolder L. W. De. Jongeen tot gezworenvan den Adriaanpolder C Markusse Mz.van het waterschap Kadzand J. Risseeuw Jz.van den Nieuwe Passageulepolder C. J. Sturm van den Soelekerkepolder L. Bierens; van den Jacoba- polder L, Wisse; van den Melopolder H. Francken; van den Onrustpolder J. L. Mareussevan den Stads- polder C. Schuilwervevan den Deurlooppolder W. Bogert Lz. Ierseke. In den loop van deze of de volgende maand zal de heer E. B o 1 s i u s, districts-inspectenr der Ne- derlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij, in deze gemeente eene lezing honden over de oestercul tuur en den landbouw in Amerika. De dag zal nader bekend worden gemaakt. Volgens de ter inzage liggende begrooting (met memorie tot toelichting) van de ontvangsten en uitgaven van den calamiteuzen polder Borsele voor het dienstjaar 1887/8 is het dijkgeschot geraamd op 32543,17%, een gelijk bedrag als verleden jaar en uitmakende 26,30 per hectare. Voor bijlrage in de kosten van zeewering en oeververdedigiDg is 32049,59 uitgetrokken, zijnde 37,31 meer dan het vorige jaar, wegens verminderde grondbelasting. Door ingelanden van het waterschap Ovezaud is tot lid van den dijkraad van het calamiteuze water schap EliewoudsdijkBorsele herbenoemd de heer P. A. De Jonge, te Ovezand. De liberale kiesvereeniging Brouwershaven, Zon- nemaire en DuiveDdijke, onderdeel der centrale te Zie- riksee, hield Woensdag 11. een vergadering tot het stellen van een candidaat voor de Prov. Staten, ter vervanging van wijlen den heer J. G. De Glopper. Op den heer P. Goemans te Drijschor werden uitgebracht 9 stemmen, op den heer D. Hocke te Zonnemaire 4 stemmen en op den heer mr. J. P. Cau te Zieriksee 1 stem. Voorts werden 4 afgevaardigden gekozen ter cen trale vergadering op Donderdag 16 Juni. Als vervolg op het verslag der landbouw tentoonstelling te Hulst ontleenen wij nog aan de M. Ctdat de voorzitter van het hoofdbe stuur naar aanleiding van het door den heer Hom- bach gesprokene over beschermende rechten, ver klaarde dat hij des sprekers conclusie niet deelde. Hij zeide niet de overtuiging te hebben dat het han delsstelsel, door onze regeering sedert jaren gevolgd, een verkeerd stelsel is. Dat het toestaan van bescher mende rechten een eerste stap zou zijn om de be staande malais J te doen ophouden, achtte spreker eene illusie. Het is waar, thans wordt er geleden en gestreden, en de tegenwoordige crisis duurt reeds geruimen tijd, maar en dit wordt veelal vergeten hoe lang werden de zegeningen van het vrij-handelsstelsel ge noten Het is niet met een enkele penneslreek uit te maken wat de voorkeur verdientprotectie of free trademaar zeker is het dat, wanneer men tot be scherming overgaat, niet éen tak van industrie maar alle takken ervan dienen beschermd te worden. Geen halfslachtigheid is mogelijk. De heer Hombacb antwoordde hierop dat hij mis schien zelf volbloed free trader zijn zou, wanneer geen enkel product beschermd werd, maar nu, waar tal van producten protectie genieten, terwijl de grootste nijverheid, de landbouw, niet beschermd wordt, aan zijn principe getrouw biijven moet. Aan het diner, dat Woensdag werd gehouden en waaraan de Commissaris des Konings, leden van Ged. Staten, hat lid der Eerste Kamer jhr. Roëll, de bur gemeester van Brussel, mr. Buis, en andere autoriteiten deelnamen, werd natuurlijk menige toost uitgesproken. Wij geven daarvan alleen weor, wat onze nieuwe af gevaardigde ter Eerste Kamer sprak, omdat daaruit groote sympathie voor onze provincie blijkt. Tweeërlei drang heb ik zoo ongeveer zeide hij om het woord te voeren de eerste is eene personeele reden, want ik zou wel zeer ondankbaar moeten zijn, wanneer ik niet erkentelijk was voor de hartelijke ontvangst, die mij hier vanwege de Maatschappij van Land bouw en de ingezetenen van Hulst is te beurt gevallen. Op den tocht door dit district heb ik een gioot deel gezien van het schoone land van Hulst, zoo uit stekend gecultiveerd, en in engeren kring veel vrien delijkheid genoten. Om beide redenen zal de herinne ring aan Hulst mij lang nog bijblijven. In de tweede plaats heb ik met groot genoegen, dank zij de vereerende keuze van de provinciale staten, nu kennis kunnen nemen van een gedeelte van het land dat ik tot mijn leedwezen ook tot mijne schade wellicht nimmer heb bezocht. Mij is genoeg van onze vaderlandsche geschiedenis be kend om van het roemrijk verleden van Hulst te weten, maar door dit bezoek kan ik beter beoordeehn, wat de behoeften van het oogenblik zijn, en wat in zijn belang behoort gedaan te worden. De malaise, die hier zooals overal heerscht, verplicht der regeering de juiste oorzaken daarvan na te sporen, en te wikken en te wegen welke middelen dienen aan gewend om ze te verbeteren. Twee elementen zijn hier aanwezig om moedig de toekomst te gemoet te zienhet zijn de inspanning en de ijver van de bevolking van dit schoone land. Ik uit den wensch dat het Zeeland in het algemeen en Hulst in het bijzonder moge welgaan. De heer W. J. Van G o r k o m, districtsschool opziener alhier, maakt deel uit van de commissie voor het afnemen van het vergelijkend examen voor sur numerair bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzeD, dat 15 Augustus te 's-Gravenhage zal aan vangen. De dagdienst tusschen Vlissingen en Queen- borough heeft de gemeenschap tusschen Londen en St. Petersburg belangrijk verkort. Sir West Ridgeway, de Britsche Commissaris voor de Afghaansche aange legenheden, kwam jl. Zaterdag te 9 uren te Londen aan, na te half twaalf op Donderdag morgen uit St. Petersburg te zijn vertrokken. Hij maakte de reis derhalve in 21/, dag, terwijl die tot dusverre 3 dag vereischte. De Engeische bladen, die met lof van dit feit melding maken, geven aldus een prachtige recla me aan de Maatschappij zZeel.ind." (JV. v. d. D.) Tot rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vosmeer en Vrijberge is benoemd de heer G. De G r a a f f te Oud-Vosmeer. Op de kiestabel, beboorende tot het Voorloopig Kiesreglement, zijn verschillende amendementen voor gesteld door den heer Goekoop o. a. om bij het hoofd- kiesdistrict Zieriksee, in de tweede kolom »ge- meenten van het hoofdkiesdistrict": in te voegen na sHerkingen" de namen der gemeenten «Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet." Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis heeft de candidatuur der katho lieken in het hoofdkiesdistrict Deventer aangenomen. Er zijn daar dus thans drie candidaten. Aan 's Rijks geweerwinkel te Delft wordt ren automatisch werkende snellader vervaardigt, w. lke ontworpen is door den len luitenant F. E. H. Liebert van het 8e regiment infanterie. De Maasbode meldt dat in eene vergadering der R. K. Kiesvereeniging »de Grondwet" de voorzitter mr. B. M. Balhmann in het kort in herinnering bracht hetgeen hij medegedeeld had in de vorige algemeene vergadering, betreffende de oprichting van eene a 1 g e- meenen bond van R. K. kiesvereenigin- g e n in Nederland. Daarbij constateerde hij nogm rals, dat in de vergadering, welke in de maand Augustus van het vorige jaar te 's-Bosch was gehouden, blijkens de daar gevoerde discussie, in beginsel besloten was, dat zou worden opgericht een centrale bond, die een adviseerend, doch geen imperatief karakter zou ver krijgen. Hij drukte den wensch uit, dat op de ver gadering. welke te Utrecht zal worden gehouden, in bahandeling genomen zullen worden de bezwaren, die door de vereeniging »de Grondwet" schriftelijk aan de commissie van redactie zijn kenbaar gemaakt en welke door velen in den lande worden gedeeld. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft met den Minister van Waterstaat enz. mondeling overleg gepleegd over zijn telephoon- wetsontwerp, naar aanleiding van de daartegen gerezen bezwaren. Een voornaam bezwaar zou, meende zij. worden opgeheven, wanneer in art. 1 eene bepaling word opgenomen, tit strekking hebbende dat alleen voor het intercommunaal telephonisch verkeer concessie van Staatswege word vereischt, maar, waar dat verkeer zich niet buiten do grenzen der gemeente uitstrekt, de regeling daarvan aan het bestuur dier gemeente werd overgelaten, met aanwijzing in de wet van eenige hoofdbeginselen, door het gemeentebestuur bij het ver- leenen van zoodanige concessiën en bij de exploitatie daarvan te volgen. In het wetsontwerp zouden dan daarenboven bepalingen kunnen worden opgenomen, waardoor de Regearing de telephonen zou kunnen naasten, indien bet algemeen belang zulks vorderde. De Minister antwoordde, dat de bepaling betref fende het concessierecht geen bezorgdheid behoefde te baren, daar het allerminst in de bedoeling der Regeering lag, dit recht te doen strekken om aan de schatkist eene bate te bezorgen, maar vooral tot dekking van het nadeel, dat 's Rijks telegraaf- en postdienst van de particuliere telephonen zullen onder vinden, en verder om de administratie schadeloos te stellen voor de meerdere bemoeiingen, welke de op richting van electrische telephoonverbindingen voor haar tengevolge zal hebben. Wat overigens betreft de wijziging van art. 1, zoo verklaarde de Minister zich gaarne bereid, aan den wensch, door de commissie uitge sproken, te gemoet te komen in zoover dat hij haar de ge gevens zou verstrekken tot hetontwerpen eener wetsvoor- dracht in bedoelden zin. De Min. merkte hierbij op, dat, nu het systeem-Rijsselberghe, volgens hetwelk men voor de telephonie van de bestaande telegraaflijnen kan ge bruik maken, hoe langer zoo meer voor practischa toepassing vatbaar blijkt, het in de bedoeling der Regeering ligt, het verleenen van concessie tot den aanleg van afzonderlijke intercommunale telephoon- lijnen slechts hoogst zeldzaam te doen plaats hebben, ten ei.d: de ondernemers te dwingen, daarbij van de lijnen der telegraaf gebruik te maken. Aan de belofte is nu voldaan, en de rapporteurs hebben in dien geest veranderingen aangegeven, onder bijvoeg ng echter dat de gemeenten het recht behooren te erlangen tot het heffen van een concessierecht en da; bepalingen behooren te worden opgenomen, waar door de rechten der eigenaars van perceelen, beter dan thans geschiedt, worden gewaarborgd, waarvoor de commissie eene redactie aangeeft. (D.) De kapt. van den generalen staf J. D e Waal en de le luit. G. P. Van der Garden, werk zaam bij de afd. militie en schutterijen aan het min s- terie van oorlog, hebben in da bekende ateliers van de heeren Smulders te 's-Hage een fraaie kaart van ons land doen vervaardigen, gedrukt in zes kleuren en op da schaal van 1 400.000. Djze kaart is ont worpen met het doel om een duidelijk en gemakkelijk overzicht te verkrijgen van de gemeenten, waar dienst doende schutter ij en bestaan en van die, die de compagnieën en bataljons rustende schutterij samen stellen. Daaruit blijkt o. a. dat er in 88 gemeenten d.d. schutterijen zijn. In het randschrift der kaart wordt vermeldvan de rustende schutterij de organieke sterkte der co m- pagniaën en bataljons en van de drinstdoende de or ganieke sterkte, zoomede het aantal bataljons of com pagnieën, met aanduiding of zij voor den dienst der infanterie of der artillerie bestemd zijn. Bovendien treft men er in aan eene opgave van de artillerie-magazijnen waaruit elke dienstdoende schutterij hare munitie kan verkrijgen, en van het aantal gemeenten in elke pro vincie, de totale en de mannelijke bevolking der pro vinciën des rijks. Op de kaart zelve zijn vei der aangegeven de drie militaire afleidingen, alsmede de standplaats van den bevelhebber in elk dier afdeelingen en de artillerie magazijnen, welke zijn aangewezen om aan de d.d. schutterijen de benoodigde munitie voor draagbare wapenen te verstrekken. Ook geeft de kaart de plaats aan, waar de zetei van het bestuur van elke gemeente (gemeentehuis of secretarie) gevestigd is, de spoor- en tramwegen, de telegraaflijnen en telephoonverbindingen enz. enz. Uit Neerbosch wordt gemeld dat de directeur der weesinrichting thans de koninklijke goedkeuring heeft ontvangen voor het houden van eene nationale tombola, waai van reeds 6000 loten a 1 het lot zijn geplaatst. Thans zal nog een tweede serie van 4000 loten worden uitgegeven, en daarin zullen drie hoofdprijzen zijn, nl. een prachtig schrijfbureau en twee linnenkasten, benevens nog een aantal meubel stukken, boekwerken en vele voorwerpen die uitslui tend door weezen zeiven in de verschillende werk plaatsen zijn vervaardigd. Wordt deze tweede serie geplaatst, waarop alia uitzicht bestaat, dan zijn boven dien alle voorwerpen die in de magazijnen zijn opge slagen, geheel opgeruimd. De geheele opbrengst van 10,000 wordt besteed tot aankoop van meubelen voir het nieuwe weeshuis, waarin eerlang 200 weezen ter verpleging zullen worden opgenomen. Tot het wel slagen hiervan hebben vele dames hare medewerking weder toegezegd. Men herinnert zich de vraag, of bij de bepaling van het aantal onderwijzers, die volgens het besluit van 3 Oot. 1884 in verhouding tot bet getal kinderen

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1