debat uit. Van het referaat van ds. LittooijWelke gedragslijn moeten wij volgen ter verkrijging van rechtsgelijkheid met betrekking tot het onderwijs werden alleen de punten gelezen, doch het werd we gens het vergevorderd uur niet verder behandeld. Aangenomen het beroep naar Breedevoort door den heer V. Roos, cand. te Utrecht, die voor Boven- smilde en voor Rilland-Bath heeft bedankt en thans weer te Heinkenszand is beroepen. De vacature te Meppel, ontstaan door het vertrek van ds. Van den Hamme naar Wemeldinge, wordt niet weer vervuld. Het getal leeraren blijft daardoor 2, dat voldoende zal zijn na de oprichting der Remon- strantsche gemeente en de afscheiding van eenige doleerenden. Mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft op den eersten Pinksterdag, in de Kathedrale Kerk aldaar, in een toespraak zijn meest innige erken telijkheid betuigd aan hen, die van hun belangstelling gedurende zijn ziekte hebben doen blijken. Deze week begaf hij zich met een zijner secretarissen naar het buitenland tot volkomen herstel zijner gezondheid. Het pensioen dat den heer M. De Mol, gewezen hoofd der openbare lagere school te Veere, bij Kon. besluit van 3 Oct. jl. ten bedrage van ƒ677 'sjaars was toegekend, is, met intrekking van dat besluit, thans op 722 gebracht. Door het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom is aan den Min. van Binn. Zaken een adres ingediend over uitbreiding der R. H. B. school met 3jarigen cursus tot een met 5jarigen cursus. Door het class, bestuur van Leiden is akte tot het geven van godsdienstonderwijs verleend aan mej. J. Drost aldaar, die nu een gedeelte waarneemt der catechisatiën van haren vader, tot herstel van krachten tijdelijk rustende, terwijl de Ring Leiden zich bereid heeft verklaard, om inmiddels zijn preekbeurten te vervullen. Rechtszaken. Arrondisscments-rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld P. K., 20 j„ te Ierseke, wegens mishandeling, tot 4 maanden gevangenisstraf; J H., 20 j., W. De V., 22 j., P. v. L., 19 j., G. M., 22 j. en B. W„ 25 j., allen wonende te Heinkenszand, wegens mis handeling, de le, 3e en 5e, ieder tot 7 d. gev.straf, de 2e tot ƒ3 boete of 3 d. gev.straf; en de 4e vrij gesproken G. M. De B., 24 j., te Goes, wegens mishandeling tot 14 d. gev.straf. Donderdag kwam voor het gerechtshof te 's-Hage in behandeling het hooger beroep van een inwoner van Ierseke van een vonnis der Middelburgsche recht bank, waarbij hij ter zake van diefstal van konijnen tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Be klaagde had in eersten aanleg met een medeplichtige terecht gestaan, die echter bij gebrek aan bewijs was vrijgesproken. Bekl. ontkende pertinent het feit ge pleegd te hebben. Mr. Vaillant meende dat, nu de medeplichtige, die den schijn veel meer tegen zich had, was vrijgespro ken, deze bekl., tegen wien het getuigenverhoor z. i. veel minder bezwaren had opgeleverd, niet veroordeeld behoorde te worden, weshalve hij tot vrijspraak, sub sidiair tot het oplaggen van een lichtere straf, con cludeerde. Adv.-gen. mr. Telders vereenigde zich met de be slissing van den rechter o guo en requireerde de be vestiging van het door hem gewezen vonnis. Uitspraak 10 Juni a. s. De rechtbank te Utrecht, civiele kamer, heeft Woensdag uitspraak gedaan in de vordering van B. Hoitsema Enuma, tot veroordeeling van het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad tot eene schadevergoeding van 2500, wegens het bekende bericht, geplaatst in het nommer van 20 September 1885. De rechtbank heeft beslist, dat de vordering van den eischer, dat dit bericht is honend, als niet meer gegrond op de wet, moet worden ontzegd. Evenzoo moet worden ontzegd de eisch, dat het bericht is lasterlijk, omdat niet is gebleken, dat de telastelegging, die het_ bericht bevat, door den gedaagde is geschied tegen beter weten in. Echter heeft de rechtbank het bericht beleedigend voor den eischer verklaard, zoodat uit dien hoofde zijne vordering tot betering van nadeel, in eer en goeden naam geleden, moet worden toegewezen. De gedaagde is veroordeeld tot betaling eener schade vergoeding van vijftig gulden en in de kosten, terwijl de eischer is gemachtigd afschriften van het vonnis te doen aanplakken in het gerechtsgebouw te Utrecht en in het gemeentehuis te Amsterdam. (U. D.) Boekaankondiging. No. 5 van het Algemeen Nederlandsch Fami liebladtijdschrift voor geschiedenis, geslacht-, wapen-, zegelkunde, enz. onder leiding van A. A. Vorsterman van Oyen, bevat o. a. doop-, trouw- en begrafenis boeken in het gemeente-archief van Goes, door Dr. S. Piccardt; Geslacht Verschoor, door V. Buitenlandsch Overzicht. Het nieuwe Fransche ministerie is door de Kamer vrijwel ontvangen, zooals reeds uit ons vorig overzicht bleek. Minder welwillend is het natuurlijk begroet door de radicalen, die het verwijten, dat het steun gaat zoeken bij de rechterzijde. De minister Rouvier heeft groote hervormingen toegezegd, doch het is de vraag of hij te dien opzichte in staat zal zijn tot dingen, waarvoor zoo tal van voorgangers hun minis- triëel laven hebben geofferd. De ex-minister Boulanger, die gedurende zijn minis terschap zooveel van zich heeft doen spreken door tal van bijzondere daden, heeft bij zijn heengaan nog eene proclamatie gericht tot het leger, waarin hij in hoog dravende woorden dank zegt voor den steun bij de hervormingen, welke hij heeft aangebracht, aan hem verleend en het aanspoort om ook onder zijnen op volger toewijding te betoonen aan de beroepsplichten en de constitutioneele wetten. »Ik zal de eerste zijn", aldus eindigt het schoono stuk, »om U het voorbeeld te geven van deze tweeledige militaire en republikein- sche tucht". De bezuinigingen, die het nieuwe ministerie zal trachten intevoeren zullen voornamelijk gevonden wor den op de begrootingen van oorlog, marine en open bare werken. De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp tot het heffen van invoerrechten op vee en vleesch, met 38 tegen 23 stemmen aangenomen. Met de werkstakingen staat het veel gunstiger die te Molenbeek St. Jean is geëindigd en ook elders neemt de werkstaking af. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, wordt in het antwoord van Duitschland op het rond schrijven der Porte in zake het Bulgaarsche vraag stuk aan de Porte aangeraden, vooraf in gedachten- wisseling te treden met de Russische regeering, ten einde met deze tot overeenstemming te geraken. De Engelsch-Turksche conventie betreffende Egypte bepaalt dat de Engelsche troepen in Egypte zullen blijven, bijaldien vóór het afloopen van den termijn eenige Middellandsche Zee-mogendheid de conventie niet mocht hebben aangenomen. De Fransche gezaut moet de instructie ontvangen hebben dat Frankrijk niet in de Engelsch-Turksche conventie kan berusten. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News dat aldaar eene groote verbittering heerscht tegen Turkije wegens de Engelsch-Turksche conventie, alsook wegens het rondschrijven der Porte over de Bulgaarsche quaestie, welk rondschrijven verzonden schijnt te zijn met be langrijke wijzigingen, strijdig met het advies van den Russischen gezant te Konstantinopel. De Russische pers slaat eenen dreigenden toon tegen Turkije aan. Rusland zal op de krachtigste wijze protesteeren tegen de Anglo-Turksche conventie. Gemengde Berichten. De aardappelen worden in onze omgeving zeer schaarsch. De prijs is nu al gestegen tot vier gulden per hectoliter. Daarbij komt nog, dat de nieuwe dit jaar aanmerkelijk later zullen komen zoodat nog grootere schaarschte te wachten is. Ierseke. In de maand Mei zijn op het telegraaf kantoor alhier behandeld 571 telegrammen. Sedert 1 Dec. 11. bedroeg dat aantal 6029 en in de vorige jaren in dezelfde tijdvakken 5984 en 5989. Het bestuur eener zeilvereeniging in zekere ge meente van Friesland, bij ervaring wetende dat er op de avonden der prijsuitdeeling na een gehouden wedstrijd steeds zeer veel belangstellenden zijn, die hun hart in toosten wenschen lucht te geven, bad besloten, dat, indien iemand het woord verlangde, hij zijn naamkaartje te voren aan het bestuur ter hand zou moeten stellen. Op den avond nu van een dergelijke prijsuitdeeling hoorde men, nadat alreeds eenige kaartjes door's presi dents handen gegaan waren, en de respectieve eigenaren in gloeiende bewoordingen gesproken hadden, tot alge- meene hilariteit aflezen, dat het woord werd verlangd door den heer jVJen echtgenoote". Zaterdagmiddag precies 12 uur werd door een van dak beroofd huisgezin te Gennep met den bouw van een nieuwe woning aangevangen. Om 3 uur was zij van deuren en ramen voorzien, geffeel afgewerkt, gemeubileerd en had de familie zich reeds geïnstalleerd. Om half vier kwam de politie en brak het gebouw af, als zijnde zonder vergunning op gemeentegrond geplaatst, om vier uur was er geen spoor meer van een huis te ontdekken. Voor opbouw en afbraak besteedde men derhalve drie en een half uur, een tijd zóó koit, dat hij zelfs een Amerikaan zou kunnen doen watertanden. Nog geen jaar is er voorbijgegaan, waarin de inkomsten van de weesinrichting te Neerbosch zoo groot waren als over het afgeloopen boekjaar. Van 1 Juni 1886 tot 31 Mei 1887 werd ruim 127,000 ontvangen, behalve de voordeelen van de weezen- drukkerij. Onder de ontvangsten behoort ook een gift van 10,000 voor aankoop van land. In 98 van de 184 Noord-Brabantsche gemeenten is noch een geneeskundige, noch eene vroedvrouw gevestigd. Een heer die bij zijne familie te Valkenburg (Limburg) op bezoek was, is aldaar uitgegleden en in de Geul gevallen, waarin hij verdronk. Een broedende kip werd dezer dagen door een inwoonster van Nunen van haar eieren verwijderd. Toen zij de kip in haar handen greep, vloog de haan eensklaps op haar toe en haalde haar een oog uit het hoofd, terwijl hij de vrouw nog een tweede wonde toebracht. Da ongelukkige verkeert in bedenkelijken toestand. Een vijfjarig jongetje te Rotterdam dronk eene teug uit een gevuld fleschje dat hij gevonden had op eenen hoop vuilnis en dat later gebleken is loog te bevatten. Het kind is niet buiten gevaar. Voor den kantonrechter te Leiden wordt nu eene zaak behandeld, die in ons land van «engagementen" wel de aandacht verdient. Een verloofd paar kon het samen niet meer vindende betrekking werd met wederzijdsch goedvinden afgebroken; de jonge man gaf den verlovingsring terug, maar het meisje weigert het horloge terug te geven, en beweert, dat hetgeen zij ten geschenke heeft gekregen wat niet wordt betwist haar eigendom is. De kantonrechter zal de volgende week zeggen, hoe hij er over denkt. Gisteren is een dochtertje van een spoorweg wachter te Moordrecht door eenen trein overreden en gedood. De voorwerpen, welke Katholieken van Neder land op de Vaticaansche tentoonstelling den Paus zullen aanbieden, zullen in Augustus te Amsterdam tentoongesteld en vandaar gezamenlijk naar Rome worden opgezonden. Voor de Amsterdamsche ten toonstelling heeft zich een comité gevormd bestaande uit de heerenJob. Cuijpers, mr. Hellegers, Sterk en rector Eijgenraam. Woensdag had een passagier op de tramlijn OosterhoutGeertruidenberg de onvoorzichtigheid, van de in volle vaart zijnde tram te springen, ten gevolge waarvan hij meer dood dan levend werd opgenomen. Te Dordrecht is een koopman in petroleum zoo danig door den bliksem getroffen, dat hij tegen den grond werd geslagen, de tanden hem als het ware los in den mond zaten en zijn gelaat ontveld was. Zekere J. W. te Croubeek (Limburg) leefde sedert geruimen tijd in slechte verstandhouding met zijne vrouw. Hij verliet haar dan ook voor eenige dagen, doch keerde Zondagochtend, vergezeld van den ge meente-veldwachter, in de echtelijke woning terug, en eischte zijne kleederen van de vrouw op. Hierover ontstond eene hevige woordenwisseling, waarop de broeder der vrouw binnenkwam en W. on middellijk met eene ijzeren hark eenen hevigen slag op het hoold toebracht, ten gevolge waarvan deze in levens gevaar verkeert. De verwonde is naar zijne ouderlijke woning te Voerendaal overgebracht. De vrouw is vooitvluchtig. Te Hamburg is Dinsdagavond op de Huebener kade brand ontstaan. Zes loodsen en de Engelsche schepen «City of Dortmund" en «Gladiator" zijn ver brand. Vele omliggende schepen hebben masten en takelage verloren. Na éen uur scheen er geen gevaar voor verdere uitbreiding te zijn. Een paar menschen zijn omgekomen. De schade wordt op verscheidene millioenen geschat. Een Pool, Philemon Zalenski geheeten, beambte aan het postkantoor te Weenen, heeft zich met ren waarde van 150,000 fl., uit aangeteekende brieven genomen, uit de voeten gemaakt. Uit Algiers wordt gemeld, dat een spoortrein niet ver van het station Hammam door een dikken zwerm sprinkhanen is opgehouden, welke den weg overtrokken. De locomotief kon niet voort, omdat de rails door de onder de wielen vermorselde insecten te glad waren geworden. In het krankzinnigengesticht te Clapton (bij Londen) stak een der verpleegden na een twist met den directeur haar bed in brand. Er ontstond een ge weldige paniek gelukkig werden de 250 bewoonsttrs geredmaar de stichtster van den brand, die zich opgesloten had, kwam om. Een rijke Amerikaansche dame vermist. Volgens een telegram uit New-York worden door den staat pogingen gedaan de verblijfplaats van Sarah Mont gomery, een schatrijke Amerikaansche dame, uitte- vinden, die een reis door Europa heeft gemaakt en waarvan het laatst uit Berlijn berichten zijn ontvangen. Aan al de Amerikaansche legatiën en consuls in Europa zijn brieven gezonden betreffende die zaak. Uit Pest wordt van den 2en Juni gemeld, dat de Theisz-dam te Szegeddin doorgebroken is, waardoor tienduizend Joch bouwland onder water is gezet, ver scheidene sleden bedreigd worden en onberekenbare schade reeds aangericht is. Het puin van de Opéra-Com'que is weggeruimd. Lijken werden niet meer gevonden, alleen een vrouwen hand en een stuk van een roode officierspantalon. Tot hiertoe is het aantal dooden 84. Vele der gewonden verkeertri in levensgevaar, o. a. de danseres Assailly. Het is gebleken dat de «costumière" van den schouw burg, mile. Thomas, aan niet minder dan 12 personen het leven redde I Voor deze dappere vrouw wordt van de regeering een medaille gevraagd. Van alle zijden stroomen de geldelijke bijdragen voor de schachtoffers toe. Er is reeds 394.000 frs. bijeengebracht. De te Amsterdam gevestigde Société de bienfaisance frangaise wenscht op 15 dezer eeno uitvoering te doen geven ten voordeele der slachtoffers van den brand der Opéra-comique. Het Fransche opera-gezelschap uit Den Haag, thans te Straatsburg, geeft mede eene voorstelling ten voor deele der slachtoffers. Te Roubaix is opnieuw eene groote katoenspin nerij afgebrand, die van de firma Camusel fils. Vijf honderd arbeiders vonden daar werk. De schade wordt op meer dan een millioen geschat. Gelukkig barstte de brand uit, nadat de werklieden de spinnerij verlaten hadden. Twee brandspuitgasten en een kind zijn bij het onheil gewond. Te Brigamarittima, niet ver van Genua, bestorm den de boeren het raadhuis, verwoestten alles, staken het archief in brand en mishandelden de leden van den gemeenteraad, omdat het plaatsje bij eene andere provincie was ingelijfd. De militaire macht maakte aan dit oproer een einde, waarbij drie personen gedood en velen gewond werden. 24 boeren en 7 vrouwen zijn in hechtenis genomen. Een schatrijke inbreker werd voor eenige dagen op heeterdaad betrapt in het huis van een industrieel in Sheshire. De vrouw des huizes werd nl. gewekt door een ongewoon geluid, en weldra bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat er een inbreker in de kamer kwam. Zij riep om hulp, wekte haar man, die zich zonder aarzelen op den krachtig gespierden dief stortte, en hem na een langdurig worstelen de handen wist te binden. Toen de politie kwam, ontdekte zij dat de inbreker den hofhond vergiftigd, en behalve verscheiden kost bare voorwerpen, ook 30 pd. st. aan baar geld ge stolen had. Onder de werktuigen, die hij bij zich had, vond men ook een dievenlantaarn en een dolk. De verbazing van de politie en van de inwoners der stad was evenwel grenzeloos, toen men in den inbreker den eigenaar herkende van een prachtig uitgerust pleizierjacht, dat bij Franemore voor anker lag. Na tuurlijk stelde de politie op dit vaartuig een onder zoek in, en vond een buitengewoon rijke verzameling van allerlei kostbaarheden, kunstvoorwerpen en juwee- len, die de man waarschijnlijk alle heeft gestolen. De beroemde Indische tijgerjager Kotwal is ge storven. Hij doodde meer dan 100 tijgers, zonder ooit te worden gewond. Bij een jacht op een luipaard echter werd hij onlangs gevaarlijk gewond en hij stierf aan de gevolgen. Een gedeelte van de kruin van den berg, die de Schaechen-vallei bij Altorf (Zwitserland) bestrijkt, is met donderend geweld neergestort. Het geraas was zóó hevig, dat het verscheiden kilometers in 't rond weerklonk, In een ontzaglijke stofwolk werd vervolgens de vallei gehuld, die vol puinhoopen ligt. Twee hutten werden geheel bedolven onder de ingestorte massa. Zes personen en een groote menigte vee zijn omgekomen. Te Chicago is eene werkstaking onder de werk bazen uitgebroken waardoor vijftig duizend arbeiders zonder werk zijn. De aannemers, metselaars- en tim mermansbazen en de leveranciers van bouwmaterialen hebben namelijk met elkander afgesproken om door niemand meer een slag werk te laten doen, zoolang de arbeidersvereenigingen hare eischen volhouden, om ook wat te zeggen te hebben in de hoegrootheid en de wijze van betaling der loonen. Reeds lang was het te voorzien dat het eerlang tusschen bazen en knechten tot eene botsing moest komen, maar de naaste aanlei ding was nu, dat de metselaars eischten iederen Zater dag, in plaats van om den anderen Maandag of Dins dag, hun loon te outvangen. 't Vooruitzicht is, dat beide partijen zeer koppig en vele duizenden arbeiders geruimen tijd buiten werk zullen zijn. Velen zullen ongetwijfeld uit Chicago naar andere plaatsen gaan om werk. Intusschen staat al het bouwen te Chicago stil. Bij het Keizersfeest was in Duitschland alles in jubilé gedoopt. Men verkocht waaiers, dassen, broches enz., alles met het voorvoegsel jubilé. Zelfs een maga zijn van eieren verkocht jubilé eieren, die beter waren dan anderen. Een steenhouwer kondigde eindelijk aan jubilé-grafzerken, maar dit was het publiek te sterk en de man werd van alle zijden aangevallen. Prof. Sbarbaro, vergezeld van een onlangs door de Ilaliaansche autoriteiten wegens oplichting uitgewezen dame, deden te Chiasso een wandelrit. Bij de grens geraakten de paarden cp hol. Zoo werden Sbarbaro en zijne dame op Italiaansch grondgebied gesleept. De op het geschreeuw van den hoogleeraar toegescho ten karabiniers herkenden hem en hielden hem aan op 50 meters van de grens. Een gerucht wil, dat de gendarmen zeiven met opzet de paarden zouden heb ben aangehitst, om zoodoende de bewuste personen in handen te krijgen. Het jongste bezoek van den Russischen Czaar aan Nova-Tsjerkask is weer een echt vliegend bezoek geweest. Z. M. kwam een afstand van 1500 mijlen om nauwelijks 48 uren te blijven, en doorliep de verschtllende ceremoniën en de instellingen der stad met zulk een or verklaarbare haast, dat de verschil lende ambtenaren er bijna bij neervielen. De stad is nog steeds versierd, de eerebogen, de vlaggen, de decoratiën en tropeeën zijn nog niet aan geraakt. Zulke toebereidselen te maken voor een be zoek van nauwelijks twee dagen schijnt bijna der moeite niet waard. Doch de arbeid, verbonden aan de voorbereiding in Novo-Tsjerkask, is niets, vergeleken met de buiten gewone voorzorgen die langs den geheelen spoorweg waarover de Keizerlijke treinen gingen, zijnde de lij nen van vier verschillende maatschappijen, genomen werden. Schildwachten stonden aan elke zijde der lijnnachtlegerkampeu werden hier en daar onder de boomen opgesteldelk huis en elke hut dicht bij de lijn, zelfs die der spoorwachters en conducteurs, was door officieren of soldaten bezetkrachtens ont vangen orders vlogen Kozakken te paardzoodra het Kozakken-gebied bereikt werd, met allen spoed langs eiken passagiers- of goederentreineen lijn van bijzondere politie-agenten uit alle doipen op den weg bijeengebracht, stond achter de infanteristen en verhinderde zelfs een verdwaald beest om te dicht bij te komenelke brug werd zorgvuldig bewaakt. Zoo waren eenige weinige der voorzorgsmaatregelen. Het geheele spoorwegverkeer geraakte in groote wanorde en da kolenmijnen in de Kozakken-provincie waren gedurende meer dan 14 dagen niet in staat, kolen te doen vervoeren. Zóo reist de Keizer aller Russen. (D.) Er is in het paleis van den Keizer van Marokko een schat gevonden van 95 millioen piasters. Te Fernambuco heeft een zware brand groote verwoestingen aangerichtverscheiden magazijnen en 25.000 balen katoen zijn vernield. De Times verneemt uit Sofia, dat verscheidene officieren, die aan de opstanden hebben deelgenomen en ontslagen zijn, bij de regering het verzoek hebben ingediend, in hunnen rang bij het leger te worden hersteld. De Bulgaarsche regeering schijnt geneigd het verzoek van sommigen in te willigen, omdat zij gelooft door zachtmoedigheid een goeden indruk te zullen maken. Op IJsland, waar men in de eerste weken van April heerlijk lenteweder had genoten, is sedert den 21 en dier maand weder de volle winter ingetreden met vreeselijke sneeuwstormen. Een groote menigte drijfijs heeft de inhammen gevuld, en men vreest dat het, als in 1869 en 1881, tot ver in den zomer zal blijven liggen als gunstige winden het niet wegvoeren. Veel ijsbergen zijn naar den Atlantischen Oceaan ge dreven, en hebben wellicht do koude Meimaand van dit jaar veroorzaakt. Onlangs is een moordaanslag op den heer Cue- mem, gouverneur van Astrakan, overdag, in een drukke straat der stad, gepleegd. Toen men den gouverneur weg bracht, verklaarde hij, door een dolksteek getrof fen te zijn geworden. Doch een bediende, zekere Gaw- riloff, deed de politie opmerken, dat de wonde door een revolverschot veroorzaakt en dat hij zelf de moor denaar was. To n de gewonde daarna vroeg, waarom Gawriluf op hem geschoten had, antwoordde deze «Ik heb persoonlijk niets tegen u, mijnheer Cuemern, maar ik had last gekregen, den gouverneur te ver moorden". Deze verklaring deed de nihilist ook voor de rechters. De Hertogin van Cumberland verlaat dezer da gen het gesticht van prof. Leidesdorff (bij Weenen), hoewel zij nog niet genezen is integendeel, in haar toestand is de laatste weken weinig of geen beterschap gekomen. Zij gaat nu een rustig gelegen villa bij Hütteldorff betrekken, waar zij door dezelfde personen

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2