1887. N°. 65. Zaterdag 4 Juni. 74slc jaargang. GSaCSJtïXïsGS*- liOESCIII! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder <5=7^ bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 3 Juni 18S7. Woensdag en gisteren werd te Amsterdam de 101e algemeene vergadering gehouden van de Maat schappij tot nut van 't algemeen onder voorzitterschap van den heer W. F. Loman. In zijne openingsrede behandelde hij de vraag: heeft de wets herziening van 1885 goede gevolgen gehad? en her innerde daarbij aan de bepalingen van de eerste twee artikelen der nieuwe wet, waarin bepaald wordt dat het doel der Maatschappij zal zija «invloed te oefenen op de verheffing zoowel van het arbeidsvermogen als van den levensstandaard der werklieden en dat da Mij. naar de 'bereiking van haar doel streeft onaf hankelijk van eenige kerkelijke of staatkundige partij." Vol optimisme werd dit neergeschreven, doch alras bleek men het in de détails betreffende de uitvoering niet eens te zijn, waardoor aan dat optimisme een gevoelige slag werd toegebracht. Toch behoefde men daarom thans niet sceptisch te zijn in zijn oordeel. Wie het doel wil, moet ook de middelen willen. Het is niet practisch elkander vrees aan te jagen voor naderende en onvermijdelijke moeieiijkheden maar wel practisch eenparig onze kracht te wijden aan hare overwinning. In dien zin is en blijft waar, dat het eerste hoofdstuk der wet een program bevat meer zaak- dan woordenrijk; een program dat wordt uit gevoerd en verwezenlijkt. Hij hoopte dan ook, dat deze samenkomst daartoe zou medewerken. Uit het verslag van het hoofdbestuur bleek o. a., dat 10 departementen werden opgeheven, terwijl 3 nieuwe werden opgericht, zoodat op 1 Juli e. k. de Maatschappij 333 departementen zal tellen met 16822 leden tegen 17504 op 1 Juli 1885. Overeenkomstig een besluit der vorige vergadering werd bij wijze van proef/1000 beschikbaar gesteld voor voordrachten die door verschillende sprekers, onder wie de heeren Hcrm. Snijders en J. H. C. Heyse uit Zeeland, in 63 departementen met succes werden gehouden, en mag de proef ais geslaagd beschouwd worden, terwij! in den afgeloopen winter 1500 be steed werd voor 98 aanvragen van de departementen. Geldelijke steun werd o. a. verleend voor volks vermaken aan het departement Tolen, ten bedrage van 50. Van de drie geschrifijes«Ons dagelijksch brood", «Waarom moeten wij leeren teekenen"? en «Ook voor u staat de weg tot geluk open" werden 14,565 ex. afgeleverd. Daarna kwam aan de orde punt 4 der agenda Rapport der commissie van onderzoek in zake de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, welke zaak algemeen bekend mag geacht worden, en waarvan de conclusie was om het plan-Utrecht, hier en daar ge wijzigd, uit te voeren voor ƒ93,500 met 18,700 der jaarl. begrooting van uitgaven en 13,400 van inkomsten, en de rest uit de kas van het hoofdbestuur. In een uitvoerige nota ontraadde het hoofdbestuur den verderen voortgang der zaak als op den duur on houdbaar voor de financiën der Mij. en wenschte het 't besluit van 1883 tot stichting ingetrokken te zien, de gestorte gelden aan de schenkers terug te geven en het aangekochte pand te Utrecht te verkoopen. Na een langdurig debat, waarbij o. a. de afgevaar digde uit Goes betoogde, dat er óf een modelschool of geen school moest worden gesticht en verklaarde, dat, hoewel volkomen vertrouwen stellende zoowel in de commissie als in het hoofdbestuur, hem prijsgeving der kweekschool wenschelijk voorkwam, verwierp de ver gadering bij acclamatie het voorstel der commissie en nam zij het voorstel van het hoofdbestuur om het besluit tot stichting in te trekken met 829 tegen 100 stemmen aan. Punt 5 der agenda, het ingetrokken bestuursvoor stel omtrent de uitgifte van een Sociaal Weekblad, bleef onbesproken. Punt 6 was een voorstel van het bestuur om door het hoofdbestuur, onder voorlichting van een deskun dige, een onderzoek te doen instellen naar hetgeen in verschillende gemeenten voor goede arbeiderswoningen is geschied, daarvan verslag uit te brengen en dit voor geringen prijs aan de departementen af te staan, voor een en ander 2000 toe te staan. Door het dep. Den Haag werd voorgesteld een on derzoek door de departementen te doen instellen, die daaromtrent het hoofdbestuur zullen rapporteeren. Dit amendement werd verworpen met 475 tegen 470 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd daarna bij acclamatie aangenomen. Punt 7, een voorstel van het bestuur om deel te nemen aan het in het leven roepen van een blijvende organisatie tot bevordering van wedstrijden tusschen handwerkslieden en leerlingen en daarvoor /1000 te besteden, werd aangenomen, evenals punt 8, een voor stel van het hoofdbestuur, om ƒ1500 beschikbaar te stellen ter vergoeding van reis- en verblijfkosten van sprekers in departementenpunt 9, een voorstel van 't bestuur om in zake verzameliugen van kunstnijver heid, zooals in Utrecht en Dordrecht in het leven ge roepen zijn of worden, ƒ3000 beschikbaar te stellen, werd mede aangenomen, na verwerping van een amende ment van het depart. Amsterdam om de kunstmusea aan het onderwijs dienstbaar te maken. Punt 10: Bestuurs-voorstei om voor da onderwijs- cursnssrn aan het Utrechtsch museum van kunst-nij verheid verbonden 500 subsidie 's jaars te ver- leenen, is voor 3 jaren toegestaan. Punt 11: Bestuurs-voorstei om het kostbare boek: Handelingen der Mij. te doen vervallen, nu da dag bladen madedeelingen verstrekken, en een beknopt verslag harer handelingen in de almanak op te nemen is goedgekeurd evenals punt 12: Bestuurs-voorstei tot goedkeuring van het reglement voor reis- en verblijf kosten van afgevaardigden, commissiën en hoofdbe stuurders en punt 13Bestuurs-voorstei om te ver klaren, en wel naar aanleiding in een verschil van gevoelen daaromtrent, dat het dienstjaar der departe menten hetzelfde moet zijn als dat der maatschappij. Punt 14: Voorstel-Rotterdam om vanwege het hulp- bestuur jaarlijks uit te geven 12 kleine geschriften voor het volk, overeenkomstig de eischen des tijds, hoofdzakelijk gewijd aan vragen van den dag op so ciaal en oeconomisrh gebied, bij 50-tallen a 2 ct. per stuk en voor redactie-kosten en mogelijk nadeelig saldo 1000 te bestemmen, is na een lang debat verworpen met 466 tegen 462 stemmen. Punt 15: Voorstel-Dordrecht dat het hoofdbestuur de aandacht der departementen vestige op iedere ge legenheid voor volwassen ambachtslieden om zich in het teekenen te oefenen, is bij acclamatie goedgekeurd en evenzoo een voorstel van het Hoofdbestuur om 100 voor 5 jaar beschikbaar te stellen voor de op te richten school ter vorming van boschbazen in de kolonie Frederiksoord. Na wederzijdsche plichtpleging werd de vergadering gesloten. Door het algemeen Ned. Werkl.-verbond is thans aan de commissie van enquête een uitgebreide missive gericht, waarin op verschillende gronden de wensche- lijkheid betoogd wordt dat die commissie aan de Tweede Kamer de volgende voorstellen doe: lo. tot verbetering en uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 Staatsblad no. 130) in dezen zin: a. Verbetering der redactie opdat duidelijk blijkt dat verboden wordt, alle dienstarbeid. b. Uitbreiding van den leeftijd, waar beneden het verboden is te werken, tot 14 jaar. c. Verbod aan jongelieden beneden de 17 jaar, om langer dan 10 uur per dag, mits afgewisseld door rusttijden en in geen geval tusschen een bepaald avond uur en een bepaald morgenuur, te arbeiden, met toe kenning van een vasten wekelijkschen rustdag. d. Hetzelfde verbod als bij c. bedoeld, benevens geheel verbod tot arbeiden minstens zes weken vóór en na de bevalling, voor vrouwen van eiken leeftijd. e. Verbod aan jongelieden beneden 17 jaar en aan vrouwen, om te arbeiden in gevaarlijke of voor de gezondheid schadelijke bedrijven. f. toepassing van het verbod in b. bedoeld, mede tot het verrichten van veldarbeid, voor kinderen be neden de 12 jaar, behoudens ontheffing van dat ver bod gedurende een in de wet beperkt aantal weken per jaar, die door Gedeputeerde Staten, aan elke ge meente, overeenkomstig de behoefte die er aan blijkt te bestaan en in overleg met de besturen dier ge meenten, zou kunnen worden verleend. g. Speciaal toezicht op de naleving der wet, door bepaaldelijk daarvoor aangestelde ambtenaren. 2o. tot regeling van a. het toezicht op de werklokalen en op de werk tuigen én gereedschappen. b. voorzorgsmaatregelen tegen ongelukken, alsmede bij het bewerken van voor de gezondheid en het leven nadeelige stoffen. c. de aansprakelijkheid der patroons tegenover de werklieden en hun familiën, ingeval den werkman bij de uitoefening van zijn arbeid eenig ongeluk overkomt, wanneer het althans niet kan worden toegeschreven aan opzet of moedwil. 3o. Zij bij de Kamer bevordere a. een spoedige regeling van het ambaebtsonderwijs. b. spoedige invoering van den leerplicht. Naar wij vernemen hebben zich een dertigtal ambtenaren dezer gemeente aangemeld tot deelneming aan een eventueel opteriebten weduwenfonds. Door ingelanden van den Nieuwen Olzen- d e p o 1 d e r is, ter voorziening in de vacature van gezworene, welke met 1 Aug. zal ontstaan door de periodieke aftreding van den heer W. De Jonge, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren E. De Jonge te lerseke, Jacs. Vermue te Kruiningen, L. Nieu- wenhuijse te Kruiningen. Gedurende de maand Mei zijn te Borsele 306 reizigers met de prov. stoombooten overgezet. Dit getal werd nog nimmer bereikt zoolang de dienst bestaat. Deze gunstige omstandigheid moet dan ook geheel aan de nieuwe dienstregeling worden toegeschre ven. Het hoogste cijfer in de drukste maand klom slechts tot 273. Verleden jaar maakten niet meer dan 160 van het veer gebruik. lerseke. Woensdagavond werd eene vergadering van den Gemeen te raad gehouden, waarin alleen de heer E. A. C. Sauer afwezig was. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het pas gekozen lid dhr. Jasper Lemson. De Voorzitter deelde mede, dat lo. goed keuring is verkregen op het raadsbesluit ooi f 50 uit te trekken voor het schoonhouden van het ge meentehuis en 2o. op het reglement van het burgerl. of a!gern. armbestuur. Ingekomen was een schrijven van den ingenieur-verificateur te Dordrecht, waarin opgave gedaan wordt van de kosten van het nieuwe kadaster, alsmede een schrijven van den Min. van W., H. en N. inhoudende goedkeuring van het bestek en de teekening van het telegraafkantoor. De geloofs brieven van den heer Jasper Lemson werden in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. Verder werden benoemd tot lid van het burg. of algem. arm bestuur de heer G. Schipper en tot leden der com missie van de schutterij de heeren J. Sinke en A. Hartoog. De Staatscourant van gisteren bevat de statuten dernaamloozevennootschapMaatschappij voor Oestercultuur Bruinisse, te lerseke. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt veertig duizend gul den, verdeeld in tien aandeelen elk van 4000, Als directeur, tevens secret.-penningm. wordt aange steld de heer Cornelis Nieuwenhuijze en commissarissen worden de heeren Cornelis Van Boven te Nieuwer- Amstel en Guillielmus Johannes Verheijen te Rozendaal. Kals. Door de ingelanden van den vrijen Katschen polder is in hunne vergadering, den len Juni gehou den, tot ontvanger-griffier benoemd de heer L. A. Vink, in plaats van wijlen den heer J. Vink en tot lid van den dijkraad van den calamiteuzen Anna-polder de heer J. W. Markusse, eveneens in plaats van den heer J. Vink. Woensdag werd te Zieriksee de gewone jaar- lijksche paardenmarkt gehouden. De aanvoer overtrof dien van vorige jaren, en werkelijk is er voor uitgang in dien tak van handel te bespeuren. Om streeks 130 paarden stonden aan de lijn. De'kooplust was ook vrij levendig. Eenige Franschen en Belgen hebben vrij wat paarden aangekocht. De hoogste prijs werd besteed voor een paard van den heer Blom, waar voor 625 betaald werd. (II. JV.) Indien, gelijk men verwacht, de grondwets herziening omstreeks de helft van deze maand in de Tweede Kamer zal zijn ten einde gebracht, bestaat het plan de Eerste Kamer den 20sten Juni te doen samenkomen voor het onderzoek der grondwets voorstellen in hare afdeelingen. Loopt alles naar wensch, dan is de berekening, dat de Eerste Kamer op Woensdag 6 Juli de grondwets herziening in openbare beraadslaging kan brengen. Nader verneemt man, dat de heer Van den B e r g h, Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, uiterlijk den 10jn Juni naar Ems zal vertrekken om, op aanraden van zijnen geneesheer, eene gezond heidskuur te ondergaan. De Minister moet bij zijn voornemen, om wegens gezondheidsredenen af te treden, zijn gebleven, maar zijne aanvrage om ontslag eerst wenschen in te zenden zoodra er zekerheid bestaat, dat een opvolger kan worden aangewezen. Tot dusver zijn wel reeds ver scheidene personen, onder anderen een liberaal lid der Tweede Kamer, over het aannemen der portefeuille van waterstaat gepolst, maar allen maakten bezwaar, in de tegenwoordige omstandigheden zich met die taak te belasten. Onlangs is gemeld, dat tusschen de maatschappij «Nederland" en de Ministers van Waterstaat en Kolo niën een overeenkomst was gesloten, betrekkelijk een postpakkettendienst tusschen Nederland en Ned.-Indië. Met 15 Mei is de dienst van Batavia reeds aangevangen (het tijdstip uit Nederland is nog niet bepaald) Het bij vooruitbetalir g te kwijten port voor de pak ketten uit Nederland voor Batavia, Padang, Samarang en Soerabaja en omgekeerd uit die plaatsen voor Neder land bedraagt 0,85 voor een pakket tot een gewicht van 1 kilog. 1.35 van meer dan 1 tot 3 1,85 ««3«5» De liberale kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" te Deventer heeft totcandidaat voor de Tweede Kamer gekozen jhr. mr. R e 11, te Utrecht, die echter voor de candidatuur heeft bedankt. Da Centrale kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Deventer heeft tot haren candidaat gekozen baron Brandtsen Van de Zijp, oud-lid der Kamer. Voor de rechtbank te Amsterdam verscheen dezer dagen een 65 jarig man. Hem werd 1 a n d- 1 o o p e r ij ten laste gelegd. Luid weenende gaf hij te kennen, dat het armbestuur van West-Souburg zijn geboorteplaats hem naar Amsterdam had ge zonden, om hem maar kwijt te zijn. Ter terechtzitting werd door een politiebeambte verklaard, dat dergelijke praktijken meermalen door vreemde armbesturen wor den gepleegd. Men zendt armlastigen, van wie men zich wenscht te ontdoen, naar de hoofdstad. De ge meente-veldwachter gaat dikwijls als geleider mede, brengt den ongelukkige op den Dam en iaat hem dan aan zijn lot over. Zoo worden zelfs zieken naar de hoofdstad geëxpedieerd. Alleszins wenschelijk is het, dat de Regeering door hare lusschenkomst aan zulke praktijken een eind wete te maken, zegt het Hbl. In een onder voorzitting van dr. Mouton ge houden vergadering der margarineboter-fa- brikanten in Nederland is een concept-adres aan den Minister van Waterstaat, tot wederlegging van het advies der Landbouw-commissie, vastgesteld. Het voornemen moet bestaan Ommerschans van lieverlede op te heffen en als te Veenhuizen het nieuwe gesticht in gereedheid is, alle opgezondenen daar te plaatsen. Alleen zij, die zich schuldig maken aan desertie, worden naar Hoorn opgezonden, alwaar zij onder zeer sterke discipline komen. Uit Rome wordt aan het Journal des Déba's dd. 30 Mei het volgende getelegrafeerd: «Msgr. von Daehne van Varick, voorzitter der Katho lieke Club te 's-GraveDhage, is alhier aangekomen. Hij moest Nederland officieel vertegenwoordigen bij de feesien te Florence ter gelegenheid van de over brenging van het stoffelijk overschot van Rossini, maar ook, naar men zegt, bijzonder de quaestie bestudeeren betreffende de leiding, aan de Katholieke vereenigingen in Nederland te geven. Het schijnt namelijk, dat een zeker aantal Nederlandsche Katholieken voornemens zijn, door middel van een petitionnement aan te drin gen op het herstel der diplomatieke betrekkingen tus schen den Heiligen Stoel en de Regeering te 's-Gra- venhage." Jhr. mr. A. von Daehne van Varick is ongeveer twaalf jaren geleden van de Protestantsche tot de Roomsche Kerk overgegaan. IIH. M.M. de Koning en de Koningin zullen 29 Juni van Wildungen vertrekken en eenigen tijd op «Soestdijk" verblijf gaan honden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zi ting van gisteren is het algemeen debat over het voorstel Schaepman geëindigd, nadat nog verschillende sprekers hunne denkbeelden hadden ont wikkeld. De heer Borgesius hoopte, dat de heer De Beaufort zijn voorstel van verleden jaar weder zal in dienen de heeren De Meijier en Lieftinck hadden be zwaar alles aan den gewonen wetgever over te laten, iets waartoe de heeren Gleichman, Sanders, Van Hou ten en A. Mackay niet ongenegen waren. De heer Vermeulen verklaarde zich tegen weglating der 3e en 4e alinea. De minister hield zich zeer gereserveerd in zijn oordeel omtrent het voorstel Schaepman en de daarop voorgestelde amendementen van den heer Vos De Wael om de 3e en 4e alina en van de heeren De Beaufort, Kist en Mees om de 4e alinea te schrappen. De heer Bahlmann eindelijk heeft voorgesteld de tweede, derde en vierde alinea te doen vervallen, en daarvoor in de plaats te lezen «Voor zoover in het Rijk door anderen geen vol doend hooger-, middelbaar- of lager onderwijs ge geven wordt, geschiedt zulks van overheidswege. «Het openbaar onderwijs wordt gegeven met eer biediging van de godsdienstige begrippen der leer lingen, die het bijwonen". Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Gisteren werd alhier in de Cbr. Ger. Kerk de Zeeuwsche pastorale conferentie gehouden. Er waren tegenwoordig 11 predikanten, ongeveer 20 kerkeraads- en eenige gemeenteleden. Niet-leden hadden geen toegang. Ook ons werd die geweigerd, zoodat wij slechts door mededeeling van anderen kunnen vermelden, dat de aangekondigde re feraten aan de orde zijn gesteld. Merkwaardig was dat van ds. Schock over de vraag: Mag een christen de hulp van het somnabulisme inroepen f De con clusie was dat de groote baat van 't vragen aan 't som nabulisme niet te ontkennen is, maar dat de christen zich er van heeft te onthouden. De overige referaten waren meer van theologischen aard, en lokten eenig

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1