waar de reizigers zich ontscheepten om die stad te bezichtigen. In den namiddag keerden zij hier terug om ook onze stad en omstreken in «ogenschouw te nemen. Alstoen bleek dat deze bezoekers van een bijzonder soort waren, en wel, socialisten van Gent, leden van den aldaar gevestigden socialistenbond, die met hun eigen flink muziekkorps de «Samenwerkende-Maat schappij ««Vooruit"", een uitstapje naar Walcheren hadden ondernomen. Sommige van deze lieden, die zich overigens dood kalm gedroegen en niemand aanstoot gaven, trachtten hier propaganda te maken, door met milde hand exem plaren van hun orgaan, het te Gent verschijnend socia listische dagblad Vooruit, onder het publiek te ver spreiden. De muziek speelde herhaaldelijk de «Mar seillaise". Een Middelburgsch socialist diende zijnen Belgischen geestverwanten tijdens hun verblijf alhier als gids. De beide andere pleizierbootende «Telegraaf III" en de «Prinses Stephanie", kwamen van Antwerpen, de eene met 95, de andere met 53 passagiers, die allen hier verbleven. Het was dan ook den ganschen middag weer recht levendig in de stad en vooral daar, waar zich der socialisten muziek deed hooren, was het druk. Zooals gewoonlijk vertrokken de Belgische bezoekers weder denzelfden avond, blijkbaar hoogst voldaan over het gemaakte uitstapje. Eene groote menigte deed hen tot aan de boot uitgeleide. In de gisteren gehouden zitting der He Kamer beeft de heer A. Mackay een motie voorgesteld, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat vóór de ontbinding der Eerste Kamer nieuwe verkiezingen voor de Provinciale staten plaats hebben. Generaal Van Swieten ondervond Zaterdag op zijn 80en jaardag van alle zijden in den lande en daarbuiten hartelijke blijken van waardeering en be langstelling. Verscheidene ministers en tal van hoog- geplaatsten van leger en vloot gaven den grijzen veldheer schriftelijk of persoonlijk blijk van hunne hulde en vereeriDg. De ambtenaren der gemeente-gasfabriek te 's-Gra- venhage hebben onderling een pensioenfonds voor hunne weduwen opgericht. Te Amsterdam werd op de beide Pinksterdagen de jaarlijksche algemeene vergadering van liet Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond gehouden, die door den heer Heldt werd geopend met eene toespraak, welke luide werd toegejuicht. Het aantal leden is niet verminderd eer vermeerderd. Op voorstel van den heer Heldt werd besloten, aan de heeren D. Stigter te Goes, den schrijver van het Vragenboek van het Verbood, en prof. Pekelharing, die aan de samenstelling daarvan aandeel had genomen, telegrammen van dankbetuiging te richten. EeD concept-adres werd vastgesteld aan de commissie van enquête, waarin de vergadering den wensch uit spreekt, dat de commissie moge besluiten, op grond van hetgeen thans door haar optreden reeds openbaar is geworden, aan hare lastgeefster, de Tweede Kamer, verschillende voorstellen te doen o. a. tot verbetering en uitbreiding der wet op den kinderarbeid en bij de Kamer bevordere eene spoedige regeling van het am- bachtsonderwijs en spoedige invoering van den leerplicht. Aangenomen werden de volgende moties: «De vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat het voorbereidend onderwijs wettelijk geregeld en aan de gemeenten de verplichting opgelegd worde, te zorgen voor voldoende kostelooze gelegenheid daarvoor", en «de vergadering, wenschende dat het openbaar lager onderwijs verplichtend moet worden voor alle Neder landers, spreekt de wenschelijkheid uit, dat voor hen, die de drie eerste klassen van het lager onderwijs met volledig program, met vrucht hebben doorloopen en die vei klaren de kosten daarvan niet te kunnen betalen, ook de gelegenheid worde opengesteld, van het meer uitgebreid en middelbaar onderwijs kosteloos gebruik te maken". Verworpen werd deze motie «De vergadering verlangt van staatswege te zien ingevoerd de gelegenheid dat alle kinderen van het middelbaar en hooger onderwijs kosteloos kunnen profi- teeren, na examen. Het «aanwenden van pogingen om het gebruik van sterkedrank als volksdrank tegen te gaan" werd be sproken, maar men ging ten slotte op dit punt over tot de orde van den dag. Tegen de ambachtsscholen werden bezwaren ge opperd en invoering van het leerlingen-stelsel werd bepleit. De bezwaren zullen aan de besturen der scholen worden medegedeeld. Eindelijk werd besloten propaganda te maken voor aansluiting bij het Verbond. De heeren B. II. Heldt en Th. C. Lasthuyzen werden herkozen en de heer G. Brusselaars gekozen tot leden van het Centraalbestuur. De Indische Mercuur weet uit de beste bron mede te deelen, dat de Nederlandsch Indische Land- bouw-maatschappij haarPamanoekan koffie-oogst, groot 5000 balen, op Java verkocht heeft tegen 65 per picol. O.-Indië. Bevorderd bij den waterstaat en 's lauds burgerlijke openbare werkentot opz. Ie kl., de opz. 2e kl A. L e g e r s t e e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De Zeeuwsche pastorale conferentie zal dit jaar gehouden worden te Goes op 2 Juni, des voormiddags te half elf uur. Referaten zullen worden gehouden door ds. Schock over de vraag«Mag een Christen de hulp van het somnabulisme inroepen Ds. Veenstra: «Wat hebben wij te verstaan door zonde tegen den Heiligen Geest?" Ds. Littooij«Welke gedragslijn moeten wij volgen ter verkrijging van rechtsgelijkheid met betrekking tot het onderwijs" Verder zal door ds. Elfferg eene exegese worden geleverd over Lucas 16: 9. (IV. B. Cf.) Maandagvoormiddag werd de godsdienstoefening der Oud-Gereformeerden te Borsele, behoo;eude tot de gemeenten van wijlen ds. Bakker van 's-Gravenpolder, geleid door den heer Wijting uit Goes. Het ontbrak hem niet aan eene massa hoorders. Naar men ver neemt zal dhr. Wijting een volgenden keer kinderen doopen. Kolijnsplaat. Zaterdag 11. had alhier de verkiezing van twee leden voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente in plaats van wijlen de heeren J. De Regt en J. Vink plaats. Uitgebracht werden 119 stemmen, waarvan 2 in blanco. Gekozen met 64 stemmen da heer C. J. Huvers. De overige stemmen waren zoo verdeeld, dat er eene nieuwe vrije stemming Zaterdag a. s. moet volgen. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in zijne gisteren gehouden vergadering, de leden van den kerkeraad van St. Laurens, J. A. Wanjon, A, Van den Broecke en P. A. Abiahamse uit hun ambt ontzet met vervallenverklaring van hun lidmaatschap bij de Ned. Herv. kerk. Maandagnamiddag hield dr. C. C. Schot Cz. te Tolen zijne afscheidsrede naar aanleiding van 1 Ga laten 1 vers 6 en 7. Na vruchtelooze pogingen der kerkelijke besturen óm in den geest der broederlijke liefde den heer K. W. Vethake nog te weerhouden van het bevestigen der doleerende ouderlingen en diakenen te Velp, heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland hem, wegens bet plegen en bevorderen van verzet daar en elders, ontzet van zijn ambt als predikant en van het lid maatschap der Hervormde Kerk. (A. C.) Benoemd tot onderwijzer te Oosterland (Zeeland) J. De Jonge te Kapelle. Van de 9 geslaagden van de Normaalschool te Goes is thans de 4e geplaatst. Geslaagd aan de Rijks Hoogeschool te Gronin gen voorbereidend examen theologie, de heer J. P. Van Melle. De Raad van Hontenisse heeft voor de tweede maal geweigerd te voldoen aan het verzoek vaD Ged. Staten om de begrooting voor 1887 te verhoogea met de jaarwedden voor twee nog te benoemen on derwijzers. De Raad beweert dat de inhoud der min. circulaire alleen uitdrukt des Ministers zienswijze, en volstrekt geen verplichting oplegt, zoodat zij dan ook niet in alle provinciën wordt toegepast. De Raad is van oordeel, dat Ged. Staten art. 212 niet kunnen toepassen waarmede deze hebben gedreigd, maar wel art. 210 1°. Als gewoonlijk was de algem. verg. der Ge westelijke Vereeniging «Zeeland" schaars om niet te zeggen slecht bezocht. Terwijl toch in andere gewesten dikwijls honderd en meer leden die bijeen komsten bijwonen, gaat dat aantal in Zeeland zelden de 25 te boven. Tegenover onderwijzers, dia uit Z. Vlaanderen en Schouwen waren overgekomen om de vergadering bij te wonen, staan de leden uit Walcheren en zelfs uit Middelburg, die schitterden door hunne af wezigheid. Van de 11 afdeelingen waren slechts vier (Walcheren. Goes, Zieriksee en Krabbendijke) vertegen woordigd. De heeren Van Visvliet en v. d. Lek de Clerq, distr.- en arr. schoolopz. te Middelburg, woonden de vergadering bij. Ia zijne openingsrede wees de voorzitter de heer Wendel er op, hoe de vorige algem. verg. samenviel met eene voor het onderwijs belangrijke gebeurtenis (het »om"gaan in liberale richting der Tweede Kamer), en hoe ook deze bijeenkomst waarschijnlijk zal gevolgd worden door eene niet minder belangrijke zaak (de behandeling van ait. 194 in de Tweede Kamer). Hij hoopte dat ook hier, evenals het vorige jaar, alles zich ten goede zou keeren. De ontvangsten over het afgeloopen jaar hadden be dragen 112 50, de uitgaven 52,09. Van veel be langstelling bij de afdeelingen kanv men juist niet spreken, als men uit het verslag verneemt, dat 5 afdeelingen geen rapport inzonden en dat van enkele afdeelingen zelfs de naam van den secretaris niet bekend is. Volgens datzelfde verslag telt de vereeniging 5 honoraire en 156 gewone leden benevens 27 donateurs, welke laatsten vooral in Schouwen wonen. Zou dat niet een bewijs zijn van meerdere belangstelling in het onderwijs daar dan elders Nog slechts 3 dames hebben zich verwaardigd lid te worden van de vereeniging «Zeeland." Drie! Ten behoeve van het ondersteuningsfonds werd aan giften in eens 1044 en aan jaarlijksche bijdragen 69 ontvangen. Tot afgevaardigde naar de algem. vergadering (te Haarlem, 4, 5 en 6 Aug. a. s.) werd benoemd de heer Jansen van Middelburg en tot diens plaatsver vanger de heer Bastmeijer van Zieriksee. Om de keuze van een afgevaardigde meer geregeld te doen plaatshebben werd op voorstel van den heer Van Schelven een rooster van de afd. opgemaakt, die bij beurten het recht zullen hebben een afgevaardigde te benoemen. De volgorde der afd. op dien rooster is Duiveland, Goes, 's Gravenpolder, Krabbendijke, Ooste lijk Schouwen, Westel. Schouwen, Tolen, Zeeuwsch Vlaanderen Oost. deel, Zeeuwsch Vlaanderen West. deel, Walcheren en Zieriksee. Aan den afgevaardigde werd opgedragen op Amers foort te stemmen als plaats waar de volgende maal de algem. vergadering zal worden gehouden. Breedvoerig werd gediscussieerd over de punten van beschrijving voor de a. s. algemeene vergadering en inzonderheid over da voorgestelde wijziging in het uitoefenen van het stemrecht. Besluiten konden evenwel niet genomen worden: de beslissing is bij de afdeelingen. Door den heer Wendel werd de practische opleiding der kweekelingen bij de R. N. L. besproken. Hij deed uitkomen dat alle kweekelingen gelegenheid tot prac tische vorming moeten hebbende R. N. L., waar die gelegenheid niet of niet voldoende bestaat, zouden moeten worden opgeheven. «Het kunnen moet met het kennen gelijken tred houden". Theorie en practijk moeten samengaan. Discussiën werden niet toegelaten op de vergadering van onderwijzers aan rijksnormaal lessen in Zeeland (September e. k.) zal datzelfde punt aan de orde worden gesteld. Het tweede vraagpunt: het onderwijs in de kennis der natuur op de lagere school, kon door ziekte van den inleider, den heer De Haas, niet behandel J worden. Nog dient vermeld, dat de zetel van het hoofdbe stuur nog tenminste drie jaren te Middelburg zal ge vestigd blijven. Buitenlandsch Overzicht. Frankrijk heeft met Pinksteren een nieuw ministerie verkregen. Het bestaat uit: Rouvier. voorzitter van het Kabinet en minister van financiënFallières, biunen- landsche zaken Spuller, onderwijs en fraaie kunsten Flourens, buitenlandsche Zaken Mazeau, justitie Hére dia, openbare werken Barbe, landbouwDoutresnes, koophandelgeneraal Féron, oorlogBarbey, marine. De heer Rouvier heeft het saamgesteld uit de Gambet- tisten en de radicale linkerzijde. De heer Flourens heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken behouden, maar overigens is geen lid van het afgetreden kabinet in het nieuwe overgegaan. Generaal Boulanger is ver vangen door generaal Féron, die onderchef van den staf is geweest, en volgens sommigen zou de oud minister van oorlog worden benoemd tot ambassadeur te Petersburg, doch daar dit den Duitsihers eene groote ergenis zou wezen, is die benoeming niet waarschijnlijk. Het nieuwe Kabinet heeft aan de Kamers mede gedeeld, dat het zich vrij acht van alle verbintenissen en zich zal toeleggen op binnenlandscha hervormingen, vooral van het budget. Zijne buitenlandsche politiek zal krachtig, waardig en voorzichtig zijn. Het militaire ontwerp zal aau de orde blijven en de werkzaamheden voor de tentoonstelling van 1889 zullen met ijver worden voortgezet. De ministriëele verklaring werd toegejuicht door het centrum, maar links sterk in de rede gevallen. De radicale linkerzijde g»f het verlangen te kennen om de regeering te interpelleeren over hare algemeene staatkunde. De regeering verklaarde de beraadslaging dadelijk te willen aannemen. De heer Jullien verlangde van de regeering duidelijke verklaringen over de her vormingen, die zij dacht te verwezenlijken, en hij vroeg of zij gezind is eene volledige gelijkheid tusschen alle burgers tot stand te brengen. De minister-president Rouvier antwoordde, dat hij thans in geene nadere bijzonderheden kon treden. De minister van oorlog gaf te kennen dat hij voor den driejarigen diensttijd is. De minister betreurde de onvoldoendheid van het effectief des legers in vredestijd. De Kamer verwierp hierop met 285 tegen 139 stem men het door Jullien gestelde votum van wantrouwen, terwijl Rouvier's motie met 384 tegen 156 stemmen werd aangenomen. De politie had maatregelen genomen tegen de mani festaties tea gunste van Boulanger. Vóór het gebouw der Volksvertegenwoordiging stond een hoop volk, dat «Leve Boulanger 1" riep. De politie dreef de troep uiteen, doch het geschreeuw bleef voortduren. De vrees, dat de werkstakingen in België gedu rende de Pinksterdagen tot ernstige ongeregeldheden zouden aanleiding geven, is niet bevestigd geworden. Het einde is evenwel nog niet te voorzien en indien do Senaat het wetsontwerp op de inkomende rechten op vleesch aanneemt, verwachten velen eene gevaar lijke crisis. Die nieuwe belasting heeft ongetwijfeld het aanvangen der werkstaking verhaast en een nieuw argument aan de hand gedaan voor het algemeen stemrecht De werklieden toch verklaren, dat de te genwoordige vertegenwoordiging des volks slechts de belangen behartigt van de standen, uit welke zij is voortgekomen en de groot# grondeigenaars ten koste der armen bevoordeelt. Gemengde Berichten. Gelijk wij vroeger reeds opmerkten is elk open baar feest eene welkome aanleiding voor sommigen om tot buitensporigheden over te slaan. Dit is jammer, maar het is niet anders. Er zijn ookjl. Maandag weder individuen geweest, die dissonnanten hebben gemeDgd in de heerlijke tonen der muziek. Ook nu weder werd de politie eer bemoeilijkt dan geholpen in het hand haven der orde en iu het verwijderen van baldaii- gen. Een viertal processen-verbaal zijn opgemaakt moeten worden wegens mishaudeliog en verzet tegen de politie. Het ergste geval had plaats op de brug. Zekere Goesenaar B. geraakte daar in twist met per sonen, die in gezelschap van een der Tolensche mu ziekcorpsen waren, en waarbij door B. aan twee per sonen verwondingen met een mes zijn toegebracht, waardoor nog al bloedverlies heeft plaats gehad. Dr. Kooman heeft de getroffenen ten hnize van den heer Lambrechtsen, die bereidwillig de verwonden in zijne woning had opgenomen, verbonden. Jl. Maandag zijn alhier met de verschillende treinen 1484 passagiers aan het station aangekomen, terwijl 685 plaatskaartjes werden afgegeven. Dinsdagavond ontstond er in de kurkbranderij van de firma wed. J. C. Massee en Zoon in de Zon- sto jf alhier een kleine brand, die echter met eenige emmers water kon worden gebluscht. Zaterdag reed iemand met paard en tilbuiy van den 's-Heer Hendrikskinderendijk tot op de groote markt. Daar gekomen zou een heer in de tilbury plaats nemen. Toen men den schoot opsloeg k wam een kip te voorschijn, die daar onder een ei gelegd had. Het dier sprong opeens het voertuig uit, vloog de markt op en werd met moeite gevangen. Naast of tegenover het (allopatisch) middel tegen neusbloeding, opgenomen in ons nommer van 26 Mei II., doet men ons een eenvoudiger (homoeopatisch) re cept aan de hand, dat proefondervindelijk is gebleken gunstig te werken, althans bij jongens. Men neemt namelijk den patient, zonder iets te zeggen, ongege neerd de pet of den hoed van het hoofd en zet zijn eigen hoofddeksel daarvoor in de plaats; het bloeden houdt kort daarna op. Deskundigen kunnen vermoedelijk wel verklaren welk proces deze behandeling bij den lijder te weeg brengt. VlisaingOu. Zekere M., een marinier, die pas ge leden uit lndië was gerepatrieerd en nn met de Pink sterfeestdagen bij familie alhier was gelogeerd, had, toen hij jl. Maandagavond met den voorlaatsten tram trein van Middelburg terugkeerde, het ongeluk, in de Walstraat alhier van en onder den waggon, dien hij aldaar wilde verlaten, te vallen, met het treurige ge volg, dat hem twee wielen over een der beenen gingen. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en ter verple ging gebracht naar het militaire hospitaal, waar de militaire artsen Butner en Boekelman onmiddellijk overgingen tot bet noodzakelijk amputeeren van liet geheele verbrijzelde lichaamsdeel. De ontsteltenis onder de overige passagiers van de tram, toen het ongeval plaats had, werd nog vermeer derd, doordien eene passagieresse van den schrik flauw viel. Zij werd in eene nabijzijnde apotheek gedragen en spoedig weer bijgebracht. De toestand van den overreden marinier is heden vrij bevredigend. Zijn krachtig gestel doet hopen op spoedige geneziDg. Eenige heeren alhier hebben zich gevormd tot eene commissie met het doel eene inzameling van liefde giften te houden ten behoeve van den ongelukkige, die, volgens verklaring van zijnen commandant, een zeer oppassend militair was en .verdient te worden geholpen. Het verlies van een zijner beenen maakt den man natuurlijk ongeschikt jvoor verderen mili tairen dienst, terwijl, daar het ongeval plaats had buiten dienst, hem geen pensioen kan worden toegekend. Hij is een wees en heeft geene familie die voor hem kan zorgen. Zaterdag stapte onvoorzichtiglijk een met een pak beladen man bij het station Kruiningen over de rails toen de trein aankwam. Onze stadgenoot de heer Frauken had nog joist den tijd hem met een forschen ruk achterwaarts te trekken en daardooi een anders zeer waarschijnlijk ongeluk te voorkomen. Nabij Oudvosmeer heeft een ernstig ongeluk plaatsgehad. De wed. Van Daaleu van St. Philipsland met haar zoon en kind geraakten door het schrikken van het paard in een sloot. De vrouw werd bewuste loos iu het huis van P. Rijstenbil gebracht, waar zij zonder meer tot kennis gekomen te zijn is overleden. Het kind werd aan de handen gewond door het breken der ruiten van het rijtuigterwijl de zoon nog bij tijds uit het rijtuig kon springen. Laatste en teiegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bij het voort gezet debat over het voorstel-Schaepman tot wijziging van art. 194 werd dit door dh:n. Van der Biesen en Van Baar voorgestaan, door dhr. Lohman namens de antirevolutionare partij bestreden, omdat het geen solutie schonk. De heer Mees zon alleen het amende ment De Beaufort weer voorstellen als de rechterzijde voorstelde de 3e ne 4e alinea in het voorstel-Schaepman te schrappen. De heer Willink hield vast aan het be houd van art. 194, daar toenadering onmogelijk bleek. De heer Hartogh was uit vei trouwen in het beginsel der neutrale school voor volledige vrijheid in de Grond wet. Evenzoo de heeren Sanders en Van Houten, terwijl ook dhr. Belaerts vrijheid voor den toekomstigen wet gever beoogde. De heer Vos de Wael kondigde een amen dement aan om de 3e en 4e alinea in het voorstel- Schaepman te schrappen. Morgen voortzetting. Vlissingen. Naar aanleiding van het heugelijke feit dat heden de dagmaildienst VlissingenQueenboro' v. v. door de Maatschappij «Zeeland" zou worden ge opend, heschen de meeste alhier in de havens liggende schepen, waaronder natuurlijk ook de booten van ge noemde Maatschappij zelve, hedenochtend reeds vroeg tijdig de vlaggen in top en werd ook in de stad van bijna alle openbare gebouwen en vele particuliere wo ningen de driekleur ontplooid. De opening zelve van bedoelden dienst had overigens zonder eenig feestbetoon plaats. De van hier het eerst vertrekkende boot het stoomschip «Duitschland", gezagvoerder S. Brouwer Jun., voer op den be stemden tijd, te 12.40 u. n.m., naar Queenboro' af, met passagiers, mails en lading. Een groot aantal belang stellenden en nieuwsgierigen was bij dat vertrek tegen woordig. Ook van Queenboro' vertrok de eerste dag mailboot de «Engeland"gezagvoerder H. L. Stasse op het bepaalde uur. Zij arriveerde hier, na eene zeer voorspoedige vaart, ook een bevredigend aantal passagiers, de post en eenige lading aanbrengende. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gister werd alhier door den heer Jacs. Van Acker qq. aanbesteedhet bouwen van een nieuw wagenhuis en verdere werken, op de hofstede, bewoond door P. Janse Rijk, onder Kloetinge. Er waren zes inschrijvingen van de heeren: L. Oele te Kloetinge, voor 1459,23; A. Van de Visse te Goes, voor 1377,39; J. W. Koch te Hansweerd, voor/1217; J. Kosten te Wemeldiuge, voor 1197,40 A. Goede- mondt te Hansweerd, voor 1007 en P. Dronkerste Kapelle, voor 980. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Door het bestuur van den polder «de Breede Watering bewesten Ierseke" werd gisteren alhier herbesteedhet eenjarig onderhoud der sluizen, ge bouwen, booten, peilschalen enz. aan gemelden polder. Ingekomen waren twee biljetten van de heeren: W. Van der Linde te Kattendijke, voor 1896, en J. Kosten te Wemeldinge, voor 1890. Aan den laag sten inschrijver gegund. Bij de besteding op 18 Mei jl. was het laagst door W. v. d. Linde te Kattendijke ingeschreven voor f 1936. 324e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 31 Mei 9e lijst. Nos. 1383, 10977 en 18201 elk 1000. Nos. 3010, 3588 en 19255 elk 400. Nos. 10974, 14332, 15503 en 17020 elk 200. Nos. 1555, 4922, 12629, 13076, 14066, 14715, 18076, 18666, 19636, 19718 en 20711 elk 100. Trekking van Woensdag 1 Juni. 10e lijst. No. 13738 1500.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2