1887. N°. 64. Donderdag 2 Juni. 74sle jaargang. Politiek overzicht. GOESM De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. (23—31 Mei.) Men zou in het algemeen wel kunnen beweren het is kort geleden nog in onze naaste omgeving ge bleken dat in Nederland de handel zich niet veel opoffering getroosten wil voor leger en vloot, de schutterijen daaronder begrepen. Dit is trouwens geen kenmerk van de laatste tijdenreeds vóór eeuwen waren het meestal de handelssteden, die, zoodra een oorlog geëindigd was, op sterke vermindering der uitgaven voor de verdediging van den vaderlandschen bodem aandrongen en eerst wanneer weder de nood aan den man kwam, begrepen, dat bij slechte verde digingsmiddelen en zwakke troepenmacht have en goed gevaar liepen. Wanneer men de discussiën over hoofdstuk VIII der Grondwet uit dit oogpunt beschouwt, dan kan het niet veel verwondering baren, dat de Rotterdam- sche afgevaardigde Viruly Verbrugge zich moeielijk met de regeeringsontwerpen dit hoofdstuk betreffende kon vereenigen. Immers, in die ontwerpen worden slechts zeer algemeene regelen gesteld en o. a. de bepalingen omtrent den duur van den diensttijd aan de wet overgelaten. Bij de groote wijzigingen, die er voortdurend op het gebied van het krijgswezen plaats hebben, bij de neiging, die zich allerwege openbaart om de legers te versterken en vooral ook met het oog op de snelle wijze van oorlogvoeren van den tegen- woordigen tijd, is het dan ook alleszins wenschelijk, dat den wetgever op een bepaald oogenblik de han den niet gebonden worden door een Grondwetsartikel. Uit dien hoofde heeft dan ook de regeering elke bepaling omtrent den duur van den diensttijd uit de Grondwet laten vervallen en de Tweede Kamer ver- eenigde zich met dat denkbeeld door de amendementen van den heer Viruly Verbrugge en van den heer Fabius, waarbij die duur op hoogstens 18 maanden was be paald, te verwerpen. Daarentegen nam de Kamer met bijna algemeene stemmen het amendement der commissie van rappor teurs aan, waarbij de dienstplichtigen te land niet dan met hunne toestemming naar de Koloniën en bezittingen van het Rijk buiten Europa kunnen worden gezonden, eene bepaling, die ook in de tegenwoordige Grondwet staat en die dan ook volkomen overeen stemt met het eerste artikel van hoofdstuk VIII, waarin staat dat alle Nederlanders verplicht zijn mede te werken tot verdediging van het grondgebied van het Rijk. Nog verdient ten opzichte van dit hoofdstuk opmer king, dat daarin niet gesproken wordt van schutterijen, zoodat, worden deze ontwerpen wet, desnoods tot op heffing der schutterijen kan worden besloten. Of het daartoe echter spoedig komen zal en of zij dan niet onder een anderen vorm weder zouden worden ingevoerd zijn vragen, waarop vooreerst nog wel geen antwoord zal kunnen worden gegeven. Ten slotte is het geheele hoofdstuk met 55 tegen 20 stemmen aangenomen. De discussiën over hoofdstuk IX (van den waterstaat) liepen in hoofdzaak over twee amendementen van dhrn. Van der Borch Van Verwolde en Goekoop. De eerste wilde in tegenstelling met de regeering niet aan de Prov. Staten de bevoegdheid toekennen bestaande waterschappen enz. opteheffen, maar de regelen daar toe door de wet laten aangeven. De heer Goekoop wilde de door de regeering voorgestelde bepaling doen vervallen, waarbij de besturen van waterschappen enz. volgens regelen door de wet te stellen, in het huishou delijk belang van die instellingen verordeningen kunnen maken. Beide amendementen werden echter, zij het dan ook met eene kleine meerderheid, verworpen en ten slotte werd oak dit hoofdstuk aangenomen. En hiermede zijn de discussiën genaderd tot hoofdstuk X (over het onderwijs) en het daarop betrekking heb bende voorstel van dr. Schaepman. Daarmede werd gisteren een begin gemaakt. Te oordeelen naar den eersten dag van het debat kan de verwachting omtrent de aanneming niet groot zijn. Het katholieke lid Vermeulen verklaarde slechts noode met het voorstel-Schaepman te zullen medegaan. De mede-katholieken Ruijs en Brouwers lieten zich ongunstiger, hoewel met eenige reserve, uitniettemin raadde de een intrekking aan, terwijl de ander er zijne stem aan onthouden zou. De heer Rutgers stelde het vervallen van het sub sidie-beginsel als voorwaarde voor de aanneming. De heer Buma achtte, na intrekking van het hoofdstuk eeredienst, het voorstel vervallen. De heeren De Beaufort en Lieftinck verklaarden zich zeer stellig tegen het subsidie-beginsel; zonder dat zou eerstgenoemde het voorstel g e w ij z i g d aan nemen, maar de heer Lieftinck achtte het voorstel geheel onaannemelijk en adviseerde tot intrekking daarvan. De heer Schaepman verdedigde zijn voorstel uitvoerig. Tot dusverre dus slechts een zeer matige steun en besliste tegenstand, die weinig hoop op overeenstem ming op dit punt opleveren. GOES, X Juni 1887. Bij den langen duur van het gure en afwisselend buiachtig weder, dat de Meimaand tot dusverre had gekenmerkt, was het niet te verwonderen, dat de dag van eergisteren, de dag waarop het door de Vereeni- ging voor Volksvermaken uitgeschreven Festival zou plaatshebben, door velen met eenige spanning tegemoet werd gezien. Zulk een muziekfeest in de open lucht toch slaagt of valt met het weder en dien tengevolge was de vrees voor den val grooter dan de hoop op slagen. De 30e Mei kwam en met hem de eerste zomerdag. Prachtig weder van den morgen tot den avond be gunstigde een feest, dat steeds zeer in den smaak van het volk valt, en was mede oorzaak, dat uit verschil lende deelen van Zeeland eene groote menigte herwaarts was getogen. Zoodra de godsdienstoefening van den 2den Pinkster dag was afgeloopen en de tonen van eenige aangekomen muziekgezelschappen zich deden hooren, heerschte er eene groote geestdrift onder de menigte, en ware het niet, dat ook nu weder, evenals op eiken feestdag, eenige onverbeterlijke sujetten zich met de politie in botsing gebracht hadden, dan zou men kunnen zeggen, dat tot aan het einde van het feest algemeen een gulle feesttoon heeft geheerscht en door velen een zeer voordeelige dag is genoten. Men zal van ons niet vergen, dat wij al de ver schillende muziekuitvoeringen afzonderlijk bespreken. Wij zouden dan zeker een zeer verschillend oordeel moeten uitspreken, dat uit den aard der zaak reke ning zou moeten houden met den ons onbekenden duur van bestaan van ieder der gezelschappen. Genoeg zij het te zeggen, dat te half een des middags al de gezelschappen gearriveerd waren en wel«Eendracht maakt macht" van Kruiningen, «Concordia" van Tolen, »Ons genoegen" van Vlissingen«Vlijt en Vol harding" van Rozendaal, «Oefening kweekt kunst" van Wemeldinge, «Vooruitgang is ons streven" van Scherpenisse«de Scheldegalm" van Hansweerd, «Hooger zij ons doel" van St. Maartensdijk«Een dracht maakt macht" van Kortgene en «Accelerando" van St. Annaland. Al deze gezelschappen stonden op het genoemde uur geschaard voor het Café-Hartmanin hetwelk hun de eerewijn zou worden aangeboden. Nadat de besturen en directeuren der muziekkorpsen met hunne vaandels in de achterzaal vereenigd waren, nam de heer J. P. S, Jonquière, voorzitter der feest vierende vereeniging, het woord, om een hartelijk wel kom aan de aanwezigen toe te roepen. Den 31 Januari 1867 kwamen de heeren wijlen O. Verhagen, dr. A. P. Fokker, thans hoogleeraar te Gro ningen, en mr. M. J. De Witt Hamer, nu procureur en advocaat te Middelburg, bijeen, om eene vereeniging op te richten tot het regelen en bevorderen van volks vermaken. Dat dit plan door de ingezetenen ge steund werd, bleek daaruit dat de vereeniging reeds den 15 Februari geconstitueerd was en het eere-voorzitter- schap aan den algemeen geachten burgemeester mr. M. P. Blaaubeen werd aangeboden. Dat de vereeniging in eene behoefte voorzag kan blijken uit haar twintig jarig bestaan en uit haar ledental, dat circa 400 be- bedraagt. Het bestuur der vereeniging meende dit twintigjarig bestaan, dien twintigsten jaardag niet on opgemerkt voorbij te mogen laten gaan, doch de winter leent zich minder tot een volksfeest. Daarom besloot het bestuur een feest te geven met muziek, in de open lucht en op een schoonen Meidag, En zie, de opge komen gezelschappen hebben gehoor gegeven aan de roepstem om dien herinneringsdag tot een muziekfeest te wijdende open lucht staat den feestvierenden ten dienst, en de natuur schenkt een schoonen, een uit- nemenden Meidag. Spr. bedankte de opgekomenen voor hunne deelneming, in het bijzonder het fanfarenkorps «Eendracht maakt macht" van Kruiningen, dat met zijn ijverigen directeur, den heer H. C. Baarens, wel zoo welwillend is geweest, om voor Goes, dat tot heden nog een eigen muziekkorps mist, de honneurs waar te nemen. Hij hoopte, dat de welluidende tonen der muziek eene aangename stemming aan het feest en een opgewekten geest aan alle feestgangers mocht geven. En met dien wensch werd de eerewijn aangeboden. Alsnu schaarden zich de verschillende gezelschappen met hunne meerendeels zeer prachtige vaandels in eene lange rij en had een muzikale promenade door de stad plaats, natuurlijk onder begeleiding van eene ontelbare massa menschen, wier joelen en zingen toch niet in staat was de muziek geheel te verdooven. Klokslag twee waren al de gezelschappen in de af geschoten ruimte op de Groote Markt bijeen en had de gemeenschappelijke uitvoering plaats van een Feest- marsch van Viist, onder directie van den heer H. C. Baarens van Kruiningen. Die feestmarsch was ten ware triomf zoowel voor den heer Baarens als voor de executanten. Vast en zonder eenige aarzeling werden de eerste tonen ingezet en de bovendien zeer schoone marsch werd met bewonderenswaardige nauw keurigheid en juistheid ten einde gebracht. Als men nagaat, dat geen enkele repetitie had kunnen plaats hebben, dan pleit het voorzeker zoowel voor de juiste instructiën van den dirigent als voor de juiste opvat ting der muziekgezelschappen, dat dit no. van het programma zoo uitstekend werd uitgevoerd. De gezelschappen traden nu achtereenvolgens op om ieder twee nummers van het programma op de estrade uittevoeren. Middelerwijl trokken andere gezelschappen door de stad en wij gelooven dat met uitzondering van ééne straat, waar een ernstige zieke lag, geen enkele buurt is vergeten. Zelfs werd eene muzikale halt gehouden voor het oude mannen - en vrouwenhuis, wat den oudjes blijkbaar genoegen deed en hen aan deur of vensters te voorschijn deed treden, terwijl ook aan een paar bestuursleden van Volksvermaken ovaties werden gebracht. Ongeveer te 7 uren was het dag-programma afge loopen en had in het Slot Ostende de uitreiking plaats der medailles. Aan ieder gezelschap werd met eene toepasselijke aanspraak door den president van Volks vermaken, den heer Jonquière, eene keurig bewerkte herinneringsmedaille uitgereikt en door ieder der direc teuren met een woord van dank aanvaard. Bij loting viel eene premie ad 25 ten deel aan het gezel schap van Wemeldinge, en eene ad 10 aan dat van Scherpenisse, terwijl eene premie van 10 voor het verst opgekomen gezelschap werd toegekend aan Rozendaal. Eene uitstekende gedachte van het Comité voor Volksvermaken, die luide en welverdiende toejuiching ondervond, was het om den heer Baarens, die ook thans weder de ziel van het muziekfeest was, een persoonlijk souvenir aan te bieden. Dit bestond uit een keurig net glas met toepasselijke inscriptie op zilveren voet, dat na afloop van de uitreiking der medailles en premiën, met een woord van hulde en dank door den voorzitter van Volksvermaken aan den heer Baarens werd ter hand gesteld en door dezen in gevoelvolle woorden en met dankzegging aanvaard werd. Luide fanfares door de verschillende muziek gezelschappen gaven bewijs, dat men algemeen deze onderscheiding welverdiend achtte en inderdaad komt den heer Baarens en zijn gezelschap hooge lof toe voor de vele moeite, die zij zich in dezen gegeven hebben en voor de hoogst loffelijke wijze, waarop zij in het nog oogunblikkelijk gemis van een Goesch muziek gezelschap hebben voorzien. Immers, ook nadat alle andere gezelschappen, daartoe door trein of stoomboot genoodzaakt, den terugtocht hadden aanvaard, bleef het Kruiningsche gezelschap des avonds om op de Groote markt nog een zevental schoone muziekstukken ten gehoore te brengen, die door eene aanzienlijke massa met bijval werden aangehoord. Te 10 uren 's avonds was het programma en daar mede het festival afgeloopen. Het Comité heeft getracht op waardige wijze het 20jarig bestaan te vieren eener vereeniging, die nog steeds zich in den bijval van het publiek mag ver heugen en het is daarin naar wensch geslaagd. In de civiele terechtzitting van het kantongerecht alhier werd gisteren de heer jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort als kantonrechter geïnstalleerd. Door den Minister van Waterstaat enz. is bepaald, dat de nagenoemde surnumerairs bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt M. A. Ramondt te GoesI. Le Grand te IJzendijke K. A. Heyblom te Ter-NeuzenJ. G. De Fouw te Amsterdam. Gelijk bereids uit het verslag van de vergadering op 9 dezer van de Vereeniging «Landbouw en Vee teelt" te Wolfertsdijk, medegedeeld in no. 56 dezer courant, gebleken is, was het plan om een fonds tot stand te brengen in het belang van zieke en bejaarde arbeiders, door het vaststellen van een reglement, reeds zoo verre tot rijpheid gekom n, dat aan alle hoofden van huisgezinnen eene circulaire zou toegezonden worden, om een ieder met het voor gestelde doel in kennis te stellen, en daarbij uit te noodigen tot eene samenkomst op Pinkster-Maandag in het schoollokaal op het dorp, ten einde te beproeven, of zulk eene doelmatige instelling gewenschten bijval mocht vinden. Dat veler belangstelling in die zaak was opgewekt, is dan ook gisteren bij eene zeer talrijke opkomst van werklieden, en tevens van eenige aan zienlijke ingezetenen, gebleken. Bij het openen van de samenkomst toonde de heer Adr. Van de Linde, die als medelid van de daartoe benoemde commissie dan ook, door zijn werkzaam aandeel aan het concipiëeren van een reglement voor een ondersteunings- en pensioen fonds, daartoe alleszins bevoegd was, op uitnoodiging van het bestuur der vereeniging, zich ten volle bereid tot het optreden als woordvoerder. Trouwens, die taak kon wel aan niemand beter worden opgedragen dan aan hem, die niet slechts als een begaafd spreker bekend staat, maar, wat meer zegt, van wien de gansche gemeente overtuigd is, dat hij tijd en moeite veil heeft om de belangen van den arbeidenden stand daadwerke lijk te bevorderen. Zijn inleidend woord, waarbij de toestand geschetst werd van den werkman, wanneer hij door ziekte of eenig ongeval buiten staat geraakt zijn brood te verdienen, en hoe hij bloot staat, om na een afgesloofd leven tot de armenfondsen de toevlucht te moeten nemen, maakte zichtbaar op de aanwezigen een diepen indruk. Daarna overgaande om het ont worpen reglement kenbaar te maken, las hij elk art. duidelijk voor, en gaf daarbij telkens de gelegenheid om verlangde inlichtingen te verstrekken, zich zelfs bereid toonende om de opmerkingen van enkelen, welke eer van tegen- dan wel van medewerking blijk gaven, te ontzenuwen, waarbij de predikant, ds. Hage, tot tweemaal toe hem terzijde stond, en die ten slotte de getuigenis aflegde, dat het doel der vereeniging om den we"kman, zooveel mogelijk door eigen hulp, ge legenheid te geven, om aanspraak te kunnen maken op onderstand, wanneer zich daartoe de behoefte voor doet, bij hem volledige instemming vindt. Aan de uit noodiging om al dadelijk, of wel de gelegenheid daar toe tot 18 Juni nog openstellende, als lid van het ondersteunings- en pensioenfonds toe te treden, werd op staanden voet door zoovelen bereidwillig gevolg gegeven, dat tot genoegen der vereeniging de levensvat baarheid van het voorgestelde plan geconstateerd mocht worden, welke gewenschte uitslag wel hoofdzakelijk aan de krachtdadige bemoeiingen van dhr. Adr. Van de Linde dank te weten is, wiens naam als bevorderaar van het waarachtig gemeentebelang bereids gunstig gevestigd is, door de heilrijke vruchten, welke met erkentelijkheid ge plukt worden vanwege het nu reeds een tiental jaren zoo gunstig werkend en door hem opgericht kolenfonds. De Landbouw-vereeniging zal nu ir. hare daartoe be stemde vergadering op Maandag den 13 Juni a. s. overgaan tot de verder vereischte organisatie, opdat het fonds, natuurlijk nu slechts voor een half boekjaar, met 1 Juli e. k. in werking kunne treden. Batli. Het tractement voor het hoofd der school, thans nog 800 met vrije woning, is in eene gemeenteraadsvergadering alsnu voor het nieuw te benoemen hoofd op ƒ700 gesteld. Daarom hebben belangstellenden in goed en degelijk onderwijs dezer plaats gemeend, een adres aan Ged. Staten te moeten zenden, met verzoek deze verlaging niet goed te keuren, maar de vroegere jaarwedde te handhaven, aangezien er geene overwegende termen bestaan, om haar met ƒ100 te verlagen, en die ver laging slechts kan leiden tot eene vermindering van het onderwijzersgehalte, daar het niet denkbaar is, dat zich voor 700 gewenschte sollicitanten zullen aanmelden, hetgeen voor 800 wel zal geschieden Men is van meening, dat er een addertje in het gemeentegras alhier schuilt. Van de 515 miliciens, die in het begin dezer maand in de provincie Zeeland zijn ingedeeld, werden Vrijdag reeds 28 wegens lichaamsgebreken door Ged. Staten afgekeurd en naar hunne haardsteden terug gezonden. (N. R. Ct.) Benoemd tot vice-president der arrondissements rechtbank te Middelburg, mr. J. Van der Lek de C 1 e r c q thans rechter in dat collegetot pre sident der arrondissements-rechtbank te Breda, jhr. mr. B. M. De Jonge vanEllemeet, thans rechter in dat college. De misdadigers, die den controleur G. F. M. Liebert te Sekadau beschoten en verwondden, waren den Panembahan van dat landschap in handen gevallen en zouden eerlang aan het Europeesch bestuur uitge leverd worden. Te Ellemeet (bij Zieriksee) overleed de vorige week de heer J. M. De G1 o p p e rburgemeester van Ellemeet en Eikerzee, lid van de Provinciale Staten in Zeeland, voorzitter van den calimateusen polder «Burgh en Westland" enz. Vlissingen. In de gemeenteraadszitting van jl Za terdag werd o. m. besloten tot het aangaan van eene nieuwe 4 pet. g-ldleening tot een bedrag van 60.000, te verdeelen in obligatiën van 500 en aflosbaar in dertig jaren, volgens een voorstel van de bankiers C. R. C. Wibaut alhier en J. W. Laanen te Rozendaal. Vlissingen. Op den eersten Pinksterdag werd onze stad voor het eerst in dit jaar weer eens bezocht door Belgische pleizierreizigers. Met een drietal stoombooten werden er dien dag ongeveer 350 aangebracht. De eerstaankomende boot was de provin ciale stoomboot «Zeeuwsch-Vlaanderen", die reeds des ochtends te negen uren van Ter-Neuzen hier arriveerde met ruim 200 passagiers. Deze boot voer door het kanaal naar Middelburg,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1