1887. N°. 63. Zaterdag 28 Mei. 74ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cant, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uithoofde van het PINKSTERFEEST zal aanstaanden Maandagavond geen no. van dit blad verschijnen. GOES, 27 Mei 1887. 't Was misschien in veler oogen eene wel wat gewaagde onderneming van de Goesche Zang ver e e n i g i n g om bij haar laatste concert van dezen winter zoowel aau de koren als aan het programma eene zoo groote uitbreiding te geven. Na de uitvoe ring van Woensdagavond kan getuigd worden, dat de bezwaren, daaraan verbonden, glansrijk zijn overwon nen. Zoowel sdas Lied von der Glocke" van Rom berg als «die Ruinen von Athen" slaagden goed, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat het koor niet gewoon is met orkestbegeleiding te zingen, het orkest hoogst zelden zang accompagneert, terwijl slechts éene gezamenlijke repetitie aan de uitvoering was vooraf gegaan. Ook de solisten kweten zich goed van hunne taak. Mej. v. H. uit Dordrecht (sopraan) die, vooral in de Glocke, meer door haar zang dan door haar voor dracht uitmuntte, heeft een zeer beschaafde stem; de heer A. J. Van Walsem uit Rotterdam (bas) beschikt vooral in de lagere tonen over een aangenaam stem geluid, terwijl ook dhr. H. J. Withake uit Leiden (tenor) vooral na de solo in de Glocke sdie Leiden- schaft flieht" warm werd toegejuicht. Ook onze stad genoot, dhr. -V. d. B. L. M., heeft in de «Ruinen von Athen" zijn goeden naam als declamator gehandhaafd. Het zeer talrijke publiek, dat de groote zaal der sociëteit V. O. V. geheel vulde, zal zeker met ons den wensch koesteren, dat de Goesche Zangvereeniging het bij deze uitvoering op grooter schaal niet zal laten en wij hopen, dat bij eene tweede poging deze van de zijde der kunstliefhebbers even warme ondersteuning zal vinden als de eerste. Aan allen, die medewerkten om deze uitvoering der Goesche Zangvereeniging te doen gelukken, komt een woord van dank toe, maar in de allereerste plaats voorzeker aan den heer C. Samans, die door zijn on- vermoeiden ijver en zijne krachtige leiding zooveel tot het welslagen van dit concert heeft bijgebracht. Omtrent een spoorweghalte Noord-Kraaiert, waarvan wij vroeger melding maakten, blijkt thans uit de in druk verschenen nieuwe dienstregeling, dat op de marktdagen van Goes en Middelburg aan het wachthuis no. 53 met enkele treinen gelegenheid zal bestaan tot het opnemen of uitlaten van reizigers. Deze treinen zijnDes Dinsdags tot het opnemen van reizigers, de trein, die te 9.45 's voormiddags uit Middelburg vertrekt en te 10.14 te Goes aankomt tot het uitlaten van reizigers, de trein, die te 1.17 's middags uit Goes naar Middelburg vertrekt. Des Donderdags tot het opnemen van reizigers, de trein, die 's mor gens te 8.51 uit Goes vertrekt en te 9.20 te Mid delburg aankomt tot het uitlaten van reizigers, de trein, die te 2.14 's middags uit Middelburg vertrekt. Ierseke. In de vergadering van het Nutsdepar- t e m e n t Ierseke op gisteravond werden als nieuwe leden aangenoemen de heeren C. A. E Sauer, D. Vogel, S. Was en J. Verschuure en als lid voorgesteld de heer A. Zuidweg. Als leden voor het Hoofdbestuur werden uit de beide voorgestelde dubbeltallen gekozen de heeren mr. A. Bloembergen Ez. te Leeuwarden en mr. G. A. Van Hamel te Amsterdam. Aan het voorstel van het Departement 's-IIage om het onderzoek naar de arbeiderswoningen van de Depar tementen te doen uitgaan werd adhesie geschonken. Op verzoek van den bibliothecaris werd besloten de werken Maria Monk" en «Rome's krachten zwakheid" als partijdig op godsdienstig gebied uit de bibliotheek te verwijderen terwijl het Bestuur beloofde omtrent de opname van dergelijke werken voortaan nauwlettend toe te zien. Nog werd op voorstel van den Voorzitter besloten voortaan te doene voorstellen zoo veel mogelijk vooraf bij het Bestuur schriftelijk in te dienen, opdat daarvan melding kunne gemaakt worden op de convocatie biljetten. Daarna werd de vergadering gesloten. 'a-Gravenpolder. Door stembevoegde ingelanden van het waterschap 's-Gravenpolder werd in de vacature van dijkgraaf van dat waterschap, ontstaan door het overlijden van den heer Johs. Zandee, voorzien door de benoeming van den heer Jan Woutersen, tot dusver gezworene, en in diens plaats tot gezworene gekozen de heer Krijn Bakker, terwijl de heer C. J. L a b r ij n werd benoemd tot lid van den d ij li- raad van den Willem-Annapolder. Naar wij vernemen bestaat bij het bestuur der confrérie van St. Sebastiaan te Middelburg het plan om ook dezen zomer weder een groot concert te doen geven en wel op Woensdag 29 Juni a. s. Wanneer daartoe de vergunning van Z. M. den Koning van België kan worden verkregen, zal liet concert gegeven woruen door net gunstig bekende staf- muziekcorps van het regiment grenadiers van Koning Leopold, sterk 64 man, onder directie van den heer Ben der. Ook zullen er hier weder pogingen worden aan gewend om bij die gelegenheid een extra-trein te doen rijden van Middelburg naar Goes. Wij vestigen reeds nu de aandacht van belangstellenden op dit concert. Uit Wolfertsdijk wordt ons het volgende bericht: «Het kohier van den hoofdelijken in onze gemeente, zooals dit nu is vastgesteld op een totaal bedrag van 5333,38%, is voor 244 contribuabelen verdeeld in 20 klassen. In die voor de lste klasse zijn aangeslagen, die een inkomen hebben van 300400, en de 20e klasse wijst éen persoon aan, voor een inkomen van 37514000. Als factor is voor dit jaar aangenomen 1,333. Naardien het primitief kohier van 't vorige jaar 5323,61 aanwees, blijkt dus, dat de vermelding, alsof het kohier nu 70 lager zou zijn dan in 1886, bepaald onwaar is, en er alzoo niet mag gewezen worden op den vooruitgang", zooals die zou bewerkt zijn door de raadsleden, welke aan dit motief hunne benoeming te danken hebben". De door ingelanden van den Koningspolder vastgestelde rekening over 1886/87 bedraagt in ont vang 392,33 en in uitgaaf 330,03%. Voor 1887/88 zijn de ontvangsten geraamd op 388,44% en de uitgaven op hetzelfde bedrag. Het nieuwe dijk- geschot is vastgesteld op 3,50 per hectare. De werkzaamheden aan het leggen der inlaag kade te Ellewoutsdijk gaan goed vooruit. Bij het inheien van palen voor een der bruggen werd eenige tegenspoed ondervonden, die echter werd toe geschreven aan de te lichte heistelling en blok. Het personeel bedraagt tegenwoordig 125 man. Groede. Door ingelanden van het waterschap Groede en Branst is in hunne vergadering, Woensdag alhier gehouden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M Mazure, tot d ij k - graaf van genoemd waterschap benoemd dhr. A. Lombaard alhier. Blijkens eene mededeeling onder de «Officiëele be richten" is de postverzending uit Duitseh- 1 a n d naar Engeland nu voorloopig zoo geregeld, dat een deel der pakketten, die uit Noord Duitschland, den weg over Vlissingen zal nemen, en het overige dien over Ostende zal blijven volgen. Van de verbeteringen, door België toegezegd, zal het afhangen, of deze voor- loopige regeling al dan niet een blijvend karakter zal krijgen. De reis van Londen naar Berlijn over Vlissingen duurt 24 uren. Bremen, Hamburg en het overige deel van Noord-Duitschland verkrijgen een aansluiting aan deze hoofdlijn. In ons bericht omtrent het aanstaand jubiié van een Utrechtsch professor waz alles juist, behalve de naam van den jubilaris. Niet prof. Oude mans maar prof. O. H. D. B u y s Ballot zal op 16 Nov. a. s. zijn 40jarig jubilé als hoogleeraar herdenken. Het examen voor het boekhouden en de handelscorrespondentie vanwege de vereeniging «Mercurius" te Rotterdam, zal plaatshebben op 31 Mei, 1, 2 en 3 Juni, 's morgens te 9 uren, in de bestuurs kamer van het Rott. Leeskabinet. Bij resolutie van 20 Mei heeft de Minister van Financiën bepaald, dat versierde zakjes of banden papier om die daaruit te vervaardigen, randen of opleggers voor sigarenkistjes en dergelijke voor de toepassing van het tarief van invoerrechten behooren tot den post «papier van alle soorten" en dus belast zijn met 5 pet. der waarde, al zijn daarop door steendruk of op andere wijze figuren, beeldjes of soortgelijke versieringen aangebracht. De Tweede Kamer heeft gisteren met 55 tegen 21 stemmen het negende hoofdstuk der herziene grondwet (over den waterstaat) onveranderd aan genomen. Van regeeringswege wordt in het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van veranderingindeadditioneele artikelen der Grondwet de volgende wijziging gebracht in Art. VII Art. 1 wordt gelezen als volgt De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke meerderjarige in gezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die: a. hetzij over het laatstverloopen dienstjaar ter zake van het door hen ter bewoning gebruikte huis of af gezonderd gedeelte van een woonhuis in depersoneele belasting zijn aangeslagen naar eene hoogere huur waarde dan die, welke volgens art. 1 litt. a en bvan de wet van 24 April 1843 Staatsblad no. 15) aan spraak geeft op vermindering tot een darde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grond slagen, en dien aanslag ten volle hebben betaald b. hetzij over het laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting zijn aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden en dien aanslag ten volle hebben betaald c. hetzij, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, die ter zake daarvan tot het volle bedrag in de vier eerste grondslagen der personeele belasting is aangeslagen, gedui ende negen maanden, voorafgaande aan den 15 Februari, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub a bedoelde bedrag te boven gaat, mits de aanslag in de personeele belasting over het laatstverloopen dienstjaar voor dat woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis verschuldigd, ten volle is betaald; met dien verstande dat op de lijsten van kiezers niet worden geplaatst zij wien het kiesrecht ontzegd is bij eene rechter lijke uitspraak, die in kracht van gewijsde is gegaan; zij die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren en zij die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, onderstand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door degenen die in gevangenisschap of hechtenis zijn. Voor het kiezen van leden der Provinciale Staten en van leden van den Gemeenteraad gelden dezelfde regelen als die, welke in dit artikel voor het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn om kiezer van leden der Provinciale Staten, en ingezeten der gemeente, om kiezer van leden van den Gemeenteraad te wezen. Tot toelichting zegt de Regeering Naar aanleiding van het door de heeren Van der Feltz, Gleichman, Goeman Borgesius, Van Houten en De Vos van Steenwijk ingediend amendement op het wetsontwerp betreffende de verandering in de additio- neele artikelen der Grondwet, heeft de Regeering nader overwogen, of het in haar stelsel passende denkbeeld om aan degenen, die niet-afgezonderde gedeelten van woonhuizen bewonen en daarom geene personeele be lasting betalen, onder zekere voorwaarden kiesrecht toe te kennen, voor onverwijlde toepassing vatbaar was. Zij is tot de slotsom gekomen, dat dit inderdaad het geval is en heeft dienovereenkomstig eene nadere wijziging in het wetsontwerp gebracht. Zij vleit zich daarmede in groote mate aan gemaakte bedenkingen tegemoet te komen. Voor zoover het genoemde ami n- dement verder gaat in de uitbreiding van het kiesrecht, kan de regeering zich daarmede niet vereenigen. Te Amsterdam werd gist ren de eerste jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden van de Ver eeniging ter bevordering van de Ne- derlandsche visscherij, onder presidium van den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk. Deze opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij het doel der vereeniging uiteen zette, om door gezamenlijk overleg en samenwerking de belangen der zee- en binnenvisscherij te behartigen, maar tevens van den handel en landbouw daarmede zoo nauw verbonden. Velen toch, die geroepen zouden zijn die belangen te behartigen, weten helaas van de visscherij weinig af, voor velen is de visscherij een gesloten boek. En daarvan zijn de visschers meestal zeiven de schuld, die niet genoeg deden om belang stelling in hun bedrijf te wekken. Landbouw en vis scherij moeten hand aan hand gaan, en gezamenlijk één bron van welvaart worden. Wel ondervindt het landbouwbedrijf meer steun dan de visscherij, doch laatste kan zich niet als een stiefkind beklagen. In tegendeel, zoowel regeering als volksvertegenwoordi ging, getuige het college voor zeevisscherijen, verleent steun. Spreker eindigde mst den wensch dat deze bij eenkomst mocht bijdragen tot ontwikkeling van het groote volksbelang, der Nederlandsche visscherijen. O. a. kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling »de beide Katwijken en Omstreken"De Vereeniging richte zich tot de regeering met het verzoek dat zij trachte te bewerken, dat de reeders ten behoeve van de statistiek opgave zullen doen van de iedere reis gevangen visch. De heer Pompe Van Meerder voort uit Bergen-op- Zoom meende dat zulke opgaven wel eens strijden konden met de handelsbelangen, en onjuiste dus on nuttige statistieken konden opleveren. Meende de ééne reeder geen statistiek ook op het «inde van ieder jaar te kunnen geven, een ander dacht dat met eenigen goeden wil en moeite wel statistieken te geven waren. De heer Koeleman uit Ierseke meende dat de re geering buiten de zaak moest blijven en dat het col lege voor de zeevisscherijen zulke statistieken moest kennen. Hierop verklaarde de heer Boerlage, lid van het college voor de zeevisscherijen, dat hij in die hoe danigheid bppaald bezwaar had eene opgave te geven. Het resultaat van het debat was dat het voorstel in dier voege werd gewijzigd, dat de secretarissen der afdeelingen eens in het jaar aan het hoofdbestuur eene statistiek van gevangen visch in het geheele jaar zullen opzenden. Bij stemming tusschen Amsterdam en Rotterdam werd Rotterdam gekozen voor de volgende vergader plaats. Bij rondvraag stelde Bruinisse voor om te bevor deren dat de visscherij op de mosselbanken in April of Maart in plaats van October geopend wordt. De zaak is in onderzoek bij het college voor de vissche rijen, welk onderzoek weldra openbaar zal worden. De panden-fabrikanten uit de Rijn-provincie hebben in eene druk bezochte vergadering te Dussel- dorf met algemeene stemmen besloten tot verhoo ging van den prijsderdakpannen, omdat de toestand, zooals die tegenwoordig is, onhoudbaar wordt tengevolge der concurrentie van de kleine Hol- landsche fabrikanten. Voorts zal het verzoek aau den Rijksdag worden ingediend om 75 Pf. invoerrecht per 100 kilo op de gefabriceerde pannen en 50 Pf. op de ruwe stof te heffen. Dezer dagen is te Wiesbaden een congres ge houden van geneeskundigen, waarop o. a. dr. Mess uit Scheveningen een voordracht hield over de te ring. Hij verklaarde daarin o. a., dat hij uitnemende resultaten ontdekt had van een goede verpleging thuis. Voor lieden, die, zonder arm te zijn, geen vermogen genoeg bezitten voor een buitenlandsch verblijf, maar die 't hun zieken thuis aan niets behoeven te laten ontbreken, achtte hij het volgende geraden Men late in zijn woning een paar kamers op het zuiden in orde maken, die met open haarden warm stoken, terwijl men voor een aanhoudende, nauwelijks merkbare, maar toch voldoende ventilatie moet zorgen door geperforeerde vensters. De zieken moeten alleen bij zuiden- of zuidwestenwinden tusschen 10 en 2 uur uitgaan. Zulke zieken zullen het beter hebben dan in den vreemde, waar men met groote kosten toch niets bereikt. Intusschen had dr. Mess uitnemende resuüaten gezien van een verblijf op Java. Daaromtrent deelde hij het volgende mede Voor eenige jaren, nadat hij reeds eenige anderen met goed gevolg den raad gegeven had naar Indië te gaan, ontmoette hij een man, die binnen twee of drie jaar zijn vrouw, zijn juist gehuwde dochter en 2 zoons aan de phithisis tuberculose (longtering) verloor. Nog 2 zoons bleven hem over, van welke de oudste reeds hoestte en er, evenals de jongste, slecht en mager uitzag. De troostelooze vader kwam tot hem en vroeg, wat te doen. Daar de man bezittingen op Java had, gaf hij den raad zijn zoons daarheen te zenden. Bin nen weinige weken waren zij reeds vertrokken. En nu was na 6 maanden verblijf en arbeid aldaar de hoest geheel opgehouden en waren beiden 7 a 8 Kilo in gewicht toegenomen. Na 3 jaren kwamen zij hun vader opzoeken, en toen waren zij nauwelijks te herkennen, zoo gezond en krachtig zagen zij er uit. Dr. Mess twijfelde er niet aan of in Europa gebleven zouden zij den zelfden weg als moeder, broeders en zuster zijn opgegaan. Maar uitdrukkelijk moet worden opgemerkt, dat zulke patiënten onder toezicht van een geneesheer moeten blijven en met alle kracht in de open lucht en niet in werkplaatsen moeten arbeiden. De met het klimaat bekende geneesheer moet beslissen, in welke streek de patiënt moet verblijven, want op Java, gelijk in de meeste tropische landen, heeft men verschillende strekenheete, gematigde en koelere. Ook is, om er heen te gaan, de reis om de Kaap beter dan door het Suez-kanaal, daar de hitte in de Roode Zee dikwijls allerverderfelijkst kan werken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zieriksee ds. J. Muller, te Assendelft. Aangenomen het beroep naar Zwartsluis door ds. L. M. Van Noppen, pred te Wijnjeterp. Maandag heeft liet classikaal bestuur van Middel burg een nieuwen kerkeraad voor de Herv. gemeente te Vrouwepolder benoemd. (M. Ct.) Donderdag is te Tolen een protestantenbond op gericht, bestaande uit 69 personen, met eene jaai- lijksche contributie van 136. Door ds. Haverkamp uit Bergen-op-Zoom zal in het vervolg iederen Woens dag godsdi» nstonderwijs in vrijzinnigen geest geg»ven worden.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1