1887. N°. 62. Donderdag 26 Mei. 74ste jaargang. GOESC De uitgave dezev Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cout, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht? tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 25 Mei 1887. Maandag jl. hield het departement Goes der Maatsch. tot Nut van het algemeen eene algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer W. J. Van Gorkom. Bit de mededeelingen bleek, dat het ledental wegens overlijden en bedanken met acht ver minderd was en dat dhrn. L. M. Van Campen, J. P. S. Jonquière en M. C. J. De Visser hun ontslag hadden genomen als bestuursleden. In hunne plaats werdm benoemd dhrn. W. A. De Laat De Kanter en Ph. M. Van der Mandere, die beiden de benoeming aannamen, de laatste onder verklaring, dat hij in het besef, dat er een volledig bestuur moest zijn en met de kennis hoe weinig geneigdheid er bij de leden bestaat, om de taak op zich te nemen, bereid was om voor- loopig als bestuurslid te fungeeren. Op herhaald ver zoek der aanwezigen nam de heer De Visser zijn in gediend ontslag voorloopig terug en daar dhrn. Van Gorkom en Van der Bilt La Motthe, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen, is het bestuur dus thans weder voltallig. Tot leden van het hoofd bestuur werden gekozen mr. A. Bloembergen Ez. te Leeuwarden en mr. G. A. Van Hamel te Amsterdam, en tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd be noemd dhr. Van Gorkom, terwijl dhr. H. G. Hartman bereid was als diens plaatsvervanger op te treden. De rekening van den penningmeester werd goedge keurd in ontvang op 259,37 en in uitgaaf op f 272, en dus met een kwaad slot van 12,62%. Aangezien de vorige rekening sloot met een nadeelig saldo van 49,64 is er dns in den fuianciëelen toe stand van het departement eenige vooruitgang te be speuren. Het beheer van de vr oeger bestaan hebbende spaarkas, waarvan de revenuen neg komen ten bate van het comité tot wering van schoolverzuim, werd in ontvang en uitgaaf goedgekeurd op 55,62%. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 170,25, met een post van 0,42% voor onvoorzien. Nog werden in deze vergadering de jaarverslagen van het departement en van den bibliothecaris medegedeeld, terwijl ten slotte de punten van beschrijving in behan deling kwamen. Ten opzichte van het voorstel van het hoofdbestuur om door het hoofdbestuur onder voorlichting van des kundigen een onderzoek te doen instellen naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied en voor dat onderzoek een som van 2000 beschikbaar te stellen, vereenigde de vergadering zich met het amendement 's-Gravenhage om: 1. a. zoo noodig onder voorlichting van deskundigen een onderzoek intestellen door de departementen naar hetgeen er ter verkrijging van verbeterde arbeiders woningen is geschied en nog gedaan moet worden 6. de uitkomsten van dat onderzoek op te nemen in een beoordeelend verslag, dat vóór 1 Januari 1888 aan het hoofdbestuur wordt gezonden; 2. dat nit de verslagen der departementen door het hoofdbestuur een algemeen verslag worde samen gesteld, dat ter kennis van de departementen worde gebracht en voor belangstellenden tegen matigen prijs verkrijgbaar gesteld. Aan de overige punten schonk de vergadering bare adhaesie, doch zij liet niettemin ten opzichte van enkele den afgevaardigde vrijheid van handelen, terwijl hem ten opzichte van het bekende voorstel omtrent de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen vrijheid werd gelaten om zijne stem afhankelijk te maken van de over dit punt te houden discussiën. Het voorstel Rotterdam om vanwege de maatschappij kleine geschriften uittegeven werd ondersteundgaarne zou meri echter zien, dat de departementen de ver spreiding daarvan op zich namen, opdat werkelijk die geschriften zouden gebracht worden onder hen voor wie zij geschreven worden. De heer D. Van der Hoek, commies bij de pos terijen te Rotterdam, wordt met 1 Juni overgeplaatst naar Venloo. In de Maandagavond gehouden vergadering der afd. Ierseke van da vereen, tot bevordering van de Ned. visscherij werden de bewijzen van lidmaatschap en de statuten en het regl. der vereen, uitgereikt. Daarna kwam het ontwerp-regl. voor de afdeeling in behandeling, hetwelk met een paar wij zigingen werd aangenomen, zooals het door het be stuur was vastgesteld. De afdeeling omvat Ierseke en Wemeldingede leeftijd van toetreding is 20 jaar. Het getal leden is sedert de oprichtingsavond van 18 tot 21 gestegen. Tot afgevaardigde ter alg. verg. te Amsterdam op 25 Mei (dus heden) werd gekozen de heer D. Koeleman, burgemeester, en tot zijn plaatsvervanger de heer J. J. Van den Broeke. Naar wij vernemen zal prof. Oudemans, geboren te Kloetinge, in November a. s. zijn veertig jarig jubilé als hoogleeraar herdenken. Middelburg. Aan het den leden toegezonden feest programma bij gelegenheid der alhier in het begin van Juli te houden algemeene vergadering der «Vereeniging van Officieren der Schutterij in Nederland" met daar aan verbonden schietwedstrijd ontleeren wij he,t volgendeDonderdag 7 Juli. Concert in den tuin van het schuttershof «de Edele Handboog" des avonds te half acht uur, aangeboden door de «Confrérie van St. Sebastiaan des avonds ten 9 ure bezoek door het hoofdbestuur en de regelings-commissie aan den Commissaris des Konings in Zeeland. Vrijdag 8 Juli. Des voormiddags ten 9 nre bezoek door het hoofdbe stuur, de regelings-commissie en de leden, aan den Burgemeester van Middelburg ten raadhuize; schiet wedstrijd nabij Vlissingen aanvang ten 10 ure van 12 tot 4 ure muziekuitvoering nabij het schietterein bezoek aan Vlissingen officieel diner in het bad- hötel op de duinen bij Vlissingenna afloop muziek uitvoering aldaar. Zaterdag 9 Juli. Algemeene ver gadering in de sociëteit «St. Joris" op de Balans te Middelburg des voormiddags ten 10 ure; rijtoer door Walcheren ten 1 ure, aangeboden door de ver- eenigingbezoek aan «Overduin", buitenverblijf van jhr. mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet diner op de badplaats Domburg. Den leden, die aan een en ander verlangen deeltenemen, is verzocht daarvan uiterlijk vóór den 30 Juni a. s. kennis te geven aan den secretaris der regelings-commissie, den kapitein kwartiermeester J. W. De Raad te Middelburg, bij wien men zich ook tot het bekomen van logies kan aanmelden. Voor den schietwedstrijd is een afzonderlijk reglement vastgesteld. De vijfde vergadering van het Ned. L a n d b. comité zal op 7 Juni a. s. te's-Gravenhage worden gehouden. Onder de punten van behandeling komen o. a. vooreen voorstel van Zeeland, luidendezal het jaarlijksch verslag over den landbouw in Nederland volkomen beantwoorden aan de bedoeling waarmede het w irdt uitgegeven, dan is het noodig dat daarin vereenvoudiging wordt gebrachten een voorstel Zee land in zake contracten bij teelt van suikerbieten. Dit voorstel beoogt in hoofdzaak de overweging van het denkbeeld tot oprichting van eene vereeniging, die, in overeenstemming met heeren suikerfabrikanten, de voor het vervolg te maken contracten vaststelt. Voorts komen nog in behandeling een vraag omtrent de wenschelijkheid van de oprichting eener algemeene Nederlandsche landbouw-courant en het denkbeeld van het hoofdbestuur om het K. B tot uitvoering der wet tot bescherming van nuttige vogels te onderwerpen aan het onderzoek van eene commissie van der wet niet ongenegen, maar ervaren en practische mannen. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een nadeelig saldo van 121,32%, dat echter op de be grooting van het nieuwe jaar kan gevonden worden, die dan toch nog een post van 98,67% voor on voorziene uitgaven bevat. Tengevolge eener aanschrijving van den Minister van Financiën zal, naar men ons meldt, een groot ge deelte der archieven, die berusten aan de kan toren der registratie en domeinen, zegel en successierechten, moeten worden verzonden naar het Departement van Financiën, om daar verder be waard te worden. ArnhCt.) In de avondzitting der Eerste Kamer van jl. Maandag heeft de heer Röell, nieuw benoemd lid der Kamer, zitting genomen. "Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de laatste lijk door haar aangenomen wetsontwerpen, waaronder de definitieve marinebegrooting. Deze ontwerpen werden naar de afdeelingen ver zonden. Het eindverslag omtrent het onteigeningsontwerp voor de sluiswerken bij IJmuiden is gereed. De be raadslaging daarover werd bepaald op heden. Met den meesten eenvoud werd gisterochtend het stoffelijk overschot van den heer mr. P. B 1 u s s van Oud-Alblas van het sterfhuis te 's Graven- hage overgebracht naar het station van den Holl. IJzeren spoorweg. De lijkkoets werd gevolgd door de boden der Tweede Kamer en een rijtuig, waarin de heer mr. P. L F. Blussé, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, en mr. Crena de long waren gezeten. Aan het station wachtten de voorzitter der Tweede Kamer, de heer Cremers met den griffier en de commiezen-griffiers, en een groot aantal kamerleden van verschillende richtingen de komst van den lijkstoet af. Toen de lijkkist in den spoorwaggon was geplaatst, bracht de heer mr. P. L. F. Blussé aan de aanwezigen, die zich bij die plechtigheid eerbiedig ter zijde hadden geschaard, dank namens de familie voor de blijken van deelneming. Per trein van 10.37 is het lijk naar Dordrecht ver voerd, waar het te 1.14 is aangekomen. De teraarde bestelling werd ruim een half uur vertraagd door het breken van een der assen van den rouwwsgen, aan het station. Vele vrienden en belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Lijkreden werden niet gehouden. Het lijk is bijgezet in den familie-grafkelder. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft be paald dat, tengevolge van het overlijden van mr. P. Blussé van Oud-Alblas, eene verlsiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Deventer dat die verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 14 Juni e. k.; dat herstemming, zoo noodig, zal ge schieden Dinsdag 28 Juni daaraanvolgende. Het bestuur der Ned. Vereeniging van Meelfabrikanten heeft eene bijeenkomst belegd tegen 16 Juni, te Utrecht, ter beraadslaging over mid delen tegen gemeenschappelijk gevaar der Nederland sche industrie door de handelspolitiek, die in het huiten- land wordt gevolgd. Ten einde de beraadslagingen te vergemakkelijken, heeft het bestuur een 12tal vragen aan de leden gesteld, te beantwoorden vóór 5 Juni, omtrent den omvang hunner nijverheid, de daarin ge stoken kapitalen, den uitvoer en zijne belemmeringen, de concurrentie en de daaraan door het buitenland verleende bescherm ng. De laatste drie vragen luiden «Kan uwe industrie zich staande houden niettegen staande de bescherming, die in hst buitenland aan uwe concurrenten wordt verleend 7 «Zoo neen, welke Regeeringsmaatregelen acht gij noodig tot verdediging uwer industrie? «Acht gij noodig de heffing van inkomende rechten? Zoo ja, tot welk bedrag Men schrijft uit 's-Gravenhage aan het U. D. «Het plan van een nieuw academiegebouw te Utrecht is door de autoriteiten in het vak zorg vuldig nagegaan en, naar ik heb vernomen, zijn er zoovele bezwaren tegen geopperd, dat het wel nooit zal worden uitgevoerd Aan de regeering zou namelijk zijn geadvi seerd een geheel nieuw plan, dat al gereed is, aan te nemen en de uitvoering daarvan te gelasten. «Dit plan is, zooals niet and-rs was te verwachten, ontworpen door de bekende raadslieden der regeering, die ten volle haar vertrouwen genieten". De door de «Heilige Familie" ingezamelde bij dragen voor een feestgeschenk aan Z. H. Den Paus, ter gelegenheid van diens gouden jubilé, beloopen thans een totaal van 3,853,60. {Vad) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over het Hoofdstuk Defensie der Grondwet in de zitting van gisteren bleef de re geering bestrijden het amendement-Viruly (verplichting tot wettelijke legerorganisatie), het amendement-Fabius (bepaling van het maximum oefeningstijd in de Grond wet) en het amendement-Schepel (vrijwilligers hoofd zaak, werving bij de wet te regelen). Al die amende menten zijn verworpen en het regeerings-artikel is daarna aangenomen. Aan de enquête-commissie is uitstel verleend van den termijn, waarin zij hare taak moet hebben afge daan, teneinde haar verslag uittebrengen en zoo noodig nog nadere inlichtingen intewinren, waartoe zij door de Kamerzittingen niet in staat was. Zij zal nu tot 1 Augustus kunnen werkzaam zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. G. E. Van Koetsveld te 's-Grav nhage her dacht gisteren zijn 80sten verjaardag. Onder de tallooze blijken van belangstelling en waardeering, welke de grijze leeraar ontving, behoorde ook een telegram uit Wilduagen van HH. MM. dan Koning cn de Koningin van den volgenden inhoud «HH. MM. den Koning en de Koningin dragen mij op u ter gelegenheid van uw tachtigsten verjaardag Hoogstderzelvergelukwenschen en de verzekering hunner belangstelling aan te bieden. De adjudant en secretaris des Konings De Ranitz." De R. K. bisschop te Breda heeft benoemd tot kapelaan te Sas van Gent den heer Th. G. Verbaten. De bisschop van Haarlem tot kapelaan te Groenendijk den heer J. Goense, te Egmonden. De heer Michelsen te Hilversum deelt in De Schoolwereld mede, dat hij eenigen tijd geleden op een advertentie had geschreven, waarin een onderwijzer in de Duitsche laai aan een jongensschool gevraagd werd, voor welke betrekking men zich te wenden had tot de Amerikanisch-Deutsche Agentur te Mannheim. Toen de heer M. dit had gedaan volgde het bericht, dat de betrekking, met een jaarwedde van 3750, vacant was te Philadelphia en dat men bij sollicitatie 1 moest opzendeD. Gedurende twee maanden hoorde de sollicitant niets, doch dezer dagen kreeg hij, na nogmaals geschreven te hebben, het antwoord «De betrekking is nog niet bezeter zijn dikwijls zulke plaatsen open, en als ik voor iemand bepaald moeite zal doen, moet ik 10 voorloopige onkosten en bij slagen een extra-uitkeering erlangen". "Wij deelen dit mede om te doen zien, dat het niet zeldzame bedrog, door middel van advertenties, nu ook in den vorm van aanvragen van onderwijzers gepleegd wordt. Men zij gewaarschuwd. Schbl Landbouw en Veeteelt. Kloetinge. Niettegenstaande de voortdurende koude is de toestand der veldgewassen hier verre van ongunstig. Rogge, tarwe, gerst en vooral het koolzaad, dit alles staat goed. Het vlas wacht slechts op warmte. Zelfs de storm van verleden week heeft aan de prachtig in bloei staande vruchtboomen weinig schade gedaan. Het laat zich aanzien, dat er dit jaar overvloedig ooft zal zijn. De keukengroenten in de hoven zijn wel is waar achterlijk, maar dit zijn we hier op den zwaren grond gewoon. Boekaankondiging. De 51e aflevering van den 4den jaargang van het Tijdschrift ter beoefening van het administratief rechtonder hoofdredactie van den heer H. G. Hart man Jz., secretaris der gemeente Goes, uitgevers F. Kleeuwens Zn. te Goes, bevat Het bestuur der provincie, volgens de Grondwet. Is er vrijheid van godsdienst in Nederland Be volkingsstatistiek. Wettiging van natuurlijke kin deren. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Officiëele mededeelingen. Vragen, waar van de beantwoording wordt ingewacht. Rechtszaken. Gisteren is door de arr.-rechtbank te Middelburg o. a. veroordeeld wegens diefstal G. J. Van D, 18 j te Biezelinge, tot een jaar gevangenisstraf. Men verneemt, dat de veroordeelden wegens deel neming aan het palingoproer te Amsterdam geen gun stige beschikking te wachten hebben op de verzoeken om gratie of verdere ontheffing van straf, door of namens hen ingediend, op grond van de omstandigheid dat hunne medebeschuldigden, die zich in cassatie hadden voorzien, zijn vrijgesproken of van rechtsver volging ontslagen. De magnetiseur R. en de tuinman D. J., die voor de rechtbank te 's-Hage hebben terechtgestaan, als appellanten van vonnissen van het kantongerecht, waarbij zij wegens onbevoegde uitoefening van de ge neeskunst ieder tot 25 waren veroordeeld, zijn door de rechtbank van alle rechtsvervolging ontslagen, wijl niet ter terechtzitting is gebleken, dat zij een bedrijf hebben gemaakt van de door hen verrichte handelingen. Buiteniandsch Overzicht. Turkije heeft eindelijk de meermalen aangekondigde nota aan de mogendheden ge tonden, waarin het erop aandringt, dat deze zoo spoedig mogelijk twee candi- daten aanwijzen vot r den Bulgaarschen troon. Van veel beteekenis is dit feit op zichzelf wel niet, want zoolaDg Rusland niet wil, zal er aan de Bulgiarsche quaestie wel geen einde komen, maar het bewijst toch dat Engeland's invloed in Turkije bovendrijft. Daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat de Eogelsch-Turk- sche conventie omtrent Egypte is geteekend. Lord Salisbuiy zeide in het Hoogerhuis, dat hij denjuisten inhoud der conventie nog niet kende, doch Daily News weet mede te deelen. dat zij in hoofdzaak bepaalt, dat het kanaal van Suez in tijd van oorlog en vrede neutraal wordt verklaarddat de Engelsche troepen binnen drie jaren het Nijldal zullen verlaten dat echter nog gedurende twee jaren na dezen termijn het Egypti sche leger vanwege Engeland geoiganiseerd zal worden en dat alle mogendheden deze conventie zullen garan deeren en de onschendbaarheid van Egypte waarborgen, behalve in geval van binnenlandsche onlusten, in welk geval alleen de Engelsche en Turksche tro pen, ge zamenlijk of afzonderlijk, het recht van interventie hebben. Behalve deze conventie, schijnt er nog volgens het zelfde blad een afzonderlijke overeenkomst geteekend te zijn, waarbij de mogendheden worden uitgenoodigd, om voorzieningen ten aanzien der Egyptische financiën te nemen. Omtrent de werkstakingen in België is het moeie- lijk juiste mededeelingen te doen, aangezien het eene bericht meldt, dat zij zich uitbreiden, een ander dat zij afnemen. Dit ligt vermoedelijk daarin, dat zij, hoewel zich gelijktijdig openbarende, toch ieder op zichzelf staan en dus de eene toeneemt, de andere vermindert. Doch juist dat gemis aan samenwerking doet de hoop koesteren dat de werkstakingen niet van langen duur zullen zijn. Wat eindelijk de ministriëele crisis in Fraakrijk betreft, deze is nog altijd niet opgelost. Men zegt, dat de heeren Rouvier, voorzitter der bekende be-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1