1887. N°. 61. Dinsdag 24 Mei. 74ste jaargang. De Secretarie der gemeente DE PATENTEN GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woeasdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. WH zal op MAANDAG DEN 30 MEI, uithoofde van den 2den PinksteidBg, gesloten zijn, en z 1 er alleen van 11 tot 12 uren des voormiddags tot het doen van aan giften voor den Burgerlijken Stand gelegenheid ge geven worden. Goes, den 21 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. KTifiEM .MJaïMZZHSfcSF'e ttXXIXXiSlSZiZZSr&Xtfr over het 4e kwartaal van het dienstjaar 1886/87 kun nen ter Secretarie afgehaald worden, van den 24 tot en met den 31 Mei 1887 op eiken werkdag van des voor- middags 9 tot dei namiddags 2 uren. Goes, den 21 Mei 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 23 Mei 1887. Bij het jongst gehouden vergelijkend examen voor surnumerair bij het vak der p o s t e - r ij e n waarvoor 10 plaatsen beschikbaar waren en waaraan door ongeveer 80 aspiranten werd deelgeno men, zijn o. a. geslaagd ea bij koninklijk besluit met ingang van 1 Juni a. s. benoemd D. Ramondt Jr te Dodewaard, M. A. Ramondt J.Jz. te Goes, I. Le Grand te Breskens, K, A. Heijblom te Ter-Neuzen en J. G. De Fouw Cz. te Amsterdam. In de Donderdag jl. alhier gehouden vergadering van voorstanders der homoe -pathiesche geneeswijze werden tot bestuursleden gekozen de heeren B. Q u i s t en J. Zoeter, beiden te Goes en J. L e m s o n te Ierseke, die de benoeming hebben aangenomen en zich in de eerste ptaats zullen belasten met het ontwerpen van een concept-reglement. Bij den op Vrijdag jl. alhier gehouden schiet wedstrijd vanwege de kadervereenigiug «Oefening kweekt kennis" ter gelegenheid van haar eerste jaar feest, werd de le prijs, een fraai inktstel, behaald door serg. L. De Bestede 2e door fourier Fokkinga de 3a door korporaal Delnaay, de 4e door korporaal Compeer en de be door korporaal Reijèrse. Na afloop van den wedstrijd bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ter vervanging van wijlen den heer A. Tim merman is tot gezworene van den Goeschen pol der benoemd de heer D. Rouw. Wegens gewone af treding werd als d ij k g r a a f van dien polder her kozen de heer J. Vermeule en als gezworene de heer M. De Bokx. (Af. Ct) Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan J. G o e n s e, als dijkgraaf van den Bastiaan de Lange- en van den Calandpolder. Binnenkort wordt met spoed een aanvang gemaakt met het leggen eener tweede spoor- 1 ij n van Biezelinge naar Middelburg. Dit werk moet vóór den winter gereed zijn. Eruiningen. De Gemeenteraad heeft het kohier van den hoofdei ij ken omslag over 1887 vastge steld ter som van 6270,15, de factor was 1,05; het loopt over 389 contribuabelen en is verdeeld in 16 klassen; de le bedraagt naar een inkomen van 300 tot beneden de 400 1,84 en de 16e van 6000 tot beneden 6500 262,50. Door den Raad is met ingang van 15 Juli a. s. aan den heer B. H. Rouffaer op zijn verzoek, wegens bijzondere familie omstandigheden, eervol ont slag verleend als gemeentegeneesheer. Eruiningen. Door ingelanden van het waterschap Eruiningen is de rekening over 1886/87 vastge steld in ontvang 15482,70, uitgaaf 11120,78%, goedslot f 4361,91%, waaronder echter is begrepen 1451,39 restant aannemingssom der werken, 't welk niet is kunnen worden uitbetaald wegens vertrek naar het buitenland van den aannemer en tengevolge daarvan daarop gelegd beslag. De begrooting voor 1887/88 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 16462,18 en het dijkgeschot, als 't vorige jaar, op 8,50 per hectare. Een voorstel tot het leggen van een tweede sluis, volgens plan opgemaakt door den ingenieur Lambrecht- sen, werd met 26 tegen 9 stemmen verworpen. Ter voorziening in de vacature van gezworene door de aftreding van den heer S. Verlare werd eene voor dracht opgemaakt bestaande uit de heeren S. Verlare, J. Blok Ez. en A. Wisse. Te Borsele circuleert een adres aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland houdende verzoek tot het maken van een steiger bij het overzet veer in die gemeente voor het aanleggen der prov. stoombooten op de Wester-Schelde. Onder de opge geven redenen komt ook deze voor, dat de gemeente raad van Borsele bereid is den Wolfaartsweg, leidende naar het veer, van een griutbaan te voorzien. Het overzetten van en naar de booten geschiedt met een sloep en kan bij harden wind niet plaats hebben. Het is te hopen dat het adres door velen geteekend worde, ook in omliggende gemeenten en bij autoriteiten gewenschten steun ondervinden en tot een gunstige beschikking leiden moge. St.Annalaud. Tot vertegenwoordiger van den polder Breedenvliet in den dijkraad van het calamiteuse wa terschap Stavenisse is door ingelanden van eerst- genoc-mden polder met algemeene stemmen herbenoemd de heer A. J. Bi er ens, dijkgraaf van het water schap St. Annaland. St. Annaland. Door inglanden van het Water schap St. Annaland werden op 20 dezer be handeld en vastgesteld de rekeningen over 1886/87, Het dijkgeschot over 1887/88 werd bepaald als volgt Oudelanden Annarosdijkƒ5,50; Suzanna(binnenbeheer) 3,25; Breeden Vliet ƒ3,Maria 3,50 en Pluim- pot 3 50 per H. A. Op den staat van voordracht ter benoeming van een Gezworene door de gewone aftreding als zoodaaig van den heer H. Polderman, werden gebrachtals no. 1 dhr. H. Polderman, aftredend als no. 2, dhr. C. Van Luykals no. 3, dhr. F. Geluk Az. Van de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde" te Vlissingeu liep Vrijdagmiddag met goed gevolg te water de stalen raderstoomboot «Felix", uitsluitend bestemd ten dienste der oesterteelt en gebouwd voor rekening der firma C. L. De Meulemeester te Bergen- op-Zoom. In deze boot wordt door «De Schelde" eene dubbele compouudmachine geplaatst, benevens eene afzonderlijke machine van de Kon. inrichting. Vlissingen. Zooals wij reeds vroeger meldden dat zou gebeuren, werd jl. Zaterdag met eene der nieuwe dagmailbooten van de Maatschappij «Zeeland" en wel, met het stoomschip «Duitschland", eene officiëele proef- of liever pleiziervaart gemaakt, hoofdzakelijk met het doelden tot het medemaken van dien tocht door de directie van genoemde Maatschappij genoodigden bijna uitsluitend bestuurders en hoofdambtenaren van bij den maildienst betrokken spoorwegondernemingen en redacteuren van nieuwsbladen de gelegenheid te verschaffen om met eigen oogen en bij ondervinding zich te overtuigen van de voortreffelijkheid waardoor zich het voor den op 1 Jani a. s. te openen dagdienst VlissingenQueenboro' v. v. bestemde materiëel in ieder opzicht kenmerkt. Aangezien verscheidene genoodigden verhinderd waren de feestelijkheid bij te wonen, was het aantal dergenen die daaraan wèl deelnamen niet zeer talrijk en ver- eenigden zich Zaterdagochtend slechts nog geen dertig personen op de in de groote schutkolk onder stoom liggende, met vlaggen getooide mailboot. Behalve twee commissarissen en de beide directeuren van de Maatschappij «Zeeland" zelve, bevonden zich onder dat aantal vertegenwoordigers van de twee spoorwegen, waarmede de dienst der «Zeeland" onmid dellijk aansluiting heeft, de Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen en de London, Chatham and Dover Railway Company, alsmede van de Holi. IJzeren Spoorweg- Maatschappij en van de Rechtsrheinische Königliche Eisenbahn (Keulen). Voorts, als vertegenwoordigers der pers, redacteuren van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het Dag blad, het Vaderland, de Middelburgsche Courant en de Kölnische Zeilung en verder de heeren Hein- rich Rjthenstein, lid van de firma Brasch en R ffiien- stein te Berlijn en J. J. Niessen, lid van de fn ma van dien naam te Keulen, beiden in hunne functie van generaal-agent der maatschappij «Zeeland", benevens de heer John. M. Cook, lid van de bekende firma Thomas Cook and Son te Londen. Te half elf stoomde de prachtige boot de haven uit naar zee, voorbij de Wielingen tot aan het Bel gische lichtschip «Wandelaar", waar de steven werd gewend en de terugtocht aangevangen. Precies te half twee passeerde zij met volle vaart de stad, thans de rivier de Schelde opvarende, langs Ter Neuzen, tot Hoedekenskerke en te ruim drie uren lag zij weder gemeerd langs eene van de pas gelegde nieuwe pontons in de buitenhaven. Het reisgezelschap, zelfs de heer Cook, die zoo dikwijls «verre reizen doet" en dus heel wat «kan verhalen" (hij keerde dezer dagen uit Egypte terug), was opgetogen over den heerlijken tocht, maar vooral over het prachtige en onovertroffen materiëel van de maatschappij «Zeeland", dat dan ook, uit welk oog punt men het beschouwe, dat van eiken anderen mail dienst tusschen het vasteland en Engeland verre in de schaduw steft. Na eene vluchtige bezichtiging van de haveninrich tingen begaf het gezelschap zich stadwaarts, alwaar enkele heeren een bezoek brachten op de werf en in de fabriek der Maatschappij «de Schelde", terwijl anderen de Noordzeeboulevard en het gebouw der Nederlandsche Loodsen-sociëteit gingen bezichtigen. Tegen half zes vereenigde men zich weder en wel in het «Grand Ilotel des Bains" op de duinen, waar de directie der Maatschappij «Zeeland" haren gasten een feestmaal aanbood. Dat men aau dien disch, bestaande uit 32 couverts, geruimen tijd hoogst aangenaam en gezellig bijeen was, behoeft nauwelijks te worden vermeld; evenmin dat er druk werd «gespeecht" en «getoast", o. a, op onzen Koning, op den Duitsehen Keizer, op Konin gin Victoria, op den voortdurend™ bloei der «Zeeland", op hare directie, enz. enz.teveel om te noemen. Bij zondere vermelding verdient éen dronk, dis werd gewijd aau de nagedachtenis van den hoogen stichter der Maatschappij «Zeeland", onzen te vroeg ontslapen, onvergetelijken Prins Hendrik. Tegen middernacht eindigde de feestelijkheid, die ongetwijfeld bij allen die er aan deelnamen, eene aangename blijvende her innering zal achterlaten. De Engeische gasten waren reeds te tien uren m t de gewone mailboot naar hun land teruggekeerd; de anderen bleven hier overnachten. Met diep leedwezen wordt in alle organen der pers, zonder onderscheid van richting, melding gemaakt van het onverwachte overlijden van mr. P. B 1 u s s Van Oud-AIblas. Maandag had de heer Blussé nog de Kamerzitting bijgewoond. Hij voelde zich toen onwel en moest zich omstreeks 3 uren naar huis laten brengen, door een zware koorts aangetast, die hem bedlegerig maakte. Verergerd is zijn toestand Dinsdag avond door een hevigen schrik, daar door een nood lottig toeval zijn bedgordijn vuur vatte en zijn bed in een oogenblik in vlam stond. Donderdagmiddag is hij bezweken. Een krachtige politieke figuur verdwijnt met Blussé uit de Kamer; een type van onafhankelijken burger zin, roept het D. v Z.-H. hem na. En het Vad. schrijft van hem: «Hij was in alle opzichten een flinke, ronde, eerlijke figuur, bij alle partijen geacht. Practisch man bij uitnemendheid bepaalde hij zich in zijne ad viezen tot de zaken, waarvan hij verstand had vooral handel en financiën, en steeds wist hij door zijn een voudige en heldere taal, en zijn humoristische voor dracht de Kamer te boeien Man van onwankelbare beginselen, van groote scherpzinnigheid en van prac- tisehen blik, zal zijn gemis nog lang in de Kamer worden gevoeld". In liet bekende geschil over de kerkelijke goe deren te Bennekom heeft de Amhemsche rechtbank, zooals men weet, beslist dat die goederen niet toe kwamen aan de «doleerenden", maar aan de geves tigde kerkelijke gemeente. Deze uitspraak van den rechter wordt door de Heraut, het orgaan der doleerende kerken, ter sprake gebracht. Ziehier in welke bewoordingen «En wat de rechters te Arnhem betreft, zij mogen toezien. Er is een Rechter, die eens ook over rechters zitten zal En wat ons aangaat, ons, Doleerenden, blijft altoos hoog de moed en blij de toon des harten kloppen, want verdrukt te worden is ons niet vreemd, en het dragen van etn bitter kruis ons niet ongewoon. «Indien ze dit doen aan het g r o e r. e hout, wat zal aan het dorre geschieden «Mijne vrienden, in de wereld zult ge verdrukking hebben, maar uw loon is groot in de hemelen Neemt dan uw kruis op en draagt het vroolijk uw Heiland na. Ook Hem heeft een rechter veroordeeld!" Da N. Rott. Ct. teekent hierbij aan Heftige aanvallen op de kerkelijke besturen is men van die zijde gewoon. Ook de burgerlijke overheid beeft over haar doen en laten in de kerkelijke ge schillen de bitterste verwijten moeten hooren. Thans schijnt ook de rechterlijke macht hare beurt te krijgen. Wat moeten de gevolgen zijn van zulk bedrijf? De hooge raad der Nederlanden, waar hij de doleerende part ij van Amsterdam afwees in haar verzoek om intervenientie in het proces der wettige kerkelijke commissie tegen den Staat, heeft tevens de doleerende heeren veroordeeld persoonlijk, uit eigen zak de kosten te betalen. Eene waarschuwing voor kerkvoogden, die kerkgebouwen aan den dienst van wettige predikanten pogen te onttrekken. WagWeekbl.) Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot nut van 't algemeen" heeft, in overleg met dhr. Tjeenk Willink te Haarlem, het bekende voorstel betref fende het «Sociaal Weekblad" bij circulaire aan de departementen ingetrokken. Ofschoon nog altijd van oordeel, dat de maatschappij door de aanneming van het voorstel langs de lijn van haar eervol verleden zou voortarbeiden, geenszins in strijd, maar veeleer in loffelijke overeenstemming met artt. 1 en 2 der herziene wet, meent het hoofdbestuur het voorstel, tegenover de vrij eenstemmige tegen kanting der departementen te moeten terugnemen, nu de verwerping zeker schijnt en er dus slechts een onvruchtbaar debat zou plaats hebben. «Met het oog op de plichten, die op de Maatschappij rusten, betreurt het hoofdbestuur oprecht de misluk king zijner poging om op de aangegeven wijze de behartiging van het welzijn der minder bevoorrechten in de samenleving door haar te doen behartigen Het troost zich met de gedachte, dat bet althans den stoot gaf aan de uitgave van het weekblad, dat, aan vankelijk reeds in de waardeering van zeer velen zich verheugend, zal voortgaan, zij het ook buiten alle betrekking tot de Maatschappij, de uitvoering van haar program te steunen". In de Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden al gemeene vergadering der leden van het Waar borgfonds van het Ned. Werkliedenfonds bleek uit het verslag, dat de financiëele toestand van het fonds gunstig mag worden genoemd. Niet onbe langrijke verzekeringen werden in het afgeloopen jaar gesloten, zoodat thans bij ongeveer 600 polissen zijn verzekerd jaarlijksche pensioenen tot een gezamenlijk bedrag van bijna 17500 en uitkeeringen ineens tot en totale som van ruim 86000. Aan de sterrewacht te Utrecht is het bericht ontvangen van de ontdekking door den heer Palisa te Weenen, van eene nieuwe planeet (de 266e asteroïde). Zij stond den 17den Mei te middernacht te Weenen op 243° 18' R. K. en 19° 8'zuiderdeclinatie, dus in de nabijheid van den Schorpioen, en is van de 12e grootte. Blijkens een van den Gom.-G™. van Ned. lodië ontvangen telegram wordt de gouvernement s- koffieoogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 418.730 pikols. O.-Indië Overgeplaatst bij de infanterie bij het garn -bat. van Atjeh en Onderhoorigheden de kapt. C. K. J. Van den Bussche. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep nair Diemen (cl. Am sterdam) ds. Ph. Peter, te Serooskerke (Walcheren). Bedankt voor het beroep naar Kats door ds. A. Veenhuysen, te Nederhorst den Berg (cl, Amsterdam). Ook te Arnemuiden is aan den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente door een twintigtal per sonen verzocht tot de reformatie der kerk over te gaan. Inde 10e zitting deralg. Synode der Ned. Ilerv. Kerk werd toegestaan een verzoek van den ring Vlis singen, om dispensatie van art. 23 van het reglement op de vacaturen, en deze voor een jaar verleend. Aan het 2e gedeelte van het vergelijkend examen te Oost- en West-Souburg werd Zaterdag deelgenomen door 7 sollicitanten, o. a. van Zuid-Beveland de heeren De Hullu en Van Driel, onderwijzers aan school B alhier, Verliage en Leijs, hoofden van scholen te Hans- weerd en Baarland. De drie anderen waren de heeren Van Dijk (Dordrecht), Meijer (Aardenburg) en Van Weele (Duivendijke). In Zeeland nemen 20 jongelieden deel aan het eindexamen der 5 jarige H. B. Scholen; en wel: 10 van de R. II. B. S. te Middelburg, 3 van de II. B. S. te Goes, 6 van die te Zieriksee, en 1 die geen H. B. S. bezoekt. Krachtens art. 49 der wet op het lager onder wijs is een buitengewoon subsidie toegekend aan de gemeenten Clinge van 2945, Oudeiande van 750, Philippine van 800, Retranchement van 500, Schore van 200, Westdorpe van 600. De vergadering der normaalondei wijzers in de 2e inspectie, vroeger in de Kerstweek gehouden, zal thans gehouden worden voor Zeeland te Middelburg, den tweeden Zaterdag van September. De algemeene vergadering der Zuid-Bevelandsche onderwijzersvereeniging zal gehouden worden op Vrijdag 8 Joli a. s te 's-Gravenpolder. Dhr. Z. Bouwens te Ierseke zal de voorlezing doen en dhr. A Van Schelven te Goes eene bijdrage leveren. Het gezelschap Goes zal zorg dragen voor een of meer punten ter bespreking. Voor de b-trekking van onderwijzer aan de school te Krabbendijke, opeen jaarwedde van 400, hebben zich reeds zes sollicitanten aangemeld. Kortgene. Zaterdag 11. had alhier de 23e gewone vergadering van het Onderwijzers-gezelschap «Noord- Beveland" plaats. De Voorzitter deed voorlezing van een brief van den inspecteur der 2e inspectie, den heer A. Moetic, waarin den onderwijzers medegedeeld werd, dat in 1888 soortgelijke vragen als in 't begin van dit

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1