1887. N°. 60. Zaterdag 21 Mei. 74ste jaargang. Personeele Belasting" PATENTRECHT GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woeasdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boeltverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deraelfde advertentie wordt de prijs slechtï tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De kohieren no. 7, 8 en 9 der ▼oor deze gemeente, over het dienstjaar 1886—87 tijn op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 20 Mei 1887- De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Het 4e kwartaalskohier van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1886—87 is op hedea ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht lijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 20 Hei 1887. De Burgemeester van Goes, 1. G. DE WITT HAMER. De uren van aankomst en vertrek der treinen te Goes zijn met de aanstaande zomerdienst regeling de volgende Uit Vlissingen komen hier treinen aan des voor middags te 7.11 en 10.5 u. en des namiddags 2.43, 6.31 en 8.9 u. Uit Rozendaal komen treinen des voormiddags te 8.51 en 11.29 u. en des namiddags 1 17, 5.2 en 8.20 u. Het heeft onze aandacht getrokken, dat de trein die te 5.2 van hier vertrekt eerst te 6 n. te Middel burg aankomt. Wellicht staat dit in verband met de kruising van treinendoch het is ook mogelijk, dat de ons verstrekte opgave omtrent bet nur van aan komst van dien trein eene onjuistheid bevat. Het blijkt intusschen, dat alle treinen behouden blij ven en dat de grootste verandering daarin bestaat, dat de trein van 12 o. een half uur is vervroegd, wat wel in het voordeel van het locaal verkeer mag geacht worden. Het is moeielijk uittemaken welke overwegingen den meesten invloed hebben uitgeoefend op de vaststelling dezer dienstregeling, maar wij gelooven, dat de pogin gen uit de verschillende plaatsen aan de Zeeuwsche lijn om de bestaande regeling te bandhaven bet hare daar toe hebben bijgebracht. Wij brengen daarom een woord van hulde aan de personen, die tot de adres-beweging bet initiatief hebben genomen en aan allen, die deze hebben ondersteund. Het welslagen hunner pogingen zal wel hunne beste belooning zijn. Men zal zich herinneren, dat op 26 Maart jl. alhier een vergadering van voorstanders der h o m o e o - p a t h i e gehouden is met het doel hier eene afdeeling te stichten der Haagsche vereeniging. Toen werden de meesten door de hooge contributie weêrhouden om toetetreden, zoodat het vereischte aantal van 20 leden voor eene afdeeling niet aanwezig was. Men richtte toen eene zelfstandige Goesche vereeniging op, doch intusschen is het den heer Quist gelukt hier eene af deeling tot stand te brengen van 25 personen, waarvan 17 uit onze en 8 uit omliggende gemeenten. Gistermiddag nu werd in het gebouw der Chris telijke school weder eene vergadering gehouden, waarin de Goesche vereeniging werd opgeheven, waarna de leden daarvan, voor zoover zij geen lid der afdeeling waren, als begunstigers toetraden tegen eene contri butie van 1. In die vergadering werd o. a. mede gedeeld, dat de homoeopatbie meer en meer veld wint en dat reeds 4 Hollandsche geneeskundigen besloten hebben deze geneeswijze te gaan bestudeeren. Nog werd een bestuur der afdeeling gekozen, doch aangezien nog niet bekend is of de benoemden zich ie keuze laten welgevallen, is ons verzocht hunne namen nog niet te vermelden. De Kadervereeniging Oefening kweekt kennis" der dienstdoende schutterij alhier zal hedenavond voor het eerst een huishoudelijken schietwedstrijd houden. Werkelijk is Woensdag door dhr. B. Quist al hier appèl aangeteekend van het bekende vonnis van het kantongerecht. In 1881 werd vanwege het Ned. werkl.-verbond een prijsvraag uitgeschreven voor het beste ont werp van een vragenboek" dat als toelichting zou kunnen dienen van het programma, hetwelk het ver bond in zijne statuten heeft neergeschreven. De daar toe benoemde jury, bestaande uit dhrn. mr. M. J. De Witt Hamer, B. H. Heldt, J. C. Van Marken jr., Th. De Rot en mr. B. H. Pekelharing kenden den prijs in het volgend jaar toe aan het werkje van onzen stadgenoot dhr. S t i g t e r. Thans is dit werkje, waarvan de uitgave door verschillende omstandig heden was vertraagd, zorgvuldig bijgewerkt in het licht verschenen. Het bericht der benoeming van den heer G. E. Van Krieken tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hansweerd was niet geheel juist, aangezien Hansweerd geen postkantoor maar slechts een hulp kantoor der posterijen heeft. Den heer Van Krieken, directeur van het rijkstelegraaf kantoor aldaar, is tevens het beheer der hulppost opgedragen. Thans is naar men ons meldt ook te Kats de armenpractijk opgedragen aan dr. Q. J. M. Janssen te Wissekerke. Ierseke. Tengevolge van bet enorm groot aantal pannen, dat in 1885 voor de oestercultuur werd ge legd, was het getal pannen, dat den vorigen zomer aan de zee werd toevertrouwd, aanmerkelijk minder. Dezen zomer zal het weer veel geringer zijn. Daardoor zijn nu, anders de drukste tijd van het jaar, de werkzaamheden aan de oestercultuur zeer slap en zijn reeds eenige werklieden bedankt, terwij), naar wij vernemen, al spoedig een nog aanzienlijker getal zal volgen. 's-Gravenpolder. Herbenoemd als gezworen van het waterschap Middel-Zwake de heer C. M. Boonman. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een Kon. besluit, in zake het beroep van J. A. E c k h a r d t, te Ierseke, tegen een besluit van B. en W., waarbij afwijzend is be schikt op zijn verzoek om ontheffing te verkrijgen van de voorwaarden, waarop aan J. Sandee jr. vergunning is verleend tot het oprichten van een smederij. Met handhaving van het besluit wordt het beroep ongegrond verklaard. Naar men uit Bruinisse aan de Z. Nb. meldt, is deze week de posthittendienst tusschen die gemeente en Zieriksee, in gebruik gesteld. Deze dienst is voor die gemeente en zeker ook voor de tusschen- liggende een groote verbetering, daar de brieven enz. vroeger en meer geregeld aankomen. De Belgische Regeering heeft besloten tot aankoop te Glasgow van twee nieuwe stoomschepen, die een snelheid van 20 knoopen per uur hebben. In middels is in Engeland een snelvarend stoomschip ge huurd. Met die middelen hoopt de Belgische regeering althans nog een deel van den Duitschen maildienst over Ostende te behouden. De regeling, welke den postdienst over Vlissingen leidt, betreft immers slechts het Noorden van Duitschland met Oberhausen als de marcatiepunt. Deze bedrijvigheid van België prikkele ook ons tot te meer ijver, zegt het Dagblad. Naar aan de Zw. Ct. wordt verzekerd, "moet bij den Minister van Waterstaat, den heer Van den Bergb, die, volgens gerucht, reeds lang wenschte af te treden, thans het besluit vaststaan, om eerlang aan dat voornemen gevolg te geven. Naar men verneemt, zal er binnenkort een postpakketdienst op Ned.-Indië in werking treden. De pakketten, tot een maximum van 5 kilogram, zullen met de stoomschepen van de Maatschappij «Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd worden ver zonden en in Indië door die maatschappijen verder naar de plaatsen van bestemming worden geëxpedi eerd. De uit Indië verzonden pakketten worden hier te lande verder per post bezorgd. De heeren Van der Feltz, Gleichman, Borgesius, Van Houten en De Vos Van Steenwijk hebben op de additioneele artikelen een amendement voor gesteld dat strekt om de voorgestelde bepalingen om trent het kiesrecht te veranderen en uit te breiden. De door de regeering voorgestelde bepalingen om trent het kiesrecht leiden er toe, dat in de grootere gemeenten bijna geen gezeten werklieden het kiesrecht erlangen, terwijl deze klasse van ingezetenen in de plattelandsgemeenten wel wordt bereikt. Het blijkt dat de belasting op het personeel op het platteland tot eene in welvaart en ontwikkeling lagere bevolkings klasse is uitgestrekt, dan in de grootere gemeenten. Ten einde met de hieruit outstaande onevenredigheid rekening te houden, is het noodig bij de regeling van het kiesrecht af te wijken van de grenslijnen, die de personeele belasting stelt ten aanzien van de bereke ning der remissiën voor den grondslag der huurwaarde. Terwijl de regeeriDg voorstelt bet kiesrecht slechts te verbinden aan de voor de volle huurwaarde aange slagen perceelen, sluit het amendement zich hieraan slechts aan, voor zoover de gemeenten betreft, welke eene kom hebben beneden 5000 zielen. Voor de ge meenten, wier kom tusschen 5000 en 36000 inwoners heeft, wordt het kiesrecht ook verbonden aan de per ceelen die voor 3/« in de huurwaarde worden aange slagen, en in de gemeenten met eene kom van boven 36000 zielen aan eiken aanslag. Het aantal woningen, aan welker bewoning het kies recht verbonden zal zijn, bedraagt volgens het regee- ringsvoorstel 349,959 en volgens het amendement 384,913. De andere bepaling strekt om personen, die een afzonderlijk perceelsgedeelte bewonen, doch daarvan niet rechtstieeks aan de schatkist betalen, het kies recht toe te kennen, indien de huurwaarde van dit perceelsgedeelte het gestelde minimum bereikt. Voorts wordt nog in de gevallen voorzien, dat gezeten of ontwikkelde personen het kiesrecht niet zouden erlangen, hetzij omdat zij bij een ander gezin inwonen, zonder een bepaald perceelsgedeelte afzonderlijk in huur of gebruik te hebben (inwonende zonen, onderwijzers, kapelaans, enz.), hetzij omdat de huurwaarde van het door hem bewoonde perceel of perceelsgedeelte beneden het minimum blijft. Om ook deze te bereiken, strek ken de bepalingen van het amendement. De in het amendement voorgestelde regeling zal de grondslag van het kiesrecht kunnen blijven, totdat eene hervorming van het belastingstelsel nauwkeuriger gegevens oplevert om het meer welvarende deel der werklieden te onderscheiden van dat deel van hen, hetwelk tot het proletariaat nadert. Daarentegen zal de aanneming van het voorstel der regeering door zijne onregelmatige en ongerechtvaardigde uitsluitingen er slechts toe kunnen leiden, de agitatie op dit gebied te verlevendigen en dadelijk eene nieuwe kieswet te doen eischen. De invoer van vee in Pruisen is niet in het algemeen toegestaan maar alleen voor dragend vee kan de vergunning tot invoer in het Duitsche rijk verleend worden aan landbouwers, die dusdanig vee voor eigen gebruik behouden of noodig hebben. De bepalingen voor dien invoer zijndat de herkomst van het dier door den burgemeester der plaats moet geconstateerd wordendat in de laatste drie maasden in die plaats geene besmettelijke veeziekte hebbe ge- heerscht en dat het beest, hetwelk met juiste om schrijving van kleur, ouderdom enz. moet worden aan geduid, van een gezonden stal kome. De heer Tonrniaire is, geheel hersteld, tot de zijnen teruggekeerd. In September a. s., bij de ope ning van het winterseizoen, zal hij zijne loopbaan bij de vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" vervolgen. Het Bulletin international de VElectricité meldt «Naar het schijnt, hebben de regeeringen van België en Nederland zich met elkander verstaan over bet tot stand brengen van eene telephoonverbinding tusschen Brussel en Amsterdam. «Zoodra zij gereed is, zal de nieuwe lijn worden aangesloten aan die op Parijs, zoodat wij weldra naar Amsterdam zullen kunnen telepboneeren". Men schrijft ons uit 's-Gravenliage s De discussie over den heer De Vos Van Nederveen Cappel in de zitting van de Tweede Kamer van 11. Dinsdag heeft het aanzien van den Minister Du Tour Van Bellinchave niet doen stijgen. Deze raadsman des Konings, zoo door geboorte als door de uitoefening van de waardigheid van Opperceremoniemeester ten Hove, man van vormen bij uitnemendheid, heeft, gewis in eenige onbewaakte oogenblikken, zich nitdrukkingen laten ontvallen, die elders dan achter een Ministertafel zouden gezocht worden. Wanneer men handelingen en gedragingen laat doorschemeren, als de Minister deed ten aanzien van den heer De Vos, dan ware 't beter geweest tot de Kamer rondweg te zeggen, dat bedoelde eervol ontslagen titularis onwaardig was langer de be trekking van onder-directeur in de gestichten te Veen- huizen te vervullen. Door te verstaan te geven, wat de Minister nu te verstaan gaf, laadde Z. Exc. den schijn op zich dien ondergeschikte eens te hebben willen inpeperen het stukje, dat hij Z. Exc. door zijn beklag en het daarop gevolgd alles behalve malsche rapport gebakken had. Terecht maakte deze wijze van de verdediging van 's Ministers beleid weinig indruk op de Kamer. Z. Exc. kreeg nog harde noten te kraken, maar daar men algemeen er tegen opzag verder den neus in dit wespen nest of, om met den heer v. d. Feltz te spreken, «in die vuile boel" te steken, volstond de Kamer met de conclusie aan te nemen van het welbekende gestrenge rapportaanneming van de inlichtingen der Regeering voor kennisneming, maar bovendien den betrokken Minister het vei slag toe te zenden, in welke laatste clausule volgens den heer Borgesius voldoende veroor deeling lag van 's Ministers houding. Van zeer respectabele zijde werd mij medegedeeld, dat de benoeming des heeren De Vos tot onder-direc teur geschiedde onder de volle verantwoordelijkheid van den Minister. Toen deze de portefeuille van wijlen mr. Modderman overnam, vroeg de heer Du Tour als naar gewoonte of hij als opvolger nog iets voor zijn voor ganger kon doen, waarop de heer Modderman hem de belangen van den heer De Vos voordroeg. Dat deze kort daarop inderdaad werd benoemd, geschiedde, nadat omtrent den sollicitant inlichtingen waren ingewonnen en de inspecteur der gevangenissen enz. zich met de keuze had vereenigd. Gevoegelijk had de Minister dus ook wijlen mr. Modderman buiten spel kunnen laten de benoeming was een eigene daad. De Nieuwe Rott. Ct. sprak dan ook als haar oor deel uit«dat het gemis aan waardigheiddoor den Minister in bedoelde Kamerzitting ten toon gespreid, kennelijk aan niet weinigen heeft aanstoot gegeven". •«^FixwutKxsstaitJUiMrinmTfsnssaBxmaBsmtmmÊBmaammBÊimmMaBimmmamiÊm^m Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aanstaanden Zaterdag hoopt de heer S. De GraafT, oud-hoofdocderwijzer te Bruinisse, zijn 90sten geboorte- d.ig te vieren. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden examen voor bewaarschool-onderwijzeressen is voor de akte A o. a. geslaagd mej. W. P. Van Houte te Westkapelle. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 20 Mei 1887, zijn de navolgende personen veroordeeld: P. C. B. te Ierseke, G. v. G. te Kortgene, J. H. en J. S., zwervend, wegens openbare dronkenschap ieder tot 0,50 boste, subs. 1 dag hechtenisW. B. te Kolijnsplaat, I. K. te Kortgene, M. v. V. te Wemel- dinge, wegens het verstoren der orde, ieder tot 3 boete, subs. 1 d. h.J. C. v. H. te Goes, wegens het verstoren der orde in dronkenschap tot 5 boete, subs. 2 d. h.A. P. te Ierseke, wegens het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen van vee op eens anders wei- of hooiland tot 1 boete, subs. 1 d. h. P. P., C. De K E. W. te Santvliet (België), wegens het zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders bezaaiden grond, ieder tot 1 boete, subs. 1 d. h. J. D. te Hoedekenskerke, P. N. te Kapelle, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, ieder tot 10 boete, subs. 3 d. h.S. P., N. H., F. H. te Klinge, J. v. O., L. S., E. De S., M. M. en A. M. allen te Kamperland, wegens het bevisschen der Schelde en Z. stroomen zonder het vereischte consent, ieder tot ƒ0,50 boete, subs. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging werd J. J. te Kort gene, beklaagd van het laten losloopen van een hond zonder voorzien te zijn van den vooi geschreven muilkorf. Vrijgesproken werd J. V. te Wemeldinge, beklaagd van overtreding van het reglement voor de rijkskanalen. OPENBARE VERGADERING ViN DEN Raad der gemeente Goei, op VRIJDAG den 20 MEI 1887, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren B. M. Den Boer, jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont en J. P. S. Jonquière. I. De notulen der vergadering van den 22 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen a. dat door Ged. Staten enkele opmerkingen en bedenkingen zijn gemaakt omtrent het onlangs vast gestelde reglement voor de vereeniging van werklieden en deze met de voorstellen van B. en W. in de vol gende vergadering in behandeling gebracht zullen worden b. dat de kas en boeken van den directeur der gasfabriek geregeld zijn opgenomen en in orde bevonden; c. dat door den secretaris aan de gemeente ten geschenke zijn aangebodende portretten in photo lithographic van HH. MM. den Koning en de Koningin, welke portretten eene plaats hebben erlangd in de trouwzaal d. dat voor de verzameling van geschiedenis is ge schonken eene kleine banier, do«r een der loterij- vereenigingen gebruikt bij den optocht, tijdens het Blaubeenfeest in 1877; e. dat tot adsistent-keurmeester van vleesch en visch is benoemd Christiaan Van Hoorn, zulks voor- loopig van 1 Mei tot 31 December 1837. De heer dr. Callenfels vraagt of de benoemde ad- sistent verstand van het kenren heeft. De Voorzitter antwoordt, dat de benoemde van zijn prilste jeugd af met zijn vader het vak van loonslachter heeft uitgeoefend, zoodat B. en W. ook krachtens andere mededeelingen omtrent den persoon van Van Hoorn bij hem genoegzame kennis meenen te mogen veronderstellen. De heer dr. Callenfels bedankt voor deze inlichting. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Gel. Staten tot goedkeuring der raadsbesluiten omtrent het aangaan eener geldleening voor de uitbreiding der gasfabriek en de uitgifte van

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1