1887. N°. 59. Donderdag 19 Mei. 74sle jaargang. Vaccineeren of Hervaccineeren. GOES® Dn uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad 4^5^' aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ''li I. OPENBARE VERGADERING van den Baad «Ier gemeente Goes, op VRIJDAG den 20 MEI 1887, des namiddags te 2 uren. Goes, den 17 Mei 1887. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandelino: I. Notulen. II. Mededeelingen, III. Ingekomen stukken. IV. Bepaling van den factor en vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1887. V. Voorste! van de heeren C. L. M. Lambrechtsen en dr. A. Isebree Moens, betrekkelijk een onder zoek naar de mogelijkheid eener schietbaan, met adressen van adhaesie en advies van Burg. en Weth. VI. Opmerkingen van Gedep. Staten omtrent de verordening in het belang der openbare gezond heid, met voorstel van B. en W. VII. Voorstel van Burg. en Weth. tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1886. VIII. Aanvraag van het bestuur van het Gasthuis om machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1886. II. Verzoek van W. N. Van Heijl om vergunning tot het maken eener brug over de sloot achter de Laurens Pieter Van der Spiegelstraat. De heer J. K O O.MAN Azgenees- en heelmeester dezer gemeente, zal in de Soepkokorij zitting houden op Woensdag den 25 M e i a. sdes namiddags te 1 uur precies, tot het gratis De ingezetenen worden dringend uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Goes, den 18 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 18 Mei 1887. Gisteravond had in de sociëteit V. O. V. alhier de jaarlijksche bekroning plaats vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim. Waar het Comité telkenmale het besluit neemt, dat de bekroning op dezelfde wijze als het voorgaande jaar zal plaats hebben, daar wordt het moeielijk in het verslag dier feestelijkheid veel verandering te brengen. Wij kunnen ons daarom ditmaal wel bepalen tot de mededeeling, dat de voorzitter van het Comité, dhr. Z. D. Van der Bilt La Motthe, de kinderen op harte lijke wijze toesprak en ze aanspoorde om door getrouw schoolbezoek het bewijs te leveren, dat zij zich tot nuttige leden van de maatschappij wenschen te vormen, of voor zoover zij de school verlieten, in hun verder leven steeds dien zelfden ijver ten toon te spreiden, als zij op de school hadden gedaan. Maar tevens wees hij er met nadruk op, dat ook in 1886 het verzuim weder was verminderd, zoodat kon geconstateerd worden dat de werking van het Comité in alle opzichten eene nuttige was en dat zijne mid delen om het getrouw schoolbezoek optewekken, waar toe het door de bijdragen van de gemeente en van de ingezetenen werd in staat gesteld, doeltreffend waren. Van school B, hoofd dhr. A. Van Schelven, werden bekroond 224 kinderen of 90 pet., waaronder 191 leer lingen met 0 verzuim al deze kinderen ontvingen een boekgeschenk. Van school C, hoofd dhr. D. H. C. Ittmann, werden 117 kinderen of 66 pet. bekroond, waaronder 86 met 0 verzuimdeze ontvingen behalve een boekgeschenk eene inschrijving op de spaarbank ad 1. Van school D, hoofd dhr. J. D. Van den Berge, vielen 29 kinderen of 90 pet. der leerlingen in de termen om bekroond te wordenonder deze waren 21 kinderen met 0 verzuimen; deze ontvingen behalve een boekgeschenk eene inschrijving op de spaarbank ad ƒ1,50. Voorts werd nog aan 62 leerlingen, welke de school hebben verlaten, een getuigschrift van getrouw school bezoek uitgereikt, terwijl door regenten van het Wees huis aan 4 weeskinderen eene belooning voor vlijt en goed gedrag werd geschonken. Het totaal verzuim op de 4 openbare scholen was in 1886 2.9 pet. tegen 3.6 pet. over 1885. Als gewoonlijk zongen de kinderen af en toe eenige stukjes, terwijl door een zevental weesmeisjes enkele zangstukjes werden uitgevoerd onder leiding van den heer Van den Berge, die met het meeste genoegen door de aanwezigen werden aangehoord en met luiden bijval werden begroet. Toevallig herdacht dbr. Van Schelven gisteren zijn geboortedag en gaarne voldeden de kinderen van school B aan het verzoek van den voorzitter om ter eere van hun onderwijzer een «Lang zal hij leven1' aan te heffen, waarna zij met een feestlied van eigen maaksel ter eere van den jubilaris het gebouw verlieten. De Staatscourant van heden bevat o. a. de statuten der naamlooze vennootschapmaatschappij voor oestercultuur Concordia te Goes. Het kapitaal bedraagt 13000,verdeeld in aandeelen van duizend gulden. De vennootschap wordt bestuurd door eeu directeur en een secretaris-penningmeester, onder toezicht van drie commissarissen, welke allen in de eerste vergadering der vennootschap benoemd worden. Ter aanvulling van het bericht omtrent de buitengewone algemeene vergadering der werklieden vereniging «Eigen Hulp" alhier deelt men ons nog mede dat art. 1, vermeldende het doel der ver- eeniging, ook als zoodanig aangeeft het verstrekken van goede lectuur, het doen houden van voordrachten en het houden van gezellige bijeenkomsten. In ver band daarmede is de wekeiijksche contributie der leden gebracht van 10 op 12 ets., van welk bedrag 10 ets. zal worden gestort in het ziekenfonds, terwijl de resteerende 2 ets. zullen strekken tot vorming van een reservefonds voor de doeleinden hierboven ver meld. Uit ditzelfde fonds zal ook een lid, wanneer hij langer dan 12 weken in éen vereenigingsjaar ziek is, uitkeering kunnen ontvangen. Voorts bepaalt het reglement thans, dat er kunnen zijn begunstigers tegen eene jaarlijksche bijdrage van 1, doch deze mogen de vergaderingen niet bijwonen. Ook kunnen voortaan geene leden worden aangenomen, die volgens het oordeel van het bestuur de gegoedheid bezitten om begunstiger of buitengewoon lid te zijn. Nog zijn verschillende andere artikelen gewijzigd, o. a. die, welke betrekking hebben op de uitkeering aan en het toezicht op de zieken en op het beheer van den penningmeester. Men schrijft ons uit Wolfertsdijk Met uwen verslaggever der raadsvergadering van 6 Mei jl. stel ik de vraag: wordt het ware belang der gemeente wel steeds door de raadsleden leden van Gemeente-belang" behartigd 7 Door het dezer dagen gewezen vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij het met 4 tegen 3 stemmen genomen besluit van den Raad dezer gemeente, om J. Van de Kreeke van de lijst der kiezers voor leden van den gemeenteraad te schrappen, is vernietigd, is opnieuw gebleken, dat de aanhangers van «Gemeente-belang", ondanks hun eigen geleerdheid en de adviezen van jurist en niet jurist, den bal nog al eens misslaan of is het slechts hun doel het dagelijksch bestuur voortdurend te contrari- eeren 7 Dat mag men niet veronderstellen, want daar voor treft men onder de leden van «Gemeente-belang" nog te wel opgevoede en beschaafde leden aan. Wat mag de oorzaak der contra-mine zijn 7 Veel succes hebben de partijmannen met deze voor hen zoo verkwikkende bezigheid nog niet gehad. Resumeerende toch blijkt: Dat de raadsleden Verschuure en Van Damme zich in Augustus 1885 hebben verzet tegen de benoeming van den heer M. De Kater tot wethouder. Waarom? Redenen geven die heeren van hunne handelingen in den regel niet op. De benoeming was wettig geschied de opposanten ontvingen uit 's-Hage eene afwijzende beschikking op hun verzoek tot vernietiging dier be noeming. B. en W. hielden in 1885 de aanbesteding van het onderhoud der gemeentewerken. Een paar volgelingen van de vereeniging «Gemeente-belang", een wagen maker en timmerman, wilden hunne inschrijvings briefjes nog inleveren, terwijl de tijd daartoe reeds ver streken was; natuurlijk werden die briefjes geweigerd. De list was gelukt, prachtig onderwerp tot protest De Raad besloot tot vernietiging der aanbesteding; de bedoelde inschrijvers dienden een adres in aan den Koning. Welk resultaat werd verkregen 7 De beslis sing uit de residentie was in het nadeel der oppositie; de aanbesteding was wettig geschied«Gemeente-be lang" had ongelijk Sedert bedoelde aanbestedingen worden gehouden, (welke niet door of met medewerking van Gemeente belang" zijn ingevoerd) geniet de gemeente jaarlijks een aanzienlijk geldelijk voordeel, en valt het niet meer voor, dat een ambachtsman zijne rekening aan de ge meente met 20 pet. vermindert, omdat B. en W. haar anders weigerden goed te keuren. In 1886 zou men den gemeente-ontvanger West- strate eens een dienst bewijzen met 4 tegen 3 stem men (iedereen weet natuurlijk wie tot het viertal behooren) werd besloten, den gemeentebode op risico van de ingezetenen de gemeente toekomende gelden bij den rijks-ontvaDger te Heinkenszaud te doen afha len. Weststrate vervult deze taak steeds nog persoon lijk, omdat «Gemeentebelang" weer fiasco leed, want Z. M. de Koning heeft het besluit, als in strijd zijnde met de wet, vernietigd. «Gemeenttbrlsng" verminderde de uitgaven der re kening over 1885 met 699,doch Gedeputeerde StateD, doende wat des Gemienteraads is, namen er weer 674,van in de rekening op, en verminderden de uitga v*r, zooals die door B. eri W. waren voor gesteld enkel met 25,jaarwedde van den deur waarder. Groot gelijk hadden de vier vreede mannen in dit geval dan ook al niet Gemeentebelang" wilde een waarnemend secretaris benoemen, nadat zulks door B. en W. krachtens da gemeentewet en bestaande verordening was geschied. Het raadsbesluit om tot die benoeming over te gaan werd ter vernietiging voorgedragen en onderging dat lot. Tot groote Uvredenhetd zoowel van het dage lijksch bestuur, als van het weldenkend deel der in gezetenen, wordt de betrekking van waarnemend se cretaris door den hear P. v. d. Voorde bekleed. itGemeen'ebelangbracht bezwaren in tegen de benoeming door B. en W. van de heeren P. Van der Voorde tot kantoorhouder der telefoon en I. De Bakker tot diens vervanger en verlangde de te niet doening dier aanstellingen. De Minister van W. H. en N. hechtte zijne goedkeuring aan die benoemingen en bezorgde alzoo genoemde club in den Raad opnieuw eene teleur stelling. Wat de leden van «Gemeentebelang" in hunne quali- teit van raadslid hebben gedaan bestaat o. m. hierin Het op de kiezerslijst voor 1886 plaatsen van een persoon welke niet op de kohieren der directe belas tingen was aangeslagen. De Voorzitter van den Raad, geen kiezer zijnde, kon zich hiertegen niet verzetten en moest dat besluit worden uitgevoerd. De jaarwedde van den gemeente-veldwachter, tevens bode, na eene drie-en-twintig jarige getrouwe plichts betrachting, te verminderen met 30. Den ambtenaar ter secretarie indirect te ontslaan, of beter gezegd hem zijne betrekking te ontDemen, door zijne jaarwed ie ad f 100 van de begrooting te schrappen. Getracht het telefoonkantoor op te heffen, doch op dit besluit is men teruggekomen, op last van hooger- hand. d. w. z. persoonlijk daarbij belanghebbende leden van Gemeentebelang. Aan de heeren D. W. Den Herder en J. Kallemein ontnemen hunner betrekking als lid van het Burger lijk Armbestuureen gevolg van het besluit, genomen op voorstel van A. Verschuure. om het getal leden van het Armbestuur te vermeerderen. De onheusche bejpgening genoemden heeren daardoor aangedaan moet ieder weldenkend mensch grieven en deze handelwijze var. de vier raadsleden («Gemeente belang" in den Raad vertegenwoordigende) moet ieder ten hoogste afkeuren. Een ieder oordeele. Wat de raadsleden Philipse, Verschuure en Jacobs niet hebben gedaan, is het nakomen der bij her haling gedane beloftewij znllen den hoofdelijken omslag verminderen, de lasten der burgers ver lichten. Het was bespottelijk aan die belofte eenig geloof of waarde te hechtenvermindering behoort, althans in de eerste jaren, tot de onmogelijkheden. Waarom 7 De reden ia doodeenvoudigOf gaat onze gemeente niet gebukt onder verscheidene geldleeningen, voor jaren onder het toenmalig bestuur reeds aan gegaan, ten behoeve van een te bouwen ziekenhuis; aanleggen der dorpsstraatbouwen onderwijzerswoning te Oostkerkeaankoop brandspuit enz. Waarbij later nog gekomen zijn de geldleeningen voor de versroo- tingen van het schoolgebouw te Oostkeike, de onder wijzerswoning te Oud-Sabbiuge, alsmede voor den aan koop en verbouw der dokterswoning. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat deze geldleeningen nog voor het geheel of ten deele moeten worden afgelost en het jaarlijksch rentebedrag eene belangrijke som op de begrooting uitmaakt, dan be hoeft men het in de rekenkunst nog niet ver gebracht te hebben om in te zien, dat er in de eerste jaren wei geen sprake kan zijn van vermindering van het hoofdgeld. Wanneer nochtans van de zijde van «Gemeente belang" zulk eene vermindering in uitzicht gesteld en toegezegd wordt, dan heeft deze toezegging geen andere waarde dan die van eene hoogdravende verkiezings manoeuvre en indien er in Juli nog kiezers zijn, die zich door dergelijke beloften laten paaien en meeslepen om op de candidaten van «Gemeentebelang" hunne stem uit te brengen, zij kunnen zich nu reeds ver zekerd houden, dat ze zich goedsmoeds zand in de oogen hebben laten strooien en dat ze bedrogen znllen uitkomen. Maar het is te vertrouwen dat zij, die onder de kiezers zich mannen gevoelen, fi'r op hun doorzicht en onafhankelijkheid, zich dan ook niet als kinderen bij den neus zullen laten nemen. Tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Hansweerd is benoemd de heer G. E. Van Krieken, telegraafdirecteur te Brielle. Kolljnspliat. In de vergadering van de ingelan den van den Oud-Noord-Bevelandpolder, Maandag 11. alhier gehouden, werd rekening en ver antwoording over 1886/87 gedaan. Daaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 23002,32% en de uitgaven ƒ20190,24, zoodat het batig saldo f 2812,08 bedraagt. De begrooting voor 1887/88 bedraagt in ontvang en uitgaaf ƒ24755,49. Tengevolge van het overlijden van den dijkgraaf, den heer J. De Regt, werd voor de vacature het vol gende drietal opgemaakt: lo. de heer J. Swemer, fungeerend dijkgraaf2o. de heer N. Tazelaar3o. de heer J. Tazelaar, beiden gezworenen. In de gisteren te Middelburg gehouden vergade ring der Commercie-compagnie is een com missie benoemd om te onderzoeken wat er in de tegen woordige omstandigheden in het belang der compagnie te doen is. Tot leden dier commissie zijn gekozen de heeren J. P. Fokker, B. A. Verheij en W. van Uije JJzn. (M. Ct.) Westelijk Zeeuwscli-Vlaanderen. De tram in dit district werd eene week geleden voor het publiek beschikbaar gesteld en men mocht zich gedurende de afgeloopen week in een groot aantal passagiers ver heugen. De fraaie waggons, die ieder 52 plaatsen be vatten, zijn smaakvol ingericht. Dat ook het leggen d-r rails aan bekwame handen werd toevertrouwd blijkt, daar dérailleeren nog geen enkele maal plaats had en men van het zoo onaangename stooten of schokken, dat op menige tramlijn geschiedt, hier be vrijd blijlt. De verzending der post heeft thans door middel van den tram plaats, zoodat de postkar is verdwenen. De dienstregeling, die in overeenstemming met die van de stoomboot op de Wester-Schelde is gebracht, laat niets te werschen over. Alleen het betrekkelijk hoog tarief weerhoudt nog menigeen, van den tram gebruik te maken. De directie zal hierin echter later, naar we vernemen, eene gunstige verandering brengen, evenals dit met de stoomboot van Breskens op Vlis- singen geschiedde. Jammer, dat zoovele rijtuigverhuurders reeds nu het nadeel moeten ondervinden, dat de tram hun berokkent. Een voerman te Aardenburg zag zich reeds genoodzaakt, zijne voertuigen van de hand te doen. De heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Groede enz., en gedelegeerd commissaris van de tram BreskensMaldeghem, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Groede. De schaapspokken in deze gemeente zijn gewekenaanstaanden Donderdag zal het ont smettingsdetachement van hier gaan. Bij kon. besl. is aan M. W e s d o r p, te Tolet» op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzien. Ie kl. bij de visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met behoud van aanspraak op pensioen. Eenige eigenaars van hoogaarzen te Bruinisse hebben in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaai de tusschenkomst dier vergadering ingeroepen tot wijziging van het reglement voor de meting der binnenvaartuigen, aan het recht van patent onderworpen, vastgesteld bij konink lijk besluit van 22 April 1852 Staatsblad (no. 64). In dat reglement wordt voorgeschreven, hoe de belastbare ruimte der binnenvaartuigen moet worden vastgesteld, waardoor die ruimte veel grooter wordt aangeslagen, dan zij in werkelijkheid is. Van de ge meten belastbare ruimte hangt niet slechts af de grootte van het papent, maar ook andere uitgaven, zooals het havengeld, zoodat tengevolge van di ge breken in het reglement de eigenaars van hoogaarzen te veel betalen. De regeering heeft erkend, dat het reglement niet deugt, en reeds in 1882 eene commissie benoemd om een nieuw reglement te ontwerpen. Dezze commissie heeft in het begin van 1883 een concept-reglement aan den Minister van financiën aangeboden, maar tot hiertoe is aan deze zaak geen gevolg gegeven, wes halve de adressanten de tusschenkomst der Tweede Kamer inroepen. De Eerste Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 23 dezer, 's avonds te acht uren. In Juli van dit jaar, op nader te bepalen tijd en plaats, zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der dir. bel., invoerr. en a cc., en wel voor 25 plaat sen de verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten vóór of uiterlijk op 15 Juni a. s. bij het dep. van Financiën zijn ingekomen, met een geboorte akte van den adspirant en het bewijs dat hij Neder lander is. Om tot het examen te worden toegelaten, m men bij den aanvang van dit jaar den vollen dom van 18 jaren bereikt hebben.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1