1887. N°. 58. Dinsdag 17 Mei. 74sle jaargang. De Secretarie der gemeente DE INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MILITIE Politiek overzicht. ■<S*&sC£*C3bC&~- «OME Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derielfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. zal alhier gehouden worden op VRIJDAG den lOen JUNI aanstaande, des voormiddags te 10 uren, in de Koopmansbeurs, waartoe de verlofgangers zich moeten verzamelen voor dat gebouw. Aan deze inspectie zijn ook onderwar pen de verlof gangers der lichting 1882, yermits aan deze het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven. Mitsdien worden alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, die vóór den 1 April 11 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behoorenten ernstigste aangemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 133). 2. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buitenslands begeven. (Art. 136). 4. De verlofganger, die artt. 133,134 en 136 niet naleef t wordt in werkelijken dienst geroepen en gedu rende drie maanden gehouden. (Art. 137). 6. De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukkeu, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art 138, 139, 140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onder zoek voor den militie-commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130). 7. Behoudens bet bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij- gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding en uitrustingstukken bij bet on derzoek niet in voldoende staat worden bevonden 4. die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 141). 8. Onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 143). 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan net feit, sub 4 art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie- commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden (Art. 144). 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145). 11. Elk, die voor de militie ia ingeschreven en ieder, die daarbij is ingeliifd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende het eerste jaar van hunnen diensttijd (Art, 9 en 74). 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126) Goes, den 14 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes» J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal op a. DONDERDAG DEN 19 MEI, uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal alleen van li tot 12 nren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 14 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, HARTMAN (9—13 Mei.) Het werk der Grondwetsherziening is in de afgeloo- pen week weder een groote schrede nader tot het einde gekomenniet echter door het groot aantal artikelen, dat werd afgehandeld, maar voornamelijk door de schor sing van het di bat over het zesde hoofdstuk: Van den godsdienst. Het is evenwel niet om maar spoedig aan het einde der herziening te zijn, dat wij ons verheugen, dat hoofdstuk VI voorloopig met rust is gelaten, maar wel omdat in deze tijden van kei kelijke troebelen, ter wijl eerlang de Nederlandsche rechter in vbIb kerke lijke quaestiën zal hebben uitspraak te doelhet debat over deze materie zeer lang en zeer onvruchtbaar zou zijn geweest en zelfs deze quaestiën neg slechts inge wikkelder zou hebben gemaakt. Het was dan ook voornamelijk op dien grond, dat de Kamer met schier algemeene stemmeB het denkbeeld van den heer Schaepman ondersteunde om bij dit hoofd stuk in afwijking van de tot nutoe gevolgde ge woonte eerst par. 1 te behandelen, waarin de wen- schelijkheid der aan te brengen wijzigingen werd uit gedrukt. Het lijdt geen twijfel of bij stemming over die paragraaf zou deze met een groot aantal stemmen zijn verworpen; doch zoover kwam het niet, want de regeering haastte zich schorsing van het debat over dit hoofdstuk te vragen, vermoedelijk wel met de be doeling om het geheele voorstel tot wijziging van dit hoofdstuk terug te nemen. Nochtans vonden bij het algemeen debat dhrn. Lohman, De Meijier en De Beau fort gelegenheid hnnne meening over deze zaak te uiten en vooral de eerste heeft daarbij in eene rede, die uitmuntte door kalmte en helderheid van betoog, de kerkelijke quaestie van deze dagen en het ontstaan van het financieel verband tusschen Kerk en Staat uit eengezet. De Kamer was echter in de week, eindigende met 7 Mei, nog niet met h t vijfde hoofdstuk (justitie) teneinde gekomen, maar was g. bleven midden in het debat over het hoogst belangrijke amendement van den heer Greeve omtrent de benoeming van de leden van den Hoogen Raad. Zooals men weet strekte dit amendement om te breken met het tegenwoordig grondwettelijk voorschrift, dat de nominatie voor het lidmaatschap van het hoogste rechtscollege wordt op gemaakt door da Tweede Kamer en dit recht in het vervolg toe te kennen aan den Hoogen Raad zelf. De beer Greeve had reeds van den aanvang af niet veel hoop op de aanneming van zijn amendement en ongetwijfeld zal het hem daarom nog zijn mede ge vallen, dat het met slechts drie stemmen meerderheid werd verworpen. Het is intusschen te betreuren, dat de Kamer er zich niet mode heeft kunnen vereenigen, want het komt ons inderdaad onraadzaam voor, dat de volksvertegenwoordiging invloed uitoefent op de keuze van de leden van eenig rechterlijk college. De onpartijdigheid en zelfstandigheid der rechterlijke macht loopt daardoor altijd eenigermate gevaar, veel meer dan wanneer de leden door den Koning worden be noemd. Evenmin als het volk zijn eigen rechter mag zijn, mag het ook zijn eigen rechter kiezendit laatste ware door aanneming van het amendement Greeve voorkomen. Het debat over hoofdstuk Financiën ontleende zijne eenige beteekenis aan de bekende amendementen van de Friesche en Groningsche afgevaardigden. Daar deze echter met groote meerderheid zijn verworpen is het practisch resultaat daarvan tot nul gereduceerd en zou eene nadere bespreking ervan slechts napleiten zijn. Thans is de discussie tot de defensie genaderd. Bereids hebben de tegen- en voorstanders van de wij ziging van dit hoofdstuk hunne stemmen laten hooren. Tot de eersten behoorden dhrn. Reuther en Viruly Veibrugge, tot de laatsten dhrn. Seret, Schimmelpen- ninck Van der Oye (afgevaardigde voor Utrecht) en Rooseboom. In hoofdzaak verschilt het nieuwe ont werp hierin van de tegenwoordige Grondwet, dat het op tal van punten, o. a. ten opzichte van den duur der inlijving van de militie en van de jaarlijksche oproeping van een deel daarvan, regeling bij de wet voorschrijft, terwijl voorts alle bepalingen omtrent de schutterijen nit de Grondwet zijn vervallen. Er kunnen over deze punten nog belangrijke disenssiën worden tegemoet gezien. Een weduwen fonds. Het is, vooral ook in de laatste jaren, meermalen gebeurd, dat bij overlijden van een ambtenaar of voor malig ambtenaar dezer gemeente bij den Raad een verzoek inkwam van de weduwe om pensioen. Nog zeer onlangs heeft de Raad op een dergelijk verzoek af wijzend beschikt op grond van de groote financiëele bezwaren voor de gemeente aan een dergelijken maat regel verbonden, wanneer die in den loop der tijden op de nabestaanden van meerdere overleden ambtenaren zou moeten worden toegepast Intusschen behoeft het wel geen betoog, dat vele gemeente-ambtenaren door hun b tr. kkelijk gering tractemeit dikwijls niet in staat zijn voor hunne weduwen ta zorgen en het is aan die overweging vermoedelijk toeteschrijven, dat B. en W. van Goes willen trachten een onderling tweduwenfonds van gemeente ambtenaren te Goes" te stichten. Volgens het denkbeeld van B. en W., dat zij nog slechts in enkele hoofdpunten hebben uitgedrukt, zal het londs ten doel hebben aan de weduwen van door het gemeentebestuur aangestelde ambtenaren, alsmede aan de weduwen van ambtenaren, werkzaam bij aan de gemeente rekenplichtige of vanwege haar beheerde instellingen, eene jaarlijksche toelage uittekeeren. Daar toe zal ieder deelnemer jaarlijks eene contributie moeten betaleD ten bedrage van 30, 22,50, ƒ15 of 7,50,al naarmate zijne jaarwedde bedraagt ƒ801 en daarboven, 601 800, 401 600 of 201 400. Het is echter duidelijk, dat, wil men werkelijk eene toelage van eenig belang kunnen uitkeeren, zelfs bij groote deelneming van de zijde der gemeente-ambte- tenaren, men niet mag rekenen ten alle tijde genoeg te hebben aan de som der jaarlijksche bijdragen en het is daarom noodig, dat allereerst worde overgegaan tot de vorming van een fond-kapitaal waarom dan ook wordt voorgesteld, dat in de eeiste 5 jaren na de oprichting van het fonds geene uitkeeringen zullen geschieden, behalve aan de weduwen van die der tegen woordige ambtenaren, die vrijwillig lid van het fonds worden, aan wie een evenredig deel van de toelage, die haar anders zou ten deel vallen, zal worden uit gekeerd. Het aldus gevormde fondkapitaal zal worden ver meerderd jaarlijks met Vio der eontributiën en voorts met eventueele batige saldo's en schenkingen, terwijl de resteerende 8/io van de eontributiën met de rente van het kapitaal onder de rechthebbende weduwen zullen worden verdeeld, in verhouding tot de jaarlijksche bijdragen harer overleden echtgenooten en dus in reden van 4, 3, 2 en 1d. w. z. dat iedere weduwe van een ambtenaar nit de hoogste klasse zal genieten vier gedeelten, tegen ie Ier uit de 2e klasse drie gedeel ten, uit de 3e klasse twee gedeelten en nit de 4e klasse éen gedeelte. HetJ minimum der jaarlijksche toelage is dus afhankelijk van de te verdeelen som, terwijl het maximum telken jare kan worden vastge steld. Voorts is nog bepaald dat eene weduwe eerst dan deelgerechtigde kan zijn, wanneer haar echtgenoot minstens vijf jaar heeft gecontribueerd. Het beheer over het fonds wordt opgedragen aan eene commissie uit de contribuanten zelf gekozen (nit iedere klasse IIbenevens een lid van het dagelijksch bestuur, den gemeente-secretaris en den gemeente ontvanger. llet is duidelijk, dat de toelagen in de eerste plaats afhankelijk zijn van het aantal deelnemers aan het fonds en het is daarom te hopen, dat de ambtenaren, aan wie een exemplaar van de voorwaarden is toe gezonden, zich bereid zullen toonen door onderlinge samenwerking een goede zaak tot stand te brengen, uitsluitend tot nut van hunne weduwen. Wanneer men ziet, dat volgens berekening door gedurende 5 jaar 7,50 'sjaars te betalen (d. i. nog geen 15 cent per week) men zijn weduwe een pensioen kan verzekeren van pi. m ƒ250,'sjaars, dan is men dunkt ons niet verantwoord, wanneer men niet van deze gelegen heid gebruik maakt om het lot zijner nabestaanden te verzekeren. Aan bet dagelijksch bestuur komt voorzeker een woord van lof en dank toe voor zijn ernstig streven om de ambtenaren den w>g te wijzen voor eene ver zorging van hunne weduwen, terwijl het tevens aan andere gemeenten een voorbeeld geeft dat navolgiDg verdient. Wij mi rken hierbij nog op, dat de ontworpen hoofd punten in eene bijeenkomst van belanghebbenden nader zullen bi sproken woiden, zuodat zij, des noodig geoor deeld, voor wijziging vatbaar zijn, alvorens zij in de vorm van een reglement aan de goedkeuring van den Raad zullen onderworpen worden. GOES, 1G llei 1887. Voor het door de Vereeniging voor Volksverma ken alhier uitgeschreven festival, dat op 30 Mei a. s. zal plaats hebben, is een voorloopig programma opgemaakt. Bij aankomst der treinen zullen de verschillende ge zelschappen door de commissie aan het station wor den afgehaald met muziek van het fanfaren-gezelschap «Eendiacht maakt Macht" van ICruiningen, dat, daar toe uitgenoodigd, welwillend zijne medewerking heeft toegezegd. Te 12% uur zal aan de verschillende gezelschappen ia het «Calé Hartman" de eerewijn worden aangeboden. Daarna zal een optocht worden gehouden door de stad, na atloop waarvan het festival op de Groote Maikt een aanvang zal nemen. Des avonds zal door «Eendracht maakt Macht" van Kruiningen een concert worden gegeven op de Groote Markt. Ook zal er vóór of na het festival door de vereenigde gezelschappen een Feestmarsch worden uit gevoerd. Uit dit programma blijkt, dat de Vereeniging een aangenamen dag aan de burgerij bereidt, die, daar men zeker ook veel bezoekers van het platteland mag verwachten, tevens voor vele neringdoenden een voor- deelige kan worden. Het programma is zoo ingericht, dat de openbare festiviteiten slechts aanvangen na afloop van de gods dienstoefeningen in den morgen van tweeden Pink sterdag. Het is te hopen, dat goed weder dit festival be gunstigen moge, opdat de vele moeiten, welke de commissie zich wederom voor deze zaak getroost, door een gelukkigen uitslag mogen beloond worden. In de buitengewone algemeene vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen H u 1 p" alhier, Zater dag jl. gehouden, is het reglement, zooals het door den vorigen president en secretaris was ontworpen, met een paar kleine wijzigingen aangenomen. Hierop zal thans de Koninklijke goedkeuring gevraagd worden. Kolijnsplaat. Voegden wij laatst bij het bericht van het hoogst eervol ontslag van den heer J. Vink, secretaris en gemeente-ontvanger, den wensch, dat hem nog verscheidene jaren eene welverdiende rast mocht geschonken worden, deze wensch is niet vervuld. De heer J. Vink overleed Zondag II. in den ouderdom van bijna 74 jaren, na eene langiurige ziekelijkheid. In hem verliest de gemeente een zeer bekwaam en ijverig ambtenaar, door zijne jarenlange praktijk volkomen met de gemeente-administratie bekend. Omtrent het bericht in ons blad van Zaterdag 11. uit het Dagblad overgenomen, betreffende de op roeping voor een gemeente-geneesheer te Kats, meldt men ons, dat dit bericht niet geheel juist is. De zaak is alduser is door het bedanken van den heer B. Birkenfeld, sedert tal ven jaren gem 'ente-gen. te Ko lijnsplaat en te Kats, sedert 1 April 11. eene vacature voor be de gemeenten. De oproeping van ren gemeente geneesheer op 800 gld. voor de eerste 5 jaar is echter voor beide gemeenten. Te Kolijnsplaat is juff. L A. De Pauw van Oostburg tijdelijk als verloskundige aan gesteld en de heer dr. Q J. M. Janssen van Wi-se- kerke voor de armenpraktijk. Op K>ts is echter nog ge ene schikking getroffen. Ook is er vior de betrek king in beide gemeenten tot nog toe geen enkele sollicitant. Vlissingen. Zondag a. s. 22 dezer, zal de K u r - zaal van het Grand Hotel des Bains alhier, die gedurende het afgeloopen seizoen voor het publiek was gesloten en in dien tijd belangrijk werd' verbe terd o. m. door het daarin aanbrengen van een tooneel weder worden geopend. Tever.s begint alsdan de Kurzaalvereeniging, die den vorigen zomer op zoo uitstekende wijze zorgde voor muziek- en andere uitvoeringen, hare tweede campagne. Zij opent de reeks van uitvoeringen op verschillend gebied, die zij zich voorstelt ook dezen zomer te doen plaatshebben, met een tweetal concerteneen matinée te 3 en een avondconcert te 7 uren, beiden te geven door de vermaarde Crefelder Capelle, directeur de heer Julius Oertling. Dit symphonie-orchest uit Crefeld moet Maandag en Dinsdag a. s. te Middelburg medewerken bij de uitvoering van het Oratorium Bonifacius en Woens dag te Goes bij het concert der zangvereeniging, en kon dus met weinig moeite en betrekkelijk geringe kosten voor deze beide Kurzaal corcerten worden ge ëngageerd. Wanneer nu slechts het Wtêr een weinig gunstiger is dan tot dusverre, zal ongetwijfeld reeds op dezen eersten dag van het «zomerseizoen" een druk bezoek aan het badhotel en de omliggende duinen worden gebracht. Een particulier telegram uit Batavia m-ldt, dat kapitein J. A. Vink, van het Indische leger, tot majoor is bevorderd. Aan de universiteit te Utrecht is het aanvullings examen in dier- en delfstofkunde afgelegd door den heer J. C. Van der Harst van Middelburg. Het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft zich verklaard voor, Zieriksee tegen het voorstel van het hoofdbestuur, om het Sociaal Weekblad voor rekening der Maat schappij te nemen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft met al gemeene st-mmen tot secretaris der gemeente benoemd den heer mr. F. N. Van der Bilt, griflier ter gemeente-secretarie te Vlissiogen. Met hem stond op de voordracht de heer H. J. G. Hartman, adjunct commies ter prov. griffie van Zeeland te Middelburg. Da commissie, in 1886/87 belast met het af nemen van de practische examens van apothe ker, zal zitting houden op Maandag 6 Juni e. k. en volgende dagen te Utreeht,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1