1887. N°. 57. Zaterdag 14 Mei. 74sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad -^3® aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 13 Mei 1887. In de gisteravond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging uGoes", die door 30 leden werd bijgewoond, werd na goedkeu ring der notulen allereerst overgegaan tot het nazien der rekening over het afgeloopen jaar, die werd goed gekeurd met een batig slot van 51,14%. Vervolgens was aan de orde de vaststelling van het reglement. Hierover hadden zeer langdurige discussiën plaats, tengevolge waarvan nog eenige wijzigingen in het voorloopig reglement werden gebracht. Aangezien tengevolge van éen dier wijzigingen het bestuur tot 7 leden werd uitgebreid, waarvan er 4 buiten Goes woonachtig zullen zijn, werden als zoo danig benoemd jhr. Pompe Van Meerdervoort en baron Clifford te Bergen-op-Zoom, dhr. J. Wagtho te Tolen en mr. L. A. Bybau te Kolijnsplaat. In de plaats van dhr. Van der Mandere, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding was en zich niet weder verkiesbaar stelde, werd gekozen dhr. J. J. Ochtman alhier, die deze be noeming aannam, evenals jhr. Pompe Van Meerdervoort en baron Clifford, die mede ter vergadering aanwezig waren. Tengevolge van het vergevorderde uur kwam het laatste punt der agendabespreking der circulaires van de Liberale Unie niet meer aan de orde, doch de aanwezigen verklaarden met den inhoud daarvan in te stemmen. Men verzoekt ons eene kleine onnauwkeurigheid in ons verslag van de algemeene vergadering van Volksvermaken te herstellen. Bij zijn aftreden als voorzitter heeft de heer Breetvolt de hoofdleiding slechts voorloopig overgedragen aan den vice-voorzitter den heer Jonquière, tot dat het bestuur uit zijn midden een president zal benoemd hebben. Die benoeming moet dus nog geschieden, en bijgevolg is de heer Jonquière nog slechts tijdelijk voorzitter. Omtrent het onderzoek der in Zeeland zich bevindende verlofgangers, onver schillig uit welke provincie zij afkomstig zijn, heeft de Commissaris des Konings in Zeeland besloten dat het in Juni a. s. gehouden zal worden en betreffen zal hen, die vóór 1 April jl. in het genot van onbe paald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lich ting zij behooren, zoodat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1882 vermits aan, dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven. Het onderzoek zal o. a. plaats hebben te Tolen, Woensdag 8 Juni des vm. te 10 uren voor Oud-Vos meer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St Filipsland, Stavenisse en Tolen te Kapelle, Donderdag 9 Juni des vm. te 10 uren voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruininge, Krab- bendijke, Rilland-Bath, Schore en Waarde te Goes, Vrijdag 10 Juni des vm. te 10 uren voor Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arends- kerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfertsdijk en te Kortgene, Donderdag 16 Juni des vm. te 10 uren voor Kats, Kolijnsplaat, Kortgene en Wissekerke. Ierseke. Uitslag der herstemming voor een lid van den raad. Getal kiezers 167. Ingeleverd 115 bil jetten, van onwaarde verklaard 2. Uitgebracht op J. Lemson 65 en G. Schipper 48 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is gekozen. Kats. Als gemeente-secretaris is door den gemeenteraad in plaats van den heer J. Vink, die op zijn verzoek zijn eervol ontslag had verkregen, be noemd de heer mr. L. A. Bybau van Kolijnsplaat. Kolijnsplaat. Woensdag had alhier de gewone ver gadering van het Nutsdepartement «N oord- Be v e 1 a n d" plaats ter regeling der financieels zaken zoowel als ter bespreking van de punten ter beschrij ving van de algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester, welke onder dankzegging werd goedgekeurd, bleek, dat het batig saldo 29,73 was tegen 49,01 het vorig dienstjaar. Op de vastgestelde begrooting van het nieuwe dienst jaar komt een post van 52,03 voor onvoorziene uit gaven voor. Op voorstel des Voorzitters werd daarvan door de vergadering aan het bestuur eene som van 40 toegewezen, om in een der wintervergaderingen een vreemden spreker te doen optreden. Omtrent de punten van beschrijving werd met al gemeene stemmen besloten den afgevaardigden het imperatieve mandaat te geven in zake de bekende kweekschool voor bewaarschoolhouderessen voor het voorstel van het hoofdbestuur te stemmen en tegen den financiëelen steun van het Sociaal Weekblad. Omtrent de overige 13 punten besloot de vergade ring hare afgevaardigden naar hun beste weten te laten handelen, bekend als zij door de discussies zijn met de zienswijze der leden. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering wer den gekozende heeren P. Verburg Jrz. van Kortgene en J. Vermeulen van Kolijnsplaat; als plaatsvervanger de heer J. Sturm van Kats. Tot heden bleef de oproeping voor g e m. - g e - nessheer te Kats, op eene wedde van 800 gedurende de eerste vijf jaren en daarna ƒ400, zonder gevolg. Sedert 1 April is die gemeente zonder armen- geneesheer. D Thans kan stellig verzekerd worden, dat bij de a. s. zomerdienstregeling de avondtrein van 7.36 blijft bestaan. (M. Ct.) Men schrijft ons uit 's-Gravenhage 't Gerucht van de Amsterdammerdat onze burge meester in den adelstand zou worden verheven, is geen nieuwtje en de Hagenaar die dit als zoodanig heeft geleverd is ver ten achter. Reeds een paar jaren wordt die gebeurtenis voorspeld en de gunst, waarin de heer Patijn in het laatste jaar ten hove staat, deed 't als zeker beschouwen dat op 's Konings ver jaardag Nederland een jonkheer meer zou tellen. Wat er aan hapert is moeielijk te gissen. Maar waarschijn lijk is de meening, dat 't jonkerschap van mr. Patijn wacht op 't verstrijken van diens eerste lustrum als burgemeester, hetgeen zeer nabij is. Dan vormt wellicht ook 't veld, dat hij gedurende een vijftal jaren be arbeid heeft, een meer afgerond geheel, waarop het mogelijk zal zijn de blikken op iets blijvends, op iets duurzaams te vestigen. Dat men hierbij vooral het oog heeft op de waterverversching is geen wonder. Slaagt dit enorm werk, dan gunt men het jonkerschap den heer Patijn van harte gaarne, ofschoon alleen die daad reeds genoeg zou zijn om zijn naam met glorie te omhullen en dien voor het nageslacht te bewaren. De stinkende grachten toch zijn onze grootste plaag. Overigens moet men in deze week den naam san onzen burgemeester niet noemen. Hij klinkt toch alles behalve populair, nu de aloude kermis verdwenen is en de bevolking slechts eraan wordt herinnerd door eenige poffertjes- en wafelenbakkers, die hun toevlucht hebben gezocht in enkele ledigstaande woningen. Zij hebben goed gezien, want alles stroomt er heen om, der traditie getrouw, de maag met een dosis gebakken meel met gist vermengd te vullen. De koekbakkers doen ook nog eenige stuiptrekkingen door hun uitstal lingen vooral van bontekoek met kermisopschriften. Zoo las ik op een Al is de kermis in den hoek Toch bied ik oprechte zoetekoek 1 Op de straten is het 's avonds drukker dan anders. Maandagavond was dit opvallend, vooral door zingende troepen, die met schorre keelen 't refrein uithaalden »De Haagsche kermis gaat nooit verloren". De politie, ofschoon zichtbaar versterkt, laat zeer verstandig den boel maar waaien, mits 't niet te erg worde, waarvoor wel eenige vrees bestaat op den traditioneelen «meiden- en jongens-avond", waarop al wat dienstbaar is en de handwerklieden vrij af krijgt om kermis te vieren. De Gemeenteraad van Amsterdam beraadslaagde Woensdag over het bekende gas-rapport naar aanleiding van het peperdure gas, en vereenigde zich ten slotte met een voorstel tot verscherping van de concessie. Het praeadvies om afwijzend te beschikken op het verzoek van den kastelein Penning om schadevergoeding werd ten slotte aangenomen met 26 tegen 3 stemmen. Het dividend over 1886 van de stoomtram Antwerpen Bergen-op-Zoom Tolen is vastgesteld op 4 pet. De afgevaardigden uit iedere provincie voor de vereeniging van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwschool hielden gisteren te Wagenin- gen eene vergadering ter vaststelling der statuten en reglementen, die weldra aan de Koninklijke goedkeu ring zullen worden onderworpen. Men stelt zich voor, een bond te vormen tusschen oud-leerlingen onderling, maar tevens wil men de betrekking tusschen hen en de Rijks-landbouwschool en hare leerlingen levendig houden en voortdurend versterken. De leden der Vereeniging zullen door bemiddeling van het Bestuur in staat gesteld worden van elkander inlichtingen in te winnen; zij zullen zoo hun voordeel kunnen doen met de ervaring in verschillende deelen des lands in den practischen landbouw opgedaan. Een zeer gewichtig onderdeel van den werkkring der Vereeniging zal zijnhet bevorderen van proef nemingen en het oplossen vdn vragen betreffende akkerbouw, veehouderij, zuivelbereiding en andere af- deelingen van het landbouwvak. De leeraren der Rijks-landbouwschool zullen worden uitgenoodigd raad en hulp te verleenen, om de proeven op degelijke grondslagen uittevoeren. Daar de oud leerlingen over het geheele land verspreid zijn, bestaat de beste gelegenheid de proeven onder uiteenloopende gegevens te nemen. Door wederkcerige hulp zal den leden het aanschaf fen van zaaizaden uit andere streken, hetzij voor de zaadwisseling, hetzij voor de invoering van aanbevelens waardige variëteiten, gemakkelijk worden gemaakt. Hetzelfde geldt voor de verspreiding van goede fok- dieren. Eindelijk stelt de Vereeniging zich tot taak, voor leerlingen, die een der afdeelingen aan de Rijks-land bouwschool hebben doorloopen en lid wenschen j>te worden, des gevraagd, betrekkingen bij den landbouw op te sporen, of bij landbouwers geschikte plaatsing te zoeken ter voltooiing hunner practische vorming. Daar in beginsel is aangenomen de vergaderingen te houden zooveel mogelijk bij geschikte gelegenheden, zoo als tentoonstellingen, congressen of in 't algemeen bij gelegenheden waar men de tegenwoordigheid van vele oud-leerlingen mag verwachten, zal de eerste algemeene vergadering gehouden worden te Haarlem tijdens het congres. De directeur der Rijks-landbouwschool werd benoemd tot adviseerend lid, terwijl het hoofdbestuur zich heeft geconstitueerd als volgt: president, C. B. B-ijermans, Waardenburg; vice-president, H. F. Bultman Hz., Haar lemmermeer; secretaris, H. W. Japing, Doetinchem; penningmeester, D. Hasselman, Zoelenlid van het bestuur, G. Schroder, Bunnik. De Minister van binnenl. zaken heeft eene nota aan de Tweede Kamer ingezonden, houdende dat de Nederlandsche regeering ongeveer gelijktijdig met het geven der inlichting in het Britsche Lagerhuis om trent den vee-invoer werkelijk eene mededeeling van de Britsche regeering ontving, waaruit bleek, dat laatstgenoemde in den doorvoer van Duitsche schapen, zocals die van tijd tot tijd plaats vindt, een bezwaar ziet tegen het toelaten van vee, uit Nederland aan gevoerd, zonder de verplichting om in de haven van aankomst te slachten. Hieruit volgt echter niet dat de regeering kan verzekeren, dat het onvoorwaardelijk verbieden van doorvoer der schapen uit Duitschland dadelijk den geheel vrijen invoer van Nederlandsch vee in Groot-Bi itannie zou tengevolge hebben. De onderhandelingen met de Britsche regeering over dit onderwerp duren nog voort, en wij hebben daarbij te letten op verschillende met elkander strijdige Ne derlandsche belangen. De regeering laat geen middel ongebruikt om zoo wel door officiëele als olïieieuse mededeelingen de aandacht van het buitenland op den gunstigrn gezond heidstoestand van den Nederlandschen veestapel te vestigen. De gezondheidstoestand der Duitsche schapen op dit oogenblik geeft echter geen aanleiding, thans eiken doorvoer te beletten. Is het noodig, dan kan daartoe onmiddellijk worden overgegaan, gelijk bijvoorbeeld in Maart 1885 geschied is. De Britsche regeering kan steeds overtuigd zijn, dat geen maatregel van voorzorg wordt verzuimd, zoodat zij met volkomen gerustheid het Nederlandsche vee op al hare markten kan toelaten. De Minister vestigt tevens de aandacht der Kamer op den omvang van den uitvoer van vee uit Nederland naar andere landen. Bij de nadere toelichting zijner suppletoire be grooting voor 1887 in zijn memorie van antwoord, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken eenige mededeelingen gedaan omtrent den financiëelen toestand. Verband tusschen dit ontwerp en de koffieveilingen is er niet. De nadere ramiDgen der Handelmaatschappij stellen, met het oog op den stand der prijzen van het product, de geheele opbrengst der in dit jaar te ver- koopen gouvernementskoffie ruim ƒ11,300,000 boogcr dan het daarvoor in de hegrooting der middslen voor Nederlandsch-Indië aangenomen bedrag. De opbreDgst der Rijksmiddelen over het le kwartaal is zeer bevre digend te noemen. Alle middelen behalve hef perso neel, het successierecht en de suikeraccijns brachten meer op dan in het vorige jaar, en ook met het oog op den stand der rekeningen wegens den suikeraccijns bestaat er geen reden om te verwachten dat de opbrengst der middelen over het geheele jaar 1887 het geraamde cijfer niet zou bereiken. Het overschot op de gewone middelen mag dus veilig op het vroeger daarvoor aangenomen bedrag van 500,000 geschat worden. De opbrengst van 's Rijks middelen over April II. bedroeg 9,537,655,36, tegen 9,235,465,28 in dezelfde maand van 1886. Over de eeiste vier maanden van 1887 was de opbrengst 32 965,630,33 en over die van 1886 33,042,907,20%. «Terwijl alle antirevolutionnaire Kamerleden, op éen na, stemden voor het bekende amendement van den heer Greeve, neemt de Standaardook nu nog, eene vijandige onzijdigheid in acht" zegt het Dagblad. »Wel een bewijs dat in den boezem der antirevolution naire partij twee richtingen om den voorrang strijden, die, ten slotte, moeten leiden tot «scheuring en breuke". Omtrent het Paleis voor Volksvlijt schrijft Huizenga's Nieuwe Fin.: «Ter voldoening aan de aanvragen om inlichtingen tot ons gericht, naar aanleiding der geruchten betref fende overdracht der conti óle of reorganisatie van het Paleis voor Volksvlijt, deelen wij het volgende mede Inderdaad is door buitenlanders het voornemen te kennen gegeven, de exploitatie dezer onderneming ter hand te nemen en te dien einde de meerderheid der aandeelen te koopen, resp. over te nemen uit de han den, waarin zich die meerderheid thans bevindt. De desbetreffende onderhandelingen worden met ernst ge voerd en zullen allicht eerlang tot een resultaat kun nen leiden. Intusschen worden, in overleg met een bekwaam bouwkundige, plannen ontworpen voor eene veranderde inrichting der zalen, waardoor eene winstgevende ex ploitatie mogelijk wordt en het grootsche gebouw, ook wat zijne inwendige architectuur betreft, geheel tot zijn recht komt. Nadere bijzonderheden daaromtrent zullen wij mededeelen zoo spoedig het bedoelde ont werp in gereedheid zal zijn, hetgeen binnen twee a drie weken het geval kan zijn." De oorsprong van sArtis" te Amsterdam is wellicht aan velen onbekend. Zij ontstond uit de mena- geriën van Martin en Van Aken, bij ouderen van dagen welbekend. De heer G. F. Westerman, toen boekver- kooper en eigenaar van eene verzameling zeldzame vogels, vernam in 1836, dat Van Aken zijne dieren wilde verkoopeD, ontwerp het plan voor de voiming van een vennootschap, kocht de menagerie en opende in het voorjaar van '38 de di rgaarde «Artis Natura Magistra", thans onder de leiding van dr. Wester man de schoonste van Europa. De Maasb. verneemt nu, dat men het halve eeuw feest zal vieren en dan ook aan den grijzen Westerman de welverdiende hulde hoopt te kunnen brengen. Martin was later directeur van den Dierentuin te Rotterdam, en hij, de vermaarde dierentemmer, stierf te Overschie als rozenkweeker. (Z>.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is Hoofdstuk VII der nieuwe Grondwet (financiën) aangenomen met 42 tegen 22 stemmen. De amendementen van de heeren Zijlker c. s. werden met overgroote meerderheid verworpen, met uitzondering van het eerste, hetwelk eenigszins gewijzigd door de regeering werd overgenomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Bath als predikant bij de Herv. gem. dhr. F. Roos, candidaat te Utrecht. Door het classikaal bestuur der Neder). Herv. kerk te Middelburg is provisioneels schorsing uitge sproken tegen de heeren J. Wanjon en A. Van den Broeke, ouderlingen, benevens P. A. Abrahamse, diaken der hervormde gemeente te St. Laurens, vooral op grond der overweging, dat deze leden van den kerkeiaadde waarneming der hun opgedragen bediening nalaten, waardoor de werkzaamheden van den kerkeraad belet worden. MCl.) STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over April 1887. Op de School A waren gedurende deze maand 146 kinderen. Onder dezen waren: 133 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 13 t> i> van 110 verzuimen, en 0 i> meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.7 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.9 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School B waren 282 kinderen, waaronder 249 zonder eenig verzuim, 31 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.5 percent, tegen 1.9 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School C waren 190 kinderen, waaronder 141 zonder verzuim, 26 met 110 verzuimen, 23 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 9.5 percent, tegen 6.1 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School D waren 48 kinderen, waaronder 41 zonder eenig verzuim, 5 met 110 verzuimen, 2 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3.5 percent, tegen 1.1 percent over dezelfde maand in 1886. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. April 1887 bedroeg 2.5 percent, tegen 3.1 percent over 't zelfde tijdvak in 1886.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1