1887. N°. 56. Donderdag 12 Mei. 74ste jaargang. onderzoek van schuUerpIiclitigen, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopei's en Postdirecteuren. couiuivr. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande ea contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De commissie, bedoeld in art. 15 der wet, tot die iu liet vorige jaar voorwaar delijk zijn vrijgesteld, en van de redenen linuuer vrijstelling zal eene zitting houden op Donderdag den 26 Mei aan staande, des middags te 12 uren, in eene der zalen van het Raadhuis. Goes, den 7 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders van Gors, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 Mei 1887. Een medewerker der JU. Ct. heeft zich geroe pen geacht zijne meening te openbaren over de quaestie van de oprichting van een schietbaan alhier. Dit kan zijne nuttige zijde hebben, want hoe meer dergelijke zaken publiek worden behandeld, hoe ge makkelijker het wordt zich daarover een oordeel te vormen. Maar vóór of tegen, de beschouwing dient dan toch deugdelijke argumenten te bevatten en die heeft de schrijver o. i. niet aangevoerd. In de eerste plaats toch constateert hij, dat er «van voordeel op éene enkele uitzondering na, b. v. bij een schiet wedstrijd wel geen sprake zal wezen en dat het belang z. i. ook nog al twijfelachtig is, omdat men zelfs bij het bestaan eener schietbaan geen goedscbie- tende schutters zal vormen". Wij gelooven niet, dat zelfs een schietwedstrijd voordeel voor de gemeente zal opleveren, maar de vraag doet zich voor of een gemeentebestuur alleen iets moet oprichten of tot stand brergen om er voor deel mede te behalen. Wij gelooven, dat een gemeente bestuur door die overweging zich allerminst mag laten leiden ca vooral in dezen niet, waar de zaak door de wet bevolen is. En wat betreft de quaestie of men goedschietende schutters zal vormen, dit hangt ge heel af van den aanleg van het individu, maar in ieder geval zal men beter schietende schutters vormen met dan zonder schietbaan. Dat voorts ieder schutter maar enkele schoten kan doen is zeer waar, maar dit heeft hij dan maar met alle andere schutters en zelfs met de soldaten gemeen, voor welke laatste zelfs is voorgeschreven, dat zij per oefening slechts 5 schoten mogen doen (enkele gevallen uitgezonderd). In hoeverre nu een schietbaan tot de »noodelooze lasten" moet gerekend worden, willen wij hier niet nader overwegen, dit kan voor een goed deel als een subjectief oordeel worden beschouwd, maar vermake lijk is het op te merken hoe de schrijver, die het eene oogenblik weeklaagt over den geringen tijd van oefening voor ieder schutter, daarop onmiddellijk laat volgen«Hadden wij hier nog een garnizoen of ware onze gemeente grooter en onze schutterij dientengevolge sterker, dan zou het een ander geval wezen." Zou in het laatste geval de oefeningstijd voor ieder schutter dan soms grooter wezen 7 In zooverre geven wij den schrijver echter volkomen gelijk, dat, hadden wij hier garnizoen, het dan «een ander geval" 20U zijn, want dan zou het Rijk voor een baan hebben te zorgen. Dat «wij nog altijd best buiten zulk een baan kun nen" moge voor den schrijver (als hij in Goes woont) en vele anderen waar zijn, daartegenover staat, dat ook een groot deel der inwoners, met name de schut ters, er behoefte aan hebben, niet alleen omdat zij het wenschen, maar omdat zij zonder een baan niet kunr.en worden wat zij zijn moeten: «schutters', en dat het Rijk er niet voor zorgt is een uitvloeisel van een zeer verkeerde bepaling der wet, die niettemin zoolang zij bestaat dient nageleefd te worden. Maar het meest afkeurenswaardige in de beschou wing van den schrijver in de M. Ct. dunkt ons de blaam, die daarin geworpen wordt op de tegenwoordige en vroegere voorstellers op dit gebied, door te zeggen «De gansche beweging maakt op mij den indruk, alsof «enigen, teneinde aan hun eigen liefhebberij voor het schieten bot te vieren, alles op haren en snaren willen zetten om eene schietbaan te verkrijgen onder het voorwendsel dat die voor de schutterij zoo noodig en nuttig is." Noch van den heer Soutendam, die daartoe herhaal delijk het initiatief nam, maar allerminst van de tegen woordige voorstellers, beiden leden van den Raad, mag toch zeker wel vermoed, veel minder beweerd worden, dat zij een voorstel zouden indienen om iets tot stand te brengen alleen om «aan hun eigen liefhebberij" voor die zaak «bot te vieren". Vooral om die miskenning van de goede bedoelingen der voorstellers van voorheen en thans meenden wij met een enkel woord tegen het geschrevene in de M. Ct. te moeten opkomen. Maandagavond hield de V e r e e n i g i n g tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. Tegen woordig waren zestien leden, waaronder 7 leden van het Bestuur. De Voorzitter, de heer A. R. Breetvelt, mocht dan ook wel terecht opmerken, dat de thans voor de eerste maal toegepaste maatregel om de leden bij convocatiebiljet, in plaats van bij annonce, op te roepen, weinig doe! had getroffen, aangezien slechts 16 van de 400 leden waren opgekomen. Destemeer waardeerde hij het bewijs van belangstelling dezer 16. Uit het door den Voorzitter uitgebracht verslag over het dienstjaar 1886/87 bleek, dat het ledental met 25 was afgenomen 396 tegen 421 het vorig jaar. Ook de financiën waren, hoewel niet verontrustend, in minder gunstigen staat dan in 1885/6. Werd toen een batig saldo behouden, thans was er een nadeelig slot. De rekening, welke staande de vergadering onder dankbetuiging aan den penningmeester, den heer W. Pelle, voor het gehouden accurate beheer, werd be handeld en vastgesteld, toonde aan eene ontvangst van 518,76% tegenover eene uitgaaf van 560,11%, zoodat er een nadeelig saldo was van 41,35. Gelijk mede uit het verslag bleek, was deze minder gunstige uitkomst een gevolg van de twee groote feesten, door de Vereenigicg in het afgeloopen dienstjaar ge geven, en dit in aanmerking genomen, mag men inder daad verbaasd staan, dat de uitgaven niet hooger zijn geloopen. Die feesten toch wareneen concert in den tuin van «de Prins van Oranje" door de stafmuziek van het 3e reg. infanterie, en een voornaam gedeelte van het hier gehouden Koningsfeest, aan welk laatste door de Vereeniging, behalve door eene gift van 100 voor de muziek, door de feestcommissie geëngageerd, was deelgenomen door het voor hare rekening nemen van den bekenden optocht, die ieder zich nog met ge noegen herinnert en door de avondvoorstelling in de sociëteit Van Ongennchten Vrij. Was het eerste een feest voor de leden, het laatste was inderdaad een volksfeest. Door beiden meende het Bestuur, en terecht, het doel der VereenigingVeredelend volksvermaak te bevorderen, te hebben nageleefd. Een woord van dank aan allen, die daartoe hadden meegewerkt, in zonderheid aan de commissie uit het bestunr, de heeren Baljé, Jonquière en Van der Poll, die het leeuwenaan deel daarin halden gedragen, vond in het verslageen verdiende plaats. Wees het optieden der Vereeniging in het afgeloo pen jaar en het voorgenomen festival op 29 Mei a. s. op een krachtig leven, het deed den Voorzitter daarbij leed te moeten wijzen op een afnemend ledental. Op merkelijk was het, dat, wanneer feesten gegeven wor den, waarvan uitsluitend de leden genot hebben, zooals b. v. het St.-Nicolaasfeestdat dit jaar om de ma- zelen-épidemie niet is gehouden men steeds op een toenemend aantal leden kan rekenen, terwijl nu, nu de deelneming aan het feest wijder was opengesteld geworden, geene of nagenoeg geene vermeerdering te constateeren viel. Willen de leden alleen feesten voor zich zei ven of voor het algemeen? Het Comité hoopt, dat men niet angstvallig vragen zal: geniet er ook iemand anders van dan ik zelf? en dat de poging om het vermaak van het volk ook buiten de leden te ver edelen, in de hand zal gewerkt worden. Alsnu werd voorzien in de vacatures tengevolge van de periodieke aftreding der bestuursleden J. Van den Berge en A. M. C. De Jonge Mulock Houwer. Laatst genoemde werd herkozen, terwijl in plaats van eerst genoemde, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, benoemd werd de heer J. Bos. Even voor de vergadering was een schrijven inge komen van den Voorzitter der voorloopige commissie van bestuur van het nieuw opgerichte Harmonie-gezel schap alhier, waarbij de financië'ele steun der Vereeni ging voor dit gezelschap werd gevraagd, aangezien die steun geheel op den weg der Vereeniging lag. Dewijl krachtens het reglement de beschikking over de gelden der Vereeniging aan haar bestuur is opgedragen, kon deze missive geen punt van behandeling in deze algem. vergadering uitmaken. Op voorstel van een der ge wone leden werd echter met algemeene instemming eene motie aangenomen, waarbij de vergadering de wenschelijkheid van het verleenen van steun door de Vereeniging uitsprak, eene opdracht die het Comité gaarne aannam. Hiermede was de agenda afgeloopen en toen niemand meer het woord vroeg, deed de Voorzitter de mede- deeling, dat hij verleden jaar voorloopig de leiding der Vereeniging op zich had genomen, doch dat voor hem die taak te zwaar was. Zijne betrekking Het hem niet toe, zooveel voor de Vereeniging te doen als van haren Voorzitter mag gevorderd worden en dienten gevolge was hij genoodzaakt te veel op de schouders zijner medeleden te laten rusten- Intusschen, de Ver eeniging was hem lief geworden en de verstandhou ding met zijne medebestuurders van dien aard, dat hij lid van het bestuur bleef. De heer Jonquiire, thans vice-president, zou nu als Voorzitter optreden. Deze mededeeling zal zeker met een gemengd gevoel van leedwezen en dankbaarheid worden vernomen. Van leedwezen, omdat in het afgeloopen jaar onder de hoofdleiding van den heer Breetvelt de Vereeniging indeidaad een krachtig leven, overeenkomstig het doel der Vereeniging, heeft betoond en dus zijn aftreden als Voorzitter, hoewel geëerbiedigd, moet betreurd worden; van dankbaarheid, omdat de heer Breetvelt lid van het bestuur blijft en dus deze zeer te waar- deeren kracht voor de Vereeniging niet verloren gaat, terwijl de optreding van den heer Jotquière als Voor zitter de hoop wettigt, dat het verlies op evenredige wijze vergoed wordt. Hartelijke dank aan beide heeren in het bijzonder en aan al de leden van het Comité in het algemeen voor al de moeite, die zij zich in het belang der zaak geven, en gegeven hebben, meenen wij hier namens de Goescha burgerij te mogen betuigen. Het voorloopig bestuur der nieuw op te richten harmonie alhier vergaderde jl. Maandagavond ten einde het resultaat te bespreken van de gehouden in zameling van gelden tot aankoop van instrumenten. Het bleek, dat de commissie niet te vergeefs een be roep heeft gedaan op den steun der burgerij, daar voor een bedrag van 400 aan geld en aan in schrijvingen was ontvangen. Is dit resultaat eenerzijds gunstig te noemen, anderzijds moest toch worden ge constateerd, dat deze som nog niet toereikend was. Wil werkelijk het nieuw te vormen harmoniegezel schap op vaste grondslagen worden opgericht, dan zullen nog ongeveer 200 noodig zijn en de commissie heelt dan ook besloten zich allereerst te wenden tot vereenigingen en sociëteiten in deze gemeente om ook haren tinanciëelen steun te vragen. (Zooals uit het verslag van de vergadering der Vereeniging van volks vermaken in dit nommer blijkt heeft deze in beginsel reeds de wenschelijkheid uitgedrukt, dat haar bestuur aan die roepstem gehoor geeft.) Bovendien hebben nog eenige ingezetenen eene ver hooging hunner bijdrage toegezegd, wanneer het resul taat der inschrijvingen eeuigszins gunstig mocht uit vallen. Er is dus alle kans, dat werkelijk een harmonie gezelschap te Goes tot stand zal kumen. Intusschen «de laatste loodjes wegen het zwaarst." Het is te hopen, dat alsnog met vereende krachten die loodjes zullen worden aangebracht en dat vooral de vereeni gingen en sociëteiten zullen begrijpen, dat de oprich ting van eene harmonie in de eerste plaats voor haar, die zoo dikwerf een korps van elders moeten laten komen, van groot belang is. Het comité tot wering van schoolverzuim heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten de b e- looningen voor getrouw schoolbezoek uit te reiken op Dinsdag 17 Mei a. s. in de sociëteit V. O. V. Op het a. s. concert, 25 Mei alhier te hou den, hebben als solisten van buiten hunne medewer king toegezegd mej. Jeannette v. Hoffen uit Dordrecht, sopiaan, en de heeren J. A. Van Walsem uit Rotter dam, bas en H J. Withake uit Leiden, tenor. Voorts hebben eenige dillettanten uit Middelburg en Goes en een uit Zieriksee zich bereid verklaard het orkest uit Crefeld te versterken. De korporaal-milicien J. E k k e b u s en de milicien Van Immerzee i, beiden van de lichting van 1886, afkomstig uit Goes en in garnizoen te Vlissingen, zijn bevorderd tot sergeant-milicien. Bevorderd met ingang van den 1 Mei jl. de heer J. Minderhout te Heinkenszand, van commies 3e klasse tot 2e klasse. (Z. N.) Van den landbouwer J. Tolhoek op de hofstede «Stoomgemaal" onder de gemeente Nisse zijn een paar stuks hoornvee aan miltvuur gestorven, terwijl zij in de weide liepen. De prov. veearts te Heinkenszand, dhr. B. J. Vermande, constateerde de ziekte en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan den heer Van Mer- vennée alhier, die, na eveneens da ziekte te hebben geconstateerd, de beesten liet verbranden. Ierseke. Maandagavond werd weer eene verga dering gehouden van oesterkweekers en oesterhandelaars. Het convocatie-biljet vermeldde als punten van be handelingle rekening en verantwoording van het tijdelijk bestuur; en 2e mededeeliDg van den uitslag der audiëntie bij Z. E. den Min. van Financiën in zake het politie-toezicht op de Ierseksche oesterbank en afgifte van consenten. De rekening werd in orde bevonden en uit de ge geven mededeelingen, die zeer belangrijk waren, maar voor openbaarmaking vooralsnog ongeschikt werden geoordeeld, bleek dat de commissie lang niet had stil gezeten. De heer Van den Broeke vond dan ook in stemming toen hij haar zijn dank betuigde voor hare ijvere bemoeiingen. Daarna werd (als punt 3 der agenda) voorgesteld een onderafdeeling van da vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherijan op te richten. Dit vond dadelijk zooveel instemming, dat uit Lrseke 16 en uit Wemeldinge 2 leden toetraden, die onmiddel lijk overgingen tot de keuze van een bestuur. Ge kozen werden de heeren D. Koeleman tot pres., dr. De L-euw te Wemeldinge tot vice-pres., J. Sinke Jz. tot le secr., 1. Hage tot 2e secr. en E. Muller tot penningm. Dit bestuur zal zich in de eerste plaats onledig houden met het ontwerpen van een huishoudelijk reglement. Op de lijst der 62 hoogstaangeslage nen in 's rijks directe belastingen in deze provincie komen o. a. voor de heeren J. W. Vader te Kortgene voor 2366,42A. Kakebeeke te Kloetmge voor 1209,93; M. Burger te Kloetinge voor ƒ1189,24; mr. P. H. Saaijmans Vader te Kapelle voor 1098,92 mr. J. C. R. Van der Bilt te Heinkenszand voor 940 54G. J. Van den Bosch te ÏCattendijke vo; r 847.31 L. A. Paardekooper Overman te 's Graven polder voor 819,65; P. Dekker Jz. te Wemeldinge voor 772,94 J. A. A. Fransen van de Putte te Goes voor 765,55mr. B. V. Van der Bilt te Ka pelle voor 729,34J. Vereeke te Kruiningen voor f 714,76; J. Dekker Lz. te Goes voor 678,40; J. H. Bybau te Kolijnsplaat voor 639,23J. M. Kakebeeke te Goes voor 614,94. St. Maartensdijk. In de vergadering van de a f d. T o 1 e n der Maatschappij van Landbouw, die gisteren gehouden werd, bleek uit de rekening over 1885, dat de uitgaven hadden bedragen 3227,02% en de ontvangsten 1927,34, zoodat er een nadeelig slot was van 1299,68. De rekening over 1886 sloot met een nadeelig slot van 1049,68. Gekozen werden tot Voorzitters der afdeeling in de plaats van den heer J. C. Benteijn van Tolen, de heer L J. Dorst van Stavenisse. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. Z. Risch rijksveearts, te Scherpenisse, J. W. Wagtho vau Tolen en Chr. Hartog van Scherpenisse en als zoo danig werden herkozen de aftredende heeren E. C. W. A. Geuze vau Poortvliet, L. Groenewege van Sint Maartensdijk, M. J. Stoutjesdijk van Tolen, A. Wage- maker van Tolen, welke laatste tevens tot vice-voor- zitter werd gekozen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de heeren L. J. Dorst, en A. J. De Wit Andriessen; tot plaatsverv. afgevaardigden dhrn. A. Wagemaker en M. J. Stoutjesdijk, beiden van Tolen. Door de Regeering zijn, in verband met aange brachte wijzigingen der verschillende tot dusver aange nomen ontwerpen der Grondwetsherziening, een aantal wijzigingen voorgesteld in de Additioneele artikelen. Zoo werd o. a. nu de aangenomen formule voor de verkiesbaarheid tot lid der Eerste Kamer daarin opge nomen, en bepaald, dat de «hooge en gewichte openbare betrekkingen" die zij bekleeden moeten of bekleed moeten hebben om verkiesbaar te zijn, voor de eerste maal zullen worden aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur, welke van kracht blijft tot dat die door eeue wet wordt vervangen. Het voorstel van zoodanige wet wordt binnen twee jaren na het in werking treden der veranderingen in de Grondwet bij de Staten-Gsneraal ingediend. Ook is een nieuwe bepaling toegevoegd luidende De Koning is bevoegd den tekst der herziene Grond wet bekend te doen maken en daarbij in de artikelen, welke naar een ander artikel verwijzen, de verande ringen van nummers aau te brengen, welke noodig blijken te zijn. H. M. de Koningin heeft nan de Israëlieti- sche zangvereenigingen te Amsterdam, die haar bij haar bezoek in de Valkenburgerstraat een lied toezongen, een zilveren beker geschonken. Donderdag II. werd, naar het Hbl. mededeelt, in eene plechtige bijeenkomst van bestuurderen van de vereeniging «Zaaré Zion" en van de zangvereeniging «Harpe Davids" die kelk met een eersten heildronk op het welzijn van het vorstelijk huis ingewijd. Hiervan werden HH. MM. per telegraaf in kennis gesteld en weldra werd langs denzelfden weg namens het vorstelijk gezin den voor zitter van «Zaaré Zion", den heer A. de Haan, voor dien heildronk dank gezegd. Men seint aan de N. R. Ct. uit BerlijnNaar uit Brussel wordt gemeld, zijn de Belgische directeur- generaal der posterijen Gife en de minister Lapièrre hierheen gereisd, om door rechtstieeksche onderhan deling met de Doitsche posterij het verleggen van het Duitsch-Engelsche postverkeer van Os- tende over Vlissingen nog af te wenden. Bedankt voor de beroepen naar Kolijnsplaat en Scherpenisse door den heer Ph. Peter, pred. bij de Herv. gem. te Serooskerke (W.) Gtoede. Bedankt voor de beroeping naar de Ev. Luth. gemeente te den Briel door ds. D. Fr-geres alhier.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1