Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandse!) Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes Ingezonden Stukken. Gymnastiekverbond, uit de provinciën Noord- en Zuid- Holland, Zeeland, Utrecht en waarschijnlijk ook Gel derland. Aan deze uitvoering zal worden verbonden een gym- nastiekwedstrijd, uitgeschreven door de S. T.-V. 's-Gravenhage, en een kindergymnastiekfeest. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie zal 7 Juni te Utrecht plaats hebben. In het afgeloopen jaar heeft de afkoop van tienden bedragen: Staatsdomein/9.640,50; Kroon domein/5.480,91 tienden van partic. 19.409,20% totaal 34.530,61%. De commissie uit de Tweede Kamer, in welker handen de Nederl.-Belgische verklaring tegen den zg. handel in meisjes werd gesteld, juicht het doel daarvan ten zeerste toe, en zonder zich te ontveinzen, dat het koesteren van booge verwachtingen lichtelijk tot teleurstelling leiden zou, uit zij daarbij den wensch, dat de Regeering op dezen weg zal voortgaan. Daar toe wijst de commissie op de beraadslaging van 28 Maart in den Duitschen Rijksdag. In de Vrijdag gehouden algem. vergadering van aandeelhouders in de 's-Gravenhaagsche Hy potheekbank voor Nederland is het dividend over 1886 vastgesteld op 10% pet. Ter voorziening in de vacaturen, ontstaan in den raad van commissarissen, werden benoemd de heer mr. C. W. J. J. Papa te 's-Gravenhage, de heer Crommelin, lid der firma Crommelin en Co. te Am sterdam en mr. N. G. De Stoppelaar te Middelburg. Opnieuw heeft een lid (thans het vierde) der •Vereeniging voor Lijkverbranding" de storting van 200 gedaan, die recht geeft op crematie, voor re kening dezer Vereeniging. De vergadering van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond zal op 29 en 30 Mei a. s. te Amsterdam gehouden worden. Op het programma komen daarop o. a. voor de volgende vragen en stellingen De vergadering spreke zich krachtig uit om van staatswege kosteloos te doen verkrijgen a voorbereidend Lager Onderwijs voor alle kinderen uit den werkenden stand b. de gelegenheid te zien opengesteld, dat jonge lieden uit de lagere klasse, die bekwaamheid en ge schiktheid daartoe bezitten, van het Middelbaar en Hooger Onderwijs kunnen profiteeren. Wat kan bet Verbond doen in zake het tot stand komen van een Wetboek op den Arbeid Wat kan het Verbond doen tot bevordening van het ambachtsonderwijs, in plaatsen waar geen am bachtsschool bestaat? Is het Vrijhandelstelsel in verband met de industrie te handhaven Het is wenschelijk dat het Ned. Werkl.-Verbond pogingen doe, om het gebruik van Sterkedrank, als Volksdrank, tegen te gaan. Beroepen te Zwartsluis ds. L. M. Van Noppen, pred. te W'jujeterp en Duurswolde. Kapelle. In de namiddaggodsdienstoefening op gis teren deelde onze predikant, ds. S. Van Hoek, aan de gemeente mede, dat hij voor het beroep naar Hein kenszand had bedankt De gemeente zong als blijk van ingenomenheid met dit besluit haren leeraar bet 4de vers van Psalm 121 toe. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg is een ministerieel schrijven ingekomen, waarbij handopening wordt verleend tot het beroepen van een predikant in de plaats van den heer P. J. W. Klaarhamer, die als zoodanig werd afgezet en van het lidmaatschap der Ned. Herv. kerk vervallen ver klaard is. Zooals men weet, heeft voornoemde kerkeraad in dertijd geweigerd de leerlingen, die belijdenis hadden afgelegd bij de moderne predikanten en te Veere als lidmaten waren aangenomen, als zoodanig in de ker kelijke registers in te schrijven. De kerkeraad heeft nu de leerlingen van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen als leden ingeschreven. Dr. G. J. Vos Azn. te Amsterdam en vroeger ook te Goes hoopt 11 Mei a. s. den dag te her denken, waarop hij 25 jaar geleden te Oostermeer als predikant werd bevestigd. Zondag 15 Mei zal dit jubilé kerkelijk worden herdacht. De Normaalschool voor Christelijke onderwijzers op den Klokkenberg te Nijmegen is geopend onder directie van den heer A. L. Gerretsen. In 1886 werd met den bouw begonnen. Het gebouw is reusachtig en de gevel smaakvol. Binnentredende komt men in een ruime vestibule, van waar een prachtige eiken houten trap naar boven voert. De benedenverdieping bevat 5 ruime lokalen, waarin 170 leerlingen der dag school plaats kunnen vinden. De tweede verdieping is voor de kweekschool bestemd en bevat 5 ruime lokalen voor het onderwijs. D We kunnen niet oordeelen zonder gezien te hebben maar afgaande op dit bericht rijst toch de bedenking of men zich in dezen wel heeft gewacht natevolgen, wat men zoo vaak smadelijk beoordeelt en afkeurt waar het gebouwen voor het openbaar lager onderwijs betreft 1 De drie beklaagden ter zake van de ongeregeld heden te Oldeboorn zijn door de rechtbank te Heeren veen ieder tot 15 dagen celstraf veroordeeld. De firma De Bruijn Sc Zonen te Amsterdam heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij haar eisch tegen de gemeente Amsterdam werd ontzegd. De Hooge Raad heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak der commissie tot beheer der kerkgoederen bij de Nederlandsch Herv. gem. te Amsterdam. Zooals men weet heeft de commissie (gelijkstaande met het geen elders genoemd wordt het college van kerkvoog den, gelijk die na de troebelen van het vorige jaar door de wettige besturen was aangevuld en samenge steld) den Staat aangesproken tot uitbetaling der rente van het Grootboek, toekomende aan de Nederlandsch Hervormde gemeente te Amsterdam. Die leden der commissie, die zich van de wettige kerke-orde hebben afgescheiden, (onder hen dr. A. Kuyper) hebben verzocht in dit proces te mogen tus- schenkomen, ten einde de afgifte der rente aan de wettige commissie te betwisten. Dit verzoek tot tusschen komst nu is bij arrest van den Hoogen Raad afgewezen. Men mag derhalve ver wachten, dat eerlang de gelden der gemeente aan de wettige beheerders zullen worden uitbetaald. Aardappellanden, welke met houtasch bemest worden, hebben niet slechts veel minder van de ziekte te lijden, zoodat zij er dikwijls geheel van verschoond blijven maar de opbreDgst neemt door houtasch- bemesting ook zeer toe, soms tot 20 a 25 pet. Ook steenkolenasch kan, vooral in zwaren bodem, met voordeel bij den aardappelverbouw gebruikt worden. (J) Het incident Schnabele is thans ook officieel uit de wereld. De Duitsche ambassadeur te Parijs, graaf Von Munster, heeft een bezoek gebracht aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken en bij die gelegenheid zijne voldoening uitgesproken, dat het Pagny-incident zulk een gunstigen afloop heeft gehad. Beiden hebben elkander toen trachten te overtuigen, dat hunne natiën de mee6t vredelievende bedoelingen koesteren en daarmede behoort de geheele zaak tot de geschiedenis. Er wordt beweerd dat de minister van Financiën Dauphin zal aftreden, teneinde langs dien weg een ministriëele crisis te voorkomen. Naar uit Rusland bericht wordt zou de heer Von Giers nu toch werkelijk als minister aftreden en op gevolgd worden door Schuwaloff, den Russischen gezant te Berlijn. In hoeverre daardoor eene wijziging ia de verhouding tot het buitenland zou worden veroorzaakt is nog niet te bepalen, daar Schuwaloff niet tot de partij van Katkoff behoort. De Oostenrijksehe pers is zeer verontwaardigd over de bewering van de officieuse Nordd. allgem. Zeit. dat het Duitschland vrij koud laat of Bosnië, Herzego- wina en ook Bulgarije in handen van Oostenrijk of van Rusland is. Zij beantwoordt die verklaring met te zeggen, dat Oostenrijk wel eens even onverschillig kon worden ten opzichte van Elzas-Lotharingen. Men houdt het er in Oostenrijk voor, dat het in de bedoe ling der Duitsche regeering ligt langs dien weg meer sympathie bij Rusland te zoeken, maar daarvoor zijn vrienden af te vallen, is geen bewijs van trouw. De Belgische Kamer heeft in eerste lezing het wets ontwerp betreffende het heffen van invoerrechten op slachtvee en vleesch aangenomen. Het Engelsche Lagerhuis verwierp Zaterdag met 317 tegen 233 stemmen Gladstone's amendement om de quaestie tusschen Dillon en de Times voor eene enquête-commissie te brengen, en nam daarop het voor stel der regeering aan, luidende dat het artikel van de Times geen schending van privilege inhield. Dhr. Goschen betoogde dat een commissie uit het Lagerhuis geen behoorlijke rechtbank was, omdat zij uit partijmannen zou zijn samengesteld. Gistermiddag viel een meisje, dat nabij het station alhier aan het plukken van bloemen was, in een sloot. Nadat zij reeds eenigen tijd daarin gelegen had, werd zij opgemerkt door den zoon van den heer B., die het geluk had haar uit hare benarde positie te redden, zoodat zij met een nat pak eraf kwam. Op de laatstgehouden veemarkt alhier kocht iemand uit Kloetinge eene koe vau een koopman uit Heinkenszand. Later bleek het beest echter groote gebreken te hebben, waarom de kooper het te Rot terdam weder verkocht. Hij verkocht het echter ook weder aan den oorspronkelijken verkooper te Hein kenszand en toen deze met zijn broeder het dier kwam halen en het geld op de tafel uittelde, streek de kooper een deel daarvan op, zeggendeSchei maar uit, dit komt er juist aan tekort, ik heb het beest te Rotter dam verkocht. De kooplieden weigerden daarop het huis te verlaten tot eindelijk de hulp der buren en van de politie werd ingeroepen. Ten slotte zijn beide partijen het toch nog eens geworden. Zaterdag bevond zich onder Kloetinge zekere D. uit die gemeente met paard en wagen op den weg, teneinde het beest, dat reeds oud was en bij het leger had gediend, te leeren voor den wagen te loopen. Dit scheen echter niet best te gaan, althans het paard lag weldra in een sloot, waar het met veel moeite werd uitgehaald. Daar de strengen braken bleef de wagen op den kant staan. Kapelle. Op den eersten Zaterdag in Mei is het zoogenaamd jongens- of Meiavond. In vroeger jaren was het raadzaam te zorgen, dat men niets had laten buitenstaan, want dan kon men vrij zeker zijn, dat het den volgenden morgen was verdwenen en het op het dorp stond uitgestald of op eens anders erf was overgebracht. Langzamerhand was dit in onbruik ge raakt, doch thans schijnt dit gebruik weder te her leven. Jammer, dat het licht tot baldadigheid over slaat, waardoor nog al eens schade wordt berokkend aan bezittingen van particulieren en ook aan gemeente eigendommen. Zoo werd gisteren de ijzeren kap van de gemeentepomp in stukken op de straat gevonden. Het is te betreuren, dat men niet beseft, dat men door op die wijze voorwerpen te beschadigen aan de gemeente, d. w. z. aan de beurzen der ingezetenen, uitgaven oplegt, waarvoor niemand eenig genot heeft. Te Heinkenszand vierden Zaterdag een paar be hoeftige oudjes, L. Simonse en J. Franse, hun gouden huwelijksfeest onder de hartelijke deelneming van vele ingezetenen, o. a. van dhr. J. J. Van Eijkeren, bij wien zij ruim 37 jaren in dienst zijn geweest. Des morgens had er in de R. K. kerk te hunner eere eene kerke lijke plechtigheid plaats. Behalve een goeden maaltijd en eenige andere geschenken, ontvingen zij ook een leuningstoel en was vóór hunne woning een eerepoort opgericht. Als bijzonderheid meldt men ons uit Borsele, dat de landbouwer A. Van Overbeeke Chrz. aldaar den 11 Mei a. s. het zeldzame voorrecht zal genieten zestig achtereenvolgende jaren zijne tegenwoordige hofstede te hebben beboerd. De gelukkige is ruim 84 jaar oud en nog dagelijks werkzaam in de uitoefening van zijn geliefkoosd be drijf. Als eene merkwaardigheid wordt aan de N R. Gt. medegedeeld, dat de heer Oudegeest, emeritus predikant te Engelen, en zijne echtgenoote morgen hunne diamanten bruiloft vieren. De zes zonen van dit echtpaar zijn allen ook predikant, respectievelijk te Vucht, Engelen, Bokstel, Vlijmen, Opijnen en Atjeh (laatstgenoemde thans met verlof te Leiden). In den loop der vorige week is er door de visch- sloepen te Arnemuiden heel wat zeevisch, voornamelijk schol, aan wal gebracht. Zij werd gereedelijk verkocht a 5,50 per mand. De garnalenvloot was minder gelukkig. Er werd weinig gevangen en de prijs per mand is betrekkelijk gering. Er wordt dan ook met reden over de weinige verdiensten geklaagd. Te Vlissingen ontstond Vrijdagmorgen vroeg op de Ballamykade, hoek Groenewoud, een vrij ernstige binnenbrand. Door spoedig aangewende hulp kon de brand weldra bedwongen worden, zoodat de aange rukte spuiten geen water behoefden te geveD. De schade is betrekkelijk aanzienlijk, doch is door assurantie gedekt. De oorzaak is onbekend gebleven. De voor Nederland aangenomen uniform der leden van het Reddingsleger moet afwijken van de gewone. De jas is zwart en heeft het model van een gewoon heerenjacquet, alleen de kraag is aan beide zijden getooid met een zilveren S. De uniformpet is het voornaamste onderscheidingsteeken. Deze is zwart met een breede rooden band, waarop met gele letters geborduurd staatjLeger des Hells". Boven den band bevindt zich een zilveren insigne bestaande uit een »S", waarin een kruis staat met twee elkander kruisende zwaarden het raadsehrift is: sblood and fire", (bloed en vuur). Het Heilsleger vierde Woensdag in Eieter Hall (Londen) zijn Meifeest. In zijn feestrede deelde ge neraal" Booth mede, dat 494 jonge meisjes en 445 jonge manden in het afgeloopen jaar de voorbereidende klasse van het leger hadden doorloopen en thans waren ingelijfd. Sinds Jan. II. waren reeds 1000 aanvragen om plaatsen bij het Heilsleger ontvangen, waarvan 120 aangenomen waren. Het leger heeft thans zijn operatiën uitgestrekt over Duitschland, Nederland, Dene marken, Lapland, Transvaal en St. Helena. De corpo ratie bezit thans vijf herbergen binnen Londen en zes in de provinciën. Het orgaan van het Verlossingsleger, de »Cry of War", wordt in acht verschillende talen uitgegeven en heeft een oplaag van 436,000 exemplaren wekelijks. Een zoet winstjeEen bankvereeniging te Amsterdam biedt i/20 lot Antwerpen 1874 te koop aan voor ƒ3,50, dat is tegen 70 het lot De loten staan officiéél genoteerd even 98 pet., dat is nog geen 47. Op elke 20/20 maakt de bank dus ƒ23 winst. Donderdagochtend vroeg sloeg de bliksem in een boerenwoning te Wijde-Wormer. Vier koeien werden in den stal gedood. Het huis werd sterk beschadigd, doch de bewoners kregen geen letsel. Klaagt men elders over de vermindering der kievitten, in Groningen schijnt daar nog geen reden voor te zijn, want door éen persoon zijn op de week markt te Winschoten 465 kievitseieren aangebracht, een getal dat in vroegere jaren niet bereikt is. Ook het Hbl. ontving eenige verklaringen van een ton gouds". Vrij aannemelijk schijnt die, dat een ton (d. i. 1000, ofschoon eigenlijk 1015 Kg.) zilver juist ƒ100.000 waard is en dat later »gelds" in •gouds" zou zijn veranderd, d. w. z. dat de uit drukking beteekenteen ton (zilver gerekend in) goud. De rechtbank te Maastricht heeft iemand aldaar, die een stier herhaaldelijk met een stok op den kop had geslagen, ten gevolge waarvan het beest uit den neus begon te bloeden, veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf en in de kosten, zoo noodig bij lijfsdwang te verhalen. Het beste vloeipapier voor de tranen der armoede is bankpapier. Een der ambtenaren der Haarlemsche Bank is voortvluchtig. Men verzekert dat er geld gemist wordt, waarvan het bedrag nog niet te bepalen is. Genoemde persoon heeft ook van particulieren geld geleend, dat hij bij zijn haastig vertrek vergeten heeft terug te geven. Maasb De opening der tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam is definitief bepaald op 15 Juni e. k. De transatlantische pakketboot «Champagne", Zaterdagochtend uit Havre naar New-York vertrokken met 800 landverhuizers aan boord, werd tegen het middaguur, onder het heerschen van eenen dikken mist, in zee aangevaren door de stoomboot jVille de Rio", welke onmiddellijk daarna zonk. De «Champagne" werd nabij Aromanche op de kust gezet. Het aantal omgekomen personen wordt op zestig geschat. De be manning van de «Ville de Rio" werd gered en met de passagiers van de «Champagne" aan boord van eene Engelsche stoomboot naar Havre teruggebracht. De Czaar bezit een album met de portretten van alle nihilisten, die gedurende zijn regeering be trokken waren in aanslagen op zijn leven. Het album is bijna vol. De Keizerin wilde herhaaldelijk het al bum vernietigen, omdat het zien daarvan den Czaar opwindt, maar zij is niet geslaagd de hand daarop te leggen. Aan de Times wordt uit Petersburg geseind, dat het nihilisten-proces het bestaan van vier revolu tionaire centra aan het licht heeft gebracht, nl. te Petersburg, te Wilna, in Siberië, te Kieff of te Char- koff. Alle beschuldigden hebben bekend, maar gewei gerd hun medeplichtigen te noemen. De Czaar zal, twee personen uitgezonderd, allen kwijtschelding der doodstraf verleenen. De Fransche school van mile. Wüst te Straats burg is op last der Duitsche autoriteiten gesloten. Toen in 4871 het Fransch van de lagere school werd verbannen, was mile. Wüst, dochter van een vroegeren leeraar aan het gymnasium te Straatsburg, begonnen met een aantal kinderen gratis les in het Fransch te geven en dat aantal was steeds toegenomen. Het getal jongens, dat te Odessa in den laatsten tijd werd geboren, overtreft dat der meisjes in zoo ongewone mate, dat de vroedvrouwen er een voor teeken in zien van een naderenden oorlog en beweren dat moeder Natuur, die alles zoo goed overlegt, ook hier haar wijsheid toont, door te voren reeds te zorgen, dat de door den oorlog te lijden verliezen aan mannen, door meerdere geboorten van jongens worden aangevuld. Middelburg. Ter buitengewone openbare terecht zitting der rechtbank heeft heden de officier van jus titie geconcludeerd tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Wolfertsdijk van 16 April jl., waarbij op het verzoek van C. P. Lenshoek de naam van J. Van de Kreeke van de lijst van kiezers voor den gemeenteraad werd weggelaten en tot veroordee ling van C. P. Lenshoek in de kostende rechtbank zal Donderdag a. s. in deze zaak uitspraak doen. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. De discussie is voortgezet over de artikelen betreffende de benoeming voor den Hoogen Raad en over het amendement-Greeve om de voordrachten door de Kamer te doen vervallen. Het amendement werd bestreden door de heeren Van Houten en De Ranitz en gesteund door de heeren Blussée, Van Baar, Nijenbeek en Lohman. De Regee ring liet de beslissing aan de Kamer over. Morgen voortzetting. van 6 tot 9 Mei 1887. Eerste Huwelijksafkondiging 8, van Marinus Kok, 23 j., jm., te Middelburg, onlangs te Goes en Jacoba Pieternella De Vlieger, 26 j., jd. te Middelburg. Geboren 6, Adriana Pieternella, d. v. Pieter Van Belois en Jacoba RoozeGerardus Marinus, z. v. Adriaan De Leeuw en Helena Maria Beuns. Overleden: 7, Elisabeth Pieternella Clement, 25 j., ongeil.Willemina De Witt Hamer, 78 j., gehuwd met Charles Albert Van Renteighem. Wolfertsdijk, 6 Mei 1887. Aan de Redactie der Goesche Courant. Wees zoo goed in het eerstkomende nummer van uw blad bet volgende op te nemen In het verslag van het verhandelde uit den Wolferts- dijkschen gemeenteraad, do. 5 Mei jl., moet een ver gissing geslopen zijn. Zij ligt in de uitdrukking «zooals het hoofd der school te Oostkerke deed, die steenkolen uit de school haalde en te huis verstookte." Nog nooit is door of namens mij de geringste hoeveelheid steen kolen uit de school naar mijn huis gebaald. Ik houd mij overtuigd, dat de verslaggever of de zetter uwer kraut bereid zal wezen, op mijn verzoek zijn fout te herstellen. Hoogachtend, het hoofd der school te Oostkerke (Wolfertsdijk) Adr. VAN DE LINDE. De opmerking van den geachten inzender is gebleken juist te zijn. Door den grooten spoed, waarmede het raadsverslag uit Wolfertsdijk moest worden gereed gemaakt, is daarin bij vergissing Oostkerke, in plaats van Oud-Sabbinge genoemd. Red. Ierseke den 9 Mei 1886. Mijnheer de Redacteur In de lerseksche en Thoolsche Courant van 7 Mei komt een ingezonden stuk voor, geteekend een kiezer, betreffende de herstemming te Ierseke op Woens dag a. s. Het is mijn doel niet mij in den strijd te mengen, doch gaarne gaf ik eenige opmerkingen ten beste naar aanleiding van dat stuk, omdat het niet de eerste maal is dat die soort van christelijke liefde uit zekere bron vloeit. Vooreerst ditWat schermt een kiezer met hemel en aarde 1 Hij zegt»Wat ter wereld hebben de minder betamelijke woorden van den heer Hage" enz.; verder «Wat ter wereld zouden zelfs de meest dwaze uitingen", enz en weêr wat verder »Laat ons toch in 's hemels naam", enz. Onwillekeurig komt de gedachte bij mij op, dat een kiezer, niettegenstaande al deze hoogere uitingen, ook graag op aarde een eerste viool speelt. Nu volgen eenige hatelijkheden aan het adres van den heer Sauer en wordt van een natten vinger ge sproken; als men een natten vinger op een kiezer legt, dan blijft er niets van over 11 Probeer het eens. Verder wordt gezegdKies den heer Lemson niet, want Sauer gaat zoo tamelijk den kant van «Ora et Labora" uit, en als er dan later nog één van die richting komt, dan zijn er drie van in den Raad en beheeren ze de heele boel. Als ik aanneem wat een kiezer zegt, is dan nog +1=1% of zelfs 1 1=2% meer dan 4. Vier stemmen toch zijn noodig om in den Raad te beslissen. Als ik den kiezers een raad mag geven (Iet wel, niet een Raad), dan zeg ik ditleest alles wat men over de verkiezingen schrijft, luistert zooveel mogelijk, wan trouwt de vereenigingen, die in 't duister werken en doet je eigen zin. EEN ANDERE KIEZER.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2