1887. N°. 55. Dinsdag 10 Mei. 74sle jaargang. SCHUTTERIJ onderzoek van schullerplichtigen, Jacht en Visscherij, -CS^s^t^CS*- goesche Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woemsdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder '2*2^5"* bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht? tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regelö a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct* Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De inschrijving voor de zal plaatshebben tusschen den 15 en den 31 dezer maand, en moeten zich daartoe aanmelden allen, die geboren werden in het jaar 1862, alsmede zij, die, geboren tus schen 1853 en 1860 sedert 1 Juni 1886 in de gemeente zijn komen wonen. De onderscheidene daarvaa te houden register» zullen op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en de genen, welke bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambts halve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestelde boeten en straffen. Goes, den 7 Mei 1887 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De commissie, bedoeld i» art. 15 der wet, tot die iu het vorige jaar voorwaar delijk zijn vrijgesteld, en van de redenen hunner vrijstelling ztl eene zitting houden op Donderdag den 19 Mei aan staande, des middags te 12 uren, in eene der zalen van het Raadhuis. Goes, den 7 Mei 1887. Burgemeester en Weihouders van Gors, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De blanco verzoek-biljetten om akten en vergunningen voor de vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87.) zijn van beden af ter gemeente-secretarie koste loos verkrijgbaar en moeten behoorlijk ingevuld en geteekend, in den loop dezer maand worden ingediend bij den burgemeester, ter opzending aan den lieer Commissaris des Konings in deze provincie. Goes, den 7 Mei 1887. Burgemeeater en Wethondera van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretari», HARTMAN. Een schietbaan. Door de heeren dr. A. Isebree Moens en C. L. M. Lambrechtsen is aan den Raad dezer gemeente een tweeledig voorstel ingediend betreffende de inrichting eener schietbaan. In de eerste plaats geven zij den Raad in overweging in beginsel te beslissen, dat de inrichting van zulk een baan noodzakelijk is en wan neer deze beslissing is aangenomen, stellen zij voor dat de Raad het dagelijksch bestuur machtige tot een terreinonderzoek in de nabijheid der stad, teneinde te kunnen uitmaken of er tenzij daaraan te gioote frnanciëele bezwaren zijn verbonden tot de inrich ting van zulk een baan kan worden overgegaan. Het behoeft, na al wat wij vroeger over deze quaestie hebben geschreven, wel niet verzekerd te worden, dat wij deze voorstellen met ingenomenheid begroeten. Wij hebben steeds de bewering geuit, dat volgens de scbut- terijwet de gemeente verplicht is eene schietbaan voor de schutterij te maken en deze bewering heeft niet weinig in kracht gewonnen, ten eerste door de beslis sing van Ged. Staten van Friesland en van den Min. van Binn. Zaken, waarbij de gemeenteraad van Sneek verplicht werd een post op de gemeente-begrooting uit te trekken voor een dergelijk doel, en in de tweede plaats door het advies van B. en W. van Goes, in dertijd uitgebracht omtrent een verzoek van den ma- joor-kommandant der dd. schutterij alhier om subsidie aan het Rijk voor de oprichting van een schietbaan te vragen, in welk advies o. a. gezegd wordt: «Geen enkele bepaling in de wet of in de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 16 Juni 1866 La. A., waarin gezegd wordt, dat de schietbanen voor rekening der gemeente zijn gebracht, geeft aanleiding om een dergelijk verzoek aan de regeering te kunnen richten". Waar alzoo thans uit den Raad zelf stemmen op gaan om de noodzakelijkheid der inrichting van een schietbaan te betoogen en waar B. en W. indertijd erkend hebben, dat die banen voor rekening der ge meente zijn gebracht, daar zal het eerste voorstel vermoedelijk wel niet veel tegenkanting ondervinden. Ook tegen het tweede voorstel kan, dunkt ons, niet veel worden aangevoerd. Het eenige bezwaar, dat er tegen zou kunnen worden ingebracht, zou zijn de kosten aan een dergelijk onderzoek verbonden. Deze zullen echter niet zoo groot zijn, wanneer ten minste de Raad besluit overeenkomstig de bedoeling van adres santen, het advies intewinnen van een paar officieren van het leger en zich te dien einde wenden tot de bevoegde autoriteit. Wij twijfelen niet of deze zal gaarne bereid zijn een paar officieren aantewijzen om het bedoelde «nderzoek in test ellen en de kosten daar aan verbonden zullen wel blijken niet hoog te zijn. Aannemende, dat er geschikte terreinen voor een baan te vinden zijn, blijft alleen nog bestaan het financieel bezwaar aan da inrichting daarvan verbon den. Hoe gioot dit zal zijn is natuurlijk niet uitte- rnaken alvorens eene keuze omtrent het terrein is gedaan. Die kosten zouden zoo groot kunnen zijn, dat de zaak t1 drukkend werd voor de gemeenttfinanciëa. Teneinde echter ook aan dit bezwaar esnigermate tegemoet te komen heeft de «Goesche schietvereeni- gir.g" bereids aan den Raad te kennen gegeven, dat zij genegen is tegen billijke vergoeding van eene even tueel interichten baan voor hare oefeningen gebruik te maken. Ook van de kad-T-vereeniging der dd. schutterij alhier is een adres van adhaesie aan het voorstel in gediend. Het is te hopen, dat de Raad overtuigd zal zijn, dat eene schietbaan door velen wordt gewenscht en dat hij alle pogingen zal in het werk stellen om aan dat verlangen tegemoet te komen. GOES, 9 Mei 1887. De heer D. Stigter alhier heeft in het tijdschrift Vragen van den dag getracht een antwoord te geven op de vraag: Waar blijven ome gouden tientjesHij herinnert er aan hoe onlangs door een deel der pers deze vraag foutief is beantwoord door te zeggen, dat de Neder). Bank het goudgeld verzamelt en terug houdt, om daardoor voordeelige speculaties te kunnen uitvoeren ten koste van bet publiek, dat het gebruik der gouden tientjes hiervoor moet missen. Deze be wering is volgens dhr. S. ten eenenmale onjuist. Id ous muntstelsel is de waarde van éen zilveren gulden gelijk aan éen tiende van een tienguldenstuk, in werkelijkheid echter zijn tegenwoordig ƒ1.33 noodig om eene hoeveelheid zilver te vertegenwoordigen, die gelijk staat met éen tiende van de waarde, d. i. van de koopkracht, van het goud, aanwezig in een tien- gu'denstuk. Het buitenland stoort zich natuurlijk niet aan de kunstmatige waarde, die het zilver in het Ne- derlandsehe muntstelsel heeft, maar neemt alleen de werkelijke waarde in aanmerking en om die reden is ons zilvergeld ongeschikt voor betalingen in het bui tenland. Is derhalve de betalingsbalans zoogenaamd ongunstig, d. w. z. dat Nederland meer aan het buiten land beeft te betalen dan het daarvan heeft te vor deren en wel in die mate, dat uitzending van geld noodzakelijk wordt, dan kan alleen het goudgeld daar voor dienst doen. Opdat er voor zulke gevallen genoegzaam goud geld voorradig zij, zamelt de Ned. Bank dit op. Deed zij dit niet dan zou te eenigertijd gebrek aan goudgeld kunnen bestaan, zouden dus de betalingen in het buitenland in zilver moeten geschieden en aan gezien, zooals wij boven zeiden, de waarde van het zilver belangrijk gedaald is, zou daarvan algemeene prijsverhooging het gevolg zijn. De schrijver spreekt dan ook als zijne overtuiging uit, dat men der Ned. Bank zeer dankbaar moet zijn voor dezen voorzorgsmaatregel en komt ten slotte tot de conclusie, dat de invoering van het bimetal- lisme een zegen zoude zijn voor de landen, die zooals Nederland een gevaarlijk groote massa zoogenaamde zilveren standpenningen voor een veel hoogere nomi nale dan reëele waarde in omloop hebben. Hij schrijft aan de handhaving van den gouden standaard voor een niet gering deel de thans heerschende malaise op het gebied van industrie, handel en scheepvaart toe. Namens de diaconie der Herv. gem. alhier werd aan J. F. Van der Horst, die Zaterdag zijn 25- jarig bodeschap herdacht, een klok als blijk van waar- deeriDg van zijne trouwe plichtsvervulling ter hand gesteld, terwijl hem nog door verschillende bijdragen een sommetje geld werd geschonken. Wcmeldinge. Zaterdag was het gansche dorp in feestelijke stemming. Dien dag toch herdacht de heer H. C. S a u e r, zijne vijf-en-twintig jarige ambtsver vulling als hoofd eener school in de gemeente. Dat hij aller achting geniet is dien dag op ondubbelzinige wijze gebleken. Te ruim 10 uren verscheen de geheele gemeente raad met den secretaris om bij monde van den Burge meester den jubilaris in treffende woorden te compli menteeren, waarop d« jubilaris diep geroerd antwoordde, dat het hem verheugde, dat, hoewel op een enkel lid na de Raad van vóór 25 jaren was verscheiden, de geest van genegenheid en vertrouwen was gebleven. Na den burgemeester spraken ook nog de heeren Lindenberg, De Blinde (secr.) en K. Dominicus hunne heilwenschen uit, da laatste, die sedert 1859 de bijzon dere en intieme vriend van den heer Sauer was ge weest, in eene fraaie meerendeels berijmde rede. Na de woorden volgden de dadende Burgemeester bood den heer Sauer een fraaie marmeren pendule met coupes, namens de gemeente, en een half dozijn bekleede stoelen namens de raadsleden aan, waarvoor de jubilaris zijn hartelijken dank uitsprak. Kort daarna verlieten de kinderen van beide scho len, allen in hun beste pak, opgetooid en mettallooze vlaggetjes bij zich het schoolgebouw om zich voor de woning van hun feestvierenden onderwijzer op te stellen. Zij zongen hem eenige liederen toe en zijn collega Bartrise overhandigde hem uit naam der kin deren eene fraaie Belgische hanglamp. Nadat de heer Sauer de kinderen in eene lieve toespraak had be dankt en nadat deze op zijn verzoek Gez. 96 hadden gezongen, deden zij met den heer Sauer eene kleine wandeling door het doip, om daarna weer hunne plaatsen in de school op te zoeken, waar zij ruim schoots op melk en koetjes onthaald werden en zij menig lied zongen ter uiting hunner feestelijke stemming. Later op den dag werd de heer Sauer andermaal nitgenoodigd in de school te verschijnen en bij zijn binnentreden met daverende fanfares vao het Wemel- dingsche muziekgezelschap «Oefening kweekt kunst" (pres. de heer Brand) en door de feestcommissie uit de gemeentenaren ontvangen. De president dr. L. De Leeuw nam daarop het woord om als tolk der gemeente in sierlijke bewoor dingen den jubilaris zijne gelukwenschen aantebieden en toen na herhaalde fanfares op een wenk van den spreker een in het lokaal opgehangen gordijn viel, werden de geschenken zichtbaar uit de vrijwillig» bij dragen van rijk en arm aangekocht. Daar stonden een fraaie salontafel met tafelschel en een fauteuil, daar hing een groote vergulden spiegel, daar stond eindelijk een sierlijke schrijftafel, waarop een inktpot en een fraai album met de namen der schenkers, alles elegant en solide uit het magazijn van den heer Thewes te Goes. Diep geroerd verklaarde de heer Sauer, dat hij geen woorden genoeg had om zijne dankbaarheid uit te drukken en toen kort daarop het publiek was toege laten, ontstond er eene ware geestdrift onder de toe schouwers, die zich onder allerlei vormen, in geluk wenschen en handdrukken, openbaarde, waarbij o. a. de heeren Visser en De Korte, hoofden der scholen te Kapelle en te Ie seke, genodigden, hartelijke woorden spraken. Later kwamen nog enkele deputaties den jubilaris verwelkomen. Zoo kwam de boogschutterij »St.-An- dries", bij monde van den nieuwen hoofdman, den heer Lindenberg Jr., hem het eere-lidmaatschap hunner sociëteit met de betreffende insignes en een geschenk aanbieden. De loterij-vereeniging, pres. de heer Rooze, offreerde hem een zeer eigenaaidig cadeautje: epn 20e lot in de 324e Staatsloterij, en d*. letterlievende ver- eeniging «Euphonia" een fraai portie'album. Natuur lijk weiden allen met een gepast en gevoelvol woord bedankt. Tegen 6 uren waren een menigte gasten, van Wemel- dinge en elders, in de school aan den disch genood, en zeer velen, dames en heeren, namen daaraan deel en menig hartelijk woord werd daar nog gesproken; terwijl des avonds de lampions tusschen en nu en dan eenig bengaalsch vuur achter het groen een fraai effect opleverden. Van tijd tot tijd deed de muziek zich hoo- ren; de jongelingsvereeniging zong den jubilaris een door den heer Lindenberg Jr. daarvoor opzettelijk ver vaardigd lied toe, terwijl buiten de school ten slotte nog eenig vuurwerk weid ontstoken. Zoo heerschte er onder het geheele talrijke gezelschap een opgewekte, feestelijke stemming, die door geen enkelen wanklank werd verstoord. Van de beide schoolopzieners en verscheidene col lega's van den jubilaris, die allen verhinderd waren het feest bijtewonen, waren schriftelijk ondubbelzinnige blijken van waardeering ontvangen. Ierseke. Vrijdagavond werd nog onverwacht eene vergadering der kiesvereeniging uRecht voor Allen" gehouden. Het bestuur meende stil zwijgend de candidatuur van den lieer Schipper te mogen continneerer., maar een tiental heeren verzoch ten schriftelijk het beleggen eener vergadering en enkelen daarvan meenden meer zekerheid te moeten hebben omtrent het voornemen van den heer Schipper. Zij meenden dat zijn op de vorige vergadering ont vangen antwoord, dat ai niet zeer beslissend was, niet ook als voor de herstemming geldende mocht be schouwd worden, omdat deze waarschijnlijk aan geen der partijen eene glansrijke meerderheid zou verleenen, en de heer Schipper wellicht dan de keuze zich niet zou laten welgevallen. Men besloot dus, staande de vergadering, den heer Schipper een eenigszins beslist antwoord te vei zoeken. Het antwoord werd gegeven, maar was van dien aard, dat om verschillende redenen besloten werd, de can didatuur van den heer Schipper in te trekken en de leden geheel vrij te laten in hunne keuze. De kiesveieeniging «Eendracht maakt macht" heeft besloten zich van stemming te onthouden. Uit een en ander mag men afleiden, dat de voor standers van den heer Schipper als één man ter stem bus moeten gaan, als zij willen dat hij de overwinning behaalt. Ora et Labora vormt een stevige, aaneengesloten partij, waarop te rekenen valt, en waar de vrienden van den heer Schipper dan ook mee rekenen moeten. Haar candidaat heeft het nog nooit zoo ver gebracht als ditmaal, en diens kansen beginnen bepaald goed te staan. Toch behoeft de tegenpartij den moed niet op te geven. Er zijn 167 kiezerstrekken we daar de 23 van den heer Boone af, die thuis blijven, en 45 plus nog een paar leden van «Recht voor Allen", die den heer L'-mson stemmen, dan blijven er nog een 90t«l over, die den 27en April óf thuis gebleven zijn öf zich voor den heer Schipper hebben uitgesproken. Dat cijfer is gioot genoeg om zelfs nog eene schitte rende meerderheid voor den heer Schipper te vormen. Maar dat doet men niet met thuis te blijven zitten. De administratie der Duitsche Rijkspost hei ft aan de Belgische regeering haar besluit medegedeeld om, te beginnen met 1 Juni a. s. de mail naar Engeland, die tot dusver over Ostende verzonden werd, over de lijn Vlissingen Queensbo- rough te verzenden. (A R. Ct.) De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van L. W. F. T i s- m e e r, 30 jaren, vroeger stationschef te Arnemuiden. Bij vonnis der rechtbank te Middelburg dd. 8 Febr. jl. is hij, ter zake van misbruik van vertrouwen, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan J. B. 11 a r i n g m a n als offic. van gez. 2e kl. bij de dd. schutterij te Middelburgeu zijn bij die schutterij aldaar benoemdtot off. van gez. 2e kl. dr. J. C. Bolle; tot 2en luit. W. H. baron T a e t s van Amerongen. Westelijk Zeenwsch-Vlaanderen. Jl. Zaterdag werd in verschillende gemeenten van dit district met groote geestdrift de inwijding van den stoomtram Breskens Maldeghem gevierd. De hooge gasten van dien dag werden des morgens te 10% uren te Breskens door den burgemeester dier gemeente hartelijk verwelkomd. Vau daar vertrok de feesttrein naar Schoondijke, waar hij met klokgelui en kanongebulder werd opgewacht. Te Oostburg hield da burgemeester een hartelijke toespraak tot de heeren commissarissen van den tram. Aan de Draaibrug vond men de remise en de woningen van het tram-personeel sierlijk gedecoreerd. Hier werd uitgestapt en den genoodigden eene ver- versching aangeboden. Te 1 ure werd de koers gezet naar Aardenburg, waar echter slechts koi ten tijd werd vertoefd. De trein trok verder naar Maldeghem, waarna hij te 2 uren te Aardenburg terugkeerde. Aldaar was in de groote zaal van het stadhuis de tafel voor de genoodigden bereid, die bij afwezgheid van den voor zitter der tram-commissie, den heer Snouck Hurgronje van Middelburg, gepresideerd werd door den heer Gerritsen van Groede. De rijke versieringen, overal aangebracht, het uit steken der nationale driekleur, die van bijna alle woningen wapperde, de muziekuitvoeringen en de feest vreugde, die alom heerschte, gaven blijk van de hooge ingenomenheid met den tram van de zijde der Kazand- tenaars. Aan de Amsterdammer wordt bericht, dat Z. M. de Koning voornemens zou zijn, den minister Heemskerk, tot belooning voor zijne verdiensten bij de behandeling der grondwets-herzieniDg, op te nemen in den Nederlandschen adel, met den titel van baron. Tevens zonden de burgemeesters van Amster dam en van 's-Gravonhage tot den adelstand worden verheven met het praedicaat van jonkheer. In de tweede helft van Juni e. k. zal een ver gelijkend ond-rzoek plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 'sRijks water staat, volgens het onder dngteekening van 3 Dec. 1886 vastgesteld programma, opgenomen in de St.-Ct. van 4, 9 en 15 Jan. jl. en verkrijgbaar bij gebr. Van Cleef, te 's-Gravenhage, tegen 5 cent het exemplaar. Tot deelneming worden alleen toegelaten zij, die op 1 Jan. 1887 den 21jarigen leeftijd reeds en den dertg- jarigen leeftijd nog niet zijn ingetreden. Zij, die aan het vergelijkend onderzoek wenscben deel te nemen, moeten zich vóór 1 Juni a. s. aanmelden aan het Ministerie van Waterstaat, met een op zegel geschreven verzoek. Nadere bijzonderheden in de St.-Ct. van 7 Mei. De gezamenlijke te 's-Gravenhage gevestigde gym- nastiekvereenigingen zullen op 31 Juli, 1 en 2 Augus tus a s. een groote openbare gymnastiek- uitvoering organiseeren, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Scherm- en Turnvereeniging 's-Gravenhage. Tot medewerking hiertoe zullen worden uitger oo- digd de Gymnastiekverenigingen, leden van het Ned.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1