1887. N°. 53. Donderdag 5 Mei. 74ste jaargang. G0ESC1I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIMVT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, i Mei 1887. De bierbrouwer ij «de G a n s" alhier zal hoogstwaarschijnlijk binnenkort eene groote verande ring ondergaan door uitbreiding en verbouwing. Er zal eene stoommachine in geplaatst worden voor het breken der gerst (wat thans met paarden wordt verricht), terwijl meer andere werkzaamheden die anders door handenarbeid worden gedaan, mede met behulp van machines zullen worden verricht. De firma heeft bereids gezorgd altijd ruimschoots goed gefiltereerd water voor de bierfabricatie ter beschikking te hebben. Wellicht wordt ook de azijnmakerij weer opgevat. Het bestuur der werklieden-vereeniging »Eigen Hulp" alhier heeft tot zijn voorzitter benoemd dhr. A. Schrijver en tot secretaris dhr. D. C. Seller. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijkgr. van den Emmanuelpolder J, Oudshoorn; tot plaats vervangend dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Isabella E. C e u 1 e n a e r e tot dijkgr. van den Schengepolder J. M. K a k e b e e k e. Bij kon. besluit is aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-president van de arrond.-rechtbank te Middelburg. Ierseke. In de gisteravond gehouden vergadering van het Dept. Ierseke der Mij. tot Nut van 't Alg., die hoofdzakelijk gewijd was aan de bespreking der punten ter beschrijving van de alg. verg., werd den afgevaardigde opgedragen het voorstel van het hoofd bestuur omtrent het Sociale Weekblad en dat omtrent een onderzoek enz. naar arbeiderswoningen te steunen, doch omtrent de verdere voorstellen werden hem geen bindende voorschriften gegeven. Het bestuur werd gemachtigd om met het bestuur van de sociëteit «Onder Ons" alhier te onderhandelen over het aangaan van een contract, waarbij het Dept. op bepaalde avonden het gebruik van de zaal dier sociëteit zal hebbende bepalingen van het contract moeten evenwel aan het oordeel der vergadering wor den onderworpen. Nog werd in begiosel besloten tot het houden van volksvoordrachten in den aanstaanden winter. De heer D. Vogel werd als lid voorgesteld. Door de kies'ereeniging «Volksonderwijs" te Oost burg werd op voorstel van het bestuur besloten een request te zenden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met verzoek om ingeval de enkelvoudige kiesdistricten worden ingevoerd, uithoofde van de aard rijkskundige ligging, het voormalig 4e district van Zeeland te voegen bij VlissingeD, en niet bij het voor malig 5e district, daar dit slechts te bereiken is langs twee wegen nl. per boot van Breskens naar Vlissingen, en van daar naar Ter-Neuzen of langs België. Naar aanleiding van een bericht in het vorig nummer van dit blad aangaande genezing van kanker meldt men ons, dat de heer M. J. B y b a u, genees heer te Brouwershaven, eenige gevallen van kanker zonder snijding volkomen heeft genezen. De Bond van Chr. Zangvereenigingen in Neder land, opgericht den 29n Februari 1880, heeft tot lid van het definitief bestuur gekozen dhr. P. J. Van Santen, te Breskens. Op 2 dezer is aan het Dept. van Koloniën ont vangen een telegram van den Gouv. - Gen. van Ned.-Indië van dien dag, luidende: Vervolg telegram een April. Volgens laatste be richten Gouverneur laat politieke toestand op Celebes niets te wenschen over. Loewoe voldoet aan gestelde eischen. (St.-Cl.) De heeren Van der Feltz, Van Baar, Kielstra, Van Osenbruggen en De Meijier de rapporteurs hebben aan de Tweede Kamer voorgesteld, art. b van 6 Hoofdstuk VIII der Grondwet te lezen «De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar de koloniën en be zittingen van het Rijk in andere werelddeelen worden gezonden". In het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in het IXde hoofd stak van de Grondwet heeft de regeering voorgesteld, het tweede lid van het voorgesteld art. a in 3 aldus te lezen: «De Staten zijn bevoegd, met goedkeuring des Ko- nings, in de bestaande inrichtingen en reglemen ten der waterschappen, veenschappen en veen- polders verordeningen te maken, waterschappen, veen- schappen en veenpolders op te heffen, nieuwe op te richten en nieuwe reglementen voor zoodanige instel lingen vast te stellen. Tot verandering van de inrich tingen of reglementen kunnen de besturen van die instellingen voorstellen aan de Staten der provincie doen". Tot toelichting wordt door de regeering te kennen gegeven «Het gewijzigd voorstel strekt om allen twijfel weg te nemen omtrent de vraag, of de Staten bevoegd zijn waterschappen, enz. op te heffen, eens vraag, waarom trent nog steeds blijkt geene eenstemmigheid te be staan en die, bij vaststelling der wijziging van art. 192 der Grondwet, volgens het regeeringsvoorstel waarin de bevoegdheid der Staten om nieuwe waterschappen, veenschappen en veenpolders op te richten, uitdrukke lijk vermeld werd, wellicht nog meer voor verschil lende beantwoording vatbaar zou worden". De heer J. J. VanKerkwijk geeft in de Vragen des Tijds eene beschouwing over «het cos- turn» van de leden der Staten-G e n er a a 1." Hij komt tot de conclusie, dat nergens blijkt hoe eigenlijk dit costunm door de Kamer of door den Koning is vastgesteld. Wel vond bij eene beschrijving van het costuum zooals dit door de Eerste Kamer is ontworpen en door de Tweede stilzwijgend is overge nomen, terwijl bij missive van 21 Mei 1838 de opper hofmaarschalk kennis gaf hoe de heeren, welke costuum dragen, bij verschillende gelegenheden ten hove ver schijnende, zouden moeten gekleed zijn. Na de Kamer-ontbinding in 1884, gaf de minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, den gekozen leden kennis dat Z. M. hen den 17n November te half tien in het paleis zou ontvangen ter eeds-afleg- ging, in costuum. Op dezen brief heeft de heer Nan Kerkwijk destijds geantwoord, dat hij op het bepaalde tijdstip ten paleize tegenwoordig hoopte te zijn. Hij maakte van die gelegenheid gebrnik, om aan den minister de vraag te onderwerpen, «of zijne voorschrtf- ten wel getuigden van het ernstig streven, om de «vormen in acht te nemen, die tegenover de vertegen- «woordigers des volks nooit uit het oog behooren ver- «loren te worden. Het uur (van half tien) moge aan «Zijne Maj steit welgevallig zijn, voor vele leden, die «buiten de residentie wonen, is dat uur hoogst onge- «legen, terwijl de keuze van dat uur niet gerechtvaar- «digd wordt door het tijdstip van de opening der ver- «gadering om half ém ure. Geenerlei wettelijke bepa- ling bestaat, die hetzij aan Zijne Majesteit, hetzij aan «iemand van Zijnentwege, het recht geeft, de opkomst «der leden in costuum voor te schrijven." Op dezen brief heeft de minister alleen mondeling geantwoord, dat het voorschrift berustte op den boven vermelden brief van den hofmaarschalk, waarop de heer Van Kerkwijk antwoordde, dat die brief geen bevel inhield, maar slechts eene vergunning, voor het geval de Kamerleden op hoffeesten wilden verschijnen. Twee leden kwamen den 17en November 1884 ten paleize in gewone kleeding, en werden dan ook op bevel des Konings ook toegelaten. De slotsom der beschouwing van den heer Van Kerkwijk is de vraag: «Zon het niet wenschelijk zijn dat de Staten-Generaal, na de grond wets-herziening, het costuum afschaften 7" Hoe het toezicht is door de Algemeene Rekenkamer op de rijksuitgavenen schuld vorderingen ten laste van den staat uitgeoefend, kan weder blijken uit het volgende voorbeeld Een officier van gezondheid was verplicht zich nu en dan voor dienstzaken in verband met de militie te begeven van Den Haag naar eene aan den Hollandscben spoorweg gelegen gemeente. De militaire dokter bracht daarvoor het rijk 70 cent in rekening, zijnde de prijs van een spoorwegkaartje eerste klasse. De Rekenkamer maakte bezwaar de declaratie te verevenen. Zij vroeg inlichtingen, of bedoelde officier al of niet in uniform reisde. Toen haar geantwoord was, dat hij in burgerkleeren in den spoorwagen was gestapt, werd zijne vordering met 12 cent verminderd en herleid tot 58 cent, op grond dat wanneer hij in militaire uniform had ge reisd, de spoorwegmaatschappij de reductie van 12 cent zou hebben verleend. De schuldeischer heeft ten slotte het rijk de 70 cent cadeau gedaan, nadat over dit zaakje een bundel stukken was gewisseld, waarvoor aan schrijfloon alleen reeds 6 moet betaald zijn. (N. R. Ct.) De Prov. Gron. Ct. verneemt, dat Z. M. heeft geweigerd, goedkeuring te verleenen aan de verorde ning tot heffing van eene prov. inkomstenbe lasting in Groningen. Zondag werd de scherm- en gymnastiekvereeni- ging «de Volksklasse" te Arnhem, terugkeerende van een turnmarsch naar Doetinchem, in de groote zaal van Musis Sacrum opgewacht door haren bescherm heer den heer A. S. Fransen v. d. Putte en haar eerelid den heer H. L. V. E. Salomon. Deze laatste stelde de vereeniging aan den onlangs benoem den beschermheer voor en hield eene toespraak, waarin hij de vereeniging gelukwenschte met het voorrecht den heer v. d. Putte aan haar hoofd te zien. Namens de vereeniging stelde spreker den beschermheer zijn diploma als zoodanig ter hand, waarbij bij den wensch uitsprak dat de heer Fransen v. d. Putte nog tal van jaren als beschermheer getuige mocht wezen van den bloei dezer schoone vereeniging. De heer v. d. Putte zeide daarop dank voor het gesprokene, verklaarde veel sympathie voor de ver eeniging te koesteren en vereerde haar vaandel met een fraaie zilveren medaille. Nadat de directeur, de heor Wagner, had dankgezegd aan den beschermheer voor dit zichtbaar blijk van waardeering en achting voor de vereeniging, onthaalde de heer Van de Putte de jongelieden. In afwachting van het resultaat der eindelooze proeven met turfstrooisel als ligging voor paar den, perst men in Zwitserland uit fijn gpmalen turf molm ronde vaten en potten met dikke wanden, die zeer licht en weinig breekbaar zijn en bijzonder ge schikt om spijzen in te bewaren. Men bouwt ook in het groot ijskelders van dit materiaal, op een onder grond van sintels, kiezel en klei. Mede gebruikt men het met goed gevolg bij het leerlooien, in plaats van run, en fabriceert men van turfstrooisel borden en schotels, beter dan die van aardewerk en, last not leastpapier. Als verbandmiddel word het reeds lang gebruikt. Stoomp Naar het Dagbl. verneemt is de tooneelspeler Tourniaire zooverre van zijn krankheid in de geest vermogens hersteld, dat hij het gesticht Meerenberg heeft verlaten en in de echtelijke woning teruggekeerd is. B. en W. van Amsterdam stellen aan den Raad voor, de beursquaestie te beëindigen, door over te gaan tot den bouw eener koopmansbeurs op het gedempte Damrak. Het zoogenaamde reddingsleger is sedert eenige dagen hier te lande vertegenwoordigd door een tweetal officieren, uit Londen overgekomen, met het doel ook in ons land afdeeling-n op te richten. De eerste volkssamenkomst zal aanstaanden Zondag te Amsterdam gehouden worden. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Het winterseizoen van de groote wereld werd voor eenige weken besloten met een keurige sobée bij ons gemeenteraadslii jhr. Michiels van Verduynen, dezelfde die onlangs in een raadszitting eene niet onzachte logenstraffing uitlokte bij monde van onzen burgemees ter van de bewering van den Haagschen correspondent van de Middelburgsche Courantdat 't toezicht van gemeentewege bij den bouw van het Kurhaus te wen schen overliet en d#it de bouwpolitie daar Gods water over Gods akker liet loopen. Kort daarop verscheen in genoemde courant een brief uit de residentie, waarin van bovenbedoelde soit ée eene voorstelling werd gegeven, welke niet alleen minder gelukkig paste in een courant omdat die de publieke aangelegenheden dient te behandelen, maar die ook veel van de verbeeldingskracht van den schrijver moet hebben gevergd. Toevallig was ik in de gelegenheid ten opzichte dezer soiree lyrique uit zeer goede bronnen te kun nen putten en daaruit is mij gebleken dat de zeven tableaux vivants, welke door de éiite van de jongere Haagsche aristocratie waren samengesteld, niets stui tends of zedenkwetsends te zien gaven. Ti ou wens de deelneming er aan van gehuwde paren en de aanwe zigheid onder de genoodigden o. a. van onzen mi nister van justitie, den heer baron du Tour Van Bellinchave, van ons raadslid baron Van Hardenbroek, thesaurier des Konings, en andere meer bejaarde hooggeplaatste personen, levert wel reeds het bewijs van het tegendeel. E"U der tableaux vivants was genomen naar bet bekende doek Une noce sous la restauration" een ander stelde voor uLe mariage de Figaro." Deze twee voorbeelden zullen wel genoeg zijn om den gullen gast heer van ongegronden blaam te zuiveren, welke aller minst hem moest treffen, die door het organiseeren van dergelijke avonden ook de neringdoende Ha genaars niet gering bevoordeelt. De heer Michiels heeft deze verdediging echter niet noodig. Boven den aanval in couranten is hij verhe ven, maar 't hoofddoel van mijn schrijven is te doen uitkomen, dat men niet alles moet gelooven wat van tijd tot tijd op rekening van de residentie in sommige correspondentiën wordt geschreven, terwijl in een tijd dat de dagbladpers zich tracht te verheffen, dergelijke uitstapjes in de binnenkamers aan het innemen van een hooger standpunt nooit bevordelijk kunnen zijn. Ik ben ook niet bevreesd dat wij van Damas zoo iets ooit te wachten zullen hebben. Al was hij tot dusver publicist, het savoir-vivre van den journalist is bij dien gentleman instinktmatig aanwezig. Noode zal men afscheid nemen van z.ijne «Haagsche omtrek ken", welke hij in Augustus a. s. zal staken. Niet dat hij zoo lang zal wachten met het inbezitnem en van den hoofdredacteurszetel van het Dagblad. Dezer dagen nam hij reeds den staf in de bureaux van dit blad ter hand, dat wil zeggen hij stelt zich van alles op de hoogte, zonder nog een werkdadig aandeel aan de samenstelling van het orgaan te nemen. Wat de vrucht van zijn optreden zal zijn, is nog tamelijk duister. Maar zijne benoeming tot hoofd redacteur met 152 stemmen tegen 48 op zijn mede dinger, den heer B. De Vries en 12 op den heer B. Blok, den voernaamsten politieken redacteur van het blad, bewijst dat de aandeelhouders hem met ver trouwen aan 't werk zullen zien gaan. Van zijne houding zal wellicht afhangen of in de residentie een derde politiek orgaan het levenslicht zal aanschouwen. Mij toch werd van goederhand de verzekering gegeven en het is sedert 't gerucht van den dag, dat wanneer het Dagblad zijn clericale sympa- thiën laat varen, een katholieke courant te 's-Graven- hage zal worden opgericht, waarvan de hoofdredacteur zal zijn de heer J. Visser, de aanlegger en leider van de clericale politiek in het Dagblad. Wij zijn nn een saaie maand ingetreden, de eerste maand Mei zonder Haagsche kermis. Voor Scheve- ningen is 't nog geen weer, Opera en Hollandsche schouwburg zijn gesloten, de concerten zijn afgeloopen. Alleen heeft 't gebouw van Kunsten en Wetenschappen van onzen burgemeester gedaan weten te krijgen, dat acht dagen voor en acht dagen na de kermis, kermis troepen in dit gebouw zullen mogen komen spelen. Voor het Ned. tooneel, dat een aanzoek in gelijken geest had gedaan, was de burgemeester even onver biddelijk als voor de directie van de Fransche Opera, welke in Mei een Weener ballet had willen doen op treden. Waarom den een toegestaan, wat men den ander weigert Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De discussie is gisteren voortgezet over hoofd stuk V der Grondwet. Paragraaf 6 (schadeloosstelling bij vernietiging of onbruikbaar maken van eigendom in het algemeen belang) is aangenomen met de bij voeging van den heer Rooseboom betrekkelijk wette lijke regeling van het gebruik van eigendom tot het voorbereiden en het stellen van militairé inundaties. Het algemeen debat over de administratieve recht spraak is afgeloopen, dat over de onderdeden is aan gevangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen tot predikant te Kats de heer A. Veenhuizen, pred. te Nederhorst den Berg, classis Naarden. Benoemd tot onderwijzer te St-Philipsland de heer W. J. Boogaard te Tolen. Middelburg. Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft in zijne gisteren gehouden vergadering de leden der kerkeraden van de Ned. Hervormde gemeen ten te Serooskerke en Vrouwepolder uit hunne kerke lijke ambten ontzet en hun van het lidmaatschap dier kerk vervallen verklaard. Koloniën. Van wel onderrichte zijde verneemt men, dat de kolonel Van Teijn, ook in zijne functie van civiel en militair gezaghebber, zeer in den smaak van de regeering valt. Werd kort na zijn optreden beweerd, dat hij. bij gelegenheid van den met dat oogenblik samenval- lenden watersnood, zich niet zoo doortastend had be toond als men van generaal Demmeni had mogen verwachten, thans, nu de zaak achter den rug is, blijkt, dat het juist aan de kalmte en de bedaard heid van kolonel v. T. is te danken, dat de ramp geen grooter afmetingen heeft aangenomen. Bovendien wordt zijne manier, om de zaken bij haren naam te noemen en geheel onomwonden zijne opinie te zeggen, zeer gewaardeerd. De Samarangsche Locomotief van 24 Maart jl. bevat een ingezonden stuk, in het Maleisch, van Aria Soera Adi Ningrat, regent van Cheribon, waarin deze voorstelt, bij gelegenheid van 's Konings 70en verjaar dag, portretten te laten maken van alle regenten op Java, 70 in aantal, en die in even zooveel albums als er residentiën zijn, als verjaarsgeschenk Z. M. aan te bieden. Ook zou ieder regent ten minste 70 exem plaren van zijn portret moeten laten maken, ter ver deeling onder zijne ambtgenooten. Naar men aan de Sum. Ct. mededeelt, heeft de controleur van Natal (Sumatra) in zijne afdeeling eene groote uitgestrektheid steenkolenvelden ont dekt, en zouden voorloopige proeven de deugdzaamheid dier kolen reeds hebben aangetoond,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1