De heer Bouberg Wilson en de leerlingen der too- neelschool hechtten daarop eenige fraaie kransen aan het monumentale ijzeren hek, dat de laatste rustplaats der begaafde actrice omgeeft. Uit Breda wordt gemeld, dat een meisje van 24 jaar an onbesproken gedrag dienst wilde nemen bij het leger in Nederlandsch-Indië. Zij werd afgewezen en verliet teleurgesteld het bureau van den plaatselijken kommandant. Zij moge zich troosten met de gedachte dat, wan neer Jeanne d'Are zelve ware verschenen en als hare roeping had aangekondigd den Koning der Neder landen te Atjeh tot Keizer van Insulinde te willen doen kronen, zij evenzeer zou afgewezen zijn. Onze negentiende eeuw en onze koloniale werfburau's zijn veel te prozaïsch zegt de Arnh. Cf. Een der beste Engelsche bladen, de St. James Gazette, schrijft «Als er geen beslissende stappen worden gedaan en spoedig gedaan, dan is de val van Neder- landsch koloniaal rijk niet ver meer ver wijderd. Als er onverwijld geen flinke troepenmacht naar Sumatra gaat, dan zal 't geheele groote eiland in regeeringloosheid vervallen. Ook de koloniale admi nistratie is sinds lang uit de voegen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gedurende de maand April is op school B te Goes bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op formu lieren van 1 cent 31, van 5 cent 1, zonder for mulieren 5, samen 37. Wemeldinge. Op de voordracht voor onderwijzeres alhier stonden de dames C. W. Janse van Schore en E. C. Sauer alhier. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Zaterdagavond no. S tot onderwijzeres benoemd. Aan het eerste gedeelte van het vergel. examen voor hoofd der school te O - en W.-Souburg, dat Za terdag 11. werd gehouden, namen 12 van de 14 solli citanten deel. Boekaankondiging. De Indische Mail 2de jaargang, no. 9 van 1 Mei 1887, uitgave van Blom Olivierse, bevat: P. C. Huijser, Nedet land's koloniaal bezit in Azië. Melati van Java, Van Slaaf tot Vorst, IX. N. P. Van den Berg, Onze Muntpolitiek en de daarmede ver band houdende belangen. R. Raaff en W. D Van Nispen, Open brief aan den heer mr. N, P. Van den Berg. v. K., Een aanprijzing van het cultuurstelsel. XXX. Onze tien millioen en Braziliaansche suiker fabrieken. Berichten, enz. Landbouw en Veeteelt. Het Weekbl. voor Zeeuw.-VI. u>. d., er nogmaals op wijzende hoe veler belangen betrokken zijn bij den landbouw, omdat daarvan het wil of wee van hand werkslieden, neringen en andere bedrijven, ja ook van de eigenaars afhangt, meent de aandacht te moeten vestigen op de Ichaboe-Guano, welke bestaat uit de zuivere versche uitwerpsels van zeevogels, die hun verblijf houden op de Ichaboe-eilanden aan de Zuid westkust van Afrika. Nadat de broeitijd voorbij is en de jonge vogels kunnen vliegen, verlaten de vogels gewoonlijk in Maart de eilanden om in Juni terug te keeren. In dien tijd wordt de guano verzameld en naar Europa verscheept. Door de jaarlijksche vorming zijn de bestanddeelen versch en bevat deze meststof een groot aantal ver bindingen, die allen van dierlijken oorsprong zijn en die, wanneer er geene vervalsching plaats heeft, van 't grootste belang zijn voor den landbouw. Zij staat nagenoeg gelijk met de guano van de Chincha-eilanden uit den tijd van 18501860. »De analyse, die mij daarvan is toegezonden zegt de redacteur wijst op ruim 75 pet. planten- voedende stoffende mest bevat 4 35 pet. zand en ongeveer 19 pet. water; daarbij 14,32 pet. stikstof en 9,18 pet. phosphorzuur. Al het overige buiten rekening latende zou eene vereeniging van 50 KG. Ichaboe-guano en 50 KG superphosphaat eene zeer gewenschte bemesting leveren voor onze landerijen." Hij laat dan de meening volgen van een drietal hoofdmannen op landbouwkundig gebiedvan professor dr. Paul Wagner te Darmstad, van professor dr. H. Fresenius te Wiesbaden en van den heer dr. Stutzer te Bonn, allen van het jaar 1882, wier oordeel over deze guano zeer gunstig is. En dan dringt de heer Van Oyen ten slotte aan op het nemen van proeven. »Er moet onderzocht worden, of deze guano voor onze landerijen geschikt is. Proeven, met verstand behandeld, om te zien of wij met deze guano de vrucht baarheid van ons land kunnen doen toenemen. In de lage prijzen kunnen wij geene verandering brengen. Kunnen wij de vruchtbaarheid onzer lande rijen niet vei meerderen, dan moet met de tegenwoordige markt de landbouw ten gronde. Daarom, eigenaars en landbouwers, uitgezien naar middelen tot verbetering. Niet klakkeloos het oude verworpen en het nieuwe nagejaagd, maar ook niet vol vooroordeel het nieuwe verketterd om bij het oude te zweren. Verstandig onderzocht en hat goede behouden!" Zijn er liefhebbers voor proefnemingen, de heer Van Oyen is tot hun dienst bereid. Buitenlandsch Overzicht. Zooals verwacht werd heeft de Dullsche Keizer niet lang geaarzeld met het bevelschrift tot invrijheidstel ling van den Franschen commissaris Schnabelo te tee kenen. Deze is dan ook Zaterdag naar PagDy terug gevoerd. Het schijnt echter, dat de gevangenneming wel degelijk op Duitsch grondgebied beeft plaats gehad en dat er dus wel termen bestonden om Schnabele gevangen te houden. Meer vrucht dan van het gevangennemen van enkele personen verwacht de Duitsche regeering van den thans genomen maatregel om den staat van beleg in Elzas- Lotharingen aftekondigen. Het blijkt meer en meer, dat er van Fransche zijde een uitgebreid stelsel van spionnage bestaat, waarin ook Polen en andere vreem delingen betrokken zijn. De Engelsche home-rulers hebben op het onver wachtst een heftig medestrijder gevonden in Lord Roseberry, den minister van buitenlandsche zaken in het jongste ministerie Gladstone. Tot nogtoe had hij zijne meening omtrent de Iersche quaestie nimmer ken baar gemaakt, maar thans is hij op eenmaal tot de verklaring gekomen, dat geen dwangwet mag worden toegepast zonder dat proefondervindelijk is gebleken, dat Ierland niet rijp is voor home-rule, 't Is te he grijpen, dat de Gladstonianen juichen over dezen mede stander. Of Ierland echter met zijne verklaring veel gebaat zal zijn, valt te betwijfelen, en dat is toch eigen lijk de hoofdzaak. Gemengde Berichten. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben er in deze gemeente weder eenige baldadigheden plaats gehad. Van den Molendijk werd een kar, die buiten stond, langs de helling van den diik gerold, terwijl een deur werd uitgelicht en voor de woning van De L. in de St. Jacobsstraat geplaatst werd, zoodat deze des morgens zijn huis niet kon verlaten vóór een voorbijganger hem hulp had verleend. Bij V. in dezelfde straat zijn de spionnen van de ramej^ weggenomen en tot heden zijn ze niet teruggevonden. Eindelijk nog zijn de touwen van schepen in de Kade losgemaakt, zoodat de vaartuigen vrij ronddreven, 't Is te hopen, dat het der politie die een ijverig onderzoek instelt moge gelukken de daders van deze laffe baldadigheden optesporen. Hedenmorgen bevond zich in de wachtkamer 3e klasse van het station alhier een echtpaar, dat gereed stond om naar Middelburg te vertrekken, ten einde den gesloten huwelijksband te doen ontknoopen, toen beide partijen eensklaps tot de ontdekking kwamen, dat toch echtscheiding eigenlijk niet door hen werd ge- wenscht. De reis werd derhalve onder de gunstigste voorteekenen aanvaard, temeer daar de vrouw uit louter vreugde en als blijk van teruggekeerde gene genheid haar man op sigaren tracteerde. Moge de herboren liefde thans van langer duur blijken dan dit huwelijksgeschenk, dat vermoedelijk wel spoedig in rook zal zijn vervlogen I Wilhelminadorp. Hedenmiddag kwam uit Goes een koopman in kruidenierswaren, die, met eene kar met honden bespannen, zijne waren langs de huizen had rondgevent, niet ver van het dorp te dicht bij de haven, zoodat honden en kar in het water stortten, waardoor een groot deel zijner waren beschadigd werd of verloren raakte. 's-GravenpoIder. Gisteren overleed de oudste inge zetene dezer gemeente, de heer F. Van Dijke, in den ouderdom van ruim 95 jaren. Tot voor eenige dagen nog mocht hij zich in eene goede gezondheid verheugen, terwijl zijne geestvermogens nog zeer helder waren. Aangenaam was het steeds, hem over vroegere toe standen in deze en andere gemeenten te hooren ver halen. 'a-Heerenhoek. Bij een aan kanker lijdenden land bouwer alhier heeft zich een persoon opgehouden, voor gevende dat hij die kwaal kan genezen zonder uitsnij ding. Naar het schijnt heeft de behandeling een ta melijk gunstig gevolg gehad. Ook onder de gemeenten Ellewoudsdijk en Oudelande heeft die zelfde kanker geneesheer patiënten, welke hij van tijd tot tijd bezocht en, naar beweerd wordt, geneesmiddelen toediende. De Rijkspolitie heeft echter aan de zaak voorloopig een einde gemaakt, door tegen dezen persoon, woonachtig te Gouda, proces-verbaal optemaken wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. Rilland Bath. Zaterdag is een otter geschoten van een el lengte. Daar het dier midden in het land in een betrekkelijk kleinen waterput werd aangetroffen, wordt er vermoed, dat hij verdwaald was. De morgen van den eersten Mei leende zich, wat het weer betreft, uitstekend tot het aloude vooral Walchersche gebruik om in de vroegte te gaan» Mei- trappen" of vdauwtrappen". Men kon verschillende groepjes zien of hooren, die al zingende langs de wegen trokken. De kou werd natuurlijk door een hartige teug verdreven. Het kenmerkende van dit ge bruik gaat echter, naar het schijnt, langzamerhand verlorenalthans de »Meitrappers", die wij zagen, hoedden zich zorgvuldig hun voet- en beenbekleeding nat te maken. Groede. De postduif, waarvan in het nommer dezer courant van Zaterdag melding werd gemaakt, als op gevangen zijnde door den heer R. te Borsele, werd Maandag den 25 April te 11% uren alhier opgelaten. Blijkbaar is zij dus uiet rechtstreeks van hier naar Borsele getrokken. De vinder zal op een der vleugels den naam A. Van Dale, Kadzand, gestempeld vinden. Van daar arriveerde zij Zaterdag den 23 April hier. Het land van Kadzand is meer dan eenig ander gewest in onze provincie bekend om de vele ouder- wetsche gebruiken en gewoonten, d e men daar nog aantreft. Eene der vele eigenaardigheden, die deze streek kenmerken, viel ons op, toen we Zaterdagavond overal troepjes kinderen, voorzien van een mandje, naar de boerenhofsteden zagen trekken. Wat nl. in Zuid-Beveland in de stille week geschiedt, heeft hier den laatsten dag van Aprilmaand plaats. De kleinen gaan z.g. »Mei-zingen." Hiervoor woiden zij beloond met een paar eieren. Het laat zich begrijpen, dat de jeugd prijs stelt op dit vermaak. Het telephoonkantoor te Kruiningen behandelde in April 80 berichten alsverzonden 34, ontvangen 46. Hansweerd. Aan dit Rijkstelegraafkantoor behan delde men over de maand April 577 telegrammen, als ontvangen 140, verzonden 363, opgenomen en verdergeseind 74. Verleden week beviel een arbeidersvrouw onder Borsele van haar achttiende kind. Tot 's mans leed wezen zijn er slechts acht van in leven. De vrouw is 41 jaar oud. Middelburg. De door de justitie gearresteerde ver moedelijke daders van den bij dhr. Jeronimus alhier in den nacht van 23 op 24 April jl gepleegden bru talen diefstal A. V., C. v. E. en F. P., allen 23 jaar oud, zijn reeds heihaaldelijk met de politie in aanra king geweest en hebben vroeger reeds gevangenisstraf ondergaan. Hoewel men van de buitenwacht verneemt van reeds gedane bekentenis en daarop gevolgde ontkenning van een hunner is van een en ander nog niets voor pu bliciteit vatbaar. Het bezoeken echter van eenige herbergen door 't edele drietal in den vroegen morgen na den diefstal, het rammelen met klinkende munt, als oorsprong daarvoor opgevende het ontvangen eener erfenis, ver meerderd met nog andere omstandigheden wettigen het vermoeden dat de justitie door hunne opname geen verkeerden greep heeft gedaan. De bij den bewusten diefstal ontvreemde bankbil jetten zijn groot 40, gemerkt A. S. 9368 1 groot 40, gemerkt A. O. 779 1 groot 25, gemerkt E. U. 2937. De commissaris van politie te Middelburg verzoekt opsporing en bericht. Te Zieriksee ontstond Vrijdag brand in een schuurtje in de Wwtstraat. De brandweer mocht er in slagen de belendende gebouwen te behouden. Het schuurtje met het zich daarin bevindende hooi en stroo is geheel uitgebrand. 1De Amsterdamsche politie is op het spoor ge komen van diefstallen van geld, gepleegd bij den ont- vang-r der registratie en domeinen, den heer Smits aldaar, vermoedelijk te zamen een bedrag van 5000 a ƒ6000. De dader, S. Frank, was slechts emige maanden in dienst, en vestigde de aandacht op zich door zijn grove vertering, n Bij de aanhouding van den dader wist de ontvanger nog niet dat hij was bestolen. De inbrekers, die dezer dagen te Bennebroek hunnen slag sloegen, zijn gevat. Een honderdtal voorwer pen werden bij hen gevonden, waaronder ook de op jBagatelle" ontvreemde goederen. Een jonge man te Dordrecht, eerst sedert eenige maanden gehuwd, is met zijne schoonmoeder op den loop gegaan. De verlaten vrouw en de achtergebleven man zijn de vluchtelingen achterna gereisd, doch on verrichter zake teruggekeerd. Te Haarlem is gevankelijk binnengebracht zekere Hubschur, oud 21 jaren, barbier, geboren te Bei lijn, zender vaste woonplaats, die te Eemnes, nabij Baain. was aangehouden, in het bezit van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder afkomstig van de diefstallen in den laatsten tijd gepleegd te Hillegom, Oestgeest, enz. Ook is hij gebleken de dader te zijn van de diefstallen, door middel van braak, in den nacht van 26 op 27 April jl. onder de gemeente Watergraafsmeer. Donderdagnacht had hij nog een poging tot inbraak gedaan op Larenberg, welke echter mislukte, daar alles goed was gesloten. Hij begaf zich daarop naar eene nabijzijnde villa, waar hij inbrak, het geheele huis doorsnuffelde, doch, niets van zijn gading vin dende, den weg insloeg naar Eemnes, waar hij werd aangehouden. Bij de poging tot inbraak op Larenberg vond de politie aan een raam, waar te vergeefs getracht was de stopverf los te snijden, 2 driehoekige stukjes staal, die eerst aangezien werden voor puntjes van een mes, doch later bleken te behooren tot den beitel, welken de dader in zijn bezit had, en waar de beide punten van w. r;n afgebroken. Ook een wandelstokje van hem, dat zeer zwaar is en blijkbaar van binnen met lood voorzien, had hij in een keldergat op Larenberg verloren en kon door den ijzeren rooster, die er op lag, dit niet terugkrijgen. Een dame te Kopenhagen kocht dezer dagen van eene uitdraagster een zilveren ring, welke bij nadere beschouwing aan den binnenkant den naam droeg van Maarten Luther en zijne vrouw Katharina Van Boras, met dagteekening en jaartal, alsmede de zinnebeelden van Geloof, Hoop en Liefde. Men bood der dame eene aanzienlijke som voor den ring, maar naar men zegt, zal zij dien naar Engeland zenden, waar zij ,er nog meer voor hoopt te ontvangen, in dien kan bewezen worden wat echter te bezien staat dat het werkelijk de verlovingsring van Luther en zijne vrouw is. Een aardige geschiedenis van den Duitschen keizer. Sedert tal van jaren bevond zich op denzelfden tijd dat keizer Wilhelm de badkuur te Gastein ge bruikte, aldaar ook de lakenfabrikant Kern uit Al- tenberg bij Iglau met zijne familie. De dochter trok door hare schoonheid de opmerkzaamheid des keizers, die haar herhaaldelijk aansprak. Zoo vroeg hij de jonge dame eens of zij niet haast ging trouwen en eischte van haar de belofte hem dit mede te deelen. Nu onlangs ontving de keizer een bericht, dat zij met een koopman was verloofd en hij liet den ver loofden melden, dat hij een levendig aandeel nam in deze gebeurtenis, maar volgens afspraak een door me juffrouw Kern eigenhandig geschreven brief afwachtte. Aan dit eervol verzoek werd gevolg gegeven en later ontving de keizer ook de huwelijksaankondiging. Za- terdag II. nu kwam te Iglau het huwelijks-cadeau des keizers, een rijk met brillanten bezette armband in een etui met de keizerskroon versierd, waarbij een felicitatie gevoegd was. Zondag vond de trouwplech tigheid plaats en de jonge dame trad met het cadeau van den keizer getooid voor het altaar. Men had nog groote moeielijkheden gehad, daar de ambtenaren het geschenk niet wilden afstaan, omdat het niet gestem peld was. Invloedrijke personen moesten hun macht doen gelden, om juffrouw Kern In de gelegenheid te stellen het vorstelijk geschenk gedurende de ceremonie in de synagoge te Iglau te dragen, en dan nog wel op voorwaarde, dat het na de plechtigheid weder zou worden ingeleverd aan het belastingkantoor om ge stempeld te worden. Het stoomschip «Benton", gaande van Singapore naar Panang, kwam bij Formosa in botsing met een schip en zonk. 150 personen verdronken (geen Euro peanen). Woensdagavond had te Parijs de eerste uitvoe ring plaats met de klavierharp, een wonderlijk instru ment, uitgevonden door den heer Dietz. Het is een ware harp, welke men bespeelt door middel van een klavier. De uitslag is inderdaad meikwaardig en vol doet zeer. Een werktuigkundige te Grein wall (Noord-Ame- rika), Houston genaamd, heeft een vlieg-machine uit gevonden. De inrichting is zeer eenvoudig, terwijl de geheele toestel met vier riemen onder de armen wordt bevestigd. Het is een samenstel van twee vleugels, zelve weder uit een aantal kleine vleugels samengesteld, alle op dezellde wijze werkende. De vleugels ontvangen de beweging van een electrische motor, op de borst van den aëronaut aangebracht. Bij een proefneming in het openbaar heeft de uitvinder een uur rondgevlogen zonder eenige vermoeienis tot een hoogte van 100 Meter en met een snelhrid van zes mijlen per uur of minder, al naar den zin van htm zeiven. Een maatschappij tot exploitatie van de uitvinding heeft zich reeds gevormd. Men moet in aanmerking nemen, dat het bericht uit Amerika komt en dat het neg wel een late April-ui kon zijn. Het lijk eener vrouw werd dezer dagen op den zolder van een huis te Nied. rschelden nabij Siegen (Duitschland) gevonden. Dezeviouw, die als zeer gierig bekend stond, was een bejaatde kinderlooze weduwe, die bij nader geneeskundig onderzoek bleek van honger gestorven te zijn. Behalve een korst verdroogd brood, was er niets eetbaars in huis, terwijl daarentegen in laden, kasten en doozen een som van 80,000 mark in goud, zilver en effecten gevonden werd. Laatste en telegraphische berichten. Kortgene. Gisternamiddag hield ds. Van den Bergen alhier zijn afscheidsrede. Hij had tot tekst gekozen Mattheus 28 vers 20. Een groote schare woonde deze godsdienstoefening bij, na afloop waarvan den schei denden leeraar door de gemeente staande werd toe gezongen Psalm 134 vers 3. Met leedwezen zullen velen hem uit deze gemeente zien vertrekken. 's Gravenliage. TWEEDE KAMER. Na breedvoe rige discussie over art. 147 der Grondwet is dit, met verwerping der amendementen, onveranderd goed gekeurd. Morgen voortzetting. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden werd te Biezelinge ten verzoeke van M. Nieuwenhuize te Biezelinge, ten overstaan van notaris A Gallis Merens, geveild: lo. een hoefje met woon huis, schuur en erf te Biezelinge, groot 14 ares 2o. 45.71 ares boomgaard aldaar, gekocht door C. Traas te Biezelinge voor 1855, plus 60 voor losse goe deren 3o. 65.40 ares boomgaard aldaar, gekocht door G. Kloosterman Cz. voor 1500. ■MnBMBaamnBaaaBaaaraBnuDuat 324e Staatsloterij, 4e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 2 Mei. Ie lijst. No. 2029 2000. No. 4584 1500. Nos. 8478, 9579 eB 14298 elk 400. No. 18103 200. Nos. 7498, 9037, 11422,12219,20657 elk 100. Burgerlijke Stand Goes van 29 April tot 2 Mei 1887. Geboren den 29, Anthonie Marinus, z. v. Marinu» Duijvewaardt en Cornelia Polderdijk. Marktberichten. ROTTERDAM, 2 Mei 1887. Granen met kleinen aanvoer en kalme stemming. Wintergerst 10 cent lager, Bruine boonen 25 cent hooger. Buitenlandsche en meel vast. Van Vlas ter markt 26740 steen, waarvoor weinig kooplust bestond en waarvan een gedeelte ten voordeele der koopers opruimde. Jarige TARWE f a 6,75 - 7,70 ROGGE - 5,— - 5 60 Nieuwe WINTERGERST - 4,— - 4,80 Nieuwe ZOMERGERST - 3,70 - 4.50 Nieuwe HAVER - 2.— t> - 3.20 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 7.70 - 8,— PAARDENBOONEN - 5,30 J> - 5,80 - 7,- - 7,25 Nieuwe Blauwe ERWTEN - 7- - 7,75 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11.— BRUINE BOONEN - 9,50 t - 11 25 WITTE - 7,— - 9,— - 7.50 - 9.— ■A-ca/vertentien. Tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid overleed Maandag 25 April jl. mijn behuwdzoon HUBRECHT NIEUWEN- HUIJSE, in den ouderdom van 36 jaar en 6 maanden. Wed. A. NIEUWENHUIJSE. Kruiningen, April 1887. Heden overleed, na kortstondige on gesteldheid, in den ouderdom van 76 jaren onze innig geliefde moeder en behuwd- moeder mevrouw de wed. J. RENIER Van Eeten. Uit aller naam J. RENIER. Haarlem, 30 April 1887. De ondergeteekenden betuigen bun nen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun 25jarig huwelijksfeest ondervonden. D. ROUW. E. ROUW geb. De Dreu. Goes, April 1887.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2