1887. N°. 52. Dinsdag 3 Mei. 74ste jaargang. D<« KIEZERSLIJSTEN Politiek overzicht. GOESCHE Do uitgave deter Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van t5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Tan al de ONDERKIESDISTRICTEN zijn ingekomen ce^telcviie gedeponeerd, alwaar aij dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 30 April 1887. De Voorzitter van het hoofdkiesdistrict Goes, J. G. DE WITT HAMER. (25—28 April.) Zooals men weet bepaalt de thans vigeerende Grond wet, dat het slot der rekening van de staatsuitgaven en ontvangsten door de wet wordt vastgesteld. Het Grondwetsontwerp der regeering liet echter deze be paling weg en gaf ten opzichte van die rekening alleen dan eene beslissing aan de wetgevende macht, wanneer de algemeene rekenkamer bezwaar vindt in de ver evening van eenige ontvangst of uitgave. Daardoor werd dus in werkelijkheid aan de Kamer het recht ontnomen om aan die rekening hare goed- of afkeu ring te hechten en eene beslissing te nemen over de juistheid, waarmede het beheer der staatsfinanciën was gevoerd. Dit kwam den heeren Verniers Van der Loeff en Van Delden niet gewenscht voor en zij stelden mitsdien voor het oude artikel te behouden en daaraan toe te voegen de woorden: snaar de voorschriften van de wet", zoodat voortaan de verantwoording der staats uitgaven en ontvangsten aan de wetgevende macht wordt gedaan, op de wijze zooals door de wet zal worden bepaald. Zeer zeker heeft het artikel door deze toevoeging in juistheid gewonnen, wijl daardoor de volksvertegen woordiging het recht behoudt ten opzichte van het beheer van 's rijks gelden een woord mede te spreken. De debatten handelden in de afgeloopen week echter niet alleen over wijzigingen in de Grondwet, maar ook weder over de volgorde der te behandelen voorstellen en zulks naar aanleiding van het bekende voorstel van den heer Godin De Beaufort om de addifioneele arti kelen bij hoofdstuk III der Grondwet in te lasschen. Veel nieuwe argumenten vóór en tegen werden er bij deze debatten, die nog een groot deel van de zitting van Dinsdag in beslag namen, niet geleverd en wij kunnen te dien opzichte dus in hoofdzaak verwijzen naar wat wij vroeger daaromtrent hebben geschreven. Wij blijven het betreuren, dat de minister Heemskerk niet heeft kunnen besluiten de additioneele artikelen in afzonderlijke hoofdstukken te splitsen, omdat daarin thans zeer verschillende zaken worden behandeld waarover gecombineerd zal moeten worden gestemd. Had de minister eene splitsing voorgesteld, dan ware de inlassching van het voorloopig kiesreglement bij hoofdstuk III zeker in zooverre ten goede gekomen aan de Grondwetsherziening, dat althans de bepalin gen omtrent het kiesrecht in éen hoofdstuk waren vereenigd en hoe verder de loop der discussiën ook moge zijn deze quaestie was dan ten minste in eerste lezing opgelost. Het valt intusscben niet weg te redeneeren dat aan de uitvoering van het denkbeeld van den heer Godin De Beaufort groote practische bezwaren waren verbonden, die deze afgevaardigde vermoedelijk zelf bezwaarlijk kan opheffen. Om er b.v. maar éen te noemenwaar dhr. Godin De Beaufort zoo groote bezwaren had en terecht tegen de vereeniging der additioneele artikelen in éen hoofdstuk, uit vrees, dat eene combinatie van minderheden het geheele hoofd stuk zou doen vallen, daar kan hij toch niet blind zijn voor het feit, dat zich bij inlassching der addi tioneele bepalingen omtrent het kiesrecht bij hoofd stuk III aan dit hoofdstuk op dienzelfden grond een gelijksoortig lot zou kunnen zijn beschoren. Het eenige practische middel om aan de meeste der geopperde bezwaren tegemoet te komen die van onderling wantrouwen van de eene partij ten op zichte van de andere uitgezonderd ware geweest splitsing der additioneele artikelen en onmiddeil.jke behandeling van het voorloopig kiesreglement na hoofd stuk III. 't Is vermoedelijk aan de weigering van den minister Heemskerk te danken, dat een desbetreffend voorstel niet weder is ingediend. Older de 25 artikelen der Grondwet, die in de vorige week aan eene herziening werden onderworpen, behooren ook die, regelende den werkkring van de Pro vinciale Staten en van de gemeenteraden en hoewel weinig ingrijpende wijzigingen daarin zijn gebracht, leverden de debatten toch een paar punten op, merk waardig genoeg om even te worden gereleveerd. Het eerste punt vindt men in de debatten omtrent art. 131, bepalende, dat de Koninklijke goedkeuring wordt vereischt op de door Prov. Staten in het belang van hun gewest te maken reglementen en verordenin gen. De heer Goekoop achtte het wenschelijker, dat deze verordeningen door Prov. Staten werden gemaakt «onder de waarborgen te stellen bij de wet", de heer I Iluber wenschte alle toezicht, waarborg of goedkeuring te doen vervallen. De regeering kon zich met geen van beide amendementen vereenigen, doch wijzigde om tegemoet te komen aan de bezwaren der voersV-V Iers het regeeringsartikel in dien zin, dat de goed- 1 keuring des Konings niet kan worden geweigerd, dan na den Raad van State gehoord te hebben. Het liberale Kamerlid dhr. Goekoop trok dadelijk daarop zijn amendement in, doch de anti-revolutionnaire heer Huber handhaafde het zijne, omdat hij volledige autonomie voor de provinciën wilde. De stem des Konings mocht daarin niet medespreken, de provinciën moesten zich zelf uitsluitend regeeren de wijziging door de regeering aangebracht kwam in geenendeele tegemoet aan zijn bezwaar dat de Koning mede wetgever is in de huis houding der provincie. Men zal zich vermoedelijk nog wel herinneren,, dat de heer Lohman in de zitting van 15 Febr. jl. den liberalen ten laste legde, dat zij de macht van den Ko ning zooveel mogelijk wilden knotten, maar wij vragen wie daarvan in dezen meer blijk gaven de liberalen en Katholieken, die nagenoeg allen het amendement-Huber verwierpen of de anti-revolutionnairen, die het steun den? Voorwaar, wanneer er ooit bewijs is geleverd voor het spreekwoord van den splinter en den balk, dan was het wel in dit geval. Dhr. Lohman moge in zijne boosheid dan beweren dat de liberale bladen hem en zijne partijgenooten valseh beschuldigen door te zeggen, dat zij geene uitbreiding van kiesrecht willen, het oordeel van den heer Lohman over de zucht}; der liberalen om 's Konings macht te binden, is zeker in langen tijd niet zoo gelogenstraft als in dit geval, en met recht mag nu althans hetzelfde verwijt tegen de anti- revolutionaren worden gericht. Ten slotte nog een kort woord over het voorstel van den heer Van Kerkwijk, om de benoeming van den voorzitter van den gemeenteraad (burgemeester) niet meer door den Koning te doen plaatshebben, maar haar bij de wet te regelen. Gelukkig is dit voorstel met groote meerderheid van stemmen verworpen wij zouden het bedenkelijk vinden wanneer op die benoeming door de gemeenteraden te groote invloed zou zijn uitgeoefend, want daartoe zou toch vermoedelijk het voorstel van den Zierikseeschen afgevaardigde hebben geleid. Nog daargelaten, dat de burgemeester ten deele rijksambtenaar is, zou zijne benoeming aan partijverhoudingen en vaak aan per soonlijke sympathiën en antipathiën blootstaan, ter wijl het juist een der eerste vereischten voor het hoofd der gemeente is, dat hij boven alle partijen staat. Het dient intusschen onder de aandacht onzer lezers gebracht te worden, dat ook weder ten opzichte van dit zeer ingrijpend amendement de beide afgevaar digden van ons kiesdistrict lijnrecht tegenover elkander stonden. Dhr. Lohman stemde er vóór, dhr, Schim- melpenninek tegen. Gelukkig district, dat zichzelf bij deze en andere belangrijke quaestiën allen invloed op de beslissing heeft ontnomen 1 GOES, 2 Mei 1887. Volgens de kiezerslijsten bedraagt in het aantal kiezers voor leden dat voor leden der Piov. hoofdkiesdistrict Goes het der Tweede Kamer 2849 Staten 1383. In 1836 bedroeg dit aantal resp. 2926 en 1380. De aflevering der militieplichtigen der lichting 1887 zal plaats hebben te Tolen voor Tolen en St. Filipsland op Woensdag 4 Mei, des voormid dags te 9 uren te Goes o. a. voor geheel Zuid-Beveland op Don derdag 5 Mei, des voormiddags te 9 uren te Middelburg o. a. voor Noord-Beveland, op Dins dag 10 Mei, des voormiddags te 11% uren. Voor de zeemilitie zal uit de geheele provincie de inlijving plaatshebben te Middelburg op Maandag 9 Mei, des voormiddags te 10 uren. Naar men ons mededeelt is het correspon dentschap Goes der vereeniging Tes- selschade uitgebreid tot eene ai'deeling en zijn door het hoofdbestuur tot leden van het afdeeÜDgs- bestuur benoemdmevrouw KakebeekeDe Jongh, pre sidente; mevrouw Van der MandereDe Laat de Kanter, secretares-penuingmeesteres, mevrouw SalbergKake beeke, mej, J. Fransen Van de Put'e e* mej. M. Van Heel. Voor het bemiddelingsbureau kan men zich aan melden bij mevrouw Salberg-Kakebeeke. Met de werkzaamheden tot uitbreiding en ver bouwing der gasfabriek alhier worden goede vorde ringen gemaakt; circa 50 personen zijn er met graven, schuieren van den grond en het breken der muren van de oude ketelfondeering bezig. Het is in dezen slappen tijd voor het werkvolk een groote uitkomst, daar er tot 28 stuivers daags verdiend wordt. Hoe slecht het weder ook is voor land- en tuinbouw, de aannemer van het werk kon het niet beter treffen. Nog eenige dagen en de uitgegraven kisting heeft de vereischte diepte. De uitgegraven grond is tijdelijk aan den havenkant opgeworpen, doch daar al die grond voor het werk niet noodig is, wordt een gedeelte weg- "V "oor Isndbemesting. Rilland-Bath. Den derden Mei zal het dubbele spoor van Bergen-op-Zoom tot hier in gebruik genomen wor den en den 6den d. a. v. tot Kruiningen. Alhier is men druk in de weer om een weer baarheids vereeniging op te richten. Reeds is een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren H. J. Augustijn, president, J. D. C. Steenberg, secretaris, J. Van Gorsel Jz. en J. Van Koeveringen, commissarissen. Twaalf leden zijn reeds toegetreden en men gelooft een geschikt terrein voor het oprichten van een schietbaan gevonden te hebben. Met ingang van 1 Juni wordt dhr. P. Nap com mies-vei ificateur der 3e categorie bij 's Rijks belas tingen van Hansweerd naar Rotterdam verplaatst en in diens plaats komt dhr. J. Van der Zee, commies 3e klasse thans te Leeuwarden naar Hansweerd. Bij het dezer dagen te 's-Hage gehouden examen van ambtenaren der rijkstelegraaf in den postdienst zijn o. a. geslaagd de heeren N, I. B u w a 1 d a en P. Bruggeman. Na een te Middelburg gehouden examen zijn tot roeiers der dranken benoemd de kommiezen T. C. Eversdijk te Aksel, L. Manneke te Philippine, A. W. Sorber en P. C. v. d. Bos, beiden te Rapen burg; H. v. d. Kamp en J. P. Manni, beiden te Wal soorden en W. C. v. d. Putte te Eede. In het geheel zijn op de tentoonstelling van schilder ij en te Middelburg 30 stuks ver kocht. Middelburg. Aan het verslag van den toestand dezer gemeente over 1886 door burgem. en weth. aan den gemeenteraad uitgebracht wordt het volgende ontleend. De bevolking dezer g-meente bestond op 31 Dcc. 11. uit 7413 maun. en 8965 vrouwen, te zamen 16378 personen. Het aantal geboorten bedroeg 467, het getal overledenen beliep 373, het getal huwelijken 109 en dat der echtscheidingen 4. Het getal personen dat zich alhier heeft gevestigd bedroeg 955, terwijl 1018 personen hunne woonplaats naar elders over brachten; het amtal verhuizingen binnen de gemeente liep over 2989 personen. De gemeentebegrooting over 1888 bedroeg zoo in ontvang als in uitgaaf/349,698,44, de kosten van het lager onderwijs bedroegen ƒ44,971.02 tegen eene ontvangst aan schoolgelden van 9318.97 en ƒ11475,43 der 30 pet. rijksvergoeding. Voor de burgeravondschool werd uitgegeven 5752 68, aan schoolgeld werd slechts 123 ontvangen. De uitga ven voor het gymnasium beliepen 19843,39%; aan schoolgelden werd ontvangen ƒ3836.69 en/7953,35 subsidie van het rijk, het getal leerlingen beliep 39. Ten behoeve van het tramwezen werd een subsidie van 24,500 uit de gemeentekas toegestaan, waarvan 22649,14 benoodigd is geweest. In de gemeente apotheek werden 29225 recepten gereedgemaakt. Het saldo der exploitatierekening der gemeente-gasfabriek bedraagt 21,157,63% of slechts 457,33% minder dan het vorige jaar, niettegenstaande wegens de ver laging van den gasprijs voor de straatverlichting die post 2391,64% minder opbracht. In het Prins Hendrik dok werden 15 vaartuigen opgenomen. De Middelburgscke maatschappij van stoomvaart vervoerde met hare booten tusschen Vlissingen, Middelburg en Rotterdam 21270 personen tegen 22911 in het vorig jaar; tegen 42496 verzendingen in 1885, hadden er nu 46413 plaats. De Zeeuwsche spoorbootmaatschappij vervoerde in 368 reizen tusschen Middelburg en Zie- riksee 17202 personen tegen 16859 in 1885. Door de stoombargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen werden 9390 reizen in éene richting gemaakt, het personenvervoer bleef stationnair. Ylissingeii. Van Greenock is alhier Zaterdagavond te acht uren aangekomen het stoomschip «Nederland", gezagvoerder P. Joha, zijnde de laatste van de drie nieuwe mailbooten, die de Maatschappij «Zeeland" ten behoeve van den door haar op 1 Juni a. s. te openen dagelijkschen dagdienst tusschen deze plaats en Queen- boro'-Pier aan de werf der Faiifirid Shipbuilding- and Engineering-Company, limited (voorheen firma John Elder and Co.) te Govan bij Glasgow heeft doen bouwen. Deze boot, die in alles geheel gelijk is aan de reeds vroeger hier aangekomen mailbooteu «Duitsch- land" en «Engeland", legde den aanzienlijken afstand tusschen Greenock en Vlissingen, rond kaap Landsend en de Lezards, in slechts 49 uren af. Thans liggen de drie prachtige nieuwe stoomschepen in de eerste binnenhaven gemeerd. Aldaar liggen ook nog twee andere mailbooten van de Maatschappij «Zeeland" en de beide veebooten «Mercurius" en «Mi nerva", zoodat die haven met dit zevental «steamers" er vrij wat levendiger uitziet dan gewoonlijk. De mailboot «Nederland" moet nu eerstdaags nog een officiëele proefvaart maken naar Queenboro' en terug, en vóór het einde dezer maand moet alles ook de werkzaamheden aan de buitenhaven, het leggen en verleggen van de pontons enz. geheel gereed zijn om den dagdienst op 1 Juni te kunnen aanvangen. Naar het schijnt zal de opening van den dienst met eenige feestelijkheid plaatshebben. O. a. heeft de burgemeester van Zieriksee zich bereid verklaard het lidmaatschap van 't hoofdcomité der Nationale Tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, 1888 te 's-Hage, aan te nemen en in zijne gemeente een plaatselijke commissie samen te stellen. Door den gemeenteraad van Hontenisse was aan 0. v. d. Bent, te Middelburg, een subsidie ver leend van 600 's jaars voor een stoomtram van Walsoorden naar Hulst, waarvoor door hem concessie is gevraagd. Aangezien nu ook door A. H a r t o g A z., te Ierseke, gelijke concessie en subsidie-aanvrage is gedaan, heeft de gemeenteraad, in de vergadering van Dinsdag jl., zijn besluit in zooverre gewijzigd, dat de subsidie zal worden verleend aan hem, die de concessie erlangt, onder voorwaarde, dat binnen zes maanden nadat de concessie is verkregen, met de werkzaamheden vcor de lijn een aanvang is genomen. (T.-N. Ct.) Groede. De schaapspokken alhier breiden zich uit; althans op eene hofstede in de onmiddellijke nabijheid van die, waar de ziekte onlangs werd geconstateerd, hebben zich eveneens gevallen voorgedaan. Vrijdag jl. werden twee schapen afgemaakt en verbrand. Het ont- smettingsdetachement is druk bezig met bet desin- fecteeren der stallen, enz. Zaterdag had met goed gevolg de proefrit plaats van de stoomtram van Bergen-op-Zoom op Ant werpen. Het materiaal munt uit door soliditeit en netheid. De opening der lijn zou gisteren plaatshebben. De vanwege de Ned. Vereeniging voor gemeentebelangen af te nemen examens voor adspirant-gemeente-secretarissen of ambtenaren ter se cretarie zuilen dit jaar worden gehouden te Utrecht en te Leeuwarden den 31 Mei a. s. en volgende dagen. De commissie te Utrecht zal bestaan uit de heeren R. A. Verploegh Chassé, burgem. van Vreeswijk, voor zitter; C. W. A. M. Groskamp, R. W. Haentjes Dekker, mr. L. Bybau en G. J. Gerritsen, burgemeesters van Sloten (N.-H.), Oudewater, Kolijnsplaat en Breskens. In de commissie te Leeuwarden zullen zittiDg ne men de heerenmr. L. W. Ebbinge, burgem. van Kampen, voorzitter; mr. H W. Waardenburg, burgem. van HagensteinJ. M. Buser, H. J. Flothuis en R. F. Stalenhoef, secretarissen van Zwolle, Hoogeveen en Montfoort. De commissie, belast met het nazien van het schrif telijk werk, is samengesteld uit de heerenmr. W. J. Van Weideren baron Rengers, voorzitter der ver eeniging, voorzitter; J. F. Jansen, burgem. van Til burg, vice-voorzitter en W. A. Boeschoten, secretaris van Zeist. Voor de verschillende commissiën zijn benoemd tot plaatsvervangende leden de heeren: D. Hussem, secret, van RauwerderhemA. De Vulder van Noorden, secret, van Middelburg en F. W. Van Liempt, secret, van Waalwijk. Aanmelding voor het examen moet geschieden vóór 16 Mei aan den heer R. A. Verploegh Chassé, burgem. te Vieeswijk. In de Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der «Utrechtsche Hypotheekbank" zijn de witist- en verliesreke ning en de balans per 31 Dee. 1886 goedgekeurd. Het getal aandeelhouders was 189. Er werden 189 aanvragen om 2.668 850 behandeld en 89 leeningen toegestaan ad/1 078.750. Op 31 Dec. was ƒ2 968 000 aan pandbrieven in omloop. Het winstcijfer beliep 24.312.54, waarvan 19.468.24 voor verdeeling beschikbaar. Het uit te keeren dividend is vastgesteld op 0 pet. ef 13.50 per aandeel en 2 per op- richtersbewijs (in het vorige jaar resp. 12.50 en 1.55%). O. a. is de heer J. M. Kakebeeke her kozen als commissaris, de heer H. J. M. Van Asch van Wijck als directeur. - Op de Ooster-begraafplaats te Amsterdam werd Zaterdag in tegenwoordigheid van vele vereerders en kunstvrienden, het monument op het graf van wijlen mevrouw K 1 e i n e onthuld. Het is twee meter hoog en geheel in zandsteen gebeiteld. In het midden trekt eene uitmuntend gelijkende buste, om geven door palm- en lauwertakken, de aandacht. De heer Hofdijk sprak in krachtige, gespierde taal eene fraaie rede uil en eindigde met het monument in de hoede aan te bevelen van het hoofdbestuur vaa het toonoel verboni,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1