Schuldaflossing. ADVERTENTïEN. WATERING schen Duitscliland en Frankrijk ook zijn geëindigd Volgens de laatste uit Berlijn komende berichten niet. Integendeel moet het onderzoek van de zaak Schnabele aan de Duitsche regeering nog meer dan vroeger de overtuiging hebben geschonken, dat er een uitgebreid spionnenstelsel van Fransche ambtenaren aan de Fransch-Duitsche grens bestaat en daarover zullen thans zeer ernstige diplomatieke onderhandelingen worden gevuard, waarbij tevens principiëele ophelderingen over verschillende maatregelen van den Franschen minister van oorlog generaal Boulanger mogen worden verwacht. Van het bericht, dat de Paus zijne bemiddeling zou hebbeu aangebodeD, blijkt niets waar te zijn. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft in derde lezing het kerkelijk-politieke wetsontwerp met 243 tegen 100 stemmen aangenomen. Twee-en-veertig leden onthielden zichonder dezen behoorden er 20 tot de vrij-conservatieven, 8 tot de conservatieven en 8 tot de nationaal-liheralen. In de Italiaausche Kamer is andermaal eene inter pellatie aan de regeering aangekondigd over de Afri- kaansche aangelegenheden. De minister Depretis ant woordde, dat hij later zou mededeelen of en zoo ja wanneer hij de interpellatie zal beantwoorden. Generaal Gené heeft zich te Massowah ingescheept om naar Italië terug te keeren. Er loopen weder geruchten omtrent een aanstaand aftreden van den Kussischeu minister Von Giers Het schijnt echter, dat deze berichten weinig geloof ver dienen. Meer zekerheid schijnt te bestaan, dat de Russische ambassadeur te Berlijn, generaal Schuwaloff, den tegenwoordigen gouverneur van Kaukasië als zoo danig zal vervangen. In Engeland betoogen de liberalen nog steeds de wenschelijkheid van samenwerking tusscheu hunne beide groepende Gladstonianen en de Unionisten. Chamberlain, die aanvankelijk daarvan niet veel wilde weten, heeft onlangs in eene redevoering te Stornaway verklaard, dat hij na de laatste verklaringen van Glad stone die samenwerking niet onmogelijk acht, mits deze ex-minister zijne home-rule plannen laat rosten zoo lang het tegenwoordige parlement bestaat, of ze in zooverre wijzigt, dat de Unionisten er zich mede kunnen vereenigen. Dit wist men echter wel zonder dat Cham berlain het zeide, doch dit is juist de groot? moeie- lijkheid, die wel niet uit den weg zal kunuen geruimd worden. Men zegt, dat Parnell den schrijver van di n bekenden brief, die van hem heette te zijn en die de Times publiceerde, op het spoor is. In een meeting te Chiswiek zeide Labouchere, dat de limes dpn nagemaakten brief van Parnell publi ceerde, alleen om haar debiet, dat achteruitging, te doen toenemen. De Pall Mall zegt, dat de Times dat verwijt niet kan en mag ignoreeren. Gemengde Berichten. Te Borsele arriveerde Woensdag bij den heer R. een postduif, afkomstig uit Groede, waar zij volgens meegezonden briefje door den heer Iz. Brakman ten 11 ure was losgelaten. Als dit uur betrekking heeft op 27 April, dan heeft de duif den afstand tusschen genoemde gemeenten in een half uur afgelegd, aange- genomen dat zij dadelijk bij hare aankomst is gezien. Verleden jaar in Juli verdwaalde te Borsele een postduif uit Middelburg. De eigeDaar schonk haar aan den persoon, die hare aankomst meldde en haar tot voor eenige dagen heel best verzorgde. Thans heeft zij de vlucht genomen. De eerste ansjovis is door schipper Bout te Tolen gevangen. Door de politie te Bergen-op-Zoom zijn drie zoutsmokkelaars aangehouden. Aan drie anderen mocht het gelukken te ontsnappen. Een correspondent van een der buitenlandscbe bladen, die Amsterdam bij de laatste feesten bezocht, schrijft na een uitweiding over de feesten en een be schrijving der stad als handelsstad, het volgende: rAlle natiën der bekende wereld vindt men er ver tegenwoordigd, zoowel beschaafden als onbeschaafien; mijn bijzondere aandacht trok een gekruist ras, waar schijnlijk uit negers en roodhuiden ontstaan, het kwam mij voor dat de stedelijke overheid een bijzondere voor liefde voor dit ras aan den dag legt, althans het wordt in éen groot gebouw in een der hoofdstraten gehuis vest en des Zondags op een bepaald uur tentoongesteld, al wandelend door de straat". De correspondent had Amsterdamsche burgerweezen naar de kerk zien trekken Een werkman in een zoutziederij te Maastricht is in een zoutpan gevallen, en aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. In een der bladen wordt bij advertentie bekend gemaakt, dat door echtscheiding is ontbonden bet huwelijk tusschen Arie Van Oosterom te Weesp en Mietje Van de Neut, rechtens wonende te Weesp, doch verblijf houdende te Nieuwer-Amstel, op de hofstede «Zoek den Vrede 1" Te Krimpen a/d. Lek is een knaapje door een dollen bond gebeten. Men is met den knaap naar Parijs vertrokken om hem onder behandeling te stellen van prof. Pasteur. Woensdag zijn bij Ilattem een wisselwachter, dia wilde overloopen om den afsluitingsboom te sluiten, de beide beenen afgereden door den trein uit Zwolle. Hij was terstond overleden. In eene vergadering van de afd. Groningen van den Volksbond deelde de voorzitter mede, dat het mat den verkoop van koffie langs de straat uit een daarvoor ingericht karretje, waarmede in Januari jl. werd aangevangen, reeds vrij goed gaat, zoodat het bestuur voorstelt, met de proef voort te gaan, al heeft die zaak nog eenig geldelijk nadeel ten gevolge, daar het hier te doen is niet om winst te maken, maar om het belang der zaak. Een bezoeker van het koninklijk paleis te Am sterdam, die den rondleidenden knecht een dubbeltje gaf, werd door dezen aan de politie overgeleverd, op grond dat hij hem (den. bediende) eene beleediging had aangedaan. Het bleek voor den inspecteur van politie, dat de man een kwartje niet voor eene beleediging hield en dat hij daarop aanspraak maakte. Logisch intusschen zou die som twee en een halve beleediging moeten vertegenwoordigen. Volgens recht en rede echter moet ieder, die de hand opent voor fooien, tevreden zijn met hetgeen men daarin legt. Een tarief van vrijwillige giften is onbestaanbaar. (Arnh. Cf.) Te Renswoude is in hechtenis genomen en ge vankelijk naar Utrecht overgebracht een minderjarig persoon, die op verschillende plaatsen oplichterij pleegde, o. a. door zich uit te geven voor agent eener vereeni- ging, cm gelden in te zamelen voor een Christ, school. Te Renswoude ging hij de herbergen langs, voorge vende van rijkswege belast te zijn met het nazien van het vergunningsrecht enz., en eischte bij het heengaan eeüig geld voor de moeite. Hij drong zich bij eene arme familie in, zich voordoende als een neef van da vrouw, en liet zijne z. g. familie-leden mederijden met het paard en rijtuig, 't welk hij bij zich had en dat later gebleken is gehuurd te zijn bij een inwoner van Dieren, die niet weinig verheugd was, toen hij zijn eigendom, waarnaar hij reeds 2 dagen verlangend had uitgezien, terugkreeg. Toen twee arbeiders onder Voorst eenige koeien naar list weiland brachten, had een hunner het on geluk door een der koeien, die op hol ging, racdegè- sleept te worden, met het ongelukkig gevolg, dat hij onder het dier terecht kwam en zwaar gewond werd. Men vretst voor zijn leven. Onder de gemeente Wilp worden in den laatsten tijd 's nachts zooveel kippen gestolen, dat de menschen genoodzaakt waren de politie er mede in kennis te stellen. Zuo stal men Maandagnacht bij zekeren H, weder zeventien stuks. De dief of dieven zijn tot heden niet gevonden. Te Westzaan is bij den veehouder G. Maas een koe, lijdende aan miltvuur, afgemaakt en het lijk heel wijselijk verbrand. Nog drie koeien zijn lijdende aan die ziekte. In eene der Zuid-Amerikaansche Republieken zou een standbeeld voor den President opgericht wor den. Daar die Republiek echter nogal dikwijls van President verwisselt, kwam men op den gelukkigen inval op het standbeeld een hoofd te zetten, dat los geschroefd kon worden. Zoo dikwijls er nti een nieuwe President wordt verkozen, wordt liet hoofd van den ouden van het standbeeld afgenomen en dat van zijn opvolger in de plaats gezet. Het lijf, de kleeding en versieringen blijven hetzelfde. Te Parijs circuleert onder de groote magazijn- houders een adres, waarin hun door een groot aantal personen verzocht wordt toe te staan, dat de meisjes in hunne winkels en magazijnen zitten mogen. Men zal zich herinneren dat mej. dr. A. Jacobs, voor de enquête-commissie, in haar verhoor op het schadelijke van lang staan door jonge meisjes wees. De vrouwen van den harem van den Sultan werden op de volgende wijze ingeënt. In een der zalen van het paleis was een scherm gezet; in dat scherm was een opening gemaakt en door die opening staken 130 vrouwen achtereenvolgens haar armen toe aan den met de operatie belasten Italiaanschen dokter. Het is van algemeene bekendheid dat Keizerin Elisabeth van Oostenrijk een onvermoeide wandelaar ster is. Uit Herkulesbad, waar H. M. zich thans be vindt, wordt gemeld, dat zij dezer dagen een voetreis van 40 kilometer deed, langs de zeven warme bron nen tot aan de Rumeensche grens. Haar gids, een boschwachter, had moeite de Keizerin bij te houden. Bij de laatste trekking van de Brusselsche loten 1886 werd de prijs van 100,000 fr. gewonnen door een keukenmeid te Leuven, moeder van twee kin leren, waarvan de een getrouwd is en een groot gezin heeft. In de steengroeve van Onhaye (België) raakte een blok steen van 12,000 kilogram los en verbrijzelde een der werklieden. De man laat een viouw en 5 kinderen na. Te Capriata is een persoon, Traversa geheeten, overleden ia den ouderdom van 110 jaar. Hij heeft gediend onder de garde van Napoleon I en daarna in het leger van Karei Albert Victor Emanuel. Op 96jarigen leeftijd ging hij nog op de gemsenjacht. Voor e nigen tijd verscheen er van de hand van een Russischen uitgewekene, Bokhanowski ge naamd, die zich uitgaf voor een nihilist, een geschrift, waarin verklaard werd dat de Russische nihilisten »de propaganda door de daad" hebben laten varen en zich voorgenomen hebben zich ta bepalen tot vda propa ganda door overreding", en dat zij mitsdien onschuldig zijn aan den j jngsten aanslag tegen den ctaar. Tegen dit geschrift nu is de nihilist Lawroff, de erkende leider der Russische nihilisten te Parijs, in een gesprek met een medewerker van le Matin nadrukkelijk op gekomen. H.j verklaarde geen begrip er van te hebben, wie deze inlichting omtrent de nieuwe tactiek der nihilisten kan hebben verstrekt. Geen der Russische uitgewekenen zou »met een goed geweten" zijne hand onder zulk een geschrift kunnen zetten. Hij deelde verder verscheidene bijzonderheden mede aangaande eenige gebeurtenissen in Ruslanddoch de hoofdzaak is, dat de nihilisten blijven wat zij geweest zijn. Met het oog op de vele branden die door hooi- broei ontstaan, wordt er in Noord-Duitschland ten strengste op toegezien, dat ten plattelande allerwege thooiboren" aanwezig zijn en gebruikt worden. Is hier of daar verzuimd zulk eene boor voorhanden te hebben, dan zorgt het gemeentebestuur daarvoor, en stelt die kosteloos ter beschikking van de landbouwers, die alsdan wel moeten gebruik maken van dit hoogst nuttige werktuig. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: Zaaioesters van 1,40 tot 4 afsteeksel 0,50. Nisso. Thans kan als zeker gemeld worden, dat onze predikant voor de toezegging van het beroep naar Kortgene heeft bedankt. Middelburg. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn o. a. de geh ofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den raad jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje onderzocht en in orde bevonden, en is tot zijne toelating besloten. Het kohier der in komstenbelasting vooor 1887 is vastgesteld op een bedrag van 71,529 de heffing bedraagt 3 pet. van het inkomen. De rekening der gasfabriek over 1886 is goedgekeurd in ontvang op 57,528,42% in uit gaaf op 36 370,79 en alzoo met een goed slot van 21,157 63%. Door den burgemeester is ingediend eene nota, waarbij hij na inzage der verschillende stukken betriffende de waterleiding vóór zijne op treding opgemaakt zijne beschouwingen mededeelt en als zijne meening te kennen geeft, dat de aanlig eener duinwaterleiding alhier dringend noodzakelijk is en hij in ovei weging geeft den aanleg en de exploi tatie van gemeentewege te doen plaatshebbende deliberatiën zijn op deze zaak aangehouden. Is be sloten tot het verhuren van een gedeelte van het Waaggebouw aan de militaire autoriteit voor vijf maanden voor eene som van ƒ50. Verder hebben de volgende uitlotingen plaatsgehad a van 6 aandeden ieder groot 500 der geconverteerde schuld b. van 1 aandeel van ƒ1000 in de leening van 1876 en c. van 9 aandeelen ieder van ƒ1000 in de leening van 1881, allen aflosbaar op 1 Juli a. s. Ter vervanging van wijlen mr. C. J. Pické is benoemd tot Voorzitter der commissiën van toezicht op de scholen voor mid delbaar en lager onderwijs, tot lid der commissie van bestuur aan de Vlissingsche en Veersche rijwegen en tot ambtenaar van deD burgerlijken stand jhr. mr. L. Schorer. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 29 April, zijn J. K, 21 j. en A. V. d. B„ 36 j., beiden te Ierseke, wegens diefstal, de le veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf de 2e vrijgesprokenM. B., 26 j te Wissekerke, wegens alsvoren, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Bij de heden door den vice-president der Ar rondissements-rechtbank te Middelburg, mr. D. A. Berdenis Van Berlekom, gehoudene laatste zitting, heeft de substituut-officier van justitie, jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, vóór het sluiten der zitting, met een enkel woord hulde gebracht aan hetgeen mr. Van Berlekom gedurende vele jaren als rechterlijk ambte naar heeft verricht en Z.Ed. Achtb. toegewenseht, dat hij nog vele jaren in zijne nieuwe betrekking nuttig zal kunnen zijn voor de provincie. Door voornoemden vice-president wordt aan de leden der rechtbank en den deken der balie een af scheidsdiner aangeboden. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Aangenomen is met 52 tegen 3 stemmen het ontwerp tot verdaging der periodieke verkiezingen tot 30 Augustus. Aange nomen is met 40 tegen 19 stemmen do verlenging van den dienst der landmilitie, lichting 1882 en der zeemilitie, lichting 1883, met één jaar. De regeering beloofde de bezwaren voor de plaatsvervangers voor .1888 en voor de schutterijen zooveel mogelijk te ver minderen. Burgerlijke Stand Goes van 27 tot 29 April 1887. Ondertrouwd: 28, Jan Botbijl, 22 j., jm., en Catharina Maria Behage, 21 j., jd., te Goes. Getrouwd: 28, Marinus Johannes Bakker, 21 j., jm., en Neeltje Romijn, 20 j., jd. Overleden 27, Cornelia, 22 j., d. v. Adriaan De Nooijer en Jacoba Goeman. Afloop Aanbestedingen en ïerkoopiogen. Door het Gasthuisbestunr alhier werd gisteren aanbesteedHet schoonmaken benevens eenig verf- werk in dat gesticht. Het schoonmaken werd gegund aan N. Hageman voor 120 en het schilderwerk aan W. Gingnagel voor 87. ■DJgMCgmtr ■vT.tnr Arrxaacn-s Datum. 2 Mei, 2 Z 4 4 4 5 5 5 6 6 6 6 10 12 13 Verkopingen en Verpachtingen. Plaat». Voorwerpen. Inforniatiëu. Biezelinge, bouwhoeve enz., Gallis M trens. Ovezand, inspan, P. Overman. Goes, logement en koffiehuis, Mulock Houwer. Ierseke, woonhuizen en bouvrl., Pelle en Lansen Croin. Goes, huish. goederen, Pilaar. 's Heer Arendsk., boereninspai, De Vos. Oudelande, hofstede, P. Overman Biezelinge, inspan, Gallis Meren*. Kloetinge, huisraad, Mulock Houwer. Oudelande, inspan, P. Overman, 's Heer Hendriksk., diversen, Pelle. '-Heer Hendrikskdiverzen, Pelle. Ierseke, huisraad, Prins Goes, rijtuigen enz., De Vos. Wemeldingc, planken enzPrins. Ierseke, woonhuizen en erf, Mr. Liebert. Hansweerd, woonh. en inboedel, Pelle en Lansen Croin. Goes, heereubuis, Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 5 Mei, Wilhelminadorp, onderhoudswerk, Opzichter "W ilhelminapolder. Marktberichten. KRUININGEN, den 27 April 1887. Tarwe f7,10. 6,60. Rogge f5,25, 5,10 Wintergerat f 4.80, 4,50. Zomergerst f 4,60, 4,40, Haver f 3, 2,50, Erwten f7,50, 6,25, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 28 April 1887 De aanvoer uit Walcheren was zeer matig. Tarwe en Witte Boonen waren het voornaamst gedeelte. Voor genoemde soorten was veel begeerte. Tarwe werd voor verbruik en verzending goed prijshoudend betaald van f7 a 7,10. Rogge f5,50, Wintergeret niet aange boden, Zomergerst f4,40 a 4,60, Witte Boonen algemeen gevraagd en gekocht tot stijf vorige noteering f8, Bruine Boonen weinig aangeboden en prijshoudend f 11,25, Paardenboonen f6,10, Groene Kookerwten f 8 a 8,60, Koolzaad f7,60 a 7,60 nominaal, Oliën en Koe ken eender Boter f 0,88 af 0,92 per K,G. Eieren f 2,60per 100 stuks Maandag 2 Mei hopen onze ge liefde ouders JAN SCHAALJE en PIETERNELLA GIJSSEN te Ierseke hunne 25jarige Echtvereniging te vieren. Hunne dankbare kinderen en behuwdzoon. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, in den ouderdom van 79 jaren, mijn geliefde echtgenoot ADRI AAN VAN DER BLIEK. Goes, 24 April 1887. Wed. A. VAN DER BLIEK— Geense en Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Tot mijre en mijner kinderen diepe droefheid oveileei Maandag 25 April jl. mijn behuwdzoon HUBRECHT NIEUWEN- HUIJSE, in den ouderdom van 36 jaar en 6 maanden. Wed. A. NIEUWENHUIJSE. Kruiningen, April 1887. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze veel geliefde vader JACOBUS SPRUIT, in den ouderdom van 50 jaar en een maand. Hoewel zijn lijden langdurig is geweest, was zijn afsterven zeer zacht en zijn heen gaan was in vrede voor zich zeiven. Namens de naaste familie en broeders en zusters, PIETER SPRUIT Jz. Strekkende deze tot kennisgeving aan familiebetrekkingen en vrienden. Driewegen, 25 April 1887. Heden overleed tot diepe droefheid zijner kinderen, behuwd- en kleinkinderen de heer J. DE REGT, in leven Dijkgraaf van den polder Oud-Noord Beveland en Wethouder der gemeente Colijnsplaat, in den ouderdom van 78 jaren en 5 maanden. Colijnsplaa', 27 April 1887 Uit aller naam M. j. DE REGT. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van mijne geliefde echtgenoote DA- VIDA ANNA VAN BREDA, betuig ik, mede ook namens mijne familie, mijnen welgemeenden dank. Goes, 25 April 1887. J. B. LABOYRIE. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden echtgenoot, vader en behuwd vader WOUTER WOLFERS, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Namens de kinderen en verdere familie. Wed. W. WOLFERS—Goossen. Goes, 29 April 1887. De ondergeteekenden betuigen hun nen bartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun 25jarig huwelijksfeest ondervonden. D. ROUW. E. ROUW geb. De Dreu. Goes, April 1887. HET POLDERBESTUUR der Watering HOEDEKENSKERKE brengt bij deze ter kennis van houders van oude Obli gation ten laste dier Watering, dat door de Vergadering van Ingelanden op 26 Mei 1880 is besloten tot de aflossing der op gemelde Watering gevestigde oude scliuld, en wel minstens een Obligatie per jaar en tegen den koers van 65 percent. Ingevolge het plan van aflossing dier schuld, dat dagelijks ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter visie ligt, worden de Obligatie-houders, die van de aflossing wenschen gebruik te maken, OPGEROE PEN, om aan den Dijkgraaf dezer Watering vóór 16 Mei 1887 schriftelijk aangifte te doen van de Obligaliën, (met opgaaf van nummer en nominaal bedrag), die zij genegen mochten zijn te doen af lossen. Hoedekenskerke, 20 April 1887. Het Polderbestuur voornoemd, M. DE REGT, Dijkgraaf. J. WELLEMAN, Ontvanger-Griffier.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2