1887. N°. 51. Zaterdag 30 April. 74sle jaargang. -G#:»Cï<G5!'CSsCSfc- gome Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 22 April 1887 ii vastgesteld de volgende verordening. VERORDENING omtrent de Politie en haar Personeel in de gemeente Goes. Art. 1. Het bureau en de wachtkamer der Politie zijn gevestigd aan de Markt op den hoek van de St. Adriaanstraat en de Korte Kerkstraat. Art 2 Het pertoneel der Politie bestaat onder den Commissaris uit 6 agenten, te weteneen hoofd agent, twee agenten van de eerste en drie agenten van de 2e klasse. Art. 3. De jaarwedden worden door den raad op voorstel van den Burgemeester, na den Commissaris gehoord te hebben, bepaald. Art 4. Boven en behalve de jaarwedde wordt aan de agenten bovenkleeding en wapening verstrekt. Voor de kleeding wordt ten behoeve van iederen agent eeue som van vijf en zeventig gulden 'sjaars, op de begrooting uitgetrokken, tot vor ming van een fonds, dat beheerd wordt door den Commissaris van Politie, onder verantwoording aan Burgemeester en Wethouders. De uitgetrokken gelden worden bij bevelschrift ten name van den Commissaris van Politie verstrekt. Art. 5. De wapening wotdt vanwege de gemeent3 verstrekt en blijft bet eigendom der gemeente. Art. 6. Vernietiging of beschadiging van kleeding- stukken en uitrusting buiten schuld der agenten, zoo als door overmacht of geweld, wordt boven de ver strekte gelden uit de gemeentekas te goed gedaan Art. 7. Het zal den agenten van Politie, met toe stemming van den Commissaris van Politie, vrijstaan gelden, die hun mochten geschonken worden voor be wezen buitengewone diensten, in ontvang te nemen, of vrijwillige bijdragen, uit waardeering van de politie geschonken, te aanvaarden. Art. 8- Deze verordening wordt geacht in werking getreden te zijn den eersten Januari achttienhonderd zeven en tachtig. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten Tan Zeeland in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 29 April 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 29 April 1887. Bij kon. besluit van 27 April is dhr. E. L. V a n Mervennéete Goes, thans plaatsvervangend districts veearts, met ingang van 1 Mei tijdelijk aangesteld tot buitengewoon districtsveearts. Wij vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat in onze maandelijksche lijst van dm dienst van stoombooteu, spoorwegen enz., waarvan die voor Mei heden bij dit no. verzonden wordt, thans ook voorkomt de stoomtramdienst Bergen-op-Zoom- Ossendrecht, in directe verbinding met de lijn Bergen- op-ZoomTolen, welke dienst met 1 Mei a. s. wordt geopend. De Midd. Ct. meldt op grond van haar uit vertrouwbare bron verstrekte inlichtingen, dat men nog volstrekt niet alle hoop op het behoud van den avondtrein van 7.36, bij de a. s. zomer dienstregeling op de Zeeuwsche lijn, behoeft op te gaven. Ierseke. Voor de verkiezing van een lid v o o r den gemeenteraad hebben 121 van de 167 kiezers hunne stem uitgebracht. Drie biljetten waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 60 bedroeg. Van de candidaten der 3 kiesvereenigingen kreeg de heer G. Schipper 47, de heer J. Lemson 45 en de heer J. Boone 23 stemmen, zoodat er tussehen de heeren Schipper en Lemson eene herstemming moet plaatshebben (op 11 Mei). Kolijnsplaat. Een onzer geachtste ingezetenen, de heer J. De R e g teerste wethouder en sedert tal van jaren dijkgraaf van den Oud-Noord-Bevelandpolder, is Woensdag 11. in den ouderdom van 78 jaar alhier overleden. Onze correspondent uit Wissekerke (N.-B.) deelt ons mede, dat het bericht in ons vorig nommer over genomen uit het Dagblad omtrent het overlijden van den heer E. De Smit, evangelist te Kamperland, ten eenenmale onwaar is. Niet dhr. E. De Smit maar diens echtgenoote is enkele dagen geleden overleden. St. Annaland. De Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in deze provincie heett verklaard dat de mazelen alhier epidemisch heersehen. In 't geheel zijn aangegeven 79 lijders, voorkomende in 73 huisgezinnen. Tot heden zijn nog geen sterfge vallen te betreuren. Opmerkelijk is het dat een kind, dat op 1 Januari van dit jaar door mazelen is aange tast, thans weder daaraan lijdende is. Van 1 Januari tot 19 dezer waren geene gevallen aangegeven. In de gehoudene vergadering van het Depar tement Tolen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd als bestuurslid gekozen de heer J. W. F. Wagtho. Herkozen werden de overige bestuursleden. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering der maat schappij op 1 Juni werd gekozen de heer Iz. Van Gorsel en als plaatsvervangers de heeren M. G. Van Stapels en jhr. E. A. Q. De Casembroot. Aan den afgevaardigde werd overgelaten om hit voorstel van het hoofdbe stuur in zake de uitgaven van het Sociaal Weekblad al of niet te steunen wat evenwel de kweekschool voor bawaarsche ill]ouderessen betreft met het besluit mede te gaan van het hoofdbestuur. Groede. Alhier overleed Woensdag op ruim 70jarigen leeftijd de heer M. M a z u r e, lid van Provinciale Staten en buitengewoon lid van Gedeputeerden van Zeeland, eerste wethouder dezer gemeente, enz. Ge durende meer dan 25 jaren was de heer Mazure bur gemeester van Groede en Nieuwvliet. Veel heeft hij in het belang van deze gemeente, zijne geboorteplaats, gedaan, ook nog nadat hij zijn ambt als hoofd der gemeente had neergelegd. Een langdurige ongesteld heid maakte een einde aan zijn zoo we-kzaam leven. Middelburg. De regelings-commissie voor de op den 8 en 9 Juli a. s. alhier te houden algemeene verga dering der Vereeniging van Officieren der Schutter ij in Nederland, met daaraan verbonden schietwedstrijd, is thans definitief samenge steld als volgtmajoor F. G. Sprenger te Middelburg, voorzittermajoor jhr. mr. W. C. M. De Jonge Van Ellemeet te Oostkapellemajoor Jos. Van Raalte te Vlissingen majoor F. Bland Van den Berg te Rotter dam kapitein J. M. Boone te Middelburgkapitein W. L. Winkelman te Vlissingen kapitein-kwartier meester J. W. De Raad te Middelburg, secretaris; le luitenant A. W. Berdenis Van Berlekom te Middel burg en le luitenant J. M. Hessing te Vlissingen. Ds laatste van de drie nieuwe mail- booten welke de maatschappij «Zeeland", ten be hoeve van den door baar op 1 Juni as. te openen dagelijkschen dagdienst, te Govan bij Glasgow heeft doen bouweD, het stoomschip «Nederland", maakte Woensdag met goed gevolg hare officiëele proefvaart op de Clyde. De boot wordt Zaterdagochtend te Vlis singen verwacht. De werkza imheden, welke voornamelijk met het oog op de aanstaande uitbreiding van den dienst der maatschappij «Zeeland" aan de Buitenhaven plaats hebben, vorderen goed en zullen, naar men vertrouwt, op den bepaalden tijd behoorlijk zijn afgeloopen. (N. R. Ct.) Zondag 1 Mei zal het vijf en twintig jaren zijn geleden, dat onze vroegere stadgenoot, de heer A. C. Spruijt, bij een besluit van 30 April 1862, tot di recteur der stads-gasfabriek te Utrecht werd aangesteld. Het Utrechtsch Dagblad gewaagt met veel lof van zijn ijver en kennis en schrijft de goede resultaten der fabriek grootendeels aan zijn beleid toe. Naar aanleiding van den treurigen zelfmoord van mevr. L. en hare dochter, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, schrijft het Nieuwsblad v. Nederland het volgende Deze zelfmoord is een nieuw verwijt voor hen, die door hun jammerlijke onverschilligheid voor de belan gen der ambtenaren, de regeling der pensioe nen zoo lang uitstellen. De in 1882 overleden echt genoot en vader der beide slachtoffers, de heer Lieveloo, had als ambtenaar bij de 2000 in het Pensioenfonds bijgedragen, waarvan noch hij, noch zijn weduwe ooit een cent heeft genoten. Toen hij stierf, bleef zijn gezin in armoede achter. Dat de man al wat hem met zijn bescheiden inkomen mogelijk was, had gedaan om de toekomst van zijn gezin minder duister te doen zijn, blijkt uit bet feit, dat hij een der eerste deel nemers was van de particuliere Ondersteuöings-Ver eeniging, die de ambtenaren der Rijkstelegraaf zeiven hebben opgericht, maar die natuurlijk slechts op kleine schaal kan werken. Daaruit ontving de weduwe een som van 700 en een kleine jaarlijksche uitkeering. Dat was al wat zij bezat. Had de Staat zijn ambte naar niet verplicht om aan het onzinnig ingerichte Rijkspensioenfonds bij te dragen, dan had de heer Lie veloo voor 't zelfde bedrag, dat hij thans in 't pen sioenfonds stortte, en dat totaal voor hem en de zijnen verloren ging, bij een particuliere levensverzekering maatschappij voor zijn vrouw een som van circa 4 a 5000 gulden kunnen formeeren, waarmede zij in 1882 kans zou hebben gezien, om een zaak op te richten, die ruimschoots in de behoeften van haar en haar ge zin zou hebben voorzien. Dat zijn feiten en cijfers, die te denken geven, heeren bestuurders van het Pensioen fonds, en die toonen, hoe misdadig het worden kan, niet te zorgen voor de belangen, die u zijn toever trouwd. Wij geven den rijksambtenaren in overweging dit ontzettend geval in heel zijn oorzaak en beteekenis toe te lichten voor den Minister en op nieuw aan te dringen op betere regeling hunner pensioenen. Zij hebben recht op die regeling De Minister van Binneni. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wen- schen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurwetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkun dig examen, zal zitting houden op 23 Mei en volgende dagen te Amsterdam. Door het Koninklijk Nederlandsch Handels -Museum is naar aanleiding van de vele aanvragen, gedaan door fabrikanten, alsook door af nemers uit de meer zuidelijk gelegen plaatsen van ons land, om nog dit jaar een wedstrijd van ameublementen met tentoonstelling te houden in de gemeente Rotter dam, besloten, bij genoegzame deelneming hieraan ge volg te geven. Door den steeds grooter wordenden toevloed van tnssehendekspassagiers naar Amerika heeft de N e d e r- landsch-Amerikaansche stoomvaar t- maatschappij besloten, haren dienst naar New- York eenigszins uit te breiden en, behalve de geregelde wekelijksche afvaart op iederen Zaterdag, van tijd tot tijd des Woensdags een extra stoomschip naar New- York te zenden, waarvoor de prijzen en voorwaarden dezelfde zijn als voor de gewone afvaarten. De eerste dezer extra-beurten zal worden waargenomen door het stoomschip »P Caland", dat den 8sten Juni e. k. van Rotterdam vertrekt. De St.-Ct. (no. 98) bevat de statuten der ver eeniging Gymnastiek- en schermvereeniging «Luctor et Emergo", te Vlissingen. (Gewijzigde statuten.) HH. MM. de Koning en de Koningin, die den 16n der volgende maand «Het Loo" zullen verlaten om zich naar de badplaats Wildungen te begeven, zullen op Hun reis derwaarts ook een bezoek brengen aan den Vader van H. M de Koningin, Z. D. H. den Vorst van Waldeck-Pyrmont. De onderwijzer van H. K. H. Prinses Wilhelmina, de heer Gedeking, die thans op «Het Loo" is, zal de reis naar Wildungen medemaken. (D.) Bij het instr. - bataljon te Kampen ge schiedt de eerstvolgende oproeping tegen 18 Mei. Uit de hoofd bepalingen van het dezer dagen aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi (dat 31 Maart 1889 eindigt) blijkt dat de R geering oordeelt, dat lp. het maatschappelijk kapitaal der Bank vergroot en voor den geheelen duur van het verlengde octrooi bij de wet vastgesteld moet worden, onder deze be perking alleen, dat het bij nadere wet en met toe stemming van de Bank, opnieuw vergroot kauworden; 2o. aan de Bank de bevoegdheid kan worden ver leend, om dat kapitaal althans gedeeltelijk buiten de gewone bankoperatiën, in soliede effecten te beleggen; 3o. aan de Bank ook de bevoegdheid kan worden toegekend, om wisselbrieven en ander handelspapier, buitenslands betaalbaar, te koopen en te verkoopen 4o. de vorming van een reservefonds verplicht dient te zijn 5o. aan de Bank ook de waarneming der functiën van Rijkskassier te Rotterdam en in andere plaatsen waar zij agentschappen heeft of vestigt, a's verplich ting moet worden opgelegd, evenals ten aanzien van het agentschap van 's Rijks schatkist te Amsterdam reeds geschiedde, maar dat daarentegen de bevoegd heid om haar bij een bijzondere wet met den geheelen dienst van 's Rijks schatkist te belasten, behoort te vervallen 6o. aan de Bank de verplichting dient te worden opgelegd, om onder zekere beperking aan den Staat, telkens wanneer de Minister van Financiën dit tot tijdelijke versterking van 's Rijks kas noodig acht, ten hoogste vijf millioen gulden in rekening courant voor te schieten op onderpand van schatkistbiljetten 7o. het minimum der metaaldekking bij de wet bepaald kan worden, en wel op een derde der dadelijk opaischbare verbintenissen van de Bank, mits de ge legenheid worde opengelaten om dat minimum, op voorstel der Bankdirectie van Regeeringswege in buiten gewone omstandigheden, tijdelijk te verlagen 8o. aan den Siaat een billijk aandeel moet worden voorbehouden in de winsten, die de Bank boven de gewone rente van haar kapitaal maakt. Omtrent de Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam meldt men ons «Er komt meer en meer teekening in het Tentoon stellingsterrein. Een beetje regen schijnt ook voor het opschieten van Gebouwen voordeelig te wezen. Op het marktplein zijn er al acht of negen, waaraan druk gehamerd wordt. Van de meesten is de karkas al gereed. Dit zijn allen nog burgerwoningen, al zijn er onder van respectable afmeting De groote openbare gebouwen, waag, stadhuis, vischmarkt, bestaan nog slechts in teekening, maar ook daaraan wordt spoedig begonnen. In een van die burgerwoningen komt een sigaren winkel tabak en pijpen, echte Goudsehe, zal men er ook kunnen krijgen. De heer Petit, die het onderneemt, heeft zich voorgesteld dit zaakje eens geheel naar deu aard te behandelen. De geheele inwendige inrichting, tot de kleeding der verkoopers toe, zal er 17de eeuwsch zijn. Alleen de tabak puik-modern 17de eeuwsche baaltjes zullen wel voor goed tot de geschie denis behooren. Rechts van het Tentoonstellingsgebouw is een En- gelsche tuin ontworpen, bestemd ook voor de bijge bouwtjes in vrijen stijl. De grond wordt genivelleerd. Onder toezicht van den tuinbouwarchitect, den heer Leonard A. Springer, worden perken en paden gemaakt. De graszoden worden reeds gelegd. Over eenige dagen komen de heesters en planten. De paden worden zoo goed mogelijk hard gemaakt. Een menschlievend stad genoot, meenend dat men er misschien toch een enkele maal last zou kunnen hebben van koude voeten, heeft al aangeboden op dit gedeelte van het terrein een kiosk te zetten met een probaat geneesmiddel tegen deze kwaal. Dit aanbod is gracelijk aangenomen. Trouwens ook hier komen meer dergelijke inrichtingen met huismiddeltjes uit de gezonde apotheek, zoodat ook dit gedeelte van het terrein een heel aardig aan zien zal verkrijgen. In den loop van dit jaar zullen in Nederland, te Batavia en te Padang 850,000 pikols gouverne- mentskoffie worden verkocht. Volgens de be- grooting wei d de prijs der koffie geraamd op 58 cents per kilogramterwijl bij de tegenwoordige markt waarde der koffie die prijs 98 cents zal wezen, zoodat de Indische middelen vermoedelijk 21 millioen meer zullen opbrengen dan geraamd is. De Tijd schat de inkomsten der begrooting op 25 millioen meer en wenscht, dat die som besteed zal worden tot gedeeltelijke delging der schuld van Indië aan het Moederland, een bedrag van 45 millioen. Daar door zullen de uitgaven voor Indië verminderen met 9 ton 's jaars en hiervoor kan de tabaksbelasting afge schaft en de landrente eenigszins verminderd worden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is na een warm debat over artikel 139 het amendement Kerkwijk, om de benoeming van burgemeesters bij de wet te regelen, na sterke bestrijding der regeeriag, verworpen met 55 tegen 19 stemmen. E»n amendement-Schaepman, om de benoeming van burgemeesters door deu koning te behouden, maar verder wettelijke regelen te stellen, werd verworpen met 43 tegen 31 stemmen. Een amendement van den heer Schaepman tot schrap ping der bepaling betreffende het optreden van het centraal gezag als gemeenteraden het werk staken, is ingetrokken en een amendement van den heer Van Delden om aan den wetgever over te laten de rege ling der optreding van het centraal gezag, werd door de regeering overgenomen. Hoofdstuk IV is ten slotte aangenomen met 58 tegen 14 stemmen. Hierna is de discussie over het vijfde hoofdstuk (Justitie) begonnen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkeuszand. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier ds. S. Van Hoek te Kapel le. Bij de Ned. Herv. kerk zijn nu reeds meer dan 320 gemeenten, waarbij 73 meer dan vijf jaar, vacant. Er is nu geen enkele candidaat, die in 1885/86 bij de Ned. Herv. kerk werd toegelaten, meer beroepbaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot onderwijzer aan een der openbare scholen den heer M. Mieras te Wolfeitsdijk. De heeren Kuiper Boone, J. v. Vlierden, L. Willemse en Paulusse hebben rechtspersoonlijkheid aangevraagd tot het stichten van scholen met den bijbel voor Tolen en omstreken. De heer J. F. Frederiks, leeraar aan het gym nasium te Amsterdam, heeft zijn verzoek om eervol ontslag uit die betrekking voorloopig ingetrokken. (N. R. Ct.) De bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, is van zijne langdurige ziekte in zooverre hersteld, dat Woensdag door hem weder voor 't eerst in zijne huis kapel de H. Mis is opgedragen. Buitenlandsch Overzicht. Het incident Schniihele zal weldra het reeds lang verwachte resultaat hebben, dat deze commissaris op vrije voeten wordt gesteld. Zelfs wanneer het mocht blijken, dat Schnabele niet door Gautsch over de grenzen is gelokt, zou Bismarck geen bezwaar tegen zijne in vrijheid stelling hebben, wanneer maar blijkt dat eerstgenoemde werkelijk voor dienstzaken de grens heeft overschreden. Zal daarmede echter de politieke verwikkeling tus-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1